LEIDSCH DAGBLAD mm 1 Chaotisch verkeer rond Meubelplein Argentijnse rebellie voorbij Kom ideeën verzamelen BZN-zangeres Carola gedeeltelijk verlamd Ondanks het weer toch 650.000 buitenlanders 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. "Gratis bloemzaden, Albert." 'Aardig idee, Friesche Vlag." „BROEKEM SPECIALIST PLUS DINSDAG 21 APRIL 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38297 Ook Mary Servaes en Piet Veerman voor enige tijd uitgeschakeld VOLENDAM (GPD) - De zangeres van BZN, de 23- jarige Carola Smit, is gis termiddag met verlam mingsverschijnselen opge nomen in Amsterdams Me disch Centrum. Carola ver loor plotseling haar ge- zichts- en spraakvermo gen. De verlamming lijkt het gevolg te zijn van een hersenbloeding. De be trokken artsen noemden de toestand van de zange res van de populaire pop groep vannacht kritiek, maar stabiel. Gistermiddag rond één uur werd Carola Smit in de woning van haar ouders plotseling misselijk en viel. Op advies van de huis arts ging ze met haar moe der naar het Streekzieken huis in Purmerend. Daar werd geconstateerd dat de situatie ernstig was, waar na ze werd vervoerd naar het AMC. Manager Dick de Boer: „De artsen staan nog voor een raadsel. Haar toestand heeft de symptomen van een hersenbloeding. Zeker is dat echter niet. Vandaag wordt een ruggemerg- punctie genomen en men hoopt daarna meer te we ten", aldus De Boer. De leden van BZN zijn gisteravond door hun ma nager op de hoogte ge steld. „Er heerst absolute verslagenheid. Het heeft nu geen zin om als groep bij elkaar te komen. We moeten wachten en ho pen". Jan Tuyp: „Niemand is met de toekomst van BZN bezig. Het gaat om Carola. Zij moet hier door heen". De Volendamse pop groep had de paasdagen juist vrijaf genomen om uit te rusten. Vrijdagavond werd opgetreden in Noord- wijkerhout en zaterdag was het voorlopig laatste optreden in Franeker. Alle optredens van de groep voor de komende weken zijn afgezegd. Zangeres zonder Naam De Zangeres zonder Naam (Mary Servaes) stortte vlak voor het paas weekeinde in en werd met spoed naar het ziekenhuis in Geldrop gebracht. Vol gens de artsen is de zange res overwerkt en moet ze een paar weken thuis blij ven. Het afgelopen week einde werd zij bedolven onder bloemen en tele grammen van vrienden, collega's en trouwe fans. Volgens haar manager René Frijters heeft de in Leiden geboren zangeres het laatste jaar keihard ge werkt. "Door het enorme succes van 'Mexico' kreeg ze het plotseling razend druk en ze wil nooit ie mand teleurstellen en ze reisde dus van disco naar disco. Soms drie optredens op een avond". Volgens Frijters zijn dis cotheken funest voor ar tiesten. „Rokerige, tochti ge zalen, met laserstralen en flikkerende lichten. Vaak slechte kleedruimten en opdringerig publiek". Piet Veerman De Volendamse zanger Piet Veerman, die momen teel hoog in de hitparade staat met 'Sailing home' moet ook al rust houden. Veermans stembanden hebben het laten afweten. Piet Veerman heeft vocht tussen zijn stembanden. DEN HAAG (GPD) - Ondanks het regenachtige weer hebben ongeveer 650.000 buitenlanders de paasdagen in Nederland doorgebracht. Dat wa ren er 200.000 meer dan vorig jaar. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) kwamen vooral Duitsers, Fransen, Scandinaviërs en Britten naar ons land toe. De grootste publiekstrekker was het Keukenhof in Lisse. In totaal pas serden 103.000 bezoekers de toegangshekken van de bloemenexpositie. Vorig jaar toen Pasen erg vroeg viel en het slecht weer was waren dat er maar 23.000. De duin- en bollenstreek was dit paasweekeinde toch erg in trek. Zowel in Katwijk, Noordwijk als in Lisse was de beschikbare logiesruimte in betrekkelijk korte tijd vrijwel 'uitverkocht'. De drukte kwam Goede Vrijdag al op gang, maar ook op zaterdag meld den zich nog vele toeristen aan de balie's van de VW-kantoren in Noord- wijk, Katwijk en Lisse. In Katwijk en Lisse werden nadat het bordje 'vol' was uitgehangen de gasten doorverwezen naar elders. Tot in Den Helder en Gorinchem werden de toeristen ondergebracht. In Noordwijk slaagde men er in de bezoekers vrijwel allemaal in het dorp vast te houden. Zelfs alle duurdere kamers in de bloemenbadplaats waren bezet. Het mooie weer aan het eind van de vorige week gaf voor velen de doorslag bij het besluit er op uit te trekken. Behalve de Keukenhof kreeg ook de Efteling met 61.500 bezoekers veel meer mensen binnen de poor ten. Het Rijksmuseum in Amsterdam telde 22.000 bezoekers. De dieren tuinen werden door 110.000 mensen bezocht. Volgens het NBT gaven buitenlanders 100 tot 200 miljoen gulden in ons land uit. Pasen op de Scheveningse promenade: nat, koud en guur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Het Meubel plein in Leiderdorp heeft giste ren voor chaotische verkeers- en parkeertaferelen gezorgd. Naar schatting 20.000 stroomden op tweede paasdag toe. Het verkeer kwam in de loop van de middag muurvast te zitten. Met name op de toevoerwegen Hoge Rijndijk, Rijksweg A4 en de Per- sant Snoepweg. 's Middags ont stond tussen Hazerswoude en Lei derdorp een file van ruim 5 kilome ter, en ook tussen Woubrugge en Hoogmade liep het verkeer vast. "Met de hoeveelheden auto's die we op tweede paasdag in de omge ving van het Meubelplein te ver werken kregen, zijn records gebro ken", weet een woordvoerder van de Leiderdorpse politie heel zeker. "Alles stond mud- en tjokvol". Een omwonende over de situatie: "Het was net 3 oktober". Ingrijpen deed de Leiderdorpse politie in de loop van de middag toen er gevaarlijke situaties op rijksweg A4 ontstonden. Auto's bij de afrit Hoogmade werden doorge stuurd omdat het op dat punt zo druk was dat er al op de rijksweg moest worden gestopt. "Het is le vensgevaarlijk als auto's op dat stukje rijksweg gaan stilstaan", al dus de politie. Bezoekers bezetten behalve de parkeerplaatsen van het Meubel plein ook die van achterliggende woonwijken en van het St. Elisa- bethziekenhuis en het Ibishotel. Daardoor konden bezoekers van het ziekenhuis tijdens de bezoeku ren niet terecht. "Maar aan ie mands gezicht kun je niet zien of hij een zieke gaat bezoeken of on derweg is naar het Meubelplein", schetst de politie het probleem. Het hoofd van de civiele dienst van het ziekenhuis zegt "niet echt blij" te zijn geweest met de stroom auto's. "Maar hoe voorkom je zoiets? We hadden het trouwens ook niet echt verwacht". Bij een volgende gelegenheid zullen we waarschijnlijk maatregelen nemen om te voorkomen dat bezoekers van het plein onze parkeerplaatsen innemen. Echte klachten kwamen er niet binnen ("Wel veel opmerkingen dat het vreselijk druk was, maar dat zagen we zelf ook") en serieuze problemen zijn er bij het zieken huis evenmin door ontstaan. De in gang voor ambulances bijvoor beeld ligt aan de achterkant, zodat spoedgevallen ongehinderd het ziekenhuis konden bereiken. Bij het Ibis-hotel moest de poli tie optreden om de ene toegangs weg voor brandweer en ambulance vrij te houden. Van echte proble men en lering trekken voor tweede paasdag in 1988, wil de politie niet spreken. "Drukte is niet meteen chaos. Op zo'n dag als gisteren kan drukte ontstaan, dat we^t je. En hoe druk het ook was, het bleef een feestelijk geheel. De mensen had den duidelijk alle tijd"- Een woordvoerder van Mijnders zegt op dit moment druk doende te zijn om de zaak na de enorme toe vloed weer op orde te krijgen. Over een eventuele totaalomzet kan hy nog niets zeggen. "Maar we zijn op het eerste gezicht niet ontevreden. Het was tot nu toe de drukste dag die we ooit hebben gehad". Dat het ook elders erg druk was, kwam mede door de vlooienmarkt in Leiden en de boomkwekersten toonstelling in Boskoop waarvoor de NCRV-tv zondag nog reclame maakte. Amsterdam rustig: 'maar' 500 auto's opengebroken AMSTERDAM (GPD/ANP) - Extra politie in burger, aange vuld met een detachement ma rechaussee heeft geleid tot een 'vrij rustig» paasweekeinde in Amsterdam. Dat betekende overigens nog altijd zo'n 500 opengebroken auto's en enkele tientallen berovingen. Maar daar staat tegenover dat ruim 100 autokrakers op heterdaad konden worden betrapt. On der hen opvallend veel Duitse daders. Het merendeel van de auto krakers, waarvoor tevoren al celruimte was gereserveerd, wordt vandaag voorgeleid. Volgens de politie was ook het balletje-balletje doelwit van de politiemensen in burger. Twaalf mensen werden voor dit verboden oplichtingsspel aangehouden. In Den Haag zijn tijdens het paasweekeinde 174 auto's opengebroken. Het ging in 80 gevallen om auto's van toeris ten. Er werden overwegend radio's en radio-cassetterecor ders uit de wagens ontvreemd. Verder werden in Den Haag 27 mensen het slachtoffer van een zakkenroller. Volgens de Haagse politie zijn deze cijfers beduidend hoger dan normaal. Eigen bus voor discoklanten BRIELLE (GPD) - Discotheek- houders in Brielle bespreken van avond het plan klanten in het weekeinde voortaan zelf per busje terug te rijden naar Spijkenisse. Dit naar aanleiding van de actie van buschauffeurs van Zuid-West Nederland. Die weigerden - uit protest tegen het agressieve gedrag van discobezoekers - 's avonds in het paasweekeinde De wilde chauffeurs-staking, die vanochtend vroeg werd opgehe ven, volgde op een massale vecht partij vorige week, waarbij èen' buschauffeur in z'n eigen bus ge gijzeld en twee politieagenten werden mishandeld. De chauffeurs eisen extra con troleurs, maar het busbedrijf zegt dat niet te kunnen betalen. In de loop van de week heeft nader over leg plaats. Als dat niet genoeg re sultaat oplevert zullen de chauf feurs volgend weekeinde in de avonduren weer niet rijden. Het moment waarop de winnaar van de marathon van Rotter dam, de Ethiopiër Belayneh Dinsamo zijn landgenoot Tadesse Ge- bre (bij de motoren op de achtergrond) definitief van zich af schudt. (foto ANP) Rolstoelatleet zet de ma rathon van Rotterdam te kijk. PAGINA 15 De triomftocht van Frank Arnesen. PAGINA 16 Geen vriendendienst van Lugdunum in derby tegen Roodenburg. PAGINA 17 Katwijk nadert kopposi tie derde klas. PAGINA 18 Quick Boys laat verle den herleven: winst bij koploper NSW. PAGINA 19 1 Hazerswoudse Girls ver pletteren Katwijk: 17-1. PAGINA 20 Birmingham wint bas- ketbaltoernooi Leider dorp. PAGINA 21 Waterpoloteam schoor voetend op weg naar de Europese kampioen schappen. PAGINA 23 Als de klanten van de 100-jarige Albert Heijn deze week een fles Friesche Vlag Goudband of Halvamel koffiemelk kopen, krijgen ze gratis een zakje bloemzaadjes voor blauwe korenbloemen. Dankjewel, Friesche Vlag Bij Friesche Vlag Goudband koffiemelk, of Friesche Vlag Halvamel koffiemelk, fles 0.5 liter of 1 liter, een gratis zakje bloemzaadjes* Aanbieding is geldig Vm zaterdag 25 april a s. Zolang de voorraad Muitende militairen geven zich over VRIJETIJDSKLEOING Haarlemmerstr. 197 Droog weer Droog weer en wolkenvelden, maar ook enkele perioden met zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 6 graden. Middagtemperatuur omstreeks 17 gra den, taaar aan zee enkele graden lager. Eerst zwakke wind, kracht 1 tot 3, uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: veel zon, maar tij dens het weekeinde mogelijk een re gen- of onweersbui. Temperaturen eerst oplopend tot 20 k 25 graden, maar tijdens het weekeinde iets koeler. Dinsdag 21 april 1987 zon op: 06.31 uur, zon onder: 20.47 uur; maan op: 04.34 uur, maan onder: 12.16 Waterstanden Katwijk hoogwater: 09.34 en 22.38 uur, laag- water: 05.01 en 17.31 uur. Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020 - 93 89 73 Giro 50500 Bank70.70.70.929 Acties in karton OUDE PEKELA (ANP) - In 6 van de 8 kartonfabrieken in Groningen is vanmorgen een 24-uursstaking uitgebroken. Volgens het FNV ligt het werk bij Scholten Karton in Hoogezand, Dollard in Nieuwe- schans en Free, De Kroon, Britta- nia en Ceres in Oude Pekela volle dig stil. In de kartonfabrieken De Halm in Hoogkerk en Beukema in Hoogezand worden stiptheidsac ties gehouden. De FNV heeft meegedeeld der gelijke acties de komende 5 weken wekelijks te zullen houden in ver band met een cao-conflict. Honden afgemaakt na doden schapen ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse politie heeft vanmorgen twee honden neergeschoten die in een weiland vier lammetjes had den doodgebeten en vier volwas sen schapen verwondden. Toen de politie, gealarmeerd door een boer, zag dat de honden niet in toom gehouden konden worden werd gericht op de beesten geschoten. Een bouvier overleed ter plaatse. Een Duitse herder, die gewond raakte, is later door een dierenarts afgemaakt. MEXICO STAD (GPD) - Honderd duizenden Argentijnen hebben uit bundig feestgevierd nadat presi dent Raul Alfonsin zondagnacht een einde had weten te maken aan een binnen het leger uitgebroken muiterij. Alfonsin moest persoonlijk met de rebellen gaan praten voordat deze bereid waren om hun wapens neer te leggen. Regeringsfunctio narissen beweren dat de Argentijn se president tijdens die onderhan delingen geen toezeggingen zou hebben gedaan aan de muitende militairen. Kolonel Aldo Rico, de leider van de rebellen die zich in de infante- rie-school van het Campo de Mayo hadden verschanst, toonde zich na de ontmoeting met Alfonsin echter bijzonder tevreden. Volgens hem zou de „aftrap" zijn gegeven op weg naar een „nationale verzoe ning" ten bate van alle legeronder delen. De muitende militairen hadden een amnestie geëist voor alle mili tairen die veroordeeld zijn of ver volgd worden vanwege hun be trokkenheid bij de ontvoering, marteling en executie van meer dan 10.000 Argentijnen tijdens de militaire dictatuur van 1976 tot 1983. Ook hadden zij het aftreden geëist van generaal Hector Rios Erenu, de stafchef van het leger, een wens die inmiddels in vervul ling is gegaan. Voor sommige waarnemers was het verrassend dat Alfonsin het niet had over een „overgave" van de rebellen. En dat heeft de ge ruchten dat de Argentijnse presi dent wel degelijk de nodige toezeg gingen aan de muiters heeft ge daan versterkt. Mensenrechtenorganisaties zijn bang dat de huidige golf van pro cessen tegen militairen op losse schroeven zal komen te staan. En zoals de rebellen hadden geëist is inmiddels generaal Hector Rios Erenu afgetreden als stafchef van het leger. Dat ontslag is echter ook een logisch gevolg van het feit dat de troepen weigerden om zijn be velen op te volgen en de muitende militairen niet wilden aanvallen. Tot nieuwe commandant van de Argentijnse landmacht is benoemd generaal Jose Dan te Caribi. Vol gens mensènrechtenorganisaties heeft Dante Caribi echter altijd in tieme relaties gehad met de zoge naamde 'harde lijn' binnen het Ar gentijnse leger. 23APRILT/M3MEI 23 APRILT/M 3 MEI 23 T/M 26 APRIL 29 APRILT/M 3 MEI Dagelijks van 10-18 uur, za.en zo. van 10-17 uur, ma.27endi. 28 april van 10-22 uur. AMSTERDAM 1*431 Voordelige Trein Toegangbiljetten bij vele NS-stations.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1