Lugdunum: geen vriendendienst LFC diep in de zorgen Van der Tas schiet illusies aan diggelen Altior langs Foreholte Deling op Noord: 1-1 SPORT DINSDAG 21 APRIL 1987 Roodenburg in benarde positie LEIDEN - Vooraf beloofde het een boeiende stadsbotsing te worden. Lugdunum, zelf veilig in de tweede klasse, kon het voor eigen publiek niet maken om uit sympathie met de tobbende 'buurman' de zege aan Roodenburg cadeau te doen, terwijl de Kooiclub minimaal een punt moest pak ken in de strijd tegen degradatie. Het liep echter totaal anders, in een uiterst pover duel greep de thuisploeg door een afstandsknal van Hans van.As de overwinning. Omdat LENS en Den Hoorn beide wonnen, bevindt de ploeg van Talsma zich thans in een uiterst benarde positie. LEIDEN - UVS, dat in de hoofd klasse feitelijk alleen nog maar meedingt naar de derde en laat ste periodetitel, laat zich voor wat betreft de mate van inspira tie blijkbaar uitsluitend nog lei den door de naam van de tegen stander. In het dubbele program ma van het paasweekeinde ver mocht die van hekkesluiter De Spartaan weinig los te maken bij de Leidenaars die in een bloede loos duel met 2-1 zegevierden. De naam van AFC daarentegen klinkt ook op de Kikkerpolder nog altijd als een klok. Niet ten onrechte, zoals bleek. In een hoogstaande partij voetbal deel den de subtoppers en rivalen van oudsher de punten (1-1) zodat UVS zich met een batig saldo van drie nu kan opmaken voor het restant van vijf wedstrijden. Het gegeven dat je twee voet ballende ploegen nodig hebt om er wat aardigs van te maken klopt derhalve nog altijd. De Spartaan, dat met 7 punten uit 20 duels troosteloos onderaan bun gelt in de hoofdklasse, was zater dag van meet af aan niet bij machte om een positieve bijdra ge aan het geheel te leveren doodgewoon omdat de ploeg op dit niveau de kwaliteiten daartoe ontbeert. UVS had dat moeite loos aan de kaak kunnen en moe ten stellen. Maar echt veel zin om zich met dat mooie weer druk te maken had de thuisploeg klaarb lijkelijk niet. Pas toen trainer Lagendijk na rust routinier Bert Jansen liet opdraven voor naamgenoot Ger ry kwam er een beetje leven in de brouwerij al duurde het toch nog een kwartier eer de zwakte van de Spartaan-defensie (al 54 doel punten tegen) daadwerkelijk werd blootgelegd. Twee briljante oprispingen van de verder on zichtbare Theo van Seggelen wa ren vervolgens afdoende om de saaie vertoning in het voordeel van UVS te beslissen. In het eerste geval pikte de kandidaat-notaris een hoge bal in het centrum op om vervolgens op fraaie wijze tussen twee man in doelman Arnoud Stok vol maakt kansloos te laten. De tweede treffer tien minuten daar na was zo mogelijk nog mooier. Met een even simpele als knappe voetbeweging stuurde Van Seg gelen twee Amsterdamse verde digers de Leidse Hout in en maakte en passant voor teamge noot Hans van Leeuwen de weg naar het doel geheel vrij. De zaal voetbalinternational wist met die geboden ruimte wel raad. Met een droge diagonale knal haalde hij de volle buit voor zijn ploeg binnen. Dat Erwin Zorgvol drie minuten voor tijd 'uit de kluts' mocht tegenscoren was slechts van belang voor de statistiek. Niveau Het duel tegen AFC gisteren was nog geen tien minuten oud of er had zich inhoudelijk gezien al meer afgespeeld dan in de hele wedstrijd van zaterdag. Net als in het vorige hoofdklassebestaan van de Leidenaars toonden de blauwwitten zich geheel ge waagd aan de roodzwarten en net als toen speelde de ontmoe ting tussen de oude bekenden zich af op het scherpst van de snede, maar ook op hoog niveau. Het enige dat UVS - zoals zo vaak - was aan te rekenen was dat de nu zonder Bert Jansen opereren de ploeg verzuimde een gullere greep te doen uit de veelheid van kansen die met soms knap voet bal was gecreëerd. Aan de ande re kant verdiende AFC dat ene punt toch wel, want ook de ver zorgd spelende Amsterdammers kwamen een paar maal goed doof. De vraag blijft onbeantwoord of ze de mogelijkheid daartoe ook nog hadden gekregen indien bij UVS in het eerste halfuur het vizier echt op scherp had ge staan. Nadat Fred Filippo al na tien minuten voor een 'droom- start' zorgde door vallend de bal uit een corner van Hans van Leeuwen via de staander binnen te koppen (1-0) lieten Aad Neute boom, Mario Faber, de weer in de spits teruggekeerde Hans de Kruys en opnieuw de mee opge komen laatste man Fred Filippo een viertal mogelijkheden onbe nut om de Amsterdamse oppo nent direct al in een uitzichtloze positie te manouvreren. AFC- doelman Tino van der Schaar had daarbij overigens niet over geluk te klagen. Zelf al kansloos zag hij tot tweemaal toe de bal maar juist over de dwarslat sche- Maar AFC, met oud-UVSer Dick Koenen in de gelederen, toonde zich een veerkrachtig ploegje, want nadat het ope ningsoffensief van UVS enigs zins luwde nam het al even aan vallend ingestelde team van trai ner Dobie Peters brutaalweg het initiatief over waarbij met name Rob Collewijn, Orlando Patrick en rechterspits Marco Robijn zich ontpopten tot handenbin- dertjes van het moeilijkere soort. Hoewel vanaf dat moment de dreiging op een doorbraak steeds latent aanwezig was kwam de tegentreffer toch nog letterlijk en figuurlijk uit de lucht vallen. UVS leek namelijk toch onge schonden de pauze te halen, maar drie minuten voor het rust- signaal van de zeer consequent leidende, niet altijd de voordeel- regel toepassende, arbiter Govers draaide Robijn opeens weg van zijn vaste bewaker Rob Vermeer. Wat hij verstuurde leek verdacht veel op een voorzet, maar tot zijn eigen niet geringe verbazing plofte de bal plotsklaps achter de iets te ver voor zijn doel staande Arno Schouten. Verbouwereerd keek die vervolgens achterom: 1-1. Zelfvertrouwen Hoewel Schouten pal na de pauze het leder na een kopbal van Patrick fraai uit de hoek plukte deed die misser het zelf vertrouwen van de Leidse doel man geen goed. Hij liet in het verdere verloop van de enerve rende strijd de steeds gladder wordende bal nogaleens uit zijn vingers glippen waardoor zich in het strafschopgebied soms even onnodige als hachelijke momen ten afspeelden. Het meeste ge vaar evenwel ging na rust nog al tijd van UVS uit. Namens de thuisploeg kreeg de geconcentreerd en sterk spe lende Mario Faber na een kwar tier dé kans om UVS opnieuw aan een voorsprong te helpen. Een wippertje van De Kruys beoordeelde de krullebol even wel niet op waarde, want alleen voor Van der Schaar maaide de schutter pur sang half mis. Pure pech achtervolgde Faber daarna, want zijn gigantische uithaal van 35 meter afstand had een beter lot verdiend dan keihard terug te ketsen van de lat. Een gelijksoor tige knal van Aad Neuteboom tikte Van der Schaar met een katachtige reflex uit de boven hoek en met de knie pareerde hij het schot van de opgerukte Ar thur van Orssagen. Het waren nogmaals aanvalsdaden die aan gaven hoezeer UVS gisteren speelde om te winnen. Wat dat aangaat ging het zaterdag tegen De Spartaan dus een stuk een voudiger. Maar dat mocht per slot van rekening dan ook geen naam hebben. AD VAN KAAM Blauw Zwart speelt twee keer gelijk WASSENAAR - Blauw Zwart sloot het paasweekeinde af met twee punten. Zowel tegen Papendrecht thuis (0-0) als DFC uit (1-1) werd een gelijkspel behaald. Door deze resultaten is de Wassenaarse ploeg nog steeds niet vrij van degradatie- zorgen. Voor 700 bezoekers kreeg de ploeg van Chiel Jansen in de wed strijd tegen koploper Papendrecht de beste kansen. Doelman Ver- berkmoes van de bezoekers stak echter in grote vorm. Het dichtst bij een treffer was de thuisploeg toen Frank Voorham via de buiten kant van de paal naast schoot. De eerste helft tegen DFC in Dordrecht speelde zich voorname lijk af op het middenveld. Beide ploegen slaagden er niet in tot uit gespeelde kansen te komen. Na rust scoorde Ton van der Put uit een pass van Gerard Mos 1-0. Na dat eerst Peter van der Ploeg nog op de paal had gekopt, kwam Blauw Zwart een kwartier voor tijd op gelijke hoogte. Dezelfde Van der Ploeg scoorde na goed voorbe reidend werk van Wijnand Bakker: Sjaak Nievaart bezweert het gevaar voordat Lugdunum's Bert Bakker gevaarlijk kan worden. Duncan Alber- ga, Luc Kok, Wim van As, Peter Pret en Wim Pikaar v.l.n.r.) kijken toe. (foto:Van Boven) Een voorsprong zou ook niet ver diend zijn geweest want Rooden burg bepaalde ondanks het matige spel het beeld tijdens de eerste rondgang. Zo'n tien minuten voor rust leken de bezoekers te gaan scoren. Na een fraaie combinatie tussen Robert Goodway en Marcel van der Burg werd Nico van As in stelling gebracht. Gehinderd door Daan Kooimans schoot hij echter in kansrijke positie naast. Van As: „Zo'n bal moet er natuurlijk in. Ik had echter de tijd niet om met links te schieten, want Daan kwam inglijden". En Kooimans: „Het was echt een wanhoopssliding, ik kon niet meer bij de bal". Penalty Eigenlijk was deze actie illustra tief voor het gehele seizoen van de Kooiclub: er wordt eenvoudigweg te weinig gescoord. Het mag dan ook geen wonder heten dat de ge ruchten, als zou Wout Holverda weer terugkeren naar het oude nest, gretig worden geinhaleerd door de in ademnood verkerende blauwzwarten. Na de rust greep Lugdunum het initiatief. Een schot van uitblinker Harm de Vos werd door Sjaak Nie vaart slecht weggewerkt, maar Bert Bakker kopte de terugsprin gende bal echter over. Kort daarna verdween een schuiver van dezelf de De Vos rakelings naast. Erwin Koree had daarna de openingstref fer op zijn voet voor Roodenburg, maar in kansrijke positie kegelde Wim van As hem omver. Van As: „Dat was echt een penalty. Ik gaf gaf hem een duw in z'n rug met m'n schouder". Ook Talsma had daar zo z'n visie op: „Als Koree wat geroutineerder zou zijn geweest dan had hij zich meteen laten val len. Dan had de scheidsrechter hem gegeven". Dat gebeurde nu dus niet en bij na ogenblikkelijk sloeg Lugdu num toe: na een snel genomen vrije trap van Harm de Vos knalde Hans van As gruwelijk hard raak van zo'n 25 meter: 1-0. Arno Lancel was kort daarop dicht bij de gelijk maker, maar Wim Eradus tikte de bal schitterend uit de bovenhoek. En omdat Edwin Verhoogt kort daarop nog een uitstekende kans op 2-0 miste, kwam er in de score geen verandering meer. Toch heeft Roodenburg het lot nog in eigen handen. Mededegra datiekandidaten Den Hoorn, LENS en Quick moeten nog be streden worden. En Lugdunum wil daarbij, met onder meer duels te gen Alphense Boys en Den hoorn in het verschiet best helpen vol gens Daan Kooimans: „We slach ten er nog wel een paar voor Roo denburg. Bovendien kunnen we zelf nog derde worden". HERMAN JOUSTRA LEIDSCHENDAM - Bijna zorgde Lugdunum afgelopen zaterdag voor een stunt tegen koploper Rkaw. Na de volle negentig minu ten stond er een verassende 2-2 op het scorebord. Maar het was tenslotte Rob van der Tas die in blessuretijd de Leidse illusies aan diggelen schoot: 3-2. De thuisploeg begon het duel voortvarend en kwam al in de 4-de minuut op voorsprong. Een corner van Hans Kleppers werd door Rob van der Tas doorgekopt naar Paul van Oosten. Wim Eradus kon in eerste instantie nog redding brengen, maar moest vervol gens toezien hoe Frank Vader de terugspringende bal binnen schoof: 1-0. En toen Peter Hakkaart in de 27-ste minuut de thuis ploeg op 2-0 bracht leek het pleit beslecht. De Leidenaars toonden zich weliswaar niet de mindere, maar verzuimden de kansen te benutten. Zo lieten Jeroen Brussee, die later met een schouder blessure zou uitvallen, en Harm de Vos elk een goede mogelijk heid onbenut. Vlak voor rust scoorde Edwin Verhoogt dan toch na een snel genomen vrije trap van Harm de Vos: 2-1. Enkele minuten na rust was het al weer geUjk toén opnieuw Verhoogt, na goed voorbereidend werk van Gijs Collé, hard ink- nalde. Maar nadat eerst Hans Kleppers nog hoog over had gescho ten, voltrok Van der Tas in de 'extra tijd' met een ziedende vrije trap alsnog het vonnis over de Leidenaars: 3-2. SJC verrast HBS Degradatie dreigt na twee nederlagen Alle geruchten ten spijt, kondigde Lugdunum-trainer Sjaak Rijster- borgh van te voren al aan dat zijn ploeg op scherp stond: „Ik heb mijn spelers voorgehouden dat ze de tweede vereniging van Leiden konden worden bij degradatie van Roodenburg". Ook Hennie Brax- hoven liet een dergelijk geluid ho ren: „Zo'n derby wil je altijd win nen. De stand op de ranglijst speelt daarbij geen enkele rol". LEIDEN - Roodenburg herstel de zich zaterdag slechts gedeel telijk van de gevoelige neder laag tegen Rkaw een week eer der. In een meer spannend dan fraai duel werden de punten met mededegradatiekandidaat Alphense Boys gedeeld (1-1) en slaagde de ploeg van Talsma er voor de negende keer dit sei zoen niet in een thuisoverwin ning te boeken. De bezoekers behaalden in sportpark Noord na zeven nederlagen op rij ein delijk weer eens een gelijkspel. De thuisploeg begon de wed strijd bijzonder voorzichtig met twee spitsen, Duncan Alberga en Hennie de Romeijn. Na am per 8 minuten kwam Alphense Boys evenwel op voorsprong toen Kees van Vliet een knappe solo met een doeltreffende uit haal afsloot: 0-1. De Leidenaars herstelden zich echter snel en drongen de tegenstander met goed gegroepeerd voetbal te rug. Een hoofdrol was daarbij weggelegd voor Hennie de Ro meijn die keer op keer langs zijn directe tegenstander Peter van Niekerk stoof. Nadat doel man Arie Tollenaar nog twee maal had kunnen redden was het na 23 minuten toch raak. De Romeijn snelde wederom langs Van Niekerk en zijn voorzet werd knap door Robert Good way ingeschoten: 1-1. Vlak daarna kwam Roodenburg bij na op voorsprong. Een boogbal van De Romeijn werd echter door Tollenaar op miraculeuze wijze uit de bovenhoek getikt, waarna Goodway in de re bound miste. In de tweede helft zakte het spelpeil van beide ploegen naar een bedenkelijk niveau. Al phense Boys drukte wel maar verzuimde de kansen te benut ten. Zo miste Marco Paranussa op een haar na en schoot Peter Gerse na slordig uitverdedigen van Peter Pret net naast. Wim Pikaar verscheen nog in het veld voor de zwaar aan de enkel geblesseerd geraakte De Ro meijn. Maar resultaat had dit niet meer voor de thuisploeg, al waren Marcel van de Burg, in gevallen voor Duncan .Alberga, en Robert Goodway nog dicht bij een treffer. H.J. Toch zouden de bezoekers met een beetje geluk minstens een punt uit het vuur hebben gesleept. Talsma: „Maar we zitten nu een maal in de hoek waar de slagen val len. Door de nodige pech dit sei zoen mist mijn elftal bovendien het zelfvertrouwen om de boel af te maken. Vandaag speelden ze erg mat. Ik denk dat ze stijf van de ze nuwen stonden". En zo was het ook. In de eerste helft verzuimden de bezoekers het overwicht in doelpunten om te zetten, om ver volgens na rust de rekening gepre senteerd te krijgen. Balverlies Het begin van de wedstrijd ver liep enorm chaotisch: balbezit van een van beide ploegen werd on- middelijk gevolgd door balverlies, waarna herstelpogingen bijna stee vast leidden tot een overtreding. Tijdens de eerste vijfenveertig mi nuten moest scheidsrechter Tette- roo maar liefst dertig keer voor een vrije trap fluiten, zonder dat de spelers daarbij overigens over de schreef gingen. Al vlak na de aftrap was het dui delijk dat de thuisclub niet als spórringpartner wilde fungeren toen Edwin Verhoogt de achilles pezen van Richard Gottmer raakte. Ook in de daaropvolgende minu ten regende het overtredingen. Pas in de 22-ste minuut deed zich de eerste kans voor: een vrije trap van Daan Kooimans bereikte via Bert Bakker het hoofd van Harm de Vos. Sjaak Nievaart kon diens kop bal niet onder controle krijgen, maar Edwin Verhoogt faalde in de rebound. LEIDEN - Foreholte hervond te gen Altior nog niet het ritme en verloor het duel met 1-2. SJC ver sloeg HBS met 1-2 en speelde zich daarmee naar een verdienstelijke derde plaats in 3A (zondag). FC Lisse won met 3-2 van De Ger maan, degradatiekandidaat in de derde klasse C van West I. Foreholte - Altior: 1-2 Jubilaris Piet' Ruygrok Werd voor aanvang in de bleometjes ge zet. Hij trad aan voor zijn 500ste wedstrijd in dienst van Foreholtete 1. Op alle plaatsen inzetbaar, goed voor zo'n 200 doelpunten, toonde Ruygrok ook gisteren aan dat hij nauwelijks te vervangen is. De tref fer waarmee hij Foreholte in de 55ste minuut op voorsprong bracht, paste uitstekend in het Voorhoutse feestdraaiboek, maar deed de spelverhouding geweld aan. Altior had Foreholte de gehele eerste helft onder druk gezet en was alleen door een falende afwer king nog niet tot scoren gekomen. De Langeraarders beseften dat er wat serieuzer met de verkregen kansen moest worden omgespron gen. Henny Verkerk gaf na de ope ningstreffer 'het juiste voorbeeld door van de rand van het straf schopgebied doeltreffend uit te ha len. Altior ging daarna door. De Fo- reholte-verdediging werd dolge draaid en Paul van de Zwaan trachtte door ver uit lopen de gaten te dichten. Uiteindelijk werd hij gepasseerd door Henk Bader, die profiteerde van een mislukte uit looppoging van de Voorhoutse doelman. HBS - SJC: 1-2 De Hagenöars, die na de winter stop nog geen punt veroverd heb ben, aasden op eerherstel. Maar Ben van der Zalm opende, met een van zijn bekende afstandsschoten, de score voor SJC. Even voor rust passeerde Bart Viéee, uit een vrije trap, de SJC-muur en keeper Ed Zuidhoek: 1-1. In de tweede helft liet SJC de Hagenaars komen. HBS kreeg kansen, maar de voor- waartsen handelden in de afwerk- ling te gehaast. Met nog tien minu ten te spelen kwam SJC, zij het met het nodige geluk, aan de win nende treffer. Peter Marijnen ont zette met een lange trap naar voren zijn verdediging. De bal werd op gevangen door Ben van der Zalm, die het leder fraai via de binnen kant van paal in het vijandelijke doel werkte. FC Lisse - De Germaan: 3-2 Een duidelijk sterker FC Lisse kwam pas na veertig minuten door een kopbal van Frans Bouckaert op 1-0. Patrick Bon bouwde de voorsprong na rust uit, door bij een zwaar beleg van het Germaanse doel het juiste gaatje te vinden. Piet Ruygrok: 500x Foreholte 1. (foto Van Boven) Met wat geluk kon Dick Vucht nog wat hoop brengen in de Amster damse gelederen: 2-1. Deze ver vloog echter weer toen Ferry Baak de bal op maat naar Patrick Bon speelde: 3-1. De 3-2, weer van de voet van Dick Vucht, kwam te laat om de thuisploeg nog in de proble men te kunnen brengen. DELFT - LFC zit diep in de proble men. Zowel zaterdag als gisteren verloor de Leidse zondagder deklasser met 1-0. Uit tegen Delfia was op niet veel meer gerekend, maar de thuiswedstrijd tegen me- de-degradiekandidaat ONA ging zaterdag onverwacht verloren. LFC bleef daardoor op veertien punten steken en weet alleen Cele- ritas met dertien punten onder zich. VFC en Altior (beide 17 pun ten) en DOSR en ONA (beide 18 punten) komen eveneens nog in aanmerking voor degradatie. LFC doet er echter verstandig aan niet naar anderen te kijken, maar de resterende drie duels 'gewoon' te winnen. Anders is het over en slui ten met de eens zo trotse Boshui- zerkadeclub. Het grootste probleem ligt bij LFC in de aanval. Als de Leide naars al kansen creëren, weten zij die niet af te maken. In de wed strijd tegen ONA, dat via Arjan Kers snel op voorsprong kwam, vond bovendien een doelpunt van Erik van de Wijngaard geen gena de in de ogen van scheidsrechter Kloosterman, die verzuimde de voordeelregel toe te passen. Uit de toegekende vrije schop trof Bles Zuma het houtwerk. Zo bleef ONA tot het einde toe in het bezit van een snel verkregen 1-0 voorsprong en verliet de ploeg degradatiezone, waarin LFC steeds dieper wegzakt. Ongeschonden Weliswaar werd met het hoogge- klasseerde Delfia gisteren lange tijd gelijke tred gehouden, maar uiteindelijk bleef LFC weer met le ge handen achter. Zonder de ziek geworden Dick van de Walle maar met de wind in de rug bereikte Leidse ploeg de rust ongeschon den. De technisch betere Delfte naars overtuigden voor eigen pu bliek in het geheel niet. Alleen hun buitenspelval klapte steeds op tijd dicht, waardoor LFC nauwelijks aan aanvallen toekwam. De thuisclub drukte wel aan en kreeg ook enkele kansjes (Leo van Beurden en Teun de Ruyter), maar stuitte meestal op de Leidse verde digers, van wie met name Frank van Veen het hoofd koel hield. Ook de jeugdige doelman Marcel van Leeuwen en de ijverige back Sjaak te Hennepe weerden zich geducht, al moest de laatste zijn ijver op slag van rust met een boeking (voor grof spel) bekopen. Onhoudbaar In de tweede helft drong Delfia wel aan, maar de bezieling ont brak. Pas na tien minuten werd Van Leeuwen weer eens op de proef gesteld door Frits Gransveld, maar de A-junior redde, zij het met enige moeite. Geleidelijk werd de Delftse druk groter, zonder dat dat uitgespeelde kansen opleverde. Van Leidse zijde slaagden spits Mi chel Mqjri en Peter van de Broek er af en toe in de verdediging te ont lasten. Laatstgenoemde werd, te rug van twee weken schorsing, moegestreden een kwartier voor tjjd vervangen door Marco Moe- Net toen ook Delfia zich met een bloedeloze 0-0 leek te hebben ver zoend, ging het toch nog mis met LFC. Een hoge voorzet van Frits Gransveld kopte de volledig vrij staande Teun de Ruyter onhoud baar in. Nog in dezelfde 85e mi nuut leek Erik van de Wijngaard de gelijkmaker op zijn schoen te heb ben. Zijn lage schuiver ketste tot teleurstelling van de geelhemden af op de paal, waardoor in de 1-0 stand geen verandering meer kwam. TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17