Nu tijdelijk extra hoge rente op ae deposito's. Cruijff neemt geen risico 'Rotterdam' te kijk gezet Voorschoten in het rood Ophof weer op de bank DINSDAG 21 APRIL 1987 PAGINA 15 'We moeten terugslaan' Rolstoelatleet verslaat lopers Van Basten neemt voor 1 mei beslissing AMSTERDAM (GPD) - Hoewel Ajax-coach Johan Cruijff zich alle moeite getroost het Amsterdamse optimisme omtrent de return tegen Real Zaragoza enigszins te luwen, kan ook hij niet om enkele feiten heen. Met de 3-2 overwinning op zak begint zijn formatie morgenavond uitermate comfortabel aan het duel dat uitzicht biedt op de finale in Athe ne. „En toch moet die wedstrijd eerst gespeeld worden", tempert Cruijff andermaal. Om te onderstrepen hoe voorzich- gen ongeveer eenderde van die] tig hij omspringt met de uitsteken- som", vervolgt de Ajax-directeur. de uitgangspositie, liet hij afgelo- „De inkomsten van de reclamebor den en de tv-rechten komen daar nog bij. Als je nagaat dat we slechts één Europa-Cupronde hebben be groot, kun je wel spreken dat Ajax een succesvol jaar kent. Ik spreek niet van gigantische winsten, want in de competitie schieten we er bij in met dertig procent. De wedstrij den tegen PSV en Feyenoord zijn daar debet aan. Zij blijven ver on der de geschatte toeschouwersbe langstelling. Voor het nog uitstaan pen weekeinde zijn belangrijkste assistent Tonnie Bruins Slot an dermaal ter observatie van Real af reizen naar Zaragoza. „Nu we er zo dicht tegenaan zitten, mag ik niet het geringste risico nemen. Er mag nu niets meer fout gaan". Terwijl Johan Cruijff alle zorg vuldigheid betracht rond het even tuele sportieve succes, kan direc teur Arie van Eijden met een tevre den glimlach reeds de balans op- Keurig in het pak volgt Marco van Basten vanaf de bank de verrichtin gen van zijn collega's. Cruijff spaarde de spits. speeld moet worden. De zijn er al. Het Olympisch stadion is al wekenlang uitverkocht en zal morgen plaats bieden aan 55.000 toeschouwers. „Goed voor een brutorecette van 1,8 miljoen gul den", becijfert Van Eijden. „De totale aftrekposten, btw (foto ANP) stadionhuur bijvoorbeeld, bedra- ZOETERMEER - Zaterdagvier deklasser Voorschoten raakte in één weekeinde vier spelers kwijt. Afgelopen zaterdag stuurde scheidsrechter Gravenstein uit Pijnacker in het duel tegen DSO de Voorschotense spelers Wou ter de Wolf, aanvoerder Hein de Graaf en Pieter Tebrugge uit het veld. Bovendien slingerde de in valler-fluitist trainer trainer Pie- ter Donath, grensrechter Van Tuyl en speler Roel Veloo op de bon. Daarmee was de koek nog niet op, want gistermiddag liep doel man Herman Jan Keyzer in de wedstrijd tegen Leiden na een maken van. een duel^dat nog ge- de duel tegen Feyenoord hebben we besloten om geen gebruik te maken- van het Olympisch Sta- I dion". Een financiële voltreffer in weer wil van een teleurstellende publie ke belangstelling. Ook de spelers varen wel bij het Europa-Cupavon- tuur. Hoewel Van Eijden de bedra gen niet wilde noemen, verdwijnt morgen bij winst een bedrag van vijfduizend gulden extra in de zak ken van de actieven. „Voor de fina le zijn er nog geen afspraken daar omtrent gemaakt", wilde Van Eij den wel nog kwijt. Voordat dat aan de orde is zal Real Zaragoza morgen definitief uit het toernooi moeten worden ge worpen. Met welke opstelling Cruijff dat van plan is te doen, sprak hij zich gisteren na de een voudige 3-1 zege op Fortuna tij dens de persconferentie .in De Meer niet uit. „Ik moet drie basis spelers vervangen en dat is een overtreding jegens spits Rob Bink ook al tegen 'rood' op. Het waren toch vooral de arbi trale sancties van Gravestein die bij Voorschoten in het verkeerde keelgat schoten. Bestuurslid Bob Vonk zal de kwestie dan ook schriftelijk bij de KNVB aan kaarten. moeilijke zaak. Er zijn diverse mo gelijkheden, die ik de komende da gen in Wassenaar bekijk". Nagenoeg zeker lijkt hét dat Cruijff een beroep zal doen op Ar nold Scholten. Het 'Ajax-systeem' zal er niet onder lijden. Cruijff: „Wij moeten aanvallen. Ajax kan niet anders. Wij kunnen niet tem poriseren, daarvoor mist de ploeg de routine. Real Zaragoza wordt achterin vastgezet zodat ze verde digend fouten moeten maken. Zaak is het dan te profiteren. Door de Spanjaarden achterin te houden raken hun spitsen geisoleerd en zijn ze makkelijker te controleren". Dat Ajax tegen Fortuna Sittard niet tot de op bodem moest en zelfs spelers als Van Basten en Wouters kon sparen, kwam Cruijff bijzon der gelegen. „Er is door het over volle programma en de vele blessu res roofbouw gepleegd op de jonge spelers. Tegen Real Zaragoza is er een krachtsexplosie nodig, van daar dat ik diverse spelers de rust heb gegund. Het is zinloos om ze uit te hollen". Marco van Basten kreeg zo'n voorkeursbehandeling. Het medisch apparaat in Amster dam is vooral bezorgd om de en kels van het troetelkind. Clubarts Stibbe nam evenwel een deel van die zorg weg door de uitslag van het peperdure scanneronderzoek bekend te maken. „Van Bastens enkel is geirriteerd, maar het is geen irritatie die operatief moet worden verholpen. Ik denk dat het SITTARD/AMSTERDAM (GPD) - Voor het eerst sinds ruim een jaar maakt Edo Ophof weer deel uit van de Ajax-selec- tie. De verdediger, die hersteld is van een zware knie-operatie, is volgens Johan Cruijff nog niet fit voor een hele wedstrijd, maar laat hem morgen in het Olympisch Stadion plaatsne men op de bank voor het even tuele noodgeval. Edo Ophof geeft toe dat hij een hele wed strijd nog niet aan kan. „Ik speel nu sinds een paar weken met het tweede elftal, maar ik merk dat ik er conditioneel nog niet ben. Last van mijn knie heb ik in elk geval niet meer. Dus wat dat betreft zou Cruijff een beroep op mij kunnen doen voor een deel van de wed strijd". euvel binnen een paar weken over Van Bastens enkel is niet het eni ge dat de gemoederen in Amster dam bezig houdt. Zijn transfer naar AC Milan kan inmiddels de kwalificatie komische opera best doorstaan. Of het komt tot een uit voering in de Milanese Scala, wil de Europese topscorer niet zeggen. Ook al roept voorzitter Berlusconi voor al zijn tv-stations dat Van Bas ten reeds lang geleden een bin dend contract heeft getekend. „Op het moment dat ik een beslissing neem, deel ik die tijdens een offi ciële persconferentie mee- Lemond raakt zwaar gewond bij jachtparti j LINCOLN (AFP/Reuter) - Greg Le mond is in het weekeinde ernstig gewond geraakt bij een jachtonge- luk in Lincoln in de Amerikaanse staat Californië. Een van zijn jacht vrienden wilde een weglopend ko nijn doodschieten en trof de win naar van de laatste Ronde van Frankrijk in de schouder. De 25-jarige Amerikaanse wiel renner werd per helikopter naar het Davis Medical Centre in de Universiteit van Californië ge bracht en onmiddellijk geope reerd. Na de twee uur durende ope ratie verklaarde de medische staf, dat zijn toestand ernstig, maar niet levensgevaarlijk was. Ook wisten de medici te melden dat hij na het genezingsproces zijn wielerloop- baan zal kunnen voortzetten. Lemond was maandag op konij nenjacht op een prive-terrein bij Lincoln, dertig kilometer van zijn woonplaats Sacramento. Patrick Blades, een van Lemonds twee jachtvrienden, nam een vluchtend konijn op de korrel en trof Lemond aan de rechterbovenzijde van zijn lichaam met een schot hagel. Sher- rif Larry Newman stelde een on derzoek in. Hij verklaarde later dat hier sprake van een ongeluk was. De onfortuinlijke schutter werd in shocktoestand in het ziekenhuis opgenomen. Lemond kondigde kort voor het jachtongeluk zijn terugkeer in het wielerpeloton aan. De Tourwin naar was genezen van een pols- breuk, opgelopen in een valpartij tijdens de Tirreno-Adriatico half maart. De Amstel Goldrace van za terdag aanstaande had hij uitgeko zen als zijn eerste wedstrijd in de aanloop naar de Giro d'Italia en de Tour de France. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Een half procent rente extra betekent bij ons 63A%. Wie de kranten van de laatste tijd goed heeft gelezen, weet dat sommige banken de rente op spaardeposito's plotseling hebben verhoogd. Soms wel met een half procent. Daarmee kwamen ze opeens akelig dicht in de buurt van onze percentages. Die tot dan toe altijd de hoogste waren geweest. Maar als wij zeggen dat we meer doen, doen we ook meer. Dit aanbod geldt t/m 30 april voor Spaardeposito's en Maandrentedeposito's. Dus verhogen we onze toch al aantrekkelijke rente nu met een extra half procent. Zodat u bij ons toch weer de hoogste rente krijgt op spaargeld dat u best vast wilt zetten. Tien jaar vast geeft bij ons 63A%. nutsspaarbank De Nutsspaarbank doet een half procent meer voor snelle beslissers. ROTTERDAM (GPD) - Op het moment dat Gerrit Pomp zaterdag onder het finishlint doorrolde, voelde Wim Ver hoorn zich heel klein worden. De bondstrainer van de Ne derlandse wegatleten besefte dat de rolstoelrijder uit Zoest van de Rotterdamse marathon een klucht had ge maakt die uiteindelijk maar één winnaar kende, de invali- densport. De zegetocht van Pomp, die pre cies 2 uur, 12 minuten en 55 secon den duurde, werd mogelijk ge maakt door het falen van twee vali de Afrikaanse atleten, op wie 're gisseur' Jos Hermens zijn hoop voor een belangrijk deel had geves tigd. De piepjonge Ethiopiër Ta- desse Gebre (19) en de eigenzinni ge Tanzanïaan Gidemas Shahanga waren door de Nijmeegse atleten- makelaar ingehuurd om de snelste loper'uit het 4200 déelnemefs tel lende veld op te jagen naar een tijd van dik onder de 2 uur 10. Maar Shahanga miste al onmid dellijk de slag en dat was gedeelte lijk de schuld van Gebre, die er na het startschot als een haas vandoor ging. De aanstaande verzekerings agent heeft vooralsnog weinig ver stand van loopzaken, want na ruim 25 kilometer bleek hij op een bijna Gerrit Pomp blij met erkenning ROTTERDAM (GPD) - Wat telde voor Gerrit Pomp was de winst in de internationale ma rathon van Rotterdam en niet zozeer zijn eindtijd van 2 uur, 12 minuten en 55 seconden. Die Was volgens de rolstoelat leet uit Zoest beslist niet op zienbarend, „want er zijn al zat jongens die onder de twee uur zijn gedoken". De 32-jarige Pomp, die op zijn vierde door een auto-on geluk gedeeltelijk verlamd raakte, stal in Rotterdam de show waarvoor de voor veel geld aangetrokken Afrikaanse lopers niet konden zorgen. On danks dat hij enigszins werd afgeremd door een bloedende hand rolde Pomp vrij gemak kelijk als eerste de Coolsingel op, waar op hem evenwel geen goed gevulde prijzenpot stond te Wachten. „Maar dat is ook niet zo belangrijk", vond de te kenleraar aan een Lnho- school. „Het belangrijkste is dat ik in zo'n geweldige entou rage heb mogen meedoen. Als rolstoelatleten zijn wij dolblij met de integratie waarvan in Rotterdam sprake is. Daar door wordt onze sport einde lijk een beetje uit dè sfeer van bejaardengymnastiek en mens-erger-je-niet getrok ken", waanzinnige manier met zijn krachten te hebben gesmeten. De wereldkampioen bij de junioren op de halve marathon hield zich aan vankelijk aan het schema van de Portugees Carlos Lopes, die twee jaar eerder in Rotterdam het we reldrecord op de klassieke loopaf stand tot 2 uur 07.12 had aange scherpt. Maar tussen het 10 en 15 kilometerpunt bleek dat Gebre zichzelf schromelijk had overschat en moest hij al een halve minuut toegeven op het recordschema van Lopes. Martelgang Kon Gebre nog de moed opbren gen de 42 kilometer en 195 meter lange martelgang tot het eind te volbrengen, hij finishte als zeven de loper in een tijd van 2.25.19, Shahanga wekte opnieuw de erger nis van Jos Hermens door er net als vorig jaar halverwege de brui aan te geven. Daarmee verspeelde de winnaar van 1984 niet alleen 10.000 dollar (de helft van zijn start- geld), maar ook de kans op een nieuwe uitnodiging voor de mara thon van Rotterdam. Daarin prolongeerde Belayneh Dinsamo zijn tweede plaats, met dit verschil dat de Ethiopiër vorig jaar één seconde op zijn valide landgenopt Abebe Mekonnen en dit jaar drie tellen op de invalide Nederlander Gerrit Pomp moest toegèven. Maar dat laatste was de politieagent uit Addis Abeba volle dig ontgaan. Niet zo verwonderlijk, want nadat hij wel het finishlint had mogen verbreken, werd de 20- jarige atleet gehuldigd als de win naar van de zevende editie van de marathon van de Maasstad. Het gezichtsverlies dat Rotter dam op de veel te benauwde paas zaterdag (temperatuur van rond de twintig graden en een luchtvoch tigheid van ongeveer 65 procent) leed, was enorm. De 2.12.58 van Dinsamo betekent gegarandeerd een flinke duikeling op de interna tionale ranglijst waarop de groot ste marathon van Nederland voor zaterdag een tweede plaats innam achter Chicago, de enige stad waar de winnaar van de marathon ge middeld sneller was dan in Rotter dam. Daar liep Jos Hermens zaterdag aangeslagen rond. De Nijmeegse atletenmakelaar besefte dat niet al leen de goede naam van Rotter dam, maar ook die van hemzelf was geschaad. Dat was volgens hem louter het gevolg van de gerin ge financiële armslag die hij heeft bij het aantrekken van snelle jon gens. „Voor een goede marathon heb je tien jongens nodig die in staat zijn onder de 2.10 te lopen", weet Hermens, „en daarvoor heb ik ze ker het drievoudige nodig van de drie ton die ik nu te besteden had". Een doorn in het oog van Hermens is de vier ton voor dranghekken en demontabele tribunes die lood zwaar drukt op de begroting van 1,2 miljoen gulden van de stichting Rotterdam marathon. Volgens Hermens kan het bijna zeventien kilometer lange deel van het marathontraject dat met drang hekken is afgezet aanzienlijk wor den ingekort. Door het saaie wed strijdverloop had de voormalige topatleet zaterdag rustig om zich heen kunnen kijken „en ik heb ge constateerd dat er zeker vijf kilo meter hekken voor niets stond. Voor dat geld had ik een handvol aardige lopers kunnen aantrek ken". Die zouden het massale evene ment nog enigszins hebben kun nen redden door voor de nodige strijd te zorgen. Daarvan was zater dagmiddag absoluut geen sprake, want Dinsamo ondervond tijdens zijn vijftien kilometer lange solo vlucht slechts hinder van te krappe schoenen. Het enige paar dat zijn kledingsponsor op goede vrijdag op de kop had weten te tikken en dat de kleine Afrikaan al na zo'n twintig kilometer bloedende voe ten had bezorgd. „Daardoor kon ik nog maar in één tempo doorlo pen", verontschuldigde Dinsamo het Ethiopische duo Gebre en Dinsamo zich naderhand. „Versnellen was gewoonweg onmogelijk". Maar ook totaal overbodig, want ondanks zijn 'handicap' was de Ethiopiër bijna vijf minuten snel ler dan de tweede loper, de Zweed Mats Erixon, die de nummer drie van vorig jaar Allan Zachariassen 22 seconden voorbleef. De Deen, die een jaar geleden strompelend over de finish was gekomen en ver volgens geen stap meer had kun nen verzetten, was onderweg dui zend doden gestorven, getuige zijn opmerking dat hij al na één kilo meter volledig stuk zat. Dat gold na afloop van de wan vertoning ook voor Jos Hermens die vervolgens dreigende taal in de gaten. Pomp kwam als eerste (foto ANP) sprak. „Zo kan het niet langer. Het zat er dik in dat dit een keer zou gebeuren. Ik heb er vaak genoeg voor gewaarschuwd. Er moet ge woon meer geld voor het aantrek ken van lopers worden vrijge maakt, zoniet dan hou ik het voor gezien. Een afgang als deze kan ik mij geen tweede keer meer veroor loven". Datzelfde geldt volgens Wim Verhoorn voor de marathonsport. Mocht blikvanger Pomp zijn stunt „een overwinning voor de invali- densport" noemen, de bondstrai ner sprak daarentegen over „een nederlaag voor het marathonlo pen". JAAP VISSER ROTTERDAM (GPD) - Voorzitter Joop Franken van de stichting Rotterdam marathon kan zich vinden in de kritiek van atletenma kelaar Jos Hermens. „Jos heeft gelijk als hij zegt dat er veel meer geld moet worden uitgetrokken voor het aantrekken van goede atleten dan nu het geval is. Ik heb goede hoop dat die centen er ook komen". Franken is hoopvol gestemd na een toezegging van burgemees ter Bram Peper, die zaterdag op de Coolsingel de prijzen uitreikte, dat hij het Rotterdamse gemeentebestuur zal voorstellen om vol gend jaar een flink deel van de kosten voor het plaatsen van drang hekken voor zijn rekening te nemen. In dat geval hoeft het stichtingsbestuur niet meer terug te vallen op particuliere ondernemingen als de bv Ripa, die dit jaar een bedrag van vier ton heeft opgestreken voor het verzamelen en plaatsen van een kleine zeventien kilometer hekwerk. „De ver houding tussen de 'post dranghekken' en de drie ton die we voor de atleten beschikbaar hadden, is natuurlijk van de gekke", meent Franken. „Dat zal ook zeker veranderen, want volgend jaar moe ten we hoe dan ook hard terugslaan",

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15