Vronestein wil samenwerking met Hogeschool in Den Haag Ap. V i. f - - 1 SKM wil geld voor kabelkrant rilrilridflE Studie fysiotherapie mogehjk naar Leiden Wïjkcomité De Kooi boos over behandeling door de gemeente Onderzoek naar werkdruk en werkzaamheden politie Geen uitbreiding van kabelnet Merenwijk Tijdelijk naar het buitenland? ZATERDAG 18 APRIL 198f LEIDSCH DAGBLAD: LEIDEN - De Akademie voor Ge zondheidszorg Vronestein in Lei den voert besprekingen met de Haagse Hogeschool over een nade re samenwerking op het gebied van het hoger beroepsonderwijs in deze regio. Op deze manier hopen beide scholen vooruit te lopen op de plannen van het rijk om de ver schillende hbo-opleidingen in de gezondheidszorg een doelmatiger opzet te geven. door Wim Wegman Op welke wijze de king gestalte krijgt, is volgens Ton Ouwerkerk, directeur van de Leid- se Akademie voor Gezondheids zorg, op dit moment nog niet te zeggen. "Het zijn nog maar infor mele, verkennende gesprekken ge weest", stelt hij. Overigens heeft de Haagse Hogeschool, naast een aan tal technische opleidingen, ook een richting fysiotherapie. Deze opleiding wordt ook gegeven op Vronestein. Ouwerkerk sluit niet uit dat fy siotherapie te zijner tijd wordt overgeheveld naar Leiden. Zelfs houdt hij het voor mogelijk dat de Haagse en Leidse hbo-scholen in de toekomst fuseren. 'Harde' uit spraken hierover durft hij echter nog niet te doen. "Voorlopig wordt er slechts naar gestreefd een samenwerkingsver band op poten te zetten 1 de twee scholen kunnen voorko men dat ze elkaar in de regio Rijn en Delfland beconcurreren. Want daar is geen van beide mee ge baat", zegt Ouwerkerk. Overigens fuseert de academie op korte ter mijn al met enkele andere onder wijsinstellingen - de Laborato- riumschool Rijnland en het Mater Dei uit Den Haag - tot de Leidse Hogeschool voor Beroepsonder wijs (LHBO). Maximum Onlangs is de eerste aanzet gege ven voor het doelmatiger maken van de hbo-opleidingen in de ge zondheidszorg. In opdracht van het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft een speciale commissie hiervoor een aantal aan bevelingen gedaan. Een van de problemen waarover de commissie zich heefï gebogen, is het feit dat bij sommige studierichtingen meer mensen afstuderen dan er in feite nodig zijn. Bij enkele van die rich tingen is een kans op een baan ei genlijk nihil. Om daaraan op korte termijn al wat te doen, heeft de minister van onderwijs een maatregel uitgevaar digd waarbij voor bepaalde studie richtingen een maximaal aantal leerlingen is vastgesteld. Dat is on der meer het geval bij fysiothera pie en logopedie, twee van de drie studierichtingen die op de Leidse academie worden gegeven. Voor verpleegkunde, de derde studie- De maatregel is door Vronestein echter niet uit te voeren. Deze school heeft namelijk - als enige hbo-opleiding voor gezondheid zorg in Nederland - een zogeheten propedeutisch jaar. Dit betekent dat leerlingen de mogelijkheid hebben zich gedurende het eerste jaar te oriënteren op alle richtin gen. Pas daarna hoeven ze een keu ze te maken. Ouwerkerk legt uit dat op deze manier ook niet van te voren is te zeggen hoeveel leerlin gen fysiotherapie of logopedie zul len volgen, en dus kan het aantal leerlingen voor deze richtingen ook niet aan een maximum wor den gebonden. Toch erkent de school dat een groot aantal leerlingen dat in deze twee vakken afstudeert, niet aan een baan komt. Om een uitweg te vinden voor het probleem, wil de school het over een andere boeg gooien. Ze gaat nu mensen die be langstelling hebben voor fysiothe rapie of logopedie, wijzen op de ge ringe kans op werk, in de hoop dat ze een ander vak zullen kiezen. Te gelijkertijd probeert de school het aanbod aan afstudeerrichtingen te vergroten. "Want als je leerlingen ontraadt een bepaald vak te vol gen, moet je ze wel een alternatief bieden". Aanbevelingen den, duurt overigens maar een jaar. Daarna, zo is de bedoeling, zal het probleem moeten worden opgelost door het aantal opleidingen te ver- minderen. De speciale commissie heeft onder meer voorgesteld het aantal opleidingen fysiotherapie terug te brengen van 20 naar 8, en die voor logopedie van 10 naar 4. Verpleegkunde zou verder onge moeid kunnen blijven. De direc teuren van de verschillende hbo- scholen voor gezondheidszorg moeten voor het einde van deze maand een advies hierover uit brengen aan de HBO-raad. Die ad viseert vervolgens voor half mei de minister. Directeur Ouwerkerk zegt nog geen enkele aanwijzing te hebben dat fysiotherapie of logopedie zou moeten verdwijnen bij Vronestein. "Maar je moet met alles rekening houden", meent hij. Ouwerkerk stelt voorts dat het eventuele ver dwijnen van een van de richtingen van de Akademie funeste gevolgen kan hebben. "Je kunt de school voorstellen als een gebouw dat wordt gedra gen door drie pijlers. Desnoods kan één van die drie pijlers worden verzwakt, als de andere dan maar worden versterkt. Wordt één van de pijlers echter volledig wegge haald, dan stort het hele bouwwerk in", aldus Ouwerkerk. De school heeft er dan ook in een reactie op het rapport van de speciale com missie op aangedrongen dat het huidige aantal richtingen gehand haafd blijft. k Ton Ouwerkerk: "Schrappen van opleiding fysiotherapie of logopedie Volgens Ouwerkerk zou het schrappen van een van de drie stu dierichtingen bij Vronestein ook een onlogische stap zijn. "De com missie blijkt een groot voorstander van een propedeutisch jaar. Dan is het toch vreemd als je de enige school die dit al heeft, het onmoge lijk maakt deze voort te zetten", zegt hij. En hij voegt eraan toe dat het ongeveer drie jaar heeft ge duurd voordat het propedeuse-jaar in Leiden goed van de grond was gekomen. Eenvoudig Zoals gezegd wil Vronestein het aantal afstudeerrichtingen in de gezondheidszorg vergroten. De school hoopt dat te bewerkstelli gen door enkele opleidingen extra mogelijkheden te Ouwerkerk: "Zo denken we erover om bijvoorbeeld een opleiding voor fysiotherapeuten op te zetten die in ontwikkelingslanden gaan werken. Hier wordt deze mensen geleerd om te gaan met kostbare apparatuur. In die landen zijn der gelijke apparaten echter niet voor handen en moeten ze zich juist zien te redden met heel eenvoudige spullen. Daarop zou je ze met een speciale opleiding nu al kunnen voorbereiden". "Een ander voorbeeld: hoofden van de afdeling patiëntenzorg bij ziekenhuizen zijn nu vaak gediplo meerd verpleegkundige. Je kunt je afvragen of dat soort werk nu spe ciaal door dergelijke mensen moet worden gedaan en of het niet veel handiger is daar iemand neer te zetten die, behalve een verpleeg kundige achtergrond, ook een ma- nagement-opleiding heeft genoten. Dat soort opleidingen zouden we hier ook kunnen geven", stelt Ou werkerk. Om de opleidingen te 'verbre den', gaat de academie ook samen werken met de medische faculteit van de Leidse universiteit. Daartoe wordt volgende maand een over eenkomst getekend. De samenwer king houdt in dat studenten over en weer onderwijs kunnen volgen op beide onderwijsinstellingen en gebruik kunnen maken van el- kaars faciliteiten. I' - 1 Ook Sijthoff Pers op het net in Merenwijk Minister Brinkman van wvc ontving gisteren uit handen van SKM-voorzitter J conclusies van een enquête over het kabelnet in de Merenwijk. LEIDEN - De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) zal de kabel krant die het Leidsch Dagblad wil uitbrengen, alleen doorgeven wan neer het LD hiervoor betaalt. Ook wil de SKM nog een tweede kabel krant in huis halen om een veelzij dig aanbod te waarborgen. Sijthoff Pers, die onder meer de Leidse Courant uitgeeft, is hiervoor de be langrijkste gegadigde. Sijthoff is bereid 10.000 gulden te betalen om in de Merenwijk een kabelkrant te kunnen uitbrengen. De SKM verlangt van het Leidsch Dagblad eenzelfde bedrag. Haakt net kunnen zetten. De SKM is aangesloten op het re gionale net rond de ontvangstmast in Oegstgeest. Het dagelijks be stuur van deze mast, voelt er veel voor om alleen de kabelkrant van het LD en de info-krant van Om roep Rijnland door te geven. Het algemeen bestuur van de 'mast' - Gelder een rapport met de officieel: de gemeenschappelijke (foto Jan Holvast) regeling antenne-energievoorzie- Lezing De heer G.J. de Bruyn houdt op vrijdag 24 april om 20.00 uur een lezing over 'Onze Duinen' tijdens de bijeenkomst van de Imkers vereniging Leiden en omstreken. De bijeenkomst wordt gehouden in wijkcentrum 'Zijlkwartier' in Leiderdorp. Links Leiden uit kritiek op bezuinigingen LEIDEN - De besturen van PSP, PPR en CPN - de drie partijen sa men Links Leiden vormen - heb ben grote moeite met het verhogen van de leges voor huisvestingsver gunningen. Ook zijn de drie partij en geen voorstander van het over hevelen van de Eerste Hulp Dienst (EHD) naar het bedrijfsleven, het verhogen van de tarieven voor de Leidse musea en het verhogen van de onroerend-goedbelasting voor de goedkopere woningen. De besturen van PSP, PPR en CPN laten dit weten in een eerste reactie op de bezuinigingsvoorstel len van het college van burgemees ter en wethouders. Links Leiden maakt oerigens deel uit van dit col lege. De drie partijen juichen het toe dat B en W geld willen blijven vrij maken voor nieuw beleid en dat zij de door het rijk opgelegde bezuini gingen niet zo maar doorschuiven naar de getroffen werkterreinen. Wel vinden ze het college met de maatregelen die het nu heeft voor gesteld maatschappelijk zwakke groepen treft. Wat dit betreft vra gen PSP, PPR en CPN het college erop te letten dat de bezuinigingen het ondersteunend werk van buurt- en clubhuizen-en de Stich ting Welzijn niet aantast. Deze in stellingen worden volgens hen voor een flink bedrag worden 'aan geslagen'. LEIDEN - De Stichting Wijkcomi- té De Kooi voelt zich door de ge meente gepasseerd omdat het in een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening niet in de ge legenheid is gesteld zich uit te spreken over een voorbereidings- besluit voor het gebied Zijloever. De stichting heeft de gemeente la ten weten dit een onrechtmatige gang van zaken te vinden. Een woordvoerder van de stich ting had in de commissie spreek tijd aangevraagd over dit onder werp toen besloten werd het van nieuwbouwplannen het sta- willen brengen. tion. Daarop overhandigden de Volgens een woordvoerder van buurtbewoners wethouder Peters de gemeente krijgt de stichting van ruimtelijke ordening een peti- echter nog alle gelegenheid om be- tie met 282 handtekeningen van zwaar te maken wanneer de bouw mensen die zich uitspraken tegen plannen in de commissie aan de or- nieuwbouw aan de Zijloever, en de komen. Het voorbereidingsbe keerden huiswaarts. Later op de sluit, avond besloot de voorbereidingsbesluit toch te boos tegenstander het tot i de plannen ïgel genschapsraden van het openbaar basisonderwijs en de adviesraad openbaar onderwijs". o Als gevolg van de vierjarigen- het provinciaal "bestuur van de maatregel wordt overigens geen personeel ontslagen. Grotere groepen op scholen door vierjarigenmaatre LEIDEN - De groepen op de basis scholen worden volgend jaar gro ter. Dit is een gevolg van een bezui nigingsmaatregel van de rijksover heid, de zogenaamde 'vieijarigen- maatregel'. Uitgangspunt van dit besluit is dat vierjarigen niet meer dan 12 uur onderwijs per week hoeven te volgen. De gemeenten mogen zelf bepa len hoe zij deze bezuinigingsmaat regel uitvoeren. De lokale overhe den hebben daarbij de keuze tus sen een vermindering van het aan tal onderwijsuren in de eerste leer jaren, het vergroten van de leerlin- gengroepen of een combinatie beide. "Het is een keuze tus verschillende ongewenste situa ties", aldus het college Leiden. wijziging van het bestem mingsplan wordt uitgesproken, daar is de stichting nu erg wordt slechts op louter formele De stichting is namelijk gronden genomen en verandert niets aan de bestaande situatie. Daarom heeft de commissie later op de avond besloten deze zaak als nog af te wikkelen. Inmiddels is het voorbereidingsbesluit voor de Zijloever ook de gemeenteraad ge passeerd. De stichting verwacht van de ge meente dat dit besluit wordt terug gedraaid en dat zij alsnog gelegen heid krijgt zich er over uit te spre ken. De stichting heeft bovendien t zaken op de hoogte ge- LEIDEN - Het ministerie van binnenlandse zaken is een grootscheeps onderzoek begonnen naar de werkdruk en werkzaamheden van de poli keuze tussen tie. Gedurende een maand worden alle activiteiten van de verschillende politiekorpsen in Nederland in computers gestopt, waarmee het ministe rie een overzicht hoopt te krijgen van het politiewerk. Onderdeel van het onderzoek is ook een zogeheten marktverkenning. De gemeente heeft uiteindelijk Daartoe worden in 21 gemeenten in totaal 6000 mensen geïnterviewd. In T 1is de bedoeling, worden ongeveer 200 mensen ondervraagd. periode van vier weken - tussen 21 april ning Leiden en omstreken - beslist hierover eind deze maand. Maar ook al gaat de gemeente met het LD in zee, dan kan de SKM zelf bepalen of en op welke manier zij deze kabelkrant doorgeeft. Ook de andere beheerders van de plaat selijke kabelnetten - in de meeste gevallen de gemeentebesturen - kunnen zelf een keuze maken uit het aanbod van de 'mast'. Entreegeld Voorzitter J.D. van Gelder van de SKM vindt het een 'blunder' van het Leidsch Dagblad dat deze niet direct met de beheerders van de plaatselijke kabelnetten om de tafel is gaan zitten, maar alleen met het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling is gaan praten. Overigens is het bedrag dat de stichting wil berekenen volgens Van Gelder een standaardtarief. Wel is het slechts een entree-geld. De stichting wil namelijk ook een gedeelte van de opbrengst van de via de kabelkrant uitgezonden ad vertenties. De kabelkrant van Sijthoff komt niet uit de lucht vallen. Al eerder het de uitgeversmaatschappij het dagelijks bestuur van de gemeen schappelijke regeling weten een dergelijke 'krant' te willen uitbren gen. Toen niet alleen voor de Me renwijk, maar voor de hele regio. Het dagelijks bestuur ging niet op dit aanbod in. Ten eerste omdat het te laat was. Het was echter ook een te 'vage' offerte, aldus de Leid se wethouder mevrouw Fase - voorzitter van het bestuur van de 'mast'. In een brief aan het alge meen bestuur van de gemeen schappelijke regeling heeft Sijt hoff zijn beklag gedaan over deze gang van zaken. Die brief was voor de SKM aanleiding contact op te nemen met de uitgeversmaat schappij. Volgens Van Gelder zijn er nog geen definitieve contracten gete kend met Sijthoff. Met het Leidsch Dagblad heeft de stichting nog geen contact gehad. Het uitzenden van twee kabelkranten levert geen problemen op, stelt Van gelder. De SKM wil beide op verschillende kanalen zetten gedurende de 'stil le' uren overdag. Overigens kan de stichting, in tegenstelling tot ande re kabelbeheerders in de regio, ge makkelijk een tweede kabelkrant op het net zetten. In de Merenwijk ligt een zogenoemde ringleiding waardoor programma's niet auto matisch worden doorgegeven aan andere plaatsen, zoals bij andere netten wel het geval is. Handig Adjunct-directeur N. Qüaker- naat van het Leidsch Dagblad heeft er op zichzelf geen bezwaar tegen om nog eens apart te gaan praten met de Stichting Kabelnet Merenwijk. Of het LD bereid is te betalen voor het doorgeven van de kabelkrant is de Merenwijk, wil hij op dit moment nog niet kwijt. "Maar het zou natuurlijk wel een precedent scheppen". Hij stelt voorts dat hij van het da gelijks bestuur van de 'mast' nooit heeft begrepen dat de afzonderlij ke beheerders van kabelnetten de doorgifte van de kabelkrant zou den kunnen tegenhouden. "Als dat werkelijk zo is, dan voel ik me toch een beetje op het verkeerde been gezet", aldus Qüakernaat. "Ons is voortdurend verteld dat als de ge meenschappelijke regeling ermee akkoord was, het met de kabel krant wel goed zat". Wethouder mevrouw Fase toon de zich gisteravond verrast door de stap van de SKM. Ze ontkent niet dat afzonderlijke kabelbeheerders de mogelijkheid hebben een kabel krant van het net te weren, en dus een vergoeding kunnen eisen voor een doorgifte. "Maar het is toch veel handiger als dat gezamenlijk gebeurt via de ontvangstmast in Oegstgeest?", meent zij. Het Leidsch Dagblad heeft overi gens toegezegd dat de gemeen schappelijke regeling over twee jaar een deel van de advertentie- opbrengsten kan krijgen. "Dat geld komt indirect ook ten goede aan de afzonderlijke beheerders. Daarmee kunnen we de tarieven laag houden en kunnen de beheer ders dus ook lagere abonnement- gelden vragen dan anders het geval zou zyn". LEIDEN - Het aantal kanalen van het kabelnet in de Merenwijk wordt voorlopig niet uitgebreid. De beheerder van dit net, de Stich ting Kabelnet Merenwijk (SKM), wil de komende twee jaar pas op de plaats maken. Ook abonnee-te levisie, zoals dat in Leiden wordt aangeboden door FilmNet, zal voorlopig niet te zien zijn in de Me renwijk. De SKM heeft deze conclusies getrokken na een eind vorig jaar gehouden enquête onder bijna 250 abonnee's. Het rapport dat naar aanleiding van dit onderzoek is ge maakt, werd gisteren aangeboden aan minister Brinkman van wel zijn, volksgezondheid en cultuur - zelf overigens een bewoner van de Merenwijk. Uit de enquête bleek dat de over grote meerderheid van de onder vraagden - ongeveer 75 procent - tevreden is met het huidige aanbod van 13 kanalen. Deze wenste daar om ook geen hoger tarief te betalen voor een uitbreiding. De SKM meent hieruit te kunnen opmaken dat, wat betreft het aantal televi siekanalen, er een punt van verza diging is bereikt. De stichting vraagt zich dan ook af of de inves tering van de Stadskabei Leiden - die vorig jaar wel is overgegaan tot een uitbreiding tot 18 kanalen - zo zinvol is geweest. Uit de enquête kwam ook naar voren dat de belangstelling voor FilmNet uiterst gering is. Nog geen 10 procent van de geënquêteerden zei hiervoor interesse te hebben, waarmee FilmNet het laagst scoor de van alle - bestaande of toekom stige - zenders. De SKM voelt wel veel voor een uitbreiding van de mogelijkheden van het kabelnet. De kabel kan on der meer worden gebruikt om het warmtevebruik by te houden in by voorbeeld flats met blokverwar- ming. Hierbij houdt een op de ka bel aangesloten computer het 'gas verbruik' van elke afzonderlijke bewoner bij. Nu wordt dat gasver bruik in flats met blokverwarming nog veelal geschat. De stichting wil met woningbouwverenigingen praten over het invoeren van deze mogelyk. Het net kan voorts worden benut voor alarminstallaties voor bejaar den, het opnemen van gas- en elek triciteitsmeters en voor een uitge breidere vorm van Teletekst. Een aantal van deze mogelijkheden kan worden gerealiseerd zonder kost bare investeringen. ADVERTENTIE gciuccinc nccii uiieiiiutnjn. voor het vergroten van de groepen Deiden, gekozen. "Wij zijn van mening dat Deze interviews worden ieder kind vanaf vier jaar recht enTT19 ™ei7 gehouden, heeft op volledig basisonderwijs Uo* §§g|j§|j|jjtt|jij Het 'marktonderzoek' wordt gehouden door het bureau Research Inter- Wy achten voldoende onderwijs national Nederland. De medewerkers van dit bureau zullen zich, alle kleuters van groot belang. In extra mate geldt dat voor leer lingen in achterstandsituaties", schrijven B en W aan de medezeg zij bij mensen aankloppen, moeten legitimeren. Bovendien moeten een introductie-brief van korpschef Mostert overleggen. Bij twijfel kun nen de geïnterviewden contact opnemen met hoofdinspecteur J.A. Nap van de politie (tel. 258625). Dat geeft nogal wat besognes. Ook voor wat betreft uw huis. Bel Eigen Haard en u hebt een grote zorg minder. De afdeling Verhuur en Beheer is gespecialiseerd in het tijdelijk verhuren van uw woning. Dat kan gestoffeerd of gemeubileerd. Ook het beheer nemen we graag op ons. Compleet van huurincasso tot de zorg voor een goed onderhoud. Bel ons voor een vrijblijvend gesprek.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9