Pelgrims in greep van 'Jeruzalem-syndroom' Bombardementen moeten Pakistan in gareel brengen Kabinet-F anfani vandaag beëdigd 2e PAASDAG GEOPEND Extremistische Tamils doden 107 Singhalezen ZATERDAG 18 APRIL 1987 PAGINA 5 Vervroegde verkiezingen Italië ROME (AFP/Rtr) - De Italiaanse formateur Amintore Fan- fani heeft zijn kabinet gistermiddag voorgesteld aan presi dent Francesco Cossiga. De nieuwe regering, de 46ste sinds de Tweede Wereldoorlog, bestaat uit 16 leden van Fanfani's eigen christen-democratische partij en negen .technici' zonder politieke achtergrond. Verwacht wordt dat zij het land zal moeten leiden naar vervroegde verkie zingen in juni aanstaande. De president heeft het aftreden van de vorige, uit vijf partijen be staande coalitieregering van Betti- no Craxi en de benoeming van de nieuwe ministers aanvaard. De val van het kabinet-Craxi had een poli tieke Ncrisis tot gevolg die 45 dagen duurde. De onenigheid tussen so cialisten en christen-democraten over wie de leiding moest nemen in de Italiaanse politiek was er de oorzaak van dat het kabinet niet meer kon functioneren. De socia listen hebben evenals de andere drie kleinere partijen in de vorige regering geweigerd deel te nemen aan het nieuwe kabinet. Alle christen-democratische mi nisters die in het kabinet-Craxi za ten, krijgen hun portefeuille terug, met uitzondering van Remo Gas pari, die van openbare aangelegen heden overstapt naar defensie. Zo behoudt Giulio Andreotti buiten landse zaken maar krijgt hij er Eu ropese zaken bij; Giovanni Goria behoudt het beheer van de schat kist en krijgt er begrotingszaken bij; Oscar Luigi Scalfaro blijft op binnenlandse zaken en Virginio Rognoni op justitie. Twee .technici' hebben belang rijke ministeries gekregen: Giu seppe Guarino, een professor in administratief recht aan de univer siteit van Rome, is minister van fi nanciën geworden, en Franco Ri ga, de voorzitter van de commissie voor beurszaken, is minister van industrie. Vergeleken met het vorige kani- net-Craxi is het aantal ministers onder Fanfani (79), die voor de zes de maal premier is geworden en te vens voorzitter van de Senaat is, te ruggelopen van vice-president is afgeschaft. Het nieuwe kabinet zal vandaag worden beëdigd en het inaugura tiedebat in het parlement zal gelijkheid zal geven het parlement te ontbinden en voor half juni alge mene verkiezingen uit te schrijven. Kerkleiders betuigen steun aan gevangenen DURBAN (Rtr) - Aangevoerd door Zuidafrikaanse bisschoppen heb ben 600 mensen gisteren een pro cessie gehouden door het centrum van Durban om te bidden voor de vrijlating van de duizenden men sen die zonder proces worden vast gehouden. De processie werd ge leid door de katholieke aartsbis schop van Durban, Denis Hurley, en de Anglicaanse bisschoppen Philip Russell en Michael Nuttall. Sinds het weekeinde zijn cam pagnes voor de vrijlating van ge vangenen verboden, maar de rege ring zei later dat gebeden voor de gevangenen wel zijn toegestaan. Geestelijken en verwanten van ge detineerden droegen 60 kruisen mee als symbool voor de naar - schatting 60 kinderen die in Dur- Foto boven. ban gevangen worden gehouden. De plaatselijke autoriteiten had den toestemming gegeven processie. De kerken in Zuid-Afri ka hebben krachtig stelling geno men tegen de nieuwe verbodsbe palingen die elk openlijk protest tegen het vasthouden van gevange nen zonder proces verbieden. Rond Johannesburg duurden 25. De post - gisteren de aanvallen op treinen voort. Een trein werd in brand ge stoken, een andere met stenen be kogeld en bjj Pretoria werd vanaf brug een blok cement op christen-pelgrim draagt een kruis door de Via Dolorosa Jerusalem, gevolgd door een lange stoet geestverwanten. Foto onder: Grieks-orthodoxe priesters die met hun byzantijnse gezangen andere de groeperingen proberen te overstemmen. (foto's ap> HUHJ w COLOMBO (RTR/UPI) - Tamil- Daarna openden zij met automati- dag beginnen. Verwacht wordt dat tréin~^^gooidrWètinformatiebu- guerrillastrijders hebben gisteren sche wapens het vuur op de Sing- het kabinet-Fanfani het vertrou wen van hét parlement niet zal krij gen, wat president Cossiga de mo- Buitenland kort Gevangenen De autoriteiten in Laos hebben de laatste tijd weliswaar een aantal politieke gevangenen vrijgelaten, maar er zitten nog steeds duizen den mensen vast in heropvoe dingskampen, zo heeft Amnesty International gemeld. Na de machtsovername door de commu nistische Pathet Lao in 1975 wer den heropvoedingskampen inge richt waar militairen, regerings functionarissen en andere sympa thisanten van het ten val gebrach te, pro-westerse regime werden in gesloten. Rellen In de Indiase deelstaat Uttar Pra desh zijn gisteren federale para-mi litaire troepen en politie in staat van paraatheid gebracht na drie achtereenvolgende dagen van rel len tussen hindoes en moslims, waarbij 9 doden en 135 gewonden vielen. Aids Het percentage Amerikaanse vrouwen dat met aids is besmet is in vijf jaar meer dan verdubbeld. Dit staat in een rapport van de overkoepelende organisatie van ziektebestrijdingscentra in de Ver enigde Staten. Volgens dat rapport loopt momenteel een heterosek suele vrouw een groter risico om bij geslachtsverkeer aids te krijgen dan een heteroseksuele man. Sinds i van de overheid maakte geen melding van gewonden. Het meld de wel dat een menigte zwarten donderdag een 18-jarige jongen uit zijn huis in een zwarte wijk bij Durban sleurde en hem de keel doorsneed. De politie verrichtte negen arrestaties. In dezelfde wijk werd een huis bestookt met benzi nebommen, waarbij een echtpaar werd gewond. ADVERTENTIE het noordoosten van Sri Lanka halezen, zo verklaarde een politie- 107 buspassagiers vermoord bij woordvoerder. De overvallers be- een aanval op drie bussen. Volgens horen vermoedelijk tot de guerril- regeringswoordvoerder den minstens zestig personen ge wond. De guerrillastrijders hielden op la-organisatie „De Tijgers voor de Bevrijding van Tamil Eelam". De Srilankaanse regering heeft na het bloedbad laten weten zich uren dat zy vrachtwagens staande en dwongen dagen geleden afkondigde. Rege- de inzittenden uit te stappen. Zij ringstroepen hebben de jacht op verdeelden de passagiers in twee de overvallers ingezet. De overval uw steun BROODNODIG in hun strijd tegen armoede en honger de vastenaktie steunt jaarlijks 450 projekten in de Derde Wereld giro 5850 te zeist banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastenaktie-nederland groepen: Singhalezen en Tamils. Zware explosie in West-Beiroet BEIROET (Rtr/AFP/UPI) - Een ze ven kilo zware autobom heeft gis termiddag in West-Beiroet grote materiële schade aangericht. De bom ontplofte vlak bij een flatge bouw waarin soldaten van het Sy rische leger gehuisvest waren, zo heeft de politie bekend gemaakt. Eén persoon zou gewond zijn ge raakt. Het was de 63ste aanslag sinds manschappen van het Syrische le ger op 22 februari Beiroet binnen trokken om de rust te herstellen met name in het westen stad waar de bevolking in hoofd zaak islamitisch is. De bom was plaatst onder een Mercedes op een braakliggend terrein vlak bij een flatgebouw waar een kantoor van de pro-Syrische Baathpartij is ge vestigd. De krachtige explosie ver oorzaakte brand en richtte veel glasschade aan bij winkels. op de bussen was de zwaarste te gen burgers gerichte aanval sinds mei 1985 toen Tamil-rebellen het vuur openden op Boeddistische pelgrims in Anuradhapura. Daar bij kwamen 145 personen om het leven. Iran meldt zware Iraakse verliezen PARIJS (AFP) - Bij gevechten tus sen Iran en Iran aan het noordelijk front in Koerdistan zijn in de nacht van donderdag op vrijdag 1.500 Iraakse soldaten buiten gevecht gesteld en 200 gevangen genomen. Dit heeft radio-Teheran gisteren gemeld in een in Parijs opgevan gen uitzending. Volgens het bericht heeft Iran zes strategische bergtoppen en twintig dorpen veroverd en sneed het de verbindingen tussen de Iraakse troepen en hun bases af. Een deel van de provincie Sulei- maniyeh staat nu onder toezicht van de Iraanse militairen en met hen samenwerkende Koerden, al dus het bericht. Veel protestante Amerikanen naar psychiater JERUZALEM - Bij de heilige plaatsen in Israël kan dit Paas weekeinde de onbevangen toerist plotsklaps oog in oog staan met ie mand die beweert Maria Magdale- na te zijn. Of Johannes de Doper. Sommigen roepen zich uit tot de Messias of kruipen in de Heilig Grafkerk in een grot en vertellen verbaasde toeschouwers dat zij op nieuw uit de doden zullen opstaan. Toegeschoten bewakers van de heiligdommen die al vertrouwd zijn met dit soort opvoeringen brengen deze verwarden naar het psychiatrisch ziekenhuis Kfar Shaul in Jeruzalem. Dit verschijnsel noemt de Israëli sche psychiater dr. Yair Bar-El het „Jeruzalem-syndroom". Volgens de Jeruzalem Post behandelt hij per jaar ruim honderd toeristen op pelgrimage, van wie een groot aan tal in de huid van een bijbels ka rakter en met een pot kalmerende pillen in de koffer onder begelei ding van familie naar huis terug keert. Maar deze groep is al eerder onder psychiatrische behandeling geweest. Slechts tien tot vijftien patiënten van wie geen geestes stoornissen uit het verleden be kend zijn, komen na een intensieve behandeling in Kfar Shaul weer tot de werkelijkheid. Chinese partij bijna gezuiverd PEKING (UPI) - De zuivering van de communistische partij van Chi na, die tot doel had linkse aanhan gers van de Culturele Revolutie uit de 44 miljoen leden tellende orga nisatie te verwijderen, is bijna vol tooid. Dit heeft de Chinese televi- siè gisteren gemeld. De 'schoonmaak' waartoe sterke man Deng Xiaoping eind 1983 de aanzet gaf, kwam afgelopen winter in de laatste fase. Die behelst het doorlichten van het ledenbestand op het uitgestrekte platteland. Hierbij waren bijna 1 miljoen par tijafdelingen en 20 miljoen leden van de partij betrokken. Met zijn 'offensief tegen links' beoogde Deng de weerstand tegen zijn ver gaande economische her vormingen en tegen het openen van het land naar de buitenwereld te breken. Deze campagne begon aan de top van de partij en ver plaatste zich vervolgens naar de la gere kaders. De campagne was in eerste aan leg gericht tegen hen die tijdens de chaotische Culturele Revolutie (1966-1976) op machtsposities te recht waren gekomen en tegen per sonen die zich in die woelige jaren aan fysiek geweld hadden schuldig gemaakt. KANAALTUNNEL - Eurotunnel, het consortium van bedrijven dat de Kanaaltunnel gaat bouwen, is er nog steeds niet in geslaagd een ak koord te sluiten met de Franse en Britse spoorwegmaatschappijen. Wanneer dat akkoord niet vóór 30 april is getekend komt het consor tium in de problemen met het le nen van geld bij de banken. Vol gens een woordvoerder blijven Eu rotunnel, de Franse nationale spoorwegmaatschappij SNCF en British Rail van mening verschil len over welke soorten treinen het meest gebruik kunnen maken van de tunnel. Eurotunnel wil door middel van een syndicaat vijf mil jard pond sterling (16,5 miljard gul den) bijeen brengen. Het is vooral de laatste categorie die dr. Bar-El de afgelopen vijfjaar heeft bestudeerd. Hij is er nog niet helemaal uit maar de medicus denkt dat die mysterieuze religieu ze beleving mogelijk wordt veroor zaakt door het verschil tussen hun voorstelling van het bijbelse land schap en de werkelijkheid ter plaatse. „Mijn hypothese is", zegt hij, „dat deze pelgrims de bijbel als een buitengewoon belangrijk ge schrift beschouwen, maar dat ze ernstig geschokt raken als de alle daagse realiteit in Jeruzalem wordt Die teleurstelling en frustratie uit zich volgens de psychiater in een reactie waarbij deze pelgrims de controle over hun temperament verliezen. Bijvoorbeeld door plot seling hun kleren uit te doen en te gaan profeteren. Sommigen ko men een dag later bij een heilige plaats terug in witte gewaden - soms in elkaar geflanste lakens van de hotelkamer - en nemen de ge daante aan van een bijbelse figuur die past bij het christelijke feest van dat moment. Zoals een hoogle raar van middelbare leeftijd uit New York die het kostuum verruil de voor een witte robe en de op wekking uit een dode wilde uit beelden. Apatisch Volgens dr. Bar-El gaat het in de meeste gevallen om protestante Amerikanen. Hoewel deze groep zichzelf niet ziet als fundamentalis ten, heeft sterke binding Grafkerk, kerk of in de geboortegrot in Beth lehem. Het zijn godsdienstige uit stalkasten waarbij het voortstel- lingsvermogen over de bijbelse „werkelijkheid" grondig op de proef wordt gesteld. Maar het me rendeel van de religieuze toeristen laat het allemaal in een apathische gemoedstoestand over zich heen komen. Zij hebben genoeg geestelijke spankracht om het Godsbeeld niet te laten vervagen door de bijna ver stikkende wierook die monniken van allerlei godsdienstige pluima ge de hele dag over het graf of de kribbe laten uitwalmen. Voor de fabrieksmatige bedrijvigheid in de kerken en de kakofonie van gezang en gebed in talrijke talen en ver schillende toonhoogten zijn ze kennelijk Oostindisch doof. Zelfs de banaliteit van de voor veel geld te koop aangeboden plastic doornenkronen deert de meesten niet. Deze stekelige attributen han gen op hoofdhoogte aan de talrijke souvenirwinkeltjes rond de Graf kerk in de oude stad van Jeruza lem en menige onbeduchte pel grim is er al eens met de haren in blijven hangen. Verdeeld Dit jaar is er met Pasen nog een ander religieus syndroom te bele ven. Die van de onveranderbare verdeeldheid. De verschillende ka lenders die de westerse en oosterse kerken hanteren, geven voor het Paasfeest dit jaar dezelfde datum Dat wordt dringen in de Heilig met de letterlijke teksten in de bij bel. Om ze na zo'n religieuze extase als mens van vlees en bloed weer op aarde te laten terugkeren, is enkeling een kalmerend iedere groepering middel en telefonisch contact met duimbreed toe. haar stek heeft, maar waarbij de Grieks-orthodoxen qua oppervlak te domineren. Want christen of geen christen, oost en west geven elkaar in de geloofspraktijken geen i familid vaak al voldoende. Die geschoktheid over de toe stand rond de heilige plaatsen is overigens geen onbekend De Grieks-orthodoxen zullen bij voorbeeld met hun byzantijnse ge zangen die van de Syriërs, Arme niërs, Kopten of rooms-katholie- schijnsel. De meeste pelgrims uit ken proberen te overstemmen. Die de westerse wereld staan bij eerste confrontatie minutenlang met open mond te staren naar het religieuze circus in de Heilig Graf- verrijzenis van stemgeluid heeft in het verleden al eens tot een met een handgemeen gepaarde extase geleid. ADVERTENTIE zijn onze vestigingen in LEIDERDORP: Winkelcentrum Winkelhof ROTTERDAMCoolsingel 53 t/o Stadhuis UTRECHT: Zeelantlaan 27, Kanaleneiland van 10.00 tot 17.00 uur &S LAAPKAMERS Dormaël. Voor t slapen gaan. TERAMANGAL-Teramangal i de lange keten van geweld en 'slechts' een kloof van 11 maanden. SM-SSST" 665tegen V8n zend dorp in Pakistan aan de'Pa- kistaans-Afghaanse grens. Gelegen i desolate kaalslag, omringd activiteit gon- terreur. Voor het eerst werd Pakis- Om vaart te zetten achter deze 'v 12 tot 26 procent. Stammentwisten door de met eeuwige sneeuw be- Separatistische rebellen hebben dekte toppen van het Hindoe gisteren zeker 13 mensen gedood Kush-gebergte, een uitloper taans gebied gebombardeerd ook nu nog zijn schendingen 1 het Pakistaande luchtruim aan orde van de dag. Motieven 50 verwond toen zij het vuur Himalaya, was Teramangal de openden op een drukbezochte ideale uitvalsbasis voor Afghaan verzetstrijders. Hier werden Bangladesh. Het be- traind voor de jihad (heilige oor- de verboden Shanti log). Hier konden ze op adem ko- markt in Gangacharanpara zuiden va: treft leden Bahini stam die streeft naar auto nomie van een heuvelachtig gen de Russen junglegebied dat een oppervlakte marionetten. van 14.500 vierkante kilometer be- slaat. Zij willen voorts dat alle niet- Shanti's worden gedwongen te vertrekken. ADVERTENTIE Over de motieven van Afghanis tan zijn de meeste waarnemers in Pakistan het eens. Het bombarde ment dient in de eerste plaats om de Pakistaanse positie aan de on- slopende expeditie te- derhandelingstafel in Genève te hun Afghaanse ondermijnen. In deze Zwitserse stad hebben onder toeziend oog van de Verenigde Naties al jaren marathononderhandelingen plaats over de terugtrekking van de Sow- jet-troepén uit Afghanistan. Hét is een diplomatiek schaduwgevecht met bizarre kanten. De echte be langhebbenden, de Sowjet-Unie en het Afghaanse verzet doen niet mee. Pakistan en het regime in Ka boel voeren hun onderhandelingen gescheiden kamers, omdat Pa kistan het 'marionnettenregime' weigert te erkennen. Een VN-be- pendel- door Peter van Nuijsenberg Teramangal had tot 23 maart 12 tot 16.000 inwoners (de burgelijke stand is het niet de sterkste kant van het Pakistaanse bestuur). Na mee. Pakistan en het regime i het bombardement door de Af-, ghaanse luchtmacht op die dag 'wonen' er nog hooguit 100 man. De rest is dood of weggetrokken. De 'blijvers' leggen een stoïcijnse middelaar onderhoudt onverstoorbaarheid aan de dag. De dienst tussen de partijen, waarbij kooplieden stellen orde op zaken in hun half verwoeste winkeltjes Het bombardement v luidde een nieuwe fase al zeven jaar durende oorlog in Af ghanistan. Al eerder hadden bom bardementen plaats in Pakistaanse sprake zijn van enige 'vooruit steden. In Pesjawar werd onlangs gang'. Tussen de voorstellen van een kleuterschool opgeblazen, Pakistan en Kaboel over het sche- maar de actie van de Afghaanse ma van terugtrekking van de Rus- akel sische troepenmacht gaapte nog hij de voorstellen mag van een toelichting. In de praktijk 23 maart kwam dat tot voor kort neer op de vruchteloze uitwisseling van lege briefjes. In de laatste ronde zou er echter heugende ontwikkeling' werd Te ramangal gebombardeerd. Een geïntimideerd Pakistan wordt vol gens deze analyse gedwongen zich inschikkelijker op te stellen tijdens de volgende onderhandelingsron de. Het is een beproefd recept. De Amerikanen bedienden zich er van tijdens hun onderhandelingen met Noord-Vietnam. In Pakistan lijkt deze methode eveneens vruchten af te werpen. In de Pakistaanse pers verschenen de afgelopen we ken series artikelen en ingezonden brieven waarin de broeders uit Af ghanistan beleefd doch dringend worden verzocht in te binden. Het neerschieten door Pakistan van een transportvliegtuig van de Af ghaanse luchtmacht werd gevierd als een staaltje ongekende heroïek. De begeleidende krantenkoppen benadrukten echter dat Pakistan het conflict niet verder wil laten 'escaleren'. In de broeierige sfeer van de Pakistaanse politiek is de Afghaanse kwestie een thema ge worden, waarmee de oppositie zich denkt te kunnen profileren. Professor M^jrooh, directeur van het Afghaanse Informatie Centrum in Pesjawar, is zo vrij de wijsheid van bovenvermelde analyse in twijfel te trekken. De door ieder een als ongeloofwaardig verwor pen bewering van de Russen, dat zij het bombardement van Tera mangal niet op hun kerfstok heb ben, vindt bij hem enig geloof. Vol gens hem moet de aanval op.Tera mangal vooral gezien worden als een wanhopige poging van de rege ring in Kaboel om de onderhande lingen in Genève te torpederen. Majrooh:„Het regime in Kaboel zit in het nauw. Ze weten, dat hun dagen geteld zijn, wanneer de Rus sen hun hielen lichten. Elke 'echte' oplossing is strijdig met hun belan gen. Daarom willen ze hoe dan ook voorkomen dat er in Genève resul taten worden geboekt. Ze weten dat Gorbatsjov weg wil uit Afgha nistan, en vrezen dat zij het kind van de rekening worden. Het bom bardement is een logisch vervolg van hun pogingen om door terreur aanslagen de Pakistanen in de grensgebieden op te zetten tegen de Afghaanse vluchtelingen". Consequenties Bang dat Pakistan onder de Rus sische druk zal bezwijken is hij niet. „Het is niet in het belang van Pakistan om in te stemmen met de Russische pacificatie van Afgha nistan. Als Afghanistan valt, is de weg naar Pakistan en India open. De politieke en strategische conse quenties daarvan zijn niet te over zien. De Russen zullen in dat geval proberen de tegenstellingen in Pa kistan aan te wakkeren. Dat kan het einde betekenen van Pakistan als eenheidsstaat. De regering van president Zia beseft dat en zal Af ghanistan om die reden niet ver kwanselen". Pakistaanse regeringswoord voerders bevestigen eenstemmig de visie van Majrooh. Routineus dreunen zij de formule op, waarin de steun aan de Afghanen wordt voorgesteld als de eenvoudige broederplicht jegens medemos lims. Maar onder de bevolking groeit de irritatie over de al jaren durende aanwezigheid van de Af ghanen. Ze worden lastig genoemd en zijn ondanks alle ontkenningen van overheidswege geduchte con currenten op de toch al zwakke ar beidsmarkt. Zo is vrijwel de hele transportsector in handen van Af ghanen. Na de aanslag op de kleuter school in Pesjawar werd er onmid dellijk gedemonstreerd tegen hun aanwezigheid. De demonstratie was zo snel georganiseerd en de talrijke spandoeken waren zo pro fessioneel beschilderd, dat twijfels rezen over het spontane karakter van de betoging. Veronderstellin gen dat de aanslag het werk was van Pakistanen die zeven jaar gast vrijheid aan de Afghanen onder hand welletjes vinden, deden in een razend tempo de ronde. Dergelijke incidenten, hoe zeld zaam ook, tekenen het veranderen de klimaat. Drie miljoen vluchte lingen leggen een zware hypotheek op de tolerantie van een straatarme bevolking. Het mag al een wonder worden genoemd, dat de irritaties nog niet geleid hebben tot explo sies van volkswoede. Zolang de oorlog in Afghanistan voortduurt wordt de situatie voor de Afghanen alleen maar hachelijker. Een twee de 'Teramangal' zou dan wel eens te veel kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5