'Grotere rol verzekeraars in ziekenzorg' De lessen van vijftig jaar luchtvaartrampen IAnüek& inferieur Hein Chrispijn SER wil kosten drukken Buschauffeurs staken na toenemen agressie 'Nederlanders frauderen zelf Schokkende wraakactie scholieren Partijconflict is oorzaak van schietpartij Koerden ZATERDAG 18 APRIL 1987 DEN HAAG (ANP) - De verzekeraars moeten per regio sterker komen te staan tegenover artsen, apothekers en ziekenhuizen. De scheiding tussen het maken van plannen in de gezondheidszorg en het financieren daarvan moet verdwijnen. Alleen dan kunnen de kosten in de hand wor den gehouden. Dat staat in een ontwerpadvies van de Sociaal Economische Raad LontraCteerpllCht (SER), die daarmee vooruit loopt De Ziekenfondsraad zal staatsse- opzjjn advies over de herziening cretaris Dees (volksgezondheid) van het stelsel van zieketekosten- volgende week aanraden de zie- verzekeringen. Zo kan de Raad by- kenfondsen niet langer te verplich- dragen aan de discussie in het ka- ten met alle artsen, tandartsen en binet over het onlangs verschenen andere medische hulpverleners sa- rapport van de commissie-Dekker. menwerkingscontracten te sluiten. Volgende week neemt de Raad Deze contracteerplicht, die in de hierover besluiten. wet geregeld is, staat een doelmati- In de nieuwe structuur die de ge gezondheidszorg in de weg, al- SER voor ogen heeft kiygen verze- <jus een commissie uit de Zieken- keraars - zoals by voorbeeld de hui- fondsraad dige ziekenfondsen en de particu- De Vereniging van Nederlandse here verzekeraars - tot taak in de Ziekenfondsen pleitte een jaar ge- regio p annen op te stellen. Zowel ieden al voor afschaffing van de de lokale en provinciale overheden contracteerphcht, en deze maatre- als de instellingen (zoals zieken- gel maakt ook deel uit van de stei_ huizen) en beroepsbeoefenaren selwyziging die commissie Dekker (artsen) worden erover gehoord, heeft voorgesteld. Ziekenfondsen Pas als daarna ook nog blykt dat hebben geen goede onderhande de plannen met mstrydzyn met de lingspositie door de verplichting kun" met alle hulpverleners in hun regio 2 te gaan. Pasen 1987: terwijl de buitenlanders het land binnen stroomden, ontvluchtten studenten e bij Amsterdam) gisteren massaal de Randstad. nen ze in werking treden. De i men moeten voldoende hulp ga randeren. Om de positie van de zieken fondsen tegenover de artsen te ver sterken, moet volgens de SER Zonder contracteerplicht kun nen ziekenfondsen meer eisen stel len aan kwaliteit en doelmatigheid. Artsen en andere contractanten die niet aan de normen van het zieken- het bestuur van de fondsen plaats fonds voldoen, lopen dan het worden gemaakt voor verzekerden hun overeenkomst met het zieken- naast vertegenwoordigers van fonds kwijt te raken, werkgevers en werknemers. Voor vertegenwoordigers uit de gezond- heidszorg is in de ogen van de SER geen plaats meer. Het ziekenfonds kan zo in de nieuwe structuur op- - treden als vertegenwoordiger van verzekerden en premieplichtigen. UTRECHT (ANP) - Er komen in ons land veel meer donornieren en andere donororganen be schikbaar dan ooit worden ge bruikt. Als artsen meer geneigd zouden zijn de nabestaanden van bijvoorbeeld verkeersslachtof fers over orgaandonatie te bena deren, zou het tekort aan orga nen grotendeels opgelost zijn. De ziekenhuizen moeten speciale commissies instellen om in de gaten te houden of niet teveel do nororganen verloren gaan. Dat schrijft de internist dr. J. Jor- dans in het artsenblad Medisch Contact. 'Ruim voldoende donor-organen' Volgens Jordans zou met na me de wachtlijst voor niertrans plantaties als sneeuw voor de zon verdwijnen wanneer alle ge schikte nieren ook voor trans plantatie vrij zouden komen. In ons land overlijden naar schat ting 700 mensen per jaar met een gezond stel nieren. Zij laten dus 1400 nieren achter. Niettemin werden vorig jaar nog maar 400 nierpatiënten aan een nieuwe nier geholpen, terwijl op 1 janua ri meer dan duizend mensen op de wachthjst stonden voor zo'n operatie. Volgens de gezond heidsraad is per jaar behoefte aan zo'n 620 niertransplantaties, dus ook als rekening wordt ge houden met nabestaanden die toestemming voor transplantatie weigeren en met een aantal mis lukkingen zijn er volgens Jordan meer dan voldoende nieren be schikbaar. ZIERIKZEE (ANP) - Alle 145 chauffeurs van het streekvervoer Zuid-West-Nederland die de dienst onderhouden op Voorne-Putten zijn gisteravond in staking gegaan. De chauffeurs zijn volgens woord voerder R. Roozenburg van plan om elke avond van het paasweek einde het bijltje erbij neer te gooi en. Ze protesteren hiermee tegen de toenemende agressie tijdens de avond- en nachtdiensten, waarte gen de directie van het bedrijf naar de mening van de chauffeurs on voldoende maatregelen neemt. De chauffeurs, die wel overdag de dienstregeling blijven uitvoe ren, hebben de directie gevraagd om permanent vier controleurs te stationeren op de dienst Voorne- Putten. Ook willen ze dat een lei dinggevend personeelslid op het kantoor Spijkenisse wordt gesta tioneerd voor de opvang van chauffeurs die slachtoffer van de agressie zijn geworden. De eerste eis is, zo zeggen de chauffeurs, in verband met geldgebrek helemaal niet ingewilligd en de tweede maar gedeeltelijk. De in groten getale van de avonddienst gebruik makende dis- co-jeugd is de boosdoener. Vol gens Roozenburg stappen grote groepen jongeren (hij spreekt over 60 tot 70 jongelui) tegelijk 's nacht na de disco in de bus zonder dat daar enig toezicht op is. De chauf feurs worden dan herhaaldelijk doelwit van agressie. Ook de te hulp geroepen politie heeft het in het verleden zwaar te verduren ge had. Roozenburg zei te hopen dat de stakingsactie, die niet door de bonden gesteund wordt, ertoe zal leiden dat de directie alsnog maat regelen zal nemen. Het streekvervoerbedrijf vindt de wilde stakingsactie van de chauffeurs op Voorne-Putten wel begrijpelijk maar is er niet geluk kig mee. Hoofd vervoersdienst G.C. Schellinger zei desgevraagd dat de directie voor dit weekeinde wel vier controleurs had toege- ADVERTENTIE Franse douaniers over smeergeld IJMUIDEN (GPD) - Vijf leerlin gen van het Ichthus College in IJ- muiden zullen mogelijk van het eindexamen worden uitgesloten. Uit wraak, omdat ze niet mee mochten doen aan een examen stunt van havo-5, hadden ze de ou ders van zes mede-leerlingen 's nachts opgebeld met schokkende mededelingen, zoals dat hun doch ter was overleden bij een ongeluk of was verkracht. Ze zeiden daarbij dat ze van de politie of van het zie kenhuis waren. De vijf leerlingen is het in ieder geval verboden om het schoolterrein nog te betreden. Uitsluiting van het examen wordt nog in overweging gehouden. De geplande examenstunt was op zich onschuldig. De negentig havo-leerlingen zouden met bus sen alle leraren langs gaan: gezang moest hen wakker maken. Daarna zouden leerlingen en leraren op school aan een ontbijt deelnemen. Dertig leerlingen arriveerden na cafébezoek echter onder invloed van alcohol op het schoolplein. Ze hadden kratten bier bij zich. Bij het vertrek ontstonden problemen- Enkele 'nuchtere' scholieren ver telden de dronken klasgenoten dat ze niet mee mochten. Deze stap had de wraaktelefoontjes tot ge- SCHIPHOL - Dit jaar bestaan de penwet op 1 januari 1937, LILLE (GPD) - Als Franse doua niers steekpenningen aannemen, is dat vooral in het belang van de Nederlandse transportbedrijven. Het ontduiken van boetes omdat wagens te veel dieselolie in de tanks hebben of te zwaar geladen zijn, is voor expediteurs Financieel aantrekkelijk. Het ontlopen van lange wachttijden speelt veel min der een rol. „Ze betalen liever honderd francs in de hoop dat de douane ambtenaar de ogen sluit, dan een grote boete in de Franse schatkist te deponeren", zegt regionaal di- HOGE RIJNDIJK 88 LEIDEN TEL. 071-141697 HOGE RIJNDIJK 260 LEIDEN TEL. 071-410608 ZIJLSTRAAT 62 HAARLEM TEL. 023-310413 DEVENTER (ANP) - De politie heeft aanwijzingen dat de schietpartij tijdens het Koerdisch Nieuwjaarsfeest in de schouwburg van Deventer en de moord op de Koerdische advocaat M. Bilgili (33) een gevolg zijn van een conflict binnen de Koerdische Arbeiderspartij (PKK). De schiet- en steekpartij in de schouwburg op 15 maart zou zijn be raamd om af te rekenen met leden van een Koerdische afscheidingsbewe ging, die zich te gematigd zouden opstellen. Of de vijf Koerden die voor deze aanslag zijn aangehouden ook betrokken zijn geweest bij de moord op de advocaat Bilgili, die 5 februari verdween en eind maart dood werd aangetroffen in het Twentekanaal, weigert justitie te zeggen. Vanuit de Koerdische gemeenschap in Deventer is verklaard dat de Turkse gehei me dienst achter de moord zat omdat de jurist in Turkije leden van de verboden PKK had verdedigd. Tijdens huiszoeking in de woningen van de vijf gearresteerde Koerden heeft de politie materiaal gevonden dat duidt op contact met leden van de PKK in Zweden. Tot de relaties behoren mogelijk de twintig Koerden die indertijd zijn gearresteerd in verband met de moord op de Zweedse pre mier Olaf Palme. recteur P. Godignon van de Franse douane als reactie op beschuldi gingen van de Algemene Verla ders- en Eigen Vervoer Organisatie (EVO). De EVO maakte deze week bekend dat expediteurs miljoenen gulden aan smeergeld betalen om sneller de grens te passeren. Een middelgroot transportbedrijf met twintig vrachtwagens zou jaarlijks ongeveer 150.000 gulden kwijt zijn aan het betalen van steekpennin gen. „Ik ontken niet dat sommige douaniers geld of goederen aanne men. Dat gebeurt. Als dat wordt ontdekt, worden ambtenaren streng gestraft. Maar het zijn in de meeste gevallen de chauffeurs die geld aanbieden om boetes te ontlo pen", aldus Godignon. Hij noemt het opvallend dat hem niet of nau welijks formele klachten bereiken. „Ik kan dan geen onderzoek instel len". Optrekken van het salaris (zo als jaren geleden bij de Belgische douaniers als middel tegen malafi de praktijken is toegepast) is, vol gens de regionale directeur van de Noordfranse douane, niet aan de orde. „De salarissen zijn redelijk. Maar de hoogte ervan kan nooit een rechtvaardiging zijn voor het steekpenningen". zegd. „Maar de chauffeurs willen dat deze maatregel permanent wordt ingevoerd. Het inzetten van vier vaste controleurs gaat 280.000 gulden per jaar kosten. Daar moet toestemming voor gegeven wor den door de minister, anders moe ten we het zelf betalen en dat is ge woon niet mogelijk", zegt Schellin ger. ZWN gaat volgende week de pro blemen aan de minister voorleg gen. De chauffeurs hadden dit overleg moeten afwachten, vindt Schellinger. „Nu duperen ze heel veel vaste klanten. Vooral onder Rotterdam waar onze dienst in fei te een stadslijndienst onderhoudt, zullen de problemen erg groot zijn." Tarieven voor fysiotherapeut op oude niveau RECHT (ANP) - De particuliere ziektekostenverzekeraars, ver enigd in het KLOZ, hebben met de fysiotherapeuten overeenstem ming bereikt over een verhoging van het particuliere tarief voor fy siotherapie met 7,5 procent. De verhoging is voorgelegd aan het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) dat er staatsse cretaris Dees (volksgezondheid) over zal adviseren. Dat meldt het informatiebulletin van de KLOZ. Nog geen jaar geleden werden de particuliere tarieven voor fysiothe rapeuten, tot grote woede van de beroepsgroep, op verzoek van het KLOZ met 10 procent verlaagd. Dat leidde tot een proteststaking in juni vorig jaar. Dit jaar worden de tarieven als het aan het KLOZ ligt dus weer grotendeels op het oude niveau teruggebracht. Oorzaken zijn de verhoging van het normin komen, het terugbrengen van de arbeidstijd tot acht uur per dag en een toeslag voor kortdurend ziek teverzuim. OUDE FUNDAMENTEN - Ar cheologen van de gemeente Den Haag hebben deze week, op de plaats waar de nieuwe vergader zaal van de Tweede Kamer moet komen, de fundamenten gevonden van de oude Spuipoort. De Spui- poort was al aan het einde van de veertiende eeuw de ingang van het toenmalige dorp Die Haghe tot het Binnenhof. Tot nog toe was de poort alleen bekend uit historisch kaarten- en bronnenonderzoek. In 1394 werd hij voor het eerst ver meld, maar vermoedelijk was hij al eerder gebouwd. In 1404 was de oude poort zo vervallen dat hy ver vangen moest worden. De nieuwe Spuipoort hield het uit tot 1861. ADVERTENTIE EUROPA MEUBEL BENTHUIZEN VOOR MODERN WONEN OP NIVO 2e PAASDAG GEOPEND EUROPA MEUBEL DORPSSTRAAT 55 - BENTHUIZEN TEL 079 -311200 volg. Jongen ernstig verwond door bovenleiding GETOND NA HAARLEM (ANP) - t^Tonde" 3ÏÏSE' luchtvaartrampenwet en daarmee ook de raad voor de luchtvaart vijf tig jaar. Het wordt een jubileum op de drempel van nieuwe tijden: sinds eind januari ligt er een voor stel luchtvaartongevallenwet bij de Tweede Kamer dat dit jaar behan deld moet worden en ingrijpende veranderingen met zich meebrengt voor de raad voor de luchtvaart. De luchtvaartrampenwet kwam In de laatste 25 jaar zyn er 447 de instelling van de raad voor de vooronderzoeken uitgevoerd Een 7-jarig jongetje uit Haarlem gisteren zwaar gewond toen hij de bovenleiding van een spoorlijn ernstige ongelukken in het mid den van de jaren dertig. In juli 1935 ging hangen. Het knaapje, dat troffen door drie men met zyn 5-jarige broer«e op passagiersvUegtuigem In deze het spooremplacementm Haarlem £wart|| week Bin §e geschiedenis bovenop het dak van een hoge goe derenwagon sprong omhoog yan de toen nog jonge Nederlandse burgerluchtvaart verongelukten in de hoogspan- Zwitserland de Gaaij op de thuis_ het toenmalige Perzie de Maraboe. lijk met de bovenleiding en met de wagon in aanraking en kreeg ver volgens een stroomstoot van 1600 volt door zich heen. Hij is met zwa- JJ ivGF re brandwonden in een Haarlems ziekenhuis opgenomen. Zijn broer tje kwam met de schrik vrij, aldus een woordvoerder van de NS. Deze reeks ongevallen volgde op het verongelukken van de Leeuwe rik in april van dat jaar in Duits- land. Publiek en pers waren toen nog maar nauwelijks bekomen van VALS GELD - In de stad Utrecht de klap die het ongeval met de le- zyn valse bankbiljetten in omloop. gendarische DC-2 Uiver teweeg Gistermiddag hadden bij de politie had gebracht. De ongevallen, die totaal acht winkeliers aangifte groot aantal slachtoffers gedaan van valsemunterij. Ze kre- ten, deden de roep gen bedriegelijk echt lijkende briefjes van honderd in handen en zijn volgens de politie ook in Bra bant (Eindhoven, Den Bosch, Schijndel en Budel) valse bankbil- luchtvaart een feit y Vijftig jaar later staat de viering van het jubileum met onder andere een tentoonstelling in Aviodome op Schiphol in het teken van het nieuwe wetsvoorstel, met de ver anderingen die de regering wil bij het onderzoek en afwikkeling van burgerluchtvaartongevallen. Vol gens mr. R.D. van Dam, het huidi ge hoofd van de afdeling juridische en bestuurlijke zaken van de rijks luchtvaartdienst, sluit' de lucht- n één week ge- vaartrampenwet niet meer aan bij gelukken met de eisen van deze tijd. Schuldvraag De normen en aanbevelingen van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart ICAO schrijven voor dat onderzoek naar luchtvaartongevallen onafhanke lijk moet zijn en kleurloos bij de beantwoording van de schuld vraag. In het wetsontwerp is het af schaffen van de tuchtrechterlijke bevoegdheden die de raad nu nog heeft een zwaarwegend element. Tuchtrechterlijke maatregelen passen ze ook niet meer in de luchtvaart van nu, omdat zij alleen opgelegd kunnen worden aan de bemanning van vliegtuigen. Van Dam: „In de moderne lucht- r veilig- vaart zijn de handelingen van veel anderen, zoals luchtverkeerslei ders, grondwerktuigkundigen en luchthavenpersoneel van directe heid en een betere voorlichting r de oorzaak van vliegtuigonge- door de grote drukte (koopavond) vallen toenemen, kregen ze pas later in de gaten dat Er werden vergelijkingen ge- invloed op het verloop het vervalsingen waren. Inmiddels trokken met scheepsrampen, die jgj||jr u- in het openbaar door de raad voor de scheepvaart werden behandeld s werd geuit een soortge- jetten opgedoken, niet alleen hon- lijk college voor luchtvaartonge- derdjes maar ook briefjes van vijf- vallen te vormen. Kamervragen tig. Bij de vervalste briefjes kleur in detailonderdelen feller dan op echte bankbiljetten, de blindenstip is niet voelbaar, het pa pier is gladder en het watermerk ontbreekt. vlucht". Een tweede belangrijke wijziging van de huidige situatie betreft de openbaarheid van het onderzoek. Er moet straks een uit gebreid eindrapport worden gepu- bliceerd dat meer bevat dan de uit bleven niet uit, waarop de toenma- spraak en het overzicht van het ge lige minister van verkeer en water staat, jonkheer van Lidth de Jeude, in augustus 1835 de commissie Kooien. Dat leidde tot de inwer kingtreding van luchtvaartram- houden onderzoek. „Ook dit past beter bij het huidige maatschappe lijk proces van het geven van meer openheid van zaken", aldus Van Dam. 106 gevallen hield de raad luchtvaart een openbare zitting. Vier keer werd het vliegbewijs voor een tot twee jaar ingetrokken, zeventien keer voor zes maanden of minder. In 34 gevallen liet de raad het bij een berisping van de vlieger. Lering Behalve onderzoek naar de schuldvraag was een van de be langrijkste taken de afgelopen vijf tigjaar ook lering te trekken uit on gevallen en aanbevelingen te doen die de vliegveiligheid moeten ver hogen. Het overgrote deel van de ongevallen die de raad behandelde speelde zich af in de recreatieve luchtvaart en in de kleine lucht vaart. Zo adviseerde de raad na het ver ongelukken van een DC-8 van Mar tinair in 1973 op het toenmalige Co lombo dat in alle Nederlandse vliegtuigen apparatuur moest wor den aangebracht die de vlieger waarschuwt wanneer het toestel ongewild te dicht bij de grond komt. Bij het vliegtuigongeval kwamen alle ruim 180 inzittenden om het leven. Nederland liep toen met deze maatregel voorop in de wereld. Een tweede aanbeveling die heeft bijgedragen aan de veiligheid van de luchtvaart was het verplicht stellen van apparatuur in de cock pit van helicopters waarmee de gasdruk in rotorbladen kan wor den afgelezen. Tot het verongeluk ken van een helicopter KLM aan de rotorbladen bevestigd. Een Een vleugeldeel van de Fokker F28, die in 1981 boven Moerdijk werd gegrepen door een windhoos. Uit deze ramp kon geen lering worden ge- Windhoos Een van de vier ernstigste onge- de vallen in de Nederlandse burger- 1974 was dit instrument luchtvaart van de afgelopen vijf tien jaar is nooit door de raad in de rotorbladen raakte lek, het openbare zitting behandeld. Dat gas liep weg en het blad brak af. De was de ramp met een Fokker F-28 helicopter stortte neer in de Noord zee en de twee bemanningsleden kwamen om het leven. de NLM die in oktober 1981 nabij Moerdijk verongelukte. Nie mand van de 22 inzittenden over leefde dit. Het vliegtuig was in een windhoos terecht gekomen die op geen enkele wijze kon worden voorspeld. Tegen de krachten die toen op het vliegtuig werden uit geoefend is geen luchtvaartuig be stand. De raad was van mening dat na dit ongeval geen aanbevelingen konden worden gedaan die de vliegveiligheid zouden kunnen dienen en dat hier geen schuld vraag te beantwoorden was. De raad liet het by-het vooronderzoek. Niet iedereen in de luchtvaart is gelukkig met de nieuwe wetge ving. Met name is er kritiek geko men op het afschaffen van de tuchtrechterlijke bevoegdheden. „Tegenstanders vrezen dat het handelen en nalaten van vliegers niet meer getoetst kan worden aan het begrip goed vliegerschap. Dit tekort zou de strafrechter niet of nauwelijks kunnen opvullen," ?o verwoordt Van Dam de kritiek van de tegenstanders die hy volstrekt niet deelt. De luchtvaart van nu verschilt volgens hem niet veel van andere gespecialiseerde vormen van bedrijvigheid waarvoor ook geen tuchtrecht bestaat. Statistieken „Vliegveiligheid is onmeetbaar en blijkt slechts uit de mate waarin onveiligheid optreedt", stelt Van Dam. Het laatste decennium is de veiligheid in de luchtvaart sterk toegenomen. De ongevalsstatistie ken van de National Transporta tion Safety Board in Amerika to nen aan dat momenteel het aantal personen dat jaarlyks omkomt bij ongevallen in het wegverkeer ruim dertig maal hoger is dan het aantal mensen dat het leven verliest in het luchtverkeer. De statistieken van de internatio nale luchtvaartorganisatie ICAO geven aan dat over de laatste 25 jaar gemiddeld 0,44 fatale ongeval len in de luchtvaart zyn gebeurd per honderd miljoen gevlogen kilo meters. De statistiek vertoont over de hele linie een dalende lijn. Ook de raad voor de luchtvaart heeft aan de vliegveiligheid haar bijdra ge geleverd, zo stelt Van Dam, en zal dat volgens hem in de toekomst op basis van de nieuwe luchtvaart- ongevallenwet zeker blijven doen. (ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3