Wij zijn 'n noodzakelijk goed' Dood van minister Wiley blijft Zuid-Afrika bezig houden De onkreukbare objectiviteit van de Radionieuwsdienst ANP ZATERDAG 18 APRIL 1987 EXTRA PAGINA 27 De radionieuwsdienst van het ANP is ondergebracht in de kelder van het Muziekpaviljoen in het Hil- versumse NOS-complex. Daar ze telt de redactie. Middenin die kel derruimte staat een blok van drie ra diocellen. Vandaaruit gaat het nieuws de lucht in. „Die huisvesting hier is symbolisch voor onze posi tie", zegt hoofdredacteur Rien Hui zing met licht sarcasme in zijn stem. „Zo van: jullie horen er niet echt bij". door Ko van Leeuwen Huizing maakte in oktober 1984 de overstap van het NOS Journaal naar de Radio Nieuwsdienst, een medium met een onkreukbare positie in omroepland. Vanwege de gedegenheid die de nieuws uitzendingen op de radio kenmerken wordt er door criticasters wel over kleur loosheid gesproken. En daar is Huizing het minder mee eens. „De kleur zit in je eigen kwaliteit. Als je niet kiest voor een belichting vanuit een bepaalde invals hoek, dan heet je al gauw kleurloos. Ik zou het anders zeggen. Wij brengen het nieuws heel doorzichtig...zoals water doorzichtig is. Kleurloosheid heet dan helder. Helder als water. Ons karakter ligt in het hanteren van onze eigen jour nalistieke normen. Maar je kunt met dat radionieuws méér doen. Toeters en bel len ja, en allerlei jingles eronder. Wij pro beren ons goed staande te houden aan de top van de omroepjournalistiek. De kwaliteit van ons werk moet overeind blijven. Ik ben blij dat het publiek dat ook zo ervaart. Ik zeg altijd: bij al dat rumoer op de radio nemen wij een zeer te waarderen plaats in. Ik denk dat het goed is dat wij in die rust te werk gaan. Natuurlijk hebben wij er ook wel eens aan gedacht om iets een beetje eh... met bij voorbeeld een pieps ertussendoor te brengen. Maar dan geeft dat een teveel aan emotionaliteit mee. D?t moetje ver mijden. Al dat soort elementen die de aandacht van het feitelijke nieuws weg halen horen bij ons niet thuis. Ik geef toe, als een omroep zo zou werken zou dat heel saai worden. Maar er is toch vaak wel erg véél kabaal". Apart Als hoofdredacteur leest Huizing geen nieuws voor de microfoon. Vroeger deed hij dat wel. Zijn loopbaan begon op 1 ja nuari 1958 bij de Radio Nieuwsdienst. Als nieuwslezer. Later vertrok hij naar de televisie, naar het NOS Journaal. Ook daar werd hij weer nieuwslezer, maar ook verslaggever. De laatste jaren voor zijn terugkeer naar de Radio Nieuws dienst was hij eindredacteur bij het Journaal. Hij is blij met z'n huidige func tie en spreekt van 'een interessante club mensen', als hij het over zijn redactie heeft, In de nieuwswereld, maar ook binnen het omroepbestel neemt de Ra dio Nieuwsdienst een heel aparte positie Huizing: „Wij zijn onderdeel van het ANP, het Algemeen Nederlands Persbu reau, waarvan het hoofdkantoor in Den Haag zit. Daar wordt het nieuws verza meld. Wij zijn in feite een herschrijvende redactie. Formeel ben ik als hoofdredac teur van de Radio Nieuwsdienst ook nog adjunct-hoofdredacteur van het ANP. Maar als radiomensen vallen wij weer onder de arbeidsvoorwaarden van de omroep. Het is zo dat de gezamenlijke binnenlandse omroep, vertegenwoor digd door de NOS, aan het ANP op dracht geeft de dagelijkse nieuwsdienst te verzorgen. Binnen die omroepen be taalt de NOS de kosten daarvan. We zijn dus naar twee kanten verantwoording schuldig, we hebben in feite twee bazen: de hoofdredactie van het ANP en ook de programmacommissarissen van de NOS. Dat is niet altijd even gemakkelijk. Je bent op afstand een stukje ANP en je behoort ook weer niet echt tot de om roep. Door de opdracht van de NOS maakt onze zendtijd ook onderdeel uit van de zendtijd van de NOS-radio. En omdat onze zendtijd eigenlijk van de NOS is, is die ook continue onderwerp van onderhandeling. In 1984 en ook in '85 hebben we tot ons grote verdriet nog al wat zendtijd moeten inleveren. De NOS is een zendgemachtigde die nogal dure programma's maakt. Om financieel wat meer armslag te krijgen werd er op onze zendtijd gekort. Want als zij meer zendtijd voor zichzelf hebben, krijgen zij ook meer geld van de overheid". In 1985 werd Veronica A-omroep en omdat er voor het geheel niet méér zend- „Acht uur, radionieuwsdienst, verzorgd door het ANP". Zo klinkt de aankondiging op de radio van wat een gewoon mens 'de nieuwsberichten' noemt. Daarna Leest de stem in algemeen zéér beschaafd Nederlands op wat er in de wereld gebeurd is. Een heren- maar ook een damesstem, maar altijd een stem die de gemiddelde luisteraar vertrouwen inboezemt. Die stem geeft de korte nieuwsfeiten weer op een strikt zakelijke manier. Onpartijdig en zo objectief mogelijk. Zó zorvuldig wordt het nieuws de ether in gesproken dat je zelfs de spaties tussen de letters ANP kunt horen. Dat alles is wel in flagrante tegenstelling met al het overige dat via de radio tot ons komt. Want de gewone omroepen wedijveren met elkaar in versieringen, toeters en bellen die aan vrijwel ieder programma worden opgehangen om maar zoveel mogelijk op te vallen. Juist daardoor zijn het de uitzendingen van de radio nieuwsdienst geworden die opvallen. Vanwege hun rustgevende karakter, ook al is dat nieuws zelf'nog zo onrustbarend. Rien Huizing: „De kleur zit in je eigen kwaliteit' tijd bij kwam, betekende dat voor alle andere omroepen een beetje inschikken. Ook voor de NOS. Voor een goed deel verhaalde de NOS dat op de Radio Nieuwsdienst, die alles bij elkaar per week nog 18 uur en vijf minuten mag uitzenden. Dat betekent een korting van anderhalf uur per week. Huizing: „Bijna alles werd op ons ver haald. Hier kan nu niets meer af zonder de voorziening zelf aan te tasten. Het nieuws op de radio is een basisvoorzie ning, en ook met minder zendtijd volde den wij volgens de NOS aan onze op dracht. En toen eenmaal Radio 1, 2, 3, 4 en 5 kwam kreeg je weer een heel andere verdeling van de uitzendingen. Nou, er is ons opgedragen het publiek dat naar de radio luistert van nieuws te voorzien. Mijn grootste gram is de grote hoeveel heid uitzendingen van maar twee minu ten. Waarom niet iets langere bulletins waarin je met een paar zinnetjes méér veel betere achtergrondinformatie kunt geven? Er zijn nu nog maar twee uitzen dingen van tien minuten over de hele dag, 's middags om één uur en 's avonds om zes uur. Die zitten dan ook nog op de niet zo best beluisterde Radio 5. En op Radio 1, wat toch de informatiezender is, zijn maar vier bulletins van vijf minuten. Naar mijn gevoel horen op zo'n nieuws- en informatiezender veel meer uitzen dingen van vijf en tien minuten. Wat raak je nou kwijt in zo'n bulletin van twee minuten... drie zinnetjes". Maar over de luistercijfers is de hoofd redacteur toch niet ontevreden. Met ge noegen deelt hij mee dat zelfs die slecht beluisterde Radio 5 goed is voor een flink luisterpubliek. Huizing: „Maar meer dan honderdduizend zullen het er toch nooit worden. Er zou een herverde ling van onze zendtijd moeten komen, wij zijn nog altijd bereid daarover te pra ten. Maar ja, er zijn allerlei belangen in het spel". Rust Wordt de Radio Nieuwsdienst binnen de omroep gezien als een noodzakelijk kwaad? Huizing: „Nou, kwaad, ik zou zeggen: een noodzakelijk goed. Maar omdat je geen zendmachtiging hebt, moeten jouw belangen verdedigd wor den door de mensen die ook tegengestel de belangen hebben. Maar gelukkig, de laatste tijd is er weer wat rust. Misschien dat we nu eens zouden kunnen komen tot een hergroepering van de uitzendin gen. Want aan echt moeilijke zaken kom jc in die korte bulletins niet toe. Neem nu dat aftreden van Willy Brandt, je mag daarmee niet volstaan met een kort be richt, je moet iets over de levensloop van zo'n man kunnen vertellen. Over wat hij in de Tweede Wereldoorlog deed. Dat op zich vraagt al gauw drie minuten". Het gesol met de Radio Nieuwsdienst is nog niet ten einde. Want waarschijn lijk al in oktober zal de uitzending van 17.00 uur op Radio 1 verschuiven naar 18.00 uur. Dat heeft te maken met de uit zendingen van de regionale omroepen die op deze zender driemaal daags een programmablok hebben. Huizing: „Dan zijn wij weer het kind van de rekening. Je went mensen eerst aan 17 uur en dan haal je het vervolgens weer weg om het naar 18 uur te verplaatsen. Onze erva ring is dat er na half zes niet meer naar de radio geluisterd wordt". Dat zijn zo de problemen van een hoofdredacteur. Hoe staat het met die van de nieuwslezer zelf? Die nieuwsle zer is met de toegenomen vrijmoedig heid van de Hilversumse disc-jockey voor een deel uit de anonimiteit gehaald. We kennen bijvoorbeeld nu de namen van Donald de Marcas, van Hans Blan- kensteyn of een Hans van Zijl. Maar een jolige aankondiging van een disc-jockey schiet bij de gemiddelde nieuwslezer al gauw in het verkeerde keelgat. Hoe komt dat nou, kunnen ze niet tegen een grapje? Rien Huizing neemt zijn mensen in be scherming en zegt: „Meestal gebeurt het zo flauw. En ze weten dat onze mensen niet in dezelfde positie verkeren om op datzelfde niveau, die zogenaamde vlotte manier te reageren. Niet dat ze het niet zouden kunnen hoor, maar ze mogen het niet. Daar heeft de luisteraar geen be hoefte aan. Ik zal je een voorbeeld ge ven. Vroeger hadden we tussendoor ook steeds die verkeersinformatie. Vreselijk om te doen, maar het moest gebeuren. Gelukkig doet Driebergen dat nu. Maar dan hadden we bijvoorbeeld een spook rijder te melden. Wij vinden het dan van belang daarvoor zo gauw mogelijk te waarschuwen, voor zo'n gevaar. Goedje meldt dat dan, je wilt snel de uitzending in. Donald de Marcas heeft mij eens ver teld hoe hij door zo'n disc-jockey voor de radio bejegend werd. Dat ging als volgt (hü spreekt nu even op een geëxal teerd toontje): 'Oh, kijk eens. daar zie ik bij de nieuwsdienst Donald de Marcas zitten met een wit laken om zich heen. Zou die soms een spookrijder te melden hebben?' Zoiets is niet leuk. Je wordt dan duidelijk in de maling genomen. He lemaal niet vreemd als je dan even van slag raakt". Instelling Het nieuwslezen eist een bepaalde in stelling. Er moet grote accuratesse zijn en een enorme concentratie op het mo ment van lezen, want de nieuwslezer van het ANP verdraagt van zichzelf geen en kele hapering. En een nieuwslezer die verkouden is, is die uitgeschakeld? Hui zing: „Het leest moeilijk als je verkou den bent, maar de luisteraar merkt dat niet. Maar het is lastiger als je je concen tratie helemaal moet wijden aan het ver doezelen van je verkoudheid". Het zijn altijd van die smetteloze stem men, ze klinken nogal gelijkvormig. Hoe streng is de selectie? „Wij vragen toch zeker dat onze mensen ABN spreken. Liever geen streekaccent. En ja, gelijk vormig, ik denk dat het door de stijl komt, die is misschien wat eenvormig. Ik denk ook dat je oren ernaar gaan staan, de luisteraar is als het ware voor geprogrammeerd. Want het zijn toch heel verschillende stemmen, we hebben ook drie vrouwen die nieuwslezen". Een apart probleem is de invulling van de tijd. Soms komt er plotseling nieuws bij, dan komt de nieuwslezer in tijdspro blemen. Zoiets moet hij tijdens de uit zending zelf oplossen, want de nieuw suitzendingen zijn altijd rechtstreeks. Huizing: „Dat betekent dan vertragen of versnellen. Ze hebben de tekst altijd op speciaal papier. In een bulletin van 2 mi nuten gaan precies dertig getikte regels. Vroeger was het helemaal erg. Die eerste tijd van Radio 1 moesten we precies tot op de seconde twee minuten lezen, geen seconde korter, geen seconde langer. Daarna was er nog twee minuten tijd voor andere berichten zoals verkeersin formatie en precies na vier minuten werd de Sterreclame gestart. Tegen woordig start die twee minuten na het einde van ons bulletin. Nee, vroeger was het een ramp. Ik vind dat radio een beetje flexibel moet zijn. De ene nieuws lezer maakt ook heel andere pauzes tus sen de woorden of de zinnen dan de an dere. Dat kan een bericht schelen. Zes regels is een kleine halve minuut, die kan je verliezen door je pauzes". Stemtechniek Het nieuwslezen vereist dus een be paalde instelling maar ook een bepaalde stemtechniek. De nieuwslezers die ik deze middag spreek lijken ook in het ge wone gesprek voortdurend bezig met zorgvuldig articuleren. Donald de Mar cas: „Ik ben me er wel van bewust dat ik in het dagelijks leven slordiger spreek. Maar over het algemeen, je let goed op je uitspraak, een automatische klemtoon, dat heb je wel". Rien Huizing: „Er wordt wel eens ge dacht dat een acteur dit ook kan. Toch blijft het dan buitenkant. Als nieuwsle zer breng je ook je journalistieke ftijk mee en dat moet in het lezen doordrin gen. Het is wel eens gebeurd in een tele visiestuk waarin een stukje nieuwsbe richten voorkwam. Dat lieten ze eerst door een acteur doen. Dat lukte niet. Vervolgens door een echte nieuwslezer en dat werkte. Het is niet aan te leren, als je het niet hebt kun je er beter niet aan beginnen". Hoe gaat het met de voorbereiding? Leest de nieuwslezer de berichten eerst een paar maal hardop voor zichzelf? Hans van Zijl: „Heel verschillend. Ik zit altijd wel wat te pruttelen, moeilijke woorden vier of vijf maal uitspreken". Donald de Marcas: „En dan nog... hoe vaak gebeurt het niet dat ik uit de cel kom en denk: verdorie!" Huizing: „Voorbereiding is toch niet het echte hè, the real thing is in de cel". Wippertje Tegenwoordig zijn er verschillende nieuwslezers die veel op elkaar lijken, maar vroeger, toen was het toch eigen lijk één stemgeluid? Rien Huizing schudt van nee: „Toen ik in 1958 begon waren ze ook al met z'n drieën. En drie heel verschillende stemmen hoor". Hans van Zijl: „Maar je kunt toch niet ontkennen, vroeger was er wel iets van een school! Dat wippertje dat wij in onze stem hebben... dat komt toch uit de school van de AVRO, dat zijn géén ma niertjes". De dood van de Zuidafrikaanse mi lieu-minister John Wiley blijft de gemoederen in Zuid-Afrika bezig houden. De 60-jarige Wiley werd zondagochtend 29 maart dood aan getroffen op het bed in zijn luxueu ze huis te Noordhoek, bij Kaapstad, met een pistool (een familie-erfstuk) in de hand. Direct nadat het lijk was ontdekt, gaf de politie een verkla ring uit, dat het om zelfmoord ging en dat er geen aanwijzingen waren dat er misdrijf in het spel was. In deze lezing is officieel nog geen ver andering gekomen. door Ruud de Wit Maar onmiddellijk na het bekend wor den van de dood van Wiley begonnen de telefoons op de kranteredacties te rinke len. Hoewel de regering-Botha, de Zuid afrikaanse politie en ook de familie blij ven benadrukken dat alle geruchten on waar zijn en 'bedoeld zijn om de persoon van Wiley na zijn trieste heengaan te be kladden', is het laatste woord over de mysterieuze affaire nog niet gevallen. De politie kreeg genoeg van de ge ruchten en de talrijke vragen waarmee zij door de kranten werd opgezadeld en verstuurde een telex met een dreige ment. Dat kwam erop neer dat de dag bladen werd opgedragen niets over de kwestie-Wiley te publiceren. Beerput Vandaar dat niet de verkiezingen van 6 mei a.s. voor de blanke volksraad deze dagen het belangrijkste gespreksonder werp zijn op de krantenredacties, maar de vraag: 'Wie durft het aan om als eerste deksel te lichten van wat wel eens een enorme beerput zou kunnen zijn, met de nodige consequenties voor de re gerende Nationale Partij van Botha'? Dat zo'n dreigement van de politie werkt zal niemand verbazen. De zater dag- en zondagbladen publiceerden wel grote verhalen over de opvallend snel gecremeerde Wiley, maar durfden zich niet te wagen aan een analyse, of een op somming van de geruchten en verden kingen die over hem in Zuid-Afrika de ronde doen. De 60-jarige Wiley was ongetwijfeld een 'kleurrijk' persoon in de blanke Zuidafrikaanse politiek. Zijn politieke carrière was misschien niet zo stormach tig als zijn persoonlijke leven, maar on opgemerkt was dat beslist niet gebleven. Aanvankelijk bewoog hij zich in de op- positiebanken. Eerst als lid van de Unity Party en later als een van de initiatiefne mers van de conservatieve South Afri can Party, welke slechts een kortstondig leven was beschoren. Affaire In de jaren zestig maakte hij als En gelstalige een verrasssende politieke ommezwaai door over te stappen naar de hoofdzakelijk Afrikaanstalige Natio nale Partij van Botha. Een ommekeer die werd beloond met een kandidatuur voor het traditionele NP-kiesdistrict Si mon's Town, bij Kaapstad, en later met het ministerschap voor milieuzaken. Hoewel er op hem als milieu-minister niet veel viel af te dingen, haalde hij me nigmaal de pers door zijn uiterst conser vatieve en twijfelachtige uitspraken in het parlement. Zo stelde hij eens voor om 'alle verkrachters wettelijk te laten castreren' en sprak hij zich uit voor straf maatregelen tegen 'sportlui die elkaar tijdens een wedstrijd om de hals vallen'. De zaak-Wiley richtte andermaal de aandacht op de perscensuur in Zuid- Afrika. Ook was bekend dat hij een grondige he kel had aan de 'liberale Engelstalige' pers. Vriendschap Zijn persoonlijke leven was mi zo vaak in opspraak. Opvallend minstens 1 genoeg bleek hij daarin veel minder last te heb ben van zijn conservatieve en puriteinse opvattingen. Zo trouwde hij driemaal en had hij, terwijl hij nog getrouwd was, een langdurige en nadrukkelijk in de pers uitgekamde affaire met de filmster Linda Christian uit Hollywood. Het zijn echter niet deze feiten die nu voor zo'n opschudding hebben gezorgd. Wat iedereen zich afvraagt is: 'Waarom (foto ANP. pleegde deze politicus zelfmoord, zo vlak voor de verkiezingen, waarbij hij opnieuw in Simon's Town kandidaat zou staan. En waarom werd vanaf het begin zonder meer aangenomen, dat het zelfmoord was? Een belangrijk onderwerp in de ge ruchtenstroom was Wiley's vriendschap met de diepzeeduiker, David Allen, die zich precies vier weken voor Wiley's dood eveneens door het hoofd schoot. Pas deze week werd bekend dat Allen dat heeft gedaan enige uren voordat hij voor de rechtbank moest verschijnen omdat hij was aangeklaagd wegens ho- mosexuele contacten met 'kleurling-kin deren'. Ook zou Allan gechanteerd zijn door de ouders van deze kinderen. De cruciale vraag is, in hoeverre Wiley (en andere kabinetsministers) van deze sexuele activiteiten van Allen op de hoogte was. Of, 'dat hij daarbij betrok ken was geweest'. Het antwoord op die vragen moet ongetwijfeld terug te vin den zijn in de brieven die Allen vlak voor zijn dood heeft geschreven, of in zijn dagboék, dat in handen van de poli tie is. Belangen Andere bronnen wijzen op de zakelijke ,belangen die Allen had en die weer in verband met Wiley kunnen worden ge bracht. De 37-jarige Allen was niet alleen een bekend diepzeeduiker, die interna tionaal een reputatie had opgebouwd, met het opsporen van historische scheepswrakken voor de kust van de Kaapprovincie. Hij was ook mede-eige naar van een kunstmest-firma, die over exclusieve ghwano-concessies beschik te op het Bird-eiland voor de kust van Port Elizabeth. En nog niet zo lang gele den wist Allen eveneens de exclusieve rechten te verwerven voor nieuwe mos selactiviteiten voor de kust. Ofschoon in regeringskringen nu wordt voorgesteld dat Wiley en Allen louter zakelijke contacten hadden, twij felen maar weinig personen er aan, dat Allen deze consessies slechts te danken had aan zyn vriendschappelijke banden met de verantwoordelijke minister Wi ley. Maar er zijn de afgelopen dagen meer vraagtekens geplaatst. Iedereen in Wi ley's woonplaats Noordhoek was ervan op de hoogte dat het derde huwelijk van de minister met Jeanne Niehaus, een dochter van een vooraanstaand voorma lig NP-policus, op de klippen was gelo pen en dat zij niet meer bij hem woonde. Waarom wordt er nu met zoveel na druk verklaard dat zijn vrouw die nacht wel in het huis van Wiley heeft geslapen, terwijl alles er op wijst dat zij pas laat op de bewuste zondagochtend aldaar is gearriveerd om te ontdekken dat haar man dood was? Van de kant van depoli- tie is eveneens geen afdoend antwoord gekomen op de vraag of het waar is dat twee hooggeplaatste politieofficieren enige dagen voor zijn dood een bezoek aan de minister hebben gebracht. Tenslotte zijn er nog de nodige ge ruchten die willen dat Wiley financieel garant moest staan voor zijn zoon Jere my, wiens project-ontwikkelingsmaat schappij De Goede Hoop in de proble men was gekomen. Antwoord Kortom, deze vragen - al dan niet ge- baseerd op geruchten - eisen een ant woord en om die reden heeft de PFP de belangrijkste oppositiepartij in het blanke parlement, aangedrongen op een snelle afhandeling van het politieonder zoek. Dat is inmiddels door de politie toegezegd, maar gezien het delicate ka rakter van de materie én de mogelijke negatieve consequenties die de uit komst op het succes van de NP in de komende verkiezingen kan hebben vraagt menigeen zich in Zuid-Afrika af of de uitkomst wel op alle vragen ant woord zal geven. Gezien de perscensuur kan de Zuid afrikaanse pers moeilijk worden verwe ten dat zij zich met de uiterste omzich tigheid met de dood van Wiley bezig houdt. Misschien ligt hier een taak voor een schrijver van een politieke thriller. De stof voor een succesvolle roman ligt in elk geval voor het oprapen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27