Meesterknecht Peiper opnieuw niet beloond Amsterdam start met uniek turnexperiment Russen starten produktief Paastoernooi bij Donar Bosman mist return Reuzendoder Scott Davis veegt Connors van de baan Philidor behoudt kans in strijd om schaakbeker Eigenbrood nu wel succesvol Van der Wal blijft winnen Jan Siemerink strandt snel Andere ijshockey-toppers winnen ook RADIO GEMEENTE Als alternatief voor Papendal ZATERDAG 18 APRIL 1987 PAGINA 17 BAVIKHOVE (ANP) - De meesterknecht liep zijn beloning mis. Alan Peiper werd giste ren in de sprint van een koptrio verrast door de Belg Noêl Segers en greep naast de overwinning in de Omloop van het Leiedal, een Belgische wegwedstrijd van eerste cate gorie. Segers, lid van het bescheiden ploegje van Lomme Driessens, be kroonde in Bavikhove een sterk voorseizoen. Hij zegevierde on langs in de vierde etappe van de Catalaanse Week, werd vijfde in de Brabantse Pijl en onderscheidde zich in de klassieker Gent-Wevel- gem. De Omloop van het Leiedal werd LEIDEN - De volleybalvereniging Donar houdt op de twee paasdagen haar jaarlijkse toernooi. Er word daarbij gebruik gemaakt van drie speelgelegenheden. Morgen komen mannenploegen in actie die in de competitie in de derde divisie, de promotieklasse en de eerste klasse van het rayon spelen. In de sterkste afdeling, die van de derde divisie- en de promo tieklasse teams, zijn de ploegen verdeeld over twee poules. Deelne mende verenigingen zijn Blokkeer, Karanoi, Toernooitijgers, Gemini/ Kangeroes, Kalinko, Leython, Toe komst en Donar. De wedstijden be ginnen om 10.00 en zijn rond 19.30 uur afgelopen. Eveneens morgen komen de ploegen van het niveau 'eerste klasse rayon' binnen de lijnen. Deelnemende teams zijn Ridder- veld, RW, Spanning 220, Valken, WVC en Donar 2. In deze afdeling beginnen de wedstrijden om 9.15 uur. Om 19.00 uur staat de prijsuit reiking gepland. Er wordt gevol leybald in sportzaal Broekplein (twee velden) en het gymnastieklo kaal Zijlwijk (Zwartemeerlaan). Op maandag tonen vrouwen- en mannenteams die in de tweede en derde klasse van het rayon uitko men hun kunnen. Fadjar, Kalinko, Orion, Saus Smashing, Donar Old Stars, Dikos, DVO, VW, De Blin kers, SKC, WDS en Donar vaardi gen teams af. De ontmoetingen be ginnen om 9.15 uur en duren tot rond 20.00 uur. Op maandag wordt gespeeld in sportzaal Broekplein en het gymnastieklokaal aan het Valkenpad. dit seizoen tussen de Waalse klas siekers Waalse Pyl (woensdag) en Luik-Bastenaken-Luik (morgen) geprogrammeerd. Het peloton tel de bij de start 165 renners, ondanks de ultieme afmelding van vier ploegen. De aanvangsfase werd, ondanks het matige tempo, ont sierd door valpartijen. De Frans man Joël Pelier werd gewond afge voerd naar het ziekenhuis van Ou denaarde. Na onderzoek mocht hij naar huis. Zijn landgenoot Laurent Fignon, ex-Tourwinnaar, werd eveneens door een valpartij ge dwongen de strijd te staken. Eric Vanderaerden, winnaar van Parijs- Roubaix, stapte zonder aanleiding na vijftig kilometer af. Na honderd kilometer tijdens de beklimmingen van Les Hauts en Quatre Vents ontstond een kop groep van acht renners met onder andere Peiper, Van Vliet, Van Ho len en de Brit Paul Watson, die twee dagen na de Waalse Pijl op nieuw van zich deed spreken. Tien renners vonden na een korte jacht aansluiting. Na de Taaienberg (130 km) was er een hergroepering met nog eens dertien coureurs. Bij de 181e kilometer in de klim van het Vossenhol vormden Peiper, Segers en de Belg Van Eynde het kop- groepje, waaruit de winnaar moest komen. Ruim veertig kilometer werd een kleine voorsprong verde digd. In de slotfase weigerde Pei per, met het oog op de sprint, nog langer kopwerk te verrichten. Het peloton met sprinter Eddy Planc- kaert naderde ras. De drie sprint ten na 227 kilometer toch nog voor de overwinning. Segers versloeg Peiper. Planckaert won met één se conde achterstand op het drietal vluchters de sprint van het peloton voor Matthieu Hermans. AMSTERDAM (ANP) - John Bosman is door de UEFA voorlo pig voor één duel geschorst naar aanleiding van zijn rode kaart in de Europa Cup-wedstrijd tegen Real Zaragoza. Normaal gespro ken had de tuchtcommissie van de Europese voetbalunie de strafzaak tegen de Ajacied en Za- ragoza-verdediger Guerri, die eveneens rood kreeg, vrijdag be handeld. In verband met Goede Vrijdag is de zitting naar vrijdag 1 mei verschoven. Ook Blind mist door zijn tweede gele kaart woensdag de return in Amster dam, waar Ajax de kleine voor sprong (3-2) verdedigt. Donder- middag ontving Ajax de telex vanuit Bern, waarin de schorsing van Bosman werd bevestigd. Ajax zal geen schriftelijk ver weer voeren tegen de rode kaart van de spits. TOKIO (RTR) - David Pate, die in het Grand Prixtoernooi van Tokio Ivan Lendl al had uitgeschakeld, is gisteren doorgedrongen tot de halve eind strijd. De Amerikaan, als vijftiende geplaatst, won in twee sets van zijn uit Zuid-Afrika afkomstige landgenoot Johan Kriek. Scott Davis, die eerder de vermoeide Mecir had verrast, schakelde in de kwart-finales opnieuw een aanzienlijk hoger geschatte tegenstander uit. Davis won in twee sets van Jimmy Connors. Stefan Edberg was sterker in de Zweedse kwart-finale dan Anders Jarryd. De als eerste geplaatste Zweed Kent Carlsson heeft gisteren zonder al te veel moeite de halve finales bereikt van het internationale tennistoer nooi van Nice. Hij stond tegen de Haitiaan Ronald Agenor slechts drie games af: 6-2, 6-1. De Fransman Thierry Tulasne, de Spanjaard Emilio Sanchez en de Sovjet Sandrei Tsjesnokov bereikten ook de halve finales van het met bijna 200.000 gulden gedoteerde toernooi. LEIDEN - Ondanks een overtui gende 3V2-V2 winst op Paul Keres zijn de schakers van Philidor in de landelijke bekerstrijd nog bepaald niet zeker van plaatsing bij de laat ste vier. Daartoe dienen de Leide- naars dinsdag 28 april nog een zwa re hindernis te nemen in de vorm van Volmac/Rotterdam. Normali ter mag de landskampioen al gauw een te groot struikelblok genoemd worden. In dit geval misschien geen onoverkomelijk obstakel voor Philidor, immers in een wed strijd van vier tegen vier is veel mogelijk en bovendien moet nog maar worden afgewacht met welke formatie de Rotterdammers zullen komen opdagen. Vrijwel op oorlogsterkte aantre dend had Philidor in elk geval nog weinig problemen met eersteklas ser Paul Keres. De Graaff won vlot van oud LSG-er Erik Oosterom, Peter Gelpke en Coen Stehouwer eveneens soepel over hun respec tievelijke tegenstanders heen wan delden. Hans Kuijf ondervond taaie tegenstand van De Beer en diende tenslotte genoegen te ne men met een puntendeling: 3V2-V2. De degradatiezorgen voor de tweede achttallen van LSG en Phi lidor in de tweede klasse B van de landelijke KNSB-competitie zyn uiteindelijk aanzienlijk minder ernstig geworden dan ze aanvanke lijk leken. Het in deze klasse bij een voorlopige 3-3 stand nog open staande duel tussen US en De Ooi evaar 2 eindigde namelijk, in plaats van de verwachte 4-4, alsnog in een 3-5 winst voor de Hagenaars. Een resultaat dat de nodige consequen ties had voor de stand onderin de ranglijst. Philidor 2 weet de beide hekkesluiters US en ZSC/Saende nu alsnog twee matchpunten on der zich, terwijl LSG 2 ten koste van US de voorlopig veilige acht ste plaats handhaafde en nu nog al tijd één matchpunt boven de beide laagstgeplaatsten staat. 45. Toulouse 32 - 40.1 Paris 32 - 26. Toulon 32 - 25. Nancy 32 - 25. Sochaux 32 - 22. Rennes 32 - 17 Spanje - Canada 5-0, Nederiand - Portugal akkers. Vazal - 24,65, 3. AJbert Voorn, O. Investment 0 - 25,05. Rubriek 1,40 meter, klassiek parcours. 1. Jur Vrieling, Maybe Forever 0 - 32,75,2. Al bert Voorn. O. Ramses 0 - 34,53, 3. Ans Rouweler, Grey Arrow 0 - 35,95. 1. Noèl Segers (Bel) 227 km in 5 uur en 25 min. (gem. 41.907 km/u). 2. Alan Peiper (Aus) z t., 3. Wim van Eynde (Bel) z.t.. 4. Eddy Planckaert (Bel) op 1 sec., 5. Mat thieu Hermans (Ned), 6. Herman Frison (Bel). 7. Dirk de Mol (Bel). 8. Patrick de Neut (Bel), 9. Ronny van Holen (Bel), 10. als Planckaert. Circuit de la Sarthe Derde etappe is: 1. Petr Oegroemov (Sov) 190 km in 5.07.40 (gem. 37,053 km/u). 2 10.57.00, 2. Pascal Lance (Fra) op 1.19, 3. Steinmann op 1.31,4. Denis Leproux (ïSa) op 1.43, 5. Zmievkov op 2 min. PAARDESPORT Concours Hipplque in Winschoten Rubriek 1,30 meter, klassiek parcours: 1. Wout-Jan van der Schans, Niet de Revel 0 strafpunten 23,51 seconden, 2. Wiljan Laar- - Jeroen Goudt 1-1, Wieger Wesselink - Krajent min 4, 9. Van Aalten, Scholma en Wesse link 3,12. Goudt 2. NK dammen vrouwen in Groningen Jeanet Andries - Leun Otten 1-1. Stand na drie ronden: 1/3. Van Lith, Pol- 1, Otten 5 punten. 4/6. Andries, Graas, SCHAKEN Internationaal toernooi in Brussel Zevende ronde: Short (Gbr) - Tal (Sov) 1/2- 1/2, Van der Wiel (Ned) - Larsen (Den) 1/2-1/ Ljubojevic (Joe) 1/2-1/2, Kortsjnoi (Zwi) - Kasparov (Sov) 1/2-1/2. Afgebroken partyen vierde ronde: Kasparov - Short 1-0, Karpov - Van der 2. Kortsjnoi 5, 3. Ljubojevic, 4 1/2+1 afg., 4/5. Larsen, Timman 4 1/2, 6/7. Tal, Karpov 4 (uit 6), 8. Torre 2 1/2+1 afg., 9. Van der Wiel 2 1/2, 10. Winants 1 1/2, 11/12. Short, Andres Gomez (Ecu) - André Agassi (VSt) 6-2,6-0, Scott Davis (VSt) - Jimmy Connors (VSt) 6-3, 6-4; Stefan Edberg (Zwe) - An ders Jarryd (Zwe) 6-3, 6-2. Vrouwen enkelspel, halve finales: Barbara Gerken (VSt) - Etsuko Inoue (Jap) 6-1, 7-6; Karatina Malejeva (Bui) - Betsy Nagelsen (VSt) 1-6, 7-6, 6-3. Toernooi van Nice Kwartfinales: Kent Carlsson (Zwe) - Ro nald Agenor (Hai) 6-2 6-1, Thierry Tulasne Andrei Tsjesnokov (Sov) - Martin Jaite LEIDEN - De zaalvoetbalfinale van het bekertoernooi van de afde ling Leiden gaat tussen de vrou- wenploegen van Zwarte Wolf en Eigenbrood. In de halve eindstrijd rekenden deze teams af met res- Bax en McDonald's. wedstrijd Bax - Zwarte Wolf stond bol van de spanning. Na de reguliere speeltijd was de stand nog 2-2. Anita de Bakker scoorde twee keer voor Bax en Debbie de Jong plus Karin van de Oever troffen de roos voor Zwarte Wolf. Strafschoppen moesten de beslissing brengen en die nam de Leidse ploeg net iets beter (2-1). Ei genbrood - McDonald's eindigde in 8-4. Eigenbrood, dat kort voor de bekerwedstrijd de titel in de eerste klasse had verspeeld aan Jipi's Tweesprong, was erop gebrand het seizoen toch met een succesje te besluiten. Dat lukte (voorlopig). Via goals van Marga van Kins (2), Corina Jansen (2), Mary Pelgrim (2) en Ti neke Datema (2) werd McDonald's in de Northgohal geklopt. Voor McDonald's doelpuntten Simone Karcher, Annelies Oskam, José van der Beek en Lia Groot. De fina le wordt op 29 april in de Nortgho- hal afgewerkt. In de tweede klasse won Warmunda het Warmondse onderonsje tegen Kraan Saloon met 3-7. Voor Kraan Saloon was Els van den Nouland twee keer succesvol. Loes van Eeden en Ma rieke Doing schoten twee keer raak voor Warmunda. NIJVERDAL (ANP) - Na vier van de elf ronden in het nationaal dam kampioenschap heeft titelverdedi ger Rob Clerc een achterstand van drie punten op oud-wereldkam- pioen Jannes van der Wal. Clerc kwam voor de vierde keer, gisteren tegen Kr^jenbrink, niet verder dan remise. Van der Wal strafte een „zelfmoordactie" van Vermin af en -liep weer een punt weg van zijn naaste achtervolgers, Gérard Jan sen en Hendrik van der Zee, die beiden niet verder kwamen dan een puntendeling. Spanning was er genoeg in de vierde ronde, waarin vreemd ge noeg slechts één beslissing viel. Dat was in het duel tussen Vermin en Van der Wal, waarin de oud-we reldkampioen al vroeg een Roo- zenburg-opstelling innam. De door velen als „gastarbeider" betitelde, uit Zwitserland komende Vermin zorgde na twee uren spélen op de 15e zet al voor vuurwerk door een verrassend offer te plaatsen. Van der Wal, niet onbekend met dit fe nomeen dat de naam 'draagt van oud-clubgenoot Auke Scholma, nam ruimschoots de tijd de conse quenties te berekenen en moet toen ook de gevaren van dit offer - bij analyse door oud-wereldkam pioen Ton Sijbrands gevonden -- hebben ontdekt. Daarom verkoos Van der Wal enkele zetten later dit cadeautje weer terug te geven, al bleef hij wel met een wat moeilij ker te hanteren positie zitten. De door hem genomen Ghestem-door- stoot leverde in ieder geval geen problemen op voor Vermin, die op de 30ste zet echter meende ten kos te van een schijf een damcombina- tie te kunnen nemen. Dat was de oplossing voor Van der Wal, die de dam afnam en met enkele kracht- zetten zijn derde zege op rij liet aantekenen. FLORENCE - Jan Siemerink is in de tweede ronde van een jeugd- toernooi in het Italiaanse Florence uitgeschakeld door de Italiaan Ar- tinghi: 3-6,7-5,4-6. In de eerste ron de was de Rijnsburgse tennisser de Zweed Niborgh overtuigend voor gebleven: 6-1, 6-3. In het dubbel spel overleefde de 17-jarige speler van Unicum met zijn partner Ver non Wibier de eerste ronde. OLYMPISCH, SEOEL (DPA) - Het organisatiecomité van de Zo merspelen van Seoel 1988 meldde gisteren, dat het 135 miljoen dollar (270 miljoen gulden) aan sponsor gelden heeft gekregen. Dat bedrag is echter een „kleinigheid" vergele ken bij de inkomsten uit de ver kochte televisierechten, die rond de 400 mihoen dollar (800 mihoen gulden) opleveren. WENEN (SID) - Geen verrassingen op de eerste dag van de strijd om de wereldtitel ijshockey in de A- groep. De toplanden - de Sovjetu nie, Tsjechoslowakije, Zweden en Canada - maakten geen fout. We reldkampioen Sovjetunie boekte de grootste winst. Zwitserland werd met 13-5 verpletterd. Bonds coach Viktor Tikhonov was echter niet tevreden met het spel van-zijn winnende ploeg. De Rus doelde daarmee op de vijf tegendoelpun ten die de afweer moest Canada en de Verenigde Staten boden de 7000 toeschouwers in Wenen een enerverende wedstrijd. Beide landen speelden nog zonder de beste professionals, die wegens competitieverplichtingen in eigen land waren achtergebleven. Later in het toernooi zullen zij zich als nog bij de teams voegen. De ont moeting was tot de laatste seconde spannend. De Canadezen namen in de eerste twee periodes een voor sprong van 2-0. Negen minuten voor het einde bracht Kurvers de stand op 2-1. De Amerikaanse hoop op een beter resulaat duurde nog geen twee minuten. Quinn kreeg de puck vanuit een bijna on mogelijke hoek in het kleine doel: 3-1. Tsjechoslowakije lijkt de ellende van het vorige toernooi om de we reldtitel in Moskou, waar de ploeg niet verder reikte dan de vijfde plaats, enigszins te boven. Met agressief en snel spel werd Finland verslagen met 5-2. Bondscoach Jan Starsi startte met een jonge ploeg, die pas bij een stand van 5-0 de Fin nen enige ruimte tot aanvallende acties gunde. West-Duitsland bood Zweden meer tegenstand dan de Skandina- viërs hadden verwacht. Na de snel le voorsprong (2-0) in de eerste pe riode bleef de Zweedse scorings- machine in gebreke. Alleen Eklund wist de Westduitse verde diging nog een keer te passeren. As. zondag 19 april is er een Paasfeestviering van de Radiogemeente in de Pauiuskerk aan de Warmonden weg 2, leiden/Oegstgeest. Voorganger: ds. A H. van Gent. Muzikale medew.: koor "Sound of Joy" uit Berkel o.l.v. Nan van Groeningen. Thema van de viering: "Omdat Jezus leeft", leder is hartelijk welkom! Toegang vrij. HOUT EN K0LENKACHELS Inzetkochels, op alle modellen 15% korting. Discount Tegelhandel Mastrigt Hoge Rijndijk 199, Zoeterwoude. Dogelijks geopend van dinsdag tot zoterdag van 9.30 tot 17.30. Vrijdogs koopavond. 2e PAASDAG GEOPEND AMSTERDAM (GPD) - Met de Amerikaanse aanpak als grote voorbeeld en de Russische benade ring als basis moet de eerste com merciële turnschool in Nederland een succes worden. Oud-Neder lands turnkampioene Claudia Werkhoven en Otto Sanders, trai ner van FIT Amstelveen, zijn over tuigd van het slagen van hun unie ke experiment. Begin augustus gaat de school, onder de naam Tur ning Spirit, op bescheiden wijze start. Binnen een paar jaar moet de opleiding een serieuze concurrent worden van het turnin- ternaat op Papendal. Bij de oprichting van Turning Spirit snijdt het mes, volgens de enthousiaste leraren van de Am sterdamse Academie voor Licha melijke Opvoeding (ALO) aan twee kanten. Niet alleen wordt er een mogelijkheid gecreëerd voor ta lentvolle turnsters om in eigen om geving naar een topniveau toe te werken, ook wordt er iets gedaan aan het nijpende probleem van de werkloze academici. Per jaar stu deren ruim 500 studenten af, maar slechts een handjevol daarvan vindt werk. „Het is tegenwoordig zelfs zinloos om te solliciteren", weet de 43-jarige Sanders. Het plan voor de turnschool in Amsterdam-west dateert dan ook niet van gisteren of vandaag. Al in 1976 stelde Sanders het de toenma lige directie van zijn school voor, maar de schoolleiding was wars van alles wat met topsport te ma ken had en dus konden de plannen de ijskast in. Twee jaar geleden deed Sanders opnieuw een poging en vond toen wel een gewillig oor bij de nieuwe directie. De veran derde maatschappelijke verhou dingen en het vernieuwde school systeem lagen daaraan mede ten grondslag. Detail Werkhoven en Sanders grepen de kans die hen geboden werd met beide handen aan. Terwijl de plan nen voor de turnschool en een stichting tot in detail werden uitge werkt, bond de 23-jarige Zaanse turnkampioene de strijd aan met de 13-, 14-jarige Papendal-talentjes van bondscoach Hans van Zetten. „Ik wilde zien wat de mogelijkhe den waren voor een turnster die zich buiten Papendal om op wed strijden in de olympische klasse voorbereidt. Maar ook kreeg ik het gevoel dat ik iets afmaakte, waar aan ik niet was toegekomen. Ik wil de altijd graag naar Papendal, maar heb de kans nooit gekregen", merkt de oud-nationaal senioren kampioene op. Om beslagen ten ijs te komen vertrokken Werkhoven en Sanders in de zomer van '85 naar de Ver enigde Staten voor een twee maan den durende stage. In die periode stak het duo haar licht op bij de Roemeen Bela Karoly (trainer van onder andere Nadia Comaneci en Mary-Lou Retton) en de Ameri kaanse bondscoach Don Peters. Dat kijKje in de keuken van het turnen in de Verenigde Staten had tot gevolg dat de Nederlanders en thousiast raakten over het systeem met de privé-scholen. „We zien de ze school in Amsterdam nu al als een voorloper. Binnen een paar jaar moeten er vijf of zes van derge lijke scholen in Nederland staan", aldus Sanders. Professioneel De Amsterdamse school gaat in augustus bescheiden, maar op pro fessionele leest geschoeid, van start. Er is plaats voor 20 tot 24 turnsters in de topsportklas, die door zes trainers zullen worden be geleid. In eerste instantie zullen de meisjes (jongens worden niet geaccepteerd - red.) twaalf uur per week trainen. Van concurrentie voor de Papendal meisjes, die 18 tot 20 uur per week trainen, is voorlopig dus geen spra ke. De Amsterdamse school zal wel op medisch gebied met het Gelder se instituut kunnen wedijveren. Turning Spirit werkt namelijk sa men met de Universiteit van Utrecht op het gebied van de medi sche begeleiding. Studenten uit het zogenaamde Janus Jongbloed- centrum zullen de turnsters gedu rende hun opleiding nauwlettend in de gaten houden. „We moeten er alleen voor oppassen dat onze school geen proeftuin voor studen ten wordt, want dat is natuurlijk niet de opzet", merkt Sanders te recht op. Testdagen De eerste werkzaamheden voor de wetenschappers staan al op het programma. Na twee 'talenten test- dagen', op 20 en 21 juni, worden de turnsters, op Oosteuropese wijze, medisch getest. Er komt onder an dere een onderzoek naar de bot- en spierstructuur van de meisjes. „Wanneer kinderen een ernstige afwijking hebben dan kunnen we ze afwijzen. In principe is echter ie dereen welkom. Het wordt niet zo als in de DDR, waar turnsters wor den geselecteerd op lengte", klinkt Werkhoven fel. De oud-Zaanse wenst zich niet te onderwerpen aan de ijzeren wet ten die vanuit Moskou, waar de voorzitter van de wereldturnbond (FIG) Joeri Titov zitting houdt, worden voorgeschreven. „We moe ten turnsters niet vormen naar de eisen die de FIG aan ze stelt", meent Werkhoven. „Als ik een turnster heb die geen drie dubbele salto kan turnen, dan moet je dat niet proberen aan te leren. Dan moet je de oefening zo opbouwen dat andere elementen veel punten opleveren". Sanders is het met zijn collega eens. „Het is een achter haald idee dat turnsters opgebrand zijn als ze 17 jaar oud zijn. Kijk maar in Amerika, waar veel vrou wen van dik in de twintig een ni veau hebben waar we hier alleen maar van kunnen dromen". dS Begroting De turnschool van Werkhoven en Sanders start komend seizoen met een begroting van 30.000 gul den. Ruim de helft van dat bedrag zal door de turnsters moeten wor den opgebracht, voor de andere 14.000 gulden moet de stichting de boer op. „We zoeken sponsors en ontplooien zelf een aantal initiatie ven", vertelt Johan Beerendsen, de manager van de stichting. Een van de activiteiten is de organisatie van een zomer- en winterkamp. Zeven tig turnsters uit heel Nederland krijgen dan een week lang les van de ALO-studenten uit Amsterdam. „Dat geld is op zich voldoende om quitte te spelen. Maar we willen ook buitenlandse stages voor onze trainers. Want we moeten bybly- ven, anders kunnen we de concur rentie met Papendal in de toe komst niet aan".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17