ROYALCLASS! Snelle remises stellen schaakpubliek teleur Komst Ajax kost politie paasverlof KNVB-bestuur blijft streven naar afslanking eredivisie wolfslc=~>9 AC Milan rekent al op Marco van Basten V U.V.S. - DE SPARTAAN U.V.S. - A.F.C. ZATEKDAG 18 APRIL 1987 SPORT PAGINA 15 Bledders De vrouwen van SJC hadden in deze competitie pas drie over winningen geboekt toen de bege leiders Ben van Werkhoven, Bert Kleverlaan en Bert van Beelen uit puur enthousiasme riepen: "Wanneer jullie kampioen worden, laten we ons hoofd kaal scheren". Op dat moment konden de he ren niet bevroeden dat de Noord- wijkse voetbalvrouwen daad werkelijk de titel van de eerste klasse zouden opstrijken. Maar toen de titel binnen handbereik kwam, hoopte het driemanschap stilletjes dat hun pupillen zich de destijds gedane belofte niet zou den herinneren. Dat viel dus vies tegen, want arbiter Klaassen had zondag de met 3-2 gewonnen kampioenswedstrijd tegen Tey- lingen nog niet afgefloten of Van Werkhoven, Kleverlaan en Van Beelen kregen te horen dat ze zich beschikbaar moesten hou den voor een knipbeurt. In de kantine 'rooide' een speelster van SJC de hoofden van het trio, dat nu met borstelige 'bledders' door het leven gaat. "Nee, ik heb er geen spijt van gehad", ziet bloemenhandelaar Van Werkhoven de humor er nog steeds van in. "Ik vind dat ik niet voor aap loop. Hoewel, op de veiling in Aalsmeer maken ze gekke opmer kingen over m'n kapsel, maar verder is er best mee te leven". Tegenwind Ouders kunnen zich soms hin derlijk bemoeien met de verrich tingen van hun kroost in de wei. Vooral wanneer blijkt dat zoon lief de raadgevingen van pa in de wind slaat. Over wind gespro ken, een stormpje op 28 maart was de oorzaak van een opmer kelijk incident. Uit het clubblad van Noordwijk: "28 maart was het slecht om voetbal te kijken. Bij de Leidse vereniging Roodenburg dacht men er zo over. De dl van die club werd door de ouders verbo den in Noordwijk te gaan voet ballen vanwege de harde wind. In Noordwijk werd volop gevoet bald en we hebben geen klachten gehoord over wind die een ge vaar zou opleveren om te voetbal len". Hoe zou het toch komen dat het met Roodenburg tegenwoor dig zoveel minder gaat? Oproerkraaier (2) Secretaris Nel begrijpt geen fluit van de Leidse interesse in de 'tuchtzaak Spakenburg'. "Dat is toch helemaal niet be langrijk voor jullie?", meent de bestuurder van de 'blauwen', zoals de voetballers van Spakenburg worden ge noemd. Nel is kennelijk even vergeten dat zich in deze regio maar liefst vijf zaterdageer steklassers spelen en dat de 'kwestie Spakenburg' is aange zwengeld door de Rijnsburgse scheidsrechter Douwe de Haan. De Haan kreeg het twee weken geleden in Ridderkerk aan de stok met nagenoeg het complete elftal van Spakenurg en zelfs met voorzitter Rikkert Beukers die zijn ongenoegen over de zwakke leiding van de Rijnsburger niet onder stoelen of banken stak. "Ik zal er voor zorgen dat jij je laatste wedstrijd in de eerste klasse hebt gefloten", zou economie-leraar Beukers de op het hoogste amateurniveau debuterende scheidsrechter heb ben toegeroepen, nadat deze Melrik Beukers (inderdaad, een zoon) en Dick Hartog uit het veld had gestuurd. Na afloop van het in 3-3 geeindigde duel RWH- Spakenburg had De Haan be scherming nodig om veilig te kleedkamer te bereiken, waar de gemeente-ambtenaar zijn bevin dingen op papier kon zetten. De Haan stelde Rikkert Beu kers vervolgens in staat van be schuldiging. Inmiddels heeft de voorzitter en oud eerste elftal- speler een brief van de KNVB gekregen waarin staat dat hij zich voor de tuchtcommissie zal moeten verantwoorden. Hoe pre cies de aanklacht tegen Beukers luidt, is niet duidelijk, want de voorzitter zelf doet er het zwijgen toe. Secretaris Nel tréedt in de strafzaak op als woordvoerder van de titelpretendent in IB die in een felle kampioensstrijd is verwikkeld met IJsselmeervo- gels, de dorpsgenoot en eeuwige rivaal. Heeft Nel de brief van de bond gelezen? "Nee, want die is gericht aan de heer Beukers". Maar weet Nel misschien wat de inhoud van de brief is, Beu kers zou hem bijvoorbeeld tij dens een bestuursvergadering hebben kunnen voorlezen? Nel: "Dat is niet gebeurd en al zou ik op de hoogte zijn van de in houd van de brief dan ben ik nog niet bevoegd om die openbaar te maken. Dat zal Beukers ook niet willen. De goede man wordt ra zend gek van alle toestanden rond deze zaak. Hij heeft het nu razend druk op school, met tenta mens en zo, dus hebben wij beslo ten dat de heer Beukers zoveel mogelijk met rust moet worden gelaten". Of Beukers ook door de bond met rust zal worden gelaten is nog de vraag. 'Zeist' heeft inmid dels een tweede stap genomen in de strafzaak, want Beukers ju nior en Hartog zijn voor twee wedstrijden geschorst. Die zul len vanmiddag en tweede paas dag dus niet van de parij zijn wanneer Spakenburg op eigen veld de titelkansen verdedigt te gen Kozakken Boys en Nieuw Lekkerland. Het tweetal mag weer opdraven in de uitwedstrijd tegen ASWH, op 25 april, waar voor de bond als scheidsrechter had aangewezen... Douwe de Haan uit Rijnsburg. Op het bondsbureau hebben ze gelukkig tijdig ingezien dat een hernieuwde confrontatie tussen Spakenburg en De Haan maar beter niet op het veld kan plaats hebben. Vandaar dat De Haan in middels van zijn verplichting is ontheven om volgende week za terdag in Hendrik Ido Ambacht tê verschijnen. Een verstandige zet, meent het bestuur van Spakenburg. Secre taris Nel: "Wat er verder gaat gebeuren, wachten we rustig af. We nemen in elk geval zelf geen initiatief. Dat laten we aan de bond over. Daar hebben we alle vertrouwen in. We hebben namelijk een goeie bond", klonk het door de telefoon wel heel erg cynisch. Gezopen Trainingskampen van amateur- clubs zijn voor voetballers dé ge legenheid om zich te onttrekken aan de dagelijkse sleur. De tijd die in dergelijke weekeinden aan de sport zelf wordt besteed, is sterk afhankelijk van het niveau waarop de club acteert. Is het daarom vreemd dat vooral afde lingsclubs verzot zijn op dergelij ke uitjes? Onder een trainingskamp kan van alles worden verstaan en daarom is het een prachtige dek mantel. In het vrouwenvoetbal bestaan ook oefenweekeinden, al is het daar nog geen gemeengoed geworden. Als de speelsters een keer weg gaan, dan hangt er geen waas van geheimzinnigheid rond de trip. Het vrouwenelftal van VTL liet in elk geval geen mis verstanden bestaan over het reis je naar Meerdal, waar de speel sters een weekeinde doorbrach ten. Enkele delen uit het niets verhullende verslag dat in het laatste clubblad verscheen: "We hebben gezopen, gevreten, gezwommen en gelopen", zo luidt de eerste zin. Over het eten: "Mar en Thera gingen koken: bami en nassi opwarmen. Door een klein groen voorval had de helft geen trek meer. Bij Kitty kwam alles er van boven en van onder uit". Over buiten de deur eten: "Een bezoekje gebracht aan de snackbar. Alle pukkels en vetrol len zijn daar weer aangevuld". Over de belevenissen in het zwembad: "De eerste keer zwemmen viel op aanrandingen en een bijna verzopen Diana best mee. In de whirpool is normaal plaats voor tien mensen. Er zaten er al vijf in toen er plotseling elf gillende mei den bij kwamen". Over de gebeurtenissen in de plaatstelijke disco: "Ondanks windkracht 11 en chloorogen waren we nog concur renten voor de plaatselijke scho nen. Die avond hadden we het in stellen van de zomertijd tegen en moesten we al om 05.30 uur naar bed". Hoewel, niets verhullend, met die laatste zin zullen de vrouwen toch wel wat vraagtekens heb ben opgeroepen. Ben van Werkhoven, Bert Kleverlaan, Bert van Beelen (van boven naar beneden) kunnen, ondanks hun kaalgeschoren hoofden, nog lachen om de grap. (foto Dick Hogewoning) Met Ruud Gullit onder contract MILAAN (ANP) - Het bestuur van AC Milan heeft gisteren copieën van de getekende contracten van Gullit en Van Basten overhandigd aan de Italiaanse voetbalbond. Dat maakte een woordvoerder van de club be kend. Voorzitter-eigenaar Berlusconi van de Noorditaliaanse vereniging gaat er van uit, dat beide Nederlandse internationals volgend seizoen naar Milaan komen. Ajacied Van Basten zegt nog steeds geen be sluit te hebben genomen. Over de details rond Van Bastens contract werd niets bekend gemaakt. De leiding van Ajax wilde giste ren niet diep ingaan op het bericht, dat Van Basten een contract bij AC Milan heeft getekend. Ajax-direc- teur Arie van Eijden: „Ik heb van diverse kanten gehoord, dat AC Milan het contract aan de Italiaan se bond heeft overhandigd. Offi cieel weet Aiax nog van niets. Noch van Van Basten, noch van AC Milan hebben we iets gehoord. Verder wil ik niets over deze zaak zeggen." Van Basten was gisteren, evenals zijn zakenwaarnemer Cor Coster, niet bereikbaar voor commentaar. De Ajacied heeft steeds verklaard nog geen beslissing te hebben ge nomen. De spits krijgt volgende week de uitslag van het donderdag in Utrecht verrichte onderzoek van zijn rechterenkelgewricht. De al vier maanden opspelende enkel werd daar in een speciaal scan-ap paraat bekeken. Een onderzoek, dat ongeveer 50.000 gulden kostte. BRUSSEL (GPD) - De zevende ronde van het Swift-toernooi te Brussel werd vooral voor het talrijk opgekomen publiek een grote teleurstelling. Alle belangrijke partijen eindig den vrij spoedig en zonder veel emoties in remise. De stand aan de kop onderging dus vrijwel geen wijziging. Nigel Short en Mischa Tal waren het eerst klaar. Voor de Engelsman staat er weinig meer op het spel en Tal wilde kennelijk zijn krachten sparen voor de belangrijke inhaal- partij tegen Karpov, die voor van daag op het programma staat. Ook het afgebroken duel tussen Ljubo- jevic en Torre wordt vandaag uit gespeeld. Wereldkampioen Gary Kaspa rov had met de zwarte stukken weinig zin om tegen de immer ge vaarlijke Victor Kortsjnoi grote spanningen op te roepen. Na ruim twee uur spelen ontstond een ge lijkstaand eindspel en deelden de heren vermoeid, maar dankbaar het punt. Van Jan Timman had men meer mogen verwachten. In een Sici- Veendam deelt met Sparta VEENDAM (ANP) - Als Veendam ,nog een kans wil behouden in de eredivisie te blijven, zouden vol gens trainer Nienhuis in de thuis- wedstrijden tegen Sparta en AZ tenminste drie punten binnenge haald moeten worden. De kans is er nog, na het gelijke spel met Sparta, maar of het aangeslagen Veendam maandag tegen AZ al weer in staat zal zijn negentig mi nuten lang voluit te knokken is de vraag. Van goed voetbal is al lang geen sprake meer. Veendam moet het hebben van een enorme werklust. Dat bleek vrijdagavond ook tegen Sparta eh het leverde snel een doelpunt op. Vervolgens grepen de Rotterdammers het commando en waren af en toe leuke acties te zien. De gelijkmaker, een strafschop, was het gevolg van het lichte Rot terdamse overwicht. Na de rust hanteerde Veendam een alles-of-niets-offensief. Het le verde tenslotte vlees noch vis op. De thuisclub creëerde wel enkele mogelijkheden, maar bleek inpro- duktief. Sparta kwam in snelle te genstoten tot de beste kansen, bleek evenmin schotvaardig en bleef een keurige middenmoter. SITTARD (GPD) - Met kunst en vliegwerk is het de Sittardse po litie gelukt toch voldoende man schappen op de been te brengen voor de voetbalwedstrijd op Eer ste Paasdag van Fortuna tegen Ajax. Fortuna Sittard zelf geeft extra steun aan de Sittardse poli tie. Voor de wedstrijd tegen Ajax is een groep veiligheidsbeamb ten van een particuliere onderne ming ingehuurd, die met name de ingangen van het stadion zul len bewaken. Naar verwachting zullen- 250 Amsterdamse supporters per trein naar Sittard reizen om de wedstrijd bij te wonen. De wed strijd die geen concurrentie kent van andere voetbalevenementen, trekt veel publiek. Dat blijkt uit de voorverkopen. De Sittardse politie is overigens wel gelukkig met de uitspraken van de politie rechter, die woensdag drie voet balvandalen gevoelige straffen oplegde en een langdurig sta dionverbod uitsprak. „Het is een duidelijk antwoord op onaan vaardbaar gedrag van een kleine groep, die de goede naam die de Fortuna-aanhang heeft, probeert af te breken", aldus inspecteur E. Krol van de Sittardse gemeente politie. Voor de Sittardse politie, ME- bijstandsgroepen van de Rijks politie, en de hondenbrigade is de risicowedstrijd op Paaszon dag geen onverdeeld genoegen. „De inzet geeft nogal wat maat schappelijk ongerief. Politie functionarissen hebben veelal ook een gezin en plegen afspra ken en plannen te maken voor dergelijke dagen. Door de omzet ting van het programma hebben veel van onze mensen hun plan nen moeten wijzigen. Dat zijn zeer vervelende bijverschijnse len", aldus Krol. Pogingen om de wedstrijd te verplaatsen leden schipbreuk, omdat vandaag in Sittard de bekende Kennedy- mars wordt gehouden die ook nogal wat politiebijstand vergt. „Ondanks alle bezwaren tegen het laten doorgaan van de wed strijd, blijft het onze taak te zor gen dat alles glad verloopt in en rond het stadion. Op dat punt moeten wij alert blijven', aldus de Sittardse politie-inspecteur. PORTO (AFP) - Het Nederlands voetbalelftal tot achttien jaar blijft het tijdens het internationale voet baltoernooi in Porto (Portugal) uit stekend doen. Na de ruime winst op Canada (5-1) volgde gisteren een minimale zege op Portugal: 2-1. De ruststand was 1-1. Rooy (Ajax) bracht het Nederlandse team aan de leiding. Lanckohr van PSV be zorgde jong Oranje in de tweede helft de winst. Op de slotdag speelt Nederland tegen Spanje. ADVERTENTIE Fred Menken heeft altijd enkele automobielen van ,nt^ieur Zvvart- beia^'?,et formaat in huis, zoals Porsche, Jaguar, Lancia, en weien. c,Vr" sP'ege/s Mercedes, Volvo, Saab, _222fer 3 '°"casse,|e Maserati etc. fredmenken, rijksstraatweg 338. tel 01751-19342 ZEIST (GPD) - Het bestuur be taald voetbal van de KNVB blijft van mening dat de eredivisie vóór het seizoen 1988-1989 uit zestien clubs moet bestaan. Om die reden is het plan opgevat volgend sei zoen een versterkte degradatie in te voeren, waardoor het huidige aantal van achttien profclubs in de eredivisie met twee wordt vermin derd. In de opzet van het sectiebe- stuur zullen aan het eind van het komende seizoen de nummers ze ventien en achttien direct degrade ren en alleen de kampioen van de eerste divisie promoveren. De nummers vijftien en zestien van de eredivisie worden samen met de vier periodekampioenen uit de eer ste divisie ingedeeld in twee groe pen van drie. Zij zullen strijden om één plaats in de eredivisie. De Centrale Spelersraad (CSR) en de spelersvakbond WCS zijn inmiddels door het sectiebestuur om advies gevraagd. Omdat de KNVB dat aan het begin van dit seizoen had verzuimd, richtten de spelers zich enige tijd geleden tot de rechter, en claimden het in de reglementen vastgelegde 'advies- en instemmingsrecht'. De Utrecht se rechtbank stelde de werkne mers destijds in het gelijk, waar door de KNVB aanzienlijke vertra- ADVERTENTIE 2e Paasdag 14 uur LUGDUNUM ROODENBURG ende bal is rond! DeTegelhandel liaanse Rouzervariant zette hij zijn oude tegenstander Ljubojevic met een pionoffer zodanig onder druk, dat de Joegoslavische vesting snel dreigde te bezwijken. Plotseling ging het niet zo goed meer verder en toen accepteerde Timman zon der meer remise. door Hans Bouwmeester Met Larsen ging het aanvanke lijk niet goed. Kort na de Siciliaan- se opening stond hij glad verloren tegen John van der Wiel, die er de ze keer met volle energie tegenaan ging. Op het kritieke moment liep er iets mis bij de Leidenaar: hij ver zuimde een gemakkelijke kwali teitswinst en maakte ook in het eindspel nog een ernstige fout, waardoor Larsen met behulp van een verrassend pionoffer met remi se kon ontsnappen. De Belgen Luc Winants en Ri chard Meulders hadden deze ronde samen een punt te verdelen en zij waren de enigen, die voor wat spektakel zorgden. Meulders kwam met zwart wat beter uit de Hollandse verdediging, maar in het volgende middenspel liet hij zich 'beschwindeln'. De slotfase was een komedie met wederzijdse fou ten. Meulders maakte de laatste blunder en daardoor incasseerde Winants het volle punt. Inmiddels hebben Karpov en Van der Wiel hun afgebroken partij remise gegeven en heeft Short ge capituleerd tegen Kasparov. „Naarmate men ouder wordt", placht Euwe vroeger wel eens te zeggen, „heeft men meer dagen waarop het niet zo goed gaat. Ge lukkig zijn er altijd dagen, dat het meezit". Larsen en Kortsjnoi kun nen ervan meepraten. De Deense grootmeester, al ruim dertig jaar de held van vele toernooien, liet zich in de zesde ronde ontstellend beet nemen door Kortsjnoi, die juist in de .vijfde ronde zo droevig was af gegaan. Het hoort allemaal bij dat wrede schaakspel! Wit: Bent Larsen. Zwart: Victor Kortsnoi. Réti-systeem. 1c4 Pf6 2. g3 c6 3. Pf3 d5 4. b3 Db6. Deze zet is geheel nieuw. De manier waarpp Kortsnoi zijn zetten snel en energiek uitvoerde, toonde aan dat hij zijn nederlaag van de vorige ronde ge heel vergeten was. Er gaat niets boven een goede wedstrijdmentaliteit Wit kan nu niet goed 5. Lb2 spelen wegens 5. dxc4. Het sterkst is misschien 5. Dc2. 5. Lg2 e5. Deze pion is onkwetsbaar wegens 6. Dd4! 6. 0-0 e4 7. Pel h5. Kortsnoi heeft er zin in, temeer daar hij de onzekerheid van Larsen haarfijn aanvoelt. 8. Pc3 h4 9. d4 hxg3 10. fxg3 Da5 11 Dc2 Lb4 12. Lb2. Helaas gaat 12. Ld2 niet, omdat 12. e3 een stuk wint. 12. Le6 13. cxd5? Wit staat wat passief, maar er was geen reden voor deze onbesuisde ruil. Een goede zet was 13. a3. 13.Pxd5! Dwingt tot ruil, omdat ook 14.Pe3 dreigt. 14. Pxd5 cxd5 15. a3? Hier had hij in elk geval 15. Tdl moe ten proberen. Vermoedelijk heeft Lar sen de volgende zet geheel over het hoofd gezien. 15 Ldir Nu is de inval op e3 niet te verhinde- DIAGRAM: Wit: Kgl, Dc2, Tal, Tfl, Lb2, Lg2. Pel, pi.: a3, b3, d4. e2, g3, h2. Zwart: Ke8, Da5, Ta8, Th8, Ld2, Pb8. pi.: a7, b7, d5, e4, f7, g7 16. Ddl?? Enigszins gedachteloos doet Larsen nog de slechtste zet van het bord. Juist veld c7 mocht hij niet vrijgeven. 16. Le3+ 17. Khl Dc7! Nu is 18 Dxg3 niet te verhinderen. Wit geeft het op. ADVERTENTIE ging opliep in het streven de eredi visie binnen afzienbare tijd af te slanken. De verloren tijd hoopt men nu in te halen door volgend seizoen de versterkte degradatie in te voeren en het aanvankelijk voor gestelde overgangsjaar over te slaan. De CSR en de WCS hebben, hoewel nog niet officieel, nu al la ten weten zich tegen de plannen van het sectiebestuur te zullen ke ren. Met name het argument dat competitieleider Jan Huijbregts niet meer in staat is een soepel draaiend programma voor achttien clubs samen te stellen, heeft by de CSR en de WCS kwaad bloed ge zet. Het sectiebestuur is overigens gerechtigd het advies van de werk nemers naast zich neer te leggen. Alleen wanneer blijkt dat een meerderheid van de clubs zich te gen het voorstel keert, wil het sec tiebestuur alsnog een overgangs jaar met zeventien eredivisieclubs overwegen. Sportcomplex „Kikkerpolder" HOOFDKLASSE HEDENAVOND 18.00 UUR Tweede Paasdag 14.00 uur voordelig faxen! breestraat 122-124 145 Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15