Philips wil fusie met dochter GEC Dollarstorm blies hausse weer weg Autoverzekering 10 procent duurder Stakers botsen heftig met Spaanse politie Scheepswerven azen op miljoenenorders /fl V VRIJDAG 17 APRIL 1987 PAGINA 7 Vorming medische gigant op til EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft gisterdagmiddag bevestigd dat besprekingen aan de gang zijn met het Britse concern General Electric Company (GEC) over samenwerking op het gebied van medische systemen. Hoewel het Nederlandse concern nauwelijks mededelingen hierover doet, meldden zowel het Engelse dagblad The Financial Times als de omroep BBC dat beide bedrijven aansturen op een fusie, die moet resulteren in het grootste bedrjjf ter wereld in medische technologie. REINOSA (AFP/Rtr) - By botsin gen tussen metaalarbeiders en de Guardia Civil zijn vannacht in Noord-Spanje twintig mensen ge wond geraakt. Dit heeft de politie in de door sociale onrust en stakin gen geteisterde stad Reinosa, in de provincie Santander, meegedeeld. Een medewerker van de staalfa briek Foijas y Aceros liep een schedelfractuur op tijdens botsin gen waarbij arbeiders wegen blok keerden met hoogspanningska bels, brandende barricades op richtten en de politie met stenen bekogelden. Leden van de Guardia Civil antwoordden met traangas en schoten met rubber kogels om de betogers te verspreiden. Arbeiders in Reinosa hebben bij na elke dag protestacties georgani seerd sinds in februari sanerings plannen werden bekendgemaakt. De vakbonden hebben gezegd de protesten voor te zetten zolang de plannen niet zijn ingetrokken en de Guardia Civil de stad nift heeft verlaten. De incidenten in Reinosa deden zich voor een dag nadat het hele land was verlamd door stakingen in het openbaar vervoer - voor de tweede maal in vijf dagen - die enorme opstoppingen in heel Spanje tot gevolg hadden op het moment dat miljoenen Spaanse en buitenlandse toeristen de weg op gingen voor de Paasvakantie. Vol gens de vakbonden is aan de sta- kingsoproep gehoor gegeven door bijna al het personeel van de lucht vaartmaatschappijen Iberia en Aviaco, en voor een groot deel door de Spaanse spoorwegen (Renfe). Functionarissen uit de toerisme sector voorspellen dat de verliezen in de Paasweek zullen oplopen tot meer dan 650 miljoen gulden, met name omdat er een duidelijke da ling te bespeuren is in het aantal hotelreserveringen aan de Costa del Sol, de Balearen en de Canari- sche eilanden. Het luchtvaart- trein- en veer- bootverkeer in Spanje is na de 24- uursstaking van woensdag weer normaal. De vakantiegangers uit de Spaanse grote steden hebben massaal gebruik gemaakt van hun auto's om de paasdagen in hun ge boortestreek op het platteland of aan de Middelllandse zeekust door te brengen. Werknemers van de luchtvaart maatschappijen Iberia en Aviaco, de spoorwegmaatschappij RENFE en de veerbootmaatschappijen die varen tussen de Balearen en het vaste land, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Frankrijk De Frans communistische vak bond CGT heeft opgeroepen tot een algemene staking en protest demonstraties op 14 mei voor het behoud van sociale zekerheid, werkgelegenheid en koopkracht. De secretaris-generaal van de CGT, Henri Krasucki, zei bij de aankon diging van de staking dat deze no dig is 'ter verdediging van ons sys teem van sociale bescherming'. Eerder deze week weigerde Philips te reageren op berichten hierover. Pieker International, de medische divisie van GEC, is vooral geves tigd in de VS. De hoofdvestiging van Philips Medical Systems staat in het Brabantse Best. Philips stelt dat verdere informatie 'zo spoedig mogelijk zal worden verstrekt'. kernactiviteiten van Philips valt. het stellen van diagnoses. Helaas lijk ik gelijk te krijgen",'^ Dat een fusie in ieder geval het dus Van Os. Voor bestuurder Wim ter Welle van de FHPP, de Federatie van Ho ger Philips Personeel, kwamen de onderhandelingen niet als een ver- streven van de besprekingen met Pieker is, daarop wijst ook het feit dat Philips de afgelopen jaren menwerking aanging met een uiiuci iictxiuciiiigcn met <sit> een concurrenten op de verschillen- rassing. "Voor activiteiten als J?®.? dical systems zijn nu eenmaal hoge nal, een dochter van General Elec tric, haalt een jaaromzet van onge veer 1,5 miljard gulden. Philips is ook qua arbeidsplaatsen bijna twee keer zo groot: 11.000 werkne mers tegen Pieker 6000. Philips Medical Systems heeft fïifiïï?JÏÏ?CA°'SlI^U?1Cjtrie z^n investeringen noodzakelijk. Hetls een jaaromzet van ongeveer 2,5 AT&T. In de sector niet meer dan logisch dat Philips miljard gulden. Pieker Internatio- vnlf»1? °P fCJe het risico Probeert te spreiden. De systemen volgde een fusie met Du ontwikkelingen zyn hooguit snel- Sm' .e.? m<? ^?mfns wer?1 Ier gekomen dan het management f6 yaS eerder had gesuggereerd' megachip. Het Nederlandse bedrijf - - is overigens al betrokken in enkele vormen van samenwerking op Volgens Ter Welle hoeven de pakketten van de beide onderne mingen elkaar niet te bijten. "We Financial Times en BBC meld den gisteren dat een fusie van de medische bedrijven op handen is. Volgens the Financial Times komt het hoofdkantoor van de nieuwe onderneming in de Verenigde Sta ten. Omdat Pieker een stuk kleiner is, zou dit bedrijf met een aanzien lijk geldbedrag over de brug moe ten komen. In feite zou Philips op deze manier een deel van zijn me dische divisie verkopen. j. iiiiugcii cin.ddi ïiicL ic uijicii. disch. terrein met de Amerikaanse zijn dan ook op voorhand niet JW bedrijven Digital Equipment (op- gelukkig met deze zaak, vooropge- slag medische gegevens) en AT&T steld dat de arbeidsvoorwaarden !ïir™.0p va? med'schearcluefsys- goed zijn. We hopen dat de hier gel- temen) en het Britse Thorn-EMI dende arbeidsvoorwaarden ook in (rontgen-scanners) het nieuwe bedrijf gaan gelden". ,,„D.e vakbonden hebben gisteren Ter Welle wees in zijn reactie ook verdeeld gereageerd op de bench- nog op de situatie bij AT&T, ent ten. Ger van Os van de Unie BLHP staan uit een samenwerking tussen plaatsen zullen overlappen, waar door de kans bestaat dat de samen werking ten koste gaat van ar- Volgens The Financial Times beidsplaatsen. "Volgens de infor- verwachten beide bedrijven samen matie die wij via-via hebben gekre- een sterkere uitgangspositie te ver- gen, is er sprake van overlappin- werven voor zowel de Europese als gen. Zolang de informatie van de Amerikaanse markt. Philips is kant van Philips echter zo sum- vooral actief in Europa terwijl Pic- mier is, is het moeilijk met een zin ker, een Amerikaanse bedrijf dat in volle reactie te komen". 1981 door General Electric werd "Trouwens overlappingen kun- opgekocht, in de VS opereert, nen ook gunstig werken omdat er Door de lage dollarkoers is het. dan meer geld vrijkomt voor moeilijk voor Philips om op het ge- teringen op een gebied waL bied van medische appatuur vaste - erg hoge investeringen nodig zijn. voet aan de grond te krijgen in Ik heb overigens al eerder het ver- Amerika. Beide bedrijven ontwik- moeden uitgesproken dat medical kelen en vervaardigen grote en systems niet onder de zogenoemde vreest dat de activiteiten van de be- Philips en het Amerikaanse bedrijf 2ïïSL iui!' „°P.,r„rilhlU™d.e APT. "Daar hebben wjj gezien dat dergelijke samenwerkingen niet ongunstig hoeven te werken 1 de werkgelegenheid in Neder land". GENERAL MOTORS - De Ame rikaanse automobielgigant heeft de vakbonden gedreigd de assem blage van auto'sin de Verenigde Staten stop te zetten, als het bedrijf de concurrentie niet kan bijbenen. Dit is een waarschuwing aan de ïïïtït '_5S£t cao-onder^ndeüngem d^t eisen aan ded gematigde kant moe ten houden. GM is de laatste auto fabrikant die zijn onderdelen nog in Amerika zelf maakt. LEGBATTERIJ TER ZIELE DEN HAAG - Actievoerders van de Stichting Lekker Dier hebben gisteren op de stoep van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag een legbatterij opgesteld en daarna compleet vernield. De actie met het vijftig meter lange gevaarte was bedoeld om de aandacht te vragen voor het door Lekker Dier bepleite verbod op het houden van kippen in een legbatterij. (foto anpi Top Lionel verdacht van grove zwendel AMSTERDAM (ANP) - Op ver denking van oplichting van Neder landse beleggers voor miljoenen guldens hebben justitie en politie deze week de directie van de beleg gingsfirma Lionel Financial Servi ces BV aangehouden. Ook een me dewerkster van het kantoor in het World Trade Center (WTC) werd gearresteerd. Zij werden alle drie in voorlopige hechtenis genomen. Dit heeft de Amsterdamse persoffi cier van justitie, mr. L. de Wit, woensdag bekendgemaakt. Hoeveel Nederlandse beleggers door Lionel zijn opgelicht wist De Wit niet te vertellen. Wel zou het bij de oplichting in totaal om miljoe nen guldens gaan. Behalve oplich ting wordt het drietal valsheid in geschrifte verweten wegens het wegwerken van vals geld door on der meer het maken van rekenin gen met fictieve namen. Zij heb ben verder persoonlijke belasting schulden. In het kantoor van Lionel Finan cial Services in het WTC werd deze week door politie en de Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdienst een inval gedaan. Ook de wonin gen van de drie arrestanten werden doorzocht, evenals de woning van een van de directieleden in Mona co, in samenwerking met de Fran se justitie. Lionel Financial Services BV werd al eerder door justitie aange pakt. Eigen risico uitgebreid, premie omhoog DEN HAAG (GPD/ANP) - Au toverzekeringen gaan de Nederlan der ongeveer tien procent meer kosten. De premies gaan met ge middeld 7,5 procent omhoog en het eigen risico bij schade aan de eigen auto wordt 100 gulden hoger. Bovendien gaat het claimen van schade die is ontstaan door diefstal en inbraak (of poging daartoe), ook leiden tot vermindering van de no- claimkorting. Voor motorfietsen gaat de premie niet omhoog. Wel zal ook daarvoor een hoger eigen risico gaan gelden en zal diefstal ook tot verlies aan no-claimkorting leiden. Deze maatregelen zijn gistermid dag afgesproken in de Contact commissie Motorrijtuigenverzeke ring. De commissie heeft welis waar slechts een adviesfunctie, maar verwacht mag worden dat zo goed als alle 120 autoverzekeraars in ons land de verhogingen zullen doorvoeren. De maatregelen gaan voor nieuwe verzekeringen in per 1 juni 1987. Voor bestaande verzeke ringen worden ze van kracht op de eerstkomende vervaldatum na 1 juni. De premiestijging zal niet tot één jaar beperkt blijven. In 1988 en de jaren daarna mogen opnieuw ver hogingen worden verwacht. Daar bij werd al een totale premiestij ging in de komende jaren met 25 procent nodig genoemd. Bij elkaar genomen zullen de af spraken van de verzekeraars dit jaar leiden tot een kostenstijging voor de all-riskverzekering van personenauto's met gemiddeld 10 procent. Hetzelfde geldt voor w.a.- verzekeringen die gecombineerd zjjn met een beperkte casco-verze kering. In deze 10 procent is dan mede begrepen het bedrag dat men bij het claimen van een scha de meer kwijt is aan eigen risico. Bij de meeste maatschappijen zal het eigen risico bij schade aan het eigen voertuig 300 gulden (per schadegeval) gaan bedragen. In de 10 procent zit ook een verrekening van de hogere premie die men straks ook na diefstal ver schuldigd wordt doordat een deel Kort Zakelijk Bundesbank De Bundesbank, de centrale bank van West-Duitsland, heeft vo rig jaar een nettowinst behaald van 7,796 miljard mark. Daarvan wordt 7,338 miljard mark in de schatkist gestort, zo is gisteren in Frankfort bekendgemaakt na afloop van de reguliere vergadering van het bankbestuur. In de Westduitse be groting voor dit jaar was rekening gehouden met een bedrag van ze ven miljard mark van de Bundes bank. De overheid krijgt dus een meevaller van 338 miljoen mark. van, of na een volgende keer in één jaar tijds zelfs de hele no-claimkor ting verloren gaat. Tot dusver wordt schade die een gevolg is van diefstal, inbraak of van oorzaken als storm en ruitbreuk, vergoed zonder dat dat tot verlies aan no- claimkorting leidt. Daar komt nu in gevallen van diefstal en inbraak een einde aan. De autoverzekeraars zeggen geen apart grote-stedentarief te hebben willen invoeren. Ze erken nen echter dat autobezitters in die plaatsen veel meer kans op verlies aan no-claimkorting lopen dan el ders door de daar veelvuldiger voorkomende criminaliteit als diefstal uit auto's, doorgaans ge paard gaande met veel schade ver oorzakende inbraak. De drastische verhogingen moe ten de autoverzekeraars enigszins uit hun problemen halen. Volgens de voorzitter van de contactcom missie, mr. J. Smit, staat tegenover elke 100 gulden premie-ontvangst een bedrag van 120 gulden aan uit keringen wegens schadevergoe ding. Dit jaar is een verlies van 400 miljoen gulden op de autoverzeke ringen begroot. De verzekeraars wijten de scherp gestegen uitgaven aan onder meer het toenemende aantal auto's (die ook meer kilometers rijden), de ho gere btw, de hogere uurlonen in de garages, en met name ook de toe genomen criminaliteit, vooral in de grote steden. De consumentenorganisaties hebben al bezwaar gemaakt tegen de premieverhogingen en de ande re maatregelen die nu zijn afge sproken. De Consumentenbond heeft de verzekeraars en de staats secretaris van economische zaken Evenhuis gevraagd om gedrieën na te gaan of er geen andere mogelijk heden zijn om autoverzekeringen weer rendabel te maken zonder dat telkens de spiraal van hogere uit keringen en hogere premies moet worden opgedraaid. De verzeke raars zullen zo'n gesprek niet uit de weg gaan. De bond zou veel 'franje' uit au toverzekeringen willen wegsnij den. 'Huis-, tuin- en keukenonge lukjes' zouden de mensen zelf moeten opvangen. "Juist deze ca tegorie van kleine claims maakt veel verzekeringen zo kostbaar", aldus de bond. "In beginsel moet de verzekering die risico's dekken die verzekerden niet zelf kunnen dragen". Ook zou de bond het treffen van preventiemaatregelen beloond wil len zien. De autoverzekeraars laten op het ogenblik overigens inder daad een aantal vindingen die bij voorbeeld autodiefstal moeten te gengaan, onderzoeken. Het is vol gens Smit niet uitgesloten dat som mige ervan een zekere waardering krijgen die zich zou kunnen verta len in een bijzondere korting op de premie. Konsumenten Kontakt is verbol gen over het besluit van de verze keringsmaatschappijen om de pre mies voor autoverzekeringen fors te verhogen. De verzekeringsmaat schappijen hebben volgens Konsu menten Kontakt geen enkele reden om een klaagzang aan te heffen. De autopolissen mogen dan verliesge vend zijn, uit CBS-cijfers blijkt dat de schadeverzekeringsmaatschap pijen over de hele linie gigantische winst maken. De schade-uitkerin gen zijn tussen 1975 en 1984 ver dubbeld. Daar staat tegenover, dat de winsten in dezelfde periode meer dan verdrievoudigd zijn. IBM - De drie leasemaatschappij en die IBM in kort geding hadden gedagvaard omdat deze met haar eigen leasemaatschappij oneerlijke concurrentie zou plegen hebben gisteren van de president van de arrondissementsrechtbank mr. B.J. Asscher nul op het rekest ge kregen. De tegeneis van IBM Ne derland is door de rechtbank toe gewezen. Acties graansector ROTTERDAM (ANP) - Het werk bij de graanoverslagbedrijven in de Rotterdamse haven is gister avond niet volledig stil komen te liggen. Volgens de Vervoersbond FNV liggen één locatie van de Graan Elevator Maatschappij (GEM) in Europoort en de vesti ging in de Botlek volledig stil. Op de andere vestiging in Europoort zijn vijftien man van de nachtploeg in staking gegaan. Hoeveel FNV-leden totaal aan de actie hiee doen is bij de bond niet bekend. Gisteravond riep de Ver voersbond FNV zijn leden op om tot dinsdagochtend het werk volle dig stil te leggen. Volgens de FNV- bond worden de locaties waar wordt gewerkt draaiende gehou den door leden van het CNV. De christelijke bond heeft met de werkgevers een principe-akkoord gesloten voor een nieuw cao. Pogingen van de Vervoersbond FNV en de werkgevers om gisteren de onderhandelingen te hervatten mislukten. SCHIEDAM (GPD) - De Gronin ger scheepwerf Pattje aast op een order uit Indonesië voor de bouw van 17 haven-sleepboten. Met de eventuele opdracht is een bedrag gemoeid van tussen de 125 en 150 miljoen gulden. Bovendien beho ren de Nederlandse marine-wer ven De Schelde in Vlissingen en Wilton-Fijenoord in Schiedam nog tot de grote kanshebbers voor de bouw van twee of drie fregatten, eveneens voor Indonesische reke ning. Volgens generaal b.d. J. Linzel, voormalig militair attaché in Ja karta en nu adviseur van Wilton- Fijenoord, valt of staat deze mam moetorder van tussen de 300 en 400 miljoen gulden per schip met de wens van de Indonesiërs dat de twee werven bij de opdracht gaan samenwerken. Tot nu toe zijn de eerste pogingen tot samenwerking jammerlijk gestrand. Scheepswerf Pattje in Waterhui zen heeft voor Indonesië al zeven sleepboten gebouwd. Wilton-Fij enoord bouwde de drie lichtere vaartuigen. Mevr. M. Romly, de vrouw van de Indonesische ambas sadeur, doopte gisteren twee van De in Amsterdam teruggekeerde hausse is helaas maar van korte duur gebleken. Vorige week vrij dag werd er vanuit alle kanten een frontale aanval op de hausse uitge voerd en moest de stemming van ongebreideld optimisme zich ei genlijk al gewonnen geven. En de ze week ging het aanvankelijk zelfs in versnelde pas de baisse weer in. De tien punten winst die de alge- door C. Wagenaar mene beursindex vorige week wist te boeken en waarbij het koerspeil nog juist tien punten beneden de historische top van vorig jaar was gebleven, waren er deze week dins dag al weer afgegaan. Toch bleef de ondergrond goed, zodat er woensdag flink wat weer stand tegen verdere koersafbraak geboden kon worden. De korte beursweek sloot donderdag door baisse-inwerking zelfs vast, zodat het saldoverlies over de vier dagen op slechts twee punten uitkwam. De grote teleurstelling die de Amsterdamse effectenbeurs op liep, vloeide voornamelijk voort uit de turbulente stormen die zich rond de dollar voltrokken. Daar werden voor het eerst de Louvre- akkoorden van februari getest, met de bedoeling de dollar te stabilise ren. Maar vooral tegenover de yen lukte dat vrijwel niet. Reeds eind vorige week begon de Amerikaanse munt in Tokio met een nieuwe vrije val en kwam de waarde op nieuwe dieptepunten sinds het einde van de Tweede We reldoorlog. In Europa lag de dollar aanzienlijk rustiger, hoewel ook daar de waarde wat terug moest. Maar het probleem was de verhou ding tot de yen, waar zelfs giganti sche steunoperaties het lieten af weten. De centrale banken van West- Duitsland, Engeland, Frankrijk en ook van ons land slaagden er veel beter in om de dollar in zijn val te gen te houden. Niettemin was de druk voldoende om op de meeste Westeuropese effectenbeurzen de stemming te doen omslaan. Ook in Amsterdam leden vooral Konink lijke Olie en Unilever sterk onder de wegzakkende dollar en trokken de rest van de beurs mee. Alleen Philips wist zich door de introductie deze week dinsdag op Wall Street redelijk staande te hou den. Gelukkig duurde de scherpe reactie niet lang. Want bij enig her stel van de dollar wisten zowel Ko ninklijke Petroleum als Unilever weer krachtig te profiteren. Het was in feite dus een karakterloos heen-en-weergeschuif. De nieuwe dollarcrisis vond zijn grond in de nog bij lange na met opgeloste onevenwichtigheid tus sen de economieën van Japan en de Verenigde Staten. Want alle ge praat over gezamenlijke acties om de dollar overeind te houden bren gen de oplossing van de economi sche problemen natuurlijk geen stap dichterbij. Zij lijken zelfs on wrikbaar, want deze week bleek dat ondanks de nieuwe diepten van de dollar het handelstekort van de Verenigde Staten in maart van 13 tot 15 miljard dollar was ge stegen. Angst dat grote Japanse beleg gerskringen zich nu van de dollar zullen afwenden deed deze week ook de vrees voor rentestijging toe nemen. Vooral in de Verenigde Staten, waar Japan de laatste tijd het gigantische Amerikaanse be grotingstekort voornamelijk finan ciert is die vrees zeer reëel. Een ho ge rente zou bovendien ook de bes te remedie zijn tegen verder afglij den van de dollar. Maar ook elders, zoals in West-Europa, nam deze week de beduchtheid voor de kapi taalmarktrente toe. In ons land ontwikkelde de obli- gatiemarkt zich nogal flauw, hoe wel later een flink herstel intrad. Dat kwam omdat de geldmarkt weinig gevolgen ondervond van de druk op de dollar. Door de onder nomen steunoperaties van onze centrale bank werd de geldmarkt zelfs iets ruimer. Ook binnen het Europese Monetaire Stelsel bleef het rustig. De bijna traditioneel ge worden vlucht vanuit de dollar in de Westduitse mark, die altijd bij een nieuwe dollarcrisis optreedt, bleef nu uit. Daaruit bleek hoeveel de Westduitse mark de laatste tijd aan prestige heeft ingeboet, nu de groei van de economie daar af neemt. Wall Street maakte het deze week helemaal bont met een ui terst grillig en hectisch gedrag. De eerste twee dagen van de week gin gen er bijna 90 punten verloren en kwam de Dow Jones-index op het niveau .van 4 maart. Toen minister Baker van financiën, die bekend staat als voorstander van een lage dollar woensdag echter verklaarde de dollar nu laag genoeg te vinden en nóg lagere standen zelfs gevaar lijk te achten voor het positieve ef fect van de stimuleringsplannen in Duitsland en Japan, veerden Wall Street en de dollar zichtbaar op. Ook de obligatiemarkten begon nen zich sterk te herstellen. Don derdag tegen het slot was de New- yorkse effectenbeurs weer in mi neur met een verlies van zeven punten. Door het lange paasweek einde streken vele baissiers hun posities in Amsterdam glad, waar door er donderdag vele eerder op gelopen koersverliezen aanmerke lijk werden weggewerkt. Toch bleef de schade hier en X Ml 1 l'l 1 1 1 W E E K 7 daar nog behoorlijk aanwezig. Het meest verloor Van Beek, die door een onverwacht verlies in 1986 rond 20 procent van de koerswaar de prijsgaf. Ongeveer vijf procent aan verlies bleef er over bij Bols,| Gamma, Telegraaf en Audet. Daar entegen kwam Pakhoed door een goed jaarverslag tien procent ho ger te staan en Sporthuis Centrum vijf procent. De Europese optiebeurs had het aaniperkelyk minder druk dan vo rige week. Toen werden er voor rond 300.000 contracten afgesloten, ditmaal voor 215.000. Opmerkelijk was dat op sommige dagen het aantal puts de calls overtrof. Ook van de hoofdfondsen Akzo en Hoogovens en maandag zelfs bijna van de olies. Een opmerkelijk ge geven was verder het vaak zeer ho ge aantal callcontracten die in het| goud werden afgesloten. de zeven sleepboten die inmiddels alle bij Wilton liggen afgemeerd. Aan het eind van de maand ver trekken de sleepboten aan boord van het zware-ladingschip Doek Express naar Djakarta. Bij de doopgelegenheid verraste de Indo nesische ambassadeur Romly de genodigden met z'n uitspraak dat Indonesië in totaal 28 nieuwe sleepboten erbij wil hebben. De Groninger werf is in onder handeling met Indonesië over de bouw van nog meer schepen, maar hield tot nu toe rekening met 15 sleepboten. Vier stuks bouwt Indo nesië zelf op de staatswerf in Soe- rabïga aan de hand van Nederland se tekeningen. Tweedehands fietsen in trek AMSTERDAM (ANP) - De ver koop van nieuwe en tweedehands fietsen is in 1986 aanzienlijk geste gen. Bij de nieuwe rijwielen was sprake van een stijging van zes procent. Totaal werden er hiervan 988.600 verkocht. Van tweede hands fietsen werden er zelfs der tien procent meer verkocht: een stijging tot 737.000 stuks. De Stich ting Fiets heeft dat gisteren meege deeld. Zij noemt de belangstelling voor het gebruikte rijwiel opmerkelijk. In 1981 maakte de handel hierin nog slechts 25 procent van het to taal uit. In 1988 was dit opgelopen tot 43 procent. Eén van de oorzaken daarvan is volgens de Stichting Fiets de fiet sendiefstal, die velen ervan lijkt te weerhouden een nieuwe fiets aan te schaffen. Zij tekent daarbij ech ter aan dat het niet zeker is dat de diefstalkans bij een nieuwe fiets ook werkelijk groter is. Van de nieuw aangeschafte fiet sen behoorde zeventig procent tot de categorie stadsfietsen en klas sieke toerfietsen. In 1985 was dat vijf procent minder. Het aandeel van de supersportfietsen, semi-ra- cefietsen en race-fietsen daalde van zestien naar twaalf procent. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7