Op hoogste niveau verzet tegen beleid Gorbatsjov in toespraak: Tutu trotseert verbod met brief aan Botha Reagan hoopt op top met Gorbatsjov Israël praat met China en Russen Fanfani vormt nieuw kabinet in Italië Als het innerlijk maar beschaafd is. Dan mag het uiterlijk best wat wilder. VRIJDAG 17 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Het is erg genoeg dat er een sys- MOSKOU (GPD/AP) - De Russische partijleider Mikhail Gorbatsjov heeft gisteren on- hêwerbtedln ™eL dubbelzinnig laten weten, dat hij tot op het hoogste niveau nog steeds tegenstanders ke vorm van protest daartegen JOHANNESBURG (Rtr/UPI/AFP) - Met een open brief aan president P.W. Botha, waarin hij aandringt op vrijlating van gevangenen die zonder proces worden vastgehou den, heeft aartsbisschop Desmond SSinïtn PrZriÜ De brief is mede-ondertekend door kenfvomriburgersfdie de^u^res: Peeteren, past slechts een reactie hü opzettelijk, "op grond christelijk geweten", dit verbod dëzebeo^ee^Ss"^ wil overtreden. Sinds het afgelo- ld d£ briefschrii nar urpolroinrlo ic hot in 7.i,w1_Afri. 31?US Qe D"elSCnnJ pen weekeinde is het in Zuid-Afri- ka verboden in het openbaar op te dTgevolgen roepen tot vrijlating van gevange- g - nen, die zonder proces vast zitten, of in enige vorm solidariteit met de gevangenen te betuigen. heeft van zijn hervormingspolitiek. In de Congreszaal van het Kremlin vertelde Gorbatsjov aan de zesdui zend deelnemers aan de 20e zitting van Komsomol, de jeugdorganisa tie van de communistische partij, dat zijn perestrojka weerstand ont moet van „een vertragingsmecha nisme, dat niet zomaar plotseling uit het niets is ontstaan en dat overal aanwezig is, in het Centraal Comité, in de ministerraad en ook in de Komsomol zelf'. Het is voor het eerst dat Gorbats jov in het openbaar het Centrale Comité noemt als een bron van verzet tegen zijn beleid. Er zijn be richten geweest over regelrechte oppositie tegen Gorbatsjov in het 300 leden tellende orgaan dat het beleid voor de Sowjet-Unie vast stelt, maar de partijleider gaf giste ren zelf aan dat het voornamelijk dermijnt alles wat fatsoenlijk is in onze samenleving, zo schrijft Tutu. traagheid is met het uitvoeren van zijn ideeën. "Ik denk dat wij deze kwestie moeten toelichten: Wij hebben geen politieke tegenstanders, geen verzet tegen reorganisatie. Wel zijn er moeilijkheden in de beginfase van deze revolutionaire verande ringen", zei Gorbatsjov. Gorbatsjov probeert de Sowjet- economie te stroomlijnen, de doel matigheid en productiviteit op te voeren door betere administratie en toepassing van moderne tech nologie. Ook wil hij snijden in de bureaucratie, die tijdens de 18-jari- ge regeerperiode van Leonid Bre^j- nev is gegroeid. Een van de midde len die hij voor dit doel gebruikt is glasnost - meer ruimte voor kri tiek op bepaalde zaken. Gorbatsjov hield zijn gehoor voor dat zijn plannen zonder grote re openheid voor discussie en kri tiek zullen falen. Hij zei dat glas nost „geen tijdelijke noodzaak" is, maar een onmisbaar onderdeel van zijn voorstellen. De partijleider riep de Sow- jetjeugd op tot bewuste deelname aan zijn hervormingsproces. „Neem niet alles voor lief', zei hij, „Ga tot de bodem van de zaak en iwacutvptav /td4 t-\ trek zelf de nodige conclusies. WASHINGTON (Rtr) - De spion- juist zo'n scherp omlijnde en be- EenJjende van de familie Walker wuste houding is nodig voor de dat is het openlijk trotseren1 doen, De onder tekenaars zeggen dat ze bereid zijn hun daad te vaarden. Tutu schreef ook een open brief aan minister van buitenlandse za ken Roelof Botha waarin hij ophel dering vraagt over uitlatingen van de minister over de geestelijkheid. Botha had gezegd dat "het ANC en zijn vazal-organisaties, die werken onder het masker van priesterlijke hypocrisie, in het geheel geen be langstelling hebben voor de demo cratie en de rechten van de mens' Tutu wil graag ve tha daarmee bedoeld heeft. Organisaties die zich inzetten voor de burgerrechten schatten dat sinds de afkondiging van de noodtoestand in juni vorig jaar 25.000 tot 30.000 mensen zijn opge pakt, onder wie duizenden kinde- Verder is beken gemaakt dat de brandstichtingen in treinen rond Johannesburg zich gisteren ook uitgebreid hebben tot blanke woongebieden. Deze week zijn al zeker 48 treinwagons in vlammen opgegaan. Honderdduizenden in woners van Soweto kwamen te laat, of helemaal niet, op hun werk omdat de verbindingen met Sowe to deels uitvielen. Duizenden ga ven ook de voorkeur aan bussen en taxi's vanwege het risico van brandstichting in de treinen, maar er waren lang"niet genoeg bussen beschikbaar. Alleen al in Soweto wordt de schade aan de treinsta tion tot dusver geraamd op 28 mil- wat Bo- joen rand (ongeveer evenveel gul den). Treinen die naar de blanke bui tenwijken ginegen werden met ste nen bekogeld. Ook werd in ver scheidene treinstellen brand ge sticht. Er vielen geen gewonden. Het informatiebureau van de rege ring deelde mee dat de politie woensdag het vuur had geopend op een man die van brandstichting werd verdacht. De man is gewond. In Kathlehong, 50 km ten zuidoos ten van Johannesburg, is een zwar te politieman doodgeschoten van uit een rijdende auto, zo meldt het informatiebureau. 'Schade voor VS door spionage is enorm groot' heeft de Sowjet-Unie ge hoeveelheid gegevens VS verschaft, aldus de Amerikaan- Seoul werd bekogeld met stenen en eieren. geweldi- voltooiing van de taken die de her- de structurering stelt". - aan*. De Komsomol heeft de laatste v.a? defensie Casper tijd scherpe kritiek geuit op de bu- SEOUL (AP) - In Zuid-Korea heb- noemde reaucratie binnen haar gelederen, ben gisteren duizenden studenten De voorzitter van de jeugdorgani- geprotesteerd tegen het besluit van satie, Viktor Mironenko, trok •jian woensdag in zijn openingsrede het congres dan ook fel Park Bo-Hi (in het midden met het jasje op zijn hoofd), een medewerker van Sun Myung Moon van c Moon-sekte, wordt door zijn lijfwacht in bescherming genomen nadat hij door demonstrerende studenten i de schade daarvan groot. De Sowjet-Unie zou een miljoen vertrouwelijke Ameri- centralisatie en versteende werk- kaanse boodschappen hebben ieer tegen „bureaucratie, te veel kunnen ontcijferen als gevolg van de informatie die haar de Ameri kaanse marineman John Walker verschafte. Volgens Weinberger vooral In zijn rede sprak Gorbatsjov s r, r 4 ooral over binnenlandse politieke JSHBcn n ^SS^ÏS^hegeheimedienst vraagstukken. Zijn enige verwij- Zuid-Korea. KGP door het werk van de Walkers zing naar het buitenland bestond het Amerikaanse ge- uit een loftuiting aan het adres van de jonge Sowjet-soldaten, die in Afghanistan het communistische reSim.e helpen in de strijd tegen president Chun Doo-hwan dere politieke discussie op te schorten tot na de Olympische Spelen van 1988 in Seoul. Volgens persberichten waren bij de protes ten rond 13.000 studenten betrok ken van acht universiteiten in Seoul en 16 in andere delen van Protest in Korea tegen bevriezing democratie Op de Korea-universiteit in Seoul gooiden ongeveer 2.000 stu denten stenen en eieren naar een medewerker van Sun Myung Moon, de voorganger van de gelijk namige sekte. De studenten ver hinderden dat de 58-jarige Park Bo-Hi een redevoering kon uit- hoofdstad gooiden ongeveer 600 spreken over de hereniging de sleutel heimschrift gekregen, Aan een lunch gue, een militair-industriële groep, h^t islamTtisch verzet. Over het ré' zei de minister dat de Sowjet-Unie cente bezoek van de Amerikaanse hierdoor op de hoogte was gesteld minister van buitenlandse zaken scheepslokaties ^°n SrouTes! Sooïf ShU"Z reP'e N met gCen militaire operaties, geheime activi teit en de vertrouwelijke inlichtin gen waarop wij onze inschattingen maken". Maandag maakte de Zuidkore- aanse president bekend dat hij zijn opvolger zal aanwijzen onder het geldende kiesstelsel, en dat hij ie dere politieke discussie zal bevrie zen tot de Olympische Spelen ach ter de rug zijn. Op de Sogang-universiteit in de studenten stenen en brandbom- beide Korea': men naar de politie, die met traan- komt Amerikaanse gas antwoordde. Volgens ooggetui- schreeuwden zij. Een „Maak dat je weg lakei", de de- (door Henk Dam) WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren, nadat hij door minister Shultz (bui tenlandse zaken) was ingelicht over diens besprekingen in Mos kou, gezegd te hopen op een top conferentie met de Russische lei der Gorbatsjov later dit jaar. Reagan zei dat de gesprekken in Moskou de kloof tussen de twee mogendheden waar het gaat om ontwapeningsvraagstukken heb ben verkleind, en dat belangrijke vooruitgang is geboekt. Shultz kwam gisteravond vanuit Brussel, waar hij de Europese NAVO-part- ners verslag had uitgebracht van zijn gesprekken met Gorbatsjov en minister Sjevardnadze, aan in het Californische Santa Barbara, het vakantieverblijf van de president, voor overleg. Na afloop van dit overleg gaf pre sident Reagan, geflankeerd door Shultz, een korte, optimistisch klinkende verklaring waarin hij onder meer zei: „Het is me duide lijk dat het bezoek zeer nuttig is ge weest bij het bevorderen van de dialoog tussen onze twee landen op een aantal gebieden". Reagan zei, dat met name op het gebied van middellange afstands wapens de supermogendheden dichter tot elkaar zijn gekomen. „Na verdere consultaties met onze bondgenoten, die ik persoonlijk zal leiden, hebben we wellicht nieuwe ideeen aan te bieden", zo stelde hij in het vooruitzicht. De president zei „optimistisch" over een akkoord rond middellan ge afstandswapens te zijn, ondanks de bezwaren die bij een aantal Eu ropese NAVO-landen leven tegen met name het verwijderen van ook alle korte-afstandswapens uit Eu ropa. Shultz liet in dit verband in voor zichtige bewoordingen weten, dat de NAVO-landen niet op één lijn zitten. „We zijn daarover nog in ge sprek. Ónze bondgenoten beraden zich, en dan zullen we tot een standpunt komen", zo zei hij. Terugkerend tot een mogelijke top met Gorbatsjov, zei president Reagan dat zo'n ontmoeting zal af hangen van de mogelijkheid om „substantiële overeenkomsten" te tekenen die het voor de Russische leider de moeite waard maken naar de VS te komen. Ook over strategische raketten en ruimteverdediging, twee terrei nen waar tijdens de jongste ge sprekken in Moskou nauwelijks vooruitgang is geboekt, klonk Rea gan optimistisch. Hij sprak van „nuttige en gedetailleerde bespre kingen". Inzage Een Amerikaanse rechtbank heeft gisteren geweigerd de gepen sioneerde luchtmachtgeneraal Ri chard Secord opdracht te geven se natoren die onderzoek doen naar de geheime wapenleveranties aan Iran inzage te geven in zyn buiten landse bankrekeningen. De rech ter wees het verzoek af met het ar gument dat dit strijdig was met Se- cords grondwettelijke recht op zelfverdediging, gezien de uitdruk kelijke verklaring van de senato ren dat de informatie die ze van de oud-generaal wensen gebruikt zal worden voor een onderzoek naar diens eventuele criminele activitei ten. Walker, een gepensioneerde ver bindingsspecialist van de Ameri kaanse marine, is voor zijn verraad veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Hij recruteerde voor zijn spionage zijn broer, zoon en een vriend uit de marine. Volgens minister Weinberger heeft de Sowjet-Uunie een massie ve spionagecampagne tegen de Verenigde Staten en alle andere democratieën in het westen op touw gezet. Levenslang In het massa-proces tegen van maffiapraktijken beschuldigde verdachten in Palermo hebben de aanklagers gisteren voor 28 van hen levenslange gevangenisstraf fen geëist. Aanklagers Domenico Signorino en Giuseppe Ayala ver zochten voor 45 van de in totaal 467 verdachten vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. Voor vier anderen drongen zij aan op amnestie. Sinds het proces in februari 1986 begon zijn zeven verdachten overleden. Verbouwing De Canadese premier Brian Mul- roney heeft volgens het dagblad Toronto Globe and Mail partij fond sen gebruikt om twee officiële resi denties te renoveren. In een van de gebouwen werd een kast gebouwd met plaats voor 30 pakken en 84 paar schoenen. Hoewel het ge bruik van partijfondsen voor reno vaties geen schending van de wet inhoudt noemde de oppositie de handelswijze van Mulroney exces sief. „Wat voor een vent heeft nou 50 of 85 paar schoenen nodig," vroeg het parlemenstlid voor de New Democratie Party, Nelson Ri- is zich af. Veiling Een openbare verkoop van sou venirs van de 75 jaar geleden ver gane oceaanreus Titanic in Lon den, heeft 400.000 gulden opge bracht. Onder de geveilde voor werpen was een koperen naam plaat van een van de reddingboten, die in Amerikaans bezit was. In de balzaal van het Park Lane Hotel waren ongeveer 300 belangstellen den bijeengekomen om te bieden op brieven en ansichtkaarten van slachtoffers en overlevenden, schaalmodellen, tekeningen en schilderijen van het schip, kranten, bladmuziek en oude 78-toerenpla- ten over de ondergang van het 46.000 ton metende schip dat op zijn eerste reis naar New York, met verlies van meer dan 1.500 levens. TEL AVIV (AFP/UPI/GPD) - In de Israëlische kranten staan de laatste dagen bijzonderheden over de veroordeling van een mi litair die in 1980 voor 18 jaar de gevangenis inging wegens het doorgeven van geheimen aan een vijandelijk land. Het lijkt er op dat het bewijs tegen ex-luite- rant Azat Nafsu is vervalst door de Sjin Bet, de binnenlandse ge heime dienst. De affaire is een nasleep van het Sjin-Betschandaal rond de toedracht van de dood van twee Palestijnse buskapers in 1984. Gebleken was dat de Palestijnen op opdracht van de geheime dienst waren vermoord, maar dat de bewijzen daarvoor tegenover onderzoekcommissies bewust waren verdraaid, vervalst of ver donkermaand. In de nasleep van deze kwestie werden 11 medewerkers van de Israëlische binnenlandse veilig heidsdienst gestraft, maar presi dent Chaim Herzog verleende Weer schandaal rond geheime dienst in Israël hun uiteindelijk gratie. Eén van de 11 was Yossi Ginossar, sinds kort directeur van het ^xportin- stituut van Israël. Hij zou betrok ken geweest zijn bij het samen stellen van de gefingeerde aan klacht tegen Nafsu. Ginossar zei te hebben gehandeld volgens 'standaarsprocedures'. -Dat bracht de als spion ge brandmerkte Nafsu, die al zes jaar gevangen zit ertoe zijn zaak opnieuw onder de aandacht te brengen. Volgens de Jeruzalem Post stelde in december vorig jaar het ministerie van justitie een nader onderzoek in en ont dekte dat er inderdaad voldoen de aanwijzingen zijn om aanne melijk te maken dat het bewijs materiaal tegen de legerofficier destijds ten minste ten dele was vervalst. De kwestie is in behandeling bij het Hooggerechtshof. Vol gens de Israëlische kranten heeft Sjin Bet de afgelopen weken er op aangedrongen de vermoede lijk ten onrechte veroordeelde luitenant gratie te verlenen. Daarbij speelt een rol dat Nafsu tot een Israëlisché minderheid behoort. Hij is islamiet en behoort tot de circa 400 leden tellende gemeen schap van Circassianen, die in twee dorpen in Noord-Israël woont. Zijn voorouders zijn 130 jaar geleden uit de Kaukasus naar het toenmalige Ottomaanse Rijk gevlucht. De Circassianen zijn, net als de ook islamitische Druzen, loyaal aan de staat Israël en vallen onder de dienstplicht. Arabische Israëliërs kunnen niet in het leger van de joodse staat dienen. TEL AVIV (AP/ANP) - Israël is be sprekingen begonnen 'met de Sow jet-Unie en China ter voorberei ding van een mogelijke internatio nale vredesconferentie. Dit heeft de directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken, Avraham Tamir, gis teren in een televisievraaggesprek gezegd. In Israël zijn de partijen het niet eens over de wenselijkheid van een internationale conferentie met deelneming van de vijf permanen te leden van de VN-veiligheids- raad, zoals die door de Arabische landen wordt geëist. De Sowjet- Unie en China onderhouden geen van beiden diplomatieke betrek kingen met Israël. In het vraaggesprek noemde Ta mir de gesprekken met China en de Sowjet-Unie een „ontluikende, positieve ontwikkeling", maar waarschuwde hij tevens dat Israel deze ontwikkeling zorgvuldig diende te bestuderen. Tamir zei ook dat Israël de deur open moest houden voor Syrische deelname aan de vredesbesprekingen. Tindemans verklaarde dat aan deelname van een delegatie van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) aan een conferentie pas valt te denken, als de organisatie van Jasser Arafat haar bezwaren op geeft tegen twee resoluties van de Verenigde Naties. „Hoe kun je een conferentie organiseren als er geen basis is", zei Tindemans op een vraag. Hij doelde met name op re solutie 242 van de Veiligheidsraad van de VN, waarin impliciet het be staansrecht van Israël wordt er kend, maar over de Palestijnen slechts gesproken wordt als vluch telingen. De Belgische minister van buitenlandse zaken is als voor zitter van de raad van ministers van buitenlandse zaken van de EG bezig met een oriëntatiereis door het Midden-Oosten. In Algiers heeft de politieke ad viseur van PLO-voorzitter Jasser Arafat, Hani al-Hassan, echter ge zegd dat de Palestijnen zich moe ten voorbereiden op een „bloedige strijd" in het Midden-Oosten voor dat een internationale vredescon ferentie plaatsheeft die zal moeten leiden tot een oplossing van het Arabisch-Israëlische conflict. Hani al-Hassan deed deze uit spraak tijdens een bijeenkomst van verschillende Palestijnse fac ties om te pogen de gelederen van de PLO weer sluitend te krijgen. Volgens Arafats raadgever valt te verwachten dat beide partijen die bij het conflict betrokken zijn hun posities zullen proberen te verster ken voordat een conferentie wordt gehouden. ADVERTENTIE ROME (AP) - De Italiaanse kabi netsformateur Amintore Fanfani heeft president Francesco Cossiga gisteravond laten weten dat hij er in is geslaagd een regering te vor men die voor juni vervroegde ver kiezingen kan voorbereiden. De 79-jarige christendemocraat en senaatsvoorzitter Fanfani zal waarschijnlijk vandaag zijn lijst van ministers aan de president overleggen. Als formateur is Fanfa ni automatisch hoofd van de nieu we regering, die de 46ste wordt van na de oorlog. Over de samenstel ling is nog niets meegedeeld, maar volgens politieke bronnen zou het gaan om een minderheidsregering van christendemocraten. Fanfani, die al vijfmaal eerder premier is geweest, zal zijn rege ring volgende week ter goedkeu ring aan het parlement presente ren. Daar het om een minder heidsregering gaat zal het parle ment vrijwel zeker reageren met een motie van wantrouwen. Cossi ga zal dan het parlement ontbin den en het door Fanfani samenge stelde kabinet vragen aan te blij ven om tot de verkiezingen de za ken waar te nemen. Fanfani zelf gaf na zijn 15 minu ten durende onderhoud met Cossi ga geen commentaar, maar het bu reau van de president liet weten dat Fanfani „het mandaat heeft geaccpeteerd" om een nieuwe re gering te vormen. In de politieke praktijk van Italië staat acceptatie van een mandaat gelijk met het het welslagen van een formatie. Formateur Fanfani. Cossiga richtte zich deze week tot Fanfani nadat hij zes weken lang vergeefs had geprobeerd de oude coalitie van vijf partijen te herstellen die op 3 maart uiteenviel met het vertrek van de socialisti sche premier Bettino Craxi. Craxi diende zijn ontslag in na een con flict met de christendemocraten, de belangrijkste partner in de coa litie, die verder Sociaaldemocra ten, Republikeinen en Liberalen telde. Hoewel de vijfpartijencoali- tie slechts drieëneenhalf van de vijf jaar heeft volgemaakt staat zij toch teboek als de langstlevende Italiaanse regering van na de oor log. WILDE HAVANA 1 Elke sigaar, die de naam van La Paz mag dragen is puur natuur. Vooral bij de Wilde Havana springt dat goed in het oog. Kijk maar naar dat rijk geschakeerde Java dek blad en naar die borstelige flos. gemaakt om vurig op te vlammen Om onmiddellijk zijn eerste ge heimen prijs te geven. Het aroma van een verre, boeiende wereld. Achter het grillige uiterlijk van de natuur blijkt een plezierige vorm van beschaving schuil te gaan. La Paz Wilde Havana. 100% tabak. Per10,20of 50stuks,6lct.per stuk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5