Minister wil minder doden in verkeer Commercie maakt ziekenzorg duurder Maximum-snelheid blijft 100 kilometer Aidsbesmetting niet altijd verklaarbaar Kabinet houdt vast aan dodenherdenking 4 mei Amsterdam wil steun van rijk Bedrijf in stambomen VRIJDAG 17 APRIL 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil het aantal verkeersdoden nog tijdens deze kabinetsperiode met 200 per jaar terugdringen. Zij heeft veranderen hiervoor een aantal 'speerpunten' geformuleerd in een nieuw meerjarenplan verkeersvei- ien. Dat sommige besmettingen ligheid dat zij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Gisteren maakte premier Lubbers wordt bekeken of verdere extra fi- na afloop van het kabinetsberaad nanciering - afhankelijk van het bekend dat de verhoging van de feit of het beleid aanslaat of niet - maximum-snelheid op sommige nuttig en mogelijk is. In het nieu- autowegen van 100 naar 120 kilo- we meerjarenplan wordt voorge- meter voorlopig van de baan is. steld dat iedere provincie in 1988 Volgens Lubbers leidt verhoging een eigen regionaal orgaan voor de van de maximumsnelheid tot meer verkeersveiligheid heeft. Nage- müieuproblemen en aantasting gaan zal worden of het via inpas- van de verkeersveiligheid. sing van het verkeersonderwijs in de informaticalessen op de middel- Minister Smit-Kroes wil dat de scholen mogelijk is het theo- Nederlandse bevolking zich meer riedeel van het nj-examen op om de verkeersveiligheid gaat be- sch°o1 te laten afleggen, kommeren. Behalve daling van het aantal doden, wil Smit-Kroes ook het aantal gewonden dat in een zie kenhuis moet worden opgenomen terugdringen met 1500 per jaar. Doel van het kabinet is LEIDEN - Een op de vijftien men sen met aids heeft deze ziekte op onverklaarbare wijze gekregen - niet door intieme seksuele contac ten, niet door het gebruik van vuile naalden, en niet door besmetting op een andere bekende manier. Dit zei de Amerikaanse aids-onderzoe- ker dr. Robert Gallo gisteren tij dens een groot wetenschappelijk symposium in Leiden. Het symposium, over de moge lijkheden van biotechnologie in de geneeskunde, was georganiseerd door het Amerikaanse bedrijf Cen- tocor, sinds kort gevestigd in het nieuwe 'Bio Science Park' bij de Leidse universiteit en gisteren offi cieel door minister De Korte (eco nomische zaken)geopend. Van de volwassen aids-patiënten heeft 6,5 procent de immuniteits ziekte op onbekende wijze opgelo pen en van de kinderen 7 procent, aldus Gallo. Deze cijfers zijn overi gens van vorig jaar; ze kunnen snel per land verschil- ïige besmettingen niet kunnen worden verklaard, be tekent niet dat populaire bangma- De minister overweegt ook een kers als zoenen en muggen toch strafpuntenregeling, waarbij men- oorzaak zijn. Daartegen pleiten sen die regelmatig in de fout gaan nog steeds te veel onderzoeksre- hun rijbewijs wordt afgenomen. sultaten. Een volgens Gallo, dat dat het virus wellicht ook via moedermelk kan worden doorgegeven. Volgens Gallo is het gevaar van besmetting via bloedprodukten (voor hemofilie-patiënten bij voor beeld) nu wel geweken, en ook ho moseksuele mannen hebben hun gedrag veranderd zodat de epide mie zich onder hen minder snel uitbreidt. Onder heteroseksuelen komt aids echter steeds vaker voor. Van de mensen die met het virus, tegenwoordig HIV ge noemd, besmet worden krijgt ze ker veertig procent aids, maar het kan zijn dat dit cijfer nog oploopt. Uit recent onderzoek is gebleken dat, als aids in stadia van onschul dig tot ernstig wordt verdeeld, er nog nooit iemand is geweest die van ernstig naar minder erg is te ruggegaan: alle zieken worden al leen maar erger ziek. Over het ontwikkelen van een vaccin was de onderzoeker niet erg optimistisch. Hij sloot zelfs de mo gelijkheid niet uit, dat zo'n vaccin er nooit zou komen, vooral omdat onlangs is aangetoond dat eigen lijk alle HIV-stammen een beetje verschillen: iedereen is met een iets ander virus besmet en net als bij verkoudheid wisselt het virus zo veel van gedaante, dat het li chaam er niet met een vaccin op kan worden voorbereid. Wel zijn, tot dusver, mensen die een HIV- besmetting overleven daarna niet vatbaar zijn voor andere HIV-stam men, aldus Gallo. Niemand is er echter nog in geslaagd een proef- vaccin te maken dat tegen meer dan een HIV-stam beschermt. Over de mogelijkheden biotech nologie te gebruiken in de strijd te gen kanker sprak de directeur van het Nederlands Kankerinstituut, prof. dr. P. Borst. Een mens, zo zei hij, bestaat uit honderd miljoen maal miljoen cellen, die allemaal nauw moeten samenwerken. Via ingewikkelde en grotendeels nog onbekende chemische stoffen hou den ze elkaar op de hoogte en ge ven ze commando's door welke cel moet groeien en welke niet. Het is eigenlijk verbazend dat het zo zel den misgaat. Als het misgaat, begint een cel onbeheerst te delen en soms uit te zaaien. In feite is dat het enige waarin een kankercel zich onder scheidt van een gewone cel: „Kan kercellen en gezonde cellen zijn voor 99,99 procent gelijk, en het minieme verschil moet nog kun nen worden uitgebuit om een ge neesmiddel op los te laten ook", zo waarschuwde Borst. Volgens hem zit in elke cel een soort pomp die geneesmiddelen weer naar buiten kan werken. Borst is bezig te on derzoeken of het mogelijk is die pomp bij kankercellen op de een of andere manier te ontregelen - een geheel nieuwe aanpak van de strijd. De rij-opleidingen moeten wor den herzien en aangepast aan de ei sen van het moderne verkeer. Voor it het opheffen van de gevaarlijkste fin het Plaatsen in het verkeer wil de i jaar 2000 in totaal 25 procent min- mater acht mihoen gulden uittrek- der verkeersslachtoffers te heb- ken. Via volledige invoering van de ben. Het meerjarenplan is aange- ademanalyseapparatuur binnen past, omdat bleek dat vorig jaar ze- twee Jaar zal de politie beter kun- ven procent meer doden in het ver- Pen optreden tegen dronken ver keer zijn gevallen dan het jaar dar- keerdeelnemers. Op wegen met voor. Ook het aantal ziekenhuisge- snelheidsbeperking van 50 en wonden steeg met vier procent. 80 kilometer per uur zal strenger worden gelet op overtredingen. De, minister hej" v.°.°r de ko- Verder b lelt ae mlraster een scherper toezicht op het gebruik i gordels en helmen. Via regio- uitgetrokken voor verhoging de verkeersveiligheid. In 1989 nale en landelijke campagnes zal de betrokkenheid van de burgers bij de verkeersveiligheid worden gestimuleerd. Mishandeling dochters van vriendin DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft tegen een 26-jarige Rijs- wijker twee jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaarde lijk geëist wegens kindermishan deling en ontucht met drie minder jarige zusjes in de periode februari 1986 tot januari 1987. Hij verzorgde de drie meisjes, dochters van zijn voormalige vriendin, omdat zij Smit-Kroes: minder verkeersdo- werkte. De man pieegde met het ten- (foto ANP) oudste meisje (13) ontucht en mis- handelde een zusje van acht jaar door haar met haar rug en hoofd tegen een muur te gooien. De man heeft haar ook afgeranseld met een brandblusapparaat. DEN HAAG (ANP) - Aan de jaar lijkse dodenherdenking op de vier de mei voor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog moet niet worden getornd. Het kabinet heeft zich gisteren - in een voorlopige standpuntbepaling - negatief uitge sproken over de aanbeveling van de Werkgroep Nationale Herden king om de herdenking op 4 mei te bezien. De werkgroep deed de suggestie om na te gaan of 4 mei moet wor den gehandhaafd of dat er valt te denken aan een samenvoegen met de bijeenkomst op 5 mei ('s mor gens) om de bevrijding te vieren. Het kabinet is niet enthousiast over het voorstel de term 'bevrij dingsdag' op 5 mei te wijzigen in 'Nationale Vrijheidsdag'. Premier Lubbers maakte vorige week op zijn wekelijkse persconfe rentie al duidelijk dat het kabinet KAATSHEUVEL het karakter van de dodenherden- Gisteren heeft ae king op vierde mei in principe wil de handhaven. Gisteren is verder besloten dat een nieuw in te stellen Nationaal Comité (dat in de plaats moet treden van de huidige twee comiteé voor 4 en 5 mei) met be- Efteling open Efteling haar poorten weer geopend voor bezoekers van het seizoen 1987. Ter gelegenheid daarvan maakte de directie t Voor opvang van asielzoekers ZWARTE MARKT - Organisator B. Q. van Kampen heeft het Am- Efteling met enkele sterdamse college van B en W me- 5prominentenuit dewerking gevraagd bij de verhui- provincieen zing van de Zwarte en Oosterse gemeente een Markt van Beverwijk naar Amster- rondvaart in een dam. Als het hoofdstedelijke ge- luchtballon. meentebestuur geen obstakels op- (fotoANP) werpt, kan de verhuizing binnen een jaar plaatsvinden. Van Kam pen heeft als nieuwe lokatie de ou de Ford-fabriek in het Westelijk Havengebied op het oog, die al ge ruime tijd leeg staat. Twee jaar cel voor doden politie-agent Eis 6 jaar voor cocainesmokke in flessen wijn AMSTERDAM (ANP)- De recht bank in Amsterdam heeft een de 32-jarige Amsterdammer, die op 5 augustus vorig jaar de 29-jarige Amsterdamse hoofdagent Peter Lugten met een slagersmes dood stak, veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling :gering. Tegen hem was i tbr geëist, maar gezien de sterk verminderde toerekeningsvatbaar heid van de dader heeft de recht bank de voorkeur gegeven aan een kortere straf. HAARLEM (ANP) - De Haarlemse De dramatische steekpartij officier van justitie mr. N. Zand- speelde zich af op de Zeedijk in de bergen heeft gisteren vijf jaar ge- hoofdstad, waar agent Lugten sa- vangenisstraf geëist tegen een 32- men met een ander te voet surveil- jarige Amerikaan wegens drugs- leerde. De man maakte zonder eni- smokkel. De man werd 3 februari ge aanleiding amok en zwaaide van dit jaar samen met een vrien- met het slagersmes. Toen Peter din op Schiphol aangehouden met Lugten hem van achteren wilde zes flessen wijn, waarin na onder- overmeesteren draaide hij zich om zoek in totaal 4,2 kilogram cocaïne en stak de hoofdagent. Deze over- bleek te zitten. Het tweetal kwam leed ter plaatse aan zijn verwon- uit Panama. De verdachte heeft al- dingen. Sinds het gebeurde wei- tijd verklaard dat zijn vriendin gert de man te praten. Volgens de niets van de smokkel afwist. Hij zei psychiatrische rapporten leeft hij voor de rechtbank de in wijn opge ineen isolement en heeft hij waani- loste cocaïne te vervoeren tegen deeën. een beloning van 8.000 dollar. AMSTERDAM (ANP) - De ge- Het jongste meisje (3 jaar) zette meent,e Amsterdam verlangt van hij opzettelijk onder een koude ket rijk op korte termijn financiële douche en dwong haar de eigen en andere steun om de nog steeds ontiasting op te eten omdat ze nog groeiende stroom asielzoekers het niet zindelijk was. De man heeft hoofd te kunnen bieden. Ruim ook in een driftbui een kat tegen 4-000 asielzoekers krijgen op dit een barkruk gegooid waardoor het moment in de hoofdstad een bij- dier gewond raakte. Uitspraak 28 standsuitkering en het einde is nog april. niet in zicht. Het 'normale circuit' in Amster- dam kan de stroom asielzoekers al niet meer aan, aldus gisteren wet houder Jonker van sociale zaken. Extra huisvesting is hier en daar geregeld, maar het aantal sions, waardoor daar weer gevaar- Hij wil op korte termijn samen met lijke situaties ontstaan. Vijf pen- de drie andere grote steden die ook sions werden dit jaar al gesloten en de nodige asielproblemen hebben, wethouder Jonker kondigde nieu- een gesprek met minister De we sluitingen aan als pensions Graaf, brandgevaarlijk blijken. De Amsterdamse vreemdelin genpolitie heeft inmiddels assis tentie gekregen voor het afhande- REEKS INBRAKEN - De recht- len van de asielaanvragen. De bank in Den Bosch heeft een 26- wachttijd daar voor asielzoekers jarige man uit Nijmegen veroor- bedraagt hooguit enkele dagen, deeld tot twee jaar gevangenisstraf meent Jonker. Met een verklaring een half jaar voorwaarde- t de vreemdelingenpolitie kum Ujk. De man heeft na zijn aanhou- nen de asielzoekers steun vragen ding in januari 42 inbraken in wo- 00bij de sociale dienst. Ongeveer 80 ningen bekend, waarbij meestal vi de asielzoekers is nog altijd fors, al- ambtenaren van de sociale dienst deo- en audio-apparatuur werd ADVERTENTIE U MOET HEM ZIEN: de snelste Omega nu bij Het Motorhuis. DE OMEGA 3000 dus Jonkers boodschap. Hij schat dat de helft van alle asielzoekers in Nederland de afgelopen maanden in de hoofdstad is terecht geko men. Jonker wil dat andere ge meenten een deel van de buiten landers 'overnemen'. Veel asielzoekers komen nu te recht in volle, particuliere pen- de hoofdstad zijn permanent be- buitgemaakt. Hij maakte deel uit zig met het afhandelen van asiel- van een groep inbrekers, die vorig zoekers. najaar systematisch de dorpen Jonker schat dat Amsterdam - de rond Nijmegen afstroopte. De offi- loonsom van deze ambtelijke inzet cier had een half jaar meer geëist: meegerekend - elke maand onge- 2,5 jaar waarvan een half jaar voor een miljoen gulden extra waardelijk. De politie heeft in deze (MlHet Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. Kosten in VS stijgen veel sneller dan in Nederland OOSTERHESSELEN (GPD) - Nellie Bosma (39) uit Oosterhesse- len heeft een gat in de markt ontdekt: ze begint een bedrijf dat is gespecialiseerd in het samenstellen van stambomen. Iedereen die de geschiedenis van zyn of haar familie wil laten uitpluizen kan terecht bij Nellie, die momenteel bezig is een legertje van free lance-genealogen vèrspreid over het hele land, op de been te bren gen. Een man of twaalf komt zelfs in vaste dienst. De klant kan tegen betaling een in oostindische inkt uitgevoer de pentekening - een stamboom - tegemoet zien, waarop zijn rechtstreekse afstamming staat aangegeven. Desgewenst kunnen ook completere overzichten van de familielijnen worden aangele verd. Nellie Bosma zet haar vaste personeel in op de Rijksarchie ven in Nederland, die doorgaans de belangrijkste bronnen van informatie zijn bij de geschiedschrijving van families. Het idee haakt in op het gegeven dat in principe iedereen is geinteresseerd in z'n afkomst. De genealogie bloeit in Nederland; zo'n 40.000 mensen zijn aangesloten bij verenigingen op dit ge bied. Bij veel mensen leeft de wens ooit nog eens de voorvaderlij ke stam op te zoeken maar ze missen, zo weet Nellie Bosma, de deskundigheid daarvoor. Ze weten de weg niet naar de bronnen, begrijpen niets van oude handschriften of komen tot de ontmoedi gende conclusie dat de speurtocht naar het familie-verleden han den vol geld en tijd gaat kosten. De initiatiefneemster uit Ooster- hesselen is zelf in genealogisch Nederland geen onbekende. Al jaren houdt ze zich in haar eentje op min of meer semi-professio- nele wijze bezig met stambomen. Ze heeft inmiddels ook een aan tal boeken op haar naam staan. UTRECHT - De verwachting van de regering-Lubbers en de com missie-Dekker dat concurrentie de gezondheidszorg op den duur goedkoper maakt, is onjuist. Erva ringen in de Verenigde Staten wij zen juist op het tegenovergestelde. Dat stelt dr. G. Schrijvers, docent gezondheidszorg aan <Je Universi- teit Utrecht, deze week in het blad Economisch Statistische Berich ten (ESB). In Amerika is sprake van een fel le concurrentie tussen verzeke raars die contracten afsluiten met hulpverleners. De hulpverleners en ziekenhuizen concurreren er met elkaar om de (verzekerde) pa tiënt. Maar de kosten zijn er sneller gestegen dan in Nederland, terwijl er bovendien miljoenen onverze- kerden zijn. Ruim tien jaar geleden maakten de kosten van de gezondheidszorg in beide landen nog ongeveer acht procent van het nationaal inkomen uit. In 1984 was dat percentage in Nederland gestegen tot 8,6 en in de VS tot 10,6. In geld uitgedrukt is de Amerikaanse gezondheidszorg tus sen 1974 en 1984 byna drie en een half keer zo duur geworden en de Nederlandse twee keer. Het Institute of Medicine in Was hington (vergelijkbaar met de Ge zondheidsraad in Nederland) kwam vorig jaar na een uitvoerige studie over de medische concur rentie in de VS tot de conclusie, dat de kosten in commerciële zie kenhuizen bij betaling per opname 8 15 procent hoger zijn dan in zie kenhuizen zonder winstbejag. Bij betaling per verpleegdag lagen die kosten zelfs 17 tot 24 procent ho ger. Dat competitie in de gezond heidszorg niet leidt tot kostenbe heersing verklaren de gezond heidseconomen uit het feit dat de arts de patiënt niet alleen infor meert over diens gezondheidstoe stand en mogelijke behandelingen, hij behandelt hem ook. Hij bepaalt dus in belangrijke mate tot welke behandeling de patiënt besluit. Daarbij speelt een rol dat gezond heid voor mensen een hoogge waardeerd goed is. De patiënt staat door dit alles zeer zwak in zijn schoenen als het aankomt op onderhandelen. Aan hem zijn alle mogelijke vormen van zorg te verkopen, aldus Schrij vers. Amerikaanse verzekeraars onderkennen de zwakke positie van de patiënt en proberen die van hem over te nemen door een medi sche ingreep vooraf door een eigen arts of in ieder geval door een an der dan de behandelend arts te la ten beoordelen. Schrijvers gaat ook in op de door de commissie-Dekker bepleite ver schuiving van opname in (dure) in stellingen naar thuiszorg. Een Amerikaans experiment daarmee leidde tot de slotsom dat het aantal opnamen in verpleeg- en zieken huizen niet lager werd, maar wel tot meer tevredenheid over de ver zorging thuis. Schrijvers acht de kans groot dat er, net zoals in het VS het geval bleek, veel mensen thuis zijn die eigenlijk in een ver pleeg- of bejaardenhuis thuisho- Een hoger aanbod van thuiszorg zal daarom niet leiden tot minder opnamen, verwacht hij. Thuiszorg van ouderen en chronisch zieken is volgens Schrijvers trouwens ook afhankelijk van de beschikbaar heid van fysiotherapie en genees middelen. Juist die twee onderde len wil de commissie-Dekker ech ter uit de basisverzekering halen: de patiënten moeten zelf maar zien of ze een aanvullende verzekering afsluiten. Daardoor zal de thuiszorg al gauw duurder worden. Gezonde jongeren zulten immers niet een aanvullende verzekering afsluiten, zodat de premie voor fysiotherapie en geneesmiddelen omhoog moet. De neiging tot bijverzekeren zal daardoor nog verder afnemen, waardoor uiteindelijk alleen de 'slechte risico's' (mensen die het meest afhankelijk zijn van genees middelen en fysiotherapie) over blijven. Het is niet duidelijk hoe de commissie-Dekker dit zou willen voorkomen, aldus Schrijvers. (ANP) trokken organisaties en groeperin gen en de gemeente Amsterdag moet afwegen of het tijdstip van de herdenking naar 20.00 uur kan worden verplaatst. Tegelijkertijd kan de vraag aan de orde komen of de nu aan de kranslegging op de Dam voorafgaande bijeenkomst in de Nieuwe Kerk nog zinvol is, of dat deze in een wat soberder jasje kan worden gegoten. Het nieuwe Nationaal Comité moet voor 1 sep tember dit jaar zijn ingesteld. De regering deelt de opvatting van de werkgroep dat de nationale viering van de bevrijding op één vaste plaats - waarbij valt te den ken aan Amsterdam - kan worden gehouden. Ook staat het kabinet positief tegenover de gedachte van 5 mei een algemene vrije dag te maken. Een definitief standpunt over de voorstellen van de werk groep bepaalt het kabinet pas na ruggespraak met de Tweede Ka- Rijk vergoedt schade kernramp tot 2 miljard -DEN HAAG (GPD) - Bij een zeer ernstige kernramp is het Rijk be reid de bedragen die worden uitge keerd om de schade te vergoeden aan te vullen tot twee miljard gul den in plaats van de huidige één miljard. Dit blijkt uit wetsvoorstel len van de ministers Korthals Altes (justitie) en Ruding (financiën) tot wijziging van nucleaire aansprake lijkheid, waarmee het kabinet gis teren akkoord ging. Als zich een ongeluk in een kern centrale voordoet met zeer grote schade kunnen de benadeelden de exploitant aansprakelijk stellen tot een bedrag dat hoger is dan de som die de particuliere verzekeraars dekken en het bedrag dat de bij het Verdrag van Brussel aangesloten lidstaten neertellen. De huidige Wet Aansprakelijk heid Kernongevallen (WAKO) be paalt dat de Staat deze bedragen aanvult zodat een maximale scha devergoeding van één miljard mo gelijk wordt. Dat bedrag wordt nu verhoogd tot twee milojard gulden. Het kabinet wil de exploitant van een kerncentrale voor die staats garantie jaarlijks een vergoeding in rekening brengen. De termijn van tien jaar waarbin nen schadeclaims kunnen worden ingediend voor door een kernramp veroorzaakte ziekten en sterfgeval len wordt verlengd tot dertig jaar. Als argument hiervoor voert het kabinet aan dat de periode tussen bestraling en de lichamelijke ge volgen die optreden lang kan zijn. Voor materiële schade wordt de bestaande termijn van tien jaar ge handhaafd. ADVERTENTIE 2e PAASDAG "ZALIG ZITTEN" BIJ DE MAKERS ZELF! Trouwens het hele jaar maken wij zitmeubels op maat die "zalig" zitten. Tijdens de Paasshow introduceren wij onze nieuwe modellen. Paasshow 18/4 - 25/4 ma. t/m za. open 10 -17 u. 7 le Paasdag gesloten 2e Paasdag open 11 -16 u. T/ Vrijdagavond 19-21 u. LJ Kromme Spieringweg 565. In Vijfhuizen zitten de makers zelf.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3