J A m 'Complete gezinnen zijn tijdens beleg vernietigd' Moskouse lente groot probleem voor Europa Interview Ben Alofs at ratten en gras in Palestijns kamp n Weinig aandacht voor contact met moslims PAGINA 2 VRIJDAG 17 APRIL 1987 NICOSIA - Ben Alofs, de 34-jarige verpleger uit Et- ten in Gelderland, is blij dat hij het er levend vanaf heeft gebracht. Twee jaar kampenoorlog in Beiroet is hem niet in zijn koude kleren gaan zitten. Zijn gedachten zijn bij de vele gewond zijn geraakt, v lijk kinderen, naar Eni Nederland te halen vo deling. Ben Alofs wil vriend, die op 13 febri benen verloor, naar f brengen voor het aanp protheses. Verder gaa gende week naar Alge de Palestijnse Nation vergadert om te vertel) in de kamDen gebeur vrienden die achterbleven in Bouij al Barajneh, het beruchte Palestijnse vluchtelingenkamp in Beiroet waarvan de bevol king bijna uitgehongerd werd door de door Syrië gesteunde Amal-militie die de terugkeer van de PLO van Jassar Arafat naar Libanon wilde stop pen. door Hetti Lubberding Het beleg van Bouij al Barajneh duurde vijf en een halve maand. Begin dit jaar was er een enorm gebrek aan voedsel, brandstof en medicijnen. De Palestijnen en ook Ben Alofs en collega's aten honden, katten, muilezels, ratten en gras om te overleven. Dage lijkse bombardementen en schietpartijen eisten de levens van meer dan 130 mannen, vrou wen en kinderen terwijl 800 men sen gewond raakten. „Er zijn verschrikkelijke din gen gebeurd", zegt Ben Alofs. „Hele gezinnen zijn vernietigd. Er is een familie die gewoon weg is. Alleen de moeder is er nog. Haar vier zoons verloor ze tijdens de oorlog in 1982 en in deze oor log verloor ze haar man. Pasge boren baby's stierven van de honger. En al die tijd leek er wei nig hoop te zijn op een oplossing. Elke dag systematische bombar dementen met mortiergranaten. Elke dag sluipschutters. Gewoon langzaam uitgehongerd raken. We dachten dat ze net zo lang door zouden gaan tot het kamp zich overgaf. Niets hielp gewoon. Er zijn wel dertig staakt het vu ren afgekondigd die allemaal binnen een minuut weer verbro ken werden". De Nederlandse verpleger is ervan overtuigd dat de sterke in ternationale druk een grote rol gespeeld heeft in de opheffing van het beleg. De pro-Syrische Amal werd door Damascus ge dwongen het beleg op te heffen, ook al waren er geen duidelijke concessies van Palestijnse kant. Maar ook politieke overwegin gen waren belangrijk voor de Sy rische president Assad. Ben Alofs: „Als Syrië Amal had door laten gaan zou dat een nog grotere prikkel geweest zijn voor de Palestijnen om zich op de vergadering van de Palestijn se Nationale Raad volgende week in Algiers meer te vereni gen. Ik denk ook dat Assad het beleg heeft opgeheven in de ver onderstelling dat hij Fatah, de vechters van Jassar Arafat, wel met andere middelen klein kan krijgen. Met 'moehabarat' (spion nen) bijvoorbeeld. Of door het Palestijnse reddingsfront, een door Syrië gesteunde coalitie, te gebruiken om het kamp klein te krijgen". Soort bevrijding De komst van de Syrische sol- Predikanten en pastores heb ben in het algemeen heel weinig aandacht voor contact met mos lims in hun woonplaats. Als be langrijkste reden noemen zij ge brek aan tijd. Dat blijkt uit een peiling van de werkgroep 'Islam' van de Raad van Kerken in Nederland. Ruim 900 protestantse en rooms- katholieke voorgangers werden aangeschreven in de 100 plaatsen waar een of meer moskeeën of is lamitische gebedsruimten zijn, totaal bijna 200. In ongeveer 60 wordt iets aan de relatie tussen moslims en christenen gedaan. In 13 gebeurde er niets. Waar sprake is van duurzame contac ten, worden die onderhouden door een betrekkelijk klein aan tal mensen. Bijna altijd zijn deze mensen ervaren in oecumeni sche samenwerking. Een hinderpaal voor meer con tact is aan christelijke kant het klasseverschil. Men woont in de regel niet in de wijken waar mos lims leven. Bij de moslims is een groot probleem dat zij een tekort hebben aan Nederlands spre kend kader. In enkele gevallen zijn er ook politieke obstakels. Verpleger Ben Alofs die, samen tijdens het beleg van de vluchtelin verzorgde. daten was voor hem, het me disch team en de tenminste 12.000 Palestijnen in Bourj al Ba rajneh een soort bevrijding. Het gaf de buitenlanders de gelegen heid het kamp te verlaten, on danks doodsbedreigingen van Amal aan het adres van zowel Ben Alofs als de Britse dokter Pauline Cutting. Zij werden dan ook geëvacueerd onder Syrische escorte en kregen niet de gele genheid afscheid van hun vrien den te nemen. Voor de Palestijnen in de kam pen ziet de toekomst er niet vro lijk uit. Zelfs in de maanden dat er niet gevochten wordt is het le ven verschrikkelijk, zegt Ben Alofs. „De mensen kunnen niet of nauwelijks buiten het kamp komen want dan worden ze ge pakt, in elkaar geslagen of dood geschoten. Veel van hen willen weg, want de toekomstperspec tieven zijn slecht". Voordat de kampenoorlog be gon waren de relaties tussen Amal en de Palestijnen welis waar zeer gespannen maar niet zo slecht als nu. Beide kanten hebben veel mensen verloren en de wraakgevoelens zijn heel sterk. Ben Alofs denkt dat met name de Palestijnen het ergste moeten vrezen. Hun kampen in de zuidelijke voorsteden van Beiroet en met name Bourj al Ba rajneh liggen helemaal ingeslo ten tussen de sji'itische volkswij ken. „Voor de kampenoorlog", zegt Ben Alofs die al sinds 1982 in Li banon werkt, „trouwden Pale stijnen met sji'ieten en sji'ieten met Palestijnen. Er waren vriendschappen en handel. Ze groeiden met elkaar op. De meesten mensen uit het kamp kochten bij winkeliers buiten. Dat is allemaal voorbij". Veel Palestijnen willen nu hun toevlucht zoeken tot Europa, of eigenlijk elk land dat hen accep teert. „Tijdens de oorlog hoorde Voorgangers blijken voor ver der contact meer behoefte te hebben aan theologische motiva tie en bruikbare methoden dan aan informatie over de moslims. De werkgroep wil op een studie dag (volgend voorjaar) dan ook uitgebreid aandacht besteden aan de methoden van ontmoe ting en contact. De peiling werd uitgevoerd in het kader van een afstudeerstage van de doopsgezinde student H. Heijn aan de theologische facul teit van de Universiteit van Am sterdam. Deze stage stond onder leiding van drs. J. Slomp, voor zitter van de werkgroep 'Islam'. Een recent onderzoek van drs. N. Landman te Utrecht - waar over wij in de rubriek 'geestelijk leven' onlangs uitvoerig schre ven - leerde, dat contacten met christenen bij islamieten nogal weerstanden oproepen. In brede lagen van de islamitische-bevol king bestaat een vrij negatief beeld van het christendom in Ne derland. Er is weinig openheid naar christenen. Volgens Land man heeft dat ook te maken met leerstellige onverdraagzaamheid aan de kant van de islam, voor i I nog twee Britse verpleegsters ampen in Beiroet de gewonden je veel mensen praten over Dene marken", volgens Ben Alofs, „waar veel Palestijnen zijn heen gegaan. West-Duitsland is erg moeilijk geworden. Zweden is ook niet makkelijk meer. Ze zeg gen dat Noorwegen open is. maar ik weet het niet. Nederland is ook ontzettend moeilijk". Hij gaat zelf eind van de week weer naar huis. Hij hoopt ge spaard te blijven van de publici teit die zijn Britse collega's ten deel valt. „In Engeland zijn ze bezig van Pauline Cutting een soort Florence Nightingale te maken. Sommige mensen heb ben het zelfs al over de Nobel prijs. En ze willen Suzan Wièh- ton, de Schotse verpleegster, ere burger van Glasgow maken. Vol komen bizar". Zelf willen de vier de ellende van de mensen die achterbleven onder de aandacht brengen. Hun eerste doel is degenen die zwaar oordelen over christenen en slechte ervaringen van moslims in ons land. - Drs. Slomp (Leusden), predi kant in algemene dienst van de Gereformeerde Kerken om voor lichting te geven over de ont moeting met moslims in de sa menleving, is benoemd tot voor zitter van de gezamenlijke Islam- commissie van de Conferentie van Europese Kerken en de Raad van Rooms-Katholieke Bisschoppenconferenties in Eu ropa. Hij was van 1978 tot vorig jaar secretaris van de Islam-com- missie van de Conferentie van Europese Kerken. Belofte nakomen Rijke kerken in de wereld moeten hun belofte aan de We reldraad van Kerken gestand doen. In 1975 werd de Oecumeni sche Ontwikkelingscoöperatie (gevestigd in Amersfoort) opge richt met de bedoeling dat de kerken hun geld verantwoord zouden kunnen investeren. On geveer 70 procent van het kapi taal komt echter van de diverse nationale steunverenigingen. De or behan- zijn beste lari beide hij voï- Üe waar le Raad n wat er is. Dan gaat hij terug naar Nederland of Engeland om medicijnen te stu deren. In Libanon heeft hij al veel werk gedaan dat eigenlijk meer op het terrein van de arts dan van de verpleegkundige thuishoort. „Ik heb dingen geleerd die je in Nederland nooit zou doen als verpleegkundige. Zoals het schoonmaken van kogelwonden, grote verbanden aanleggen, en zelfs het inbrengen van een tho- rax-drain bij mensen die in de borst geschoten zijn en ingeklap te longen hebben". Alofs wil ook in de toekomst weer in de Derde Wereld werken. Gewoon rustig in Nederland blij ven is niet meer mogelijk. „Een van de dingen waar ik ongetwij feld problemen mee zal hebben, is gewend raken aan een normaal leven. Dat zal niet heel makkelijk zijn", weet hij uit ervaring: toen hij thuiskwam in 1982 na de Is raëlische invasie van Libanon en de slachting in de kampen van Sabra en Sjatilla was er een pe riode van drie maanden waarin hij 'verdwaasd rondliep'. Daar had natuurlijk mee te maken dat hij voor een vuurpeloton had ge staan en bijna geëxecuteerd was. Dat bleef hem ditmaal bespaard. Alhoewel... Geluk „Ik heb verdomd veel geluk gehad. Omdat Suzie en ik de eer ste hulpkliniek vlak bij het front draaiden moesten we heel vaak naar buiten toe om gewonden op te pikken. Om mensen die thuis lagen te verbinden. En dat is echt ontzettend link om door het kamp te rennen als er overal bommen vallen. Er zijn heel veel mensen zo om het leven geko men. Op een avond toen ik met een stapel pannekoeken door het ziekenhuis liep door de duister nis, klapte vlakbij bovenop het dak een mortier uit elkaar. Als die voor mij was neergekomen.... Het is echt afschuwelijk te ster ven door een bom. Je wordt ge woon volkomen uit elkaar ge rukt. Ik geef de voorkeur aan ko gels". kerken zelf, vooral de rijke, zou den "Veel meer kunnen bijdragen. Douglas Brunson, algemeen manager van de Ontwikkelings coöperatie, zei dat op een bijeen komst in de Elzas. De groei van het kapitaal was vorig jaar ruim f. 6 miljoen. Voor de 19 nieuwe projekten werd in totaal f. 10 mil joen aan leningen toegezegd. De werkwijze van de Ontwik kelingscoöperatie vindt steeds meer navolging. Ook in andere kringen worden investeringsmo dellen opgezet om ontwikke- lingsprojekten in arme delen van de wereld van de grond te krij gen. In afwijking van een aanbeve ling van de Wereldraad om de ontwikkelingslanden hun schuld kwijt te schelden, willen de steunverenigingen vasthouden aan het projekt-gebonden 'leen- schuld-systeem', dit omdat de aandeelhouders al vaak afzien van rente op hun investeringen. Het oorspronkelijke leensysteem drukt ook vertrouwen uit in de 'zelfhulp' van de armen, vinden de steunverenigingen. Metropoliet Filaret, hoofd van het bureau buitenland van de Russisch-Orthodoxe Kerk, heeft president Herzog van Israël een telegram gestuurd in ver band met de viering van het joodse paasfeest. Filaret spreekt daarin de hoop uit, dat vrede, we derzijds begrip en gerechtigheid op aarde zullen triomferen onder alle mensen. Een medewerker van Herzog noemde het telegram 'belang rijk'. Het was voor het eerst sinds 1967 dat een officiële instelling in de Sowjet-Unie een boodschap stuurde naar de Israëlische presi dent. Toen verbrak de Sowjet- Unie de diplomatieke betrekkin gen met Israël. Herzog zou de boodschap met 'hevige ontroe ring' in ontvangst hebben geno- 'Laatste Avondmaal'. Leo nardo da Vinci's beroemde fres co 'Het Laatste Avondmaal' in Milaan is weer te bezichtigen. De autoriteiten, belast met de be scherming van het cultuurbezit, besloten in februari het deel van de kerk van Santa Maria waar het fresco zich bevindt te sluiten. Ze wilden weten welke schade het verkeer in de straten rond de kerk, de temperatuurschomme lingen in de kerk en vuil en stof hadden teweeggebracht. Voortaan worden de bezoekers alleen nog in groepen van vijf tien toegelaten. En op het plein vóór de kerk mogen geen bussen en vrachtwagens meer rijden. Paus méér luisteren. Als de paus in september in de Verenig de Staten is, zou hij de helft van zijn toespraken achterwege moe ten laten. De vrijkomende tijd kan hij dan gebruiken om te luis teren naar gelovigen. Dat zou zijn bezoek een beter aanzien ge- De Amerikaanse progressief- katholieke organisatie 'Katholie ken, laat van je horen' (zo'n 3000 leden) heeft gelovigen in het hele land opgeroepen een petitie te te kenen waarin de paus wordt ge vraagd zijn bezoek te wijzigen. Ook worden 'luisterbijeenkom sten' georganiseerd voor leken, religieuzen en priesters om sa men na te gaan wat zij de paus willen vertellen. De resultaten gaan naar de Amerikaanse bis schoppen en vertegenwoordi gers van het Vaticaan. De progressieve rooms-katho- lieken zijn tot hun actie gekomen omdat, naar hun overtuiging, de spanningen in de kerk over kwesties zoals de vrouw in het ambt, seksualiteit en het gezag alleen kunnen worden opgelost in de geest van het evangelie en als er naar elkaar wordt geluis terd. Het officiële programma van het komende bezoek biedt nagenoeg geen ruimte voor een werkelijk gesprek tussen gelovi gen en paus. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Wad- dinxveen A. de Snoo Harder wijk. Christelijke Gereformeer de Kerken: bedankt voor Zaam- slag D. Slagboom Katwijk. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Leerdam J. Mijnders Vee- nendaal, voor Hoogeveen R. Boogaard Leiden. Vrouwen en kinderen verlaten na een vijf maanden durend beleg het kamp Bourj al Barajneh in Beiroet, waar Ben Alofs werkte. BRUSSEL - Jarenlang heeft de Sowjet-Unie vergeefs geprobeerd de Amerikanen en hun Westeuro- pese partners tegen elkaar uit te spelen in de rakettendiscussie. Maar hoe harder Moskou ageerde tegen de plaatsing van kruisraket ten en Pershings, hoe groter de eensgezindheid onder de NAVO- bondgenoten werd. De raketten kwamen er dan ook toch. Die westerse eensgezindheid had alles te maken met het feit dat de Sowjets zelf intussen doorgin gen met het plaatsen van hun eigen SS-20's en geen spoor van mati ging toonden. Het duurde tot de komst van Michail Gorbatsjov aleer de Sowjets ontdekten dat er andere, effectievere manieren zijn om de cohesie van de NAVO op de proef te stellen. door Hans de Bruijn Tot voor vrij kort geleden regen de het nog verwijten vanuit Was hington en West-Europa richting Moskou, vanwege de onwil bij de Sowjets om te komen tot drasti sche vermindering van de kernwa pens in de wereld. En nu het vanuit de Moskouse lente voorstellen re gent om de kernbewapening inder daad te verminderen, weet West- Europa zich geen houding te ge- De resultaten van de ontmoeting tussen Gorbatsjov en de Ameri kaanse minister George Shultz is in de Europgse hoofdsteden ont vangen met reacties als 'interes sant', 'hoopvol', 'positief. Maar op de achtergrond is het gegrom al hoorbaar van hen die vrezen dat wij straks het slachtoffer worden van de Amerikaanse haast om nog voor het einde van de ambtsperio de van president Reagan tot con crete resultaten te komen. Erg consequent zijn die reacties niet. Het waren de Europese bond genoten die er steeds bij de Ameri: kanen op aandrongen met de Rus sen een akkoord over de verwijde ring van de middellange-afstands- raketten te sluiten. Maar toen pre sident Reagan in Reykjavik inder daad zo ver ging, werd in West-Eu ropa meteen op de rem getrapt. Kortere afstand Zonder kruisraketten en Pers hings zou West-Europa immers worden overgeleverd aan de Russi sche raketten voor de kortere mid denafstand (bereid 500 tot 1000 km), de SS-22 en SS-23. Een ak koord over de middellange-af- standswapens moest toch min stens ook iets bevatten over het verminderen van die dreiging, zo kregen de Amerikanen te horen. Met die boodschap ging Shultz dan ook naar Moskou, waar Gor batsjov niet alleen bereid bleek de SS-22's en -23's weg te halen, fnaar liet blijken nog wel verder te willen gaan door ook de raketten voor de nog kortere afstand (bereik 100 tot 500 km) ter discussie te stellen. Eu ropa, wat wil je nog meer? zou de vraag kunnen zijn. Maar de vraag is: Europa, wat wil je nog minder? Vanuit de diverse hoofdsteden - Londen en Bonn voorop - worden nu al de bezwa ren geformuleerd tegen een zo ver gaande vermindering van de kern bewapening in Europa. Een kern- wapenvrij Europa, dat kan nooit de bedoeling zijn, zo klinkt het. De NAVO-landen zijn bang voor het overwicht dat de strijdkrach ten van het Warschaupakt in Cen- traal-Europa hebben op conventio neel gebied, zeg maar aan soldaten, tanks, kanonnen en vliegtuigen zonder nucleaire ladingen. Die kernwapens zyn Onze garantie te gen pogingen van het Warschau pakt ons met conventionele en chemische wapens onder de voet te lopen. Volgens minister Hans van den Broek vervullen de kernwapens voor de korte middenafstand de rol van 'een trede in de ladder van de strategie van het aangepaste ant woord'. Die NAVO-strategie laat de tegenstander volstrekt in het ongewisse over de aard van een westerse militaire reactie op een aanval. Afschrikking Hoe meer verschillende wapen systemen de NAVO-commandan- ten in dat geval tot hun beschik king hebben, hoe meer mogelijk heden er zijn om te kiezen bij het terugslaan. Die wapens dragen daardoor bij aan de afschrikking en kunnen de Russen ontmoedi gen ooit zelfs maar een aanval met gewone tanks en kanonnen te be ginnen. De ladder van Van den Broek heeft als onderste tree de kleinste atoommijnen en als bovenste de zwaarste intercontinentale tién- koppige vergeldingswapens. Als een treetje wordt weggehaald zit er een gat in de ladder. Dat gebeurt al door de middellange-afstandsra- ketten weg te halen, iets waarover men het gelukig wel eens is. Nog een treetje eruit halen bete kent dat de opening tussen lichte (kern)wapénsystemen en de zware lange-afstandsraketten te groot wordt. De NAVO kan dan in geval van oorlog niet meer 'aangepast' reageren. Een niet al te zware con ventionele aanval kan dan al met een noodzakelijk maken dat naar- de zwaarste tegenmaatregelen moet worden gegrepen. Bij de Europese bondgenoten bestaat de grote vrees dat de Ame rikanen, die dan op de knop moe ten drukken, dat niet zullen doen. Liever (bijvoorbeeld) Belgie onder de voet laten lopen dan kernraket ten op New York of Los Angeles, zo zullen de Amerikanen in dat ge val - wellicht - denken. Daarom zitten heel wat Europese politici en militairen enorm in hun maag met de plotselinge bereid heid van de Sowjets om vrijwel heel Europa van kernraketten van welk type dan ook te ontdoen. De voorstellen afwijzen kan niet, dat zou de publieke opinie niet begrij pen en het zou de Russen een enorm propaganda-voordeel ople- Toch zijn de aarzelingen groot. De militairen, NAVO-opperbevel- hebber Bernard Rogers voorop, hebben het al vaker gezegd: 'Beter van alle soorten raketten een klei ner aantal, dan van sommige soor ten helemaal niets'. In Bonn - dat de grote conventionele overmacht van het Warschaupakt in de gaten houdt - werd dat deze week ook met zoveel woorden gezegd. En in Londen werd ronduit te gen een 'denuclearisatie' van West- Europa gepleit. Of zoals Richard Burt, de Amerikaanse ambasadeur in Bonn, deze week zei: 'Een veili ger wereld met minder kernwa pens, zoals George Shultz wil, is nog niet hetzelfde als een Europa zonder kernwapens'. De consequentie van die opstel ling is echter onvermijdelijk een een Europese herbewapening. De NAVO beschikt immers, behalve een honderdtal verouderde Pers- hing 1 B-raketten, niet over kernra ketten voor de korte middenaf stand. Als 'nul' niet mag, moet de NAVO dus nieuwe raketten gaan plaatsen, om tegenwicht te bieden •aan de Russische SS-22's en SS- 23's. Dat zou dan weliswaar op een laag niveau kunnen, maar dan heeft de NAVO wel een nieuw dub- belbesluit genomen. Anderszijds zou juist een akoora over de korte-afstandswapens de weg vrij kunnen maken voor nieu we onderhandelingen over de ver mindering van het als net zo be dreigend gevoelde conventionele overwicht van het Warschaupakt in Centraal-Europa. Geloofwaardig De in. Moskou uitgesproken be reidheid daartoe van Gorbatsjov mag best op de proef worden ge steld en de al jaren vastzittende MBFR-onderhandelingen in We nen kunnen zo'n duwtje best ge bruiken. De NAVO zou dan zelfs twee vliegen in een klap kunnen slaan. Het gebrek aan echt enthou siasme over de doorbraak die na 'Moskou' in de lucht hangt, is voor lopig misschien best begrijpelijk. Maar nu de onderhandelingen lij ken te belanden op het punt waar zowel Amerikanen als Westeuro peanen ze altijd wilden hebben, zou terugkrabbelen weinig geloof waardig meer zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2