'Met hard werken terrein herwinnen' Rotterdam en de 2.07-kater' Kortsjnoi 'veegt' Larsen in Brussel Schouten moet poloteam aan top brengen Marathon-organisatoren door misstap in de problemen Groots afscheid Joop Ripa bv speelt een sleutelrol in Rotterdam VRIJDAG 17 APRIL 1987 SPORT PAGINA 17 Remise Van der Wiel BRUSSEL (GPD) - In het Swift- toernooi in Brussel heeft Victor Kortsjnoi onverwacht de leiding in handen genomen door met de zwarte stukken de ongelukkige Bent Larsen in zeventien zetten van het bord te vegen. De Deen had een rustig flankspel opgezet, verkreeg daarmee ook een redelijk goede positie, maar een vroegtijdi ge ruil in het centrum werd hem plotseling fataal. Overigens is de leiderspositie van Kortsjnoi maar wankel, want als de afgebroken partijen opleveren wat verwacht mag worden, gaan Gary Kasparov en Ljubomir Ljubojevic hem voor bij. door Hans Bouwmeester Ljubojevic brak een gunstig eindspel af tegen Eugenio Torre en Kasparov zal zijn duel met Short vermoedelijk niet eens behoeven uit te spelen, zo treurig is de positie van de Engelsman. Kasparov speelde met Jan Timman een rusti ge party, die spoedig remise werd door herhaling van zetten. Nigel Short zoekt nog steeds naar de vorm, die hy in Wijk aan Zee en Reykjavik demonstreerde. Gisteren had hij het lange tijd moeilijk tegen Anatoly Karpov; de tijdnoodfase kwam hij goed door, maar op het moment dat de stel ling in evenwicht was, maakte de ongelukkige Engelsman een vrese lijke blunder. Het kostte hem een vol stuk en daarmee was alles voor bij. Mischa Tal won weer eens een goede aanvalspartij; ditmaal was Luc Winants zijn slachtoffer. Met de zwarte stukken is de Belgische meester nog te kwetsbaar; hij zal aan zijn openingsrepertoire moe ten gaan werken om in deze klasse mee te kunnen. Richard Meulders behaalde zijn eerste halve punt. John van der Wiel legde hem het vuur na aan de schenen, maar in het toreneindspel kon hij toch niet verder komen dan Door de afgebroken en uitgestel de partijen is de stand wat onover zichtelijk. Nu de helft van het con cours voorbij is, kan worden ge constateerd, dat nog zeven spelers kans hebben op de eerste prijs, een geldbedrag van ongeveer 30.000 gulden. Vandaag speelt Kortsnoi tegen Kasparov en Timman tegen Ljubo jevic. Van deze partijen hangt veel, zo niet alles af. Jan Timman dankte zijn over winning op Victor Kortsnoi in de vijfde ronde in de eerste plaats aan zijn gedegen theoretische voorbe reiding. De slotaanval was het logi sche gevolg van voortreffelijk ope- ningsspel. Wit: Jan Timman. Zwart: Victor Kortsjnoi. Franse Partij. I. e4 e6; 2. d4 dS; 3. Pc3 P/B; 4. e5 De oude Steinitzvariant, die de laatste jaren 4. Lg5 heeft verdron gen. 4. Pfd7; 5. ƒ4 c5; 6. P/3 Pc6; 7. Le3 Deze methode, van Boleslavski afkomstig, geldt momenteel als de kansrijkste. 7. Dt6 Deze verdediging resulteert vrij wel geforceerd in een stukoffer, dat als dubieus bekend staat. Vorig jaar koos Kortsnoi in Brussel tegen Timman het rustige 7. cxd4; 8. Pxd4 Lc5 en wist ternauwernood remise te bereiken. Zou hij thans een versterking hebben voorbe reid? 8. Pa4 Na enig nadenken gaat Timman op de uitdaging in. 8.La5+; 9. c3 cxd4; 10. b4 Pxb4 Alom bekend is dat 10.Dc7; 11. Pxd4 zeer gunstig is voor wit. II. cxb4 Lxb4+12. Ld2 Lxd2+; 13. Pxd2 b6 Deze positie is al bekend uit de partij Bronstein-Portisch, Amster dam 1964. Timman heeft in twee partijen met de Rus Joesoepov en in een duel met de Amerikaan Do naldson ruime ervaringen opge daan met de stelling. 14. Ld3 Dit schijnt Liberson ruim tien jaar geleden al eens gespeeld te hebben. Timman beschikte over uitgebreide analyses, die hij samen de Zweed Andersson zou hebben gemaakt. Kortsnoi dacht, werkelijk tot ieders verbazing, drie kwartier na. 14. La6 Volgens Timman is 14.Pc5 de meest kritieke zet. 15. Pb2 Lxd3 Ook na 15.Pc5; 16. Lxa6 Dxa6; 17. Pb3! staat wit goed. 16. Pxd3 Pc5; 17. P/2.' Hierna staat wit in feite al ge wonnen! De zwarte pluspionnen hebben weinig betekenis en de witte paarden komen weldra in de aanval. 17.Pa4; 18.0-0 Pc3; 19. Dg4 0-0; 20. P/3 Tac8; 21. Dh4 Da4 Na de partij meende Kortsnoi nog dat 21. Tc4 meer kansen op verdediging had geboden, maar na 22. Pg4 Pe4; 23. Tael f5; 24. exf6 gxf6; 25. Txe4! dxe4; 26. Pxf6+ ge raakt zwart in een verloren eind spel. 22. Pg4 Pe2+; 23. Khl Dc2; 24. Tael De paarden zijn geweldige aan vallers. Er zijn voortdurend wen- iPgöi dingen met Pf6, Ph6 stelling. 24.d3; 25. Tdl! Veilig en sterk. Interessant was 25. f5 d2!; 26. Pf6+ gxfB; 27. exf6 Kh8; 28. Pg5 DxfS en zwart staat weer. Kortsnoi had hier overigens nog maar enkele seconden over. 25. h6 Stelling Wit: Khl, Dh4, Tdl, Tfl, Pf3, Pg4, pi.: a2, e5, f4, g2, h2. Zwart: Kg8, Dc2, Tc8, Tf8, Pe2, pi.: a7, b6, d3, d5, e6, f7, g7, h6. 26. Pxh6+! Gemakkelijk te vinden en te be rekenen, maar toch altijd weer aar dig om te zien. 26. ...gxh6; 27. Dxh6 f6; 28. exf6 Tc7; 29. Pe5 Th7 Hij heeft geen tijd meer, anders had hij nog 29. Pg3+30. hxg3 Th7; 31. f7+ Tfxf7; 32. Pxf7 d2; 33. Kgl Txh6 geprobeerd. Te redden was de partij daarmee evenmin. 30. Dg6+ Zwart geeft het op. Het slot had nog kunnen luiden: 30. Kh8; 31. ƒ7 Pxf4; 32. Df6+ Tg7; 33. Dh6+! Th7; 34. Dxf4 en Schouten staat i wereld-top. "Er is ZEIST (GPD) - Ooit was Neder land een vooraanstaande waterpo- lonatie. Maar sinds Oranje een bronzen plak wegkaapte op de Olympische Spelen '76 in Montreal is de macht stelselmatig afgebrok keld. Vorig jaar beleefde het natio naal poloteam een lange, hete en voord vervelende zomer in Ma drid. Het verblijf in Madrid werd een van de dieptepunten in de toch redelijk glorierijke historie van Oranje. De gevolgen bleven niet uit. Coach George Geurtsen kreeg min of meer de schuld in zijn schoenen geschoven voor de tegenvallende prestaties en werd uit zijn taak ont heven. Per 1 januari is Rob Schou ten de Arnhemmer komen vervan gen. De 40-jarige Schouten, die zich twee jaar geleden na een acht jarig verblijf losweekte bij De Zijl/ r de moeilijke taak Nederland terug te brengen bij de LGB, staat voor de zware taak het n gat ontstaan tussen de A-selectie en de jeugd". Nederlands waterpoloteam weer (archieffoto) internationaal aanzien te geven. Ook in Hongarije supportersgeweld BOEDAPEST (AFP) - De poli tie in Boedapest heeft tien sup porters van Ferencvaros opge pakt wegens openlijke geweld pleging. De tien maakten deel uit van een groep van vierhon derd voetbalfans, die na afloop van de competitiewedstrijd te gen Vasas hun teleurstelling over de nederlaag (0-1) afrea geerden op voorbijgangers, ge bouwen en auto's. ROTTERDAM - Cor Vriend is de enige Nederlandse troef die bonds- trainer Wim Verhoorn morgen in Rotterdam kan uitspelen. Gezien de voorzichtige prognose van de Eindhovense veteraan ("Ik hoop onder de 2.20 te lopen") zal er ver moedelijk niet meer dan een be scheiden bijrolletje voor hem zijn weggelegd. Op het eerste gedeelte van het traject over de beide Maasoevers zal Vriend gezelschap krijgen van landgenoot Klaas Lok en de Belg Peter Daenens die tempo moeten maken voor de kopgroep waarin behalve de Ethiopiërs Belayneh Dinsamo en Tadesse Gebere en de Vriend de enige Hollandse troef Tanzaniaan Gidemas Shahanga in elk geval de Schot John Graham, in '81 winnaar in Rotterdam, de Deen Allan Zachariassen en de Westduitser Ralf Salzmann wor den verwacht. De geringe Nederlandse inbreng in de zevende marathon van Rot terdam is weliswaar een doorn in het oog van wegcoach Verhoorn, maar eenvoudig verklaarbaar. Cor Lambregts kampt met een ernstige blessure aan de achillespees, Ge rard Nijboer acht zichzelf nog niet in staat om 42 kilometer en 195 me ter af te leggen en Marti ten Kate heeft vorige week de Westlandma- rathon gewonnen en wil zich nu richten op het NK marathon dat op 20 juni in zijn woonplaats Ensche de wordt gehouden. Kim Reynier- i se, Richard Vollenbroek en John Vermeule tenslotte vormden de Nederlandse afvaardiging naar de wereldbeker marathon die in het vorig weekeinde in Seoel werd uit gereikt aan Ahmed Saleh uit Dji bouti. Na een langdurige inventarisa tie-tournee langs de Nederlandse zwembaden ondergaat Rob Schou ten komende zaterdag in Veenen- daal voor zijn eerste vuurdoop. Zo als gewoonlijk hebben de Neder landse spelers het de bondscoach niet gemakkelijk gemaakt. Ook de directeur van het sportfondsenbad in Schiedam werd geconfronteerd met een serie afzeggingen. Nood gedwongen heeft Schouten voor de dubbele confrontatie met de Bulgaren (de winnaar van de uit en thuis-wedstryd kwalificeert zich voor de A-poule van het EK) een beroep moeten doen op een vijftal debutanten. door Rob Onderwater AZC'er Remco Pielstroom en VZC'er Ed van Es wilden zich de komende weken beschikbaar hou den, maar Rob Schouten dankte het geroutineerde duo af. „Ik heb gekozen voor een selectie, die de gehele zomer het trainingspro gramma kan afwerken. Dat vind ik een noodzaak om straks een zo goed mogelijk Europees kam pioenschap af te werken. Spelers die zich maar gedeeltelijk vrij kun nen maken, heb ik niet nodig". Ook al heten ze Pielstroom en Van Es. Schouten had weinig trek om verzoenende gesprekken te voeren om zijn selectie alsnog op sterkte te kunnen brengen. „Een speler krijgt een uitnodiging in de bus en beslist of hij wel of niet kan voldoen aan de eisen die daaraan gesteld zijn. Dan kan ik wel een twijfelende speler met veel ge- ROTTERDAM (GPD) - De organisatoren van Neerlands grootste marathon kampen nog altijd met wat Jos Hermens de '2.07-kater' noemt. Twee jaar geleden liep de kleine Portu gees Carlos Lopes een officieus wereldrecord op het snelle parcours door de Maasstad. De vreugde was groot binnen de stichting Rotterdam Marathon, maar de teleurstelling kwam vorig jaar, toen een organisatorische en financiële chaos vooraf ging aan een saaie wedstrijd. De kans op herstel volgt morgen, wanneer de zevende editie van 'de tweede marathon ter wereld' moet uitdraaien op een boeiende strijd. Dat is in elk geval de bedoeling van 'atleten-makelaar' Jos Her mens die de regie van de marathon van Rotterdam in handen heeft. In '85 leidde de voormalige topatleet uit Nijmegen zyn Portugese vriend Lopes naar een verbluffende eind tijd van 2 uur 07.12. De algemene verwachting was dat de sponsors vervolgens in de rij zouden staan om de fiananciële draagkracht van het massale loopfestijn nog verder te vergroten. Maar nadat organisa tor en grondlegger Gerard Rooijak- kers zich had teruggetrokken, maakte het Rotterdamse stich tingsbestuur de bijna rampzalige fout door zichzelf uit te leveren aan de Amerikaanse bemiddelaar McCormack die voor zijn Interna tional Management Group (IMG) een driejarig contract in de wacht wist te slepen. Maar de zogenaamde 'dertig pro cent-regeling', die sponsorwerver IMG met de stichting was overeen gekomen, bleek nogal wat kandi daat sponsors af te schrikken. Die voelden er weinig voor om de zak ken van McCormack te vullen met bijna een derde deel van een even tuele sponsorovereenkomst. Uit eindelijk slaagde IMG er in Phi lips, dat nota bene al optrad als één van de sponsors van de Rotterdam se marathon, er toe te bewegen als hoofdsponsor te gaan optreden. Maar ondanks de lucratieve over eenkomst met de Nederlandse multinational hebben de organisa toren zich de afgelopen twee jaar in allerlei bochten moeten wringen om de begroting een beetje slui tend te krygen. Vorig jaar moest het stichtings bestuur de garantie-subsidie van twee ton (precies het bedrag dat McCormack wijzer werd van de 'benoeming' van Philips tot hoofd sponsor) van de gemeente Rotter dam aanspreken i daar is Her- door Jaap Visser mens dit jaar de dupe van gewor den. Had de houder van het we relduurrecord vorig jaar nog zo'n vier ton op zak toen hij er op uit werd gestuurd om internationale topatleten naar Rotterdam te lok ken, dit jaar moest hij genoegen nemen met een ton minder. Dat weegt zwaar bij de jacht op lopers die bijna moeiteloos een tijd van onder de 2 uur 10 kunnen lopen. "En die heb je nu eenmaal nodig om de wereldwijde faam van een marathon in stand te houden", be seft Hermens, die met instemming kennis heeft genomen van het dj- ferwerk van de statisticus Martin. De Amerikaan heeft uitgerekend dat alleen in Chicago gemiddeld harder is gelopen dan op de ruim 42 kilometer tussen start en finish op de Coolsingel. Vertwijfeling Daarop vestigde Lopes dus wee jaar geleden zijn fabelachtig we reldrecord waarmee hij de organi satoren ongewild in vertwijfeling bracht. McCormack maakte daar handig gebruik van door de stich tingsbestuurders, die zich hardop afvroegen hoe het nu verder moest, voor zich te winnen. Het faillisse ment van de stichting was bijna het gevolg. Maar het Ethiopische duo Me- konnen/Dinsamo zorgde er uitein- HEERLEN (GPD) - Het onwaarschijnlijke wordt dan toch waar. Joop Zoetemelk stopt aan het einde van dit jaar definitief. Neder lands beste wielrenner aller tijden, die woensdag"in de Waalse Pijl het einde niet haalde, zet in december de racefiets voorgoed op stal. Meteen na zijn.41e veijaardag wordt zijn unieke loopbaan met een enorm afscheidsfeest in de Parijse randgemeente Montreuil afgesloten. Een adieu a la Hinault, dat liefst drie dagen (4, 5 en 6 december) in beslag zal nemen. 'Les Amis Montreuillois du Velo', oftewel de wielervrienden van Montreuil zullen de organisatie voor hun rekening nemen. Joops schoonvader Jacques Duchaussoy is een van de initiatiefnemers. In samenspraak met Zoetemelk werd reeds een voorlopig draai boek samengesteld. 'Les Amis' hebben het afscheidsfeest omge doopt in 'Le Jubilé de Joop Zoetemelk'. Als locatie werd het Pare des Guilands in Montreuil gekozen. Op vrijdag 4 december wordt het afscheidsfeest met een expositie over Zoetemelks carrière geopend. De volgende dag staat in het teken van de jeugd en de zogenaamde cyclo-toeristen. Er worden onder andere tekenwedstrijden en een trimtocht georganiseerd. Op zondag 6 december staan allerlei festiviteiten op het program ma. Het festijn wordt afgesloten met een veldrit, waaraan dertig top- nu en van vroeger meedoen. delijk voor dat Rotterdam vorig jaar nauwelijks gezichtsverlies leed in de internationale prestige- strijd. Hoewel kou en wind een verbetering van de tijd van 2.07.12 onmogelijk maakten, mochten de 2.09.08 en 2.09.09 van Mekonnen en Dinsamo er wezen. Dit jaar moet Belayneh Dinsamo de loopklus opknappen zonder zijn landgenoot en vriend Abebe Me konnen. Het is de bedoeling dat de Ethiopiër wordt opgejaagd dopr de winnaar van 1984, Gidemas Sha hanga, de Tanzaniaan die zich vo rig jaar nog de woede van Hermens op de hals haalde door het in Rot terdam ver voor de finish voor ge zien te houden. "Maar Shahanga heeft zijn leven gebeterd", beweert Hermens. "Vorig jaar deed hij zo'n beetje elk weekeinde mee aan een wedstrijd in Amerika en ik geloof dat hij zelfs vier weken voor Rot terdam nog een marathon liep. Hij is nu veel beter bezig, loopt veel minder wedstrijden en heeft zich de laatste maanden vooral bezig gehouden met hoogtetrainingen in Tanzania. Bovendien hebben we duidelijk afspraken met hem ge maakt. Als hij uitstapt gaat er een flink perecentage van zijn startgeld af en zijn bonussen zijn puur afge stemd op prestaties. Hij moet ge woon en tijd van onder de 2.10 ko men lopen, daar komt het op neer". Risico In tegenstelling tot voorgaande jaren wil Hermens zich morgen niet richten op een tweetal vedet ten die door de rest van het veld in bescherming worden genomen. Met de saaie Ethiopische twee strijd van '86 nog vers in het geheu gen wil Hermens nu strijd zien. "Ik gooi alles op één hoop waardoor er waarschijnlijk een grote kopgroep zal ontstaan. Die moet op de halve marathon doorkomen in een tijd van 1 uur 04.40. en dan moet ieder een het maar voor zichzelf uitzoe ken. Dan loopje natuurlijk het risi co dat de winnende tijd wat zal te genvallen, maar de wedstrijd wordt er alleen maar interessanter door". Dat Hermens de strijdbijl wil hanteren, is op zich bewonderens waardig, want door niet op zeker te spelen met een 'geleide' race loopt de 36-jarige 'regisseur' het risico dat Rotterdam zijn toppositie op de ranglijst van Martin verspeelt. Hermens: "De kans dat ik op m'n bek ga, is niet uitgesloten. Ik heb de organisatoren gewaarschuwd dat ik met mijn budget nauwelijks uit de voeten kan. Maar zolang het goed gaat, hecht haast niemand daar waarde aan. Misschien zou het daarom wel eens goed als het een keer misloopt. Maar dat mag ik natuurlijk niet hardop zeggen en bovendien is het mijn eer te na om de boel in het honderd te laten lo pen". Jos Hermens voltooide ooit zelf een marathon. Tijdens de Olympische Spelen van 1976 in Montreal eindigde hij als 25ste in een tijd van 2.19.48. (archieffoto ANP) Hoewel de concurrentiestrijd met de andere grote lente-mara thons, Londen en Boston moor dend is, ziet Hermens de toekomst voor Rotterdam niet al te somber in. "Met Londen kunnen we zo on geveer op dezelfde basis wedijve ren, maar tegen Boston valt niet op te boksen. De bedragen die daar worden neergeteld, zijn bijna ab surd. Wat in Boston gebeurt, is echter typisch Amerikaans en zou die marathon ook wel eens om zeep kunnen helpen. Daar hebben ze de steun van één of ander groot bedrijf waar toevallig iemand op 'pr' zit die atletiek wel leuk vindt. Maar als die man er straks uit vliegt, komt er misschien iemand die van golf houdt en dan gaat dat bedrijf opeens een golftoernooi sponsoren. Iets dergelijks is ge beurd in Chicago, waar de mara thon nu praktisch op z'n kont ligt". Dat het in Rotterdam zover zal komen, lijkt Hermens niet waar schijnlijk. "Volgend jaar zijn ze hier van dat contract met McCor mack af en dat is op zich al een stap in de goede richting. Als ze het dan ook nog eens voor elkaar weten te krijgen dat de gemeente voortaan de kosten van het plaatsen van dranghekken op zijn rekening neemt, heb ik weer een paar ton meer te besteden. In dat geval hoeft Rotterdam beslist niet af te haken in de concurrentiestrijd met de Amerikaanse marathons". spraat over de streep trekken, maar dan nog vraag ik mij af of die man daadwerkelijk zijn hoofd bij het polo heeft. De jongens die nu hebben afgezegd, hebben zichzelf min of meer uit de markt geprezen. Stel dat de jeugd zich positief ont wikkeld, dan pas ik er voor om weer voor de routine te kiezen". Rob Schouten eist veel van zijn veijongde selectie. „Met hard werken kunnen we misschien weer iets van het verloren terrein herwinnen", gelooft de coach in zijn aanpak. „Met stilzitten berei ken we niets. Er zal hard en vooral veel getraind worden. Op deze wij ze kunnen we aantonen dat we in de Europese top thuishoren". Routiniers Ook al moet zijn selectie de aan wezigheid van enkele routiniers (Nico Landeweerd, Anton Heiden en de gememoreerde Van Es en Pielstoom) ontberen, Rob Schou ten heeft vertrouwen in zijn man schappen. Hij heeft als geen ander inzicht in de sterkte van de polo- jeugd, gezien zijn ervaring als na tionaal jeugdcoach. Schouten is het oneens met de visie van de on langs afgezwaaide international Ton Buunk, die de huidige genera tie een gebrek aan instelling ver wijt. „De jongeren zullen laten zien dat Ton Buunk ongelijk heeft", is Schouten overtuigd. „Het is hele maal niet zo dramatisch als hij het heeft geschetst. De jongens zullen zich wel als topsporters dienen te gedragen. Ik zet me volledig in voor dit karwei, dat verwacht ik ook van de spelers". Het eerste doel is kwalificatie voor de A-poule van het EK in au gustus, maar de grootste wens van Schouten is deelname aan de Olympische Spelen. Voordat het zover is, heeft Oranje een lange weg te gaan. Het team moet eerst een kwalificatietoernooi afwerken om aan de Spelen in Seoul mee te kunnen doen. Een gevolg van de slechte prestaties in Madrid, want in Spanje had Oranje zich direct kunnen plaatsen voor de grootste internationale sportontmoeting van de wereld. Schouten weigert achterom te kijken. Zaken die met het verleden hebben te maken, worden door de voorzichtig formulerende bonds coach doodgezwegen. Met doel man Ruud Misdorp bijvoorbeeld werd geen gesprek geregeld om hem weer voor Oranje te interesse ren. Na een knetterende ruzie met George Geurtsen verklaarde de AZC'er „nooit meer voor Neder land te willen spelen". Schouten deed net alsof er niets was ge beurd, stuurde Misdorp een uitno diging die zonder enig tegenstrib belen werd geaccepteerd. Collectief De doelman vervult met clubge noten Stan van Belkum en aan voerder Eric Noordegraaf een niet onbelangrijke functie in het zeven tal. Schouten hangt aan het collec tief, maar geeft toe dat met name Stan van Belkum een steutelrol vervult. Toch wil Schouten ervoor waken dat Oranje in de toekomst afhankelijk is van de grillen van de routiniers. De jeugd krijgt bij Schouten de kans zich te ontplooi- „Er is een gat ontstaan tussen de A-selectie en de jeugd. De oorzaak daarvan ligt in het selectiebeleid dat er gevoerd is. Waterpoloërs van negentien doen qua vaardigheid niet onder voor senioren. Wel ont beren ze kracht. Je kunt je afvra gen waarom die talenten die Ne derland zeker heeft gehad en nog heeft, niet doorbreken. Ik ben van mening dat ze snel bij de A-selectie betrokken moeten worden. Daar leren ze veel van", oordeelt Schou ten. De mening van de bondscoach wordt gedeeld door een drietal wij ze mannen: Jan Bultman (die als eerste werd gepolst voor de functie van bondscoach), Harry Vriend en George Geurtsen (de voormalige coach en ex-scheidsrechter). „Het kan nooit kwaad", zegt Schouten, „om raad te vragen aan Geurtsen over de instelling van een spelre gel. Een breed kader is een goede zaak. Zoals ook de samenwerking met de clubcoaches. Daarover ben ik redelijk tevreden. Het had beter gekund, maar ik moet me ook schikken naar de wensen van de clubs. Gelukkig is iedereen er wel van overtuigd dat het Nederlandse waterpolo weer op het oude niveau moet terugkeren". De bv Ripa (voor rolsteigers klimmaterialen) speelt jaarlijks een sleutelrol in de marathon van Rotterdam. Niet als sponsor, maar als leverancier van dranghekken, podia en tribunes. Voor deze dienst ontvangt Ripa dit jaar bet lieve sommetje van 400.000 gulden, precies éénderde van de be groting van de stichting Rotterdam Marathon. "Belachelijk natuurlijk", meent Jos Hermens, de 'leverancier' van de atleten die dit jaar genoe gen moet nemen met een budget van minder dan drie ton. "Rotterdam is de enige stad ter wereld waar de organisatoren van een marathon zelfde dranghekken moeten betalen". Ook Henri Sut- torp, gemeente-ambtenaar en financieel deskun dige van de stichting vindt dat bet boog tijd wordt "om de overeenkomst met Ripa maar eens kritisch onder de loep te leggen". Persoonlijk vindt Suttorp dat bet 17 kilometer lange gedeelte van het maratbonparcours dat met drangekken is afgezet wel wat kan worden ingekort. "Maar daar moeten we bet natuurlijk wel eerst over eens worden met de politie".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17