'Situatie jeugd zorgwekkend' 'Nauwelijks bloemen meer te krijgen' Prinses Margriet doopt rode 'Margriet-roos' -jsiacuty In Alphen toenemend aantal diefstallen met geweld ALPHEN AAN DEN RIJN - De recherche van de Al- phense politie noemt de si tuatie onder de jeugd 'zorg wekkend'. "Dit geldt niet al leen voor het toenemend aantal diefstallen, dat door de jeugd wordt gepleegd, maar vooral ook de houding en instelling van een aantal jongeren. "Diefstallen met geweld vaak tegen oude ren, worden niet uit de weg gegaan", aldus de recherche in het jaarverslag over '86 van de Alphense politie. we niet, maar het zijn er meer dan het jaar ervoor", aldus politie woordvoerder H. Schimmel. "Ik denk dat dit is te wijten aan de ac ties die we het afgelopen jaar heb ben gevoerd tegen winkeldiefstal len, kleine criminaliteit en vanda lisme. Deze zaken werden per wijk aangepakt. Dat houdt in dat in elke wijk een team de problemen daar in de gaten hield en houdt. Dat team is belast met de ordeproble men daar. Het aantal diefstallen uit auto's in Alphen is vorig jaar sterk geste gen. Werden in 1985 346 auto's opengebroken, in 1986 waren dit er 570. Er werden iets minder auto's gestolen. Ook liepen de diefstallen uit woningen iets terug. Er werden officieel 52 winkeldiefstallen ge pleegd. "Dat is echter een heel vaag getal", zegt politiewoordvoer der H. Schimmel. "Ik denk dat dit in werkelijkheid wel tien keer zo vaak gebeurt. Vaak wordt pas aan gifte gedaan als het winkelperso neel de dader in de kraag kan vat ten. Soms wordt het ook niet eens opgemerkt". De politie heeft geen verklaring voor de toename van de diefstallen uit auto's. "Het is wel zo dat een groot deel daarvan voor rekening komt van heroïneverslaafden", al dus Schimmel. "Als die eenmaal hun vaste afzetadres hebben, kun- neft ze in hoog tempo de gestolen spullen afleveren. Het blijft een om snel aan je geld te ko- De diefstallen uit woningen ver minderden van 366 tot 345. Na het recordjaar 1985 waarin maar liefst 70 auto's werden gestolen, liep ook dit iets terug. Slechts 68 auto's ver dwenen vorig jaar. Hiervan kwa men er 26 terug bij de eigenaar. Verder meldt de politie dat de Alphense parkeercontroleurs sinds vorig jaar uitgerust zijn met een wapenstok. Dit in navolging van hun collega's in de grote ste den. Woordvoerder Schimmel: "Het komt toch nog relatief vaak voor dat deze mensen worden be dreigd". De politie onderzoekt nog of het nodig is om de parkeercon troleurs ook een paar handboeien op zak te geven. Politie Alphen geeft hulp aan slachtoffers zedendelicten ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft het afgelopen jaar meer aandacht besteed aan slachtoffers van zo genoemde zedenmisdrijven als verkrachting en incest. Dit staat in het jaarverslag van de politie. "Zedenmisdrijven verdienen een specialistische aanpak", al dus het jaarverslag. Op het Al phense bureau is inmiddels een incest-team aanwezig. Dit is al enkele keren bijeen geweest. Politiewoordvoerder H. Schimmel: "We willen de hulp aan slachtoffers nog beter ont wikkelen. Zulke misdrijven zijn voor het slachtoffer be hoorlijk ingrijpend. Als opspo rende instantie heb je de r ging om achter de dader aar gaan en degene die het komt aangeven een beetje aan zich zelf over te laten. Dat kun je ei genlijk niet doen in zo'n gval. Vaak is het voor de slachtoffers al heel moeilijk om aangifte te komen doen. Wij proberen z zo iets langer te begeleiden". Niet met champagne maar met gewoon Boskoops leidingwater doopte prinses Margriet een naar haar genoemde roos. Burgemeester Reinders (links) kijkt goedkeurend toe, maar voorzitter Tromp van de Boskoopse Koninklijke vreest kennelijk natte voeten. (foto t. spadon) BOSKOOP - Prinses Margriet heeft gistermiddag in Boskoop een rode roos die naar haar genoemd is, gedoopt. Ze deed dat door er water uit een gieter over heen te gooien. Met deze handeling open de ze de boomkwekerijtentoonstel ling Flora Nova in de beurshal Flo rida in Boskoop. Daarna bezichtig de zij in gezelschap van J.B.B. Woubrugge helpt Sahel ALKEMADE - Een groot deel van de biologisch-dy- namische tuinderij De Vier Jaargetijden in Nieuwe Wetering is gisteren door brand verwoest. Een com plete glazen kas is uitgebrand, alsmede een op slagloods en een koelcel. Er vielen geen gewonden. De brand betekent de nekslag voor dit alternatieve bedrijfje met vier werknemers, aangezien slechts de kas was verzekerd. De brand is volgens de politie ont staan na kortsluiting in de stoppenkast naast het koe- (foto T. Spadon) laggregaat. Aan het einde van de ochtend viel de stroom uit en even later ontdekte de bedrijfsleider de brand in het koelhuis. Hij probeerde vergeefs het vuur nog met een poederblusser te doven. De grote luchtventilatoren naar de kas ernaast en de opslagloods verspreidden het vuur in korte tijd. Het tempex isolatiemateriaal in de tuinderijkas aan de Voorweg brandde zeer hevig, waardoor een vette zwarte roetwolk zich over de rijksweg 4 verspreidde. WOUBRUGGE - Het bestuur van de Stichting Ontwikkelingssamen werking Woubrugge (SOW) stelt zich donderdag in de raadsverga dering voor aan de bevolking en de gemeenteraad van Woubrugge. In het verleden waren al eens aanvra gen gedaan om geld ter beschik king te stellen voor projecten in de Derde Wereld. Nu heeft een aantal mensen uit de verschillende gele dingen van de Woubrugse gemeen schap zich gevonden in de SOW. De stichting richt zich in de eer ste plaats op een project in de Sa- helzone. In Niger werkt een mede werker van de Stichting Neder landse Vrijwilligers aan een pro ject ter verhoging van de tuin- bouwproduktie. Hij geeft er voor lichting, helpt met de aanleg van waterputten en stelt produktie- middelen ter beschikking. De SOW doet het eerste jaar ook aan bewustwording van de bevol king door het geven van lezingen aan vrouwenverenigingen en een reeks lessen voor het onderwijs. De bewoners van Woubrugge ont vangen binnenkort een folder in de bus waarin het project in Niger na der wordt omschreven. Tromp, voorzitter van de Konink lijke Vereniging voor Boskoopse Culturen, en burgemeester J.H. Reinders de tentoonstelling. In een toespraak zei Tromp dat prinses Margriet een goede traditie van het koningshuis voortzette. Eerder waren koningin Wilhelmi- na en prinses Irene al eens in Bos koop. De gedoopte roos is overi gens niet van een Boskoopse kwe ker. Kwekerij Verschuren uit Haps kweekte de bloem. Verschuren: "Dit stemt mij trots. Het is niet niks om in het hol van de leeuw zo'n onderscheiding te krijgen". Prinses Margriet kreeg van Tromp het coniferenboek en een perk met rozen van haar naam aan geboden. DRONKEN DOOR ROOD - Een 22-jarige automobilist uit Roelofa- rendsveen is gistermiddag in Al phen gewond geraakt bij een aan rijding. Met teveel alcohol achter het stuur reed een 58-jarige Alphe- naar door een rood stoplicht en greep de wagen van de Veender in de flank. De Veender is met onbe kend letsel overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Oud-burgemeester van Rijnsburg overleden RIJNSBURG - Rijnsburgs oud- burgemeester, drs. W.K. de Roos, is woensdag op 62-jarige leeftijd in Rijnsburg overleden. De Roos was burgemeester in Rijnsburg van 16 mei 1975 tot 1 december 1984. In dat jaar nam hij om gezondheidsre denen ontslag als eerste burger van de bloemengemeente. Tot voor zijn komst naar Rijnsburg was De Roos burgemeester van de inmiddels opgeheven gemeente Barradeel. Deze Friese gemeente was de eerste burgemeesterspost van drs. De Roos. Voor die tijd werkte hij onder meer op de pro vinciale griffie in Leeuwarden en gaf hij les aan de rijkslandtuin- bouwschool in Sneek. Ook was hij secretaris-propagandist van de An ti-Revolutionaire Partij in Fries land. Drs. De Roos wordt morgen in Rijnsburg begraven. Om 10.30 uur begint in de gereformeerde Imma- nuëlkerk een rouwdienst, daarna volgt de teraardebestelling op de algemene begraafplaats aan de Sandtlaan. Twee Leidenaren vernielen ruit politieauto NOORDWIJKERHOUT - De poli tie van Noordwijkerhout heeft de afgelopen nacht twee inwoners van Leiden gearresteerd nadat zij bij hun aanhouding verzet hadden gepleegd. Een achterruit van een politieauto moest het daarbij ont gelden. Volgens een woordvoerder van de politie negeerde het tweetal in eerste instantie een stopteken van de politie. Toen de auto op de Duinschoten alsnog staande kon worden gehouden, kwam het tot een vechtpartij, waarbij de 35-jari- ge vriend van de 30-jarige bestuur ster van de auto de achterruit van ^de politiewagen insloeg. Nadat as sistentie was ingeropen kon het tweetal worden overmeesterd. Vol gens de politie was er drank in het spel. Voorzitter jubilerend mozaiekcomité Sassenheim SASSENHEIM - "Het wordt steeds moeilijker om hyacin ten-nagels te pakken te krij gen voor het leggen of steken van mozaïeken. Vroeger hoefde je maar bij een kwe ker langs te gaan en je kon manden vol bloemen, waar later de 'nagels' worden uit gehaald, meekrijgen. Het is tenslotte een afvalprodukt van de kwekers. Maar dat is wel veranderd. Er is bijna geen hyacintenbloem meer te krijgen" door Kees van Kuilenburg Dat zegt voorzitter G.J. Vos van het 'Komité voor Straatver siering en Mozaïeken' in Sassen heim. Het comité bestaat dit jaar, evenals het corso voor de-bloem- bollenstreek, 40 jaar. Vos is één van de oprichters van het comité en maakt al die tijd deel uit van het bestuur, waarvan de laatste 20 jaar als voorzitter. Volgens de Sassenheimer is het probleem van het gebrek aan hyacintenbloemen voor het co mité terug te voeren op twee oor zaken. "De bloemen worden er nu al uitgesneden of uitgespoten, voordat ze goed en wel in bloei staan. Daardoor groeit de bol, omdat er geen voedsel meer voor de bloem nodig is, veel beter. Daarnaast heeft Sassenheim te genwoordig bijna geen kwekers en geen bollengrond meer. Van daar dat wy naar kwekers in de omgeving moeten gaan om aan onze bloemen te komen", aldus Vos. De Sassenheimer stond in 1947 samen met onder andere G. Vlas veld, L. van Leeuwen jr, J. Heemskerk, gemeentesecretaris Bernsen en directeur Schram van de gemeentelijke dienst openbare werken aan de wieg van het comité. Het comité be staat voor een groot deel uit 'blij vertjes'. Zo maakt secretaris Cor Wesselius al 28 jaar deel uit van het bestuur. Ondanks zijn ver huizing naar het Noordhollandse OudorD 10 jaar geleden wilde hij Voorzitter Vos: "Voor een doos sigaren of een krat bier helpen de kwekers je wel aan hyacintbloemen' zijn functie niet ter beschikking stellen. "Dat is ook niet nodig. We ver gaderen maar een keer of acht per jaar. Elk bestuurslid kent zijn taak en verantwoordelijk heid. Daarnaast is er een draai boek, waar we jaarlijks op terug kunnen grijpen als dat nodig mocht zijn. Voor een belangrijk deel draait het comité dan ook op ervaring", zegt de Sassenheimer. Feeststemming Het houden van het eerste bloembollencorso in 1947 was de aanleiding om het comité op te richten. "Door de komst van het corso naar Sassenheim vonden wij moest er iets leuks gebeuren. Het dorp moest laten zien dat het een bloemengemeente was", ver telt Vos, zelf jarenlang kweker en nu nog als zelfstandig commis sionair (schakel tussen kweker en handelaar) werkt. Ook was hij 20 jaar lang bestuurslid van het corsocomité. Dat eerste jaar was volgens Vos een groot succes. Verspreid door het dorp lagen er zo'n dertig grote mozaïeken. Mozaïeken van onder anderen prinses Juliana en de Amerikaanse zangeres Ma- halia Jackson. Daarnaast was het dorp versierd met narcissenslin- gers. Van dat slingers rijgen her innert Vos zich dat daarvoor een klas werd ingeschakeld van de rooms-katholieke meisjesschool St. Anna. "Onder leiding van juf frouw Van der Eerden werden de slingers gemaakt. Ze kregen daarvoor een flesje limonade en (foto Holvast) een snoepje", zo weet de Sassen heimer uit die tijd. Korte tijd later was het echter afgelopen met de pret voor de meisjes en ook voor het comité. De inspectie voor het onderwijs vond het maar niets en de meis jesschool moest de medewer king stoppen. Uit de notulen van die tijd weet Vos dat er aan het eind van de jaren veertig jaarlijks zo rond de 3000 gulden werd uit getrokken voor het in de bloe men zetten van het dorp. Van de geef Volgens Vos is er wat de werk zaamheden van het comité be treft vrij weinig veranderd. "We leven nog steeds van de geef', zegt hij lachend, "want wat dat betreft is er niets veranderd. De bestuursleden moéten nog steeds hard werken om het geld bij elkaar te krijgen voor het ko pen van bloemen en materiaal, zoals vlaggen, bloemenmandjes en vlaggestokken te kunnen ver sieren". Dit jaar bij voorbeeld moesten er 40 vlaggen en vlagge stokken worden aangeschaft. Om dat mogelijk te maken gaf de gemeente Sassenheim een extra subsidie. Maar Vos is echter tevreden over de medewerking van de middenstand en de gemeente Sassenheim. "Jaarlijks krijgen we subsidie van de gemeente en ook de Ondernemers Vereniging Sassenheim (OVS) steunt ons ie der jaar met een bijdrage. Zo is hij ook goed te spreken over de medewerking van de firma Mool- enaar. Dat bedrijf stelt al jaren lang vergaderruimte en een op slagruimte aan het comité ter be schikking. "Kennelijk wordt ons werk nog steeds op prijs gesteld na al die jaren". Een grote rol in het geheel speelt de voetbalvereniging Ter Leede. Jeugdspelers van de Sas- senheimse zaterdagmiddagver eniging zijn in de week voor het corso druk in de weer met het leggen en steken van mozaïeken. Daarvoor krijgt de vereniging een bijdrage voor de clubkas. De overige mozaiëken worden ge maakt door bewoners en bedrij ven van het dorp. Maar ook de bestuursleden zelf zijn in de corsoweek voortdu rend in touw. "Als het moet ste ken we zelf ook een handje toe bij het leggen of steken van de hyacinten of het plaatsen van de tulpen in de mandjes aan de lan taarnpalen", zegt de 78-jarige Vos. Ondanks de wat sombere woorden van Vos in het begin over het feit dat het zo moeilijk is om hyacintenkoppen te krijgen, blijft hij toch optimistisch voor wat betreft de toekomst van het comité. "Je moet vooral naar de wat kleine kwekers in de streek om aan hyacintenbloemen te ko men. Voor een doos sigaren of een krat bier helpen die mensen je wel. Maar je moet er wat meer je best voor doen dan een jaar of wat geleden",, aldus Vos. n Veen met 'De terugkeer van e dette', 20.15 uur. LAK-theater, Cleveringaplaats - Pestes- ky door Onafhankelijk Toneel, 20.30 Centrum Ex'85, Koppenhinksteeg 15 - Vertoning video 'De lijkwade van Jezus Christus', 20 uur. Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66 - Optreden 'The Coming Men', 23 uur. ZATERDAG Leiden Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan Snuffelmarkt, 9 tot 17 uur. Antonius Clubhuis, Lange Mare 43 - Fiets-infomarkt, 10 tot 17 uur. Ijshal, Vondellaan - Rommelmarkt, 10 tot 17 uur. Leiderdorp Kinderboerderij, park De Houtkamp - Kinderen tot 12 jaar kunnen eieren zoe ken vanaf 15 uur. Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Eieren ver ven voor kinderen, 14 uur. Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Opvoering Leids Theater, 20.30 uur. Voorschoten Kimshoeve, Baden Powellweg - Rom melmarkt en fancy fair voor Maurits- groep, 11 tot 15 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt maandag, 2e Paasdag, om 24 uur, spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Gïoep 1 - Tan, Janssen, Z wijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. zo 8 uur tot ma 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166, spreekuur Rosmolen 2. ma 8 uur.tot ma 24 uur: J. Verhage/C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661, spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G.A.E. Nering Bö- gel, tel. 124403. zo 8 uur tot ma 8 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126731, spreekuur Minnebroers gracht 41. ma 8 uur tot ma 24 uur: H.J. Klaassen, Zwanenzijde 27, tel. 213546. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot i Kemstraat 11, tel. 141225. ma 8 uur tot ma 24 uur: E. Bolsius, tel. 144007. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: J. R. Zaaijer, tel. 316008, spreekuur Betty van Niflerik- weg 5. zo 8 uur tot ma 8 uur: D. van Wingerden, Boshuizerkade 31, tel. 310047. ma 8 uur tot 24 uur: G. Bénit, Brahms- laan 315, tel. 720404, spreekuur Kenne- dylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Crul, Noordein- deplein 8a, tel. 142888. zo 8 uur tot ma 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754. ma 8 uur tot 24 uur: J.L. Schaefer, Rijns- burgerweg 11, tel. 173964. Leiderdorp za en zo: S. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037, spreekuur 12.30-13 uur Ge zondheidscentrum, Floryn 10, tel. 891000. ma: R. v. Velzen, Heelblaadjespad 9, tel. 891100, spreekuur 12.30-13 uur Vlas kamp 16. J. de Bruyne, J.B. Hugenholtz, Pr. Hendrik laan 4, tel. 155666: ma tot di 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152. tel. 173994. Voorschoten za, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; zo, W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960; ma, J. Baars. R. Wagnerlaan 63. tel. 2520. Warmond za en zo: F. Walenkamp, Dorpsstraat 45. Warmond, tel. 01711-10030; ma, praktijk Hoornweg/Sleeboom, Prof. Aalberse- laan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za, M.H. van Tolingen jr, tel. 15939, spreekuur Van Polanenpark 94; zo, G. Schaepmaji, tel. 14561, spreekuur Van Zuijlen van Nijeveltstraat 42; ma, J. Hulst, tel. 13027, spreekuur Hofcamp- weg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 17 t/m le Paasdag door Centraal, Breestraat 74 .Leiden, tel. 120552 en Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. van di 21 tot vr 24 Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085 en Hofland, Thorbec- keweg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: za, A. v.d. Vorst, Warmonderweg 25, Leiden, tel. 173847; le Paasdag, H.J. van Iterson, Rhijngeester straatweg 56, Oegstgeest, tel. 170729; 2e Paasdag, A. Remmert, Geversstraat 50, Oegstgeest, tel. 177288. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts de Mirvjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel. 125215 doet dienst in eigen praktijk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16