Gemeente Leiden schrapt 35 banen Achterstallig onderhoud studentenhuis verholpen PvdAfNog geen sprake van conflict in college' Woordvoerder CDA:'Voorstellen college zijn brevet onvermogen' VRIJDAG 17 APRIL 1987 Geen ontslagen als gevolg van bezuinigingen COMMENTAAR ONMACHT Het beleid van burgemeester en wet houders in Leiden is een meer-keu- zevraagstuk geworden. De drie in het college vertegenwoordigde partijen kunnen het niet eens worden over be lastingmaatregelen die in 1988 moe ten worden genomen en leggen daar om drie voorstellen aan den volke voor. Zoals de kaarten thans zijn ge schud, lijkt aan een verhoging van de onroerend-goedbelasting niet te ont komen. Die moet volgend jaar, als onderdeel van een operatie die de gemeente zo'n tien miljoen gulden moet opleveren, twee miljoen meer in het laatje brengen. Links Leiden en, in mindere mate, de PvdA willen bij verhoging van de huizenbelasting minder draagkrachti- gen per se ontzien; de WD wil. als het al tot een verhoging moet komen en daarover twijfelt de partij, de las ten spreiden over alle inkomensgroe pen. Die voorstellen worden in de in spraakprocedures ingebracht. Dat lijkt wel een democratische ma noeuvre, maar is het in feite niet. Het illustreert de onmacht van de drie col legepartijen om het op een essentieel punt met elkaar eens te worden. En verhoging van de onroerend-goedbe lasting, op de uitkeringen uit het ge meentefonds na de belangrijkste in komstenbron van de gemeente, is een belangrijke zaak waartegen links en rechts nogal verschillend aankij ken. Tot nog toe hebben burgemeester en wethouders naar buiten toe de in druk gewekt dat het allemaal koek en ei is in het college. Er is het afgelopen jaar niet het geringste conflict naar buiten gekomen. In dat licht bezien is het Leidse gemeentehuis een hoog opgetrokken burcht. Nu er evenwel sprake is van tamelijk uiteenlopende partijpolitieke inzichten ten aanzien van belastingen, zijn de drie partijen niet in staat het daarover binnenska mers eens te worden. Een beslissing over belastingmaat regelen schuiven de collegepartners nog even voor zich uit, kennelijk in de veronderstelling dat ze over een paar maanden wel zaken met elkaar kun nen doen. Hoewel PvdA en Links Lei den een meerderheid in het college hebben, is het de vraag of de over het algemeen als inschikkelijk bestem pelde WD genoegen zal nemen met belastingmaatregelen waarbij minder draagkrachtigen worden ontzien. De laatste tijd roeren de liberalen zich wat meer en zeker waar het belas tingmaatregelen betreft ventileert de partij in Leiden duidelijke standpun ten. Daarmee kan op twee fronten in het college een breuk ontstaan, want het ontzien van laagstbetaalden is voor Links Leiden uitgangspunt. Die standpunten lopen nogal uiteen. Bin nen de gehele bezuinigingsoperatie is er evenwel nog een hoop ruilmate riaal. Indien de belastingkwestie een breekpunt in het college dreigt te wor den, zal de verhoging van de onroe rend-goedbelasting wellicht zodanig worden teruggeschroefd dat die voor alle partijen alsnog aanvaardbaar is. Geen burger zal zo'n ontwikkeling be treuren. LEIDEN - Een groep zeeverkenners uit het Engelse Kidlington padvin ders is deze dagen op bezoek bij de Leidse Jan-van-Galengroep. De Engel sen werden gisteren rondgeleid over de Burcht en kregen daar een tradi tionele hutspot-maaltijd aangeboden. De Engelsen zijn afgelopen woens dag in Leiden aangekomen, komende woensdag keren zij weer naar hun land terug. (foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Het achter stallig onderhoud aan het studen tenhuis Hogewoerd 129a wordt verholpen. De bewoners, die gis termorgen in een kort geding het verhelpen van de gebreken eisten, en de eigenaar bereikten gister middag alsnog overeenstemming. Samen met rechtbankpresident Bedrijfsleider overvallen LEIDEN - Een bedrijfsleider van de drankwinkel Party Shop aan de Haarlemmerstraat is gisteravond door twee nog onbekende mannen beroofd van een koffertje met daar in wisselgeld ter waarde van enke le honderden guldens. De be drijfsleider, een man uit Krimpen aan de Lek, wilde het koffertje juist in zijn aan de Caeciliastraat geparkeerde wagen zetten, toen hij door een van de mannen met een fles op het hoofd werd geslagen waarna het koffertje uit zijn han den werd gegrist. Behalve met het wisselgeld, gin gen de berovers er ook vandoor met het polstasje van de man. Daarin zat onder meer een rijbe wijs. De bedrijfsleider had ook een geldcassette bij zich. De overval lers slaagden er niet in dat uit zijn handen te trekken. De Krimpenaar was slechts versuft door de klap op het hoofd. Hij slaagde erin zelf alarm te slaan. Diefstal LEIDEN - De politie heeft gisteren op het Stationsplein een 28-jarige man en een 23-jarige vrouw aange houden die ervan worden verdacht drie trainingspakken en een polo shirt te hebben gestolen bij Perry Sport aan de Breestraat. De totale waarde van de buit bedraagt bijna 1000 gulden. De winkeldieven, bei den afkomstig uit Den Haag, kon den in de kraag worden gevat na aanwijzingen van bedrijfsrecher- cheurs van V en D, die de twee toe vallig aan het werk hadden gezien. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Zijldonk zijn giste ren een fotocamera, een walkman en een geldbedrag van 3000 gulden gestolen. De inbreker of inbrekers verschaften zich toegang door de voordeur te forceren. De hele wo ning werd doorzocht. mr. Offers werd gistermiddag het hele huis doorlopen met de ljjst waarop de gebreken stonden in de hand. Tijdens de behandeling van het kort geding gistermorgen bleek dat de eigenaar wel bereid is aller lei gebreken te verhelpen in tegen stelling tot wat de tien bewoners, die het geding hadden aangespan nen, beweerden. Rechtbankpresi dent Offers besloot dan ook zich ter plaatse op de hoogte te stellen en tegelijkertijd te proberen een schikking te bereiken. En dat luk te. De studenten klaagden over lek kages, rotte vloeren, gebrekkige gemeenschappelijke voorzienin gen, slechte kozijnen en nog veel meer. Een waslijst van meer dan twintig gebreken was ook gecon stateerd door de directie bouw- en woningtoezicht van de gemeente Leiden. En de brandweer had ge constateerd dat er een gevaarlijke situatie bestaat. Na het rapport van bouw- en wo ningtoezicht was de eigenaar al be gonnen met het opknappen. Dat ging echter in een zo'n laag tempo en in een paar gevallen zo proviso risch dat de bewoners besloten een kort geding aan te spannen. Vol gens hun advocaat, mr. Bijl, pro beerde de huiseigenaar alleen maar onder de noodzakelijke ver bouwingen uit te komen. De verhuurder bestreed dat gis teren tijdens het kort geding. „Ik heb al maanden plannen om het pand op te knappen. Al lang voor dat het rapport van bouw- en wo ningtoezicht er was. Opknappen is ook in mijn belang", aldus de eige naar. „Alleen, zodra ik het heb op geknapt, wordt het weer gesloopt". Vooral de fietsen in het pand zyn een doorn in het oog van de eige naar. Door de grote hoeveelheid fietsen en het feit dat sommigen ze mee naar boven nemen, worden veel beschadigingen aangericht in het pand. De verhuurder wees er op dat het stallen van fietsen bin nen in het huurcontract wordt ver boden. Hij liet doorschemeren dat als de fietsen voortaan buiten zou den blijven, de verbouwing snel zou worden uitgevoerd. Mr. Offers besloot daarop aan te sturen op een schikking. Om goed te kunnen beoordelen welke maat regelen snel moeten worden uitge voerd om het wonen in het pand acceptabel te laten zijn, ging hü 's middags op bezoek. Punt voor punt werden de gebreken nagelo pen en besproken. In alle gevallen werd overeenstemming bereikt. Eieren Een eitje hoort erbij. Zeker bij Pasen. Hoewel bijna niemand meer weet wat precies de oor sprong is geweest van de ge woonte om elkaar paaseieren en paashazen te geven, is volgens de Leidse banketbakkers de ver koop van deze artikelen dit jaar behoorlijk toegenomen. De meesten geven hoog op van hun verkopen, terwijl anderen weer een slag om de arm proberen te houden. In ieder geval blijken Leidse mannen zich nog steeds te houden aan de traditie hun vrouw met Pasen een versnape ring te geven. Net als met kerst wordt bij paasaankopen ook niet op een dubbeltje gekeken. Gaan ze an ders stad en land af om een arti kel een guldentje goedkoper te krijgen; met de komende paas dagen blijken ze met een gerust hart zo gemiddeld veertig gulden voor een ei met versieringen neer te leggen. Natuurlijk zijn er uit schieters. In Leiden was het duurste ei rond de honderd gul den, maar in Noordwijk was een banketbakkerij die tweehonderd gulden voor een ei vroeg. Het bleek een ei te betreffen met een hoogte van 40 centimeter, gegar neerd met twee kilo bonbons. De paasei-verkopers zijn het erover eens dat het een luxe-arti kel is. Een artikel ook dat vanwe ge de traditie gekocht wordt. Wel zijn er verschuivingen in de voorkeuren merkbaar. Banket bakkerij Bogaart meldt dat de er veel belangstelling is voor het wat kleinere goed. "Het lijkt bij ons wel een modegril. Klanten vragen naar kleine doosjes met twee of drie bonbons erin. Die worden naast het bord op de ont bijttafel gezet of ook wel, dat schijnt modern te zijn, bij de brunch. Ander klein spul dat veel wordt verkocht, zijn kleine koeKjes in de vorm van een kui kentje of haasje", zegt de dochter van de baas. Eieren (2) Traditiegetrouw blijken mannen nog steeds de meeste eieren te kopen. "Als je 's avonds in de zaak aan het werk ben zie je soms echtparen voorbij wande len. De vrouwen kijken in de eta lages en zeggen tegen de man die op de achtergrond blijft en lijkt te willen doorlopen: 'Göh, kijk eens wat een mooi paasei'. De volgende morgen zie je dezelfde man in de winkel staan en koopt braaf het ei dat zijn vrouw zo mooi vond", vertelt banketbak ker Kallenberg. Hij zegt daarbij dat er toch ook wel oudere da mes zijn die waarschijnlijk voor zichzelf een ei kopen. Traditie hoeft niet de enige drijfveer te zijn achter de aan schaf van een ei. "Soms komt ook iemand binnen rennen met de uitspraak: "jöh, ik heb iets goed te maken. Geef mij eens een mooi ei mee". Volgens doch ter Boogaarts vinden veel men sen een paasei een leuker cadeau dan een bos bloemen. "Die ge ven ze al het hele jaar door". De man die al acht jaar de eie ren maakt voor banketbakerij Pauw zegt dat mensen steeds meer chocola en minder tierelan tijntjes op hun paasei willen heb ben. "Vroeger had je eieren die meer uit verpakking bestonden dan uit eetbaar spul. Nu werken we nog wel met linten en bloe men, maar laten we toch ook de chocola zien". Wat de kleur van de kleuren van de linten betreft, kijkt hij al tijd naar de modekleuren. "Dit jaar zijn de pasteltinten zoals lila en roze heel erg in. Daar hou ik dan rekening mee door linten en bloemen van die kleuren te ver werken. Vreemd, maar ook de kleuren oranje met groen blijken goed te verkopen. Hoewel ik niet in de winkel sta, zie ik toch wel na elke dag wat er is verkocht. Oranje-groen blijkt dan wel aan te spreken". Volgens hem gaat het niet zozeer om de traditie per Een feestelijk gezicht is i se een exclusief ei voor de vrouw te moeten kopen. "Velen zien het als een aardigheidje en het gaat eerder om het gebaar, dan om het ei zelf'. Hoewel het tijdens de laatste twee laatste dagen voor Pasen volgens banketbakkers het drukst is - "dan moet de grootste klapper worden gemaakt" - zijn de vooruitzichten niet slecht. Ze ker weten doe je dat echter nooit. Volgens verscheidene bakkers is het weer van grote invloed op de verkoop. Bij hoge temperaturen schijnen de mensen toch minder geneigd zich aan de chocola te vergrijpen. Bovendien trekken veel mensen erop uit en vergeten ze de hele heisa rond de Pasen. Laat nu net het zonnetje door breken. Bonsai Zoals Nederland Madurodam heeft en iedereen daar erg opge- paaseieren. togen over is, heeft China de Bonsai. Natuur-lijk zijn ook zij daarop erg trots. Bonsai is een boompje dat door een bepaalde manier van snoeien en planten in een platte schaal, heel erg klein kan worden gehouden. De groot ste Bonsai is zo'n 50 centimeter hoog, maar kan ook beperkt wor den gehouden tot 15 centimeter. Die zijn dus uiterst geschikt om bij modeltreinen neer te zetten. Dat is veel mooier dan de stukjes schuimrubber die in de groene verf zijn gedoopt. De modelbouwers zijn op tweede paasdag van harte wel kom in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg wanneer in de Orangerie door de Chinese am bassadeur de Chinese Bonsai Show/Beurs wordt geopend. De tentoonstelling zal dan nog tot en met woensdag blijven. Andere geïnteresseerden mogen natuur lijk ook komen. De letterlijke betekenis van het woord Bonsai is 'boom in pot'. De eigenaardigheid om een boom zo klein te houden blijkt al meer dan 1200 jaar oud te zijn. Aanvankelijk waren er godsdien stige motieven om de boom te snoeien en te kortwieken. In een boekje staat: "De Bonsai houdt nauw verband met de godsdienst van het Oosten. Het geconcen treerd stukje natuur geeft de oos terse mens de mogelijkheid om op harmonische wijze samen te zijn met God". In China wordt de Bonsai op een rustige plek in de tuin neergezet, zodat daarbij ge mediteerd kan worden. Volgens een voorlichter van deze expositie is de Bonsai niet bedoeld als kamerplant. "Dat is een misverstand. Wel wordt vaak de boom naar binnen gehaald voor de verzorging. De boom heeft veel verzorging nodig, maar moet wel buiten worden neergezet". LEIDEN - De bezuinigingsplan nen van de gemeente hebben tot gevolg dat enkele tientallen ar beidsplaatsen verloren gaan. Door een selectieve personeelsstop ver dwijnen binnen het ambtenaren apparaat naar schatting 35 arbeids plaatsen, terwijl bij de sociale dienst en de Stichting Welzijn nog eens 19 banen worden geschrapt. Volgens wethouder Bordewijk (fi nanciën) hoeven er echter geen ge dwongen ontslagen te vallen. Bordewijk zei gistermiddag dat een bezuiniging van tien miljoen gulden zoals door het college wordt voorgesteld, tot en met 1993 voldoende moet zijn om de ge meentebegroting van rode cijfers te vrijwaren. "Wanneer er door nieuwe maatregelen van het rijk gaten in de begroting vallen, vra gen we het rijk om aanvullende steun", aldus Bordewijk. Hij zei er weinig zin in te hebben om, wan neer deze bezuinigingsronde is vol tooid, opnieuw te moeten gaan be zuinigen. Bordewijk acht het vrijwel uitge sloten dat naast de voorstellen van het college nog nieuwe voorstellen om te bezuinigen in overweging kunnen worden genomen. "Alleen .zuiver technische besparingen waarvan niemand wat merkt, zijn welkom", zei Bordewijk. Volgens het college kan ook de gemeente raad het zich na de inspraakronde niet permitteren met voorstellen aan te komen waar de burger door wordt getroffen. Heilig Uit het feit dat het college drie varianten voor een belastingvoor stel op tafel heeft gelegd, mag vol gens Bordewijk niet afgeleid wor den dat er grote meningsverschil len heersen in het college. De wet houder ontkende dat de drie partij en die in het college zitten (PvdA, WD en Links Leiden) elk een va riant hadden ingediend. Woord voerders van die drie partijen spra ken hem gistermiddag echter te gen. Volgens hen zijn de varianten heel duidelijk partij-gebonden. Bordewijk verkondigde dat het bedrag van twee miljoen gulden dat het college via een verhoging van de onroerend-goedbelasting (ogb) denkt binnen te halen, nog niet vastligt. "Dat bedrag kan nog lager uitvallen al moet het geld dan ergens anders gevonden worden. Maar uiteindelijk kan er nog iets heel anders uitkomen", aldus Bor dewijk. Met name de WD heeft er voor gepleit de belastingen minder te verhogen dan waarover in het collegevoorstellen wordt gespro ken. Het college heeft niet overwogen om als besparing het aantal wet houders van zeven naar zes terug te brengen. Dit zou een besparing betekenen van ruim een ton per jaar. "Discussies over het aantal wethouders kunnen nooit tijdens bezuinigingen gevoerd worden", verwoordde wethouder Kuijers gistermiddag de mening van het college. Maar Bordewijk voegde daar aan toe "datje niet voor altijd kan zeggen dat zeven een heilig ge tal is". LEIDEN - "Zolang geen van de partijen het 'onaanvaardbaar' heeft uitgesproken, kun je niet spreken van een conflict in het college". Fi nancieel specialist De Vreeze (PvdA) vindt het nog niet aan de orde om de verdeeldheid in het col lege over een belastingverhoging als ernstige zaak aan te merken. "De drie partijen denken er duide lijk verschillend over, het college is er niet uitgekomen", aldus De Vreeze. Maar er kan naar zijn me ning nog een hoop gebeuren voor dat het college in juni een definitie ve beslissing moet nemen. Binnen het college bestaat op een aantal hoofdpunten verschil van mening. Allereerst zijn de drie coalitiepartners het niet eens over het bedrag dat de belastingverho ging moet opbrengen. Voorlopig is in alle drie de varianten in het col legevoorstel uitgegaan van een op brengst van twee miljoen gulden en de PvdA en Links Leiden kun nen zich daarin goed vinden. De WD is er echter voorstander van dat bedrag te verlagen om de bur ger een al te forse lastenverzwaring te besparen. WD-fractievoorzitter Van der Nat komt dan ook tot de conclusie dat 'eigenlijk geen van de drie varianten optimaal is'. Een tweede geschil ligt in de vraag wie het gelag van deze belas tingverhoging moet betalen. Met de PvdA in het midden, staan WD en Links Leiden ver uit elkaar. De liberalen pleiten voor een evenre dige verdeling van de lasten, ter wijl radicaal-links de sterkste schouders de zwaarste lasten wil laten dragen. "Er liggen drie voor stellen op tafel, van daaruit ga je praten", zegt aankomend Links Leiden-raadslid Laurier: "Je moet er vanuit gaan dat de meest extre me varianten niet onvoorkort ge handhaafd kunnen worden. Maar onze intentie blijft de minst draag krachtigen te ontzien en ze zo mo gelijk een meevallertje te bezor gen". Ook op tal van minder belangrij ke onderdelen zijn de drie partijen het nog niet eens. Zo maakt de WD bezwaar tegen het heffen van lozingsrecht van gebruikers die veel thermisch verontreinigd wa ter storten. Deze nieuwe maatregel moet 750.000 gulden opleveren, een bedrag dat voor een derde deel voor rekening komt van het EBR. Ook het overige deel moet vooral door het bedrijfsleven worden op gebracht. "Wij zijn daarover niet erg enthousiast", aldus Van der Nat: "Dat is een bezuiniging via de portemonnee van de burger". De liberale fractievoorzitter sluit niet uit dat zijn partij zich te zijner tijd kan vinden in een lager bezuini gingsbedrag voor de muziekschool dan het college enkele maanden geleden voorstelde. Een werk groep onderzoekt momenteel de mogelijkheden om op het muziek onderwijs te besparen. Voor Links Leiden is met name de verhoging van de kosten van een woonruimtevergunning (van 60 naar 100 gulden) een onverkwik kelijke zaak. Volgens Laurier wordt hiermee een groep burgers getroffen die deze verhoging eigen lijk niet kan betalen. LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Wassenaar heeft gistermiddag zijn been gebroken bij een verkeersongeval op de Churchilllaan. De jongeman stak met zijn bromfiets de weg over, maar zag over het hoofd dat de verkeers lichten bij de oversteekplaats slechts voor het eerste deel van de weg op groen stonden. Terwijl hij het tweede deel van de weg overstak, werd hij aangereden door een auto, bestuurd door een 33-jarige man uit Zoeterwoude. De Wassenaarder werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. (foto Ton Zajac) LEIDEN - "Een brevet a mogen". Zo kwalificeert fractie voorzitter Walenkamp van het CDA de bezuinigingsnota die het college gisteren openbaar heeft ge maakt. Walenkamp heeft zich op een aantal punten kunnen vinden in de voorstellen van B en W, maar stelt dat het college de grote pro blemen voor zich uitschuift. Hij doelde daarmee onder meer op de voorstellen voor belastingverho ging waarover in het college nog geen overeenstemming is bereikt. "Politiek is het een wat armoedige vertoning. Men is intern kennelijk niet in staat dit soort zware proble men op te lossen", aldus Walen kamp. De fractievoorzitter van de groot ste oppositiepartij in de gemeente raad is niet mals in zijn kritiek. "Het college bad met één belas tingvoorstel moeten komen. Maar het is duidelijk dat deze coalitie niet is samengesteld op grond van het feit dat de partijen het eens kunnen worden over moeilijke be slissingen", aldus Walenkamp. Het college heeft naar zijn mening een slechte prestatie geleverd 'want over minder belangrijke zaken kunnen we het allemaal wel eens worden'. Volgens Walenkamp is het de vraag of de liberalen stand houden in hun verzet tegen de belasting voorstellen van PvdA en Links Leiden die in hun uitgangspunt grote overeenkomsten vertonen. "Hoe lang blijft het beeld bestaan dat de zwakste schakel in het colle ge zich gewoon laat ringeloren", vraagt Walenkamp zich af: "Heeft de WD weer de traditionele sput- ter-operatie in gang gezet en toont ze zich straks weer een goede ver liezer?" Effectennota Niet alleen de belastingvoorstel len, maar ook het uitblijven van be slissingen over privatisering van de accountantsdienst en bezuini gingen op de muziekschool wijzen er volgens de oppositieleider op dat het college om de hete brei heen draait. Aan de andere kant noemt Walenkamp het een goede zaak dat B en W gedwongen ontsla gen hebben weten te voorkomen. Het heeft hem echter bevreemd dat het terugbrengen van de werk week van 38 naar 36 uur bij nieuwe vacatures als bezuiniging wordt aangemerkt. "De vakbonden en de landelijke PvdA moeten daarvan niets hebben. Arbeidstijdverkor ting is een maatregel om werk te scheppen en niet om te bezuini gen", aldus Walenkamp. Het CDA zal het college vragen een effectennota uit te brengen over de gevolgen van gemeentelij ke bezuinigingen de afgelopen ja ren. Volgens Walenkamp moet een dergelijke nota voor de behande ling van de voorstellen in de ge meenteraad in juni, op tafel liggen. Ten aanzien van een belasting verhoging voelt Walenkamp zich meer thuis bij de PvdA en Links Leiden dan bij de WD. Ook het CDA is er op uit de laagste inko mens te vrijwaren van financiële klappen. De fractie moet zich ech ter nog over een definitief stand punt beraden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13