Van tuinhek wordt het onmogelijke verlangd Handig in de tuin Techniek in Vrije Tijd in teken van de jeugd BIJ KOOREMAN MEUBELEN IN HARTJE CENTRUM LEIDE VRIJE TIJD Gootsysteem zonder lijmen monteren Vuilniszak in het aanrecht VRIJDAG 17 APRIL 1987 PAGINA 11 Frans Scherhorn bij zijn satelietontvanger. Als amateur puntgave en gedetail leerde foto's van weersatellieten ontvangen in de huiskamer. Met behulp van moderne elektronica is dat heel goed mogelijk, maar het blijft voor veel 'weermaniakken' een droom. Want met kant-en klaar gekochte apparatuur gaat zo'n hobby al gauw tegen de zes duizend gulden vragen. Met een beetje gevoel voor techniek is er echter een veel goedkopere oplos sing. De binnen de stichting De Koepel opererende Werkgroep Kunstmanen laat op de beurs Techniek in Vrije Tijd zien, hoe die eruit ziet. De beurs wordt van za terdag 18 tot en met dinsdag 21 april (van 10.00 -18.00 uur) gehou den in de Juliana- en Margriethal len van de Utrechtse Jaarbeurs. De tweejaarlijkse manifestatie wordt nu voor de zesde keer ge houden. Van stoomtreintjes tot zweefvliegtuigjes en van hobby- computers tot sterrenkijkers. Met dit keer als motto jeugd en tech niek, maar zeker ook toegankelijk voor niet meer zo jeugdigen met belangstelling voor technische hobby's. De Werkgroep Kunstmanen heeft in de stand fraaie foto's han gen. Door de leden thuis ontvan gen van weersatellieten. Secretaris Hans Scherhorn (43) is in het dage lijks leven leraar Frans aan een middelbare school. Ooit werd hij er door een vriend opmerkzaam op gemaakt, dat op Techniek in Vrije Tijd jongens stonden, die weersa- telliet-foto's uit de ruimte oppik ten. Hij ging kijken en was ver kocht. „Ik ontvang polaire weersatellie ten (de Amerikaanse NOAAY-sate- lieten). Dat zijn foto's van satellie ten die banen beschrijven om de polen van de aarde. Ze hangen dus niet ogenschijnlijk op een punt stil, je kunt ze maar op bepaalde tijden van de dag horen". „NOAA-satellieten zenden uit in het gebied van 137 MegaHertz, een frequentie die je op moderne scan ners kunt intoetsen. Iets boven de normale FM-band voor radio. Je kunt de foto's in grote lijnen op drie manieren vastleggen. Op foto grafisch papier, met inbrandpapier of met fotokopieer-papier". „Satelliet-foto's ontvangen vol gens de natte fotokopieer-metho- de. Het klinkt gek, maar het is waar. Bij onze methode heb je foto kopieer-papier nodig en toner, geen van tweeën bederfelijk. Een A-4'tje fotokopieer-papier komt op dertig cent". Wie wil wetenn hoe het allemaal percies in z'n werk gaat moet een bezoekje brengen aan de tentoon stelling of schrijven naar: Werk groep kunstmanen, sec. Hans Scherhorn, Dollardstraat 126, 3812 EP, Amersfoort. Kom nü ons kompleet vernieuwde en uitgebreide meubelkol- lektie '87 bewonderen. Nergens zag u zo'n verfijnde kollektie meubelen in o.a. MAHONIE, KERSEN en TAXUSHOUT. Gespecialiseerd in ENGELS EIKEN en mahonie, 'n Klasse op eenzame hoogte, die nu door de koersverlaging van het pond LAGER GEPRIJSD is dan ooit..! Tevens een enorme kollektie 2 en 2,5-ZITS BANKEN in eigen tijdse en klassieke stoffen. Ook het unieke aanbod in bijpas sende verlichtingsarmaturen en uurwerken (o.a. in messing en brons) mag niet onvermeld blijven. De exclusiviteit en afwer king is van Kooreman bekend. Nü met deze paasshow uiterst aantrekkelijk a geprijsd! Komt u óók vrijblijvend kiiken..? Tuin- en andere erf-afrasterin- gen zijn in ons land bijna even vanzelfsprekend als een goed sluitende voordeur. Net als die ren hebben mensen een be paalde 'territoriumdrift': we willen duidelijk aangeven wat ons eigen terrein is. We willen dat doen op een wat vriendelij ker manier dan het beruchte bordje 'verboden toegang' vol gens artikel 461 Wetboek van Strafrecht. Maar we willen nog meer. Een af paling van eigen grond moet ook decoratief zijn. en liefst zo weinig mogelijk onderhoudszorgen ge ven. Ook willen we er in het alge meen niet al te veel geld aan beste den, tenzij de omheining tevens als statussymbool moet fungeren. Er wordt op dit gebied wat aan gerommeld! In een straat van en kele honderden meters lang zie je tientallen verschillende soorten af rasteringen. Tuingaas, vergroende houten schaaldelen tegen verpie terde paaltjes gespijkerd, beton nen sierblokken die ooit inderdaad sierlijk waren maar nu onder een laag modder en algen schuil gaan, bejaard en verweerd smeedwerk (echt of imitatie), gemeen gepunte ijzeren speren, elk jaar opnieuw met een kwastje verf ingesmeerd tot de verfkorst er van ellende af valt, gemetselde lage muurtjes van baksteen of (op zich heel mooie) misbaksels, dat zijn van die in de steenoven misvormde stenen die vroeger afgedankt werden en nu, bijna niet meer verkrijgbaar, goud geld kosten, omdat de moderne produktieprocessen geen mis vormde stenen meer opleveren... jammer. De hedendaagse technologie heeft handig ingehaakt op de eisen van de consument. Een tuinhek moet mooi en functioneel zijn, en vooral geen kopzorg geven wal het onderhoud betreft. Kunststof geeft het antwoord op al die vragen. Met die 'plastics' kunnen natuurlijke materialen als hout en metaal heel kunstig wor den nagebootst. Kunststof is onge voelig voor rot (de zwakke kant van niet-duurzaam hout) en roest niet, zoals ferro-metalen wèl doen. Een complete regenwaterafvoer monteren kan tegenwoordig heel eenvoudig. Bruynzeel lanceerde een totaalpakket aan materialen met enkele opmerkelijke eigen schappen. De gootbakken hebben een vlakke bodem en enigszins schuin opstaande kanten en de af voerpijpen zijn vierkant. De fabri kant zegt daarvan dat ze beter af voeren dan ronde, omdat het water (bij zware regenval) in de vierkante buizen niet gaat 'draaien'. Wat het 'Terrain'-systeem zo aan trekkelijk maakt voor de doe-het- zelver is dat de onderdelen niet ge lijmd behoeven te worden. Alle on derdelen passen met geribde strips van zachte kunststof waterdicht in elkaar. Het is dus gewoon een kwestie van in elkaar klikken, zo dra de delen op de vereiste maat zijn gezaagd. Het systeem bevat alle elemen ten die men voor welke gootsitua- tie ook maar nodig kan hebben, zo wel voor de ophanging als voor de opbouw van de totale afvoer. Be halve de gootbakken dus ook hoek- en eindstukken, knie- en uit loopstukken voor de pijpen enz. Behalve voor het maken van een hemelwaterafvoer ten behoeve van een zelf gebouwd tuinhuisje. schuur, garage enz. is het systeem uiteraard ook te gebruiken voor to tale vervanging van het bestaande afvoersysteem, wanneer dit ernsti ge mankementen vertoont. De uit lopen kunnen zowel op de riole ring als op een afvoerput worden aangesloten. Wie regenwater wil opvangen voor de planten, kan een van de pijpen op een regenton la ten uitmonden. 'Terrain' is verkrijgbaar in wit en bruin, in bouwmatenalenzaken en dergelijke. Informatie: Bruynzeel Plastics, Hendrik Ido Ambacht, te lefoon 01858-14044. Als deze zomer de besdragers in de moestuin weer gaan produceren, zijn de vogels er meestal sneller bij dan de rechtmatige eigenaar. Een afdoende bescherming is een com plete set om de struiken onbereik baar te maken voor hapgrage vo gels bestaat uit een aantal tonkin-- stokken die met clips aan elkaar worden gezet en waarover een bij passend net wordt gelegd. Enkele andere tuinierprodukten de belangstelling waard zijn: zoals een automatische waterregelaar, uitgerust met de 'voelprikkertjes' die, in de potaarde gestoken, signa leren of er behoefte is aan water. Zodra dat nodig is wordt water toe gevoerd. Van dezelfde fabrikant is er een nieuw broeikasje met een waterreservoir en een bevloeiings- mat om stekjes en zaadjes door de eerste kweekperiode te helpen. Zo dra de plantjes verspeenbaar zijn, kunnen ze uit een doordrukstrip gedrukt worden zonder dat er wor- telschade optreedt. Potplanten die zomers naar bui ten mogen, kunnen zonder dat er speciale bakken aan te pas komen, worden gehangen aan de tuinmuur dank zij een muurpothanger, ge schikt voor elke pot van aardewerk of plastic. (foto GPD) Informatie Amevo Alkmaar, tel. 072-400144. Tuinafrasteringen (hekken en poorten) van kunststof in een van klassiek smeedwerk afgeleide vormgeving, bestand tegen zeer la ge en hoge temperaturen, in zwart en wit verkrijgbaar, in losse onder delen te koop en dus voor zelfmon- tage geschikt, vormen een alterna tief op het brede gamma aan om heiningsmaterialen. Een op dit ge bied gespecialiseerde leverancier heeft een royale keus in stijlen. Ook combinaties van kunststof fi guraties en staven van aluminium zijn mogelijk. Kunststof tuinafscheidingen: alle soorten en maten te koop. (fotoGPDi In vele gevallen vult het aanrecht- blok niet de volle ruimte tussen de keukenwanden. De overblijvende ruimte is vaak een rommelhokje. Met wat handigheid is die ruimte heel praktisch te vullen. Door een Badrandprofiel Doorgaans pleegt men de aanslui ting tussen bad en wand met kit af te dichten om het doordringen van water te vermijden. Vaak wordt die 'badrandzone' wat smoezelig, gaat kalkaanslag en schimmel verto nen. Een nette, makkelijk schoon te houden en hygiënische oplos sing is het badrandprofiel dat sinds kort verkrijgbaar is. Het is een vin ding van de grote Nederlandse pro fielproducent Elton. Onder de naam Ellen zijn ze in talloze win kels verkrijgbaar. eindkastje te verplaatsen (in de richting van de zijwand) wordt de loze ruimte 'verschoven' zodat de ze naast de spoelbak kwam. Daarvoor wordt een smal extra deurtje gemaakt en erboven een klapbaar gedeelte in het aanrecht- blad. Aan de binnenkant afge werkt met watervast triplex vormt het een nis waarin een plastic vuil niszak kan hangen. Met twee een voudige beugeltjes kan de zak wor den opgehangen. Het keukenafval gaat er via het bovenluikje in, de zak wordt via het extra deurtje ver wijderd. Er komt natuurlijk wel wa pas en meetwerk aan te pas. en een ze kere handigheid is ook onontbeer lijk. Een slimme doe-het-zelver komt er echter wel uit, ook als de situatie enigszins anders is dan op deze tekening. Een loze ruimte goed benut.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11