99 99 Plannen voor elektronisch 'spoorboekje' IJ® I f l fffiU-1 'Het ligt hier echt niet vol dwangbevelen' Massamoord treft Dinka's in Soedan Japan verdacht van dumpen printers 7ctOMlAAD! m Uf AH wil vut tussen 58 en 68 jaar Minder ontslagen nodig bij Billiton Belastingmuseum wil publiek lokken in jubileumjaar ORANJEBOOM DONDERDAG 16 APRIL 1987 UTRECHT (ANP) - Over een paar jaar zullen reizigers thuis „vanuit de luie stoel" aan de weet kunnen komen hoe laat ze van huis moeten en op hun bestemming zullen arriveren, hoe vaak ze moeten overstappen en hoeveel de reis ongeveer gaat kosten. Ze hoeven alleen te beschikken over een telefoon met druktoetsen en een op een kabelnet aangesloten tv-toestel met teletekst. Dit is gisteren bekend gemaakt in toetsen van de telefoon kunnen Utrecht bij de presentatie van vervolgens worden gebruikt bij het opvragen van informatie, waarbij het open- vertrekpunt en bestemming via de organisa- postcodes worden aangegeven. „ken voor Op- het tv-scherm verschijnen vervoer), de Advies- dan de gevraagde gegevens, waar- Verkeer en Vervoer bij ook een keuze mogelijk is tus- kortste reistijd en (van belang plannen voor een elektronisch formatiesysteem v baar vervoer door ties: Tele Atlas (databanken verkeer groep (AGV), het Economisch Bureau voor het Weg- en Watervervoer voor ouderen en gehandicapten of (EBW) en de Verkeers- Ver- met veel bagage) zo i voersgroep van TNO. Onderzoek mogelijk overstappen. Het sys- heeft uitgewezen dat het technisch teem kan ook op stations worden sys- gebruikt waar hét reisadvies even- trein, tueel op papier kan worden afge drukt en meegegeven. De dienstre- dat gelingen van de meeste vervoers maatschappijen zijn al in geauto matiseerde vorm aanwezig. In enkele regio's kan binnenkort een proefproject worden opgezet, waarna het systeem volgens de vier organisaties in 1990 landelijk kan worden ingevoerd. Als de rei zigers een kwartje betalen per ge vraagd advies (af te rekenen via de telefoonnota) levert dat meer dan twee miljoen op. Met reclamebood schappen op het scherm kan daar nog een miljoen bijkomen. De vier sluiten ook een bijdrage van de vervoersbedrijven niet uit, aange zien die kosten besparen als de in formatieverschaffing die ze nu zelf ZAANDAM (GPD) - De directie verzorgen door het systeem wordt financieel mogelijk teem te ontwikkelen tram, bus, metro en veerboot. Het systeem komt erop men een bepaald nummer belt en op de tv een daarvoor bestemde te letekstpagina oproept. De druk- STIL PROTEST AMSTERDAM - Ruim. honderd oud-verzetsstrij ders en sympathi santen hebben gisteren bij het Nationaal Monu ment op de Dam in Amsterdam een demonstratie gehouden tegen de korting op hun pensioenen. Tij dens de betoging, die in stilte ver liep, droegen de deelnemers bor den met beruchte KHARTOUM (AP) - Het verzet in het zuiden van Soedan heeft giste ren in een radio-uitzending bekend gemaakt dat de politie betrokken is geweest by de moord op meer dan duizend leden van de Dinka stam. Deze mensen, meest vrou wen en kinderen, hadden hun toe vlucht gezocht bij een politiebu reau en werden door Arabische no maden afgeslacht, aldus het be richt. De regering heeft tot dusver geen commentaar op dit bericht gegeven. Een militaire zegsman maakte op 31 maart melding van een incident bij ditzelfde politiebu reau, in ed-Da'ein, ruim 500 kilo meter ten zuidwesten van de hoofdstad. Hierbij vonden 70 Din ka's en 30 nomaden de dood. Een parlementslid maakte des tijds bekend dat de plaatselijke au toriteiten groepen Dinka's samen had gebracht om hen beter tegen aanvallen van nomaden te kunnen beschermen. Volgens het radiobe richt betrof het hier een dergelijke groep. Het Soedanese persbureau be richtte gisteren dat minister van binnenlandse zaken Sidahmed el- Hoessein binnenkort met een dele gatie naar het betreffende gebied zal afreizen teneinde een blijvende oplossing ter beëindiging van de stammentwisten te bereiken. De Dinka's zijn niet-islamitische zwarten, die in het zuiden van Soe dan wonen. Uit hun midden is het Soedanese Volksbevrijdingsleger (SPLA) ontstaan dat al sinds 1983 voor een onafhankelijk Zuid-Soe- dan strijdt. De Arabische nomaden, die zich volgens het radiobericht van het SPLA aan de massamoord schul dig hebben gemaakt, behoren tot de islamitische Baggara-stam. De Baggara zouden van de politie ke rosine hebben gekregen, waarmee zy de geboeide Dinka's overgoten en vervolgens in brand staken. van Ahold (Albert Heijn) weegt een systeem van flexibele pensionering in te voeren, waarbij werknemers de kans krijgen i overgenomen. Marktonderzoek heeft uitgewe zen dat ruim, tweederde van de Ne derlanders thuis geen enkel spoor- keuze tussen hun 58-ste en 68-ste of busboekje heeft. De telefonische jaar met werken op te houden. Het informatiecentrales verwerken concern, waar 25.000 jaarlijks ongeveer BRUSSEL/GENEVE (Rtr) - De Europese Commissie heeft miljoen werken, probeert aldus tegenwicht vragen, terwijl maar 15 procent te beiden aan de ontwikkeling dat de Nederlanders weet dat ze be- derzoek gelast naar mogelijk dum mensen steeds jonger met vut staan. Bij het onderzoek gaf 70 pro- ping van computerprinters uit Ja pan. Een woordvoerder van de commissie verklaarde gisteren dat het het grootste anti-dumpingon- derzoek te zullen doen gaan Volgens hoofd arbeidszaken Ahold, C. van Gent, wordt deze cent van de ondervraagden vol gens Van Maarseveen aan dat ze informatiesysteem steeds vroeger uittreding op ter- gebruik zouden maken. Twaalf derzoek tot nu toe betreft. De EG- mijn te duur, is het psychologisch procent zei niet goed om mensen al op betrek- openbaar kelijk jonge leeftijd het stempel stappen als 'oud' op te drukken en dreigt door teem de toenemende vergrijzing in land op den duur een tekort i de auto naar het markt voor printers is goed dumpen van halfgeleiders uit Ja pan. Het anti-dumpingonderzoek van Japanse printers richt zich op zo genoemde 'margriet'- en 'dot-ma- trix'-printers. Volgens de commis siewoordvoerder is het Japanse aandeel op de EG-markt voor deze het ters in Japan hoger liggen dan de te zullen over- een miljard dollar per jaar voor de Printers de laatste jaren sterk toe- o'n informatiesys- Japanse fabrikanten. Anti-dumpingprocedures duren i jaar genomen. Vorig jaar leverde Japan de EG 195.000 margriet-printers te- Volgens dr. ir. M.F.A.M. van meestal een jaar en worden veelal gen 140 °00 in 1983, waarmee het Maarseveen (TNO) staan openbaar gevolgd door extra invoerrechten zijn marktaandeel vergrootte van beidskrachten te ontstaan. Ahold, vervoerbedrijven en -organisaties die de al te laag bevonden prijzen veertigtot zeventig procent. dat voornamelijk jongere werkne- alsNS,deESOendeKNVTOposi- compenseren. De afgelopen week T 1J Mm J~ kondigde de EG aan eenzelfde on- mers heeft, voorziet over tien, vijf- tief tegenover de plan: tien jaar personeelsproblemen. "Ons plan is nu om mensen die langer willen blijven werken deze mogelijkheid te bieden, waar dan financiële voordelen in de vorm van een hoger inkomen of pen sioen tegenover zullen staan", al dus Van Gent. "Anderzijds willen wij mensen die, om wat voor reden dan ook, eerder met werken willen ophouden, die kans bieden. Zy zul len dan echter niet meer dan een basisinkomen krygen, dat ze zelf moeten aanvullen." Ahold heeft het plan al met de vakbonden besproken, die volgens van Gent nog niet onverdeeld en thousiast hebben gereageerd. "Ze zien wel mogelijkheden, maar wil len eerst wat meer weten over de uitwerking'.'. Een werkgroep, waarin ook het Ahold-pensioen- fonds zitting heeft, gaat zich bin nenkort met dat laatste bezighou den. Over een jaar worden de resul taten daarvan verwacht. Binnenkort (na de komende cao- onderhandelingen) wil 'Ahold al van start gaan met een experiment voor een flexibele vut vanaf zestig jaar. Daarbij zijn 2500 werknemers betrokken. ADVERTENTIE MHKPRUS NU Al HALFVOLLE VERSE DAGMELK HUIDIGE MINIMUM- PRUS EXTPA PAASSTUNT DAGVERSE LEKKERE SLAGROOM l\W AH I LI I VOLLE VERSE DAGMELK HUIDIGE MINIMUM PRIJS De Japanse export van dot-ma- trix-printers is nog sterker toege nomen, van 255.000 in 1983 tot 1,52 mftjoen vorig jaar. Hier ging het Ja panse marktaandeel van 52 naar 74 procent. Het onderzoek wordt ge daan op instigatie van de verenig de Europese printerfabrikanten, die zeggen dat de prijzen van prin- Garnalen pellen DEN BOSCH (ANP) - Het thui- spellen van garnalen is in 1986 ook in Noord-Brabant opgedoken. Zes tien keer werd in dat jaar proces verbaal opgemaakt wegens illegaal pellen en onvoldoende hygiëne. De omstandigheden waaronder het pellen en de pellers werden aange troffen waren soms zeer treurig. Dat schrijft de in Den Bosch ge vestigde Keuringsdienst van Wa ren in het jaarverslag over 1986 dat woensdag werd gepresenteerd. Als schrijnend voorbeeld wordt een gezin genoemd waar zich een sterf geval voordeed ten gevolge van een zeer besmettelijke ziekte. „Het gevaar van overdracht van de be smetting op de garnalen was reëel, maar kon gelukkig tijdig worden gekeerd", aldus het verslag. prijzen die de Japanse producen ten in de EG vragen. Het eigen marktaandeel van de Europese fa brikanten is 7,5 procent bij de mar griet-printers en elf procent bij de dot-matrix-printers. Verder is in Genève bekendge- worden dat Japan een speciale commissie van de GATT (Algeme ne Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) zal acceperen die een klacht van de EG over de Japans- Amerikaanse halfgeleiderovereen komst gaat onderzoeken. De EG meent dat die overeenkomst in druist tegen de regels voor de vrije handel van de GATT omdat er prijsafspraken zijn gemaakt. Het zal enkele maanden duren voordat een dergelijke commissie uitsluit sel geeft. Diezelfde halfgeleiderovereen komst heeft ook tot een handelcon- flict tussen de VS en Japan zelf ge leid. De VS zeggen dat Japan zich niet houdt aan de afspraak geen chips meer te dumpen en hebben gedreigd met extra invoerrechten op Japanse elektronica ter waarde van 3000 miljoen dollar. Die rech ten zullen vanaf morgen worden geheven als het conflict niet wordt bijgelegd. ARNHEM (GPD) - De reorganisa tie by Billiton in Arnhem, waar 240 mensen werken, hoeft veel minder banen te kosten dan de directie vreesde. Hooguit zijn nu nog enke le tientallen ontslagen nodig in plaats van de minstens 100 en wel licht 180, zoals de Shell-dochter vo rig jaar november aankondigde. Dat blijkt uit het onderzoek dat de Somo (Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen) op verzoek van de ondernemings raad van Billiton heeft ingesteld. Dit naar aanleiding van de dreigen de reorganisatie, die noodzakelijk zou zijn vanwege de internationale crisis op de tinmarkt en de slechte vooruitzichten voor deze markt. Volgens de rapportage van de Somo heeft Billiton een volstrekt verkeerde inschatting gemaakt van de ontwikkelingen op de tin- markt, die inmiddels weer aan trekt, terwijl deze week bekend werd dat er ook weer een principe overeenkomst is gesloten over ver lenging van het tinakkoord tussen de tinproducerende -en verwer kende landen. Volgens een woordvoerder van de ondernemingsraad heeft de di rectie deze week in een gesprek met de onderzoekers van Somo er kend dat haar marktontwikkelingen Het SPLA verweet premier Sa- dek el-Mahdi het stammenconflict te hebben aangewakkerd door de Baggara te laten optreden als mili tie en hen om die reden te bewape- In middels heeft een militaire woordvoerder gisteren bekend ge maakt dat de regeringstroepen éen belangrijk kamp van het SPLA hebben vernietigd. Het kamp be vond zich in de buurt van Bentioe, 760 kilometer ten zuidwesten van Khartoum. Het SPLA zou bij deze actie zware verliezen hebben gele den. Geruchten als zou het SPLA de stad Bentioe momenteel belegeren werden door de woordvoerder ont kend. FONTEIN RIJKE BRON - Ge- meentefinanciën van Rome heeft in de afgelopen acht maanden voor afgerond 60 miljoen lire aan Italiaanse munten en 300.000 geldstukken uit andere landen uit de Fontana di Trevi gevist. Samenwerking van Philips met Tsjechen EINDHOVEN (ANP) - Philips neemt een belang van 20 procent in een fabriek die in Tsjechoslowa- kije videorecorders gaat maken. De onderneming Avex krijgt zijn hoofdvestiging in Bratislava. Phi lips brengt onder meer de produk- tiekennis in. Het Tsjechische be drijf Tesla neemt een belang van 70 procent. Het in Praag gevestigde Transakta neemt het resterende belang van tien procent voor zijn rekening en is verantwoordelijk voor de handelsactiviteiten. De productie van de videorecor ders moet volgend jaar beginnen en komen op ongeveer honderd duizend. Dat aantal moet in 1993 opgelopen zyn tot een half mftjoen per jaar. Avex wil ook exporteren naar het westen, zodat de Tsjechen meer deviezen binnenkrijgen. Argentinië wil voor gaspijp twee mld. betalen BUENOS AIRES (ANP) - De Ar gentijnse regering verwacht vóór 15 mei een akkoord te sluiten met de Nederlandse regering over ach terstallige betalingen voor de gas- pijpleiding van Midden- naar West- Argentinië. Die werd in de tweede helft van de jaren zeventig aange legd door Nederlandse bedrijven waaronder Boskalis. Argentinië gaat Nederland in totaal ruim twee miljard gulden betalen voor ach terstallige betalingen en de overna me van de gaspijpleiding. Volgens de Argentijnse staatsse cretaris van energie Jorge Lapefta moeten alleen nog wat details over de financiering van deze operatie worden geregeld. Aanvankelijk had dit voor 31 maart moeten ge beuren, maar de onderhandelings- termijn is op het laatste moment met 45 dagen verlengd. In Argentinië is overigens lang niet iedereen gelukkig met het tal personeelsleden dat daardoor principe-akkoord tussen de Neder- zal moeten afvloeien door de feiten is achterhaald. De directie heeft tijdens dat overleg laten weten dat er toch nog 40 tot 50 banen bij het bedrijf moe ten verdwijnen, maar de vakbon den zetten daar 'hele grote vraagte kens bij'. De directie was overigens niet voor commentaar bereikbaar. landse en de Argentijnse regering. De voorzitter van het Argentijnse gasbedrijf te Mendoza, Victorino Cattarossi, uitte dezer dagen zijn ongenoegen, omdat zijns inziens Argentinië ruim een miljard dollar gaat betalen 'voor een oorspronke lijke schuld van tussen 200 en 460 miljoen dollar'. ROTTERDAM - Het woord 'be lastingmuseum' wekt misschien niet de aangenaamste gedachten, zo kort na het invullen van het aanslagbiljet. Toch is een bezoek aan het dit jaar 50 jaar oude Be lastingmuseum in Rotterdam, het enige ter wereld, meer dan de moeite waard. „Iedereen denkt dat het hier vol ligt met aanslag biljetten, dwangbevelen en aan maningen", zegt directeur P. L. door Bas Hoppel H. Crasborn, „maar dat is natuur lijk niet zo". Sterker nog, ook de directeur van het museum heeft moeite met het invullen van het belas ting-biljet. „Het is ieder jaar het zelfde gedonder", moppert hy. „Gezeur over de kosten vam m'n werkkamer in het museum en over de aftrek voor gemaakte reiskosten". Jaarlijks komen er maar zo'n 10.000 bezoekers. Dat vindt de museum-directie te weinig en daarom wil ze er in dit jubileum jaar iets aan doen. Crasborn: „Ie dereen heeft natuurlijk een hekel Ook het beroemde koffertje dat de minister van financiën jaarlijks gebruikt op Prinsjesdag ontbreekt nietin de collectie van het Belas tingmuseum. (foto GPD) aan belasting betalen. Toch zeg gen al onze bezoekers: we had den nooit gedacht dat het mu- seum zo leuk was". Wie door de 'smokkelkelder' loopt en er bij voorbeeld de fiets ziet staan met het holle zadel dat vroeger werd gebruikt om er sigaretten uit Bel gië mee te smokkelen, beseft dat de belastinggeschiedenis inder daad meer omvat dan dorre pa pieren. In de zomermaanden zal het onderwerp 'smokkelen' in een aparte tentoonstelling extra aandacht krijgen in het Belas tingmuseum. Wie heeft er wel 's van schoor steenbelasting, belasting op vloeipapier, de Russische baard- belastingpenning en belasting op speelkaarten gehoord. Ook dit laatste zal dit najaar onder werp zijn van een aparte tentoon stelling. Dan zal ook een catalo gus van de complete collectie speelkaarten en andere gezel schapsspellen verschijnen. En aan het eind van het jaar is er de tentoonstelling 'Van ganzeveer tot terminal' over de kantoor spullen die de belastingambte naar in de loop van de tijd alle maal heeft gebruikt. Het Belastingmuseum werd vijftig jaar geleden gesticht door prof. dr. J. van der Poel, jaren lang directeur Belastingen was van Zuid-Holland. Zijn indruk wekkende verzameling ging en kele dagen voor het grote bom bardement op Rotterdam op 14 mei 1940 geheel verloren. De in 1982 overleden professor heeft echter kans gezien een geheel nieuwe collectie op te bouwen. Het oudste bezit van het mu seum is nu een 3.000 jaar oud Egyptisch beeldje. Het is inder tijd gemaakt in opdracht van een belastingambtenaar, die het vol gens een religieus gebruik mee nam in zijn graf. Nog wekelijks wordt het mu seum verrijkt met nieuwe aan winsten afkomstig uit stoffige la den of kasten van de verschillen de belastingdiensten in ons land. Crasborn: „Dat lukt over het al gemeen niet zo best, omdat die vrij behoudend zijn. Maar je staat er wel eens van versteld wat er allemaal nog te voorschijn komt". J eneverstökerij en Sigaren wegers, soldeerijzers, munten, roerstokken uit de clan destiene jeneverstokerijen, ko peren stempels om een lak-af- druk mee te maken, maatglazen en ga zo maar door. Er is allemaal geen plaats voor. Het Belasting museum barst werkelijk uit z'n voegen. Het meeste moet dan ook noodgedwongen worden op geborgen in een depot. Mogelijk kan hierin de komende jaren ver andering komen als het pand er naast, waarin vroeger de Ryks- belastingacademie was geves tigd, by het Belastingmuseum kan worden getrokken. Dan pas kan het museum ook aan meer publiek gaan denken omdat het dan ook de weekeinden geopend zal zijn. ADVERTENTIE BOS PILS Als echte boomplanter moet u altijd minstens één bos pils (24 boompjes) in huis hebben. Want alleen uit een vol bos mis je één, twee boompjes niet. 'N VORSTELIJK BIER SINDS 1671

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9