WA-premie voor auto's fors omhoog Mulshoffs PaasToplien Hulshoff Ambtenaren willen oordeel Albeda VNO: werklozen in buurthuis bijscholen Amerikaan mag Lago nieuw leven inblazen Stukgoedwerkgevers wachten op Lammers Thuiswerk bron van klachten DONDERDAG 16 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Heftig protest Consumentenbond UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De premies voor autoverzekeringen worden 7 tot 7,5 procent hoger. De contactcommissie motorrijtuigenverzekering neemt vandaag een be slissing over de wijzigingen van de verzekeringsvoorwaarden. De verzekeraars vinden een premieverhoging nodig, omdat de uitkeringen op grond van WA-verzekeringen fors toenemen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De werkgeversorganiatie VNO vindt dat langdurig werklozen in buurt huizen op het individu toegesne den scholing moeten kunnen krij gen. Dat werkt volgens het VNO beter dan de plannen waarbij werklozen letterljk terug gaan naar de schoolbankjes om cursussen te volgen. Het VNO zal die gedachten neerleggen in een binnenkort te presenteren alternatief voor de 'ka derwet volwasseneneducatie', die de PvdA heeft opgesteld en steun krijgt van het C!DA. De werkgevers zullen hun plan ook op tafel ieggen tijdens het voorjaarsoverleg met de vakbewe ging en regering. Tijdens dat over leg willen ze praten over loonkos tenmatiging, scholing, het stimule ren van onerzoek en ontwikkeling van nieuwe produkten, en het ver hogen van de flexibiliteit van de produktie en de arbeidsverhoudin gen. Hoog gespannen verwachtingen van het overleg heeft het VNO niet. "We moeten ons richten op die din gen waarover we het eens zijn, en vooral de afspraken van vorig jaar evalueren", aldus VNO-voorzitter Van Lede gistermiddag. Een nieuw centraal akkoord sluit hij al dus vrijwel uit. De werkgeversorganisatie is bang dat er niets terecht komt van een lastenverlichting voor burgers en bedrijven. De belastingmeeval lers van het rijk worden volgens het VNO ten onrechte gebruikt voor het financieren van begro tingsoverschrijdingen bij ministe ries. Daardoor ligt het werkgevers aandeel van belastingen en pre mies vijf miljard hoger dan in het regeerakkoord afgesproken. Het VNO wil van deze extra lasten af en ziet liever een verlaging van het minimumloon. "Het politieke ta boe op het bespreken van de hoog te van het minimumloon moet doorbroken worden", aldus Van T r*o "'Prkgevers hebben eer der al eens een verlaging van 15 procent voorgesteld. Het VNO constateert dat Neder land meer dan andere landen te lij den heeft onder de internationale economische ontwikkelingen, als de lage dollarkoers en tegenvallen de groei van de wereldhandel. Be rekeningen wijzen uit dat er in 1990 80.000 banen minder bijko men dan voorzien, wanneer de dol lar zo laag blijft en de internationa le groei twee procent achterblijft bij de verwachtingen. De cijfers van het VNO stroken overigens niet met een gisteren verschenen publikatie van De Ne- derlandsche Bank. Daarin staat dat de lonen in de industrie sedert 1984 steeds sneller stijgen, terwijl de ar- beidsproduktiviteit nauwelijks meer toeneemt. Volgens de Bank kwam de loonkostenstijging vorigi jaar overeen met die in de rest van Europa. De contactcommissie motorrijtui genverzekering besluit vandaag over de verzekeringsvoorwaarden. Zeker is dat een verhoging van de autopremies uit de bus komt. Te vens wordt verwacht dat de verze keraars maatregelen zullen treffen tot verhoging van het eigen risico bij casco-verzekeringen en uitbrei ding van het zogenaamde 'bonus/ malussysteem' tot schade aan au to's bij diefstal en inbraak. De oorzaak van de premieverho ging is de groei van uitkeringen op grond van WA-verzekeringen. Vooral zwaar persoonlijk letsel komt bij aanrijdingen steeds meer voor, zodat de uitkeringen nave nant stijgen. Bovendien worden de mogelijkheden op verhaal voor de verzekeringsmaatschappijen vol gend jaar beperkt. Zij zullen daar door inkomsten mislopen. De Consumentenbond heeft zich gisteren uitgesproken tegen hoge re verzekeringspremies. "Het auto matisme dat grotere schade-om- vang wordt gevolgd door premies tijgingen moet worden doorbro ken", aldus bond in een brief aan verzekeraars en overheid. Zij is van mening dat verzekeringsmaat schappijen zich onvoldoende in zetten om premiestijgingen te voorkomen door de schadelast te rug te dringen. Amev Het verzekeringsconcern heeft gisteren bij een toelichting op de jaarcijfers de noodzaak van pre mieverhoging voor motorrijtuigen verzekeringen nog eens onder streept. De uitkeringen hiervoor zijn vorig jaar zowel in aantal als in omvang verdubbeld. Amev maakte bekend over 1986 een winst te hebben geboekt van 322,5 miljoen gulden, 4,8 procent meer dan de nettowinst van 307,6 miljoen over 1985. De winst per aandeel nam met 0,8 procent toe van 5,96 tot 6,01 gulden. Evenals vorig jaar een dividend voorge steld van 2,55 gulden. De resulta ten van Amev stonden en staan sterk onder druk van schommelin gen in de valuta. Het concern vindt het nog te vroeg om een uitspraak te doen over de winst over 1987. De lagere valutakoersen, vooral die van de Amerikaanse en Austra lische dollar, hebben de winststij ging over 1986 met 39,8 miljoen gulden negatief beïnvloed, aldus Amev. De omzet steeg met 7,5 pro cent van -7512 miljoen tot 8073 mil joen gulden. De winst is grotendeels te dan ken aan het levensverzekeringsbe- drijf en dat vooral in ons land en de Verenigde Staten. In deze sector nam de winst toe van 232,6 miljoen tot 271,2 miljoen gulden. In het schadebedrijf daalde de winst ech ter van 168,6 naar 115,1 miljoen, vooral als gevolg van een gestegen schadepercentage in de ziektekos tenverzekeringen in de VS. ORANJESTAD (ANP) - De Texaanse oliehandelaar Peter Whiteford en de Arubaanse regering hebben gisteren een contract getekend om de Lago-raffinaderij van Exxon weer op te starten. Als Whiteford de raffina derij niet binnen negen maanden weer in bedrijf kan nemen vervalt het contract. Een woorvoerder van de regering van Aruba heeft dit woensdag in Oranjestad bekend gemaakt. Whiteford krijgt 60 dagen de tijd om aan te tonen dat hij over voldoende geld, aanvoer van ruwe olie en een afzetmarkt beschikt om de raffinaderij 150.000 vaten (van 159 liter) ruwe olie per dag te laten verwerken. De Arubaanse regering heeft deze eis gesteld om ervan verzekerd te zijn dat de raffinaderij bij eventuele heropening op een 'substantieel niveau' kan draaien. Op Aruba wordt er overigens voor gewaakt al te hoge verwachtingen te wekken. Sedert Exxon de installatie in maart 1985 sloot hebben allerlei groepen geprobeerd de raffinaderij weer te openen. Daarbij stuitte men steeds op problemen met de aanvoer van ruwe olie en de afzet van de verkregen eindprodukten. Whiteford is de enige die hardnekkig bleef volhouden. Eén van de kernpunten in het contract is het eigendom van de installa ties. Afsproken is dat Whiteford voor drie jaar eigenaar kan worden van de raffinaderij, maar dat hij het eigendom vrij van lasten teruggeeft aan Aruba, indien zijn operatie mocht mislukken. Overigens zijn gistermiddag de onderhandelingen tussen Exxon en Aruba om te komen tot een afwikkeling van het vertrek van de multina tional voortgezet, zo deelde de regeringswoordvoerder verder mee. Eén van de punten die daarbij zeker aan de orde zal komen, is een schadever goeding voor aan het milieu toegebrachte schade, tijdens de zestig jaar dat Exxon op het eiland actief is geweest. ROTTERDAM (ANP) - De werkgevers van vier grote stukgoedbedrijven in de haven van Rotterdam heèben besloten voorlopig te wachten met het bij hun ondernemingsraden indienen van nieuwe voorstellen om af te komen van de 350 werknemers, die zij kwijt willen bij hun bedrijven. Dat heeft de organisatie van havenwerkgevers SVZ gisteren bekendgemaakt. De werkgevers komen hiermee tegemoet aan het verzoek van Commis saris van de Koningin Lammers van Flevoland aan de partijen in het stukgoed-conflict om met nieuw overleg in zicht geen stappen te onder nemen die het overleg al van tevoren kunnen belasten. Lammers heeft zich bereid verklaard om als voorzitter op te treden bij het hernieuwde overleg van de partijen in het stukgoed. De werkgevers zullen met het officieel indienen van hun voorstellen in ieder geval wachten tot 7 mei, wanneer de Ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam uitspraak doet in een procedure die door de ondernemingsraden is aangespannen tegen de aanvankelijk ingediende voorstellen van de werkgevers. In het eerste voorstel werd een stukgoed werker ontslag in het vooruitzicht gesteld, als hij tot twee keer toe een passende functie elders zou weigeren. In het nieuwe voorstel, dat voorlo pig dus nog niet wordt ingediend, zou er ontslag volgen als het niet lukt een stukgoed werker binnen een half jaar naar elders aan werk te helpen. Bestuurder P. Rosenmöller van de Vervoersbond FNV vindt het ver standig dat de werkgevers hebben besloten hun nieuwe voorstel voorlo pig niet in te dienen. Toen maandag bekend werd dat de werkgevers een nieuw voorstel overwogen, meende Rosenmöller dat dat een zware claim zou leggen op de hervatting van het overleg. De partijen in het stukgoed- conflict komen volgende week vrijdag voor het eerst onder voorzitter schap van Lammers bijeen. AMSTERDAM - De zeegodu Amphitrite hangt, gezeten op haar paard, in de takels, jaren lang heeft zij samen met haar zoon Triton en diens dolfijn aan de Cruquiuskade gelegen. 'De beeldengroep van de kunste naar Albert Termote krijgt nu een plaatsje bij de IJ tunnel, te genover het scheepvaartmu seum. (foto ANP) Cao-overleg vast UTRECHT (ANP) - De onderhan delingen over een nieuwe cao voor de circa 20.000 werknemers bij de sociale verzekeringen (GAK, be drijfsverenigingen) zijn vastgelo pen. De vakbonden hebben het overleg afgebroken omdat de werkgevers volgens hen niets te bieden hebben. De bonden willen nu proberen om met de afzonder lijke organisaties zaken te doen. Maar als ook dat niet lukt komen er acties, stakingen inbegrepen. Het geschil spitst zich toe op de invoering van de 36-urige werk week en twee loonsverhoging van in totaal 1,5 procent. De werkge vers vinden achten 36 uur per 1 april 1987 geen haalbare kaart, om dat het GAK en de bedrijfsvereni gingen door de invoering van het nieuwe stelsel van sociale zeker heid bergen extra werk moeten verzetten. DEN HAAG (ANP) - De ambtena ren vragen voor het tweede achter eenvolgende jaar het oordeel van de commissie-Albeda over het ar- beidsvoorwaardengeschil met mi nister De Koning (binnenlandse zaken). In 1986 kregen ze al op vrij wel alle punten gelijk, maar legde het kabinet het advies naast zich neer. Doet het kabinet dat dit jaar weer, dan zal de FNV-ambtenaren- centrale ACOP acties van de leden steunen. Dit is het gevolg van het overleg tussen minister De Koning (bin nenlandse zaken) en de ambtena- rencentrales, dat gisteren voor de zoveelste keer vastliep. Vier weken geleden leek het er nog op dat bei de partijen voldoende ruimte za gen om de onderhandelingen op gang te krijgen. De Koning had 795 miljoen gulden beschikbaar voor twee jaar, terwijl de bonden hun ei senpakket met 400 miljoen afzwak ten tot 900 miljoen, maar dan voor één jaar. Het kabinet floot De Ko ning echter terug: het wil niet meer dan 27d miljoen gulden voor 1987 uitgeven en afspraken voor een pe riode van twee jaar maken. De ambtenarencentrales wezen De Konings 'halve bod' af en wil den alleen nog maar over de 1987 praten. Daarmee werd de stap naar de commissie-Albeda onvermijde lijk, gezien het enorme gat tussen hun eis (900 miljoen) en De Ko nings bod (270 miljoen). Voorzitter Van de Scheur van de FNV-ambtenaren noemde het een droevige zaak dat de minister eerst een bod deed van 795 miljoen gul den en nu is teruggefloten is. "De Koning is niet de machtige man in het kabinet waar ik hem voor hield", aldus Van de Scheur. Vol gens de ambtenarenbonden is het nog nooit eerder gebeurd dat een minister van binnenlandse zaken tijdens het overleg een communi qué moest voorlezen met daarin wat het kabinet heeft besloten. Van de Scheur denkt dat het overleg voor de ambtenarenbon den 'zo langzamerhand zinloos is'. "De Algemene Rekenkamer con stateert jaarlijks honderden mil joen aan overschrijdingen op de overheidsuitgaven. Dat kan alle maal maar. Voor het overheidsper soneel kan er echter nooit iets," al dus de ACOP-voorzitter. De Koning zelf vindt niet dat het kabinet hem de teugels heeft aan gehaald en ontkende zelfs dat de 795 miljoen voor beide jaren als een bod moest worden gezien. "Het voorbehoud was dat de cijfers eerst op een rij zouden worden ge zet. Het kabinet heeft toen gecon stateerd dat er voor volgend jaar te veel onzekerheden zijn om ons nu al vast te leggen en wil wachten op de voorspellingen van het Planbu- ADVERTENTIE TILBURG (ANP) - Bijna alle vrou wen die thuiswerk verrichten heb ben psychische klachten. De be langrijkste oorzaak daarvan is dat de werk- en gezinssituatie door el kaar heen lopen, waardoor bijna al tijd moeilijkheden ontstaan niet kinderen en echtgenoten. Dat blijkt uit een onderzoek van de ge zondheidswetenschapper V. van Loo uit Heerlen, waarvan de resul- Kort Zakelijk Streekbus De Vervoersbond FNV gaat de ondernemingsraden van de streek- busbedrijven vragen om de zomer- roosters af te keuren, wanneer on voldoende rekening is gehouden met de minimale middagpauze van 15 minuten. Volgens de Vervoers bond houden veel streekvervoer- bedrijven geen rekening met de tijd die de chauffeur tussen de middag nodig heeft om zijn bus te stallen, naar de kantine te lopen en om na de lunch de bus weer op te halen en te starten. Daardoor.blijft van de minimale pauzeduur vaak niet meer dan tien minuten over. Verkade Koninklijke Verkade NV zit weer in de plus en hervat de uitke ring van dividend. Het Zaanse con cern heeft over het boekjaar 1986 een nettowinst behaald van ruim twaalf miljoen gulden. Voor het lo pende jaar is de directie optimis tisch en rekent ze op meer winst dan in 1986. In het eerste kwartaal hebben omzet en winst zich vol gens deze verwachting ontwik keld. Per aandeel was de winst 23,38 gulden tegen een verlies van 2,90 gulden het jaar daarvoor. Ver- kade gaat per aandeel/certificaat van tien gulden nominaal twee gul den dividend uitkeren. taten morgen officieel bekend wor den gemaakt. Van Loo studeert binnenkort af aan de universiteit van Maastricht. Volgens de onderzoekster ko men de klachten op lichamelijk ge bied vrijwel overeen met die van mensen die in het bedrijfsleven werken: rugpijn, pijn in de nek, schouders en armen. Veel meer dan onder werkneemsters in een fabriek is bij thuiswerksters echter sprake van geestelijke problemen. "Thuiswerk leidt tot grote span ningen in gezinnen", aldus Van Loo. Vrouwen aanraden om dan maar in een fabriek te gaan werken, vindt zij geen oplossing. "Vrouwen vinden het toch heel be- Arbeidsbureau gaat Chinese koks opleiden AMSTERDAM (ANP) - Het ar beidsbureau in Amsterdam gaat een speciale opleiding voor koks in Chinese restaurants beginnen. Het hoopt daarmee een dreigend tekort van deze vakmensen als gevolg van de fikse vergrijzing van de hui dige generatie Chinese koks te voorkomen. Eén op de drie eetgelegenheden in de hoofdstad is een Chinees/In disch restaurant. Vroeger bestond volgens De Lange een permanente toestroom van personeel voor deze 300 gelegenheden uit het thuis land. De laatste jaren is hebben de Chinese restaurants met een steeds groter personeelsgebrek te kam pen hebben. Voor deelname aan de opleiding zullen vooralsnog alleen Chinezen worden gevraagd. Waarschijnlijk zal de cursus - waarvan de precieze cursusplannen nog niet geheel zijn uitgewerkt - ook in het Chinees worden gegeven. Het GAB hoopt in 1988 50 gespe cialiseerde Chinese koks te hebben afgeleverd. langrijk thuis te zijn om de functie van moeder te kunnen vervullen. De verandering moet dan ook niet van de thuiswerkster komen maar van buitenaf, van vakbonden of de overheid, door de positie van thuis werksters te verbeteren." De onderzoekster was gisteren te gast in Tilburg, waar het Thuis werksteunpunt Brabant officieel werd geopend. Dit steunpunt is het tweede in Nederland, na het al be staande steunpunt in Hengelo dat anderhalf jaar geleden werd opge richt. De bedoeling is door middel van spreekuren en informatiebij eenkomsten en door druk op de politiek en werkgevers de positie van thuiswerksters te verbeteren. Vooral financieel is dat volgens voorzitster A. van Luijken van de Tilburgse stichting hard nodig. "Gemiddeld verdient een thuis werkster tussen de twee en vyf gul den bruto per uur. Behalve de be lasting moeten daar ook de kosten nog van af." HOOFDKWARTIER TE KOOP - Het hotel van tien ver diepingen in Chicago van waar uit Al Capone op het einde van de jaren twintig en in het begin van de jaren dertig zijn gangster rijk bestuurde, is voor 1.300.000 dollar te koop. De huidige eige naar had er in 1980 een half mil joen dollar voor betaald. Hotel Lexington, dat zeer lu xueus was ingericht, ging in 1892 open. Van 1928 tot 1932 had Al ("Scarface") Capone er op de vierde en vijfde verdieping zijn hoofdkwartier. In 1932 verhuisde hij, noodgedwongen, naar de ge vangenis van Alcatraz. Met de lu xe van het hotel ging het daarna bergafwaarts. Vorig jaar hebben de schijn werpers nog even op Lexington gestaan, toen in de jacht op de "schat van Al Capone" onder het oog van de televisie een brand kast werd opengemaakt die niets anders bleek te bevatten dan een paar lege whiskeyflessen. Hulshoff Wonen heeft voor zijn PaasWoonshowdetien B meest woonmodieuze topmerken van Europa in huis gehaald t.w. ARFLEX, ARTIFORT, BANZ BORD, BENCH, GELDERLAND, HÜLSTA, LEOLUX, MIRODAN, MONTIS en PASTOE. Resultaat: Een PaasWoonshowdie z'n weerga niet kent. 'n Woonshow die u het mooiste woonmoois, het komfortabelste woon- plezier, het plezierigste woongemak presenteert. Hulshoff Wonen introduceert op de Paas- Woonshow een Nieuwe Stijl van Wonen... üw stijl. Oók met Pasen: f 100.- inruil per zitplaats. Hulshoff presenteert op zijn PaasWoonshowdeTopTien in Wonen. En kombineert al zijn woonmodemoois meteen uniek voordeelaanbod: Tijdelijk krijgt u voor uw oude zitmeubelen f 100.- per zitplaats terug, als u bij Hulshoff nieuwe zit meubelen aanschaft. Per nieuwe zitplaats wordt één oude als inruil geaccepteerd. Voordeel-voorbeeld: Komfortabele 2/3 zitkombinatie in fraai, door en door geverfd rundleder f 3.995.- Uw inruil: 5 zitplaatsen f 500.- Uwtijdelijke voordeelprijs, slechts f 3.495.- Leiden: Nieuwe Rijn, tel. 071 -133100. e Bogaard. I I anders denken over wonen Nieuw Rijn. Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat. Leldschendam: Winkelcentrum im:Groest. Zwolle: Driepistolengang. Voorschoten: produktie-en dist

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7