Akkoord mo gelijl binnen een jaar Kapitalisme geen vies woord meer in Vietnam ié?-49.- Over middellarige afstandswapens Regering Suriname gaat hulp vragen Rode Kruis Waarschuwing voor gif gekapseisde veerboot Onrust Jordaanoever houdt aan DONDERDAG 16 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 PARAMARIBO (GPD) - De Suri naamse regering gaat samen met de Franse regering aan het Interna tionale Rode Kruis verzoeken be hulpzaam te zijn bij de repatriëring van de 8000 vluchtelingen die nu in kampen in Frans-Guyana verblij- ven. Dit maakte minister van bui tenlandse zaken Heidweiler be- kend tijdens een persconferentie. Het Rode Kruis wordt gevraagd een onderzoek te doen naar de voorzieningen die Suriname 1 als aan Martinique en Guadeloupe. opvang getroffen heeft en daar de Namens mijn -regering heb ik de vluchtelingen in de kampen te informeren. Daarna zou het In ternationale Rode Kruis de repa triëring moeten coördineren. De Surinaamse regering heeft hier mee het advies overgenomen van een gemengd Frans-Surinaamse Suriname operatie (door Alexander Münninghoff) MOSKOU - Een akkoord over de middellange afstandswapens binnen een jaar is moge- Heidweiler ziet in het bezoek lijk, maar er moet nog veel werk worden gedaan. Dat hebben de Amerikaanse minister de Franse premier Chirac van buitenlandse zaken Shultz en zijn Sowjet-ambtgenoot Sjevardnadze gisteren in Mos- Jrans-Guyane geen verband met Heidweiler: „Hoe goed de vluchte- kou, na afloop van hun besprekingen, gezegd. Shultz is intussen naar Brussel vertrokken ^c{li?!^^,ï?st,ei, "Het 'mBen het om de NAVO-partners te consulteren over de jongste voorstellen van Gorbatsjov. Franse departementen overzee "zo" Franse premier een prettig verblijf toegewenst. Als wij dit nog kunnen veraangenamen zijn wij daar uiter aard toe bereid", aldus Heidweiler. Op advies van het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs, zal or financiering van de bijdrage vragen bij de EG. Ook sluit Heidweiler een ver zoek bij het VN-hoge commissa riaat voor de vluchtelingen niet uit. materiële en medisch opzicht ook hebben dankzij de Fransen, wij rekenen het tot onze morele plicht om onze landskinde ren vrijelijk en vredig in Suriname binnen te halen. De acties van Brunswijk hebben alleen maar ge leid tot groot verdriet onder de bosland-Creolen en de indianen. Wij gaan nu de communicatie met de kampen verbete- Eerder deze week maakte dis trictscommissaris Wormer van Commewijnen bekend, dat voor de 1500 gevluchte indianen een voor malige cocosplantage bij Galibi aan de monding van de Marowijne is aangewezen. De 5000 6000 bos land-Creolen kunnen tijdelijk ge huisvest worden in Kwakoegron (boven Saramagga) en Groot-Cha- tillon (aan de Suriname-rivier). Wormer: „Deze lokaties zijn uitge kozen omdat de mensen daar bin nen een paar maanden weer in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien door middel van land bouw en visvangst. De veiligheid in dat gebied is door de regering gegarandeerd, al kan die garantie nooit voor 100 procent gegeven worden". Wormer benadrukte dat het om voorstellen gaat, die in de kampen besproken moeten wor den. „We gaan ze niet halen". De indianenvertegenwoordiger Theo Blanka, die eerder deze week was ontvoerd door Brunswijk en consorten, is in Frans-Guyana be vrijd door de gendarmes. Hij had de woede gewekt van het jungle commando door deel te nemen aan de besprekingen met de Surinaam se overheid. Blanka ligt nu in het ziekenhuis om van verwondingen te herstellen die hij opgelopen heeft tijdens mishandelingen. De Russen verwijzen naar de vol gende ronde van de ontwapenings besprekingen, die op 23 april in Genève zal beginnen en waarin dan duidelijkheid zal worden ge schapen. Het Russische standpunt is, dat een akkoord over INF (mid dellange afstandswapens) van hun kant vergezeld zal worden van een verzekering op papier, dat ook de korte-drachtwapens, die reik va hebben en Tsjecho-Slowakije staan opge steld, binnen de kortste keren ver wijderd zullen worden én dat ook de taktische slagveldwapens, zoals houwitzers en straaljagers met een atoomlading, van het denkbeeldi ge strijdtoneel dienen te verdwij- Een soort algehele nul-optie dus, die vooral door partijsecretaris Mi- chail Gorbatsjov in zijn onderhoud met Shultz krachtig naar voren werd gebracht. Uit alles is te mer ken, dat Gorbatsjov totaal niets meer wil weten van welke detailva- 500 tot 1000 kilometer riant dan ook die nog tot het hand- Oost-Duitsland haven van enig nucleair potentieel zou kunnen leiden. Hij heeft het geld hard nodig om zijn binnen landse hervormingspolitiek gestal te te kunnen geven en elke roebel die de Sowjets gedwongen zijn uit te geven voor bewapening komt nu eenmaal neer op een beknotting van de opbloei van het welzijn van de gewone Sowjet-burger. Shultz praat op Sowjet-tv vrijelijk over Afghanistan Achterstand Het Westen heeft een andere op tiek. Shultz heeft duidelijk ge maakt in Moskou dat Amerika wel iswaar bereid is de middellange af standsraketten af te schaffen, maar dat de NAVO, die op het gebied van de korte-drachtwapens nog een achterstand heeft, niet zo maar akkoord kan gaan met een tijdelij- dagen in Moskou nauwelijks toe. Hij zei dat hij over deze onderwer pen eerst in Brussel moet spreken met zijn bondgenoten, omdat Amerika nu eenmaal lid is van de NAVO en dat verbond hoog schat. Er heerst in NAVO-kringen grote beduchtheid voor het verwijderen van de kleine kernwapens, omdat daarna het grote conventionele overwicht van de Sowjets de ba lans zou kunnen verstoren. Hier te genover staat vooralsnog alleen de overtuigingskracht van Gorbats jov, die, aldus een verslag in de Pravda, spontaan in zijn gesprek met Shultz heeft uitgeroepen: „Waar zijn jullie nou eigenlijk bang voor? Wij willen immers alle kern wapens verwijderen", en die er op heeft gewezen dat al vorig jaar in Boedapest door het Warschau Pact een voorstel is gedaan om over te rugbrenging van de conventionele bewapening wederzijds te praten. Shultz zei verder, dat op het ge bied van de strategische wapens en Star Wars geen vooruitgang in Moskou is geboekt. Ook Sjevard nadze was hier somber over. Hij dacht dat er waarschijnlijk geen akkoord onder de regering Reagan meer bereikt kan worden hierover. Over een mogelijke topconferentie tussen Gorbatsjov en Reagan is niet veel positiefs te melden vanuit Moskou. Beide partijen vinden, dat deze ontmoeting, gepland in Was- Het was voor de tweede maal hington, pas kan plaats vinden als binnen korte tijd dat een westerse er ook echt zaken kunnen worden politicus ongecensureerd zijn gedaan. standpunten mocht verkondigen Shultz en Sjevardnadze onderte- op de Sowjet-televisie. De Britse kenden overigens gisteren een premier Margaret Thatcher was be- overeenkomst waarbij de Verenig- gin april de eerste. Bij die gelegen- de Staten en de Sowjet-Unie zich heid prees zij het kernwapen om verplichten tot samenwerking in zijn vredebewarende functie en oe- de ruimte en het gebruik van de fende zij kritiek uit op sommige ruimte voor vreedzame doelein- onderdelen van het Sowjet-beleid. den. Naar aanleiding van Shultz' tele- visieoptreden zeiden buitenlandse waarnemers in Moskou dat het voor het eerst was dat de gewone Sowjet-burger de gelegenheid kreeg om via zijn eigen media uit spraken te horen over de omvang van de militaire aanwezigheid in Afghanistan. Toen de Sowjet-troe- DEN HAAG (ANP) - Het commu- pen in 1979 naar dit land werden nistisch geregeerde Vietnam kan gestuurd sprak Moskou van een volgens Nguyen Van Linh op eco- „beperkt contingent". nomisch gebied een boel leren van ke achterstand in deze categorie Johannesburg, in brand staat. Het kernwapens en dus eerst zijn arse- van'de Sowj>^sjwü aanviillen^A^m Moor Ruud de Wit) slagvetdwapens kwaufshult^deze f„0"^NESBURG - Op stations Twee forensen gaan lopend op weg terwijl achter hen een treinstel op het Braamfonteinstation, gisteren de derde dag dat stakers treinen in brand staken. Johannesburg en omgeving zijn gisteren opnieuw treinen in brand gestoken. Nadat in de nacht van maandag- op dinsdag in totaal 26 treinwagons door brand waren ver- vci uuhu xjtuu I nield, zijn er gisteren nog eens tien NAVO^kringengrote wagons bijgekomen. De Zuidafri- Weer treinen verbrand in Zuid-Afrika De woordvoerder van het ver voerswezen, Jannie van Zyl, zei dat de stakers zullen worden ontslagen als zij niet weer aan het werk gin gen. Ook de stakingen bij de Zuidafri- kaanse posterijen nemen nog steeds in omvang toe. Onderhan delingen tussen de vakbond van pen zwarte jongeren stenen gooi- werknemers bij de posterijen, de pos- kaanse Transportdienst riep daar om de assistentie van de politie in en alle stations in Soweto worden nu zwaar bewaakt. Als gevolg hiervan sloeg de golf de vakbond SARHWU van brandstichting gistermiddag over naar het centrum van Johan- bond, die officiële erkenning na- leden die op grond van de noodtoe" nesburg, waarbij tenministe één 1 treinwagon vernield werd. Een persoon raakte gewond toen groe- -ging echter steeds afgewezen den Direct tingen van treinwagons in Soweto 300Ö zwarte personeelsleden zijn beschuldigde de SATS de staken- gisteren mislukt. De inzet bij deze de vakbond SARHWU ervan ver- staking, die al twee weken duurt, is antwoordelijk te zijn. Deze vak- de vrijlating van twee personeels- bond, die officiële erkenning na- leden die op grond van de noodtoe" streeft door de directie van het stand zijn aangehouden. Ook zij staatsbedrijf, heeft deze beschuldi- zijn met ontslag bedreigd als zij ZEEBRUGGE (AFP/Belga/ANP/ Rtr) - De autoriteiten van de pro vincie West-Vlaanderen in Belgie hebben de bevolking en toeristen gisteren gewaarschuwd voor ge vaarlijke vaten met gif die zijn ver dwenen uit het wrak van de Herald of Free Enterprise en mogelijk zijn aangespoeld op de Belgische kust. De waarschuwingen volgen op de explosie van een vat met to lueen di-isocyanaat zondagavond op het strand bij Knokke, niet ver van Zeebrugge. Vier leden van de dienst burgerbescherming liepen hierbij lichte verwondingen op. Het incident werd gisteren door de autoriteiten bevestigd. Aan boord van de Herald of Free Enterprise bevonden zich vijf vrachtauto's met gevaarlijke pro- dukten. Daarvan zijn er twee over boord geslagen. Zij vervoerden 65 vaten met ontvlambare stoffen (waarvan er 42 zijn teruggevonden) en 25 vaten met tolueen-di-isocya- naat (TDI), waarvan er 5 geborgen zijn. De nog ontbrekende vaten TDI liggen op de zeebodem. Mochten zij openbarsten dan zal het schadelijke effect voor het mi lieu gering zijn. Gevaarlijker is het, als de vaten in de netten van vis sersboten terechtkomen of door baggerschepen worden opgehaald. De Belgische marine gebruikt onder meer sonar om de op de zee bodem liggende vaten te lokalise ren. Denkt men er één gevonden te hebben, dan daalt een duiker af. Ook voert een helikopter inspectie- vluchten uit boven de Belgische kust tot aan het Nederlandse ei land Walcheren. De drie vrachtauto's die zich nog aan boord van de Herald bevinden, hadden een grote verscheidenheid van chemische spullen als lading. Eén ervan vervoerde 20 ton van een niet-oplosbare loodverbinding. Als vissen deze kleine korreltjes lood zouden eten, kan het lood in de voedselketen terechtkomen. Op één na zijn de 174 geborgen slachtoffers van de ramp met de veerboot geïdentificeerd. Voor alle slachtoffers - mogelijk bevinden zich nog enige tientallen doden in het onderste deel van het schip - is gisteren inDover een herdenkings dienst gehouden in de kathedraal van Canterbury. MOORDAANSLAG - Een moord commando onder leiding van een afvallige luitenant-kolonel van het Filippijnse leger heeft vorige week geprobeerd president Corazon Aquino te vermoorden in een po ging de macht in het land over te nemen. Dit heeft de krant Manila Chronicle vandaag gemeld. Twee groepen zouden onrust moeten zaaien onder de be volking door de Internationale School in Manilla en een lokaal te levisiestation te bezetten. Een der de groep zou moeten proberen pre sident Aquino, de stafchef van het Filippijnse leger, generaal Fidel Ramos, en minister van defensie Rafael Ileto te vermoorden. hun stakingen niet opgeven. MOSKOU (Rtr) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft de bevolking van de Sowjet-Unie gisteren ge zegd dat in Afghanistan 120.000 Sowjet-militairen zijn gelegerd die een „verwoestende" oorlog tegen het Afghaanse volk voeren. In een interview met de Sowjet- televisie zei Shultz ook dat Mos kous voortdurende pogingen om door te dringen in de Amerikaanse ambassade om Amerikaanse diplo maten af te luisteren niet kunnen worden geduld door de Verenigde Staten. RAMALLAH (AP) - Winkeliers in Ramallah, op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, hebben gisteren voor de derde achtereenvolgende dag hun win kels gesloten gehouden uit pro test tegen de dood van een Pale stijnse student die maandag bij een treffen met Israëlisdhe mili tairen om het leven kwam. Vertegenwoordigers van de Bir Zeit-universiteit kwamen bij een om mogelijkheden te bespre ken om de 3000 studenten van deze instelling hun studie te la ten voortzetten nu het Israëli sche leger een sluiting van vier maanden heeft gelast. Maandag werd de 24-jarige stu dent Moussa al-Hanafi dodelijk getroffen toen Israëlische troe pen onder het lossen van schoten het terrein van Bir Zeit bestorm den om enkele honderden de monstrerende studenten uiteen te drijven. Het leger heeft inmid dels een onderzoek ingesteld naar de toedracht van de schiet partij, aldus militaire zegslieden. De spanningen op de Westoe ver zijn opgelopen nadat een Is raëlische koloniste, de 35-jarige Ofra Moses, om het leven kwam toen haar auto met een benzine bom was bestookt. Zij was op weg naar de nederzetting Alfei Menashe. Naar aanleiding van deze aanslag richtte een uit kolo nisten bestaande burgerwacht vernielingen aan in het door Pa- lestijnen bewoonde gebied. Gisteren bracht minister van defensie Izaak Rabin een bezoek aan Alfei Menashe. Hij veroor deelde, evenals minister van bui tenlandse zaken Simon Peres, de acties van de burgerwacht en be loofde dat zijn regering alles zal doen om terreuraanslagen tegen te gaan. Voorts zei hij dat het voor Israëli's altijd een risico blijft om op de Westoever te wo nen. Momenteel wonen ongeveer 50.000 kolonisten in dit in 1967 door Israël ingenomen gebied met een Palestijns inwonertal van omstreeks 800.000. In de Gaza-strook werd giste ren eveneens geprotesteerd. Hier werd al-Hanafi maandagavond begraven. De scholen in Gaza bleven gisteren gesloten. Voorts zette het leger de belangrijkste winkelstraten af nadat demon stranten stenen hadden gegooid naar Israëlische militairen. Er werd geen melding van gewon den gemaakt. Te combineren met uni-rok in marine of rok/pantalon in blauw/witte streep. VROOM V DREESMANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. ADVERTENTIE het kapitalisme. Linh bezet sinds het historische partijcongres van december jl. de hoogste post van secretaris-generaal van de commu nistische partij. In een vraagge sprek met het officiële Vietnamese persbureau VNA brak hij gisteren; een lans voor een economische po litiek die ruimte biedt aan kapita listische ideêen. De reden is duide lijk: Vietnam is straatarm en de be volking heeft daar steeds minder vrede mee. Linh gaf toe dat er sinds het ein de van de oorlog tegen de Ameri kanen in 1975 de grote fout is ge maakt „een economische politiek ning Vo Van Kiet zei, en een snelle bevolkingsgroei die de groei van de rijstproduktie teniet doet. Viet nam staat daarnaast voor ruim zes miljard dollar in het krijt bij de Sowjet-Unie en andere Oosteuro- pese landen. Vandaar dat volgens Linh nu de voedselproduktie, de produktie van consumptiegoede ren en de export voorrang verdie- De Vietnamese partijleider zei dat vooral het economische den ken, de produktiestructuur en het economische management toe zijn i vernieuwing. Het probleem is ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON volgens het bureaucra- ?at Vietnamjuist kampt met tisch centralisme dat is gebaseerd op staatssubsidies". Volgens Linh is „een bepaalde rol weggelegd voor de particuliere sector en is de neiging om die te onderdrukken niet reëel en schadelijk". Sinds zijn benoeming tot partij leider is Nguyen Van Linh verras send openhartig over de noodzaak van economische hervormingen. In een gesprek met de Australische Indochina-kenner Ben Kiernan pleitte hij onlangs voor een volledi ge en radicale vernieuwing van de economie. Hij erkende dat de Viet namese bevolking steeds meer het vertrouwen in haar leiders verliest omdat zij er niet in slagen het wel vaartspeil tot een redelijk niveau te tillen. Alle inspanningen ten spijt geldt Vietnam als een van de armste lan den ter wereld: een inflatie van 700 procent over 1986, 'miljoenen' werklozen zoals minister van plan- chronisch gebrek aan geschoold middenkader. Veel vroegere za kenlieden en leden van de actieve Chinese minderheid zijn naar het buitenland gevlucht na de over winning van het communistische noorden 12 jaar geleden. Maar behalve het tekort aan zul ke krachten moet Linh rekening houden met de bureaucraten, die nog veel macht hebben en zich met hand en tand zullen verzetten te gen de economische hervormin gen. Op het partijcongres trok de vorige partijleider, Truong Chinh, al van leer tegen hen en riep hij op tot een zuivering van de partij. Veel partijfunctionarissen zouden zich schuldig maken aan corruptie, machtsmisbruik, verduistering en fraude. In Nhan Dan, het officiële partij- orgaan, stond dat de regels voor het aanwijzen van kandidaten voor Nguen Van Linh de parlementsverkiezingen, die ko mende zondag plaats hebben, moe ten worden gedemocratiseerd. Er moet meer rekening worden ge houden met de wensen van de be volking. De kandidatenlijst zou in het verleden zonder enige inspraak zijn samengesteld en de opkomst op verkiezingsbijeenkomsten liet daarom nogal een Volgens Nhan Dan zullen nu ook meer kandidaten verkiesbaar staan dan de 496 zetels die het parlement telt. De invloed van het parlement is overigens beperkt. Twee keer per jaar, in juni en in december, komen de parlementsafgevaardigden voor een zitting van een week bijeen om het beleid van de regering te be spreken. Het politburo, het leiden de orgaan van de communistische partij, maakt echter de dienst uit. In de machtsstrijd tegen de bu reaucraten en de orthodoxe partij vleugel, die vasthoudt aan het strenge communisme, ziet het er naar uit dat de hervormingsgezin- den vooralsnog aan de winnende hand zijn. Op het partijcongres werd afscheid genomen van de 'historische leiders', die samen met wijlen Ho Chi Minh communisten van het eerste uur zijn. Truong Chinh, Pham Van Dong en Le Due Tho stapten uit het politburo en maakten plaats voor medestanders van Linh, hetgeen volgens diplo maten in Hanoi duidde op de mo gelijkheid van ingrijpende veran deringen. Het opmerkelijke van deze 'nieuwlichters' is dat zij allen iets met het zuiden te maken hebben gehad. Het zuiden heeft altijd in een kwalijke reuk gestaan bij de rechtlijnige communisten uit het noorden vanwege de Amerikaanse invloed. Linh bijvoorbeeld maakte carrière in het zuiden, in het verzet tegen het Franse koloniale bewind en daarna tegen de.door Washing ton gesteunde Zuidvietnamese re gering. Als partijchef in Ho Chi Minhstad, het vroegere Saigon, voerde hij na 1975 allerlei economi sche hervormingen door, zoals ex perimenten met kleinschalige fa- miliebedrijfjes en financiële prik kels om de produktie te vergroten. De nummer drie in het nieuwe politburo is Vo Chi Cong. Hij wordt getipt als premier, heeft ook een partijfunctie in Ho Chi Minh stad bekleed en is sinds juni 1986 vice-premier van economische za ken. Verder werden Vo Van Kiet en Mai Chi Tho gekozen in het po litburo, die beiden eveneens in Ho Chi Minhstad actief zijn geweest, de laatste als burgemeester. Zij staan bekend als uitgesproken her vormingsgezind. Ook binnen het centrale comité, het partijparle- ment, boekten de hervormers winst. De parlementsafgevaardigden zullen, als het nieuwe parlement voor het eerst in juni bijeenkomt, een premier en president moeten kiezen. President Truong Chinh (80) en premier Pham Van Dung (81) treden hoe dan ook dit jaar afi zo verzekerde minister van buiten landse zaken Nguyen Co Thach on langs nog eens. Voor het president schap is Pham Hung (75), de num mer twee in de partij, de belang rijkste kandidaat. Voor het pre mierschap is naast Cong ook Vo Van Kiet in de markt. Hun mogelij ke uitverkiezing zal een volgende stap zijn op weg naar een verdere hervorming van de Vietnamese

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5