Criquielion wordt ingepakt Oranje laat winst liggen 'Samenraapsel' klopt Tsjechen 1 LlOCKl'OllT Thomas maakte blunder FC Den Bosch simpel langs DS Leclercq verrassende winnaar in Waalse Pijl Rooks valt DONDERDAG 16 APRIL 1987 SPORT PAGINA 19 Degradatie tafeltennisteam DORDRECHT (ANP) - Na een verblijf van twee jaar is de Nederlandse tafeltennisploeg uit de Europese superliga gedegradeerd. De ploeg van coach Vlieg verloor gister avond in Dordrecht op dramatische wijze van Frankrijk (3-4). Omdat Bulgarije in Sofia stuntte tegen Zweden (7-0), hield de nederlaag automatisch de degradatie in. Al voor het duel tegen de Fransen Zweden het verblijf in de superhga heerste er een nerveuze stemming geprolongeerd. Door de Bulgaarse de nationale ploeg. Debet daar- stunt niet. Ook nog niet, toen Betti- ne vriesekoop vervolgens het spel de van de Chinese aanwinst Wang aan was de onzekerheid continuering van het verblijf superliga. Weliswaar had de equi- Xiao Ming in de Franse ploeg op pe de fraaie winst op Bulgarije (6-1) koelbloedige wijze ontregelde en in de knip, garantie voor lijfsbe- het derde winstpunt liet aanteke- houd had die zege allerminst. Om- - dat de Bulgaren eerder in het sei zoen Frankrijk met dezelfde cijfers incasseren, hadden verslagen, bleef de slot wedstrijd tegen de tricolores van cruciaal belang. Ook de ontmoe ting van de Bulgaren tegen Zwe den telde nog wel degelijk mee. In dien de Oosteuropeanen in staat divisie. Het ene punt kwam waren tot een mirakel door Zwe- nooit. In het mannendubbel wa den te verslaan, werd de uitslag in Dordrecht van doorslaggevend be lang: de verliezer moest afdalen. leek de verblijfsvergunning de superliga een kwestie van Uit de vier resterende partijen had Nederland immers nog maar één zege nodig om er nog een jaartje vast te plakken in de hoogste Haldan en Van Spanje niet bij de les en in het gemengd dub bel was Haldan niet bij machte de uitstekend spelende Vriesekoop de Zweden, wat nor- voldoende steun te bieden. Door Hans Gilhaus (10) v hoofd de stand op 1-01 Bij winst maliter in de lijn der verwachtin gen lag, had Nederland door de overwinning op Bulgarije voldoen de aan twee winstpunten. Zelfs een nederlaag met 2-5 zou in dat geval nog volstaan. De zenuwachtige die nederlagen lag de beslissing de laatste twee enkelspelen. Biro- DEN BOSCH (ANP) cheau liet zich door Haldan niet meentebestuur 16-21, 19-21 FC Den Bosch heeft het ge- de politie van de Brabantse hoofd- Op grond van deze partij zag Den Bosch de ierkansing met enige zorg tegemoet. DS had stad opgezadeld met een probleem. Door gisteravond getoond gevaarlijk te kunnen zijn. Het enthousiasme in de met 500 treffers Den Bosch beheerste aan beide kanten het lucht- Doelman Van Grinsven plukte elke bal de sfeer in het Nederlandse kamn &?s1ch.?,uwtr? gevulde sporthal Bosch dinsdag 5 mei FC Den Haag moeten ontvangen tevergeefs koppende Van der Weel weg, de toch niet wprd (.pvnpd rf„r,r m,„JS Wie wyk ebde snel weg. Het pu- voor de halve-finalewedstrijd van het toernooi om de grote spits Gillhaus zag zijn kleine bewaker Bartelings 3S& bliekvoorvoelde de catastrofe. In T7._ J uucn. vuuivueiue ue caiastxuK docht. Er gingen geruchten dat de de laatste nartii 7t.rpripn hot nn oon hod laaisie partij Kreeg rienK KNVB-beker. De Bossche burgemeester Van Zwieten Zweden het nn een aWlrnnrrlio had P ,a.awic pS!^ neiiK vail heeft zich tot nu toe in stilzwijgen geh d^ eegooid met de bewiende ^?nje draa.dje J?ijval van de mogelijke bezwaren tegen de komstw aaiiec% - 8 g e kijkers. Gatien, het Franse talent supporters op Bevrijdingsdag. De politie wil de wed- tiende seizoenstreffer. Van strijd op een zondag laten spelen. grote spits GiÜhaus zag zijn kleine bewaker Bartelings niet eens staan. In de twintigste minuut rondde Gill- stilzwijgen gehuld omtrent zijn haus een voorzet van Steinmann af, vlak voor rust de Haagse deed hij dat op aangeven van Kaiser. Het was zijn zes- uit Aries, had geen kind Spanje en stelde met eenvoudige w 0 middelen (14-21, 8-21) het behoud doelpuntenmaker, bleef het rustig in en rond stadion van Frankrijk in de superliga vei- De Vliert. Temidden van 5000 toeschouwers'zag eer lig- Op genante wijze had Neder- handjevol Dordtse supporters DS terecht verliezen land een voorsprong speeld. - - DS-trainer Simon Kistemaker zag toen eindelijk in, Tegen DS, met Boogers in de laatste minuut als dat Gillhaus een betere bewaker nodig had. Dat werd na de pauze de nog niet geheel fitte Matena. Maar toen kon Den Bosch zijn favoriete spelletje spelen. Uit een tegenaanval maakte Van Duren na een mooie solo, Het duel was nodig, doordat de kwartfinale-wedstrijd waarbij hij doelman Van Bergen te kijk zette, 3-0. twee weken geleden in Dordrecht in 0-0 Boogers redde de e Fransen en moedwillig het duel Sofia zouden laten lopen. Tussen tijdse berichten in sporthal Wiel- wijk in Dordrecht bevestigden die speculaties. Bulgarije zou met 3-0 aan de leiding gaan en nog voor het gemengd dubbelspel was de Bul gaarse overwinning (7-0) een pu bliek geheim. Het ongeloof over die score hield op te bestaan, toen de samenstelling van de Zweedse ploeg bekend werd. Met Fallby en Von Scheele haddden de Zweden inderdaad hun sportieve plicht verzaakt en twee onervaren jeugd spelers ingezet. Achter de groene tafel bleek de spanning de ploeg allerminst te verlammen. Integendeel, Paul Hal dan en Henk van Spanje hadden het vermogen kansloze achterstan den om te buigen in overwinnin- gen. in de openingspartü keek Hal- HOEI (GPD) - Koning van Vlaanderen en tegelijk ook nog een keizer van Wallonië zijn, PWUppeeGaüen tegen dfachte" dat is geen eenvoudige zaak in België. Claude Criquielion leek gisteren in de Waalse Pijl stand aan van 15-19. De gevluchte °P weg dit huzarenstukje te verrichten. De voorziene triomftocht over zijn vertrouwde Roemeen slaagde er in zes punten woongebied kreeg evenwel zijn bekroning niet. Op de Muur van Hoei, sinds enkele jaren drievoudig scherprechter in de Ardense wielerklassieker, moest Criquielion aan de Fran- LEEUWARDEN (GPD) - Een als Olympisch elftal betiteld samen- raapsel van hoofdzakelijk eredivi sievoetballers kreeg het gister avond voor elkaar een zich gede gen op de EK-kwalificatiewedstrij- den voorbereidende Tsjechoslo- waakse hoofdmacht met 1-0 te ver slaan. In het SC Cambuur-stadion in Leeuwarden waren daar 1800 toeschouwers getuige van, die zich met name de tweede helft niet ver veeld hebben. De Nederlandse ploeg wierp toen de schroom van zich af en kwam bij vlagen tot al leszins aanvaardbaar combinatie spel. „We hebben van de nood een deugd moeten maken, maar ook deze gelegenheid aangegrepen om bepaalde spelers te zien spelen en ervaring te laten opdoen", keek bondscoach Rinus Michels na af loop niet ontevreden terug. Het was dat men vanuit Tsjecho- slowakije aandrong, anders had men in Zeist net zo makkelijk de verleden jaar in Praag gemaakte af spraak in de prullenbak gekieperd. Tsjechoslowakije was op het Cam- buur-veld present, in Zeist week men wederom voor de clubbelan gen en werd een prima 'opwarmer' voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Hongarije moeiteloos over boord gezet. De Ajacieden kregen vrijaf vanwege de Europese be slommeringen, de competitie was niet te plooien en Feyenoord speel de in verband met het Kuip-jubi- leum tegen Beerschot. „Toen heb ik gezegd: dan het Olympisch team maar", aldus Michels. „Dat krijgt helaas ook veel te weinig aandacht en kon nu mooi oefenen voor het duel tegen IJsland". De clubs lachen evenwel nog smakelijker om dat, wat Olym pisch team heet, maar beschouwd wordt als tweederangs. Ajax hield zijn spelers dus automatisch weer thuis en zelfs bij Sparta verbood men de geselecteerden naar Leeu warden te komen, 'angstgegner' Veendam is overmorgen competi- i 21-19. Henk i ae outsider - Jean Claude Leclercq - de eer laten. Birocheau stond hij 12-19 in de tweede achter. Zijn eindspurt bracht hem nog langs de °at een moda!e Pmfessonal als Le- speciaal voor deze wedstrijd terug- clercQ wilde hij zijn talrijke fans langs het gehaalde dertiger van Trinité uit ult,eraarf een verrassing Nice: 24-22, 21-14. Op die stand (2- de eerste orde worden genoemd 0) had Nederland bij winst De 1 Rein Geerlof weg bij LFC LEIDEN - Rein Geerlof is maandag met onmiddellijke in gang opgestapt als voorzitter van de Leidse voetbalvereni ging LFC. Geerlof voert als re den voor zijn plotselinge aftre den aan dat er met het kader van de derde klasser geen sa il menwerking mogelijk is. Geer- lof was nog niet zo lang voorzit ter van de Boshuizerkadeclub en had eerder al problemen met een aantal clubleden. Geer lof wilde gisteravond geen na der commentaar geven. - reed een uiterst dominante wed- ««p .«150 i,c. met de buit vandoor ging, strijd, een koers trouwens die hem zonnige parcours tegemoet komen op het lijf is geschreven. Dat had de concurrentie vanzelfsprekend Mora-inQul eveneens haarscherp in de gaten, giilddi reden waarom de wereldkampioen De 51e editie van de Waalse Pijl, van '84 als de te kloppen man werd beschouwd. Criquielion moest het te regelen, uit de ploeg van Tour- Greg Lemond staat niet bekend als een jongen die de over winningen zomaar even uit zijn mouw schudt. Vorig jaar, in dienst allemaal zelf maar van Kelly, lukte hem dat tweemaal. Het jaar daarvoor zegevierde hij eveneens mondjesmaat, waarbij aangetekend dat hij toen wel de Franse titel op zqn erelijst kreeg bijgeschreven. De winnende solo die de 24-jari- ge Leclercq in de slotkilometers uit zijn in Mondriaan-motief gehul de body perste, was verbazingwek kend. Luttele kilometers eerder namelijk, toen de Ier Roche op de Cote des Gives een tempoverho ging doorvoerde, moest Leclercq nog lossen. Daarom was hij een van de twee onderschatte renners in de kopgroep van zes, die in Hoei om de vetste prijzen zou strijden. Alle ogen waren voornamelijk gericht op Criquielion. De Waal HOEI (GPD) - Tot het grote le gioen der uitvallers in de Waal se Pijl behoorde ook Steven Rooks. De Noordhollander uit de PDM-ploeg van Jan Gisbers kwam na 130 kilometer ten val. Hij blesseerde zijn elleboog en moest daarmee zelfs naar het ziekenhuis. Daar werden twaalf hechtingen aangebracht. Rooks denkt niettemin zondag gewoon te kunnen aantreden in Luik-Bastenaken-Luik. waarin de Nederlandse inbreng marginaal was, had veel weg van het vroegere NCRV-spelletje 'Eén tegen allen, allen tegen één'. Rolf Gölz, de nummer drie in de uitslag: „Ja, zo was het in feite ook. Maar ja, dat heb je als je een thuiswed strijd rijdt en ook nog favoriet bent". Criquielion incasseerde zyn ne derlaag overigens opvallend gela ten. Normaliter barst een renner die zo in de tang wordt genomen, in woede uit. Zo niet Criquielion: „Ontgoocheld? Nee hoor, helemaal niet! Waarom zou ik? Ik ben toch aan een prima seizoen bezig. Bo vendien had ik niet zozeer mijn zinnen gezet op deze Waalse Pijl, maar komende zondag op Luik- Bastenaken-Luik. Die wil ik wel ADVERTENTIE DE NIEUWE BENENWAGEN STAAT KLAAR BIJ UW DEALER Leiden - Schoenwinkel "Brabant" Noordeinde 42 Leiden, Trendy Van Dalen, Haarlemmerstraat 128 De benodigde vorm is daarvoor in elk geval aanwezig. Na zijn be wonderenswaardige coup in Vlaanderen, tien dagen eerder, staat Criquielion (30 jaar) nog altijd op scherp. Hetgeen van enkele an dere vedetten niet kan worden ge zegd. Zoals Phil Anderson, de troef van Post op dit terrein. De Austra liër kwam in de voorlaatste be klimming van de Muur van Hoei (51 kilometer voor de finish) in de problemen en was meteen gezien. Met hem verdwenen ook Kelly en Fignon (vorig jaar winnaar van de Waalse Pijl) naar het tweede gelid. Solo Ze gaven niet thuis toen Criquie lion de tijd rijp achtte voor een be slissende wending in de strijd. Het betekende ook het einde van de lange solo van de onbekende Fran se knecht Bibollet, die zich al na 5 kilometer als een eenzame fietser opwierp. Aan de zijde van de ont ketende Criquielion voegden zich Rolf Gölz, de Westduitse kopman van Raas, Roche, Leclercq, Boyer, de Franse kampioen Yvon Madiot, alsmede de Britse surprise Paul Watson. Vooral de aanwezigheid van Wat son wekte indruk bij de volgers. Een nieuwe Engelstalige renner op weg naar de top? „Och, dat is moei lijk te zeggen", houdt de 24-jarige Brit koeltjes de boot af. „Ik ben nu twee jaar prof en het gaat steeds een beetje beter, vooral omdat we nu met ons team meer dan ooit op het vasteland rijden. Vorig seizoen reed ik alleen nog in Engeland. Wil je als prof echter slagen, dan moet je naar het continent. We hopen dit jaar ook te mogen meedoen aan de Tour de France". Lange tijd hoopte Watson een stunt te kunnen uithalen. Het bleek een illusie. Tijdens het steek- 1 Hoei is geslecht. De Fransman Jean-Claude Leclercq gaat )er de eindstreep in de gisteren gereden Waalse Pijl. (foto ANP) spel in de laatste kilometers moest Watson een toontje lager zingen. Het spektakel dat Watson in ge dachten had, nam Leclercq voor zijn rekening. Hij had op het juiste moment (een demarrage op 11 kilo meter voor de meet) alles mee om dat Criquielon niet voor anderen gaten dicht wenste te rijden en an deren Criquielion niet in een zetel naar de Muur wilden voeren. Zo zat het spel in elkaar en zo werd het gespeeld. Tot meerdere glorie van Leclercq. mee dat PSV Jurrie Koolhof en de gisteren weer de hoofdrol opeisen de Gerald Vanenburg toestem ming gaf; de titel is immers nog lang niet binnen... Rinus Michels heeft zich allang bij de altijd prevalerende clubbe langen neergelegd. „Ik kon nu mooi de reserves zien spelen, de jongens, ook van Jong Oranje, kon den onder weerstand ervaring op doen en ik kon enige spitsen uit proberen", klonk het meer cynisch dan overtuigend. „Van de nood een deugd ma ken", noemde de bondscoach de vertoning van gisteravond. Het pleit daarom niet voor Tsjechoslo wakije, dat tegen een ploeg, waar van de spelers elkaar bij wijze van spreken amper bij de voornaam kennen, werd verloren. Met vier spelers van FC Groningen (zou er in de Zeister bossen rekening ge houden zijn met de reiskosten?) in de gelederen, stond Oranje voor rust constant onder druk, maar voerden de fysiek sterke Oosteuro peanen hun aardig ogende combi naties te ver door. En kwam het al tot een gevaarlijke actie, dan faalde de afwerking hopeloos of weerde doelman Theo Snelders zich uitste kend. Het zogeheten Olympisch elftal speelde voor rust behoudend, „dat hadden we vorig jaar wel geleerd", aldus Michels, die zijn ploeg na de pauze met meer lef zag spelen. Vanenburg wenste nu wel de kar te trekken, invaller Piet Keur vol deed beter dan Jos Lammers en ook aan de rechterkant vlotte het beter, nadat voor rust vooral Jos Roossien op links de aandacht trok. Met name zijn solo langs vier man had beter lot verdiend. Zelfs Koolhof leek na de hervat ting interesse te tonen, wat na een schitterend steekpassje van ploeg maat Vanenburg na vier minuten resulteerde in 1-0. Die treffer gaf het Nederlandse samenraapsel ver trouwen, wat leidde tot een niet on- (mooie redding doelman Miklosko) en een harde kopstoot op de onder kant lat. De gasten kwamen niet boven het peil van voor de rust uit, dat was het verschil. „In de eerste helft hebben we enkel moppen zit ten tappen", gaf Cambuur-trainer Fritz Korbach de kijkwaarde aan. Basketballers Den Bosch slaan terug DEN HELDER (ANP) - Regerend landskampioen basketbal Nahua Den Bosch heeft gisteravond de fout, die het in de eerste play-off- finalewedstrijd tegen Direktbank Den Helder beging, goedgemaakt. In Den Helder wonnen de Braban ders na een ruststand van 31-40 met 58-64. De stand in de eindstrijd om de nationale titel is daardoor weer gelijk: 1-1. Zaterdag staan beide ploegen in Den Bosch weer tegenover elkaar. Woensdag op nieuw in Den Helder. Den Bosch verdiende gisteren een pluim voor de wilskracht, waarmee het veertig minuten lang het in eigen huis torenhoge favo riete Den Helder bestreed. Fraai was het allemaal niet, wel uiterst effectief. Vooral defensief zette Den Bosch Den Helder al te vaak voor onoplosbare problemen. Tot de pauze kwam de thuisclub ondanks de aanmoedigingen van de 2000 man sterke aanhang niet meer in het spoor van de Braban ders. Erna wel. Halverwege het rommelige tweede bedrijf was het 44-45 en de wedstrijd weer volledig open. Met het inzetten van een tweede spelverdeler', Jos Wolfs, voorkwam Den Bosch-coach Ruud Harrewijn dat Den Helder daarna kon doordrukken. In de slotminu ten kon het met twee spelverdelers veel soepeler spelende Den Bosch naar 54-64 uitlopen. De slotminuut was dan ook niet meer dan een for maliteit. Scorers Den Helder: Waitman 18, Corbit 13, Van Rootselaar 10, Van Noord 6, Schilp 4, Lagrand 4 en De Waard 3 punten. Scorers Den Bosch: Kuipers 14, Beek 13, Reddick 13, Esveldt 9, Heydeman 6, Ha- gens 4, Wolfs 3 en Pieterse 2 punten. HILVERSUM (GPD) - Scheids rechter Bep Thomas mag dan zondag juist hebben gehan deld toen hij de tegen de spel regels zondigende PSV-doel- man Hans van Breukelen be strafte met een vrije trap voor Feyenoord, de Amsterdamse arbiter heeft in dat duel toch een misser van jewelste be gaan. De fluitist presteerde het namelijk om Feyenoord twee keer te laten aftrappen. Iedereen is deze blunder van Thomas ontgaan. Maar een vi deo-opname van Feyenoord- PSV schept wat dat betreft duidelijkheid. Op die band is te zien dat Thomas vlak voor het begin van de tweede helft de PSV'ers René van der Gijp en Jurrie Koolhof uit de mid dencirkel verwijdert en ver volgens Feyenoord, dat bij het begin van het duel ook al de aftrap had verricht, de bal in circulatie laat brengen. „On gelooflijk, ik kan me niet voor stellen dat ik zo'n bok heb ge schoten", zegt de duidelijk verraste Thomas. „Ik zou die videoband graag willen zien". Kees Ploegsma, commer cieel manager van PSV, toont zich eveneens verbaasd. „Ik loop toch al een tijdje mee in de voetballerij, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Eén ding is in elk geval duide lijk: heel veel mensen hebben zondag zitten slapen". Ook Rinus Israel, trainer van Feyenoord, is de black-out van Thomas niet opgevallen. „De reglementen staan niet toe, dat één en dezelfde partij zowel in de eerste als tweede helft de aftrap verricht. We moeten de wedstrijd maar overspelen", zegt de oefen- meester lachend. Om daar, weer serieus, aan toe te voe gen: „Het is natuurlijk een ge weldige blunder van Thomas. Hij zal wel een berisping krij gen. Voor de rest moeten wij er geen probleem van maken. Ik zie niet in waarom de wed strijd zou moeten worden overgespeeld". Thomas is dezelfde mening toegedaan. Ploegsma stelt zich gereserveerder op. „Ik weet niet of er consequenties vast zitten aan de misser van Tho mas. We zullen één en ander eens nader gaan bekijken. Maar ook ik geloof niet dat de wedstrijd ongeldig zal worden verklaard". Volgens Jan Huijbregts, competitieleider van de KNVB, blijft het duel geldig. „Natuurlijk is hier sprake van een scheidsrechterlijke dwa ling. Maar het is all in the ga me. De spelregelcommissie zal zich dan ook niet buigen over deze zaak. Volgende week ko men de arbiters bijeen voor een trainingsavond. Dan zul len wij Thomas attenderen op zijn fout. Verder gebeurt er niets".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19