Elk jaar minder teams in schoolvoetbaltoernooi De maandagochtendziekte begint op zondagavond Van politiek figuur tot schlemiel Tentoonstelling over Jan Klaassen in Katwijk In de rij voor Bowie WOENSDAG 15 APRIL 1987 PAGINA 9 ZóUééfcUebyanmto^ectf 6+elfetje G«pi«rde Kia«Hty| Ge7fen OP FitHe55eM...0llWlJ5 ffifloI (mort de bedoel'wtr jad iK NuJateYS md hè? mfii Kr«3dit- zit in >IadI/a\« -u/aMIiiamc ofaee iocHie Linksom de 6 dioo^- kan je je veiiiedeH en de ^^Ye si toot éto. de volifflde itwow... TlHs Inwid belt- M dStt l maat- daf ik Gewow \m m_wn of doel u dit ai meneeir? PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Waaraan denk je het eerst in de paasvakantie? Aan schoolvoet- bal natuurlijk. Althans, dat is het geval met Ruud de Groot, de gro te man achter het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi voor Lei den en omstreken. Van maandag tot en met woensdag is hij niet van de velden van sportpark 'De Bloemerd' weg te slaan. Drie da gen lang wordt hij omringd door jongens en meisjes die de school banken hebben verruild voor de malse voetbalwei. Ook Ruud de Groot, ooit zelf bekend als voetballer van onder meer UVS en RCL. is het opge vallen dat het aantal teams dat aan het schoolvoetbaltoernooi in de paasvakantie meedoet elk jaar kleiner wordt. „Ja, wat wil je ook. De jeugd kan tegenwoordig uit zoveel leuke dingen kiezen. Met name de wat oudere scholie ren (boven de 15 jaar) hebben kennelijk andere dingen te doen in hun vakantie. Dat merk je aan een dag als gisteren, die voor de hoogste klassen van de middel bare scholen is bestemd. Maar als de basisscholen aan de beurt zijn, is het op de velden weer ou derwets druk." Toch kan Ruud de Groot een zekere teleurstelling niet onder drukken. ..Vroeger, eigenliik nog niet eens zo heel lang geleden, stonden de scholen in de rij om mee te kunnen doen. Nu, zelfs met mooi weer, halen we de nau welijks 100 teams. Terwijl het er 130 zijn geweest. Het zou natuur lijk leuk zijn als alle moeite die we doen een grotere deelname oplevert. Tenslotte hebben Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten bij elkaar voldoen de scholen, ook al zijn er in de afgelopen jaren enkele dichtge gaan." De leerkrachten kunnen er weinig aan doen dat niet iedere scholier zijn vakantiedag aan voetbal wil besteden, vindt De Groot. „Van de scholen die wel teams afvaardigen is de begelei ding over het algemeen prima. Sommige ploegen hebben zelfs oefenwedstrijden gespeeld voor dit toernooi. Die verschijnen hier natuurlijk zeer gemotiveerd. Daarom hoef je geen zielig ver haal te schrijven, want de scho lieren die hier rondlopen verma ken zich uitstekend. En ik ver heug me vooral op de laatste dag (vandaag). Dan zorgen de teams van de basisscholen zoals altijd voor een gezellig drukke voetbal dag. Dat geeft me weer moed voor de volgende keer." TIM BROUWER DE'KONING Ruud de Groot, voorvechter van het schoolvoetbal. (archieffoto) Wel eens last gehad van de ziekte die in geen medische encyclopedie staat ver meld? Opstaan met een houten hoofd, niet aanspreekbaar voor je omgeving, aanhik- ken tegen de week die voor je ligt. De chronische patiënt zal de symptonen reeds hebben herkend, gesproken wordt hier over de maandagochtendziekte, geen diagnose laat zich immers zo gemakkelijk vaststellen. Maar helaas, geen arts heeft het recept in huis om de lijders in kwestie van dit wekelijks terugkerende ongemak af te helpen. Laat staan dat bij apotheker of dro gist een medicijn ertegen te krijgen is. De tragiek van deze ziekte is dat die de lachlust van anderen opwekt. Je hebt van die olijkerds die het liefst in de vierde ver snelling door het weekend zouden sprin ten, omdat de maandagochtend hun het grootste genot van de week schenkt, ze zijn van het slag grappenmakers dat bij voor keur practical jokes bedenkt ten koste van anderen. Op maandagmorgen vinden der gelijke humoristen genoeg stof om zich te vermaken met het leed van de maandag- morgenhumeurist. De ergste exemplaren van deze leuksten thuis bestaan het om op de stoel van de maandagmorgenhumeurist een punaise te leggen in de hoop dat-ie daarop gaat zitten. Anderen staan constant met een rolfluitje voor de neus van degene die het in de Dól ste uren van de week zo moeilijk heeft met zichzelf. De meer gematigden houden niet op om op pestende toon lijders aan maan dagochtendziekte geregeld voor te houden dat ze lijden aan aanstelleritis. Geen rol Was dat maar waar! Wie zich aanstelt, speelt immers een rol. Een beetje toneel speler zal beamen dat het makkelijk af scheid nemen is van een persoon in wiens huid hij is gekropen, ook al heeft de desbe treffende acteur het desbetreffende typetje 300 voorstellingen uitgebeeld. Maar iemand die zich op maandagmorgen geestelijk en lichamelijk onwel voelt, die stelt geen an der voor, die wil ook niet interessant doen, die is vooral zichzelf. Die zou er veel voor over hebben om op een maandagmorgen ook eens "joechei, 't was in de mei' uit te roepen, ook al is het dan januari. De maandagochtendziekte begint eigen lijk al op zondagavond, zo rond een uur of negen. De spieren verslappen dan alsof daartoe een commando is uitgevaardigd, de oogleden worden met de minuut zwaarder, chips en pinda's smaken opeens niet meer, de kat wordt niet op schoot gewenst en de visite het liefst de deur uit gekeken. Wie mocht denken dat dergelijke verschijnse len zich uitsluitend aan het begin van een werkweek voordoen, heeft er geen benul van wat iemand op een maandagmorgen kan doormaken. Persoonlijk heb ik in lichte mate last van de ziekte, hooguit ben ik dan wat minder spraakzaam dan normaal. Dat is wel zo prettig voor de mensen die zich in mijn na bije omgeving plegen op te houden; nor maal gesproken worden ze moe van m'n eindeloos gezwets. Maar ik ken een lopende patiënt die ook tijdens zijn vakantie door maandagochtendziekte wordt overvallen. En niet alleen op regenachtige dagen in een bungalowtje op de Mokerhei, ook als de zon inbrandt op het zand van een Spaanse costa is hij niet te genieten. Maandagochtendziekte heeft derhalve niets te maken met een hekel hebben aan het dagelijkse werk of aan het gezicht van een leraar. Sterker nog: op andere dagen dan de maandag placht de eerder genoem de man fluitend naar z'n werkgever te fiet- Dat de maandagochtendziekte een niet te onderschatten probleem is, moge onder meer blijken uit het bestaan van het begrip maandagmorgenauto's. Nieuwe wagens met verborgen gebreken, ze kwamen uit de fabriek toen de produktie nog niet compu tergestuurd was. Doktersadvies De techniek mag dan voor niets staan als het gaat om het oplossen van het probleem van maandagmorgenauto's, de medische wetenschap is er nog altijd niet in geslaagd lijders aan maandagochtendziekte van hun kwaal af te helpen. Het doktersadvies graaft veelal niet dieper dan: "Probeer in het weekend wat minder te drinken, doe net alsof de'week met een andere dag dan de maandag begint". Tja, voor een dergelijke raad koop je na tuurlijk niet veel 'als je nooit een druppel drinkt of als je gewend bent geregeld op de kalender te kijken. De ziekte wordt eenvou dig niet serieus genomen, de medische en cyclopedie ontkent die zelfs, waar de on schuldigste verkoudheid tot op de allerlaat ste bacil wordt ontleed. Nee hoor, liever teistert de maatschappij de maandagoch- tendhumeurist dan enig begrip te tonen voor degene die op wasdag manisch de pressief is. De Tros bijvoorbeeld laat op Hil versum 1 Ron Brandsteder een walgelijk monter "goedenmorgen" roepen, terwijl het'doorgaans al moeite kost 's mans "goe denavond" te verdragen. Kunnen we juist in deze tijd, die zich toch al grotendeels laat bepalen door het verschijnsel arbeidstijd verkorting, niet met z'n allen afspreken de week voortaan op dinsdag te laten begin- kunt de gewone handpop gebrui ken, die waar je je hand insteekt met je wijsvinger in z'n kop en met duim en middelvinger be weeg je dan de poppehandjes. Er zijn ook meer 'geavanceerde' ty pen op de tentoonstelling zoals de marionet, de stangpop, de stokpop en de schaduwpop. Wie, na het bezichtigen van de ten toonstelling nog denkt dat pop penkast iets voor kinderen is, heeft of niet goed opgelet of is vroeg oud. Aansluitend op de tentoonstel ling geeft poppenspeler Otto van der Mieden op 25 april een voor stelling. Deze poppenkastman brengt niet het traditionele spel. In 'Appelpan, meneertje dan' speelt hij zelf meneer Appelpan, iemand die zijn einde voelt nade ren. In zijn levensgroot 'prenten- poëziefotofantasieboek', het zo genaamde ppffsboek, heeft Ap pelpan al zijn herinneringen op geslagen. Al zingend beleeft me- neer-Appelpan opnieuw zijn le ven, met het ppffsboek als ge heugensteun. Hij begeleidt zich zelf op een orgeltje. Eigenlijk zijn er twee meneren Appelpan: Otto van der Mieden en een pop die sterke gelijkenis met Van der Mieden vertoont. Pop en man brengen een kleurrijke voorstel ling voor de jeugd van 8 tot 80 jaar. En wie niet oppast, staat voordat hij het in de gaten heeft, zelf mee te spelen. De tentoonstelling is te bezich tigen in het Katwijks museum op 18 april vanaf 14.00 uur en na de paasdagen op 21 tot en met 24 april van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. De toe gangsprijs is 1 gulden. De voor stelling 'Appelpan, meneertje dan' in hetzelfde museum begint 25 april om 14.00 uur. Entree: 2,50 gulden. De meest bekende poppenkastfi guren zijn zonder twijfel Jan Klaassen en zijn vrouw Katrijn. Hij speelt de sul, zij de kenau die hem herhaaldelijk op z'n donder geeft met matteklopper of koe- kepan. Vooral als de poppen houten koppen hebben, kunnen ze aardig tekeer gaan. De figuur Jan Klaassen is al zo'n 300 jaar oud. Dat hij niet altijd de rol van Joris Goedbloed heeft gespeeld, is te zien op een tentoonstelling met als titel 'Het gezicht van Jan Klaassen, hij lacht zich een bult' in het Katwijks museum. De ten toonstelling die het museum in samenwerking met de volksuni versiteit K&O organiseert, is tij dens de paasvakantie te bezichti gen in Katwijk. Het poppenkastspel blijkt al eeuwenlang een bron van ver maak voor jong en oud. In vroe ger tijden werd voornamelijk voor volwassenen gespeeld. Jan Klaassen speelde niet alleen al lerlei vermakelijke, alledaagse scènes maar hij werd ook als po litiek spreekbuis gebruikt. In soms nauwelijks bedekte termen verwoordde de pop de kritiek van de gewone man op het doen en laten van de toenmalige auto riteiten. Zijn bemoeienis met de politiek, of beter gezegd die van de poppenkastspeler, maakte Jan tot meer dan een pop. Hij groeide uit tot een symbool en dat is waarschijnlijk ook de re den dat de figuur Jan Klaassen nog steeds bestaat. De tentoonstelling geeft er een aardig beeld van hoe Jan Klaas sen in de loop der eeuwen van politiek figuur veranderde in de huidige schlemiel. In de hele we reld kun je Jan terugvinden want hij blijkt internationale bekend heid te genieten. In sommige ge vallen kun je beter spreken over de 'zus' of 'broer' van Jan Klaas sen want de pop ontwikkelde zich, afhankelijk van de situatie, in elk land anders. De tentoon stelling laat ook zien hoe Jans's uiterlijk door de jaren heen is 'verfraaid' met een bochel, dikke buik, kromme neus en vooruit stekende kin. Niet alleen de pop is veranderd maar ook de diverse speeltech- nieken. In een theatertje op de tentoonstelling kunnen bezoe kers zelf experimenteren met di verse poppenspelvormen. Je De twee concerten die David Bo wie op 30 en 31 mei in de Rotter damse Kuip zal verzorgen zijn al op de eerste dag van de voorver koop geheel uitverkocht. Er gin gen in slechts enkele uren 104.000 kaarten over de toon bank. De zeer lange rijen wachten den vorige week zaterdagmor gen voor de voorverkoopadres sen hebben insiders en impresa rio's hogelijk verbaasd: in de showbusiness ging Bowie door als 'uitgekakt'. Leon Ramakers van organisator Mojo Concerts in Delft spreekt van een heksenke tel: „Het lijkt wel alsof opeens al le opa's en oma's ook Bowie wil len zien. Zelfs van mijn moeder, 52 jaar, kreeg ik een bestelling van 72 kaarten." (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9