Ruim vijf miljard voor boer in EG Argentinië sluit schuldenakkoord 'MHP ook open stellen voor lager personeel Steunplan komt Bonn iets tegemoet Veel huurders zouden hun huis willen kopen Gif tast vruchtbaarheid graanwerker in haven aan WOENSDAG 15 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 huurders (onder de 35 jaar) die BRUSSEL - De Europese Commissie wil de EG de komende vijf tot tien jaar ruim 5,4 meer dan modaal verdienen en een miljard gulden laten uittrekken voor inkomens-steun aan boeren, die door de opgelegde "^er 550 gulden per produktie-verminderingen in problemen dreigen te komen. Nationale steunmaatregelen meer voelen voor het icemen -van de zijn echter niet geheel uitgesloten. UTRECHT (ANP/GDP) - Van de 2,5 miljoen huurders in Nederland willen er 1,2 miljoen in de toe komst verhuizen naar een koopwo ning of hun eigen huurwoning ko pen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rabobank dat gisteren werd gepresenteerd. De bank pleit voor het verruimen van de moge lijkheden van verkoop van huur woningen aan de zittende huurder. Volgens de bank hebben onge veer 700.000 huurders belangstel ling voor verhuizing naar een koophuis, terwijl een even groot aantal de eigen huurwoning zou woonlasten. Op dit moment wor den er jaarlijks ongeveer 10.000 huurwoningen aan de huurder ver kocht. De verkoop van huurwonin gen is aan regels gebonden en cor poraties zijn over het algemeen terughoudend. De Rabobank Dat blijkt uit voorstellen die giste ren in Brussel werden gepresen teerd door Landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen. Ze zijn een uitvloeisel van de in december ge nomen maatregelen om de melk- produktie met 9 procent te v deren, en ook de produktie Kiechle heeft daar steeds een punt van gemaakt. Kiechle, een van de grote dwars liggers in het EG-landbouwover- leg, probeerde zo voor zijn kiezers - de Duitse boeren - de pijn van de prijsbevriezingen en andere beper kende maatregelen van de laatste graan en rundvlees aan banden te jaren te verzachten. Kiechle krijgt voor deze regeling zullen komen. De lidstaten zullen niet verplicht worden een vut-regeling voor ou dere boeren in te voeren, na hevig verzet van vooral Frankrijk is daar van afgezien. De vut-regeling wordt nu niet alleen voor de boe- ook voor de lidstaten willen kopen. De eerste categorie wijst erop dat het kopen bestaat voornamelijk ^uit jongere gen huurwoning zeer aantrekkelijk j_ oc kan omcjat woningen in be woonde staat ongeveer tweederde van de marktwaarde opbrengen. Bij de presentatie had directeur Nico Kempen van de Nationale Woningraad (een overkoepelende organisatie van woningcorpora ties) flinke kritiek op het onder zoek. Hij merkte op dat de cijfers gen huurwoning. De belangrijkste argumenten om erking te kopen zijn bezitsvorming en het financiële voordeel van lagere van het Rabobank-onderzoek erg afwijken van het onlangs door de rijksoverheid uitgevoerde Natio naal Rayononderzoek. Daaruit is gebleken dat 54.000 huurders be langstelling voor een koopwoning hebben. Kempen suggereerde dat de Ra bobank de vragen zo heeft gesteld dat de antwoorden van tevoren al vaststonden. Hij vindt het „princi pieel verwerpelijk" om goedkope huurwoningen aan de zittende be woners te verkopen, omdat het daardoor voor beginnende huis houdens nog moeilijker wordt om aan een goede en betaalbare wo ning te komen. Voor mensen met door Hans de Bruijn l deel (want hij wilde vrijwi'lig. Landen die er gebruik veel verder gaan) zijn zin. van maken moeten zich echter wel houden aan de regels die door de Om concurrentievervalsing te Europese Commissie zijn opge- Bovenop de 5,4 miljard zullen de lidstaten zelf een deel van het plan moeten financieren. Doordat de EG slechts een deel van de kosten betaalt, krijgen de landen de ruim te voor nationale steunmaatrege len die tot nog toe veelal niet wer den toegestaan. EG is bereid de helft te beta - zullen alle len als de betrokken bedrijven betalen dan steunmaatregelen door de Com missie moeten worden goedge keurd. Uniforme maatregelen heb- de EG-kas ben volgens Andriessen geen zir 'omdat de situaties overal verschil lend zijn'. Nationale steun zou immers het streekse inkomenssteun gemeenschappelijke landbouwbe leid van de EG kunnen ondergra- ven, zo was steeds de opvatting. De vroegd pensioen willen gaan, als- Commissie is nu echter tegemoet- mede steun om op zich levensvat- gekomen aan de herhaalde roep uit enkele lidstaten om tot nationale steun te mogen overgaan. Vooral de Duitse landbouwminister Ignaz ADVERTENTIE Kort Zakelijk De Ware Tijd De Ware Tijd, met een oplage van 40.000 het grootste dagblad van Suriname, zal door een gebrek aan papier vanaf vandaag niet meer verschijnen. Dat heeft de hoofdredacteur van de krant, L. Morpurgo, dinsdag laten weten. De sluiting van de krant is voor onbe paalde tijd, maar zal minstens vier weken gaan duren. De Ware Tijd wacht op toewijzing van dollars, die nodig zijn om krantepapier te importeren uit Brazilië. Suriname kampt met een steeds nijpender wordende deviezenschaarste. Betalingsverkeer Een bedrag van f25 per jaar per betalingsrekening is voldoende om de kosten van het betalingsverkeer te dekken. Dat zegt de Verenigde Spaarbank in een toelichting bij jaarverslag. Het is de vraag, zo meent de raad van bestuur van de grootste bank onder de spaarban ken, of de kosten zonder meer voor rekening moeten korrien van de consument. Een deel van de kos ten zou moeten worden toegere kend aan de ontvangende partij, met name bij regelmatig terugke rende betalingen. Mulder Boskoop De nettowinst van Mulder Bos koop (rollend materieel) is vorig jaar gedaald van f 1,55 miljoen naar f835.000. De omzet ging in 1986 omhoog van f 26 miljoen naar f 27,5 miljoen. De lagere winst is het ge volg van de ongunstige wissel koersontwikkelingen en een rela tief hogere belastingdruk. Op grond van de huidige orderverwer- ving zou voor 1987 een omzet mo gen worden verwacht die het peil van 1986 benadert. bare bedrijven te helpen de gevol gen van de produktiebeperkingen te boven te komen. Voor de steun aan levensvatbare, maar tijdelijk in moeilijkheden verkerende bedrijven wil de Com missie 4,2 miljard gulden beschik baar stellen. Afhankelijk van de ernst van de problemen in een be paalde regio betaalt de Europese Commissie 70, 45, 20 of 10 procent van de te verlenen steun. Neder landse boeren zullen vrijwel altijd in de laatste categorie terechtko men. Andriessen verwacht dat on geveer 318.000 landbouwbedrijven Philips wil in VS snel naam maken NEW YORK - De aandelen Phi lips zijn sinds gisteren officieel genoteerd aan de New Yorkse ef fectenbeurs, in de wandeling Wall Street genoemd. Philips streeft ernaar zijn positie in de Verenigde Staten, zowel in de fi nanciële wereld als bij de consu ment te versterken. „Als je een wereldomvattend bedrijf bent dan moetje centra hebben in Eu ropa, Japan en de Verenigde Sta ten", zo zei president-directeur C.J. Van der Klugt.in New York op een persconferentie. Philips heeft een niet onbe langrijk deel van de Amerikaan se markt voor elektronica in han den, maar is toch voor de Ameri kaanse consument een vrijwel onbekende naam. Philips-televi- sies, stereo's, videorecorders, scheerapparaten, koffiezetma chines, en compact-discspelers worden immers niet onder eigen naam verkocht. Het Philips kof- fiezet-apparaat heet in Amerika Norelco, de Philips-TV Sylvania, of Magna vox, en de gloeilampen werden tot voor kort onder de de vut van de boer geheel landbouw worden onttrokken. Uit tussen 1988 1992 687 miljoen gulden be schikbaar. Het gaat in de hele EG om ongeveer 40.000 boeren. Als een boerenbedrijf omschakelt naar produktie van andere gewassen, draagt de EG naar 50 of 25 procent bij. Voor totaal 65000 boeren is tus sen 1989 en 1993 dan 400 miljoen gulden beschikbaar. Voorts draagt de EG totaal 115 miljoen gulden bij indien de landbouwgrond wordt gebruikt voor het aanleggen van bossen. De Europese Commissie is nu ook bereid de lidstaten toe te staan rechtstreekse inkomenssteun aan arme boeren te geven. De lidstaten zullen daartoe mogen overgaan in dien boeren minder verdienen dan 80 procent van het gemiddelde agrarische inkomen in het bewuste land, of minder dan 100 procent in bepaalde probleem-gebieden. Die steun moeten de landen echter ge heel uit de eigen kas betalen, maar de maatregelen moeten wel steeds ter goedkeuring aan de Commissie worden voorgelegd. Kippen, maar ook de werknemers in de eierenindustrie maken de laatste weken i vraag te kunnen voldoen. Komend weekeinde is het pasen. Philips-topman Van der Klugt (midden) kijkt op de beursvloer van Wall Street tegen welke koers de aandelen van zijn onderne ming staan genoteerd. (foto epa) naam van de voormalige eige naar Westinghouse verkocht. De reden is dat Philips in de loop van de jaren een aantal .Amerikaanse bedrijven als Mag- navox, Sylvania en Norelco heeft opgekocht, die onder eigen naam zijn blijven produceren. De Ver enigde Staten is wat betreft de consumentenelektronica de grootste markt ter wereld. Onge veer veertig procent van alle elektronische consumentenpro- dukten worden in Amerika ver kocht. Bij zijn pogingen om de naam Philips bij het Amerikaanse pu bliek grotere bekendheid te ge ven gaat Philips steeds meer elektronische produkten onder eigen naam verkopen, onder meer compact disc spelers. Voor veel geld voert Philips .een grote reclamecampagne voor zijn gloeilampen, met General Elec tric als grootste concurrent. onderzoek zijn volgens Sussie in vergelijking met een controle- Handberg van de Deense vervoers- groep van eveneens 26 man, die al- Het onderzoek is verricht onder bond alarmerend, maar zij wees er len in kantoren werkzaam zijn. „Er Deense graanwerkers uit de haven- op dat het onderzoek onder slechts kan geen andere oorzaak zijn dan stad Esbjerg, in opdracht van de 26 graanwerkers is verricht. landbouwgif, al zijn we er nog niet Deense zusterorganisatie van de Zij stelt niettemin dat de gecon- achter welk", aldus Handberg. Vervoersbond FNV. Deze heeft op stateerde verminderde vruchtbaar- Bij het onderzoek is volgens zijn beurt gisteren zijn leden in de heid, de afwijkingen van chromo- Handberg ook - nog eens - vastge- graansector van de Rotterdamse somen èn een verlaagde bewe- steld dat werken in het graan haven op de hoogte gesteld van het gingssnelheid van de chromoso- slecht is voor de longen. Naarmate onderzoek. De uitkomsten van het men, alledrie sterk afwijkend zijn een havenwerker langer in het ROTTERDAM (ANP) - De Ver voersbond FNV is gealarmeerd door de uitkomst van een Deens onderzoek waaruit volgens de bond is gebleken dat de vrucht baarheid onder havenwerkers in de graansector afneemt door de aanwezigheid van landbouwgif in de granen die zij behandelen BUENOS AIRES (GPD/Rtr.) - Ar gentinië heeft aangekondigd dat men een akkoord heeft gesloten met de internationale bankierswe reld inzake de herfinanciering van zijn buitenlandse schuld van 50 miljard dollar. Verder verstrekken de banken een nieuwe lening van 1,8 miljard dollar, zo heeft de Ar gentijnse vice-president, Victo Martinez, laten weten. De bijzonderheden zijn nog niet officieel bekend, maar in bank- kringen wordt gezegd dat er voor 24 miljard dollar een nieuwe loop tijd is vastgesteld van negentien jaar, waarvan de eerste zeven vrij zijn van aflossing. De rente zou bij na driekwart procent liggen boven het Libor-tarief (de rente die de banken in Londen elkaar bereke nen). Een soortgelijk laag risico percentage was tot nu toe alleen nog maar door Mexico bereikt. De nieuwe lening van 1,8 miljard dollar heeft naar verwachting een looptijd van twaalf jaar, waarvan de eerste vijf vrij van aflossing. Ar gentinië had 2,15 miljard dollar aan nieuwe bankkredieten willen heb ben, maar de president van de een- graan werkt neemt de inhoud van zijn longen af. „Roken of leeftijd zijn daarop niet van invloed", zei Handberg. De resultaten van het Deense on derzoek zijn voor de Vervoersbond FNV overigens geen reden voor de flict is met de werkgevers, scherpe re eisen te stellen op het gebied van de arbeidsomstandigheden. „Dat is niet nodig, we zijn al op die weg bezig. Het onderzoek is wel een ondersteuning van onze eis dat een graanwerker niet langer dan een uur achtereen in het graan mag werken", aldus woordvoerder B. Duym. trale bank in Argentinië, José Luis Machinea, sprak niettemin van een „historische overeenkomst". Het verschil zal worden aangevuld met overheidsleningen, met name van Japan. Het overleg met de banken be gon in februari, toen Argentinië het eens was geworden met het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) over een kredietprogramma van 1,35 miljard dollar. Dat de overeenstemming met de banken op zich heeft laten wachten komt door het besluit van Brazilië om zijn rentebetalingen op te schor ten. Zowel de banken als de ont wikkelingslanden wilden zich be zinnen op de situatie die daardoor ontstond. Brazilië is met 110 mil jard dollar het grootste schulden land uit de Derde Wereld. lage inkomens zouden alleen de re latief dure en onaantrekkelijke wo ningen overblijven, aangezien ko pers de meest aantrekkelijke huur woningen op zouden kopen. Ook komt een versnipperd wo- ningbezit het onderhoud van de woningen niet ten goede, aldus Kempen. Hij betwijfelde verder of kopen voor het rijk een echte be sparing oplevert. Weliswaar hoeft er minder geld aan subsidies uitge geven te worden, maar aan de an dere kant komen er door renteaf trek minder belasting en premies binnen. Daarnaast moet het rijk volgens hem meer goedkope nieuwbouw voor de inkomens groepen tot modaal laten bouwen. De Nederlandse Vereniging van Makelaars maakte twee weken ge leden bekend dat de verkoop van woningen flink stijgt. Ook de ge middelde verkoopprijs gaat -zij het gestaag- omhoog. In Nederland woont 44 procent van de bevolking in een koophuis. Verscherping handelsruzie Japan en VS TOKIO/AMSTERDAM/WAS HINGTON (AP/ANP/DPA/Rtr) - Het handelsconflict tussen de VS en Japan heeft gisteren opnieuw scherpere vormen aangenomen. Terwijl de Amerikaanse minister landbouw Lyng eiste dat Ja pan zijn markt ook openstelt voor Amerikaanse rijst, heeft de Japan se minister Yamamoto (buiten landse handel) een lijst opgesteld van mogelijke sancties wanneer de VS vrijdag overgaan tot de aange kondigde verhoging van de invoer tarieven op een aantal Japanse pro dukten. Met die tariefsverhoging willen de Amerikanen de dumping van Japanse chips vergelden. De VS schatten de schade op 300 miljoen dollar en dat bedrag willen ze door de tariefsverhogingen 'terugver dienen'. Japan ontkent dat het met de huidige praktijk een vorig jaar gesloten akkoord tegen dumping overtreedt. Yamamoto noemde het Amerikaanse voornemen een 'ern stige vergissing' en stelde tegen maatregelen in het vooruitzicht. Daarbij zal Japan zich volgens de minister houden aan de richtlijnen van de GATT, de internationale or ganisatie die waakt over afspraken over de vrijheid van handel. Yamamoto vertelde dat de plan nen, waarover hij niet in bijzonder heden trad, nog niet zijn goedge keurd door premier Nakasone, die op 29 april in Washington met pre sident Reagan de zaak nog eens doorpraat. In de VS is ook niet iedereen ge lukkig met de regeringsmaatrege len, zo bleek gisteren tijdens een hoorzitting van het Congres. Met name Amerikaanse bedrijven die computeronderdelen in Japan ko pen zijn tegen. Ook zouden de maatregelen leiden tot hogere prij zen voor electronisch gereedschap, draagbare computers, computer- discs en industriële film. De dollar is gisteren op de inter nationale valutamarkten verder ge daald in reactie op de bekendma king dat het tekort op de handels balans in februari 15,1 miljard dol lar heeft bedragen. De meeste des kundigen hadden op een veel klei ner tekort gerekend. De dollar daalde in Tokio tot een nieuw na oorlogs dieptepunt van 140,35 yen. In Europa probeerden de centrale banken van onder meer West- Duitsland, Zwitserland en Frank rijk de koersval te beteugelen door dollars op te kopen. De dollar sloot in Amsterdam gisteren op ruim 2,03 gulden. 'Aparte afspraken voor in cao voor oudere werknemer' UTRECHT (ANP) - Het CNV vindt dat er - bij voorbeeld via de cao's en het personeelsbeleid - speciale maatregelen moeten worden getroffen voor oudere werknemers vanaf ongeveer 50 jaar. Die maatregelen zouden kunnen worden opgenomen in een zogenoemd „seniorenstatuut". Oude ren - zowel werkenden als werklozen - dreigen op grote schaal tussen de wal en het schip te vallen. Vaak is hun opleiding niet meer actueel en maken ze op grond van een combinatie van gebrekkige opleiding en hun hogere leeftijd nauwelijks kans op de arbeidsmarkt. Daarom is een spe ciale aanpak nodig, zo betoogde CNV-voorzitter H. Hofstede gisteren in Utrecht op een congres van het Nederlands Studie Centrum. Hofstede vindt dat oudere werknemers bij voorbeeld minder zwaar werk moeten krijgen, geen of minder onregelmatige diensten, meer so ciaal-medische begeleiding tijdens ziekte, periodiek geneeskundig on derzoek, kortere werktijden en bijscholing. Ook zouden oudere werkne mers op grond van hun ervaring kunnen worden ingezet bij scholing van anderen, bij voorbeeld als mentor. Hofstede meent dat er veel meer moet worden gelet op capaciteiten en ervaring bij het aannemen van mensen. Verder moeten bedrijven veel serieuzer bezien of oudere werknemers via scholing en begeleiding toch op het gewenste niveau kunnen worden gebracht. Wereldhave De Klachtencommissie Effecten bedrijf doet binnenkort uitspraak over transacties in aandelen We reldhave in 1983, toen het pen sioenfonds PGGM en het pen sioenfonds van DSM dit onroe- rend-goedfonds wilden overne men. De in Zwitserland wponach- Middelbaar en Hoger Personeel, tige R. Dreesmann stelt dat het Jos Werkhoven, vindt dat de MHP hoekmansbedrijf Padt Postmaa zich ook open moet stellen voor zijn verkooporders niet heeft opge- werknemers uit lagere beroepen. Nieuwe voorzitter kiest partij in conflict rond Ambtenarencentrum i dat hij daardoor een scha- ton heeft geleden. Stakingsactie In het kader van de verrassings acties van de Vervoersbond FNV in de graansector van de Rotter dams? haven, zijn 32 van de 47 per soneelsleden van de technische dienst bij het graanoverslagbedrijf GEM vanmorgen in staking ge gaan. Dat hebben de Vervoers bond FNV en de GEM-directie be vestigd. De bond voert,al enige we ken actie in „het graan" om zijn cao-eisen kracht bij te zetten. te verwachten dat de discussie over de identiteit van de MHP de nodige verdeeldheid tussen de bonden zal tonen. De kleine amb tenarenbond CMHA hangt sterk aan de opvatting dat de vakcentra le zich moet richten op alleen het middelbaar en hoger personeel. De twee (grotere) bonden uit het be drijfsleven, de Unie BLHP en de NCHP, gelóven meer in een groei en verbreding van de MHP. Voor het" eind van het jaar zou er uitsluit sel moeten komen over de nieuwe plaats van de MHP, meent Werk hoven. Bovendien zou het MHP-bestuur een zelfstandiger positie moeten kunnen innemen en minder een optelsom zijn van de opvattingen van de aangesloten bonden. Derge lijke discussies over identiteit en structuur van de 105.000 leden tel lende vakcentrale zijn, aldus Werk hoven, vruchtbaarder dan het nu al maanden slepende conflict over een mogelijke toetreding van 'het Ambtenarencentrum tot de MHP. Het meningsverschil Werkhoven neemt op 22 april het dentiteit van de vakcentrale MHP voorzitterschap van de MHP van L. F. Laurier, die dan met pen sioen gaat. Tijdens een kennisma king met de media zei Werkhoven 3, aldus Werkhoven, „telkens toe gedekt", maar bleek ondermeer in de discussies over een mogelijke toelating van het 110.000 leden tel lende Ambtenarencentrum (AC) tot de MHP. Onder druk van de CMHA besloot de vakcentrale vo rig jaar oktober geen onderhande lingen te openen met het AC, waar in veel lagere ambtenaren zijn georganiseerd. Maar de afgelopen week lieten voorzitters van de Unie BLHP en de NCHP weten toch weer met het Ambtenarencentrum te willen praten. Volgens Werkhoven - zelf van de Unie BLHP afkomstig - bestaat het besluit van vorig jaar echter nog steeds. Hij toonde zich „onge lukkig" met de recente acties van NCHP en Unie BLHP. „De discus sie kan zo niet voortwoekeren". Wanneer de discussie over de in- dentiteit is afgerond, zal er eventu eel wel „een scheiding tussende schapen en de bokken moeten ko men", zei hij. Een uittreden van de CMHA uit de MHP - en eventueel toelating van het ambtenarencen trum - lijkt dan niet uitgesloten. Werkhoven wil de discussies over identiteit en structuur van de vakcentrale ook gebruiken om zich sterker te profileren ten opzichte van de „concurrent FNV". „De zelfgenoegzaamheid dat het de FNV toch niet lukt om de bakens te verzetten, is mij vreemd", aldus Werkhoven. Hij gelooft dat de grootste vakcentrale wel degelijk kans van slagen maakt in haar po gingen nieuwe groepen werkne mers aan te spreken. De structuur van de MHP is volgens hem aan een herwaardering toe, omdat die stamt uit de begintijd van de vak centrale, dertien jaar geleden. Bij de MHP-bonden bstond toen, om uiteenlopende redenen, nogal wat aversie tegen een sterke vakcentra le. VNU - Het uitgeversconcern VNU verwacht voor 1987 een verdere groei van het resultaat. De netto winst per aandeel, die vorig jaar van f24,16 naar f25,65 ging, zal weer hoger uitkomen. De gang van zaken in de eerste drie maanden van dit jaar waren volgens de ver wachtingen, aldus drs. J.L. Bren- tjens bij de presentatie van het jaarverslag. VNU wil overigens de len in de inkomsten van de STER. De damesbladen Margriet en Li- belle hadden in 1967 een adverten-' tievolume van 3000 pagina's op jaarbasis. Nu is het hooguit 1500, volgens VNU door de invoering van de tv-reclame. GELDERSE PAPIER - De Gel derse Papiergroep verwacht dat de winst in het lopende jaar ongeveer gelijk zal zijn aan die van vorig jaar, toen de onderneming een net towinst behaalde van f 16 miljoen. Dit staat in het jaarverslag over 1986. Van Gelder Papier verwacht een toeneming van de vraag naar de papierspecialisteiten die zij maakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7