Verspreiding aids gaat steeds sneller Pleegouders weigeren wegwerpartikel te zijn 'Masson redde financieel Nederland' Landelijke aids-campagne gestart Waterlooplein niet langer Vrijplaats' voor helers Kritiek Senaat op emancipatiebeleid Advocaat dicht Masson 'heldenrol' toe BBSBS21JÏSSS Olifant treurt om vriendin WOENSDAG 15 APRIL 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - De nieuwste prognoses over het aantal mensen dat In Neder land in 1991 aan aids zal lijden, zijn aanzienlijk somberder dan een maand geleden. Nederland zal dan ongeveer 4.500 aids-patiënten tellen. Tot nu toe werd gerekend met 3.200 patiënten in 1991. AMSTERDAM (GPD) - "Als Van Thijn van dit bord zou weten, zou 'ie zich doodschamen. Er wordt ook gerotzooid, maar er zijn men sen die van Lelystad, en Monnic- kendam komen voor hun dagelijk se praatje. Die hebben hier hun ge schiedenis meneer. Die mogen hier dus niet meer in groepjes staan praten. Dat bord doet hen pijn". Een opstootje rond een paar agen ten op de kop van het Waterloop- lein. Flinke .grote borden laten de bezoekers weten dat samenscho lingen voortaan uit den boze zijn. Een aktie in strijd tegen de heler spraktijken aan de kop van het roemrijke plein. Al ruim een jaar voert de Amster damse politie rond het Waterloop- lein aktie tegen helers die er op de kop van de markt hun centrum hebben. Vorig jaar leidde dat tot een grootscheepse aktie waarbij tientallen helers opgepakt En even leek de rust weergekeerd. De laatste maanden echter nam de handel in gestolen goederen in de omgeving van het plein weer sterk toe. Om beter te kunnen optreden tegen deze ongewenste handel, is voor de omgeving van het Waterlo oplein nu een samenscholingsver bod ingesteld. Wie zich niet aan de richtlijnen van de politie houdt, kan voor maximaal acht uur een straat-, of pleinverbod krijgen. Te gelijk hoopt de politie met deze maatregel ook het Balletje Balletje hier aan te kunnen pakken. Een fotograaf die enkele jonge mannen in snelle jacks op de foto wil zetten, krijgt te hóren dat 'ie maar beter weg kan wezen'. Ande ren wenden snel het gezicht af. Maar een paar oudere baasjes vin den het prima. "Ik doe nu al drie sloten om m'n fiets om er zeker van te zijn dat ik niet met de tram terug naar huis moet. Die junks hebben de markt hier verziekt. Ach, ik rommel ook wel wat. Maar da's net genoeg voor m'n borrel. Een beetje de aardigheid. Maar die gasten ver knallen het hier." De heling op de kop van de markt bestaat vermoedelijk al zo lang er een Waterlooplein is. Jaren was het het scharrelwerk. De gro tere helingpraktijken werden in de café's in de buurt afgedaan. Dat is nu nog zo. Ook daar loert de politie op. Maar de heling op de kop van de markt en de naaste omgeving is meer en meer een trefpunt gewor den van de al dan niet verslaafde autokrakers. De ooit zo 'gewilde' fiets is voorbijgestreefd in 'popula riteit' door de autoradio en zomers de fototoestellen. "We treden juist hier op en niet in eerste instantie tegen ons ook bekende café's bijvoorbeeld rond de Albert Cuyp, omdat het plein nu eenmaal een internationaal bekend centrum is geworden waarvan be kend is dat je daar geen eigen domsbewijs hoeft te laten zien als je wat te koop hebt", legt een agent uit aan de man die halsstarrig vol blijft houden dat nu de goeden on der de kwaden moeten liiHpn. 's van besmet- het Rijksinstituut Staatssecretaris Dees (volksge- meren zondheid) maakte deze cijfers be- ting kend bij de start van de landelijke gelijl aids-campagne. De cijfers zijn af komstig van het Rij voor Volksgezondheid. Het aantal aids-patiënten i derland bedraagt nu 260 tegen 218 tie beginnen of losse seksuele c drie maanden geleden. Het aantal tacten hebben", seropositieven, mensen die besmet zijn met het aids-virus en de ziekte Bisschoppen kunnen ontwikkelen, is doorgaans dertig keer zo groot als het werkelijke aantal patiënten. In 1991 moet dus worden gerekend Gisteren brachten ook de katho lieke bisschoppen van Nederland verklaring uit over aids. Zij be- met circa 150.000 seropositieven, schouwen seksuele omgang mert aldus de staatssecretaris. Tegen die wisselende partners als de voor tijd is er volgens Dees 200 miljoen naamste oorzaak voor de snelle tot 225 miljoen gulden extra nodig verspreiding van de ziekte. Ze plei- in verband met aids. Met het minis- ten voor een verandering van het terie van financiën wordt deze seksuele gedrag. Dat past, aldus de r dit geld Zacht De door Dees gepresenteerde discriminatie campagne (met als motto 'Vrij lig. «Voorkom aids') bestaat uit informatieve brochure, een tv-spot trekken Postbus 51, een radiospot verklaring, ook binnen de leer die kerk dat de seksualiteit plaats dient te vinden binnen het huwe lijk. De bisschoppen keren zich tegen isolering van aids- patienten. Christenen dienen zich het lot van aids-patienten aan te bovendien past het een christen niet een ander te veroor- De delen' aldus de bisschoppen. Ook nomnüflnn,, de hervormde en gereformeerde Kerken leggen de daar de nadruk campagne zal drie maanden duren. De campagne is volgens Dees be- wust 'zacht' van karakter, zachter 0p. in elk geval dan wat zoal in het bui tenland wordt vertoond. De staats secretaris: „We wilden de i Prof. dr. J. Douma, hoogleraar ethiek aan de theologische hoge school Gereformeerde Kerken die het niet aangaat niet kwetsen Vrijgemaakt, is het daar niet mee de mensen die het wel aangaat, eens. Hi zei voor de EO-microfoon aanspreken". Dees sprak 'zakelijke boodschap'. De campagne is is erop gericht heeft de Nederlandse bevolking te infor- Staatssecretaris D. Dees (WVC) heeft gisteren het startsein gegeven voor de landelijke aids-campagne. te kunnen stellen dat Deze omvat onder meer een brochu- een televisiespot en advertenties dagbladen. Op de foto bekijkt Dees de tv-spot van Postbus 51. DEN HAAG (ANP) - De Eerste Ka mer heeft minister De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren aangespoord zich krachti ger in te spannen voor het emanci patiebeleid. De minister werd door zowel links als rechts verweten dat vrouwenemancipatie hem niet na genoeg aan het hart ligt. Mevrouw Vonhoff-Luijendijk (WD) sprak van 'een beleidsge bied waarop de minister zich feite lijk een vreemdeling in Jeruzalem zal voelen.' Mevrouw Van Leeu wen (PSP) noemde emancipatiebe leid 'niet echt een troetelkindje van deze minister.' Volgens de WD-senator bUjkt dat onder meer uit de nog steeds ongunstig afstekende werkgele genheidscijfers van vrouwen ten opzichte van mannen. Vrouwen dringen slechts uiterst langzaam dooi1 in hogere posities, zowel be stuurlijk als in bedrijfs- en vereni gingsleven, signaleerde zij. Ook se nator Van Dalen (CDA) wees daar op. Algemeen werd gewezen op te kortschietende voorbereiding van meisjes op het jaar 1990, wanneer, zoals mevrouw Van Leeuwen con stateerde „ook 18-jarige meisjes die samenwonen of al gehuwd zijn geacht worden zich beschikbaar te stellen voor de arbeidsmarkt." Me vrouw Vonhoff riep De Graaf op om op zyn ministerie een 'voorhoe depositie' in te nemen met kinde ropvangvoorzieningen. Werkgelegenheid en het nieuwe stelsel van sociale zekerheid vorm den twee andere hoofdthema's van het debat over de begroting van de minister. Algemeen werd twijfel geuit aan de effectiviteit van een veelvoud aan banenplannen. Senator Van Dalen (CDA) voor zag een te strakke regelgeving voor het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) en bepleitte één werkgelegen- heidsfonds met één enkele geld stroom, doelgericht, flexibel en ef fectief. Van der Reijden directeur van Haags ziekenhuis DEN HAAG (GPD) - De voormali- ge staatssecretaris van volksge zondheid J. van der Reijden is door de gemeente Den Haag aangesteld als tijdelijk directeur van het zie kenhuis Leyenburg. Hij volgt me disch directeur dr. J. de Boer op die om persoonlijke redenen zijn functie heeft neergelegd en nu ge meentelijk adviseur wordt op het gebied van rampenbestrijding. Oud-staatssecretaris Van der Reijden werd vorig jaar september door de gemeente Den Haag aan getrokken als interim-manager om orde op zaken te stellen in het zie kenhuis. Leyenburg kampte toen niet alleen met een tekort van zes miljoen gulden, maar was boven dien in opspraak gekomen nadat drie vrouwenartsen een foetus van 27 weken hadden geaborteerd. Daarnaast speelde de affaire rond een van de gynaecologen verbon den aan het Haagse ziekenhuis die medische codes zou hebben over schreden. zich niet predikant een goed woord over andere seksuele contac ten dan die tussen man en vrouw in het huwelijk. „Er is een duidelij ke bijbelse boodschap tegen de zonde en voor de zondaar, zodat het in strijd moet worden geacht met die boodschap zich over te ge ven aan homoseksueel verkeer of contact te zoeken met heröine- prostituees", aldus Bouma. Gevangenen ontsnapten met lakpistool MAASTRICHT (GPD) - Masson wordt dan wel verweten als ABP- directeur beleggingen sjoemeld te hebben met onroerend-goedtrans- acties het pensioenfonds te hebben benadeeld, in werkelijkheid is vol- DEN HAAG (GPD) - De twee ge- 8ens Pfeil voor het ABP een zegen namai detineerden die zaterdag 4 april geweest. In zijn tijd is het een bloedbad aanrichtten in het gen van het pensioenfonds enorm Belgische Turnhout, hebben bij togenomen. Bovendien heeft Mas- hun ontsnapping uit de Bijlmerba jes gebruik gemaakt van een na- maakpistool. Met Het 'wapen', ge maakt van hout en bekleed met de len van een etui voor een scheerap- paraat, werden twee cipiers in de Bijlmerbajes gedwongen hen buiten te begeleiden gealarmeerde politie op afstand ge houden. groot aandeel gehad reddingsoperatie van de Westland Utrecht Hypotheekbank 'waar door hij heel financieel Nederland een debacle bespaarde'. Zo ongeveer beargumenteerde advocaat Pfeil waarom Masson 'werd "de vrijgesproken moet worden van al les wat hem voor zijn aandeel in de ABP-affaire ten laste De Belgische politie heeft het valsheid in geschrifte en het aanne- wapen gevonden in de vluchtauto steekpenningen. Pfeil de twee. Volgens een woord- richtte zijn pijlen vooral op ABP- jurist Willem Hoevenagel, die met Het 'beeldmerk' van de campagne die de komende maande wordt ge voerd om iedereen op het gevaar van aids te wijzen. Het wordt een doode.. 'zachte campagne', zo vertelde Dees tweede gedetineerde. gisteren. wond. het ministerie - - titie in Den Haag was het wapen zwartboek m 83 de affaire bedrieglijk goed nagemaakt. De ontsnapping eindigde uiteindelijk koek in het centrum van Turnhout in een massale schietpartij, waarbij dit op handen zijnde reorganisatie, die in slechte aarde was gevallen bij diverse medewer- dé" ontenaptenJ'wë"rd"'ge- kers van het pensioenfonds. Pfeil anderen, onder wie de noemde het zwartboek 'een schan- delijk tendentieus rapport vol met leugens'. Pfeil verwierp de beweringen van Fennes, die door Masson werd gepasseerd als opvolger van direc teur onroerend goed Boogaard, en Hoevenagel dat Masson al ten tijde van Bogaardt nauw betrokken was bij de verwerving van onroerend goed. Volgens hem heeft Masson zich hiermee nimmer intensief be ziggehouden. Sterker nog: "Elke bevoegdheid was hem op dit ge bied ontzegd", aldus Pfeil. Ook de beschuldigingen van de zakenman Willem Meyer dat Masson steek penningen zou hebben aangeno men, noemde hij pure onzin. De geruchten van Meyer hebben geleid tot een idéé fixe, een obses sie van het Openbaar Ministerie, al dus Pfeil. Ook de ABP-huisadvo- caat Wouters ging over de hekel omdat die het verhaal zonder meer geloofde en de toenmalige minister van binnenlandse zaken Rietkerk inschakelde. "Wouters heeft onzin uitgekraamd. Hij was ziende blind en horende doof. Maar ook het Openbaar Ministerie was doof en blind. Dat is veel erger. Dubieus noemde hij ook de be lastende verklaringen van de Nuense zakenman Poot, die be weerde dat hij met zijn tennishalle nimperium ten onder was gegaan toen Masson de geldkraan dicht draaide. ".Poot is failliet gegaan door falend management. Zijn con cern was al op sterven na dood. Hij had een schuld van bijna 12 mil joen gulden. Het is zijn de bank, de NMB, geweest die zijn faillisement heeft aangevraagd. Masson i die zijn wilde DEN HAAG - Een aantal schrij nende incidenten rond pleegkinde ren heeft de laatste tijd duidelijk gemaakt dat het ontbreekt aan een wettelijk kader waarin niet alleen de plichten, maar ook de rechten van pleegouders duidelijk worden vastgelegdt. Pleegouders zijn geen wegwerpartikelen die na verleende diensten kunnen worden afge dankt. Ze moeten door de officiële instanteis worden behandeld als volwaardige gesprekspartners. door Pamela Hemelrijk/ANP Dat is de conclusie die volgens de Nederlandse vereniging van pleeggezinnen (NVP) valt te trek ken uit het gesol met pleegkinde ren waarvan de afgelopen week vooral een geval in Drenthe de aan dacht trok. Een man uit Annen liet zijn 7-jarige mongoloïde pleeg dochtertje Marischaka onderdui ken om te voorkomen dat zij aan haar biologische moeder zou wor den teruggeven, zoals de kinder rechter had bevolen. Het bestuur van de NVP kan er wel inkomen dat pleegouders hun toevlucht nemen tot dergelijke vormen van burgerlijke ongoor- rondde kinderen die ze soms jaren g.;,h„ad.',.j8i'la£i!1.S werker. Want de kinderrechter die Voorzitter Jan-Frans Mulder, penningmeester Dick Pierik en secretaris Hans i NVP "Je mag als pleegouder blij zijn als je naderhand nog één keer je kind mag zie\ pleegouder blij zijn als je nader hand nog één keer bij je gewezen pleegkind op bezoek mag. De eni- kpnrcliif tf» aavies van uc iiiacnai-uappeiijit. Hp vnncHii nupr werker. De pleegouders worden beslissing moet nemen pleegkind koerst alleen op het advies van de maatschappelijk ontsnappen is zelf de voogdij je pleegkinderen aan te vragen. Dat kan: als een pleegkind een paar jaar bij je in huis is biedt de voogdij-instelling dat ook Maar dat heeft je dan de hulp en begeleiding nergens bij betrokken". Vuist in. En als de pleegouders proteste ren dat ze nergens in gekend wor den krijgen ze vaak te horen: als jullie niet gehoorzamen gaan de kinderen in een tehuis. Dat weer houdt veel pleegouders ervan met hun vuist op tafel te slaan, want hoe meer moeilijkheden, de groter de kans dat het kind in een tehuis belandt en daar is niemand bij ge baat". De onmogelijkheid om bij de au toriteiten gehoor te vinden blijkt veel pleegouders op den duur de lust te benemen pleegkinderen op Hoeveel het er zijn weet De adviezen van die maatschap- het nadeel dat pelijk werkers zijn, de goeden niet egeleiding van te na gesproken, niet altijd even ge- - het maatschappelijk werk' moet fundeerd, vindt penningmeester de NVP niet. Maar leden die zich ontberen. Je bent helemaal op je- D. Pierik (45). "Het komt wel eens bij onze vereniging afmelden ge- voor dat ze de natuurlijke moeder ven vaak als reden op dat ze teleur- de hand boven het hoofd houden, gesteld zijn over de pleegzorg", al- soms tegen het belang van het kind dus Van Vonderen. "En het feit dat zelf aangewezen en dat valt vaak niet mee. Pleegkinderen zijn im mers per definitie vaak probleem- de molens in de pleegzorg zo lang zaam draaien doet er ook geen goed aan. Wie een kind wil adopte ren moet rekening houden met een wachttijd van ongeveer twee jaar en wie zich opgeeft als pleeggezin gaat voor tenminste anderhalf jaar de pijpleiding in". Op het ogenblik bevinden zich naar schatting 10.000 kinderen in Nederlandse pleeggezinnen. Van de plannen van voormalig staatsse cretaris van WVC Van der Reijden om de internaten te ontlasten door meer plaats in te ruimen voor de - goedkopere - pleegzorg, is door be zuinigingen niet veel terechtgeko men. Het budget voor pleeggezin nen is nog altijd te krap, hoewel plaatsing in een tehuis de overheid op 300 gulden per dag komt te Statuut De NVP, die sinds de oprichting in 1983 een enigszins sluimerend bestaan heeft geleid, gaat zich met kracht inzetten voor een verbete ring van de situatie. Het ligt in de bedoeling dat in samenspraak met de vijfhonderd leden een statuut wordt opgesteld waarin de rechten en plichten van de pleegouders landelijk worden vastgelegd. De huidige situatie komt erop neer dat er alleen zeer algemene wettelijke normen zijn, die door iedere voog dijvereniging weer anders worden uitgelegd. Het ontwerpstatuut moet als al les goed gaat het komend najaar klaar zijn, waarna het aan minister Brinkman (WVC) wordt aangebo den. Belangrijkste punten zijn: een wettelijke verplichting ook de pleegouders te betrekken bij over leg over eventuele terugplaatsing van kinderen bij de natuurlijke ou ders; de invoering van een over gangsregeling die het de pleegkin deren mogelijk moet maken gelei delijk te wennen- aan hun nieuwe situatie en de verplichting ook met de kinderen zelf, ongeacht hun leeftijd, te overleggen over hun toekomst. Nu kunnen alleen kin deren boven de 12 jaar door de rechter worden gehoord. Op 24 april vindt in dit kader overleg plaats met de departementen van WVC en justitie. De NVP organiseert trainingen en gespreksgroepen waar pleegou ders ervaringen kunnen uitwisse len en steun en advies kunnen krij gen in hun worsteling met de auto riteiten. Volgens Van Vonderen zal de tijd dat pleegouders maar met zich lieten sollen binnenkort tot het verleden behoren. "De ge spreksgroepen van de vereniging zijn voor veel nieuwkomers een openbaring. Als je daar by zit voel je een schok van herkenning als je merkt dat anderen met dezelfde problemen kampen. Dat helpt. Dan merk je dat je niet alleen staat." HILVARENBEEK (ANP) - Be zoekers van het zaterdag offi cieel geopende Safaripark Beekse Bergen zullen daar voorlopig geen olifanten te zien krijgen. Nadat olifant Leila on langs plotseling stierf, is Sabri, de olifant die alleen achter bleef, nog steeds erg van streek. Volgens directeur H. van Loosbroek van Beekse Bergen is het daarom onverant woord het dier tussen de bezoe kers te plaatsen, ook al is het achter een elektrische afraste ring: „Een ongetemde olifant die door eenzaamheid van streek is, kan behoorlijk agres sief zijn." De twee Afrikaanse olifan ten, Leila en Sabri, zijn in het Safaripark negen jaar samen geweest. Sabri alleen houden is volgens Van Loosbroek onmo gelijk. „Dat zou zielig zijn. Oli fanten zijn kuddedieren, van daar dat we nu op zoek gaan naar een plaats in Europa waar we Sabri in een kudde kunnen plaatsen." Overigens is Beekse Bergen van plan om over één of twee jaar een eigen olifantenkudde binnen de hekken te halen. Volgens Van Loosbroek zit het er 'dik in' dat als het eenmaal zover is, Sabri naar Beekse Ber gen terugkeert. Bovendien vond hij dat niet Mas son maar het ABP terecht moet staan in de Poot-affaire. Masson wordt hier verweten dat hij vals heid in geschrifte heeft gepleegd door in een financieringscontract te verzwijgen dat het ABP WIR- premie inde. "Het ABP is hier ver dachte en niemand anders. Het is toch een collectief besluit van de ABP-directie geweest", aldus Pfeil. Bovendien was volgens hem de financieringsconstructie geheel normaal en legaal en uitgedacht door een notaris onder verant woordelijkheid van Fennes. "Er is geen sprake van wetsontduiking. Het was alleszins geoorloofd". Opmerkelijk in het pleidooi van Pfeil was ook dat Masson volgens hem geen ambtenaar is in straf rechtelijke zin. Daardoor zou Mas son dan ook niet verweten kunnen worden dat hij in stryd met zijn plicht als ambtenaar zou hebben gehandeld toen hij giften aannam. "Een ambtenaar is iemand die een deeltaak van de staat vervult. Het ABP doet dat niet en is dus geen deel van de staat". Daarom is er volgens Pfeil dan ook geen sprake van smeergeld, maar van 'vergoe dingen voor normale prestaties'. In een reactie op het pleidooi zei officier van justitie Laumen: "Alle respect. Zyn inzet is bijzonder be- wonderingswaardig. Hij heeft van alle mogelijkheden gebruik ge maakt. Datgene wat hy naar voren kon brengen, heeft ie gedaan. Een bijzonder goed werkstuk". Op 28 april zal Laumen reageren. Hij heeft al 4,5 jaar cel, 100.000 gulden boete geëist en de terugbetaling van een kwart miljoen aan steek- penningen. ONTVOERING - De Haagse poli tie heeft gisteren drie ménnen aan gehouden die vorige week donder dag een 23-jarige Hagenaar ont voerden, omdat hij hen zevendui zend gulden schuldig was. Het slachtoffer werd die dag onder be dreiging van een mes naar Delft ge bracht. Daar werd hij tot dinsdag opgesloten in een flat. De ontvoer ders hebben de man ernstig mis handeld, aldus de politie. Het slachtoffer kon na behandeling in een ziekenhuis naar huis. ADVERTENTIE Primeur! De Sharp portable kleuren-TV. 32 Voorkeuze-zenders. Sleeptimer. Afstandsbediening en S-band tuner. 36 cm Linytron Plus beeldbuis. Moderne witte kas Een jaar garantie. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3