SVOW viert feest weer De markt is voor Jaan meer waard Debutanten weren zich uitstekend Alphia zet de 'buren' op hun nummer SJC met 3-1 verslagen Loting Spakenburg verliest exportartikel Noordwij k verder in bekerstrijd Minister Gol beraadt zich over uitlevering WOENSDAG 15 APRIL 1987 SPORT WETERINGBRUG - SVOW kan niet meer kapot. Gisteravond zorg de de nieuwbakken kampioen van de tweede klasse van de zaterdag- afdeling Leiden voor een grote ver rassing. In de eerste ronde van de LD-Cup werd het veel hoger spe lende SJC met maar liefst 3-1 ver slagen. De zondagderdeklasser, vo rige week in het gestaakte duel te gen de polderclub ook al in de min, kon de nadelige 3-0 ruststand in de tweede helft niet meer goedmaken, Met opportunistisch spel was de thuisclub aan de leiding gekomen. Tweemaal stond Casper Klomp aan de basis van een doelpunt. Eerst nam Arie Schoenmaker een voorzet van Klomp in één keer op zijn slof, daarna maakte Leo Ver haar een slecht verwerkte corner van zijn clubgenoot beheerst af. Naamgenoot Wilco Klomp wilde niet onderdoen voor zijn ploeg- makker, en scoorde de derde tref fer. SJC reageerde veel te laat. Pas na rust toonden de Noordwijkers hun grotere klasse, maar dat lever de niet eerder dan een kwartier voor tijd een doelpunt op van Leen van der Zalm. Tot vreugde van het Weteringse publiek liet SVOW geen steken meer vallen, zodat de aanstaande eersteklasser na het za terdag behaalde kampioenschap opnieuw een reden tot feesten had. Te vroeg Toch werden de bloemetjes nog niet buiten gezet, want SVOW ligt voor op de planning. Menno Gi- liam, al een jaar of vijf trainer en daarvoor speler van het eerste elf tal van SVOW, bekijkt het nuchter. „Het kampioenschap viel eigenlijk een week te vroeg, door onver wachte medewerking van de con currentie. Een feest komt er na tuurlijk wel, maar niet voor ko mend weekeinde. Misschien halen we nog wel meer stunts uit, want na vanavond hoeven we tegen nie mand meer op te kijken. Een verklaring voor de opmerke lijke prestaties van het team uit Oude Wetering heeft Giliam nau welijks. De twee jaar geleden uit de eerste klasse gedegradeerde dorps club veranderde sindsdien niet we zenlijk. „Dit seizoen zijn we zonder blessures en schorsingen doorge komen. Bovendien is de spelers groep iets groter geworden. Maar ik denk dat SVOW gewoon te goed is voor de tweede klasse. Dat heb ben we tegen SJC, dat hier op volle sterkte aantrad, ook wel bewezen." Beperkingen Op dit ogenblik beschikt Giliam over een uitgebalanceerd team. De ervaring van oudgedienden als laatste man Cock Gortzak en Arie Schoenmaker wordt aangevuld door het enthousiasme van de jongste lichting, van wie Casper Klomp (al 21 competitiedoelpun- ten) de meeste aandacht trekt. Op hem wordt het spel grotendeels af gestemd. Giliam vindt ook de ont wikkeling van Arno Snaterse op zienbarend. „Hij leek voorbestemd om het doel te gaan verdedigen, maar door een samenloop van om standigheden bleek hij tot ieders verbazing minstens zo goed te kun nen voetballen". Op deze voet durft SVOW vol jzins partij bieden. Zulke tegen standers zullen we hopelijk vaker ontmoeten". SVOW hoeft daarvoor niet tot het nieuwe seizoen te wachten. De diverse bekertoernooien (LD-Cup en Haarlemmermeer-Cup) bieden mogelijkheden genoeg om met ge lijkwaardige of (op papier) sterkere teams te duelleren. De formatie van Giliam kan, bevrijd van com- petitiezorgen, op deze manier al vast een voorschot nemen op vol de gend jaar. Tenzij het verlate feest de Weteringers van de kook brengt. TIM BROUWER DE KONING In openingsronde NK dammen NIJVERDAL (ANP) - In de ope ningsronde van het 69ste nationale kampioenschap dammen, dat gis teren in het gemeentehuis te Nij- verdal begon, hebben de drie de butanten zich uitstekend geweerd. Het jeugdige trio Van der Zee, Wesselink en Krajenbrink kwam geen moment in gevaar in de duels die zij met de tot de gevestigde or de behorende internationale groot meesters Van der Wal, Scholma en Hans Jansen uitvochten. Ook titel verdediger Rob Clerc moest genoe gen nemen met een puntendeling.j luut geen sprake. Ook al leek het erop dat het treffen tussen de beide Huissenaren Geert van Aalten en Gerard Jansen weinig tijd zou ver gen. In de openingsfase verdwe nen de schijven in vrij hoog tempo van het bord, maar Jansen inves teerde in het middenspel opeens veel tijd toen Van Aalten een dis cutabele voorpost innam. Allengs groeide het voordeel van de in het jongste wereldkampioenschap al excellerende 22-jarige grootmees ter en na ruim vier en een half uur I spelen kon hij tevreden zijn met Alleen de 22-jarige grootmeester het slot dat door hem op fraaie wij- an SVOW. Zaterdag kampioen i de LD Cup. Gerard Jansen liet zich niet sen en nam samen met Hans Ver min de leiding. In de eerste ronde waren voorna melijk enkele duels tussen clubge noten geprogrammeerd, maar van grote vredelievendheid was abso- de Kickers'69-UVS 0-3. UVS heeft, zij het niet zonder Leidsch Dagdlad Cup, die vorige moeite, de tweede ronde Na afloop van de derby UDO- Oegstgeest werd door Corrie van der Voort (bestuurslid van UDO) de loting verricht voor de tweede ronde van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup. De vol gende 16 wedstrijden kwamen voor dinsdag 28 april uit de be ker: ROAC69-UVS, Meerburg-Al- tior, Alphia-Katwijk, Warmun- da-DOCOS, VTL/Noordwijk- Roodenburg, LDWS-Quick Boys, UDO-SVLV, FC Lisse <za)- -Rijnsburgse Boys, SVOW-LSVV, ZLC (za)-ASC, MVKV-Voorscho- ten, Oranje Groen-WSB, Ter Leede-RCL, TAW-KRV, FC Lis- se-DOSR, GWS-ARC. week door het slechte weer niet uitgespeeld konden worden, sprong de uitschakeling van zon dagtweedeklasser Alphense Boy door plaatsgenoot Alphia in het oog.l de LD Cup bereikt. Vorige week ging een vermoedelijk feestje, Kickers had een 2-0 voorsprong, niet door omdat het veld onbespeelbaar was afdelingsclub geraakt. Nu vatte de Leidse hoofd klasser de zaken uiterst i Alphia-Alphense Boys 0-0 (Al phia wint na strafschoppen). Tot 20 minuten vc bleef Kickers goed i het einde kansen bepaalde ploeg uit Leimuiden kreeg via Pe- de Alphense derby. Alphia in de ter van der Hoek zelfs enkele goe- eerste helft en de Boys na de rust de kansen. Daarna maakte Fred Fi- wisten geen raad met de geboden lippo voor UVS een einde aan alle mogelijkheden. Bij het verleng- onzekerheid. In korte tijd werd het stuk, het nemen van strafschop- zelfs nog 0-3 door doelpunten van pen, was afdelingsclub Alphia be- ter in vorm. Frank Bakker en Ro bert van der Laan wisten van elf meter niet te scoren. Namens de thuisclub schoot alleen Paul van Niekerk mis. Oranje Groen-SJZ (zo) 2-0. De Leidse club had zich goed hersteld van de nederlaag van afge lopen zondag. Hoewel Robert Ab- ma ook nu een strafschop niet ver- ziverde, maakte Johan de Ridder met twee doelpunten het karwei r Oranje Groen wel af. SJZ kon Ruygrok zorgde er ploegen alsnog a Foreholte-Quick Boys 1-1 (Quick Boys wint na strafschop pen). De Katwijkers, met een combi- natie-elftal naar Voorhout geko men, kwamen voor de rust op 0-1 door een doelpunt van Martin Oudshoorn. Pas twee minuten voor het einde kwam Foreholte de verdiende gelijkmaker. Piet dat de Van elf meter beleefden de Voor- houters een afgang van jewelste door slechts één strafschop in het net te deponeren. Quick Boys deed dit aanzienlijk beter. De Sleutels-LDWS 2-3. In de eerste periode legde LDWS de gastheren duidelijk zijn wil op, wat slechts resulteerde in een doel punt van Ger Nagtegeller (0-1). Na dit doelpunt nam De Sleutels het initiatief wel over, maar de ploeg van trainer Jan van Bemmelen werd nooit echt gevaarlijk. In de tweede helft werd een foutje van Peter Boot De Sleutels fataal. Eric van der Weyden passeerde de uit gelopen Sleutels-doelman Rob Groenendijk (0-2). Toen Richard Klein direct daarna 0-3 aanteken de, geloofde niemand meer in de kansen van de thuisclub. Toch kreeg LDWS het nog knap be nauwd nadat Ronald Guldemees- ter met twee doelpunten de span ning had teruggebracht. Aanvoer der Hannie Sjardijn redde vlak voor tijd zijn ploeg door, nadat doelman Frans Stouten al gepas seerd was, de bal van van de doel lijn te trappen. Kagia-Rijnsburgse Boys 0-1 Het versterkte tweede elftal van Rijnsburgse Boys leek op een gro te zege af te stevenen. Al na twee minuten ging Kagia-verdediger Ton Roubos in de fout en Hennie Koet liet zich dit buitenkansje niet ontnemen (0-1). De koek bleek op voor de Rijnsburgers, want Hans Zwaan raakte slechts het hout werk. Een dapper vechtend Kagia kreeg enkele mogelijkheden op de gelijkmaker, maar Peer Beukers, John van Schie en Ivan Bouckaert vonden niet de juiste richting. UDO-Oegstgeest 3-1 In tegenstelling tot de in eerste wedstrijd, vorige week door het onweer gestaakt, was nu UDO de betere ploeg. Ronald de Jong en Nico van der Salm brachten nog voor de rust de thuisclub op een 2-0 voorsprong. Die stand had nog iets groter kunnen uitvallen als Ro nald de Jong meer richtingsgevoel had gehad. De spanning kwam te rug doordat Gerard Slierings een voorzet van Frank Hogewoning met zijn hoofd afrondde (2-1). Toen Willem Jan Pot Hofstede een vijf minuten straftijd uitzat, sloeg UDO doormiddel van Wilbert Vink toe (3-1). r winst werd gevoerd. Hans Vermin zag clubgenoot Je roen Goudt veel tijd investeren in een behoorlijk scherpe variant, die echter de in Zwitserland werkende fysiotherapeut voordeel opleverde. Een eigen vondst in deze theoreti sche partijopzet deed Goudt in gro te tijdnood komen en nog voor zijn vlag viel kon hij de strijd staken. Titelverdediger Rob Clerc kreeg weinig ruimte van Hein Meyer en mocht met een puntendeling niet ontevreden zijn. Van de drie debu tanten miste Wieger Wesselink te gen Auke Scholma de winst. Johan Krcoenbrink maakte het Hans Jan sen moeilijk maar moest in de slot fase nog secuur spelen om de meer dan verdiende remise veilig te stel len. Oud-wereldkampioen Jannes van der Wal, die de officiële ope ning miste, maar zich meldde en kele minuten voor de partij begon, kwam tegen jeugdkampioen Hen drik van der Zee wel iets beter te staan. Het was onvoldoende voor de volle winst. Zoetemelk tegen Kelly en Fignon PARIJS (AFP) - Joop Zoetemelk (40) begeeft zich nog één keer naar het hooggebergte om met topren- ners te duelleren. Hij doet dit tus sen 25 mei en 1 juni in de Franse Alpen op het parkoers van de Dau- phiné Libéré. Sean Kelly, Laurent Fignon, Urs Zimmermann, Luis Herrera en Ronan Pensee zijn de voornaamste opponenten. Zoetemelk voert in de mini-Tour de France een ploeg van Jan Raas aan. Superconfex is de enige Ne derlandse formatie in het 'open' peloton. verder te gaan, weliswaar geen wonderen, zeker geen terugkeer de klasse. „Als BUNSCHOTEN/SPAKENBURG (GPD) - Spakenburg raakt van de zomer zijn op één na bekendste exportartikel Güiam verwacht kwijt. Het dorp aan de boorden van het IJsselmeer, dat :n, maar landelijk vermaard is vanwege zijn bloeiende visindustrie, dè twee- zal over een paar maanden afscheid nemen van de meest geen kam- tot de verbeelding sprekende voetballer die ooit binnen de i ik hoe gemeentegrenzen heeft gewoond: Jaan de Graaf. De 31- pioen wéren geworden, 2 dan ook zijn gestopt als trainer. - - Een dorpsclub als SVOW heeft be- jarige aanvaller, die aan het eind van dit seizoen 23 jaar perkingen, maar die liggen volgens lang op zaterdagmiddag in het rood en wit gehuld zal zijn müunietin de tweede klasse. Alleen geweest, gaat zich volledig toeleggen op zijn werkzaamhe- diverse markten in Nederland. „En als ze me een beetje waarderen bij IJsselmeervogels", grapt De Graaf, „dan krijg ik een afscheidswedstrijd tegen Barcelona". De Graaf zal zonder meer een Wie zal het zeggen? Ik had inder- leemte achterlaten op sportpark daad bij Ajax kunnen komen. Maar Abbenes en SJZ konden ons enigs LEIDSCHENDAM - Door een 1-0 jaar buitenshuis, twee seizoenen een dolle bui voor vijf jaar bij HVC De Westmaat in Bunschoten. Hij geldt als één van de kleurrijkste en beste spelers die IJsselmeervogels iets in me zegt, dat ik destijds toch een juist besluit heb genomen". Eén speler in Bunschoten heeft heeft voortgebracht. De interesse net als De Graaf ervaring opgedaan van clubs uit het betaalde voetbal in de betaalde tak van de voetba" reikte ver. De spits voetbalde drie sport: Wout Heinen. Hij tekende i overwinning op zondagtwee- bij AZ'67 deklasser RKAW heeft Noord- Eagles. Er ging bijna geen jaar bij Go Ahead (later FC Amersfoort), een beslis- je de eerste drie ballen verkeerd wijk de vijfde ronde van het toer- 1 de KNVB-beker gehaald. voorbij, of er stonden trainers, be stuurders of makelaars bij De sing waarvan Heinen later spijt kreeg. Want hij was contractueel verplicht om op zondag te spelen. In het dorp Bunschoten werd hij het NOS-journaal", glimlacht de Bunschoter. Ik zag al die publici teit toch als een soort goedkope re clame. Als ik een afspraak had met de manager van Anderlecht, stoml den er de volgende dag grote ver halen in de krant, met m'n foto er bij. Nu moet ik betalen als ik een advertentie wil plaatsen. Door mijn bekendheid als voetballer heb ik als marktkoopman toch een heleboel extra klanten getrokken". En de drukte op de markt is er min of meer de reden van dat De Graaf aan zijn laatste seizoen bij de 'Vogels' bezig is. „Veel mensen be seffen niet hoe zwaar het eigenlijk is. Zaterdagochtend sta ik om half vijf al op en ben vervolgens de hele dag in touw. Dan word ik zo rond enen opgehaald en in een record tempo naar het veld gereden. Op het moment dat ik vertrek van de, markt is het meestal nog behoor lijk druk. Soms ben ik flink moe voordat de wedstrijd begint. En als den op zondag gouthampt0n Jaan de Graaf heeft de score geopend i meervogels en Quick Boys aan het eind zit er verslagen bij, maar Quick Boys zo\ 1 de amateurtopper tussen IJssel- van het vorig seizoen. Theo Guyt uiteindelijk met 2-4 zegevieren. raakt, hoor ik ook wellI tribune: was maar op de markt ge bleven. Dat stoort me dan toch. En het werkt ook bepaald niet inspire- Dortmund had de zaterdageer- Neerlands bekendste amateur steklasser toch het betere van het heeft zich echter nooit gek laten spel. Vijftien minuten voor het ein- maken, de scoorde Ivan Hermans, 1 bereidend werk van Klaas Vink, een fraaie treffer. Noordwijk kwam vlak voor tijd nog even in moeilijk- Graaf. „In het eerste seizoen bij AZ heden toen de RKAW-spitsen maakte ik er een stuk of vijftien en Frank Vader en Girby Bulo moge- dat terwijl ik alleen op zaterdag- lijkheden kregen. Maar het tweetal avond kon spelen. Spijt heb ik vervolgens als een paria gezien. De rend om op een knolïenveldL Graaf vertelt dat zijn principiële pakweg vijftig toeschouwers te ig des Heren spelen. Dat heeft zeker ook meege wogen in mijn beslissing". bleek niet in staat invaller-doel man Arjan van Wetten te passeren. Noordwijk kan zich derhalve ge reed gaan maken voor de kwartfi nale. weigering om op de dag c niet het veld op te gaan niets te r___ „Ik zal altijd met grote tevreden- "ken had met het feit dat Heinen in Bunschoten werd beschouwd als een afvallige. Gevoelig „In de tijd van Heinen lag die kwestie veel gevoeliger dan op het moment dat ik voor de keuze I stond", legt De Graaf uit. Vroeger mocht je eigenlijk niets op zondag, maar dat is er langzamerhand toch I 'een beetje af gegaan. Er wordt ge woon geschaatst in de winter en er zijn ook kroegen open. Had ik des- tijds voor Ajax gekozen en had ik nooit van gehad, dat ik principieel geweigerd heb op zondag te voet ballen. Misschien dat ik door die beslissing wel een plaats in het Ne derlands elftal ben misgelopen. BRUSSEL (Belga) - Pas volgen de week neemt België een nieuw standpunt in over de uitlevering van de 26 Engelse voetbalsup porters, die schuldig werden be vonden voor hun aandeel in het Héizel-drama in Brussel, eind van justitie, Gol, wacht tot hij de documenten uit Londen binnen heeft. Volgens een woordvoerder van het departement van justitie heeft Gol twee weken de tijd om de volgende stap te zetten. Het 1985. Het Londense hof lijkt uitgesloten, dat de Belgi- hield de uitlevering tegen omdat sche overheid zich neerlegt bij procedurefouten waren ge- de uitspraak van het hof in Lon- maakt. De Belgische minister den. Belangstelling Jaan de Graaf heeft er nooit een geheim van gemaakt dat voor hem het voetballen op de tweede plaats kwam. De markt u langrijken „Kijk, i ben je afhankelijk van ongrijpbare factoren. Je kunt je been wel bre ken, waardoor het plotseling is af gelopen", relativeert de aanvaller. „Zo rondje dertigste is het over het algemeen toch afgelopen met je. En dan moet je nog weer heel wat me verplicht om op zondag te spe- jaartjes verder. Daarom zag ik niets terwijl verder Manchester City hun interesse kenbaar maakten. „Ik ben zelfs een keer door Fe- nerbahce gebeld, of ik in Turkije wilde komen voetballen", comple teert De Graaf de lange lijst. „Het is uiteindelijk gebleven bij AZ en Go Ahead. Met Anderlecht was ik in een vergevorderd stadium. Ik zou in België gaan wonen. Bij onder handelingen stond ik altijd sterk, want ik was transfervrij. Er diende alleen een vergoeding te worden betaald aan IJsselmeervogels. Dat ging om een bedrag van enkele s voor hem be- duizenden guldens. Een schijntje de voetballerij natuurlijk voor een club als Ander lecht. Ik vond het wel jammer dat het toen niet doorging". len, dan zouden veel mensen heb ben gezegd: Jaan, je hebt gelijk. Er waren ongetwijfeld ook een hoop mensen tegen geweest. Dat hou je altijd. Maar ik geloof niet dat ik in het dorp scheef zou zijn aangeke ken. Nu ligt de zaak nóg wat ge makkelijker. Vanuit mijn familie of kennissenkring is nooit druk uitgeoefend om principieel te blij ven. Het is echt een beslissing van mezelf geweest". Jaan de Graaf is een handige jon gen. Voor een door vele profclubs begeerde amateur heeft hij natuur lijk geweldig veel publiciteit ge kregen. „Ja, regelmatig haalde ik Actie tegen prijsverhoging CALGARY (SID) - In Calgary De Graaf genoot als amateur niet staan wettelijke maatregelen tegen bestaan als full-prof. Hoe veel van die jongens zitten nu dui men te draaien of staan in een siga renzaak?" alleen belangstelling van vader landse verenigingen als AZ, Go Ahead Eagles, Ajax en Feyenoord, ook over de landsgrenzen bleven de kwaliteiten van 'Jaantje' niet ongehoorde prijsverhogingen en tijdens de 15e Olympische Win terspelen van 13-28 februari 1988 op stapel. Dit hebben burgemees ter Ralph Klein en Norman Weiss, onopgemerkt. Het eerder genoem- de minister voor recreatie de Anderlecht was bijna rond met provincie Alberta, aangekondigd, de Bunschoter, maar ook vele Het duo gaat tot het bevriezen clubs uit de Bundesliga probeer- van prijzen voor hotelkamers, res- den hem te strikken. Barcelona in- taurants, etcetera over als de ex- formeerde naar de vraagprijs ('die ploitanten niet meewerken aan een speelden echter bijna alle wedstrij- vrijwillige reductie. Terugkeer De terugkeer van De Graaf bij IJsselmeervogels, na driejaar prof voetbal, werd een enorm succes. Het bestuur haalde in hetzelfde jaar ook trainer Pierre Stevenaart terug en wist de al gestopte Jan Vedder te bewegen om weer te be ginnen. „We pakten meteen de titel en gooiden hoge ogen in de kam pioenscompetitie. Het feit dat Jan Vedder tegelijk met mij weer wilde starten is erg belangrijk geweest. Jan is de beste speler die IJssel meervogels heeft gehad. Nee hoor. dat is geen valse bescheidenheid. Ik schat dat zo'n 70 procent van de doelpunten die ik heb gemaakt, werden aangegeven door Jan. 'In zijn beginjaren als linksbuiten was hij fantastisch, beter dan Piet Kei zer. Ik was bij de 'Vogels' net zo afhankelijk van Vedder als Kees Kist aangewezen was op Kristen Nygaard. Toen Nygaard verdween bij AZ, maakte Kist bijna geen doelpunten meer". „Ik zal het voetballen ongetwij feld missen", voorspelt De Graaf. „Ik denk dat ik nog wel eens een helftje ga kijken bij de 'Vogels' als ik gestopt ben. Lager spelen? Nee, dat gaat niet. De lagere teams spe len ook op zaterdagmiddag. Mis schien dat ik eens een training ver zorg voor de junioren, wanneer een van de trainers ziek is. Verder zal ik misschien wat gaan zaalvoetbal len. Een functie bij IJsselmeervo gels ambieer ik niet. Ik heb er ge woon geen tyd voor". Broekhof wil niet verder met Leiden LEIDEN - Frans Broekhof heeft Luba/Leiden gisteren laten weten volgend seizoen toch niet verder te willen als coach van de in de eer ste divisie uitkomende basketbal- ploeg. Broekhof had in een eerder stadium een principe- overeen komst bereikt met de Leidse club, maar na gesprekken vorige week met de spelersgroep en het bestuur kwam de Lissenaar tot het besluit, zich terug te trekken. In een brief aan de spelers en het bestuur van Leiden zegt Broekhof dat hij zich niet langer kan vinden in de wijze waarop Leiden volgend seizoen een kampioenschap wil be reiken. Dat lijkt voor Leiden na het vertrek van Bert Kragtwijk alleen mogelijk wanneer er belangrijke versterking van buitenaf komt. Broekhof wil met deze groep ver der, en versterking zou moeten ko men uit eigen jeugd. Bovendien eiste de trainer de toezegging van de spelers dat ie dereen zich volledig zou inzetten, en dat niet een aantal halverwege de rit wegens tegenvallende resul taten zou afhaken. Die garantie kreeg hij niet. Toni over de grens met 'DerAnpfiff KEULEN (SID) - Het boek „Der Anpfiffwaarmee Toni Schuma cher enkele weken geleden op zien baarde en tevens het einde van zijn sportieve loopbaan als international en FC Köln-doel- man over zich afriep, blijft onver anderd in West-Duitsland hoog op de bestsellerlijst. Inmiddels zijn er meer dan 200.000 exem plaren verkocht van het werk, waarin Schumacher een boekje open doet over „drugs, sex en rock and roll" in de Bundesliga. De belangstelling voor „Het Be- ginsignaal" houdt overigens niet op bij de landsgrenzen. Het boek zal, zoals het er nu naar uitziet, worden vertaald in zeker tien ta len, waaronder Japans, Turks, Hebreeuws en Nederlands.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25