'De trouwringen kreeg je soms naar je hoofd Centrale inschrijving voor dagopvang Leidse kinderen Kamervragen over vertraging bouw kliniek Bastiaans Uiteenlopende ervaringen van opkopers van goud in Leiden WOENSDAG 15 APRIL 1987 LEIPSCH DAGBLAD LEIDEN - Bij opkopers van goud denken veel mensen aan gierige mannetjes in obscure achterafwin- keltjes. Uitgekookte kooplui die le ven van andermans narigheid en die met woekerprijzen het bloed onder de nagels halen van mensen die financieel volledig aan de grond zitten. Het is maar de vraag of dit stereotype beeld vandaag de dag nog overeenstemt met de werkelijkheid. door Meindert van der Kaaij In Leiden zijn er ook opkopers van goud en sieraden. Je komt ze regelmatig tegen in de kleine ad vertenties. Ze vragen om sloop- goud, sieraden en munten. Met de economische crisis in het achter hoofd en de daaruit voortvloeiende armoede, ligt het voor de hand dat zich in groten getale mensen heb ben gemeld die van hun waarde volle spullen af willen. Een opkoper uit Leiden zegt ech ter weinig van de crisis te hebben gemerkt. "Ik heb veel meer gemerkt van de enorme toename van het aantal echtscheidingen en verbroken ver lovingen. In de jaren zeventig ben ik bedolven onder de trouwringen. En nog steeds krijg ik veel trouw ringen ter verkoop aangeboden. Ik heb wel eens de ringen naar m'n hoofd geslingerd gekregen onder de uitroep: Laat dat klerewijf maar barsten", zegt de handelaar la chend. "Ik moet soms alle huwelijkspro blemen aanhoren. Daardoor voel ik me weieens een maatschappe lijk werker". De man die al zo'n dikke 25 jaar goud opkoopt, maakt de indruk het geenszins bezwaar lijk te vinden naar die verhalen te moeten luisteren en praat met groot gemak verder. "Aan de ande re kant zijn hier ook wel paren die rustig op de bank zitten en verder .zonder problemen hun ringen ver kopen". Volgens hem wordt het aanbod van goud veel meer bepaald door de goudprijs. Hij heeft de opkomst en de neergang van de goudhandel aan den lijve meegemaakt. "In 1960, toen ik begon, was de prijs van puur goud 9000 gulden per ki lo. Langzamerhand steeg de prijs totdat eind jaren '70 voor een kilo 53.000 gulden moest worden neer geteld. We werden in die jaren werkelijk overstroomd met goud en zilver. Ze kwamen met emmers zilveren guldens naar me toe met de vraag: wat geef je ervoor. Niet Pottekijkers Die tijden zijn nu helemaal voor bij. "Er is in die jaren teveel goud versmolten. Nu hebben de particu lieren veel minder goud in huis en aan de andere kant worden er wei nig sieraden gekocht. Het gaat op dit moment heel erg slecht in de juweliersbranche. Ik kan wel vijf juweliers uit Leiden opnoemen die zijn gestopt met de handel. Op dit moment zweeft de prijs van goud rond de 28.000 gulden per kilo en dat zal voorlopig nog wel zo blij- De opkoper wil beslist niet dat zijn naam in de krant komt. "In mijn geval betekent publiciteit, hoe dan ook, slechte publiciteit. Klanten die hier al jaren komen zeggen: waarom heb je dat gedaan. Omdat ik in de krant sta, hebben zij het gevoel dat over hen gespro ken wordt. Ze willen het persoon lijk afhandelen en door publiciteit denken ze dat er pottekijkers zijn. Daaraan zie je dat ze in feite niet willen weten dat ze goud verko pen. Ze voelen het als stille armoe de. Dat noem ik het 'dubieuze' in deze handel. Klanten schamen zich ervoor en daarom voelen ze zich door een stuk in de krant aange sproken". De handelaar heeft zo zijn vaste klanten. "Door een erfenisje of soms nog uit betere tijden hebben ze nog een onsje of meer goud lig gen. Dat verkopen ze stukje bij beetje. Op het moment dat ze blut zijn verkopen, ze bijvoorbeeld tien gram en dat net zo lang totdat het helemaal op is. Dan zie ik ze niet meer terug". Daarbij komt het ge sprek op mensen die op zwart zaad zitten en dringend geld nodig heb ben. Hij zegt dat klanten normaal ge sproken in het begin niet laten merken dat ze het geld hard nodig hebben, want dat verzwakt de on derhandelingspositie. Op het mo ment dat de handelaar de prijs noemt, vallen ze echter door de mandr "Ze reageren dan zeer te leurgesteld. Ze hadden dan van te voren een veel te hoge prijs in ge dachten". Dat heeft volgens hem verschillende oorzaken. Grootmoeder "Als iemand een sieraad in de winkel koopt voor zeg maar 500 gulden, dan willen ze ongeveer dat bedrag ook weer voor terugkrij gen. Goud is waardevast, zo den ken ze. Dat is een misvatting, want in het aankoopbedrag zit maar een klein deel voor de aankoop van materiaal. De koper bij een juwe lier moet de huur van de - vaak kostbare - winkel, peperdure ver zekeringen en het personeel beta len. En dan wil de zaak ook nog eens winst maken. Ze mogen de handen dichtknijpen als ze voor zo'n ring 150 gulden terugkrijgen. In veel gevallen is dat een tegen valler. Dat komt doordat ze er de ballen verstand van hebben". Andere teleurstellingen komen voor bij verkoop van erfstukken die volgens de handelaar vaak een grote emotionele waarde hebben. "Ze zeggen dan dat een sieraad nog van hun grootmoeder is geweest. Nou, dat wil ik best geloven, maar dat maakt het stuk er niet waarde voller door. Goud is goud, zeg ik altijd. Een sieraad kan natuurlijk antiek zijn. In dat geval moeten ze bij de antiquair zijn en niet bij mij". Een wereld van verschil vormt de behuizing van de tweede Leidse opkoper van sloopgoud en siera den, die overigens in Leiderdorp zijn kantoor heeft. Ontvangt de Leidse handelaar zijn klanten in een donker veilig kamertje, M.B.M. Ras - hij heeft geen bezwaar tegen vermelding van naam - pakt het wat eigentijdser aan. In een helder verlichte en modern ingerithte ka mer zegt hij het belangrijk te vin den dat het publiek zijn naam en adres kent. "Dat geeft vertrouwen. Ik begrijp heel goed dat mensen die willen verkopen eerder naar een juwelier gaan dan naar een opkoper. De opkopers i vroeger waren vaak niet de ge- nsen en die deden weieens iets dat niet door de beu gel kon. Ik wil hun twijfels wegne men door ze hier te laten komen". Net als de Leidse handelaar is Ras ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Van het grootste belang is dat een goede naam wordt opgebouwd. Beiden zeggen dat alle aankopen worden geregi streerd en dat verkopers zich moe ten legitimeren. Ras zegt dat bij el ke aankoop zijn goede naam op spel staat. Toch wordt vaak handel aangeboden die op twijfelachtige wijze is verkregen. "Als ze merken dat er gelegiti meerd moet worden, zijn ze vaak direct weer vertrokken. Anderen zijn brutaal en willen toch verko pen. Door een bepaalde vraagstel ling merk je aan hun antwoorden of het zuivere koffie is of niet. Ik stuur ze weg als het foute boel is. Als je daar aan begint, dan kost je dat je naam", zegt Ras. CrPvaarliik- ten- Ik heb ook nog nooit mensen uc v am AAJ hier gehad die in snikken uitbarst- Hij weet niet of mensen die vaak ten. Ook heb ik nooit het idee ge- bij hem komen aan de grond zitten, had dat mensen niets meer had- Aanbieders van goud en zilver hebben meestal jaren iets in de kast liggen en doen daar niets mee. Op een gegeven moment brengen ze het dan maar weg. Ze laten meestal niet doorschemeren welke andere motieven daar achter zit- den. Wel is het vaak om de haverklap opbellen met de vraag of de goudprijs al is geste gen. Nu schommelt die wel, maar het moeten echt hele grote hoe veelheden zijn wil je daarvan kun nen profiteren. Op een gegeven moment zijn ze het zat en verkopen ze het". Beide verkopers zeggen dat het een gevaarlijke handel is. Ze zijn heel voorzichtig met mensen die ze niet kennen. Ijtas zegt wel eens te worden opgebeld door figuren die zeggen een grote hoeveelheid goud te hebben. "Of ik dan naar hem toe wil komen. Daar trap ik dan niet in. Als ze willen verkopen, best, maar dan komen ze maar naar mij toe", zegt Ras met een ernstig gezicht. Beide handelaren zeggen dat de 'gouden tijden' voorbij zijn. Ras: "Het wordt inderdaad allemaal minder. Hoewel ik niet echt de hoogtijdagen heb meegemaakt, kan ik me voorstellen dat mijn col lega's somber zijn gestemd over de toekomst". Toeristische opleiding ook toegestaan op horecascholen LEIDEN - De directeuren van de vier meao-scholen in Nederland met een toeristische opleiding heb ben met 'gemengde gevoelens' ge reageerd op de brief van staatsse cretaris Ginjaar-Maas over haar plannen met het toeristisch en re creatief onderwijs. In haar brief van 8 april maakt ze onder meer bekend dat de Leidse School voor Meao definitief een afdeling toeris me krijgt. De besturen en directeuren van de vier meao-scholen zijn blij dat er eindelijk een blijvende toeristi sche afdeling komt die is afge stemd op de behoeften van het be drijfsleven. Kritiek is er echter op het 'twee-sporenbeleid' van Gin jaar-Maas. De staatsscretaris kent namelijk ook aan vier of vijf scho len voor middelbaar horeca-onder- wijs een experimentele afdeling toerisme toe. De meao-directeuren zijn van mening dat dit twee-sporenbeleid verwarring bij het publiek en het bedijfsleven zal opleveren en daar om niet in het belang is van het toe ristisch onderwijs. Tweede punt van kritiek is de mogelijkheid van fusies tussen verschillende scho len die zich bezighouden met toe ristisch onderwijs. De'staatsecreta- ris voorziet deze fusies nu al in het kader van de vernieuwing van het middelbaar beroepsonderwijs. ENFB houdt infomarkt in Antonius Clubhuis LEIDEN - De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) houdt zater dag in het Antonius Clubhuis een fiets-infomarkt. Het is de vierde keer dat de markt wordt gehouden en deze is vooral bedoeld voor mensen die er gedurende hun vakantie met de fiets op uit willen trekken. Onder meer wordt informatie verstrekt over veschillende vakan tielanden die aantrekkelijk zijn voor fietsers, de mogelijkheden voor toertochten in de streek, en andere zaken die betrekking heb ben op fietsvakanties. De infomarkt duurt zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Collecte De huis-aan-huis-collecte van het nationaal Fonds Sport Ge handicapten, die van 6 tot en met 11 april is gehouden, heeft 13.856,90 gulden opgebracht. Dat is bijna 3.000 gulden meer dan in 1986 werd ingezameld. Donaties van bedrijven en sportverenigingen brengen het totaalbedrag op 15.830 gulden. Duiven Op 11 april hield de postdui- venhoudersvereniging De Zwa luw een wedvlucht vanaf Strombeek. Aan de wedstrijd deden 510 oude duiven mee; ze werden gelost om elf uur met een zuidwesten wind. Uitslag: 1. W. van Ommen, 2. en 3. p. van Wissen, 4., 7. en 10. H. v.d. Kooij, 5. H. v.d. Voort6. en 9. J. Hoogervorst en 8. P. Verhook. Koor Kamerkoor Hathor zoekt en kele tenoren en een bas. Enige zangervaring is gewenst. De wekelijke repetitieavond is op dinsdag. Voor meer informatie tel. 173129 (Chris) of 01720- 34058 (Paul). Gastouders De stichting Gastouderpro ject (Breestraat 19) is op zoek naar gastouders die enkele uren of meer per week kinderen willen opvangen. Voor meer in formatie tel. 122441 (elke werk dag tussen 9.00 en 10.30 uur). Girokaarten ontvreemd LEIDEN - In het Academiege bouw aan het Rapenburg is gister middag een 39-jarige vrouw uit Rotterdam bestolen van 30 betaal kaarten, een portemonne met 100 gulden en een bankpasje. De spul len werden uit haar werkruimte weggenomen toen zij die even ver liet. Later in de middag werd een groot deel van de gestolen goede ren teruggevonden in de Ketelboe- tersteeg. Een 18-jarige vrouw, die gistermiddag om twee uur in het postkantoor in het winkelcentrum De Kopermolen probeerde vijf van de gestolen girobetaalkaarten te verzilveren, is aangehouden. Een 25-jarige Leidenaar meldde zich gisteravond om half twaalf bij de politie. Hij deelde daar mee de gi robetaalkaarten gestolen te heb ben. De 18-jarige vrouw had in op dracht van hem gehandeld. Nieuw onderkomen projectgroep LEIDEN - Op de kruising van de Kennedylaan en de Brahmslaan zijn gisteravond om 21.30 uur twee auto's vol op elkaar geklapt. De bestuurders raakten daarbij niet gewond. Wel werden de auto's totaal vernield. Een 29-jarige man uit Schiedam, die op de Kennedylaan reed in de richting van de Schubertlaan, verzuimde voorrang te verlenen aan een 25-jarige Leidenaar. Deze reed op de Brahmslaan en was op weg naar de Voor- schoterweg. De Schiedammer verklaarde de auto niet gezien te hebben door de lichten van een bus die op de hoek bij een bushalte passagiers stond in te laden. (foto Jan Holvast) Overgaag ingenieur- directeur LEIDEN - Het hoogheemraad schap van Rijnland heeft ir. A.J.M. Overgaag per 1 juli benoemd tot in- genieur-directeur. Hij zal in die functie ir. H. de Groot opvolgen die in juni van de vut-regeling ge bruikt zal maken. Overgaag (42) is hoofd van de afdeling chemische afvalstoffen van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer. Man verdacht van ontuchtige handelingen LEIDEN - Een 65-jarige man uit de Merenwijk is gistermiddag aange houden op verdenking van het ple gen van ontuchtige handelingen met een paar mindeijarige kinde ren. Na een aantal tips van ouders in de buurt greep de politie in. De man nam meisjes, van een jaar of zeven, mee naar zijn schuurtje waar hij ze onzedelijk betastte. LEIDEN - Op donderdag 14 mei opent wethouder Van Dongen het nieuwe onderkomen van de pro jectgroep kinderdagopvang aan de Koornbrugsteeg. De maandag daarop kunnen ouders daar infor matie krijgen over de verschillen de mogelijkheden van kinderop vang. Bovendien kunnen ouders hun kind daar inschrijven voor een of meer kinderopvangcentra. In het gebouw zetelen dan per manent Wilna Konstapel en Mar- greet Kouwenhoven. Zij verzorgen daar de inschrijving en het in stand houden van de bestanden van de opvangcentra. De projectgroep is een speciale groep van organisaties die ten dienste staan van de kin derdagopvang. Deze is Voortgeko men uit de nota kinderopvang ge meente Leiden van december 1985. "Het is in de eerste plaats een service-verlening aan de ouders van een kind dat naar de kinderop vangcentra gaat. Daarnaast heeft het ook een signaalfunctie naar de gemeente toe. Omdat wij het over zicht hebben op alle wachtlijsten van bijna alle centra, kunnen wij eventuele ontwikkelingen in de ga ten houden", aldus Konstapel. Ingrijpen Alle 27 opvangcentra met een wachtlijst hebben, met uitzonde ring van een kinderdagverblijf, hun gegevens gedeponeerd bij de projectgroep. Om die gegevens ac tueel te houden, geven de instellin gen wekelijks de laatste verschui vingen op de wachtlijsten door. De instellingen hebben tot nu toe wel willend gereageerd op alle plannen en ideeën van de groep. De projectgroep heeft daarmee een duidelijker beeld van het werkelijke aantal wachtende kin deren voor een plaatsje in een van de kinderdagverblijven of speelza len. Konstapel: "Veel ouders schrijven hun kinderen al op vroe ge leeftijd in en vaak bij verschil lende centra tegelijk. Op het ogen blik zijn er zo'n 1500 kinderen die wachten tot ze toegelaten mogen worden bij een van de centra. Het werkelijke aantal moet iets lager liggen, omdat er een aantal dubbe le inschrijvingen zijn". Zelf ver wacht ze niet dat er sprake zal zijn van een 'schokkende daling'. "Als je de wachtlijsten van twee kinder dagverblijven in de Merenwijk ver gelijkt, blijken er op de 450 namen maar 40 dubbele in te zitten". Een ander voordeel is dat de ge meente direct kan inspringen, mochten zich opvallende gebeurte nissen vertonen. "Het aantal ba by's dat ingeschreven staat bij een dagverblijf is erg groot. Als zich ex cessen voordoen kan de gemeente ingrijpen", zegt Konstapel. Inschrijven De mogelijkheid tot inschrijving voor een van de 34 opvangcentra is nog in ontwikkeling. Rond sep tember dit jaar is een centrale aan melding mogelijk. De relatie met het werkveld is goed, zo zeggen de twee dames. Inschrijven bij de projectgroep is gratis, dat in tegenstelling tot de centra die zelf inschrijfgeld heffen. Wel kunnen ouders hun kind slechts bij maximaal drie centra in schrijven. Het kan daarom gebeu ren dat ouders liever gewoon bij de centra zelf willen inschrijven, of dat ze, naast drie inschrijvingen bij de projectgroep, elders nog inteke- Wilna Konstapel vindt het niet reëel om te proberen ouders wat dit betreft tegen te houden. "Er kan wel wat aan gedaan worden als de gemeente kinderopvangcentra sancties zou opleggen, mocht een ouder het vaker proberen. Maar het zou toch wel erg ver gaan als we ouders verbieden om bij meer dan drie instellingen hun kind in te tekenen", zegt Konstapel. "Het ligt niet in de bedoeling om slechts één inschrijfpunt voor kin deropvang in te stellen. Dat kan de gemeente zich niet veroorloven, omdat het onmogelijk is. Het is een deel van onze service. En van con currentie bij de inschrijving is ook geen sprake. Gratis inschrijven kan betekenen dat er geen drempel wordt opgeworpen. En als centra in problemen komen, omdat het geld wegvalt, dan moet er wel een mouw aan te passen zijn". OEGSTGEEST - Het PvdA-Ka- merlid Worrel is bevreesd dat de behandeling van de patiënten van prof. dr. Bastiaans in zijn kliniek in Oegstgeest in gevaar komt door de vertraging rond zijn opvolging en de nieuwbouw van de kliniek. Worrel vraagt minister Brinkman de Kamer zo snel mogelijk te infor meren over de juiste stand van za ken. Professor Bastiaans, internatio naal bekend om zijn behandeling van oorlogs- en geweldsslachtof fers, wordt dit jaar 70 en moet dan eigenlijk met pensioen. Maar hij zou voor zijn vertrek nog één of twee opvolgers inwerken. Bas tiaans heeft daarvoor ongeveer zes maanden nodig. Bovendien is de huidige huisves ting van de kliniek - een oude villa op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest - verkocht. Op 1 no vember moeten Bastiaans en zijn patiënten deze hebben verlaten, maar de bouw van een nieuwe kli niek is nog niet begonnen. Het bestuur van Centrum '45, waaronder de kliniek van Bas tiaans valt, zoekt op dit moment tij delijke huisvesting voor de tien pa tiënten. De bouw van de nieuwe kliniek begint voor de zomer en zal in het vooijaar van '88 gereed zijn. Het Tweede Kamerlid Worrel wil nu van minister Brinkman weten of het klopt dat er vertraging is op getreden bij de bouw. En ook of het zoeken van een opvolger voor Bastiaans langer duurt dan ver wacht. Hij vraagt verder of beide vertragingen gevolgen hebben voor de patiënten die bij Bastiaans onder behandeling zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19