Randgroepjongeren gaan pas komend najaar de boksring in Reeks protesten tegen bouw aanleunwoningen Bewoners Zuidbuurt willen geen woningen, maar speelgelegenheid Schoolkinderen dag lang verhuizers Herriemakende bedrijven geweerd uit Leiderdorp Terrein Dekker-hallen geliefd doelwit inbrekers Drie dagen aardappels schillen voor Guiness WOENSDAG 15 APRIL 1987 LEI DSC H DAGBLAD: Inspraakavond school Zonnegaarde ZOETERWOUDE - Wat moet de gemeente Zoeterwoude doen met een leegstaande kleuterschool aan de Zonnegaarde en het hele terrein daaromheen? Tijdens de inspraak avond in het gemeentehuis pro beerden bewoners van de Zuid- buurt daar gisteravond antwoord op te geven. Dat zij veel interesse hebben voor de zaak bleek wel uit het grote aantal aanwezigen. Burgemeester en wethouders zelf zijn van oordeel dat op die plaats woningen moeten worden gebouwd. Gebeurt dat, dan denkt men aan maximaal acht woningen, waarbij als voorwaarde geldt dat ze in de omgeving moeten passen. Een andere mogelijkheid is het schoolgebouw te verbouwen tol woningen. Ook een alternatief is een aantal huizen neer te zetten met beperkte bedrijfsmogelijkhe- den, zoals kantoor- of bedrijfsruim te. Behalve een parkeerruimte voor twaalf auto's ten behoeve van de nieuwbouw kan er in deze visie ook een speelterrein komen ter grootte van 660 vierkante meter, bestemd voor kleine kinderen. Een grote meerderheid van de Zuid- buurt-bewoners pleitte er gister avond echter voor om het hele ge bied aan te leggen als speelterrein, met name voor de wat grotere jeugd. Volgens hen heeft de ge- Drie inbraken in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In drie huizen in de burgemeestersbuurt van Zoe terwoude is gisteravond ingebro ken door het forceren van de voor deur. De eigenaars van de twee wonin gen in de flat aan de burgemeester Wapstraat hebben de inbraak zelf ontdekt toen zij later op de avond thuis kwamen. De inbraak op de Van Swieten- straat werd door de buren ontdekt: de bewoners zelf zijn op vakantie. De politie heeft nog geen aangif te ontvangen van wat er gestolen Kampioenschap snelschaken ZOETERWOUDE - In het Zoeter- woudse 'Ons Huis' aan het Koster pad wordt morgenavond gestreden om het plaatselijk kampioenschap snelschaken. De Zoeterwoudse schaakvereniging organiseert dit evenement, waarbij elke deelne mer vijf minuten per partij krijgt. Men verwacht zo'n 30 deelnemers. Alle ingezetenen van Zoeterwoude kunnen zich als deelnemer mel den. Aanvang morgenavond acht Sportclubs in Zoeterwoude scoren goed ZOETERWOUDE - Bij de Zoeter woude sportverenigingen hebben zich vorig jaar in totaal 163 nieuwe jeugdleden gemeld. Hetgeen goed is voor een gemeentelijke 'sponso ring' van 2520 gulden. Want, zoals twee jaar geleden is afgesproken, de Zoeterwoudse sportclubs krij gen voor elk jeugdlid een bedrag van 40 gulden. Het beste scoorde de gymnas tiekvereniging SJZ vorig jaar met 37 nieuwe jeugdleden. Op de voet gevolgd door gymnastiekvereni ging Meerburg (31 nieuwe), tennis vereniging Meerburg (26) en voet balvereniging SJZ (25). De gemeente concludeert dat, gezien de aanwas, de regeling vorig jaar ook weer goed is aangeslagen bij de verenigingen. meente nu de unieke gelegenheid om, als het schoolgebouw is afge broken, een grote, goed betegelde speelgelegenheid te realiseren. Men wees er op dat de buurt nooit last heeft gehad van jeugd. Im mers. die kon op het schoolplein terecht. Mochten burgemeester en wet houders hun woningbouwplan toch doorzetten, dan zijn de grote re kinderen straks verstoken van speelgelegenheid Bovendien wordt het parkeerprobleem, dat in de buurt al nijpend is, alleen nog maar groter, zo betoogden bewo ners gisteravond. Trapveldje Wethouder Van der Heijden be loofde de aanwezige bewoners al wel dat er binnen niet al te lange tijd op een andere plek in de buurt een trapveldje komt. Hij denkt daarbij aan een stuk grond bij het begin van het fietspad naar de Wei poort. Van der Heijden wees de aanwe zigen erop dat, mocht de gemeente hun wensen volledig inwilligen, zij heel wat extra uitgaven moet doen voor de aanleg van het terrein. En bovendien zou het voor de ge meente een belangrijke inkom stenderving betekenen. Het is na melijk de bedoeling dat het hele terrein wordt verkocht, zodat een particulier de woningbouwplan nen gaat realiseren. Het idee van een bewoner om het schoolgebouw geschikt te maken voor verenigingswerk werd gister avond terzijde geschoven. Burge meester en wethouders zijn name lijk van mening dat in de gemeente nog genoeg gebouwen zijn voor de verenigingen. Een suggestie van buurtbewoner Ooijendijkm om het gebouw nu al te slopen en het terrein dusdanig in orde te maken dat het dienst kan doen als trapveld, vond veel bijval. De vele voorstanders van het be houd van speelruimte zien als voordeel dat op die manier gedu rende de tijd die nodig is om een definitief besluit te nemen de jeugd de beschikking heeft over het terrein. Misschien is tegen de tijd dat er plannen worden uitge voerd, ook het beloofde trapveldje bij het fietspad gereed, zo werd ge opperd. Over ongeveer drie maanden ho pen burgemeester en wethouders - rekening houdend met de inge brachte wensen en suggesties - een voorstel te doen aan de raadsleden. Wethouder Van der Heijden sprak ten slotte de hoop uit dat tijdens de behandeling in de raadscommissie ruimtelijke ordening wederom ve le' Zuidbuurters aanwezig zullen zijn om hun mening te geven. WARMOND - In optocht hebben leerlingen van de Warmondse basisschool Oostergeestvan daag dozen en pakken naar hun nieuwe, tijdelijke, behui zing gebracht. De verhuizing kreeg zodoende een feestelijk tintje. 'Oostergeest' moet worden ontruimd omdat de school een drastische verbouwing wacht. De Warmondse kinderen krij gen zo lang les in de Leerhoeve. Aan het begin van het nieuwe schooljaar kan alles weer omge keerde richting worden ge bracht, zo hoopt men. (foto Holvast) Leiderdorpers zijn trouwe glasinzamela a rs LEIDERDORP - Leiderdor pers weten de weg naar de glas bakken goed te vinden. Vorig jaar brachten zij er welgeteld 388.185 kilo glasafval naar toe. 61 procent van het glas dat er in omloop was. Met haar op brengst zit Leiderdorp 9 pro cent boven het landelijk gemid delde. En plaatselijk gezien is er sprake van een stijging van 4 procent ten opzichte van 1985. Overigens staan er momen teel veertien glasbakken in Lei derdorp. Zoals bekend wordt de inhoud omgesmolten en op nieuw gebruikt, hetgeen een enorme besparing geeft aan energie en grondstoffen als kalk, zilverzand en soda. LEIDERDORP - Bedrijven die erg veel geluid produceren zullen in de toekomst uit Leiderdorp worden geweerd. Burgemeester en wethouders zijn bezig met een voorstel om 'de grote lawaaimakers' buiten de gemeen tegrenzen te houden. Overigens zijn er momenteel nog helemaal geen zogeheten 'A-bedrijven' gevestigd. De wet geeft elke gemeente de moge lijkheid om dergelijke bedrijven eventueel op bedrijfsterreinen te plan nen. ver van de bebouwde kom. In plaats daarvan willen burgemeester en wethouders de voorschriften van enkele bestemmingsplannen herzien opdat vestiging van 'lawaaima kers' definitief wordt uitgesloten. Het gaat om de plannen 'Achthovener- weg'. 'Centrum', 'Ockenrode '75', 'Oranjewijk/Zijllaan en Meijepolder'. Vanaf vandaag liggen deze herzieningen ter inzage in het gemeentelijk informatiecentrum in het gemeentehuis aan de Statendaalder. Leiderdor- pers kunnen hun gedachten en wensen over de herzieningen schriftelijk kenbaar maken aan B en W van Leiderdorp. WARMOND - Het parkeerterrein bij de Dekker-tennishallen in de War mondse Veerpolder is de laatste tijd een geliefd doelwit voor inbrekers. Zo werd gisteravond op dat parkeerterrein een portierraam ingeslagen en vervolgens een autoradio gestolen uit een wagen van twee tennissers. En afgelopen weekeinde trof een eigenaar zijn auto volbekrast aan. Ook waren zijn ramen ingeslagen en de banden lekgestoken. Eerder deze maand werden van de hallen zeik twee (dubbele) ruiten ingegooid. Scha de: 1500 gulden. Alle aanwijzingen naar mogelijke daders ontbreken nog bij de War mondse politie. Oplossing gemeente Wassenaar imniddeis achterhaald WASSENAAR - De Wassenaarse 'randgroepjongeren' moeten nog minstens tot het najaar wachten op hun boks school. De oplossing die de gemeente gevonden had, twee lokalen in de leeggekomen Van Wassenaer Obdamschool, is inmiddels achterhaald. Volgens de nieuwste richtlijnen uit Den Haag moeten gemeenten namelijk op korte ter mijn de gymlokalen van het basisonderwijs herverdelen. Omdat het er naar uitziet dat bij die operatie in Wassenaar een of twee gymlokalen vrijkomen, wachten B en W met de dure verbouwing van gewone lokalen. Het betekent wel dat de streefdatum van augustus niet wordt gehaald. Volgens wel zijnswethouder V.J.W. Wensveen (CDA) kunnen de 25 geïnteresseer de jongëren, ook wel 'Koepeljeugd' genoemd, op zijn vroegst in okto ber of november de boksring in. Ondertussen proberen burge meester en wethouders voor dit project subsidie te krijgen van het ministerie van binnenlandse za ken. Dit ministerie heeft een potje 'bestrijding vandalisme' en de ge- WASSENAAR - Samen met zijn collega uit Giethoorn derde van links) heeft de Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute (tweede van linksgisteren de punter genomen. Recreatiepark Duinrell wilde via typisch Holland se vermaak de heren in de stemming brengen voor enkele Giethoornse activiteiten. Op Tweede Paasdag kunnen toeristen in het park een rondvaart maken per eikenhouten punter en verzorgen de Gieterse Daansers enkele folkloristische dansen. Ook is er een expositie van mineralen, sier- en edelstenen uit het Giethoornse museum De Oude Aarde. Belangrijk plaatsje op deze tentoonstelling is ingeruimd voor aardste- nen, oftewel geodes. Wanneer zij gekraakt worden, kunnen de mooiste dingen te voorschijn komen, zo merkten de eerste burgers van Wassenaar en Bredewiede gisteren. (foto Pr> meente gaat ervan uit dat ze met het bewuste project het jeugdvan- dalisme echt bestrijdt. "De jonge ren leren hier hoe ze hun agressie op een andere manier kunnen kwijtraken", legt de wethouder uit. "Ze leren incasseren en zichzelf te beheersen". Het gebeuren staat onder super visie van Nieuw Nijevelt, het jon gerencentrum waar de bewuste jongeren zich het best lijken thuis te voelen. Nieuw Nijevelt neemt het project in zijn activiteitenpro gramma op en heeft een Haagse kennis ingeschakeld. Hij heeft er varing met soortgelijke projecten en krijgt een sobere onkostenver goeding. Time Out, het andere jon gerencentrum,- stelde zich vaak wat afstandelijker op tegenover de jongeren en brainstormde tijdens de afgelopen zomervakantie zelfs over een nieuwe benadering. Concurrentie Toch is volgens wethouder Wensveen alles breed en goed doorgesproken en heeft ook de plaatselijke boksschool meege dacht. Aanvankelijk vreesde zij concurrentie, maar volgens de ge meentebestuurder begeeft het nieuwe initiatief zich op een heel ander terrein. "Wat wij doen, doen zij niet. Zij denken professioneler en meer in de richting van dingen als kickboksen", legt hij uit. Bo vendien bleek het rooster van de sportschool overvol: "Op twee avonden in de week zou men na negenen kunnen. Dat strookte niet met de verlangens". Als het aan Wensveen ligt, is de school drie avonden per week open, zodat de 25 jongeren alle maal aan bod komen. Ze moeten hiervoor zes gulden per week con tributie betalen. Het lijkt heel wat. maar de wethouder benadrukt dat de boksschool jaarlijks een exploi tatietekort zal hebben van 12.000 tot 13.000 gulden. B en W vinden dat de gemeente hiervoor moet op draaien en bovendien een startsub; sidie dient te geven voor de aan schaf van een boksring, bokszak ken, handschoenen en spiegels. Of hier nog verbouwingskosten bovenop komen, hangt af van de staat van de gymzaal. Vooraf zegt Wensveen dat "de gemeente de beste zaal moet zien te vinden". De kans bestaat dan ook dat ze de 16 tot 17.000 gulden die ze eerst dacht Wethouder Wensveen: 'School moet drie avonden per week open...' (foto Wim Dijkman) nodig te hebben voor de aanleg van douches en toiletten bij gewo ne schoollokalen, niet helemaal hoeft uit te geven. Officieel moet de gemeenteraad een en ander nog goedkeuren, maar het ziet ernaar uit dat dat geen probleem is. Nadat de PvdA- fractie zich voor de laatste gemeen teraadsverkiezingen sterk maakte voor zo'n boksschool, hebben de andere partijen het idee min ol meer gekoesterd. Voorwaarde was wel dat het initiatief een proeftijd krijgt vart twee jaar en na een jaar wordt geëvalueerd. En zo zal ge schieden. Opgekropt De Wassenaarse randgroepjon geren vroegen jaren geleden al om een eigen honk voor zeven dagen per week en een boksschool. Ze voelen zich nergens echt thuis in de gemeente en kunnen de opge kropte agressie niet goed kwijt. Wanneer ze binnen de muren van een jongerencentrum als Time Out "wat vervelen" schrikt dat af of dreigt een schorsing. Ook buiten riep het gedrag reacties op. Enige randgroepjongeren hebben zelfs gezeten voor mishandeling, ande ren bewezen zich door een kleine diefstal of brommergeronk bij het koepeltje. Deze verzameling ste nen bij de Haven was jarenlang dé ontmoetingsplaats. Volgens de betrokkenen heeft het gedrag alles te maken met ver veling. Ook de klasse-tegenstellin gen tussen het rijke zuiden en 'hun' Oostdorp zouden van grote invloed zijn. Woordvoerders van politie en gemeente zijn het eens met het' eerste, maar ontkennen het tweede. Het lijkt hen ook iets tijdelijks. "Het ene jaar schoppen ze uit balorigheid overal tegenaan, een jaar erop hebben ze werk en een meisje dat invloed heeft", zei de woordvoerder van de Wasse naarse politie vorig jaar zomer. Gemeente en politie dachten rond die tijd, ruim na de verkiezin gen, zelfs dat het probleem was op gelost. De 'samenscholingen ble ven achterwege en in politierap porten doken de namen van rand groepjongeren niet meer op. Het jongerencentrum Time Out klaag de echter dat hèt probeem binnen zijn muren was verdwenen en B en W hielden vast aan het voornemen uit hun beleidsplan: 'Met prioriteit iets doen in het kader van de be strijding van het jeugdvandalis- Recordpoging in Duinrell VOORSCHOTEN - Tegen de bouw van 30 aanleunwoningen achter bejaardencentrum 'Ade- geest' hebben 23 Voorschote naren bezwaar gemaakt. In een bezwaarschrift aan B en W schrijven zij dat het gebied waar de woningen moeten ko men, dicht tegen de Bachlaan- oost aan, deel uitmaakt van een 'aaneengesloten, landschappe lijk waardevol groengebied'. Dit gebied, dat de bestemming openbaar groen, plantsoen of berm heeft, is 'zeer kenmerkend voor de gemeente Voorschoten en essen tieel voor de woonsfeer in de beide aanliggende woonbuurten Ade- geest en Nassauwijk'. Niet voor mets wordt de handtekeningenlijst voor meer dan de helft gevuld door mensen die vanuit hun woning niets van de nieuwbouw kunnen zien. De advocaten van Charlotte de Bourbonlaan-bewoner Ver schoor, hebben zelfs een handteke ning uit het Frans Halsplantsoen bemachtigd voor hun actie. De mensen die uit hun woning wél wat kunnen zien, zoals bewo ners van Charlotte de Bourbon laan, hebben minstens een verre kijker nodig. Terwijl de bewoners die wel vlakbij wonen, aan de Han- dellaan bijvoorbeeld, zich verre" van deze actie houden. Het kan dan ook niet anders, of de briefschrijvers worden door no bele motieven gedreven. Zo maken zij zich zorgen over de boerderij aan de Oud Adegeesterlaan, die vlak naast de nieuwbouw ligt. Het waardevolle element dreigt zijn vrije ligging te verliezen en de be drijfsvoering van de agrariër 'wordt belemmerd, gelet op de zwaardere eisen die zullen worden gesteld in het kader van de milieu wetgeving'. Bovendien zijn er 'goede alterna tieven': bejaardentehuis Adegeest zou de woningen op eigen terrein kunnen bouwen. Die grond heeft al de goede bestemming (bijzonde re doeleinden) en een bestem mingsplan-procedure kan dus ach terwege blijven. Hoorzitting zwaarmakers. De raadscommissie vor ruimtelijke ordening kan in mei of juni dan een beslissing ne men over de kwestie. Volgens ambtelijke woordvoerders is het belangrijk dat de plannen voor september in Den Haag liggen. Zij kunnen dan meedingen met de herverdeling van woningbouwsub- sidies voor 1987 en anders een gooi doen naar de nieuwbouwcontin- genten voor volgend jaar. In het gunstigste geval wordt volgend jaar voorjaar begonnen met de bouw van het complex, dat in de hoek bij de Bachlaan drie ver diepingen telt en aan de kant van het weiland twee verdiepingen. Volgens een woordvoerder van bouw- en woningtoezicht komt het verder van de boerderij af te liggen dan de voormalige kleuterschool en worden sloten en bomen ge spaard. De stijl van het gebouw is nogal blokkedozerig. nadat de wel standscommissie meer dorpsachti- ge plannen had afgewezen. Het ge bouw krijgt een lift, de loopafstan den zijn klein gehouden en de hu ren laag: bewoners moeten rond de 500 gulden per maand opbrengen. Voor die prijs kunnen zij koffie gaan drinken in de recreatiezaal van het bejaardencentrum en ge bruik maken van het amusement: biljart, sjoelbak en bibliotheek. Bij ziekte krijgen bewoners een plekje op de ziekenboeg van het tehuis en voor noodgevallen is er een alarm centrale. Tegen bijbetaling krijgen zij maaltijden van 'Tafeltje Dekje'. WASSENAAR - De Hagenaar Nico Dijkhuijsen (27) gaat op 7, 8 en 9 mei non-stop aardappelschillen. Na 48 uur schillen en enkele kwar tiertjes rust wil hij dan 2000 kilo geschilde aardappelen naast zich hebben, om een plaatsje in het Gui ness Book of Records veilig te stel len. Tot nu toe heeft dit recordboek nog geen aparte aardappel-alinea, maar enkele officials hebben laten weten dat 2000 kilo geschilde aard appelen toch wel het minimum is. De sponsor van Dijkhuizen, een chips- en frites-fabrikant, laat dan ook 2.500 kilo ruwe, grote aardap pelen brengen en geeft de kandi daat yjekelijks de kans flink wat te schillen. Vroeger hanteerde de Hagenaar dagelijks het schilmesje in de sno.ckbar van zijn vader, maar sinds hij in het paviloen van Duin rell met kant en klare frites werkt is de natuurlijke ervaring wat ver dwenen. Toch is hij in de loop der jaren steeds serieuzer tegenover zijn jeugdwens gaan staan om we reldkampioen aardappelschillen te worden. Hij was zelfs al te zien in het Tros-programma 'De eerste de beste'. Ook tijdens de poging in Duinrell verwachten pr-mensen veel publi citeit. Ze gaan alle mogelijke per sorganen benaderen en laten de Schaapskooi dag en nacht open voor pers en publiek. Dat kan op een groot scorebord de tussenstan den zien en die vergelijken met het tijdschema dat Dijkhuijsen met zijn coach, mevrouw Dijkhuijsen, .heeft opgesteld. Als het even meezit wil hij na 48 uur schillen klaar zijn. Omdat er om de drie uur een kwartier pauze is voor toiletbezoek en armmassa- ge, is de bruto-tijd iets langer: 4 uur om precies te zijn. Als voorbe reiding op zijn grootste prestatie traint de Hagenaar bij de Voor- schotense sportschool Goederaad en heeft hij enkele nachten 'ge waakt'. Zakenriieuws Kees Klerks Leidenaar Kees Klerks opent mor gen een slijterij in het hart van Wassenaar (Van Hogendorpstraat). Het gaat hier om een negende fi liaal van een slijterijketen, waarbij geldt dat dit zich zal ontwikkelen als een pure wijnspeciaalzaak. Naast de gebruikelijke wijntappe rij staat er in de Wassenaarse vesti ging ook een proeftafel, waarop zo'n 15 verschillende soorten wijn zijn uitgestald.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18