Steed ïsms^ Acties huisartsen leiden tot oep Kamerbewoonsters zijn huurbaas beu leidsch dagblad: Teruggeschroefd naar een paar ton Onduidelijkheid over toekomst historische haven Galgewater Kort geding tegen beheerder studentenhuis Oude Rijn 1 Groot theaterspektakel is rode draad tijdens Leidse Lakenfeesten WOENSDAG 15 APRIL 1987 (Vervolg van pagina 1) Overigens moet de minister behandeld. De actie had tot gevolg LEIDEN - De huisartsen in Leiden en omgeving zullen hun boycot tegen het AZL en de acties tegen de uni versiteit waarschijnlijk op schorten. Het bestuur van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging (PHV) vraagt Antwoord hen dit te doen hu er een compromis is bereikt over de bezuinigingen op de vak onderwijs en wetenschappen nog dat eind januari het aantal patiën- zijn goedkeuring hechten compromis. In principe kan er dus nog roet in het eten worden ge gooid. Maar algemeen wordt aan genomen dat ook de minister zal instemmen met het voorstel, nu dat wordt gesteund door alle be trokken partijen. Het bestuur van de PHV wil met het definitief beëindigen van de ac ties wachten tot het antwoord groep huisartsgeneeskun- de minister binnen in. Waarschijn- de Het bestuur van de PHV XSnCSt vindt dit compromis derma- huisartsen-vereniging op 7 mei. te positief dat het de acties Vooralsnog is R. van Velzen, vice- voorlopig wil stopzetten. voorzitter van de PHV, tevreden over het nu bereikte resultaat en verwacht hij dat ook de leden be reid zullen zijn de acties voorlopig ei.n7 v?.nge te staken. Waarschijnlijk ontvan- Het compromis week bereikt tussen het college gen de huisartsen in Leiden van bestuur van de universiteit, geving vandaag de brief het bestuur van de medische facul- PHV-bestuur i de voorzitter van de vak ten bij het ziekenhuis met 10 tot 20 procent was gedaald. Eind maart breidden de huisartsen hun acties uit door me dische studenten geen gelegenheid meer te geven co-assistentschap pen - een soort stage - bij hen te lopen. Ook weigerden huisartsen medewerking te verlenen aan an dere vormen van academisch en post-academisch onderwijs aan studenten. Onderzoek Het college van bestuur van de universiteit had toen al verzekerd dat de vakgroep huisartsgenees kunde kon blijven bestaan. De huisartsen vonden die garantie nog niet hard genoeg. Bovendien wilde de universiteit nog steeds het we tenschappelijk onderzoek bij de vakgroep overhevelen naar de Er- s-universiteit in Rotterdam. demisch onderwijs blyven gehand haafd. Al met al moet de vakgroep volgens het nu aangenomen be middelingsvoorstel, twee arbeids plaatsen inleveren. Volgens J.D. Mulder, voorzitter van de vakgroep betekent dit een bezuiniging van enkele tonnen. Oorspronkelijk moest huisartsgeneeskunde 1,5 miljoen inleveren. Van Velzen had 'maatschappe lijk gezien' liever gehad dat de vak groep was uitgebreid. "Maar als we rekening houden met de omstan digheden, zijn we zeer gelukkig met het compromis. Het is alleen jammer dat het zo lang heeft moe ten duren", aldus Van Velzen. Woordvoerder P.W. Bückmann van de Leidse universiteit kon van morgen nog niet zeggen op welke zaken nu bezuinigd zal gaan wor den, nu de voorgenomen opheffing van de vakgroep huisartsgenees kunde niet doorgaat. Evenmin kan hij concrete bedragen noemen over het uiteindelijke bedrag dat De historische haven aan het Galgewater. Het is nog onduidelijk wat er gaat gebeuren met deze haven. het compromis. De huisartsen begonnen vorig het De PHV vreesde dat de vakgroep de vakgroep moet besparen, i leu en ae voorziuer van ae van- De huisartsen beg> groep huisartsgeneeskunde. De jaar december met de boycot PHV heeft het verslag van het laat- het Academisch Ziekenhuis uil ste overleg deze week onder ogen protest tegen het plan om wegens gekregen. Het bestuur van de ver- de bezuinigingen de vakgroep eniging concludeert hieruit dat, huisartsgeneeskunde op te heffen ook na de bezuinigingen, een vol- Patiënten werden alleen nog naai waardige en levensvatbare vak- het AZL doorverwezen groep huisartsgeneeskunde over- er zelf blijft. alleen zonder wetenschappelijk onder zoek niet levensvatbaar zou zijn. In het nu bereikte compromis verzekert het universiteitsbestuur dat het wetenschappelijk onder zoek bij de vakgroep alsnog kan blijven. In totaal zullen twee ar beidsplaatsen hiervoor worden ge reserveerd, evenveel als nu het ge val is. Ook de basis-opleiding, de beroepsopleiding en het post-aca- bevestigtdat dit 'enkele tonnen' Hij legt uit dat het college van b stuur de overheveling van het w tenschappelijke onderzoek na Rotterdam heeft teruggedraaid, LEIDEN - De afdeling recht- spraak van de Raad van State heeft omdat dit onderzoek sterke bin- de vergunning voor de schepen dingen heeft met de regio. "In Rot- de historische haven aan het Gal- terdam hadden de onderzoekers gewater vernietigd. Het is nog on waarschijnlijk weer helemaal op- duideluk of de historische yaartui- nieuw moeten beginnen", aldus gen nu ook werkelijk moeten ver- Bückmann dwijnen. Dat is afhankelijk van de DEN HAAG/LEIDEN - Zes kamer huursters willen dat het de beheer der van een studentenhuis aan de Oude Rijn wordt verboden nog mr. M.G. Evers, de raadsman van de huursters de eis. Hij somde een voorvallen op, waaruit bleek de be- tweeduizend gulden", heerder. De Leidenaar vertelde dat de dat de verhouding tussen beheer- gang naar de huurcommissie de buurt van hun woonruimte te der en huursters flink is verstoord, hem de aanleiding was komen. Bovendien moet de be heerder een door hem gemetselde d op te De Leidenaar beheert de woning treden. "Zij zijn mij de duim- i de Nieuwe Rijn i zijn weghalen en de huursters echtgenote, die juridisch eigenaar niet meer lastig vallen, zo eisten de zes vrouwen gisteren tijdens een kort geding. verklaarde de man tijdens de zitting. Hij ontkende niet een kast op de gang uit elkaar te heb- De zes hebben vorig jaar maart ben gehaald en de spullen die nrnrcHtirp aanvesnannen bii een huurster waren op een K luurcommissie om hun kamer- hebben gegooid. Ook is het de huurcommissie «in iiMii ivciiiici- - huur omlaag te krijgen en sinds- ftats» rnt.de gang had ge- dien valt de beheerder hen lastig. schroeven gaan aandraaien, dus ozet ik de puntjes op de i". Hij doel- "Ik ben échter economisch eigë- de daarmee op de naleving van het huurreglement, waarin onder meer staat dat hij vrijelijk toegang heeft tot alle kamers tussen acht uur 's ochtends en elf uur 's avonds. "Dat kamer gaat nogal ver, vindt u dat zelf ook niet", wilde rechtbankpresident haald. "Ze gebruiken de openbare gedeelten in huis voor opslag en de "Hij pleegt inbreuk op de levens- hal als fietsenstalling. Terwijl ze al- sfeer en privacy van mijn cliënten, leen een kamer hebben gehuurd. De sfeer in huis wordt door hem Bovendien hebben ze stuk voor volledig verziekt", zo verklaarde stuk een huurschuld van meer dan tie heeft mij gezegd dat als zij Offers weten. De Leidenaar vindt feit dat hem toegang tot het huis werd ontzegd, vond hij zelfs al uit niet binnenlaten, ik de deur mag intrappen. Ik heb daarvoor ook toestemming van de officier van justitie", aldus de man. Dat betwij felde Offers: "Een officier van jus titie kan dergelijke toestemmingen helemaal niet geven". Volgens de raadsman van de huursters klopt er niets van de be wering dat zijn cliënten een grote huurschuld hebben. "Pure onzin, pure fabels", aldus mr. Evers. Hij betoogde dat alles wat de beheer der doet erop is gericht zijn cliën ten uit huis te jagen. Hij heeft ze zelfs bedreigd, aldus Evers, die niet. Het vandaag overigens al weer in actie moest komen omdat de beheerder bij het kantongerecht een ontrui- den boze. In één geval had hij de mingsprocedure wegens huur- sloten dan ook vernield. "De poli- schuld heeft aangespannen. De huursters eisten behalve verbod om nog langer in de buurt van het huis te komen ook dat een illegaal gebouwd muurtje wordt gesloopt. Door het muurtje is er weer een aparte boven- en bene denwoning ontstaan en gemeen schappelijke voorzieningen als te lefoon zijn voor de helft van de be woners onbereikbaar geworden. De president van de rechtbank liet duidelijk merken dat het muur tje volledig in strijd met de wet was neergezet. "Er is in de wet uitdruk kelijk vastgelegd dat er niets in een gehuurd pand mag worden veran derd als de huurders daarmee niet instemmen", zei hij. Of het muurtje weg moet en de Leidenaar niet meer bij het huis mag komen, zal overigens pas eind volgende week blijken. Dan doet mr. Offers uit spraak in het kort geding. Redactie: Simone van Oriel en Meindert van d telefoon 144941, toestel 217 of 222. Raad Een van de zegeningen voor studenten is het medebestuur dat middels een heuse universi teitsraad is verkregen. Elk jaar mogen de studenten in de maand mei een verkiezingsbiljet terug sturen met daarop de partij van hun keuze. Nu hebben studenten al een paar jaar in de gaten dat de universiteitsraad eigenlijk niet zo veel invloed heeft. Ze zijn niet helemaal op hun achterhoofd ge vallen. Dus vullen ze het formu lier niet eens meer in en mikken het zo in de prullenmand. De deelname aan de verkiezingen is de laatste jaren bedroevend slecht. Het universiteitsblad Mare heeft een enquête gehouden on der studenten met vragen naar de werking van de universitaire bestuursvorm. Voor de uitkomst moet het ergste gevreesd wor den: studenten weten absoluut niet hoe de universiteitsraad en college van bestuur in elkaar zit ten. Pim Beaart, lijsttrekker van de gloednieuwe partij Politiek Anders, zegt te weten hoe dat komt. "De leden in de raad hou den veel te weinig contact met de achterban. Ze zijn te weinig be trokken met de dingen die stu denten echt raken. Ik heb het ge voel dat een aantal alleen op per- sonnlijke titel in de raad zit". Politiek Anders wil de commu nicatie met de studenten verbe teren en dan specifiek ingaan op dingen die het studeren betref fen. "Nu weten mensen vaak niet waar ze met hun problemen moeten aankloppen. Zo als het nu gaat is het modderen. Een bij komend probleem is de tweede ling in de huidige universiteits raad. Je hebt een progressieve partij (PP) en een meer rechtse partij (CGL). Met Politiek An ders willen we vermijden dat we een etiket krijgen opgeplakt". Raad (2) gramma de boer op. "Tegen de tijd dat je in de raad zit, zijn de verkiezingspunten al weer ver ouderd. In de raad reageer je fei telijk alleen op de dingen die van boven komen. Daarbij verval je zo snel in die algemene vaaghe den zoals het programma van de PP van vorig jaar. Wij staan al leen een goede informatie van de studenten voor. We willen dat ze bij de bestuurszaken worden be trokken". Lijsttrekker Beaart is het wel eens met de stelling dat de raad weinig invloed heeft. "Natuurlijk is de invloed niet ingrijpend. Het is ook heel moeilijk om het inge wikkelde bestuur te controleren. Ik denk altijd maar: hoe zou het zijn als de raad er niet was. Dan is het antwoord dat de raad toch wel dingen bijstelt. Je moet het ook eerder zien als een onderne mingsraad dan als een Tweede Kamer of gemeenteraad". Beaart raakt daar toch een essentieel punt. Studenten zijn niet geïnte resseerd in zaken van een onder nemingsraad als ze weten dat ze over een paar jaar weer opgehoe peld zijn. Minister Deetman heeft vorig jaar besloten de omvang van de universiteitsraad en het college van bestuur al terug te brengen. Hij was van mening dat de be stuursorganen te log waren en zich daardoor te weinig met be sturen konden bezig houden. Za ten er vorig jaar nog 40 leden in de raad, nu zijn dat er nog maar 29. Het zal dus voor Politiek An ders nog moeilijker worden om in de raad te komen. "Ach als we het niet redden is het jammer. Komen we er wel in, dan is er nog veel werk te doen", zegt Be aart. Zegt hij nu. Over een paar jaar is ook hij ondergesneeuwd door de lawine van papier die de raadsleden bij elke vergadering over zich krijgen uitgestort. We zijn benieuwd of dan nog wat van communiceren met de ach terban komt. de corgi. Met succes, want z (foto Jan Holvast) Corgi Koningin Elisabeth heeft een hondje met de soortnaam Welsh- Corgi Penbroke. Een gecoupeer de wel te verstaan. Yvonne de Vries-van Looy uit de Merenwijk heeft radicaal gebroken met de gewoonte om de hond van de staart te ontdoen. Dit tot groot ongenoegen van de fokkers van de al eeuwen bestaande rashond die in Engeland zijn oorsprong vond. Nu zijn de fokkers hele maal over de De Vries heen ge vallen toen haar -niet-gecoupeer- de hond in Antwerpen tijdens een hondententoonstelling kam pioen werd. "Nu is zo beetje een oorlog uit gebroken tussen de fokkers en een groepje mensen dat vindt dat het volstrekt uit de tijd is om een hond te couperen. Zij vinden dat wij zielige hervormers en orde verstoorders zijn, terwijl wij juist het omgekeerde vinden. Wij wor den geboycot door de Corgi club. Bij hondeshows worden de ongecoupeerde honden wel ge keurd, maar moeten direct de ring uit waardoor je niet kunt meedingen naar de prijzen. Voor heel veel evenementen worden wij niet eens meer uitgenodigd. Gelukkig is het publiek het met ons eens", zo vertelt mevrouw De Vries. Waarom worden de Corgi-hon den eigenlijk gecoupeerd? "Het zijn van oorsprong honden die in Engeland op boerderijen werden gebruikt bij het drijven van de koeien. Die boeren waren arm en er was een mogelijkheid om on der de hondenbelasting uit te ko men. Juist: door de staart eraf te halen. De rijke lui hadden dus honden met staarten", zo diept De Vries een stukje geschiedenis op. De staartloze Corgi is echter wel hét schoonheidsideaal van de huidige fokkers. Daar komen volgens De Vries ook nog eens financiële redenen bij. Een ge coupeerde hond levert nu een maal meer geld op. Dat neemt niet weg dat het couperen van een hond onnatuurlijk is. "In de natuur gaat alles wat overbodig is automatisch weg. Na al die eeuwen groeit by elke Corgi nog steeds een staart. Dan heeft het dus wel een functie. Als een hond gelukkig is, kwispelt hij met zijn staart. Daarmee kan hij aangeven: wat bedoel ik als hond. Nu kan hij hoogstens met zijn hele kont schudden", zegt De Vries. Waarom heeft De Vries in Bel gië dan wel gewonnen, ondanks de tegenstand van de fokkers? "In dat land is de Corgi nog een stuk onbekender. Daarbij komt dat de keurmeester naar het hele beest heeft gekeken en niet naar het feit dat de hond een staart heeft. De man, die uit Italië komt, heeft met zijn keuze ook veel narigheid op zijn hals ge haald. Uiteindelijk denk ik dat ze in België minder streng zijn. Er staat tenslotte nergens dat een hond gecoupeerd moet zijn. Het is zelfs verboden om het te doen. Natuurlijk niet om een gecou peerde hond te hebben". Veel steun heeft De Vries van een fokker, G. Enthoven, die ook zijn kont tegen de krib heeft ge gooid. Hij heeft zich afgevraagd: Waarom doen we dit? Dat had hij niet moeten doen, want nu heeft hij het aan de stok gekregen met de zijn collega's. Niet dat ze zich hierdoor van hun plan laten af brengen. Een Corgi met een staart en zonder een 'varkens kont met een deukje', is bij het publiek toch wel aangeslagen. Ze zijn heel gemotiveerd om hun strijd voor de ongecoupeerde Corgi voort te zetten. motivatie van de afdeling recht spraak om de vergunning te ver nietigen. Verwacht wordt dat de argumenten van de afdeling recht spraak over twee a drie weken be kend zijn. Tegen de vergunning was door een van de omwonenden bezwaar gemaakt Het schepenmuseum werd in 1984 opgezet. Het was een uitvloei sel van de nota 'Leiden, de moeite waard,, een plan om Leiden aan trekkelijker te maken voor toeris ten. Het was de bedoeling dat de schepen er als proef gedurende een jaar zouden blijven liggen en dat de gemeente daarna het experi ment zou beoordelen. Al meteen na de komst van de eerste schepen kwamen er protesten van buurtbe woners. De schepen belemmerden hun uitzicht, de verbouwingswer- zaamheden aan de schepen had den lawaai-overlast tot gevolg en de schepen werden, tegen de af spraken in, toch bewoond. Dat had weer parkeerproblemen tot gevolg. Om het afmeren van de schepen aan enkele regels te binden, be sloot de gemeente in 1984 dat voor het aanleggen van een historisch vaartuig een vergunning nodig was. Deze vergunning werd ver leend op grond van logse verordening. Uit doelmatig heidsoverwegingen verstrekte de gemeente niet aan iedere schipper afzonderlijk een vergunning, maar slechts eentje aan de Stichting His torische Haven Leiden. Die moest dan verder bepalen welke schepen wel of niet tot de haven werden toegelaten. Tijdens de hoorzitting bij de Raad van State in augustus vorig jaar bleek al dat de afdeling rechtspraak moeite had met deze constructie. De vergunning aan de stichting is nu dan ook vernietigd. Wanneer de motivatie van de Raad van State bekend is, kan de gemeente ook de laatste hand leg gen aan de evaluatie van de histori sche haven. Ook zal bekeken wor den of door het verspreiden van de schepen de overlast van de buurt kan afnemen. LEIDEN - Uit een woning aan de Herengracht zijn vannacht een cas setterecorder, een personal com puter met printer, een portemon nee met 300 gulden en een aantal bankpasjes gestolen. De dader is binnengekomen via de voordeur, die niet was afgesloten. LEIDEN - Een groots opgezette theaterproduktie over Lodewijk Napoleon in de Pieterskerk zal de ze zomer de rode draad zijn tijdens de Lakenfeesten. Voor de derde achtereenvolgende keer wordt dit festijn gehouden in de Leidse bin nenstad, van 9 tot en met 19 juli. Vorig jaar was de middeleeuwse moraliteit Elckerlyc de belangrijk ste publiekstrekker, dit jaar moet dat een stuk over Lodewijk Napo leon worden. Bijna 100 amateur-to neelspelers doen mee aan deze pro- duktie. Met orkestleden, muzikan ten en overige medewerkers komt het totaal op 200 mensen. Het to neelstuk gaat over de periode 1806- 1810 waarin Lodewijk Napoleon door zijn broer keizer Napoleon tot koning van Holland was aange steld. Geprobeerd is in het verhaal zo veel mogelijk Leidse situaties uit die tijd te schetsen. Zo wordt er bij voorbeeld aandacht besteed aan de ramp in 1807, toen een kruitschip op het Rapenburg de lucht in vloog. Het spektakelstuk zal elke avond in een tot amfitheater omge bouwde Pieterskerk worden opge voerd. Naast historische teksten van de hoofdrolspelers, hebben Wil Mannesse en Mieke Lelyveld de teksten geschreven. Het Toon kunstorkest Leiden zal voor de muzikale omlijsting zorgen. Subsidie Met de produktie is een bedrag van ruim 100.000 gulden gemoeid. Het rijk betaalt een subsidie van 20.000 gulden bij, de provincie leg de er 10.000 gulden bij. De organi satoren hopen dat de gemaakte kosten terugverdiend worden met het entreegeld van zo'n 40.000 be zoekers. In totaal worden de kosten van de Lakenfeesten geraamd op twee ton. Het grootste deel van dit be drag wordt door de organisator, de stichting Evenementenfonds Lei den, bij elkaar gehaald via sponso ring. Veel activiteiten die er vorig jaar waren, keren deze zomer terug. De feestperiode is twee dagen korter geworden en de geboortedag van Rembrandt neemt een meer cen trale plaats in. De feesten beginnen met een door de brandweer georganiseerde peurbakkentocht door de Leidse grachten op donderdagavond 9 ju li. Wegens groot succes mogen dit jaar meer vaartuigen aan deze wed strijd meedoen; de inschrijving hiervoor is al begonnen. De vaar tocht zal hoogstwaarschijnlijk be ginnen op de Beestenmarkt. Voor deze plaats is gekozen naar aanlei ding van de vorig jaar geuite kri tiek van de plaatselijke horeca-on- dememers dat er te weinig in hun omgeving werd georganiseerd. Culinair Nieuw zijn een kermis op de Ga- renmarkt en een culinair festijn op het Pieterskerkplein. Een groot aantal geselecteerde Leidse restau rants zal zich met stands presente ren op het plein. De bezoekers kunnen hun eigen maaltijd samen stellen en een plaatsje zoeken op een terras. Een van de belangrijkste pijlers van de Lakenfeesten zijn de laken- markten. Op de zondagen 12 en 19 juli worden deze markten gehou den in de binnenstad. Bezoekers kunnen er het originele Leidse la ken kopen en verder allerlei curio sa. Tijdens de Lakenmarkt van 12 juli is evenals vorig jaar een stand- werkersconcours te bezichtigen. Aan beide lakenmarkten is tevens een grote verzamelaarsmarkt ge koppeld waaraan ongeveer 70 2 doen. Een ander terugkerend evene ment is de opname van het Tros- programma 'Te land, ter zee en in de lucht', dat vorig jaar werd ge houden nabij de Nieuwe Rijn, te genover het stadhuis. Ook nu is de keuze op die plaats gevallen. De opnamen voor het programma hebben plaats op donderdag 2 juli, de uitzending is op vrijdag 10 juli. Tijdens de Lakenfeesten zal er veel muziek zijn in de binnenstad. Behalve veel optredens van straat muzikanten staan er twee aparte muziekevenementen op het pro gramma. Op zondag 12 juli is op de Burchtheuvel een folkfestival waar onder meer de Ierse groep Patrick Street zal optreden; zondag 19 juli wordt om de 'Gouden Pet' een na tionaal concours voor straatmuzi kanten gehouden. Woensdag 15 juli staat geheel in het teken van de Leidse schilder Rembrandt. Het op die dag te hou den Rembrandtfestival bestaat on der meer uit een kunstmarkt bij de Burcht, speciale Rembrandtwan- delingen georganiseerd door het VW, een feestelijke warenmarkt en veel straattheater. Kinderen kunnen die dag op het Stadhuis plein hun eigen schilderijen ma ken. J

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17