Robot-race om Rode Planeet Rokers aan banden Samenstelling CONSUMENT Consument niet gebaat bij prijsregeling medicijnen Prijsafspraken aannemers maken wonen duur WOENSDAG 15 APRIL 1987 PAGINA 13 De Engelsen beleggen er hun be roemde sandwiches mee, de Zwe den kopen het in helften. Het is familie van de augurk en heet: komkommer. Een warmtemin- nend gewas, vatbaar voor nacht vorst. Het is daarom des te ver rassender dat als gebied van her komst het Himalayagebergte wordt genoemd. Misschien ligt hier het antwoord op de vraag waar de verschrikkelijke sneeuwman van leeft. Hoe dan 'ook, komkommer geniet interna tionaal aanzien. In ons land wordt per jaar on geveer 350 miljoen kilo komkom mers geteeld. Dat zijn ruim 600 miljoen stuks. Ongeveer 75 pro cent van de aanvoer verdwijnt over de grens. Belangrijkste af nemer is West-Duitsland, met maar liefst 207 miljoen kilo, op grote afstand gevolgd door Groot-Brittannië, Frankrijk, De nemarken en Zweden. Overigens houden de consumenten in Groot- Brittannië en Zweden er nogal een vreemde koopwijze op na. Komkommers zijn daar namelijk in helften verkrijgbaar. „Een krop sla, drie ons worteltjes en, o ja, een halve komkommer graag". Houdbaarheid Aangezien de houdbaarheid van deze vruchtgroente beperkt is (komkommer verliest eenmaal gesneden snel vocht) en de groen teboer niet voor de overgebleven helft van afname verzekerd is, hebben de Nederlandse telers een kleine vijf jaar terug een mini- komkommer ontwikkeld. Aan vankelijk bestemd voor huishou dens met een smal groentebudget (de Zweden hebben daar blijk baar nog het meeste last van), boeken de kleine komkommertjes in ons land hun grootste succes voornamelijk in Amsterdamse groentespeciaalzaken. Komkommer groeit, zoals ge zegd, in een warme, ietwat voch tige omgeving. Dat betekent dus dat het een echt kasplantje is, met prijzen afhankelijk van het sei zoen. Topaanvoer begint in mei, en gaat de hele zomer door. Het is dan ook niet zo gek dat het groot ste gedeelte dan genuttigd wordt, want wat past er nu beter bij een barbecue dan een fris komkom merslaatje? Daarbij moet nog worden benadrukt dat zo'n groe ne staak voor 97 procent uit wa ter bestaat en als zodanig een perfecte dorstlesser voor verhitte sporters die na zware prestaties niet direct onder de kraan mogen hangen. Enthousiastelingen die na afloop van een eerste strand- dag als kreeften thuiskomen vin den verlichting 'door verbrande schouders en ruggen met kom- kommervocht in te smeren. Ge lukkige eigenaren van een keu kenmachine kunnen er zelfs in stant 'après-soleil'-papjes van prakken. Veelzijdig Komkommer is dus veelzijdig: de neutrale, koele smaak doet het niet alleen goed bij groente-schu wende kinderen, ook de combina tiemogelijkheden zijn enorm. Als salade of soep, gevuld met kwark of kruidenkaas, gebakken, ge stoomd, ingemaakt of als garne ring: komkommer kan altijd, overal, met of zonder schil. Omdat de periode van zwoele zomersoupeetjes nog wel even op zich zal laten wachten, is een snoepje als hoopvol alternatief aan te raden: schil een flink ex emplaar met een dunschiller, en boor er met een 'pomme parisien- ne' (verkrijgbaar in huishoude lijke winkels onder de naam 'bo- terballetjesboor') 20 kleine bal letjes uit. Bewaar ze als garne ring voor de soep. Snijd een twee de komkommer in de lengte door, verwijder de zaadjes, maak van het vruchtvlees kleine blokjes. De ze met muntblaadjes en kippe- bouillon (3 dl van een blokje) in keukenmachine zeer fijn malen. Passeer de ontstane komkommer bouillon door een zeef, breng het geheel aan de kook. Pan van het vuur halen, papje van I eierdooi er en room (van tevoren ge mengd) flink roerend met een garde eraan toevoegen. Niet meer koken! Soep op smaak bren gen met witte peper en zout, ver delen over 4 voorverwarmde soepkommen. De koude balletjes erbij doen, eventueel gameren met muntblaadjes. Serveren met stokbrood, kruidenboter, droge witte wijn en... vertrouwen in een zomerse toekomst. Markt Tot slot nog iets over de markt: wat betreft de salade-groenten kunnen we ervan uitgaan dat de komkommers redelijk geprijsd zullen zijn. De paprika daarente gen zal naar verwachting vrij pittig van prijs blijven. Hierbij moeten we bedenken dat er nog een prijsverschil zit tussen de verschillende kleuren. De paarse en de groene variëteit bijvoor beeld zijn nog wel wat goedko per. Het aanbod van tomaten groeit met de dag. Tegelijkertijd bewe gen de prijzen zich in de regel naar beneden. Voor Pasen is de vraag naar dit produkt in de re gel wat hoger, zodat de te ver wachten prijsdaling wel wat be perkt zal zijn. Witte champig nons zijn nog altijd redelijk van prijs. Radijs is er weer volop en zeer redelijk in prijs. ERIC TRUFFINO Roken: straks verboden in openbare gebouu Raymond Peil De maatregelen die rokers beper kingen opleggen worden gestaag scherper. In de nota eindverslag ontwerp-Tabakswet stellen de staatssecretarissen Dees (volksge zondheid) en Evenhuizen (econo mische zaken) maatregelen voor om reclame voor rookwaren aan strakkere banden te leggen en het roken in openbare gebouwen te verbieden. Als het aan beide bewindslieden ligt moeten straks in advertenties en andere reclames voor rookarti kelen waarschuwingsteksten Wor den opgenomen, die wijzen op het gevaar voor de gezondheid. Zoge naamde 'imago-reclame', waarin een verband tussen roken en spor ten wordt gelegd wordt verboden. Reclameuitingen bij sport en sponsoring zijn in de toekomst dan eveneens niet toegestaan. Hetzelf de geldt voor rookreclames in bio-, scopen, discotheken en video. Ac ties waarbij rookwaren gratis wor den uitgedeeld mogen ook niet meer, evenals collectieve (niet merk-gebonden) reclame. Met ingang van 1 september 1987 wordt het nieuwe 'Aanduidingen besluit Sigaretten en Shag van' kracht. Van overheidswege moet voortaan op pakjes rookwaren de tekst 'Roken schaadt de volksge zondheid. Het kan longkanker en hart- en vaatziekten veroorzaken'. Na die tijd heeft de handel een half jaar de tijd om de voorraad pakjes met oude opdruk te verkopen. Vanaf 1 mei volgend jaar staat de nieuwe aanduiding op alle pakjes. Vanaf 1 januari van dit jaar heeft de overheid de accijns op shag en sigaretten veranderd. Dat zij be hoorlijk wat van de prijs opstreek, zal niemand verbazen. Tegenwoor dig is dat bijna 55 procent van de prijs van een pakje shag en bijna 72 procent van een pakje sigaretten. Verlanglijstje BEUC De BEUC (het overkoepelende bureau van Europese consu mentenorganisaties) heeft de EG-commissie verweten dat die bij haar voorstellen voor een prijsregeling voor Europe se geneesmiddelen teveel en eenzijdig rekening heeft ge houden met de belangen van de farmaceutische industrie. De consumentenorganisaties zijn niet geraadpleegd en dat deugt niet, aldus de BEUC. Al eerder heeft het Europese con sumentenbureau gewezen op de grote prijsverschillen van medicamenten in de EG-lan- den. De BEUC kan zijn bewering on derbouwen met een groot aantal voorbeelden: eenzelfde genees middel kost in de Duitse Bondsre publiek soms tweeëneenhalf tot tien maal zoveel als in Spanje. Toch betaalt de Spaanse consu ment bij de apotheek voor dat ge neesmiddel soms nog meer dan de consument in West-Duitsland. Eenzelfde pakket geneesmiddelen is in België 31 procent en in West- Duitsland 150 procent duurder ge bleken dan in Spanje. Maar omdat het terugbetalingssysteem van het ene land tot het andere aanzienlij ke verschillen vertoont, betaalt de Spanjaard toch meer dan de Duit ser en de Belg. Te hoog Omdat echte concurrentie ont breekt liggen de prijzen van medi camenten vaak veel te hoog. Er dient veel meer rekening gehou den te worden met de consumen tenbelangen. Gevaarlijke farma ceutische produkten moeten tege lijkertijd in alle EG-lidstaten van de markt worden genomen. Alle EG-lidstaten moeten samen, tegen 1990, de markt van verouderde ge neesmiddelen hebben 'gezuiverd'. Verder moet het in de toekomst onmogelijk zijn dat in Europa ver boden geneesmiddelen geëxpor teerd worden naar ontwikkelings landen, zoals nu nogal eens ge beurt, aldus het verlanglijstje van de Europese consumentenorgani satie. Gevaarlijk schuim In Nederland is de verkoop van schuimplastic figuren onder dc naam 'Insta-Mousse' verboden. Dit in Frankrijk verkrijgbare produkt bestaat uit een opgerold schuim plastic figuur, die in gelatine is ge vat. In water lost de gelatine op en dan springt de oorspronkelijke fi guur tevoorschijn. Uit een cilinder tje van 25 bij 10 millimeter ontstaat aldus een figuur van ongeveer 80 bij 40 bij 10 millimeter. Snoepje Omdat de gelatinecapsule erg veel op een snoepje lijkt brengt dit speelgoedje te veel risico's met zich mee. Bij het in de mond ko men kan de gelatine oplossen, waarna het ingevouwen plastic de luchtwegen kan afsluiten en het niet denkbeeldig is dat bijvoor beeld een kind in dit speelgoedje stikt. Als de capsule wordt ingeslikt kan het figuurtje in de maag tot ontstaan en een verstopping van het darmstelsel tot gevolg hebben. De verkoop van 'Insta-Mousse' is verboden in Nederland omdat het geval niet aan de eisen van de Wa renwet voldoet. Zeven organisaties ten, huurders en huiseigenaren vinden dat de regering moet ver bieden dat aannemers onderling afspraken maken over de prijs van nieuwbouwwoningen. Dit leidt tot onnodig hoge koop- en huurprij zen, menen de organisaties. Zij vin den het ook onzin dat aannemers en architecten sinds kort een ver goeding, die kan oplopen tot 5000 gulden, mogen vragen voor een prijsopgave. Protest De belangenclubs protesteren te gen de bestuursmaatregel met de ze strekking van het ministerie van economische zaken, die per 1 april is ingegaan. Voor de woningbouw betekent de nieuwe regeling bij voorbeeld ook dat aannemers 1000 gulden per woning extra mogen berekenen ten behoeve van 'hun belangenorganisaties en algemene bouwdoeleinden'. Dat de aannemers nu wettelijk eigenlijk de vrijheid hebben gekre gen om zelf hun prijzen vast te stel len is de zeven organisaties, Consu mentenbond, Konsumenten Kon- takt, Eigen Huis, het Verbond van Huurders, het Ombudsteam Stads vernieuwing, de organisatie voor belangengroepen huisvesting en de vrouwenadviescommissies te recht compleet in het verkeerde keelgat geschoten. Voordien bestond immers al een soort kartel in het aannemerswe reldje: zij spreken bijvoorbeeld van te voren af wie de laagste offer te uitbrengt als een bouwopdracht in de wacht kan worden gesleept. Die aannemers die de opdracht uit eindelijk niet krijgen, ontvangen van hun collega en de opdrachtge ver een 'schadevergoeding' voor het indienen van hun offerte. Door dit zogenaamde 'opzetstelsel' wordt vaak met tienduizenden gul dens geschoven, die uiteindelijk toch worden verrekend in de prijs van de nieuwbouw. De vergoeding die aannemers nu mogen vragen voor het uitbrengen van een offerte is evenmin een goe de zaak. De kans bestaat dat aanne mers aanbiedingen doen om alleen die kosten te berekenen. De con clusie is eenvoudig: economische zaken bewijst het bedrijfsleven met de nieuwe bestuursmaatregel een goede dienst. Het aannemers- kartel is versterkt en gelegaliseerd en de bevolking, die zich hiertegen toch al kon verzetten mag de reke ningen betalen. WETENSCHAP Tekening van een stukje terrein op de planeet Mars, een Mars-n raket rechts beneden) al voor vertrek gereed is. neemt onderweg één of meerdere bodemmonsters en keert na ver loop van tijd terug op de basis. De bodemmonsters worden overgela den in de raket en die wordt, op een signaal vanaf de aarde, gelan ceerd. Samenwerking Op de vraag of de Russen al een bemande expeditie naar Mars overwegen, antwoordt Valeriy Bar- sukov: „Een reis naar Mars en weer terug, neemt ongeveer tweeëneen half jaar in beslag. Onze kosmo nauten hebben hooguit een klein jaar onafgebroken in de ruimte doorgebracht. We moeten daarom eerst onderzoeken wat de effecten van drie jaar gewichtsloosheid op het menselijke lichaam zijn. Dan praten we verder". Barsukov zegt verder dat de mo gelijkheden van de nu ontwikkel de Mars-expedities. „Op dit mo ment samen met on2e Franse colle ga's worden besproken". De Euro pese ruimtevaartorganisatie ESA vroeg de NASA medio maart al in hoeverre Europa een rol van bete kenis zou kunnen spelen bij de expedities naar de Rode Planeet, zoals Mars in de eerste helft van de ze eeuw door astronomen vaak werd genoemd. En samenwerking tussen Rus land en Amerika? Volgens NASA- directeur James Fletcher is die deur niet gesloten, maar andere kopstukken van NASA huiveren by het idee om samen te werken met de Russen. Volgens hen is het doel van NASA 'onbetwist Ameri kaans leiderschaD in de ruimte'. keert terug bij de lanceerbasis t Tekening van de Mars-rover tijdens boringen tot in de permanent bevroren laag, die ongeveer een meter onder de bovenlaag begint. Plannen voor een uitgebreid onderzoek van de planeet Mars worden in Amerikaanse krin gen gezien als een grote stimu lans voor het Amerikaanse ruimteonderzoek. Volgens des kundigen houden de plannen tevens een duidelijke functie in van het toekomstige ruimte station (Space Station) en zul len ze ertoe leiden dat de Ver enigde Staten tegen het eind van deze eeuw weer de leiden de natie is op het gebied van ruimtevaart en -onderzoek. De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA is begonnen met het uitwerken van ideeën voor een on bemande expeditie naar de planeet Mars. De lancering moet in 1998 plaatshebben en drie jaar later, in het jaar 2001, moet een van Mars teruggekeerde robot bodemmon sters afleveren bij het dan verwe zenlijkte ruimtestation. Een nog ambitieuzer plan, waar in ook meer van de wetenschappe lijke betekenis van een dergelijke expeditie wordt uitgegaan, zou het zelfs mogelijk maken dat een mon ster van het marsoppervlak nog vóór de eeuwwisseling naar de aar de is teruggebracht. Op het John son Space Flight Center in het Amerikaanse Houston is een on derzoeksgroep in het leven geroe pen, die zich moet gaan buigen over de ontwikkeling van vanaf de aarde te besturen voertuigen die door Ben Apeldoorn zich ook op het meest onherberg zame terrein thuis voelen (de 'Mars-rovers'). Dat is nodig, want het marsop pervlak is bezaaid met grote en kleine rotsblokken, getuige de fo to's die door de Viking-robots, die in 1976 een zachte landing op het oppervlak van de roodgekleurde planeet maakten, naar de aarde werden overgeseind. Op basis van de opgedane ervaringen met de nu op stapel staande plannen zal een toekomstige bemande vlucht naar Mars worden voorbereid. Koploper Plannen van de Verenigde Sta ten voor bemande vluchten naar de planeet Mars tussen 2010 en 2020, zijn al ruim een jaar geleden, vlak na het ongeluk met de ruimte veer Challenger in januari 1986, ge presenteerd. De huidige nieuwe plannen, om op zo kort mogelijke termijn een uit zelfstandig werkende onderdelen bestaand ro botsysteem naar Mars en weer te rug te sturen, vormen een belang rijk onderdeel van het zogeheten NASA Leadership Initiative (NLI). Vanwaar deze plotselinge haast? Amerikaanse deskundigen verwij zen naar het Leadership Initiative: Amerika wil graag weer bovenaan staan bij de pogingen van de mens heid de ruimte te veroveren. Maar, er zit meer achter. Het nog door de president te ac corderen NLI werd wereldkundig gemaakt aan de vooravond van de bekendmaking van Russische ge leerden dat de Sowjet-Unie iets soortgelijks van plan is. Russische expeditie Valeriy Barsukov, directeur van het Vernadsky Instituut voor Geo- chemie en Analytische Chemie van de Russische Academie van We tenschappen, zei onlangs op een conferentie over maan- en plane- tenonderzoek: „Behalve onze lan cering, in 1988, van een onbemand vaartuig, om zowel het oppervlak van Mars als van één van zijn ma nen, Phobos, nauwkeurig in kaart te brengen, geloven we dat we in staat zijn om al in 1992 een veel grotere robot-expeditie naar Mars te zenden. Die expeditie zal be staan uit een aantal afdaal-sondes, dat langzaam naar het oppervlak afdaalt, ballonnen met meetappa ratuur en misschien zelfs een klein rupsvoertuig, uitgerust met tv-ca- mera's, dat een zachte landing moet maken op het Marsopper vlak". Het moederschip zal, in een lage baan om Mars, het oppervlak zó nauwkeurig in kaart moeten bren gen dat elk voorwerp groter dan tien meter wordt vastgelegd.Als dat allemaal goed gaat, lanceren we in 1994 een veel groter rups voertuig naar Mars. Daarmee kun nen niet alleen grotere afstanden op het marsoppervlak worden af gelegd, maar ook kunnen op die tochten relatief veel meetinstru menten worden meegenomen". Hoogstandjes Volgens Barsukov zou, op zijn vroegst in 1996, een lancering naar de planeet Mars volgen, waarbij het de bedoeling zal zijn om bo demmonsters van de planeet mee terug naar de aarde te nemen. De verwezenlijking van zowel de Amerikaanse als de Russische ver sies van robots, waarmee bodem monsters van Mars naar de aarde worden vervoerd, vergt het uiter ste van de hedendaagse technolo gie. De (zachte) landing op Mars moet immers niet alleen volkomen automatisch gebeuren, maar ook zal die landing moeten worden uit gevoerd door een instrumentele eenheid, bestaande uit een lanceer- platform, compleet met stuwraket en rupsvoertuig. Na de landing wordt de omge ving verkend, de posities van moeilijke obstakels worden in het computergeheugen van het rups voertuig opgeslagen en daarmee wordt een koers voor het voeruig uitgezet. Desnoods kan men vanaf de aarde nog wijzigingen aanbren gen, als men bijvoorbeeld graag heeft dat de Mars-rover een paar interessante stenen bezoekt. Dan verlaat het voertuig het platform, Een model van een ander plan van NASA. Een va.artuig dat geschikt is voor het afvuren van onderzoeksondes (in de 'ballonnen') in de korst van komeetKemen. Een dergelijke type moet over enige tijd, drie jaar lang de komeet Tempel-2 vergezellen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13