Westduitse economie in dalende lijn Oud Kampen: een sigarenfabriek als hobby Albeda bepleit bindende arbitrage bij ambtenaren w Nieuw voorstel in stukgoed Texaco slaagt in poging om borgsom te omzeilen DINSDAG 14 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BONN (GPD/DPA) - De staatschuld van West-Duitsland zal dit jaar sterk toenemen, zo staat in het voorjaarsrapport van de vijf grote Westduitse instituten voor economisch onderzoek. De omschakeling van de buitenlandse vraag naar de binnenlandse vraag als stimulans voor de econo mie is niet volledig gelukt. Het doel van meer werkgele genheid is de afgelopen vier jaar niet veel dichterbij geko men. Drie van de vijf instellingen hou den rekening met een stijging van het overheidstekort van ruim vijf miljard tot dertig miljard mark, ter wijl de twee andere instituten zelfs uitgaan van een stijging tot 39 mil jard mark. Wat de economische groei betreft houden twee van de vijf instituten het op maar één pro cent en drie op twee procent. Het is overigens voor het eerst dat de Vijf wijzen', zoals de bureaus worden genoemd, het niet eens zijn over de bijgestelde groeicijfers. In het vorige rapport, dat afgelo pen jaar herfst werd gepubliceerd, kwamen de vijf nog unaniem tot een reèel groeicijfer van drie pro cent. Gisteren gaven zij toe de ge volgen van de val van de Ameri kaanse dollar voor de Westduitse export te hebben onderschat. Vo rig jaar bedroeg de economische groei van de Bondsrepubliek 2,4 procent. De regering-Kohl, die tot nu toe nog steeds vasthield aan een groei van 2,5 procent dit jaar, zal haar prognose moeten bijstellen. In het KOFFIEPRIJS - De koffieprijzen zullen de komende vijf jaar gelei delijk dalen aangezien de produk- tie harder blijft groeien dan de con sumptie. Dat voorspelt de Econo mist Intelligence Unit (EIU). Kli matologische rampen in Brazilië kunnen deze trend tijdelijk omke ren, maar onder meer door de toe nemende invloed op de markt van andere koffieproducerende landen zal er spoedig weer sprake zijn van overproduktie. Zelfs al zou de In ternationale koffoeirganisatie (ICO) erin slagen opnieuw export plafonds in te voeren dan nog zal de prijs in 1990-91 niet hoger liggen dan 130 cent per pound (453 gram), aldus de EIU. ROTTERDAM (ANP) - Vier stuk- goedbedrijven in de Rotterdamse haven dienen naar verwachting nog deze week bij hun onderne mingsraden nieuwe adviesaanvra gen in over een nieuw bemidde lingsvoorstel dat erop is gericht van het teveel aan stukgoedwer- kers af te komen. Dit voorstel is aanzienlijk scherper gesteld dan een eerder voorstel waarover de Ondernemingskamer in Amster dam op 7 mei een definitief oordeel velt. Het komt neer op ontslag voor stukgoedwerkers wanneer het in Sporthuis Centrum Sporthuis Centrum Recreatie heeft vorig jaar de nettowinst zien toenemen met 20,5 procent tot 34,6 miljoen gulden. Grote investerin gen in nieuwe Center Pares wier pen hun vruchten af: het Heij der- bos in Nederland, Sherwoord Fo rest Holiday Village in Engeland en De Vossemeren in België. Vanaf 1 juli bedraagt het aantal bunga lows ongeveer 5800. Onlangs is be gonnen met de bouw van een park met 600 bungalows ten westen van Parijs, dat midden 1988 in exploita tie moet komen. Begin 1988 zal ook worden begonnen met de bouw van een park in Duitsland en in april 1987 met de bouw van Tro- picana, een subtropisch zwempa radijs aan de Maas in Rotterdam. rapport staat verder dat de export ook dit jaar een zwakke plek zal zijn. Van de binnenlandse vraag zal. evenals vorig jaar, wel een ster ke impuls uitgaan. De werkloos heid zal maar nauwelijks kleiner worden en het aantal mensen zon der werk zal blijven steken op on geveer 2,2 miljoen. De export neemt volgens twee instituten dit jaar af met 2.5 pro cent en volgens de andere drie met een half procent. Doordat de in voer kleiner wordt zal het over schot op de Westduitse handelsba lans fors kleiner worden. Drie in stituten houden het op een vermin dering van 77,8 tot 65 miljard mark en twee instituten denken zelfs aan een vermindering tot 58 miljard mark. Met haar fiscale beleid zit de re gering in principe op de goede weg, maar op het tijdstip van de belastinghervorming en op het weglaten van de financiering van de belastingverlaging hebben de instituten veel kritiek. Door een in grijpende belastingverandering zullen de Westduitsers bijna 50 miljard minder belasting gaan be talen, maar de- regering heeft nog steeds niet aangegeven hoe dit gat in de begroting zal worden gedicht. De vijf waarschuwen tegen een verhoging van de btw, omdat die het zwartwerken alleen maar bevordert. Ook de verhoging van de ambte narensalarissen met 3,4 procent is verkeer gevallen bij de instituten. Een dergelijke grote verhoging mag niet als voorbeeld dienen voor het bedrijfsleven, zo schrijven de instituten in hun gezamenlijke rap port. De wetenschappers zien veel meer in dc afbouw van de staatssu- bisidies. een bepaalde periode niet is gelukt hen „weg te bemiddelen" naar an dere sectoren van de haven. In het „oude" voorstel werd pas ontslag in het vooruitzicht gesteld wan neer een stukgoedwerker tot twee keer toe een passende functie in een andere sector zou weigeren. Zoals bekend willen de Rotter damse stukgoedwerkgevers in to taal 350 man ontslaan. Deze nieuwe ontwikkeling lijkt al bij voorbaat het overleg tussen de sociale partners over de stuk- goedproblematiek te frusteren. Juist deze week zou dit overleg TOKIO - De Japanse wahsvaar- der Nisshm Maru 3 is gisteren de haven van Tokio binnengelopen met ruim 10.000 ton vlees en lever traan aan boord. Daarmee kwam een einde aan de laatste commer ciële walvisjacht. Tientallen zeelie den en genodigden voegden zich bij de 233 bemanningsleden op het 23.000 ton metende fabrieksschip om te protesteren tegen het verbod op een van de oudste ambachten van het land. Het fabrieksschip was vorig jaar oktober met vier kleinere schepen uitgevaren naar de Zuidpool. Op 14 maart werd de 1.941ste en laat ste dwergvinvis gevangen. In 1982 riep de Internationale Walvis vangstcommissie op tot beëindi ging van de commerciële walvis vangst. Aanvankelijk legde Japan, evenals de Sowjet-Unie en Noorwe gen, deze oproep naast zich neer, omdat uit internationaal onder zoek zou zijn gebleken dat walvis sen niet met uitroeiing worden be dreigd, zoals de IWC had betoogd. Japan wil volgend jaar nog wel 875 ivalvissen vangen voor onder zoeksdoeleinden. Ook daartegen hebben milieuactivisten intussen protest aangetekend. (foto ap> weer op gang komen, onder voor zitterschap van H. Lammers, com missaris van de koningin van Fle voland. Lammers is hiervoor ge vraagd nadat prof. ir. Th. Quené, voorzitter van de Sociaal Economi sche Raad (SER), had vastgesteld dat er nog onderhandelingsruimte P. Rosenmöller van de Vervoers- bond FNV zei in een reactie dat de nieuwe adviesaanvragen „een zwa re claim leggen" op het opnieuw op gang komen van het overleg tussen de bonden en de werkge- een rol speelt. Een tekst uit één van de sigarendoosjes: „Ik stel er prijs op u hiermee de absolute zeker heid te geven dat elke door ons ge maakte sigaar van de allerbeste, door mij zelf geselecteerde tabak ken zijn vervaardigd. Als derde ge neratie van een gerenommeerd si garenmakergeslacht sta ik ook graag persoonlijk borg voor een in alle opzichten zorgvuldig afge werkt eindprodukt. K. van Susante - conseiller melangeur". Van Susante kent zijn verhaal van buiten. „Mijn grootvader H. Jos van Susante is in Boxtel met het sigarenmaken begonnen in 1899. De sigaren droegen allemaal namen van historische figuren. Al lemaal mannen. Daarom wilde hij een vrouwenaam, Elisabeth Bas. Mijn vader vond dat ik na de hbs fnaar niet verder moest studeren, dus kwam ik als 21-jarige na de diensttijd in de fabriek. Ik ben nu 46. Twintig jaar geleden verkocht ik het bedrijf aan Swedish Tobacco Company. Tien jaar hebben wij er voor gewerkt en toen wilde ik weer voor mezelf beginnen. In Kampen is de tabaksindustrie van Neder- DEN HAAG (ANP) - Oud-minister van sociale zaken Albeda vindt dat ambtenarenbonden en kabinet een bindende arbitrage moeten aan vaarden van de advies- en arbitra gecommissie inzake ambtenaren- geschillen. Albeda, zelf voorzitter van deze commissie, ziet dit als een belangrijk alternatief voor werkon derbrekingen en stakingen. De prominente CDA'er schrijft dat in het CNV-ambtenarenblad. Vorig jaar heeft de commissie Albeda al eens een uitspraak ge daan over het arbeidsvoorwaar denoverleg tussen ambtenaren en kabinet. De bonden waren toen naar de commissie toegestapt na dat de onderhandelingen waren vastgelopen. De commissie kan een bindend advies geven wanneer beide partijen daarom vragen. Het kabinet wenste dat echter niet, en het advies van de commissie kreeg daardoor een vrijblijvend karakter. Albeda stelde toen de ambtenaren in het gelijk en verweet het kabinet geen goede werkgever te zijn, om dat er niet reeël was onderhandeld. Van enige wezenlijke onderhande lingsruimte was toen geen sprake, aldus de commisie. Albeda, die zegt een voorstander te zijn van 'zo gewoon mogelijk on derhandelen tussen de minister van binnenlandse zaken en de ambtenarenbonden', begrijpt de frustraties en verontwaardiging van de ambtenaren die keer op keer nul op het rekest krijgen. Zij moeten volgens hem echter besef fen dat de overheid nooit 'zomaar een werkgever' wordt, gezien de verantwoordelijkheden die zij heeft. Hij meent dat een conflict met de overheid, ook al gaat het om 'gewo- land begonnen, al in 1826 en dat leek mij de beste vestigingsplaats. Van de ruim honderd fabriekjes was alleen Balmoral nog over. Die is nu ook weg". Hajenius 'Oud Kampen' slaat dus meer op de stad dan op de fabriek. Het be drijf heeft ongeveer drie procent van de Nederlandse markt, schat Van Susante. Zelf rookt hij 5 tot 20 sigaren per dag. „Soms smijt ik ze na enkele trekken weg. Dan gaat het alleen om het proeven". De ex port is ook op gang gekomen: van de totale produktie gaat veertig procent naar het buitenland. De bij rokers bekende Hajenius-sigaren komen ook uit de Kampense fa briek. De afwerking ervan, waar onder het ringen (van bandjes voorzien), gebeurt bij Ritmeester in Veenendaal. „Als ik dat erbij moest doen hadden we wel 140 me dewerkers nodig en Ritmeester kan wat extra werk gebruiken". De aandelen van de drie bedrij ven - Oud Kampen, Hajenius en Ritmeester - zijn in handen van het Britse concern Gallaher. Oud ne arbeidsvoorwaarden', gemakke lijk leidt tot een conflict tussen vakverenigingen en parlement, dat over de rug van het publiek (ook als belastingbetaler) wordt uitge vochten. Albeda wijst er op dat het uitvechten van conflicten in de overheidssfeer uit oogpunt van 'public relations' voor de ambtena renbonden slecht werkt. De oud-bewindsman is echter ook tegen de eenzijdige oplegging van de arbeidsvoorwaarden en zoekt daarom ('net als de christelij ke vakbeweging') naar alternatie ven voor staking, bijvoorbeeld via bindende arbitrage. Daarvoor voelt het kabinet echter vooralsnog HOUSTON (UPI) - Een hof van be roep in Houston, Texas, heeft zich gisteren onthouden van een uit spraak over de borgsom die Texa co moet betalen om in beroep te kunnen gaan tegen een vonnis waarin de oliemaatschappij tot een boete van 10,2 miljard dollar is ver oordeeld. Rechter James Warren was van mening dat een uitspraak geen zin had nadat Texaco zondag heeft besloten uitstel van betaling aan te vragen. Volgens Warren moet de zaak nu door de faillisse- mentsrechter worden behandeld. Texaco, de op twee na grootste oliemaatschappij van de VS heeft haar werknemers laten weten dat zij solvent is en er financieel sterk voor staat en dat de lonen zijn ge garandeerd. Er heerst nogal wat bezorgdheid onder het personeel, hoewel 96 procent van Texaco's ac tiviteiten buiten de surséance valt. Texaco heeft uitstel van betaling aangevraagd om te voorkomen dat zij een borgsom moet betalen die net zo groot is als de boete waartoe de oliemaatschappij is veroor deeld. In de eerste uren na de ope ning van de effectenbeurs in New York gisteren ging de koers van de aandelen Texaco met 3,875 dollar omlaag tot 28 dollar per aandeel. De aandelen van Pennzoil hadden het nog zwaarder te verduren. De koers zakte met 12,75 dollar tot 79.50 dollar. Texaco-topman James Kinnear heeft in New York gezegd dat Pennzoil heeft aangeboden de kwestie te willen regelen voor vier miljard dollar, volgens hem een „buitensporig" bedrag. Texaco heeft diverse tegenvoorstellen ge daan die allemaal botweg zijn afge wezen, aldus Kinnear. Kampen kwam er in 1981 bij. „Ze vonden de kwaliteit zo goed dat ze ons erbij wilden hebben", becom mentarieert Van Susante. „Ik heb geen spijt van mijn besluit om mee te doen, want wij hebben alleen voordeel van zo'n groot concern. Het enige wat wij moeten doen is één keer per maand een balans overleggen". Niemeyer in Gronin gen maakt overigens ook deel uit van de Britse groep. Hobbyist Bij de bezichtiging van de fa briek maakt dc zakenman in Van Susante vrijwel helemaal plaats voor de hobbyist. Als een postze gelverzamelaar laat hij de in Bre men gekochte tabak zien. „Ik ga zelf mee inkopen. Per jaar gebrui ken we 400 pakken Sumatra van 75 kilo. Speciaal Deli-zand voor het dekblad (het bovenste blad) van onze Cum Laude-sigaren. Verder 1000 pakken Braziel van 75 kilo, 400 Havanna van 60 kilo en 300 Ja va van 100 kilo, plus 250 Java voor het omblad. Ik zorg ook zelf voor de melange van het binnenwerk •r X niets. Vandaag praat het kabinet opnieuw over de hoeveelheid geld die het voor het arbeidsvoorwaar denoverleg beschikbaar wil stel len. Aanvankelijk wist de nieuwe minister van binnenlandse zaken De Koning dat op te rekken tot 795 miljoen voor twee jaar (in plaats van de 275 miljoen van zijn voor ganger Van Dijk), maar het kabinet heeft dit weer teruggedraaid. De Koning is daar woedend over. De bonden willen overigens 1,4 mil jard gulden, onder meer om de achterstand van ambtenaren ten aanzien van werknemers in het particuliere bedrijfsleven gedeelte lijk in te lopen. Pennzoil weet nog niet of het de aanvraag tot uitstel van betaling door Texaco zal aanvechten. De advocaten van het concern hebben laten weten dat er meer mogelijk heden worden overwogen om de schadevergoeding van 10,3 miljard dollar alsnog binnen te halen. President-directeur James Kin- naer legt uit waarom Texaco uit stel van betaling heeft aange vraagd. (foto AP) met 24 verschillende soorten voor een sigaar". De voorraadkamer van het Deliblad opent hij, als ware het een album met de zeldzaamste postzegels. „Die pakken kosten 16.000 tot 17.000 gulden per stuk. Elk pak is voldoende voor het dek blad van gemiddeld 100.000 siga- De machines hebben een belang rijk deel van het handwerk overge nomen. „Zolang de kwaliteit er niet onder lijdt, moet je automati seren. Anders wordt de kostprijs veel te hoog. Als je maar eerste klas grondstoffen gebruikt, dan maakt het ook niets uit. De machine haalt precies de dikke nerven eruit. Die zijn niet lekker, een ander pakt de juiste hoeveelheid binnenwerk, elk om- en dekblad wordt even groot afgesneden. Iemand die zegt dat handwerk een betere sigaar ople vert praat onzin". Echt handwerk wordt op de con trole-afdeling verricht. Vrouwen onderzoeken elke sigaar van alle kanten en elk exemplaar met een oneffenheid of beschadiging wordt eruit gekieperd. Dure yen zet Japan aan tot kunstaankopen TOKIO (AP/AFP) - Enorme som men Japans geld worden uitge geven op de internationale kunstmarkt. De aankoop van Van Goghs 'Zonnebloemen' door het Japanse verzekerings maatschappij Yasuda Fire and Marine is daarvan een goed voor beeld. Yasuda kocht het schilde rij op 30 maart tijdens een veiling in Londen. Het bedrijf zei het werk te hebben aangekocht ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de firma volgend jaar. In New York, Parijs, Londen en elders proberen Japanners de hand te leggen op waardevolle kunstobjecten, aldus eigenaars van galerieën. Dank zij de win sten op de markt voor onroerend goed en de sterke yen kunnen gefortuneerde Japanners zich werken aanschaffen van kunste naars van naam, en met name impressionisten als Manet, Mo rnet en Renoir. De hoge koers van de yen heeft ook studenten en werknemers in staat gesteld naar Europa te ko men om daar Japanse oudheden te kopen en mee terug naar huis te nemen, zo zeggen de galerie eigenaars. Liefhebbers van anti quiteiten kopen in Parijs of Lon den kunstvoorwerpen uit de tra ditionele Ukiyoe-stijl die rond de eeuwwisseling en voor het einde van de Tweede Wereldoorlog naar Europa werden gebracht. Schilderijen van Van Gogh zijn in Japan bijzonder populair, getuige onder meer het grote aantal reprodukties. De kunst wereld was daarom ook niet erg verbaasd dat de 'Zonnebloemen' die onlangs in Londen werden geveild naar Japan toegingen. Yasuda Fire and Marine, de op één na grootste verzekerings maatschappij in Japan, telde er het record-bedrag van ruim 74 miljoen gulden voor neer. Een ander voorbeeld: Tsuneo Takagi, directeur van Heiwdo Trading, kocht begin april in Ge- nève een ring die had behoord aan de hertogin van Windsor. Hij betaalde er circa zes miljoen gul den voor. Musea, zowel particu liere als openbare, profiteren ook van de sterke yen. Verleden jaar kon het museum van Nagiya in New York Modigliani's „Jeunes filles aux nattes" kopen voor bij na vijf miljoen gulden. In de eerste twee maanden van dit jaar hebben Japanners voor meer dan 200 miljoen gulden kunstvoorwerpen en antiquitei ten aangekocht uit het buiten land, aldus cijfers van het Japan se ministerie van financiën. In de eerste twee maanden van verle den jaar was dit nog niet de helft van dit bedrag. Winst Verto fors gedaald ROTTERDAM/LEIDERDORP (ANP) - Verto (staalkabels en touw- produkten) heeft 1986 afgesloten met een nettowinst van f4,9 mil joen. Over 1985 bedroeg de winst f9 miljoen. Per aandeel zakte de winst van f 12,93 tot f7,00 en de kasstroom (winst plus afschrijvin gen) van f21,98 tot f 16,04. Verto houdt rekening met de mogelijkheid dat het resultaat over 1987 lager zal uitvallen dan dat van vorig jaar. Het nieuwe jaar is be gonnen met een bescheiden order portefeuille en de orderontvangst is in het eerste kwartaal achterge bleven bij de prognose. Naar ver wachting zal de omzet dit jaar lager zijn dan in 1986. Toen daalde de netto-omzet van f248,7 miljoen tot f222,5 milioen. Marktberichten Kaasmarkt Bodegraven - Aanvoer 7 par tijen. Bij kalme handel werd een prijs genoteerd van 6,95 tot 7,25 per kg. Veemarkt Leiden 14 apr: Slachtrunderen: (gulden per kg gesl- •gew.) Aanvoer 140, waarvan 40 stieren. Dikbil- len, extra kw. 2700-5500 per stuk, stieren le kw. 7,80-8,60, 2e kw. 6.75-7.80. vaar- zen le kw. 7.00-7,80. 2e kw. 6,00-7.00. koeien le kw. 6,80-7,70, 2e kw. 6,00-6,80, 3e kw 5,50-6,00, worstkoeien 5,20-5,90. Handel en prijzen: stieren goed - hoger; koeien goed - hoger. Gebruiksrunderen: (gulden per stuk) Aanvoer 355, waarvan 62 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1850-2350, 2e srt 1250-1850, melk- en kalfvaarzen le srt 1850-2350, 2e srt 1250-1850. guste koeien le srt 1900-2400, 2e srt 1200-1900, enterstieren 1500-2400, pinken 1050- 1750, graskalveren 600-1050. Handel en prijzen: koeien redelijk - ge lijk; pinken redelijk - hoger; kalveren redelijk - gelijk en enterstieren vlot - ho ger. Nuchtere kalveren: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 1000. Stierkalf 490- 690, extra kw. 700-800. vaarskalf 330-440. Aanvoer zwartbont 2324. Stierkalf 300- 450, extra kw. 450-560, vaarskalf 160-325. Handel en prijzen: roodbont goed - ho ger; zwartbont goed - hoger. VARKENS: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 811. Slachtvar- kens 2,40-2,50, zeugen le kw. 2,32-2,42, 2e kw 2,20-2,32. Handel en pryzen: redelijk - hoger. Slachtschapen- en lammeren: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 1188. Schapen 4,25-6,00, lam meren (rammen) 10,00-11,50, (ooien) 8,50-11,00 en zuiglammeren 12,50-15,00. (gulden per stuk) schapen 125-200, lam meren (rammen) 260-250, (ooien) 180- 210, zuiglammeren 150-220. Handel en prijzen: schapen matig - iets hoger; lammeren vlot - hoger. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: Schaap met 2 lammeren 250-440, bok ken en geiten 20-110, aanvoer 94. Handel geiten redelijk, prijzen gelijk. Totale aanvoer 5974 stuks. ADVERTENTIE Meer informatie bij bibliotheek en postkantoor DIT IS EEN PUBLICATIE VAN DE NEDERLANDSE HABITAT COMMISSIE, POSTBUS 20951.2500 EZ DEN HAAG Fabriek Fuji Op het industrieterrein De Vos- senberg in Tilburg is begonnen met de bouw van een tweede Fuji- fabriek voor kleurenfilms, naast de al bestaande fabriek waar Fuji fo topapier produceert. De eerste fase van de nieuwe fotorolletjesfabriek, waarin zeventig mensen komen te werken, vergt een investering van 150 miljoen gulden en is eind vol gend jaar klaar. In de al bestaande fabriek werken momenteel onge veer vierhonderd mensen. Het is de bedoeling dat Fuji over enkele jaren aan een kleine duizend men sen werk biedt. Huisvuilgas De Drentse gasdistributeur Re- gas NV en de NV Vuilafvoer Maat schappij VAM gaan samen een nieuwe BV oprichten voor de pro ductie van aardgas uit de vuilstort in Wijster. Deze 'Regam BV' gaat 3,5 miljoen investeren in een gas- veredelingsinstallatie in Wijster, die stortgas uit de VAM- belt moet opwerken tot aardgaskwaliteit. Het veredelde gas wordt doorver kocht aan Regas. Uiterlijk vólgend voorjaar zal de installatie in bedrijf zijn. KAMPEN - Minder Nederlanders roken meer, zo meldden de fabri kanten van sigaretten en shags vo rige week. Maar hoe gaat het met de sigaar? Goed, volgens Karei van Susante. Hij begon tien jaar gele den het sigarenfabriekje 'Oud Kampen', nota bene in een periode dat de verkoop juist terugliep. In 1977 werden nog 1,3 miljard siga ren in Nederland verkocht, een half jaar geleden niet meer dan 750 miljoen. „Onze omzet is voortdu rend gestegen", bericht Van Su sante niettemin. „De hetze tegen het roken werkt ook nog in mijn voordeel. Steeds meer sigaretten rokers schakelen over op sigaren". door Harry Bouts Kwaliteit, maar ook een goede marktstrategie zijn de wapens waarmee hij zijn succes verklaart. „Marketing is van enorm belang", aldus Van Susante, die de aan dacht trekt met opvallende recla meteksten, waarin hij persoonlijk

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7