Fel protest kerk tegen noodwetten Ierse zandkorrel in Europees raderwerk Oproep acties tegen regering Zuid-Afrika Storm vertraagt berging veerboot met een week Palestijn gedood bij studentenrellen Russische vliegtuigen voor defensie Zimbabwe Hart doet weer gooi naar presidentschap DINSDAG 14 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 ZEEBRUGGE (ANP) - De berging van de Britse veerboot Herald of Free Enterprise, die in de nacht van zaterdag op zondag als gevolg van storm moest worden afgebro ken. is gistermorgen hervat. Maar volgens woordvoerder Kakebeen van het bergingsbedrijf Smit Tak heeft de berging wel minstens een week vertraging opgelopen. In middels zijn ongeveer 90 van de 113 in de afgelopen week geborgen slachtoffers definitief geïdentifi ceerd. Uit een duikersinspectie is ge bleken dat de Herald geen extra schade heeft opgelopen door de storm die zaterdagnacht woedde. Ook is vast komen te staan dat de boot door de heftige wind ander halve meter dieper is weggezakt in de zeebodem en 15 graden slagzij maakt. Dat het schip dieper is weg gezakt en dat de slagzij van 5 tot 15 graden is toegenomen, komt door dat dat alle bevestigingskabels in de storm knapten. Daardoor is het nood'/akpliik pPwnrHpn om Hr» TiU. heave 31 en 32 in ter,schakelen. De ze drijvende pontons zijn voorzien van trekinstallaties. In de oor spronkelijke plannen zou het ver voer van de Herald naar Zeebrugge alleen met behulp van drijvende bokken worden uitgevoerd. De drijvende bok Taklift 6 is vol gens Smit Tak gisteren uit de ha ven van Zeebrugge vertrokken om in de loop van de dag aan de He rald te worden bevestigd. Dat werk had al uitgevoerd moeten zijn maar is vertraagd door de storm, evenals het waterdicht maken van het schip. Zodra de Herald in de stroppen van de Taklift 6 hangt en water dicht is gemaakt, zal worden be gonnen met het leegpompen van de veerboot. Het was de bedoeling hiermee aan het einde van deze week te beginnen, maar door de storm zal het waarschijnlijk paas maandag worden voordat met pompen kan worden begonnen, al dus de woordvoerder. JOHANNESBURG - Een gebedsdienst in de Anglicaanse St. George's kathedraal van Kaapstad in Zuid-Afrika is gisteren uitgelopen op een openlijke aanval op de rege- ring-Botha. Vooral aartsbisschop Desmond Tutu en UDF- leider dominee Allan Boesak keerden zich in harde be woordingen tegen de aanhoudende arrestatie van anti- apartheidsactivisten en de noodtoestand. De met ruim 1200 personen volge pakte St. George's kathedraal werd door de politie nauwlettend in de gaten gehouden, maar er werd niet ingegrepen. De kerkdienst werd onder meer bijgewoond door de zwarte Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Afrika, Edward Perkins en diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland, Frankrijk, Noor wegen en Groot-Brittannië. bassadeur Edward Perkins de re- gering-Botha eveneens heftig aan: „De nieuwe wetten die het onmo gelijk maken om in het openbaar op te roepen voor de vrijlating van politieke gevangenen, wijzen op de erosie van de fundamentele men senrechten in dit land", aldus Per kins. door Ruud de Wit Zondag nog zag het er naar i dat de kerkdienst in Kaapstad ve boden zou worden op grond van nieuwe noodtoestandregels, die z terdag van kracht werden, Weer mijnramp in Znid-Afika: zeven doden JOHANNESBURG (GPD) - Bij de uiteindelijk koos de Zuidafrikaan- derde mijnramp binnen een week se regering eieren voor haar geld. in Zuidafrikaanse mijnen zijn gis- De minister van wet. en orde, terochtend zeven doden gevallen. Adriaan Vlok, verklaarde namelijk Vier mijnwerkers raakten gewond, dat gebedsbijeenkomsten voor ge vangenen niet beschouwd zouden Aanvankelijk werden er zes doden worden als openbare protestacties gemeld, maar later werd nog een tegen de noodtoestand. Gisteroch- slachtoffer gevonden. Volgens de tend kwamen Vlok. de hoofdcom- woordvoerder van de Consolidated missaris van politie, generaal Jo- Investments Randfontein Estates- han Coetzee en enige regerings- goudmijn, op 40 kilometer van Jo- ambtenaren in spoedberaad bijeen hannesburg, werden de mijnwer- om zich over de vrijdagnacht in de kers gedood toen er bij boorwerk- staatscourant gepubliceerde nieu- zaamheden op 860 meter onder het we noodwetgeving te buigen. Als grondoppervlak een grondver- gevolg van die ontmoeting gaf schuiving plaatsvond. Coetzee later op de avond een ver klaring uit, waarin werd gesteld Vorige week dinsdag raakten 16 ijnwerkers gewond bij thaan.gasonüoffing m de Secundi kolenmijn op 120 kilometer van Jo hannesburg. In de nacht van woensdag op donderdag kwamen het gevangenhouden van mensen niet van toepassing is op kerkdien sten of op politieke redevoeringen. De heftigste aanval op de,reP verder 34 mijnwerkers bij ring-Botha in de St. George s ka- soortgelijke ontploffing om het le- thedraal kwam van de kant van do- ven in de Ermelo-kolenmijn ten minee Allan Boesak. Hij noemde zuid-westen van de Goudstad, de noodtoestandswetgeving, die sinds 12 juni vorig jaar van kracht is en op grond waarvan meer dan 25.000 personen zonder aanklacht zijn opgepakt, „een product van de waanzin van een regering die al lang geleden elke legitimiteit ver loren heeft en zich nog slechts kan handhaven met duivelse metho den". Boesak hield zijn gehoor voor „dat de regering-Botha weet dat haar tijd voorbij is". Hij riep het Zuidafrikaanse volk op om massaal op te staan tegen de noodtoestandswetgeving en kerke lijke bijeenkomsten als die van gis teren te laten volgen door verdere acties. Aartsbisschop Desmond Tutu sloot zich bij Boesak aan en deed tevens een dringend beroep op de regering-Botha om alsnog alle ge vangenen die in het kader van de noodtoestand zijn opgepakt, vrij te laten. „De autoriteiten lijken met hun orgie van nieuwe wetten hele maal gek te zijn geworden", aldus Tutu. Hij voegde eraan toe dat nie mand hem zal kunnen stoppen om te blijven pleiten voor de vrijlating van de duizenden anti-apartheids activisten in Zuid-Afrika. In een van te voren afgelegde verklaring viel de zwarte Amerikaanse am- Verhoogde doses radio-activiteit waargenomen BONN (AP) - In een kerncen trale in de Sovjet-Unie heeft zich begin maart mogelijk een storing voorgedaan, waarbij radioactiviteit is vrijgekomen. Dat is gisteren bekend gemaakt door de alternatieve Berlijnse krant Tagesanzeiger en beves tigd door een woordvoerder van het Westduitse ministerie van milieuzaken in Bonn. Woordvoerder Detlef Diehl van het ministerie verklaarde dat in de week van 9 tot en met 15 maart verhoogde stralings waarden zijn gemeten. De eer ste aanwijzingen kwamen uit Zweden, waar een hoger gehal te radioactief jodium-131 in de lucht werd vastgesteld. Metin gen in de Bondsrepubliek heb ben dat bevestigd. Bovendien bleek de concentratie van het edelgas xenon vier tot vijf keer zo hoog als normaal. Buitenland kort Hervormingen De Tsjechoslowaakse premier Strougal heeft openlijk aangedron gen op de invoering van hervor mingen naar Russisch voorbeeld. Strougal zei in een toespraak tot ar beiders in de Boheemse stad Most dat het niet navolgen van het voor beeld een noodlottige vergissing zou zijn. Volgens Strougal moeten "zij die dit land en deze maatschap pij alle goeds toewensen" een kans krijgen en moet een aantal beden kelijke vooroordelen en remmin gen snel aan de kant worden gezet. Crisis Italië BIR ZEIT (UPI/AP) - Israëlische bezettingstroepen hebben gisteren op de Westoever van de Jordaan het vuur geopend op Palestijnse jongen die met stenen gooiden. Een jongen werd gedood en minstens drie raakten gewond. De Israëli sche troepen hielden voorts onge veer 100 Palestijnen aan. De nieu we gewelddadigheden en de golf van arrestaties volgden op de aan slag van zaterdag op een voorbij rijdende Israëlische auto op de be zette Westoeverwaarbij een zwan gere passagiere werd gedood en haar man en vier kinderen ernstig gewond. Volgens de Israëliërs blokkeerden ongeveer duizend met stenen gooi ende studenten aan de universiteit van Bir Zeit de weg en werden eerst rubberkogels en traangas ge bruikt, voordat men overging op kogels. Een ooggetuige, de Ameri kaanse zendeling David Roper, vertelde dat hij een 50-tal studen ten en 300 Israëlische soldaten had gezien. Het bezettingsleger heeft de universiteit met ingang van van daag voor vier maanden gesloten. Op de AP-foto wordt een van de ge wonde studenten door militairen naar een ziekenwagen gedragen. Hij werd opgenomen in een zieken huis in Jeruzalem. Honecker niet naar feest in West-Berlijn BERLIJN (AP) - De Oostduitse partijleider Erich Honecker zal op 30 april niet aanwezig zijn bij het begin van de feestelijkheden in West-Berlijn rond het 750-jarig be staan van de stad. Honecker was door de Westber- lijnse burgemeester Eberhard Diepgen uitgenodigd, op voorstel van bondskanselier Helmut Kohl. Het Oostduitse persbureau ADN zei dat Honecker de uitnodiging had afgeslagen in verband met een brief die Diepgen in juli vorig jaar schreef aan de minister-presiden ten van de Westduitse deelstaten. Daarin vroeg Diepgen hun niet naar de feestelijkheden in Oost- Berlijn te gaan, omdat die in het teken zouden staan van de positie van Oost-Berlijn als hoofdstad van de DDR. Het bestaan van de brief werd kort geleden bekend. De autoriteiten in West-Berlijn menen dat Honecker onder druk van de Sowjet-Unie afziet van het bezoek. Tijdens het bezoek zou Ho necker waarschijnlijk bondspresi dent Richard von Weizsacker en bondskanselier Kohl hebben ont moet. In Bonn en West-Berlijn is men overigens niet bang dat de weigering van Honecker verdere politieke consequenties zal heb ben. Het 750-jarig bestaan van Berlijn wordt in de twee stadsdelen ge scheiden gevierd. Er zijn wel po gingen ondernomen om ook geza menlijke festiviteiten te laten plaatsvinden, maar die plannen zijn gestrand op het feit dat er nog altijd geen overeenstemming be staat over de juridische status van de stad. Tegelijkertijd met de afwijzing van het bezoek van Honecker heeft Oost-Duitsland er wel in toege stemd dat de burgemeesters van de Oostduitse steden Magdeburg en Rostock deelnemen aan een bij eenkomst van burgemeesters in West-Berlijn. Een vrouw draagt tijdens de gebedsdienst in Kaapstad een t-shirt met het opschrift 'Free the Children'. Dergelijke oproepen tot de vrijlating van gevangen genomen kinderen zijn onder de nieuwe noodstoestandswet- ten in Zuid-Afrika verboden. (foto ap> WASHINGTON (AP) - Zimbabwe heeft onderhandelingen met de Sowjet-Unie gevoerd over de aan koop van een eskader geavanceer de Mig-29 gevechtsvliegtuigen, zo hebben Amerikaanse functionaris sen gisteren bekend gemaakt. Volgens de functionarissen, die niet met name genoemd wilden worden, wil Zimbabwe zijn defen sie tegen mogelijke aanvallen van Zuid-Afrika versterken. Of het land een contract met de Sowjet- Unie heeft gesloten konden deze zegslieden niet met zekerheid zeg gen. De Londense Sunday Telegraph berichtte zondag dat premier Ro bert Moegabe van Zimbabwe 324 miljoen dollar en een onbekende hoeveelheid landbouwprodukten heeft aangeboden in ruil voor 12 Russische gevechtsvliegtuigen. De toestellen worden midden volgend jaar geleverd; binnenkort zullen Zimbabwaanse piloten in de Sow jet-Unie een speciale training gaan volgen, aldus de Sunday Tele graph, die zich beriep op niet nader genoemde Amerikaanse zegslie den. De Zimbabwaanse luchtmacht beschikt momenteel over 25 vlieg tuigen, waaronder zeven Britse Hawk-gevechtstoestellen die begin jaren 70 zijn gebouwd, aldus het Internationale Instituut voor Stra tegische Studies. Volgens dit insti tuut beschikt Zuid-Afrika over meer dan 370 gevechtsvliegtuigen, waaronder enkele eskaders Franse Mirages. De Zuidafrikaanse minister van defensie Magnus Malan zei giste ren dat Zimbabwe niets van Preto ria te vrezen heeft en dus helemaal geen extra defensie-maatregelen hoeft te nemen. Malan zei tevens dat Zimbabwe duidelijk het voor beeld volgt van andere Afrikaanse staten, zoals Angola en Mozambi que, die, naar zijn overtuiging, vol komen ten onrechte tot de aan schaf van Russische wapens zijn overgegaan. Vorige week liet Pretoria de buurlanden echter weten dat zij met Zuidafrikaanse tegenmaatre gelen zullen worden geconfron teerd als zij vrije doorgang (blijven) verlenen aan leden van het in Zuid- Afrika verboden African National Congress. Verzoek Turkije EG-lidmaatschap BRUSSEL (Rtr) - Turkije heeft vandaag het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap aange vraagd. De Turkse minister van EG-zaken, Ali Bozer, overhandig de de aanvraag aan de Belgische minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans. Bozer noemde het een „histo risch ogenblik" voor zijn land. Hij sprak de hoop uit dat de EG in de nabije toekomst zal instemmen met de toetreding van Turkije. WASHINGTON (GPD) - De voor malige senator van Colorado Gary Hart heeft zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor de presi dentsverkiezingen in de Verenigde Staten van volgend jaar. Hart werd in 1984 beroemd toen hij het op nam tegen de Democratische kan didaat Walter Mondale en in een nek-aan-nekrace de Democrati sche kandidatuur misliep. Hart heeft er nooit een geheim van gemaakt opnieuw een gooi naar het presidentschap te willen doen, en is al sinds vele maanden bezig met het opbouwen van zijn campagneteam. Dankzij zijn vier jaar geleden opgebouwde landelij ke bekendheid staat Hart bij pei lingen onder Democratische kie zers nu ook al sinds maanden ver bovenaan. Hart zei gisteren op nieuw de Democratische nomina tie te zoeken 'omdat ik van mijn land houd'. Tijdens een acht minuten duren de rede somde hij gisteren de ideeën op waarvoor hij wil staan: dialoog met de Sowjet-Unie, aan dacht voor de armen, bestrijding van protectionistische tendenzen bij verbetering van Amenka's han delspositie. Hart maakte er spe ciaal een punt van tijdens zijn speech te wijzen op de gevaren van conservatieve ideologieën. Hij geldt zelf als een man van het mid den, wars van rechts extremisme, BRUSSEL - 'Gansch het rader werk staat stil, als uw machtige arm het wil', luidt een oude socia listische leus. Raymond Grotty is echter allesbehalve een linkse radi caal. Sommigen noemen hem een De communistische partij van P°" Qujch°te, anderen een queru- Italië heeft de andere partijen v lant. Feit is dat deze Ierse oud-he- gesteld een regering zonder de re^oer en hoogleraar het Europese christen-democraten te vormen, raderwerk in elk geval voor even waardoor vervroegde verkiezingen "re,ë! stdte leggen. in juni vermeden kunnen worden. het voorstel van partijleider Natta Hnnr :tin waarnn Hf» nn. vJUUl komt op een tijdstip waarop de po gingen van de christendemocrati sche kabinetsformateur Scalfaro om de oude coalitie te herstellen, in het slop zijn geraakt. Verschei dene partijen hebben positief ge reageerd op Natta's suggestie, volgens politieke waarne Hans deBruijn Grotty voert al jaren een cam pagne tegen het Ierse lidmaat schap van de Europese Gemeen schap. In 1972 moest hij het bij gen ervan niet van kracht worden. Ierland is het enige land dat nog op zich laat wachten, en dat kan de EG duur te staan komen. De Europese Akte is kortweg de gemoderniseerde versie van het Europees Verdrag, waarbij in 1958 de EG werd opgericht. De akte be vat nieuwe bepalingen over mone taire samenwerking, de interne markt in Europa, wetenschappe lijk onderzoek en een nauwere sa menwerking op buitenlands poli tiek terrein. De 'twaalf overleggen de laatste jaren steeds vaker op het niveau van de ministers van buitenlandse zaken over de grote wereldpolitiek. Kwesties als het Midden-Oosten, laatste tijd ook steeds meer veilig heidskwesties aan bod. En daar wringt hem de schoen. Ierland is volgens haar grondwet een neu traal land, het is ook als enig EG- land geen lid van de NAVO. Pra ten, en eventueel meebeslissen over veiligheidszaken, is volgens Grotty strijdig met de Ierse grond wet en de Europese Akte die dat mogelijk maakt mag dus nooit goedgekeurd worden. Het Hooggerechtshof in Dublin stelde hem in het gelijk en meteen zat de EG met de handen in het haar. De Europese Akte voorziet ook in een andere vorm i besluitvorming in de EG. Waar mers zal een dergelijke coalitie referendum afleggen, toen 84 pro- waarschijnlijk geen parlementaire cenI van de Ierse kiezers 'ja' zei te- meerderheid behalen. Nicaragua Vijftien anti-Sandinistische op standelingen en drie soldaten van het Nicaraguaanse regeringsleger zijn gedood bij een aanval van Con- gen Europa. Hij gaf de strijd echter niet op en vorige week kwam zijn grote moment. Het Ierse Hooggerechtshof be paalde toen dat de 'Europese Ak te', waarover de regeringschefs van de twaalf EG-landen het eind 1985 tra'siop een kamp voor gevluchte eens werden, strijdig is met de Ier- boeren in de noordelijke provincie grondwet. Het parlement kan Jinotega. Bij de aanval van onge- die Akte Pas goedkeuren als eerst veer 200 opstandelingen zijn ook de grondwet is gewijzigd, zei het negen burgers gewond geraakt. en Grotty stond te juichen. Het gevecht duurde vier uur. In het In Brussel heerste echter droefe kamp zijn honderden boeren on- n's- Zolang niet alle twaalf parle- dergebracht die vanwege de oorlog rnenten die Europese Akte hebben hun gebieden hebben verlaten. goedgekeurd kunnen de bepalin sancties tegen Zuid-Afrika en dé vroeger ^altijd unanimiteit nodig situatie in Nicaragua stonden tallo ze keren op de agenda's van de 'Eu ropese Politieke Samenwerking' (EPS). Een overleg dat officieel niet, maar in feite wel bij de EG hoorde De bijeenkomsten vonden altijd te gelijk met de reguliere EG-verga- deringen plaats, met dezelfde men sen aan de tafel en in de zelfde zaal. In december 1985 werd afgespro ken dat EPS-overleg nu maar hele maal binnen de EG te halen. In Brussel is zelfs al een secretariaat ingericht. Veiligheid In dat EPS-overleg komen de kan volgens de akte straks met meerderheid van stemmen worden beslist. Vooral voor het totstandbrengen van de echte, interne Europese markt is dat een onmisbare veran dering, omdat landen dan niet lan ger uit puur eigenbelang de Euro pese vrijhandel kunnen blokkeren. Door de Ierse dwarsliggerij kan de invoering daarvan fors worden ver traagd. Ook andere spoedeisende EG-kwesties lopen die kans, zoals de herziening van de financiering van het EG-budget. Aan de Ierse regering van pre mier Haughey zal het overigens niet liggen. Die zit net zo met de gerechtelijke uitspraak in haar maag als 'Brussel'. Haughey heeft slechts een beperkt aantal opties: opnieuw met de EG-partners over de Europese Akte gaan onderhan delen, uit de EG treden of het Ierse volk om een uitspraak vragen. Het eerste is uitgesloten. De an dere EG-landen voelen er niets voor om de moeizaam tot stand ge komen akte weer open te breken omdat Ierland bezwaren heeft. Dan zouden bijvoorbeeld ook De nemarken en Griekenland, die in 1985 identieke bezwaren hadden, eisen kunnen ko- Ramp Uit de EG stappen is een al even belachelijk idee, ook al is dat juist hetgene waar het Grotty om te doen is. De ex-boer heeft immers veel minder grondwettelijke be zwaren als wel economische. Hij roept al jaren dat de EG voor de Ierse boeren een ramp is, ook al ontvangt Ierland jaarlijks ruim drie miljard gulden meer uit Brus- sel dan het in de EG steekt. En die miljarden gaan vrijwel volledig naar... de Ierse boeren. Haughey kan daarom niet anders dan naar de kiezers stappen. Hij wil eind volgende maand een refe rendum over de EG-kwestie hou den. Ook als dat gunstig uitvalt voor de Ierse regering zal de grond wet een wijziging behoeven - een referendum kan nooit het Hoogge rechtshof uitschakelen - maar dat moet snel kunnen als Grotty een maal de wind uit de zeilen is geno- Als, want over het stemgedrag van de Ieren valt nog weinig te zeg gen. Maar ook bij een nederlaag zal Grotty niet opgeven. Dat deed hij na 1972 ook niet, en voorlopig met succes. Dat deze eenling het rader werk van de Europese vooruitgang echt kan stilzetten geloven echter maar weinigen. (foto AP) maar ook niet uitgesproken voor uitstrevend. Wat Hart in 1984 vooral de das omdeed, was zijn al spoedig opge bouwde reputatie als ideëenrijke, maar afstandelijke en zich niet erg concreet opstellende intellectueel. Mondale maakte van dat gebrek aan substantie handig gebruik, en won de Democratische nominatie. Hart staat er nu in zoverre beter voor, dat hij op allerlei beleidster reinen zeer concrete,-tot in de de tails uitgewerkte voorstellen heeft. Er is bij de Democratische kie zers nog geen echt enthousiasme voor Hart te bespeuren. Weliswaar staat hij in de peilingen ver voor aan, maar dat is vooral aan gebrek aan andere landelijk bekende kan didaten. Daarin zal de komende tijd snel verandering kunnen ko men. Hart krijgt te maken met ten minste zeven Democratische con currenten die dankzij hun kandi datuur landelijke bekendheid zul len krijgen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5