'Commercie ziekenhuizen nu afremmen' De band met Denemarken blijft bestaan Mededader heeft nog acht miljoen van Heineken-losgeld De Graaf: nog geen verhoging vakantiegeld voor uitkeringen Politie pakt vier man voor dubbele moord Fabrikanten wijzen eis DES-dochters af 'Geen kerncentrales bij de kust' VOORPROEFJE leiden Oorlogskinderen opgevangen in Deense pleeggezinnen WD-er organiseert reis naar Vietnam Dit is spectaculair en nog nooit vertoond. DINSDAG 14 APRIL 1987 PAGINA 3 Dees: voorlopig geen experimenten DEN HAAG (GPD) - Het Nieuwegeinse Antoniuszieken- huis krijgt geen toestemming om zijn poliklinieken een commerciëler opzet te geven, om zo te kunnen concurre ren tegen de MediCenters van Boerema en Vendex. Staats secretaris Dees (volksgezondheid) liet gisteren de kamer commissie voor volksgezondheid weten dat hij voorlopig geen experimenten met commercie in de gezondheidszorg wil. Hij blijft ook van mening dat Boerema en Dreesmann voor hun MediCenters wel degelijk een vergunning nodig hebben, in tegenstelling tot wat ze zelf denken. AMSTERDAM (GPD) - Er is zeker acht miljoen gulden van het los geld van de Heineken-ontvoerders in bezit van de nog altijd voort vluchtige mededader Frans Meijer. Dat zegt de hoofddader van de ont voering van Heineken en diens chauffeur Doderer, Cor van Hout in het door de journalist Peter R. de Vries opgetekende verhaal over de schokkende ontvoeringszaak uit 1983. Bij die ontvoering werd in totaal 35 miljoen aan losgeld betaald. Uit de onthullingen in het gisteren ver schenen boek blijkt dat naast Hei neken ook andere topmensen uit het bedrijfsleven, zoals Philips-di- recteur dr. Wisse Dekker, Albert Heijn, dr. Anton Dreesmann en drs. Piet van Doorne enige tijd op de lijst stonden om door de daders ontvoerd te worden. In een eerder stadium was er zelfs sprake van Rechten Journalist Peter de Vries sprak drie weken lang met de hoofdda der van de Heineken-ontvoering tijdens diens gedwongen hotelar rest in Frankrijk. De Vries heeft in ruil voor het verhaal van Cor van Hout een bedrag betaald om daar mee de rechten van het ontvoe- ringsverhaal te verwerven. Het re sultaat is een boek. De ontvoering van Alfred Heineken, dat gisteren werd gepresenteerd. Volgens het boek is er aan de voorbereiding van de ontvoering ruim twee jaar gewerkt en hadden de vijf daders daarvoor een bedrag van anderhalve ton in kas. Aanvan kelijk zouden Heineken en diens chauffeur Doderen in een daarvoor aangeschafte ondergrondse olie tank gevangen gehouden worden. Drie van de vijf verdachten hadden het voornemen na een geslaagde ontvoering naar Panama te vluch ten. i Holleeder (28) hebben in de periode dat zij nog voortvluchtig waren, geprobeerd om vanuit Frankrijk naar Amster dam te komen om daar een ont moeting te hebben met Frans Meij er, een van de mededaders. Maar juist die dag had Meijer zich bij de politie aangegeven. Meijer zou la ter ontsnappen uit het Pieter Baan Centrum in Utrecht en is nog altijd spoorloos. Volgens Van Hout en Holleeder zouden enkele Zuidmolukse ka pers van de trein bij De Punt voor gesteld hebben om het tweetal voor een half miljoen gulden onder te brengen in Benin, later in Suri name. De treinkapers zouden daar op het hoogste niveau contacten hebben. Op kosten van Van Hout en Holleeder zou een van die trein kapers ook inderdaad in februari 1986 naar Suriname zijn gereisd om daar een verblijfsvergunning te regelen. Uit het boek blijkt dat Van Hout als brein achter de ontvoering Hei neken een verklaring heeft laten tekenen dat deze zou afzien van het uitloven van hoge beloningen voor tips over de zaak, na diens vrijla ting. Zo moest hij ook beloven niet tegen hen te getuigen, of mee te werken aan een politieonderzoek als hij eenmaal thuis was. Citaat: „Maar onthoud een ding voor later, als een man zijn woord van eer ver breekt houdt dit voor ons in dat hij en zijn hele familie door ons zullen worden uitgeroeid!!". Dees heeft de gevraagde vergun ning voor het Nijmeegse centrum Boerema en Vendex hadden ook geweigerd. Hij gaf Gedeputeerde voor het Haagse centrum een Staten van Gelderland inmiddels - gunning aangevraagd. Die is op 3 op hun verzoek - toestemming te april ingetrokken, omdat Boerema bezien of de werking van het Boe- rema-centrum in de regio Nijme gen, in samenhang met de polikli nieken van de ziekenhuizen en huisartsen, bij wijze van experi ment kan worden uitgevoerd. Daarover verwacht Dees binnen twee maanden te kunnen beslis- Dreesmann volgens hun advo- catene helemaal geen vergunning nodig hebben. Dees vroeg toen de regionaal inspecteur voor de volks gezondheid in Zuid-Holland om te onderzoeken of in dit centrum nu naast sportkeuringen en preventie ve geneeskunde ook diagnoses stelt op verzoek of verwijzing van GIJZELING - De Alkmaarder F. huisartsen. Als dat zo is, dan zal van der H. is gisteren voor een pe- Dees eventueel Justitie inschake- riode van twee dagen in gijzeling len om het centrum te sluiten, genomen (gevangen gezet) op last In afwachting van dat onderzoek van de Alkmaarse rechtbank. Dit vindt Dees verdere experimenten wegens het herhaaldelijk overtre- niet nodig. Daarom reageert hij af- den van een hem in augustus '86 wijzend op het verzoek van het be- opgelegd straatverbod voor een stuur van het Antoniusziekenhuis deel van de Alkmaarse bouwwijk Huiswaard. Het het eerst dat in ons land een opge- grond waarvan legd straatverbod door gijzeling den deelgenomen wordt gevolgd. Nieuwegein. Dat vroeg zijn po likliniek een status te verlenen op kunnen wor- een proefne ming voor deze regio. De minister, die verwijst naar een recente discussie in het kabi net, geeft diverse argumenten voor uitstel van de beslissing. Eerst moet er een beter inzicht komen over de ontwikkeling van de eco nomie en de lonen. Dan zal er nog eens moeten worden nagegaan of alle vakantietoelagen omhoog moeten, of dat het beter is specifie ke groepen te helpen. Te denken valt aan gezinnen met kinderen op het minimumniveau. Verder is de koopkrachtontwik keling in 1987 gunstig te noemen 'terwijl het zich laat aanzien dat de koopkracht in 1988 onder zware druk kan komen te staan'. Daarom moet er nu geen verhoging van het vakantiegeld komen, vindt het ka binet. DEN HAAG (ANP) - Minister De Graaf (sociale zaken) heeft de Ka mer gevraagd nog even te wachten met een beslissing over meer vakantiegeld voor mensen met een uitkering. Een motie Terpstra (CDA) om die uitkeringen met een half procent te verhogen van 7,5 tot acht procent pér 1 mei 1987 werd enkele maanden geleden met al leen de WD tegen door de Kamer aangenomen. Inmiddels wordt 'hard gewerkt' aan een initiatiefvoorstel van het CDA om die verhoging een wette lijke basis te geven, nu het kabinet niet bereid blijkt om zelf met een dergelijk wetsvoorstel te komen. Het wetsontwerp zal een terugwer kende kracht krijgen tot 1 mei van dit jaar. AMSTERDAM (GPD) - De politie in Hoorn heeft gistermiddag vier broers aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een dubbele moord gis ternacht in Amsterdam. Zij zouden hebben deelgenomen aan een vechtpartij in een flat in de Bijl mermeer, waarbij een 29-jarige en een 37-jarige man om het leven kwamen. Aan de vechtpartij in de flat, ne gen hoog, hebben zeker 13 mensen meegedaan. Men ging elkaar zelfs met Indische kromzwaarden te lijf. Over de juiste toedracht en de aan leiding van het treffen tast de poli tie nog in het duister. Een van de twee slachtoffers vond de politie na een telefoontje op het grasveld beneden voor de flat. De man leef de nog. Volgens getuigen zou hij UTRECHT (ANP) - Tien farma ceutische bedrijven in Nederland ontkennen dat zij aansprakelijk zijn voor de kanker waarvoor zes vrouwen in behandeling zijn. De moeders van de vrouwen hebben in de periode 1953 tot 1967 tijdens hun zwangerschap het synthetisch hormoon DES geslikt. Volgens de zes vrouwen is hun ziekte daar het rechtstreekse gevolg van. Zij eisen in een vorig jaar mei gestarte juri dische procedure schadevergoe ding van tien DES-fabrikanten om dat zij tegen beter weten in het middel niet eerder van de markt zouden hebben genomen. De 'DES-dochters' zeggen in een reactie op het verweer van de fabri kanten, dat het onrechtmatig is om gevaarlijke geneesmiddelen op de markt te brengen. "Als die gevaren zich openbaren, is de producent aansprakelijk." De vrouwen zijn behandeld wegens kanker aan de vagina of de baarmoederhals. De bedrijven - Bayer Nederland, Brocacef, Centrafarm. Dagra, Du- phar Nederland, Medicopharma, Nogepha, Pharbita, Pharmache- mie en UCB Pharma Nederland - vinden dat de vrouwen moeten In verband met de aanleg van riolering is het water uit de Utrechtse Nieuwe Gracht verdwe nen. Vandaar dat vrachtwagens regelmatig op een wat ongewone plaats te signaleren zijn. Alles wat tot voor kort vanuit de huizen di rect op de grachten werd geloosd, zal, als het hele systeem eenmaal klaar is, via de riolering verdwij nen. Het water in de Utrechtse grachten zal dan aanmerkelijk aantonen van welke fabrikant hun moeder in de bewuste periode DES heeft gekregen. Dit is volgens een woordvoerster van de zes vrou wen niet meer te achterhalen: "Je mag blij zijn als in een medisch dossier het woord DES überhaupt staat". DES is als middel tegen miskra men tot 1975 voorgeschreven aan tussen de 189.000 en 378.000 Neder landse vrouwen. Volgens de actie groep van DES-dochters was al in de periode 1953-1967 duidelijk dat DES niet effectief was. In de Ver enigde Staten werd het middel al in 1971 verboden. Ministerie wil verkoop van haargroeimiddel sterk beperken DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van WVC wil aansturen op een verbod van het gebruik van het haargroeimiddel minoxidil in an dere samenstellingen dan erkende geneesmiddelen. Aanleiding is het feit dat van diverse kanten nu het middel wordt aangeprezen als be standdeel van een haarlotion. schoner zijn. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse waterleidingbedrijven zijn teruggekomen op het uitgangs punt dat kerncentrales aan de kust aanvaardbaar zijn. Niet alleen een ongeluk met een centrale in Moer- reactie op de nota over de effecten van kernenergie op de drinkwater voorziening die de vereniging Mi lieudefensie heeft gepubliceerd. Hij zei bij de presentatie van de no ta dat hiermee het standpunt van (foto anp» dijk of de Noordoostpolder (bij de de waterleidingbedrijven HUURSUBSIDIE - Per 1 juli 1987 gaat de bovengrens voor indivi duele huursubsidie van 685 naar 700 gulden kale huur per maand. Het maximaal toegestane belastba re inkomen per huishouden blijft 36.000 gulden. 'opslagplaatsen' de Biesbos t IJsselmeer) zou de drinkwater voorziening ernstig bedreigen, ook bij een ongeluk met een centrale aan de kust zou dat het geval zijn. Het IJsselmeer zou een half jaar scherpt. In mei komt de RIWA met een nieuw rapport. Gezien de drinkwatervoorzie ning achtten de bedrijven tot dus ver wel Moerdijk en de Noordoost polder ongeschikt als vestigings- Voor WVC gaat het om een wijzi ging van de Warenwet, waarmee kan worden bepaald dat minoxidil slechts als een geregistreerd ge neesmiddel kan worden verkocht. Zo'n besluit zou vooruitlopen op een richtlijn van de Europese Ge meenschap die op 31 december van kracht wordt. Deze richtlijn verbiedt de verkoop van het prepa raat als haargroeimiddel. Ssl If; pi tot een jaar niet meer gebruikt plaats voor een kerncentrale, kunnen worden voor de winning vonden zij lokaties aan de kust van drinkwater, zo verklaarde gis- aanvaardbaar. Van die laatste op teren woordvoerder Oskam van de vatting zijn zij teruggekomen. ADVERTENTIE Mededeling. VOORBEREIDINGSBESLUIT GEDEELTE HOGE EN LAGE MORS (SPOORBAAN). De Burgemeester van Leiden maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de Raad van de gemeente Leiden in zijn vergadering van 6 april 1987, no. 82, heeft besloten te verklaren ,dat een wijziging wordt voorbereid van de be stemmingsplannen Leiden-Morskwartier en Lei- den-Morskwartier (voormalig Oegstgeest). Het betreffende gebied is op de bij het raadsbesluit behorende en als zodanig gewaarmerkte situa tietekening no. 80 ST 9322 met een balletjeslijn aangegeven. Het voorbereidingsbesluit treedt in werking op Aff-- 16 april 1987 en ligt met ingang van die datum voor een ieder ter inzage in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, kamer 241. naar de gevolgen voor de drinkwa tervoorziening bij een ernstig on geluk met een kerncentrale. Vol gens Milieudefensie moet Neder land het dan tientallen jaren doen zonder eigen drinkwater. Die con clusie wordt overigens niet door de RIWA onderschreven. Milieudefensie vindt het risico van zo'n ongeluk niet opwegen te gen het belang van een ongestoor de drinkwatervoorziening. De ver eniging heeft zich bij haar onder zoek vooral gericht op tritum (een extra zware waterstoO dat door kerncentrales wordt geloosd. Die stof vormt volgens Milieudefensie de grootste bedrieging, omdat het niet uit water kan worden gezui- - daarmee een redelijk verd. Bovendien is, volgens Milieu defensie, de stralingsschade van tritium veel hoger dan algemeen wordt aangenomen. De grootste tritiumlozing komt van de kern centrale in het Franse Chooz. Minoxidil is oorspronkelijk een bloeddrukverlagend middel. Bij toeval werd ontdekt dat minoxidil de eigenschap heeft haar te laten groeien. Op menselijke proefkonij nen is daarmee de afgelopen jaren druk gëexperimenteerd. Men had voor gevallen bij mannen met be ginnende kaalheid op de kruin. Ondertussen zijn diverse onderne mingen bezig te adverteren met een lotion of gelei dil zit. SCHEVENINGEN - Afgaande op de weerberichten voor de komende negen hoog naar beneden zijn dagen moet het zo langzamerhand toch echt lente worden. Het KNMI voor- geduwd. Hij bezweek later in het spelt voor het eind van de week een temperatuur van 18 graden. Deze ziekenhuis aan zijn letsel. badgast nam gisteren in Scheveningen vast een voorproefje. (foto anpi GRONINGEN (GPD) - Voor het eerst sinds de eenwording van Noord- en Zuid-Vietnam in 1976 bezoekt een groep Nederlandse toeristen deze communistische staat. De Groninger WD-fractie- voorzitter Jan Evenhuis en zijn compagnon Luit Tebbens Tor- nnga tekenen voor de organisa tie van de trip, die verder door Thailand en Birma voert. Op het programma staan bezoeken aan onder meer de Birma-spoorlijn en Ho Chi Min-stad. Op 27 juli vertrekt een gezelschap van 25 personen onder leiding van Evenhuis. Het accent ligt in het program- sie. ma op een 'sociaal-maatschappe lijke' oriëntatie, vertelt de reislei der, die het niet zo heeft op het veelvuldig bezoeken van musea. Dat uitgangspunt wordt makke lijker bereikt door in groepsver band te reizen, stelt hij. Even huis: „Ik wil wat van de wereld zien. En dan is het beter om je als groep te organiseren. Volgens onze methode is het veel makke lijker om gesprekken te regelen met politici en fabrieken, bedrij ven en instellingen te bezoeken. Dat hebben we vorig jaar in Chi na ook gemerkt. Het was stee vast eerst thee drinken, dan sight-seeing' en achteraf discus- ADVERTENTIE DEN HAAG - Veertig jaar gele den kwam de laatste groep Neder landse kinderen, uitgezonden door Red Barnet (Red het Kind), terug uit Denemarken. Vijftien weken lang waren ze ondergebracht in vakantiekampen of pleeggezinnen, om na de oorlog weer aan te ster ken. Met een gezonde blos op de wangen en flink wat kilo zwaarder, kwamen ruim 5000 kinderen weer thuis. door Miranda Coehoorn Velen van deze Nederlanders hebben nog steeds bandep met De nemarken. "Het verblijf is een groot feest geweest, waar ik nog steeds met plezier aan terugdenk. We hebben het daar bij onze bezoe ken aan Denemarken ook regelma tig over", aldus Roelof Tammeling uit Groningen die destijds deel uit maakte van een grote groep kinde ren tussen de acht en veertien jaar. Vlak na de definitieve overgave van Duitsland kwam in Denemar ken een grootscheepse hulpactie voor Nederland op gang. Belang rijk onderdeel daarvan was de kin deruitzending Red Barnet. Alleen de kinderen die het meest onder de oorlog geleden hadden en sterk waren ondervoed, kwamen hier voor in aanmerking. De leeftijd van de kinderen varieerde tussên de zes en veertien jaar en beston den en de groepen uit de helft jon gens en de helft meisjes. Tammeling: "Voor de ouders was het wel een hele stap. Was het wel verantwoord om de kinderen alleen op pad te sturen in die ru moerige na-oorlogse periode? Daar kwam bij dat de eigen bijdrage der tig gulden per kind was. Kort na de oorlog was dat een heel bedrag. Maar daar stond tegenover dat de kinderen die nogal geleden hadden onder het oorlogsgeweld, kans kre gen om wat op te knappen". Met hulp van het Rode Kruis werden de kinderen in eerste in stantie in schoongemaakte visaü- to's door de vaak nog rokende puinhopen van Duitsland naar De nemarken vervoerd. Sommige kin deren gingen per trein naar het Noorden. Tammeling: "Vooral het slapen was een belevenis. Voor dat doel werden onderweg een aantal bagagewagons aangewezen, waar in zich voldoende dekens bevon den. De reis door het verwoeste Duitsland maakte diepe indruk op ons. Overal om ons heen was het een grote ravage van kapot spoor- wegmaterieel, uitgebrande skelet ten van huizen en gebouwen. Daar tussendoor liepen mannen, vrou wen en kinderen te zoeken naar bruikbare dingen". Gedurende drie maanden woon den 648 kinderen in de twaalf vakantie-oorden die Red Barnet had ingericht. De kinderuitzen ding was zo georganiseerd dat kin- Voor 'oorlogskinderen' die na de Tweede Wereldoorlog enige tijd in een Deens pleeggezin hebben doorgebracht, organiseert het Deens Verkeersbureau in het ka der van haar 50-jarig bestaan een reünie samen met de Deense Zee- manskerk in Rotterdam. De reü nie op 8 mei begint 's avonds om 19.00 uur in de Zeemanskerk aan de Coolhaven 1, te Rotterdam. Wie belangstelling heeft kan con tact opnemen met het Deens Ver keersbureau, Piet Heinstraat 3, 2518 GB Den Haag, Tel. 070 - 646858. Of met de Deense Zee manskerk, Coolhaven 1 3015 GC Rotterdam, Tel. 010 - 4764016. deren uit een bepaalde regio in Ne derland, ook in Denemarken zo veel mogelijk bij elkaar in hetzelf de gebied werden ondergebracht. Zo zaten vriendjes en vriendin netjes of broertjes en zusjes, dicht in de buurt. Eenmaal in Denemarken aange komen maakten de kinderen ken nis met hun nieuwe omgeving. Ze kregen een Nederlands-Deens woordenboekje met de meest ge bruikelijke uitdrukkingen en woorden. Via dat taalboekje en voor de rest gebarentaal, werden vanaf dat moment vele problemen overbrugd. Holland-hjaelpen Parallel aan het werk van Red Barnet maakte Holland-Hjaelpen, een andere Deense hulporganisatie opgericht in 1945, een begin met de ontvangst van volwassen Neder landers in Denemarken. In een rus tige omgeving konden ook zij weer op krachten komen en tegelijker tijd iets van de Deense cultuur zien. De volwassenen verbleven daar wel korter dan de kinderen, vier tot zes weken, omdat zij zelden langer van huis konden zijn. Onge veer duizend mensen hebben deze reis mogen maken. Het accent bij Holland-Hjaelpen lag echter hoofdzakelijk op de voedseltransporten. Om aan geld, voedsel en goederen te komen or ganiseerde zij de zogenaamde 'Hol land Dag'. Voor zo'n dag werd dan via de radio en de kranten, veel aandacht besteed aan de benarde situatie waarin Nederland zich be vond. Affiches met de tekst 'Help Holand Nu' werden verspreid door het hele land. De eerste 'Holland Dag', 6 juli, werd gebruikt om le vensmiddelen in te zamelen die de Denen uit eigen voorraden ter be schikking stelden. Het resultaat van de inzameling uit het hele land bedroeg ongeveer 2800 ton. Op de verjaardag van koningin Wilhelmina, 31 augustus 1945, werd de tweede 'Holland Dag' ge houden. Speciale propagandafilms werden gemaakt met beelden van het gehavende Holland. In een aparte radio-uitzending over Ne derland, hield prinses Juliana een toespraak voor het Deense volk en vertelde ze hoezeer Nederland prijs stelde op de Deense hulp. Het comité Holland Hjealpen organi seerde nog tal van andere succes volle acties. PDMagnetics Beta L 750 chroomdioxide videoband. Voor 3 uur en 15 min. vlekkeloos kijk plezier. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3