Condoom grootste wapen in strijd tegen Aids-virus Zakelijke campagne moet burger aanzetten tot Veilig vrijen' WEsmm Kerken tegen Goereesmaar ook zelf schuldig PAGINA 2 DINSDAG 14 APRIL 1981 Vandaag begint de landelij ke Aids-campagne. De NOS zendt vanavond op Neder land 2 een themaprogram ma uit over de ziekte. De komende maanden volgen er voorlichtingsspotjes op tv en advertenties in de kranten. Bij ziekenhuizen, artsen en allerlei maat schappelijke instellingen zijn speciale aids-brochures verkrijgbaar. De actie zal sober en zakelijk zijn. „We leggen de zaken nuchter op tafel en wie de schoen past trekt hem aan", aldus Gijs van der Wiel. oud-directeur van de Rijks Voorlichtings Dienst en woordvoerder van de Aids-campagne. door Peter van der Maat De op de hele bevolking gerichte voorlichtingscampagne krijgt een totaal ander karakter dan die enke le weken terug in Engeland is ge houden. De mooi gefilmde spotjes die op de Britse tv verschenen, wa ren dreigend van toon: „Sterf niet door onwetendheid". Een aanpak die de actieleiders hier een gruwel is. Het kweken van angst levert in hun ogen geen enkele bijdrage aan de bestrijding van de weerstand-af brekende ziekte. Het effect kan zelfs averechts zijn, zo vrezen zij. omdat mensen zich zullen afslui ten voor de feitelijke boodschap: pas je seksueel gedrag aan, neem geen risico's. Volgens Van der Wiel moeten we ons niet te veel voorstellen van de tv-spotjes, die gedurende twee maanden zo'n dertig keer in het ka der van Postbus 51 worden uitge zonden: „In achtentwintig secon den kan je niet veel informatie kwijt". Het blijft beperkt tot de me dedelingen dat Aids een gevaarlij ke ziekte is en dat er voorlichtings folders over verkrijgbaar zijn. De advertentiecampagne in de dagbla den die op 22 april van start gaat acht hij belangrijker. „In een ad vertentie heb je de ruimte om er bijvoorbeeld op te wijzen dat wis selende seksuele contacten de kans op Aids vergroten. En dat je een condoom moet gebruiken als je veilig wil vrijen". De nieuwe Aidsfolder zal ver krijgbaar zijn bij ziekenhuisen, art sen, postkantoren, bibliotheken en tal van maatschappelijke instellin gen. De in een oplage van ander half miljoen gedrukte brochure is bestemd voor een breed publiek. Eerdere acties waren steeds ge richt op wat lange tijd de 'risico groepen' werden genoemd: homo seksuele mannen met veel wisse lende partners èn (spuitende) drugsgebruikers. Maar nu de dode lijke ziekte inmiddels ook is door gedrongen tot het heteroseksuele' circuit, wordt een brede voorlich ting noodzakelijk geacht. Muggebeet Er is wel de nodige kritiek op de voorbereiding van de landelijke campagne. Coördinator Karei van Vlerken van het Provinciaal Aids- overleg in Utrecht: „De folders die in het kader van deze actie ver schijnen, zijn bedoeld om de vra gen over Aids te beantwoorden. Maar zo'n campagne roept ook nieuwe vragen op. Daarmee kun nen de mensen dan weliswaar te recht bij de Aids-infolijn, maar art sen en verpleegsters zullen ook met heel wat vragen worden ge confronteerd. En zij zijn niet goed op de campagne voorbereid. Lang niet iedereen in de gezondheids zorg beschikt over voldoende ken- Veel voorkomende vragen zijn volgens hem 'Kan je Aids krijgen van een mugge-beet?', 'Is het ge vaarlijk om met een Aids-patiënt te zwemmen?' en 'Drie jaar geleden heb ik een slippertje gemaakt, loop ik nu het risico dat ik Aids krijg?'. Die eerste twee zijn eenvoudig met nee te beantwoorden, in het laatste geval hangt het er maar vanaf met wie de liefde is bedreven en welke seksuele technieken daarbij zijn Aids is een afkorting van Acquired Im mune Deficiency Syndrome. Het is een weerstand afbrekende ziekte die door een virus wordt veroorzaakt. In dit land zijn inmiddels zo'n driehonderd Aidspa- tiënten en hun aantal verdubbeld in een periode van tien tot elf maanden. Naar schatting zijn tussen 15.000 en 30.000 Ne derlanders met het virus geinfecteerd. Zoals het er nu naar uitziet krijgt'twin- tig tot dertig procent werkelijk Aids, maar sommige deskundigen voorzien dat op den lange duur zelfs zeventig pro- Besmetting met het virus kan optre den als bloed of sperma van een besmet persoon in de bloedbaan van een ander komt. Dat kan in principe op drie manie ren gebeuren: - Door geslachtsverkeer met iemand die al besmet is. - Door het gezamenlijk gebruik van be smette injectienaalden. - Door het ontvangen van bloed, sper ma of organen van een besmette donor. (Een zwangere vrouw kan haar kind ook infecteren). Het Aids-virus kan vooral bij anaal, maar ook bij vaginaal geslachtsverkeer worden overgedragen. Bij andere sek suele technieken is er weinig of geen kans op besmetting. Als partners al eni ge jaren alléén seksueel contact met el kaar hebben, is elke vrees voor Aids uit den boze. Het condoom is, zo lang er nog geen vaccin en medicijnen zijn, de enige goe de bescherming tegen Aids. Het virus kan niet worden overgebracht door ge woon dagelijks contact. Dus: niet door huidcontact, niet door kussen of zoenen, niet door tranen, niet door zweet, niet dnnr adem. niet door niezen of hoesten. niet door gemeenschappelijk gebruik van glazen, borden, bestek, beddegoed of toilet, niet door insecten. Er zijn de afgelopen jaren tal van ini tiatieven ontwikkeld voor het verstrek ken van voorlichting over Aids. Er be staan onder meer een Aids-infotelefoon (020-244244 of 244245) en een hulplijn voor seropositieven (020-245005). Verder houden de GG en GD's, de instellingen voor Gezondheidsvoorlichting en Op voeding, de COC-afdelingen en het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs zich met preventie en voorlichting bezig. beoefend, aldus Van Vlerken. Poli tie- en brandweerkorpsen en am bulancepersoneel hebben hun ei gen problemen. 'Bestaat er gevaar bij mond-op-mond-beademing?' en 'Kan je het braaksel van een ar restant wel opvegen?', zo luiden dan de vragen. Zolang er geen vaccin of medi cijn tegen Aids is. moet de bestrij ding het volgens Van Vlerken heb ben van preventie en voorlichting. „We moeten aandringen op het veranderen van seksueel gedrag. Gebruik condooms en vermijd risi co-dragende handelingen. Laat je door verliefdheid, drankgebruik of opwinding niet verleiden tot din gen die je niet zou doen als je niet in een roes verkeert". Tijdbom De laatste tijd informeren steeds meer mensen naar de mogelijkheid om een test op antistoffen tegen het Aids-virus te laten uitvoeren. Bij het Academisch Ziekenhuis in Utrecht zijn tot op heden zo'n tweehonderd testen uitgevoerd; nog geen vijf procent bleek echter met het virus te zijn besmet. Bij Van Vlerken heeft één jongeman aangeklopt die jaren geleden zon der condoom met een hoer had ge vreeën en gaat trouwen met een meisje met wie hij het bed nog niet had gedeeld. Hij wilde er absoluut zeker van zijn dat hij niet besmet, seropositief, was. De Aids-coördinator heeft hem uitgelegd hoe het leven kan veran deren als je weet dat je met het vi rus geinfecteerd bent. „Omdat er zo veel haken en ogen aan die test zitten, vind ik het heel belangrijk dat mensen daar van te voren goed over worden voorgelicht. Dan kun nen ze een verantwoorde beslis sing nemen. Want als je antistoffen hebt, leef je met een tijdbom krijg ik wel of krijg ik geen Aids. Die on zekerheid is afschuwelijk. Daarbij komt nog dat je bij een keuring voor een baan en bij het afsluiten van een levensverzekering ver plicht bent om informatie te geven over je gezondheidstoestand. En als je seropositief bent, kan je het wel vergeten". In Bilthoven staat het Rijks In stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Er staat een laboratorium-cabine, die oor spronkelijk is bedoeld voor onder zoek naar de zogeheten Afrikaanse hemoragische koortsverwekkers. Maar die agressieve en levensge vaarlijke virussen kwamen vrijwel nooit voor in Nederland en de iso latie-tank was zelden in gebruik. Dat is nu anders, want er is een nieuwe 'bewoner' en die behoeft diepgravend onderzoek: het HIV- virus, de veroorzaker van Aids. Overdreven Om in de Aids-cabine te komen moet je door drie sluizen - een be veiligingssysteem dat herinnert aan genoemde koortsverwekkers. Voor het Aids-virus is zo'n voorzie ning in feite wat overdreven, want in de open lucht is deze ziektekiem kansloos. ..De veiligheidsmaatre gelen zijn veel strenger dan in feite noodzakelijk is", zegt RIVM-on- derzoeker drs. R. van den Akker. Volgens hem loop je hier niet meer risico dan een glazenwasser op een hoge ladder of een politieman op een druk kruispunt. Het gevaar zit in plastic flesjes, die in een stoof op 37 graden cel- cius worden gehouden. Bij die Aidsonderzoek gaat gepaard met grote voorzorgsmaatregelen. Een wondje kan besmetting met het virus betekenen. temperatuur gedijt de inhoud het beste: in een oranje kweekvloeistof drijvende witte bloedcellen met het HlV-virus. Er is natuurlijk nie mand die het doet, maar je zou een gave vinger in zo'n flesje kunnen steken. Daar krijg je geen Aids van. Anders ligt het als je een wondje aan die vinger hebt. Dan kan het virus de bloedbaan betreden, je wordt 'seropositief en loopt de kans om Aids te krijgen. Daarom dragen de onderzoekers plastic handschoenen en werken ze met stompe voorwerpen; per slot van rekening kan elk scherp puntje fataal zijn. Hun handelin gen zijn van te voren uitvoerig doorgepraat; ze weten precies wat ze moeten doen en vooral wat ze dienen te laten. Door routine zou hun aandacht echter kunnen ver slappen en daarom wordt op gezet te tijden gecontroleerd of ze de voorschriften nog wel in acht ne- De RIVM-tank speelt een be langrijke rol bij het Aids-onder- zoek in dit land. Als wordt vastge steld dat iemand antistoffen in het bloed heeft, dan controleert het Bilthovense instituut middels een bevestigings-test of dat inderdaad het geval is. Zulke onderzoeken zijn nodig omdat de gewone in ge bruik zijnde testen in ongeveer vijf procent van de gevallen onjuiste informatie geven. Inmiddels heeft de laboratorium-cel ook al heel wat kennis opgeleverd. Door de anti stoffen in het bloed te meten, kan worden vastgesteld in welk sta dium de ziekte zich bevindt. Het menselijke lichaam ontwik kelt anti-stoffen tegen een ver- koudheidsvirus, waardoor de ver- houdheid stopt en de zieke weer beter wordt. Het HlV-virus is ech ter een 'intelligent' organisme, het is in staat om steeds maar weer van gedaante te veranderen. En zo slaagt het er in om ongrijpbaar te worden voor de anti-stoffen, die het lichaam automatisch tegen de indringer ontwikkelt. En daar ligt dan ook de reden dat Aids zo moei lijk te stoppen is. Vaccins en ge neesmiddelen moeten alle mogelij ke varianten van het virus te lijf kunnen, want anders de ziektever wekker hoeft zijn gedaante maar te wijzigingen om er aan te ontko- In de onderzoekscabine van heet RIVM wordt nauwkeurig in de ga ten gehouden wanneer en hoe de virussen „een ander jasje aantrek ken". Internationaal zijn al enkele prototype-vaccins ontworpen. Vi- roloog Van den Akker: „Maar hoe controleer je of ze inderdaad werken? In een laboratorium-si tuatie kan dat het geval zijn, maar je kan nooit voorspellen of ze het ook werkelijk in het lichaam doen. Daarom is onderzoek met proef dieren, zoals apen, absoluut nood zakelijk". Van den Akker is er bepaald niet optimistisch over dat er ooit een vaccin zal komen. Over de hele we reld wordt veel research gedaan en er is sprake van dat het binnen vijf tot tien jaar zal worden gevonden, maar de RIVM-wetenschapper ge looft er niet zo in: „Daarvoor is het virus te grillig". Degene die het wondermiddel uiteindelijk toch vindt, is goed voor de Nobelprijs - dat lijdt geen twijfel. Van den Ak- ker: „Iedereen staart zich nu blind op een vaccin, er wordt veel geld in: geïnvesteerd en elke onderzoeker wil dat succes wel behalen. Maar het gevaar bestaat dat er een vac cin komt dat onvoldoende is uitge test. Daar worden dan kapitalen aan verdiend, maar uiteindelijk zullen het toch schoften blijken te zijn". Tanzania Van den Akker is enkele dagen; terug naar Tanzania vertrokken, om daar samen met een onder zoeksteam van de Nijmeegse uni versiteit een nieuw type bloedtest uit te proberen. In de noordelijke streek Mwanza worden duizend bloeddonoren onderzocht op het hebben van antistoffen. De test is door het RIVM ontwikkeld en vol gens Van den Akker is dat een vrij eenvoudige zaak geweest. De basis vormde de kennis die in het verle den is opgedaan met onderzoek naar virusziektes als waterpokken,1 mazelen en griep. Erwtgrote plastic bolletjes zijn met Aids-antistoffen behandeld. Ze worden in een klein flesje in een mengsel van bloed en een speciaal preparaat gedompeld. Slaat het bolletje blauw uit, dan is er niets aan de hand. Blijft het dingetje wit, dan is de testpersoon seropositief. De test kost slechts twee kwartjes. „Er hoeft geen mooi doosje om heen en er is geen reclame nodig, zo houden we het heel goedkoop". Voor de in de handel zijnde testen van farmaceutische industrieën moet tussen de zes en acht gulden worden betaald. Onderzocht wordt nu of het sys-1 teem ook functioneert in tropisch Afrika, waar naar schatting al 25 procent van de bevolking is be- smet met het HlV-virus. Als dat het geval is, zal het RIVM de ken nis aan Tanzaniaanse medici over te dragen, zodat zij de bolletjes zelf kunnen gaan produceren. Met de test kan dan worden voorkomen dat er nog langer patiënten gein fecteerd bloed krijgen toegediend. Dat kan volgens Van den Akker al leen al in Tanzania zeker veertig Aids-doden per dag schelen. Drie uur lang alles over aids op Nederland 2 HILVERSUM (GPD) - De NOS-te- levisie brengt vanavond een ruim drie uur durend live thema-pro gramma over de gevreesde ziekte aids. Eindredacteur van de thema avond, die-de titel 'Aids. De ziekte, het isolement en de gevolgen' mee kreeg, is Henk van Veen. „We ge ven in het programma antwoord op vier simpele vragen. Wat is de ziekte aids, hoe krijg je het, hoe weet je dat je het hebt en hoe kun je het voorkomen". Het thema-programma is in drie delen opgesplitst. Het eerste on derdeel (van 20.20-21.45 uur) bevat voornamelijk praktische informa tie. Er zijn eigen reportages te zien uit Nederland, Engeland, Duits land en de Verenigde Staten. Ook wordt het een en ander uitgelegd over condooms. Aids-patienten ko men zelf aan het woord via een ver binding met het Amsterdamse AMC. Gewapend met een dosis kennis kan vervolgens worden gekeken naar een veertig minuten durende montage van de televisiebewer king van het toneelstuk 'Onder de leden'. De bewerking van deze voorstelling van de Theaterunie over aids is van Shireen Strooker en Bram Vermeulen. 'Onder de le den' vertelt op ontroerende en adembenemende wijze het verhaal van een aids-patiënt. Het laatste deel van de thema avond (na het journaal van half elf) is meerbeschouwend van aard. Aan de orde komen problemen als: dwangverpleging, verplichte regi stratie en tests voor aids-patiënten. Een reportage uit New York laat zien hoe groot daar de problemen zijn rondom aids. (Ned. 2, 20.20- 23.45 uur). Het hervormde synodebestuur heeft de predikanten en kerkera den van deze kerk met klem voor gehoudendat in catechese en verkondiging de schuld aan Je zus' lijden niet aan het joodse volk mag worden verweten, noch aan het joodse volk van toen noch aan de joden in latere tij den. In de hervormde verklaring wordt erkend, dat in het verleden de kerk op vele plaatsen in de we reld medeschuldig is geworden aan vergrijpen en wreedheden jegens dat volk. "De kerk kan en mag alleen langs de weg van schuldbelijdenis en omkeer zoe ken naar vernieuwing van de re latie tussen joden en christenen Het hervormde kerkbestuur reageert hiermee op een verzoek van de Raad van Kerken om meer aandacht te geven aan de verklaring van deze raad (februa ri vorig jaar) over de opvattingen van de evangelisten Goeree. Dat echtpaar legt m woord en ge schrift een oorzakelijk verband tussen de kruisiging van Chris tus en de jodenvervolgingen door de eeuwen heen. De Goe- rees, zei de Raad van Kerken, misbruiken gedeelten van het Nieuwe Testament en begeven zich op een uiterst gevaarlijke weg. "De geschiedenis heeft ge leerd dat deze manier van bijbel gebruik of bijbelmisbruik tel- kens weer afschuwelijke gevol gen heeft gehad voor het joodse volk". Het Overlegorgaan van Joden en Christenen (Ojec) was be zorgd dat de lid-kerken van de Raad van Kerken deze brief min of meer negeerden. Daarom vroeg de raad de kerken om een uitdrukkelijk standpunt over de Goerees. Volgens het hervormde syno debestuur moet in catechese en verkondiging de grootste zorg vuldigheid worden betracht bij de verhalen over het lijden van Jezus. Daarop is in het verleden ook meermalen gewezen. "Wij achten het de roeping van de kerk, zich in haar houding ten opzichte van het joodse volk te laten leiden door het woord uit psalm 125 'Vrede zij over Israël'. Geen synode De 'Kerk en Israël'-organen van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken presen teerden vorige week in een ge combineerde vergadering va beide synodebesturen een klaring over de opvattingen de Goerees. Aan gereformeerde kant de er bezwaar tegen een gezamenlij ke verklaring. Daarbij gold voor al het formele argument dat er op dit ogenblik geen synode is. (De synode van Gouda is namelijk gesloten en pas volgende maand wordt de nieuwe synode van Al- mere geopend). Een dergelijke verklaring moet uitgaan van de synode en niet van het modera- men (bestuur), vinden de gere formeerden. Dat bestuur heeft in de Gereformeerde Kerken min der bevoegdheden dan in de Her vormde Kerk. Verder is in het april-nummer van 'Kerkinformatie', het officië le orgaan van de Gereformeerde Kerken, de brief van de Raad van Kerken afgedrukt als reactie op het verzoek om te reageren op de aanhoudende publikaties en uit spraken van de Goerees. Boven dien besloot de gereformeerde synode vorig jaar oktober de richtlijnen van het Overlegor gaan voor Joden en Christenen voor de catechese naar alle predi kanten te sturen. Daarin wordt krachtig afstand genomen van de Goerees. Het dagelijks bestuur van de Doopsgezinde Broederschap wijst in een verklaring de ge dachten van de Goerees even eens van de hand. "In het blad van dit echtpaar wordt op insi nuerende wijze gediscrimineerd en mensenhaat gepredikt. De in houd ervan is onchristelijk en onmenselijk". "Maar het gaat niet aan, de vin ger beschuldigend naar dit echt paar te richten zónder de hand in eigen boezem te steken. De Doopsgezinde Broederschap heeft, toen het er in de jaren 30 op aan kwam om tegen het anti semitisme te protesteren, gezwe gen". Op grond van het besef van die schuld roept het doopsgezin de bestuur de kerkleden op zich te verzetten tegen antisemitisme en andere vormen van discrimi natie Recreatie De komende zomer zal in ve le toeristische gemeenten de kerk weer actief zijn voor vakan tiegasten, niet alleen met dien sten en vieringen, maar ook met concerten, zangavonden, ten toonstellingen, kerkpadroutes, mogelijkheden tot ontmoeting en gesprek en recreatie-activitei ten. Dat kan allemaal door de in zet van talloze vrijwilligers. Speciaal voor deze activiteiten geeft de stichting Interkerkelijk Werkverband voor Recreatie (IWR) het blad 'Recreatie-Infor matie' uit. Dat verschijnt vier keer per jaar en bevat naast ach tergrondverhalen praktische ad viezen voor het opzetten en uit voeren van kerkelijk werk in toe ristische gemeenten. Vorig jaar heeft het werkverband zich in tensief beziggehouden met de vraag hoe een plaatselijke kerk kan inspelen op behoeften van de gasten. In het Werkverband voor Re creatie zijn vertegenwoordigd de Rooms-Katholieke Kerk, de Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Evangelisch-Luther- se Kerk, de Remonstrantse Broe derschap en de Doopsgezinde Broederschap. Doel is om men sen die in verbondenheid met de kerken met recreatie bezig zijn bij te staan. Nadere inlichtingen kan me vrouw A. ter Weijden-Nouwens, geven: Bachlaan 31, 3741 HP Baarn. 02154-21008. Kerkjubileum Sassenheim. Het gerefor meerde kerkgebouw aan de Julianalaan in Sassenheim be staat 75 jaar. Dat wordt het ko mende weekeinde gevierd. Zaterdagavond kwart over 8 geeft de groep JPR een opvoe ring van het stuk 'Een klein foutje' (over gehandicapten). De zondag begint om half 9 met paasmorgenzang bij de hervorm de kerk en een begroeting om 9 uur in de zaal bij de jubilerende kerk. In de kerkdienst om 10 uur gaat ds. W. Baas voor (thema: 'Hoera voor het leven'). Daaraan werken het jongerenkoor 'Jis- maël' en kinderen van de neven diensten mee. Om 2 uur begint de middag met presentatie van alle groepen en commissies. Voor de kinde ren is er dan een eigen program ma en de hele kleintjes kunnen naar de crèche. Om half 3 en half 4 bespeelt Kerst de Ruiter het or gel en om 3 en 4 uur zijn er rond leidingen, ook naar het vroegere kerkgebouw (tot voor kort kis tenfabriek) aan de Hoofdstraat. Na een broodmaaltijd om half 6 (brood meebrengen) zal een ves per, met ds. K. E. Bras als voor ganger, de dag om 7 uur beslui ten. Hervormde Kerk: aangeno men naar Alphen aan den Rijn H. Ommering Baarn; beroepen te Dubbeldam A. M. Langhout Putten (deelgemeente 'Andreas- kerk'). Gereformeerde Kerken: be roepen te Barendrecht J. de Kie vit Schiedam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Arn hem J. Kruidhof Drachten. Aids. Aartsbisschop James Hickey (rk) van Washington heeft bevestigd, dat in zijn bis dom een priester van 44 jaar aan aids is overleden. Met de priester was afgesproken, dat de waar heid over diens ziekte zou wor den bekendgemaakt. Volgens het rk tijdschrift 'National Ca tholic Report' zijn in de Verenig de Staten al twaalf priesters aan deze ziekte overleden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2