5 DT 'Akkoorden sluiten normaal' TOTO Trophy-strijd peperduur Hennie Meijer meer dan clown Grootste toernooi uit geschiedenis hockeybond Voorbeeld Luton niet nagevolgd Flinke winst golfer Mize Roda-spits raakt op drift Maarten Ducrot over veelbesproken Vanderaerden: Dressel overlijdt na mecücijngebruik Olympisch team weer gewijzigd Geen uitwijzing Britten J DINSDAG 14 APRIL 1987 SPORT PAGINA 17 AMSTELVEEN (GPD) - De 9e edi tie van de Champions Trophy, die van 19 tot en met 28 juni in het Wa generstadion in Amstelveen wordt gehouden, is het grootste toernooi dat de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond ooit heeft georgani seerd. De kosten van het tiendaag se evenement, dat een achtlanden- toernooi voor heren en een zeslan- dentoernooi voor de vrouwen om vat, bedragen in totaal 1,2 miljoen gulden. „Het is niet alleen een uniek project, maar tegelijkertijd ook het duurste dat we tot dusver hebben opgezet", aldus bondsbe- stuurder en voorzitter van het or ganisatiecomité Peter Broers. Op papier is de recordbegroting sluitend, „maar", zo lichtte Broers gisteren op een persconferentie toe, „de realiteit is dat we op dit moment nog met een tekort zitten. We hebben echter nog een paar maanden te gaan. In die tijd hopen we het gat met steun van het be drijfsleven te hebben gedicht". Driekwart van de begroting wordt gedekt door zo'n dertig gro te en kleine sponsors. Het overige bedrag moet komen uit de finan ciële bijdragen van de NOS, die da gelijks uitzendingen van de wed strijden zal verzorgen, de Stichting Sport Support en de recette. De or ganisatie gaat daarbij uit van een totaal van 25.000 bezoekers. Vol gens Broers, die gisteren en pas sant nog melding maakte van het feit dat de hockeybond dit jaar is gegroeid van 125.500 naar 131.000 leden, is dat aantal gebaseerd op de PRESTON (GPD) - Het initiatief van de Engelse club Luton Town om dit seizoen geen supporters van de tegenpartij meer toe te laten bij thuiswedstrijden, zal door de ove rige 93 profclubs niet worden nage volgd. League-secretaris Graham Kelly maakte dat gisteren bekend op de slotdag van de driedaagse conferentie over voetbalvandalis me in Preston. Volgens Graham is de League er, als overkoepelend orgaan van de clubs, niet voor om supporters van het voetbal weg te houden, maar juist om ze naar de stadions toe te trekken. „Het idee van Luton Town is in teressant en zal aan het eind van dit seizoen door ons worden beke ken op de resultaten, maar wij zien het niet als een oplossing voor het voetbalvandalisme", verklaarde Kelly. „Bovendien krijg ik steeds meer de indruk dat de angst voor supportersgeweld groter is dan het probleem zelf'. Luton zelf beschouwt het experi ment voor de volle honderd pro cent geslaagd. Sinds de invoering van het pasjessysteem is het sta dion en de stad zelf geen enkele keer meer geconfronteerd met ge welddadige voetbalsupporters. Zelfs de kleine criminaliteit in de stad is merkbaar afgenomen. De club is dan ook van plan het expe riment voor in ieder geval nog een seizoen te continueren, ondanks de sceptische opmerking van een van de aanwezige wetenschapsmensen dat Luton nu ook wel de oplossing zal hebben gevonden voor de tallo ze bankovervallen, door alle ban ken te sluiten. De conferentie, die plaatsvond op initiatief van de universiteit van Preston, slaagde er gisteren niet in een pakket maatregelen samen te stellen waarmee het supporters- probleem kan worden aangepakt. Vrijwel alle pleidooien van de we tenschappers richtten zich met na me op de lange termijn, waardoor pas over enkele maanden conclu sies getrokken kunnen worden over de waarde van de bijeen komst. De meningen van de acht landen worden binnenkort gebundeld tot een uitgebreid rapport, dat zal wor den aangeboden aan zowel de UE FA als de FA. In september komt men in Keulen wederom bij elkaar om de reacties van de voetbalwe reld te bespreken. publieke belangstelling tijdens het wereldkampioenschap voor vrou wen vorig jaar in Amstelveen, Aan de Champions Trophy doen de acht sterkste landen van de we reld mee: Australië, Engeland, West-Duitsland, Sovjet-Unie, Ar gentinië, Spanje (de nummers 1 tot en met 6 in Londen), Pakistan en Nederland. Aanvankelijk was Pa kistan vanwege de elfde plaats op de laatste wereldtitelstrijd uitge sloten van deelname, maar omdat het land de grondlegger is van de Trophy, werd de ex-olympisch en wereldkampioen door de Interna tionale Hockey Federatie toch toe gelaten. Voor het vrouwentoernooi, dat nog te boek staat als Women's Champions Tournament, maar eind deze maand de officiële status Champions Trophy van de FIH hoopt te krijgen, zijn ingeschre ven: Canada, Nieuw-Zeeland, Au stralië, Zuid-Korea, Groot-Brittan- nië en Nederland. Vice-wereld- kampioen West-Duitsland en de Sowjet-Unie ontbreken in Amstel veen wegens competitieverplich tingen. Bondscoach Gijs van Heumen toonde zich zeer ingenomen met het initiatief van de hockeybond, „want", zo lichtte hij gisteren toe, „in feite ontbreekt in de wedstrijd cyclus van vier jaar een dergelijk sterk bezet evenement". Voor zowel het Nederlands he ren- als het damesteam geldt het toernooi als voorbereiding op de Europees kampioenschappen, die respectievelijk in Moskou (20-30 augustus) en in Londen (3-13 sep tember) worden afgewikkeld. In tegenstelling tot de nationale vrouwenploeg, die zich als wereld-, Europees- en olympisch kampioen al. verzekerd weet van deelname aan de Spelen volgend jaar, moet de mannen-equipe op het EK in de Russische hoofdstad nog een tic ket afdwingen voor Seoel. Volgens bondscoach Hans Jorritsma is daartoe een plaats bij de eerste drie toereikend. „Ik denk dat dat haal baar is", aldus de technisch leider. „We zijn op de goede weg. De afge lopen vier maaanden hebben we al heel wat bereikt. Er is een verjon ging doorgevoerd, de fysieke kracht van de spelers is toegeno men en de wedstrijdinstelling is verbeterd. Bovendien hebben de zes oefenwedstrijden, die we de laatste weken hebben gespeeld te gen hoofdklasseteams, duidelijk gemaakt dat we aanvallend sterker zijn geworden". „In India, waar we een interna tionaal toernooi hebben gewon nen, kwam dat al tot uiting in het doelsaldo (15-3) en de laatste oefen serie heeft dat beeld (32-8) ver sterkt. Bovendien is de rust terug in het begeleidingsteam. Daar ben ik persoonlijk erg gelukkig mee, want het leidt de aandacht alleen maar van het uiteindelijke doel af. Er zijn met alle betrokkenen nu goede afspraken gemaakt en daar heeft iedereen zich aan te houden". Voor het toernooi in Amstelveen staat er mede door de Europa-Cup verplichtingen van landskampioen Bloemendaal en titelverdediger Kampong in juni in Barcelona slechts één vriendschappelijke in terland op het programma. Op vrij dag 1 mei speelt het Nederlands elf tal in Bonn tegen West-Duitsland. Aanvankelijk zouden de Westduit sers op die datum uitkomen tegen het door Europa toerende Kenia, maar de Afrikanen hebben deze trip afgelast. Jorritsma moet het dan zonder Maurits Crucq (KZ) en waarschijnlijk ook René Klaassen (Kampong) en Floris Jan Bovelan- der (Bloemendaal) doen. Het drietal kan zich om studiere denen niet vrijmaken. Voor het overige is de oefenmeester ge dwongen zich in mei te beperken tot twee centrale trainingen per week. Alleen de spelers van Kam pong en Bloemendaal hoeven zich met het oog op de voorbereiding op de Europa-Cup slechts eenmaal in de week te melden. AUGUSTA (AFP) - Een extra rondje met Severiano Ballesteros en Greg Norman heeft de 28-jarige Amerikaanse golfer Larry Mize 325.000 gulden en de eerste plaats in de American Masters opgele verd. Na de vier ronden op de baan van Mize's woonplaats Augusta waren de drie spelers gelijk geëin digd op 285 slagen, drie onder par. De geweldige spanning op de slotdag kreeg door de play-off nog een adembenemend toegift. Op een bijeenkomst in het Ajax-stadion heeft trainer Frans Hoek giste ren aan technisch directeur Johan Cruijffhet eerste exemplaar van zijn vernieuwde boek over keepers-training overhandigd. Cruijff nam het werk met instemming in ontvangst (foto anp> Hennie Meijer. KERKRADE (GPD) - Kaalheide vóór de winterstop: de Roda-fans liggen krom van het lachen als Hennie Meijer voor de zoveelste keer over zijn eigen benen strui kelt en eisen, weer op adem, 'zijn hoofd'. April 1987: die zelfde 'verschoppeling' bestormt de topscorerslijst en brengt Roda JC, met zeven competitietreffers binnen twaalf dagen, na een moeilijke periode weer volop in de race voor Europees voetbal. Afgelopen zondag kreeg de Meijer-story een (voorlopige) cli max. Heel Nederland k^n via Studio Sport aanschouv x hoe de 25-jarige Roda-spits ht.. ambi tieuze Groningen in eigen huis met vier treffers vernederde. De clown tegen wil en dank van wel eer is uitgegroeid tot een ijzer- sterke joker in Kerkraadse han den. De PTT kon zondagavond en de dag erna meeprofiteren van het succes van Hennie Meijer. Uit het hele land kreeg hij tele foontjes van familie en vrienden. „Wij hebben heel wat afgela- chen. Ik steek er zelf een beetje de draak mee. Om te relativeren, want ik ben niet het type dat zich nu op de borst klopt. Daar krijg ik trouwens de tijd niet voor, want woensdag moeten wij Utrecht van de periodetitel af houden. Bovendien, vandaag is het Hosanna en morgen ben ik weer dat kneusje". Hennie Meijer staat met zijn potige onderstel stevig op de grond. Het geluid van de lof trompet heeft het gejoel, dat en kele maanden geleden zijn ge hoor teisterde, niet verdreven. De Roda-speler heeft totaal geen moeite om het spookbeeld op te halen. „Na een goede voorberei ding ging het in de competitie mis. Ik werd voor van alles en nog wat uitgemaakt. Terecht, want het was soms verschrikke lijk wat ik presteerde. Al wijt ik dat voornamelijk aan een enkel blessure, opgelopen tegen Fortu- na, waardoor ik aan snelheid moest inboeten en minder fel de duels aanging. Ik ben blij dat Rob Baan ondanks de storm van kritiek in mij is blijven geloven". Dat vertrouwen heeft Hennie Meijer tot nu toe met veertien treffers beloond. Met nog negen duels voor de boeg is hij daarmee al aan zijn meest produktieve eredivisieseizoen bezig. Twee jaar geleden bij Volendam bleef hij op negen steken en vorig sei zoen kon Roda JC acht keer jui chen om zijn persoontje. „Ik wil de dit seizoen per se meer dan tien doelpunten maken. Daar droomde ik zelfs van. Hoe het voelt, nu ik die grens ben gepas seerd? Ik zie de twintig best zit ten". Pas op zijn zestiende 'ontdek te' Hennie Meijer de voetbal sport. Op zijn negentiende sloot hij een contract met Telstar. In die periode liep hij ook een week proef bij Ajax. „Kieft stond toen in het eerste en in het tweede liep ene Van Basten. Ajax vond dat ik nog iets te kort kwam. Logisch, want ik kon niet bogen op een professionele leerschool. Dat ge mis moet ik compenseren met mijn specifieke kwaliteiten". Het visitekaartje van Meijer schuilt voornamelijk in zijn sprintkracht en het fysieke ver mogen ('de dikste voetbalkont van Nederland', volgens de insi ders) om de bal af te schermen. „Beenhakker riep bij Volendam altijd: Meijer, gooi die reet erin. En daar moet ik het inderdaad voor een deel van hebben. Daar om was het eerste Roda-jaar voor mij een drama. Ik kreeg geen echte kans omdat ik in een rol moest spelen die mij niet ligt. Se dert die tijd is er veel veranderd. Vorig jaar hadden wij veel indivi duele kwaliteit maar waren geen echt team. Na de grote uittocht hebben wij aan klasse moeten in leveren Collectief zijn wij echter veel sterker geworden". Ondanks de lange aanlooptijd heeft Hennie Meijer geen mo ment spijt gehad van zijn komst naar Roda JC. „Rob Baan kwam begin dit seizoen naar me toe en vroeg of ik last had van heimwee en of ik wegwilde. Ik heb dat van de hand gewezen, mits ik een reële kans zou krijgen. Mijn vriendin Sandra en ik hebben het uitstekend naar de zin op on ze flat in Kaalheide. Ik hoor van veel Surinaamse jongens in de voetballerij dat zij moeilijk kun nen wennen in een nieuwe om geving. Daar heb ik totaal geen problemen mee". Hennie Meijer realiseert zich dat de veelbelovende positie van Roda JC niet het gevolg is van een one-man-show, maar de ver dienste is van het hele elftal. Eén man krijgt van de goalgetter in dat verband een eervolle vermel ding: Huub Smeets. „In het be gin lag ik vaak overhoop met Huub. Hij liep continu te kaffe ren en wist alles beter. Wij ston den regelmatig tegen elkaar te schreeuwen. Totdat ik het beu was en hem heb gevraagd: 'wat wil je nu eigenlijk'. Ik besloot me aan te passen en dat pakte goed uit". „Liep ik aanvankelijk weg als hij een kopduel aanging, nu kom ik naar hem toe en pik de bal op die meestal in zijn buurt dood valt. Dat werkt uitstekend. Huub zeurt nog steeds over een hele boel dingen, maar dat is nu een maal de aard van het beestje. Het heeft als voordeel dat ik wakker blijf. Want ik moet constant ge concentreerd zijn om het goed te doen. En ik wil nog wel eens wegdromen". Daarmee raakt Meijer onge twijfeld een gevoelige snaar bij de buitenwacht. Hij zou lui zijn, ongeinteresseerd en snel tevre den. Kritiek die Meijer met een brede glimlach wegwuift. „Ik ben echt bezeten van het spel letje. Iedereen denkt dat ik een pure sprinter ben, maar bij het duurlopen zit ik altijd vlak ach ter Suvrijn en Trost. En ik ben zelfs niet te genieten als ik een simpel partijtje om een Isostartje verlies. Dat ik een onverschillige indruk maak, komt waarschijn lijk doordat ik me niet op de voorgrond dring en niet snel emotioneel reageer". Stille wateren blijken ander maal diepe gronden te hebben. Zeker als Hennie Meijer zijn per soonlijke ambities tegen het licht houdt. „Natuurlijk wordt er in Kerkrade nu veel gesproken over het bereiken van de UEFA- Cup. Ik wil echter nog een stapje verder gaan. Voor mij zou dit sei zoen mislukt zijn als wij geen Eu ropees voetbal weten af te dwin gen". Een hartewens waaraan de spits zelf een belangrijke bijdra ge kan leveren door in de komen de maanden bij de les te blijven. MIDDELBURG (GPD) - Profwielrenner Maarten Ducrot uit Middelburg is ervan over tuigd dat Eric Vanderaerden zondagmiddag op een legale manier de 85e editie van Parijs- Roubaix op zijn naam schreef. „Er was helemaal geen akkoord tussen Vanderaerden en de andere vluchters. Als dat wel zo was, zou er samenwerking zijn geweest, maar die Dhaenens en Vandenbrande hebben helemaal niet meer gereden nadat Vanderaerden bij de kopgroep was gekomen", aldus de Zeeuwse prof. Volgens Ducrot zijn de constate ringen van de Nederlandse sportverslaggevers, die maandag schande spraken van de openlijke onderhandelingen die Vanderaer den in de slotfase van die wedstrijd aanging, niet juist. „Het zijn ook oneerlijke conclusies. Denk je nou echt, dat iemand die slecht is, zo'n koers kan winnen als hij geld op tafel legt? Kom nou. Het enige dat je Vanderaerden kwalijk kunt ne men, is dat hij zo openlijk in ge sprek ging". Geen akkoord Over de slechte staat van het we- gendek in Noord-Frankrijk zal de woordenwisseling tussen Vande raerden en zijn medevluchters ech ter niet gegaan zijn. Ook Ducrot, MAIN Z (DP Al ANP) - De plotse linge dood van de 26-jarige West- duitse zevenkampster. Birgit Dressel is te wijten geweest aan een tragische samenloop van om standigheden. De Westduitse at lete. vorig jaar augustus vierde in de zevenkamp bij de Europese titelstrijd in Stuttgart, stierf vrij dagavond in het universiteitszie kenhuis van Mainz. Een voorlo pig rapport van de sectie die gis teren werd verricht, geeft als waarschijnlijke doodsoorzaak een anafilactische shock, een overgevoeligheidsreactie door in teractie van verschillende medi cijnen. Birgit Dressel klaagde woens dag na de training over hevige pijnen in de rug. Een orthope disch chirurg diende haar daar op een injectie tegen spit loe. Toen de pijnen bleven voortdu ren, volgden drie pijnstillende injecties. Omdat de pijnen steeds heviger werden, besloot men Bir git Dressel over te brengen naar het ziekenhuis, waar zij vrijdag avond overleed. Aanvankelijk circuleerden in West-Duitsland geruchten over doping. Daarvan is bij de sectie nog niets gebleken. De vader van Birgit Dressel heeft bij de rechtbank in Mainz een aanklacht ingediend wegens een tekort schieten van medische hulp, de dood ten gevolge heb bend. Het openbaar ministerie in Mainz heeft het dossier van Bir git Dressel, dat bij de orthope disch chirurg en het ziekenhuis was aangelegd, in beslag geno men. Een verder onderzoek zal moeten uitmaken wat de samen stelling was van de medicijnen, die de atlete zijn toegediend. die zondag niet aan de start ver scheen in verband met een knie blessure, beseft dat. „Maar dan hoef je toch niet gelijk te komen met het verhaal dat Vanderaerden die koers heeft gekocht. Als er geld aan te pas was gekomen, dan wa ren die Hitachi's op kop gaan rij den en dat deden ze niet. Ik heb het er vandaag nog met Jan Raas over gehad. Hij zei ook dat er geen ak koord was". „Vanderaerden heeft die man nen waarschijnlijk gezegd, dat ze moesten blijven fietsen op het mo ment dat hij zich bij hen had aan gesloten. Maar die gasten konden helemaal niet meer. Hun wedstrijd was verloren op het moment dat Vanderaerden erbij kwam. Je kon zien dat die Dhaenens helemaal ka pot zat. In die fase van de koers moet je er niet aan denken te de marreren. Je hebt dan al zoveel ge geven. dat bij de gedachte alleen al je benen breken. Ik zag Dhaenens na afloop voor de Belgische tv. Hij was zo teleurgesteld, dat hij in staat was van een flat af te sprin gen". Handel Toch ontkent Ducrot niet dat er om de haverklap afspraken wor den gemaakt in het peloton en dat renners in moeilijke tijden best be reid zijn collega's te 'paaien' of zich in dienst te stellen van een andere ploeg. „Alles is handel. Ik verkoop me aan een sponsor en maak recla me voor die sponsor in een wed strijd. Ik verdien als ik een klassiu ker win en de ploeg verdient als ik win. Je hebt verschrikkelijk veel verschillende belangen in het pelo ton, die soms in elkaar grijpen". En daarom gaan renners met el kaar in gesprek, is de ene dienst de andere waard of wordt de afspraak gelijk bezegeld als er een bedrag genoemd is. „Ik ben nogal naief. Ik ben pas laat met wielrennen be gonnen, dus ik ben er niet in opge groeid. Maar ik heb nog nooit iets meegemaakt dat me tegen de borst stuitte, terwijl ik toch behoorlijk principieel ben. De kern van het verhaal is, dat belangrijke koersen niet te koop zijn. Je kunt wel be paalde akkoorden sluiten, maar je kunt zo'n wedstrijd niet kopen, Een man als Kelly kan mijn dien sten kopen, maar niet de koers. Daarom moet je ook een beetje je eigen manager zijn". Stratego „Je speelt een soort stratego. Ik zelf ben daar niet echt sterk in. Raas ziet na één tiende seconde al of er ingegrepen moet worden on ik heb het pas door als er een groep 300 meter is weggereden. Je moet in een flits al die belangen afwe gen. Welke belangen? Wij rijden bijvoorbeeld op dezelfde fietsen als Saronni. Saronni heeft niet zo'n geweldig sterke ploeg en daarom kunnen wij hem, als het zo uit komt, in Italië een dienst bewij- Volgens de Middelburger is het sluiten van akkoorden niet meer los te denken van het huidige pro fessionele wielrennen. Volksver lakkerij? Ducrot gelooft er niet in „omdat de beste toch wel wint". De 29-jarige Zeeuw vraagt zich bo vendien af waarom er niet af en toe een afspraak gemaakt zou mogen worden. „Als ik voor Kelly rij en hij is in ruil daarvoor bereid m'n tuin om te spitten, vindt iedereen dat prachtig. De kranten komen er op af en ze willen allemaal een foto van Kelly, die mijn tuin omspit, maar als er geld aan te pas was ge- Volgens wielrenner Maarten Ducrot heeft de Belg Eric Vanderaerden (op de foto links in gezelschap van Jos Lammerlink) zondag zijn zege in (foto ANP) Parijs-Roubaix nietgekocht ZEIST (ANP) - In de selectie voor het Olympische voetbalelftal, dat morgenavond op het veld van Cambuur in Leeuwarden een oe fenwedstrijd speelt tegen de natio nale ploeg van Tsjechoslowakije, zijn gisteren enkele wijzigingen aangebracht. De Spartanen Ed de Goey (doelman) en Ronald Leng- keek zijn uit de selectie gelaten omdat zij vrijdag met hun ploeg in Veendam een competitiewedstrijd voor de eredivisie moeten spelen. Bondscoach Rinus Michels heeft alleen voor De Goey als tweede doelman Sjaak Storm van FC Gro ningen als vervanger opgeroepen. De selectie bestaat nu uit vijftien Vier landen hebbben zich bij de FIFA, de wereldvoetbalbond, kandidaat gesteld voor de organi satie van het toernooi om de we reldtitel in 1994. Brazilië, Chili, Ma rokko en de Verenigde Staten heb ben hun kandidatuur op 10 april, de uiterste datum voor de inschrij ving, bevestigd. De vier landen kunnen tot 30 september hun plannen kenbaar maken. Daarna buigt een speciale commissie van de FIFA zich over de voorstellen. Op 30 juni 1988 be slist de wereldvoetbond in Zürich welk land de organisatie krijgt toe gewezen. ADVERTENTIE Ducrot meent dat alles zich af speelt binnen de grenzen van het toelaatbare. „Ik neem Kelly maar als voorbeeld. Hij kan natuurlijk niet net doen alsof ik hem klop in de sprint, maar als Kelly en ik sa men op kop rijden en hij biedt mij geld om door te rijden omdat Bon- tempi eraan zit te komen...". LONDEN (GPD) - Engeland zal 26 voetbalsupporters, hoofdverdachten van het voetbaldrama in het Brusselse Heizelstadion dat in 1985 tiental len slachtoffers eiste, voorlopig niet uitleveren aan België. Vanmiddag wonnen de supporters een kort geding bij het Hooggerechtshof, dat zich kantte tegen het vonnis van datzelfde Hof, begin maart, om de uitlevering wel toe te staan. De rechter oordeelde dat de advocaten van de supporters het gelijk aan hun zijde hebben met hun stelling dat er technische fouten in de rechts gang zijn gemaakt. De Belgische overheid moet nu kiezen: of hoger be roep tegen deze uitspraak aantekenen bij de „Lawlords" van het Hoger huis (een instantie vergelijkbaar met de Hoge Raad in Nederland) of een nieuw uitleveringsverzoek doen. Algelopen zondag had M niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van circa 1' 50.000,- jy-yr-rP) Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan. vJ/Tv*-'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17