Boom en plant in 't zonnetje Toeristen komende weekeinden en masse naar kust en bollen Nieuwbouw bij Soefi-tempel in Katwijk Zegereeks Valken onderbroken PAGINA 16 :LEIPSCH DAGBLAD Van vrijdag 17 tot en met zondag 26 april staat Boskoop in het teken van de unieke boomkwekerijtentoonstelling Flora Nova. De expositie wordt georganiseerd door de Koninklijke Vereniging van Boskoopse Culturen, die onlangs haar 125-jarig bestaan vierde. Wat er te zien is: azalea's, rododendrons en andere bloeiende en groene heesters. Verder vele soorten coniferen, vaste planten, bodembedekkers, klimplanten, prachtige rozen en laan- en parkbomen. En alles in bloei. De mogelijkheid bestaat ook om een rondvaart langs de Boskoopse kwekerijen te maken, georganiseerd door de VVV. Prinses Margriet opent donderdag Flora Nova door het dopen van een nieuwe struikroos die haar naam zal dragen. De beurshal Florida ligt aan de A.P. van Neslaan 1-3, vlakbij de hefbrug in Boskoop. De tentoonstelling is dagelijks open van 's ochtends tien uur tot 's avonds tien uur. Alleen op zondag gaan de deuren pas om twaalf uur open. BOSKOOP - Na tien jaar laat een van 's werelds be kendste boomkwekers centra weer eens van zich horen. In Boskoop wordt hard gewerkt aan de voor bereidingen van de ten toonstelling Flora Nova. De vijftig deelnemers zul len laten zien waar ze de afgelopen jaren mee bezig zijn geweest. de naar wat er allemaal gebeurt. Midden in de zaal staan drie berken waar men de top uit heeft gezaagd. Anders konden ze niet in de hal.. Baelde: "Die berken moeten eigenlijk weg, want zo is dat geen gezicht. Bovendien hoort het ook niet dat er van bo men zomaar stukken worden af gezaagd. Misschien valt het straks als de rest van de planten er om heen staan wel mee, maar als het aan mij ligt gaan ze eruit". Vervolgens legt de hoofdarran geur uit wat zijn werk eigenlijk Prinses Margriet opent Boskoopse boomkwekerstentoonstelliiig Flora Nova door Sjaak Blaazer Bij het opzetten van een boom kwekerijtentoonstelling zoals Flora Nova komt heel wat kij ken. Voordat de bezoekers er kunnen ronddwalen, is er door tientallen mensen duizenden uren werk verzet. Verantwoorde lijk voor het totaalarrangement van de expositie is de Hazers- woudse bloemist Dick Baelde (37). Hij zorgt ervoor dat de kwe kers die meedoen aan Flora No va hun produkt in een omgeving kunnen tonen waar de bomen en planten het beste tot hun recht komen en de tentoonstelling in feite één groot binnenshuispark wordt. "Ach, hoofdarrangeur is een beetje een beladen woord", zegt Dick Baelde, terwijl hij zijn ogen laat dwalen door de grote ruimte van de Boskoopse beurshal Flo rida waar de voorbereidingen in volle gang zijn. Herhaaldelijk ko men mensen bij hem met tal van problemen en kritisch kijkt Bael- is: "Het is mijn taak te zorgen dat het geheel iets moois wordt. Mijn grootste probleem is het de in zenders allemaal naar de zin te maken". Baelde probeert de ver schillende plekjes zo in elkaar te laten overlopen dat het c n gc heel wordt. Ook heeft hij de grondvorm van de tentoonstel ling ontworpen Werd tien jaar geleden veelal gebruik gemaakt van ronde vormen, dit keer is het arrangement meer rechtlijnig. Hij heeft in het grondplan ge speeld met verhogingen in rech te en driehoekige vormen. Baelde is al zo'n anderhalfjaar geleden met de voorbereidingen van Flora Nova begonnen. "Je moet je daar niet te veel van voorstellen, maar ik ben na gaan denken over de opzet. Je hebt met een beperkte ruimte te ma ken. omdat de tentoonstelling wordt gehouden in een hal met daarbij twee grote tenten. Ik moet er voor zorgen dat de be zoekers niet te snel alles hebben gezien en binnen de kortste ke ren weer buiten staan. De men sen moeten zo lang mogelijk lo pende worden gehouden zodat ze de produkten allemaal goed kunnen bekijken. Ook moeten ze niet te snel zijn uitgekeken op de bomen. Daarom heb ik gewerkt met bruggetjes, waterpartijen en komen er fonteinen in de vijver tjes". "De paden heb ik zo aangelegd dat de bezoekers de tentoonstel ling van verschillende kanten kunnen bekijken. Het is niet zo dat een tuintje alleen aan de voorkant mooi is en. aan de ach terkant lelijk. Ik heb ook gepro beerd eenrichtingsverkeer langs de stand te maken. Bewust heb ik het zo gemaakt dat ze alles twee keer te zien krijgen. De plannen van alle inzenders heb ik al gezien, maar in de praktijk is het best wel lastig om het ie dereen naar de zin te maken". Spandraden Baelde wordt regelmatig ge confronteerd met tal van onvoor ziene problemen. In de tent ble ken diverse spandraden te zitten, die soms dwars door iemands ruimte heen liepen. In overleg met vier andere inzenders moet daar dan weer een oplossing voor worden gevonden. Dick Baelde is min of meer toevallig in het arrangeren te recht gekomen. Na zijn opleiding aan de vakschool voor bloem- sierkunst in Den Haag is hij in de bloemisterij gaan werken. Na een paar jaar begon hij in Hazers- woude een bloemenwinkel. Die heeft hij nu nog steeds en hij is daar bijzonder trots op. Vandaar dat de bloemenliefhebber een beetje voorzichtig omspringt met de publiciteit rond zijn ar rangeurschap. "De mensen in mijn dorp denken misschien snel dat ik alleen het grote werk doe. Mijn winkel is echter heel belangrijk. Ze moeten niet ver onderstellen dat ik er niet meer ben voor het verkopen van een goedkoop plantje in mijn zaak". Koeweit Veel werk heeft hij van de Plant Propaganda Holland (PPH) en op die manier komt hij ook vaak in het buitenland. Niet alleen heeft hij in Europa stand jes in tentoonstellingen gehad, maar ook arrangeerde hij in Sa- oedi Arabië en Koeweit. Een to taalarrangement zoals nu in Bos koop betekent echter voor hem het grote werk. Een opleiding heeft hij voor dit soort zaken niet gehad. "Een beetje gevoel voor kleur en lijn, dan rol je er vanzelf in", zegt-ie bescheiden. Hij maakte gekke dingen mee en vervulde wonderlijke op drachten. Onlangs moest hij in het Congresgebouw in Den Haag op het toneel een berm maken, waarin tal van wilde plantjes voorkwamen. Het voorbeeld zo als het moest worden, stond op de omslag van het boek Linten en Landschap. Dat boek moest worden aangeboden aan de mi nister van verkeer en waterstaat, N. Smit-Kroes. Alleen bloeiden er toen nog geen boterbloemen en papavers, terwijl die wel.goed zichtbaar waren op de omslag. "Ik heb toen gebruik gemaakt van zijden papavers. Dat druist natuurlijk in tegen de hele bloe misterij. Op één man na heeft niemand er iets van gemerkt". Bewondering Van Flora Nova ligt hij niet wakker. Een paar dagen voor de officiële opening beleeft-ie de drukste tijd. Alles moet zijn inge plant en in bloei staan. Baelde heeft bewondering voor de kwe kers die er in slagen alle planten tegelijk in bloei te krijgen. "Een hels en moeilijk karwei. Jaap Verkade van de PPH is daarin een meester". Als Dick Baelde dit vertelt, wordt hij voor de tiende keer in een half uur gestoord door kwe kers die iets willen vragen. Dit keer komt er een horde padvin ders helpen om de houten vlon ders en bruggetjes te schilderen. En weg is-ie weer. "Het is nu nog rustig. Moetje me de laatste twee dagen voor de opening hier eens zien. Niet te filmen". VVV in problemen door gebrek aan huurkamers De Katwijkse VVV-directeur K. Verplancke: "Het aantal aantal particulieren dat nog kamers verhuurt loopt Volgens W. Rovers, directeur van langzaam maar gestaag terug"(foto Wim Dijkman) de VW-Noordwijk, begint de KATWIJK - De stichting Murad Hasil heeft het plan voor de uit breiding van het complex van de Soefi-tempel in Katwijk aangepast. De oppervlakte van de wachters woning met slaapaccommodatie die de stichting op het terrein in de zuidduinen wil bouwen, is in de nieuwe versie teruggebracht. Ook wordt voorgesteld de bebouwing op een andere plaats op het terrein te realiseren. Daardoor is het nieu we onderkomen vanuit het omlig gende natuurgebied niet meer zichtbaar. Volgens een advies van de ge meentelijke dienst openbare Files op A44 door defect aan brug HAARLEMMERMEER - Een defect aan de brug over de Ringvaart bij Sassenheim heeft gisteravond enige tijd voor een verkeerschaos gezorgd op de rijksweg Amsterdam-Den Haag (A44). Het verkeer is ge durende een uur omgeleid via de afslag De Kaag, Abbenes en Lisse. Volgens een woordvoer ster van de politie van de Haar lemmermeer kwam de ver keersstroom weer op gang na dat de omleidingsroute een maal was aangegeven. De brug is uiteindelijk met de hand dichtgedraaid. Het scheep vaartverkeer was vanmorgen nog altijd gestremd. werken is het bouwplan uit stede bouwkundig en landschappelijk oogpunt aanvaardbaar. Het plan wordt morgenmiddag behandeld door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, grondbedrijf en openbare werken van de kust plaats. Het oorspronkelijke bouwplan van de stichting werd vorig jaar door een meerderheid van deze raadscommissie zwaar bekriti seerd. Vooral CDA en WD waren van mening dat de stichting zich in het natuurgebied zou moeten hou den aan de voorschriften in het be stemmingsplan. Dat staat slechts de bouw van een dienstwoning van beperkte afmetingen toe. Murad Hasil had echter behalve voor een wachterswoning ook een aanvraag ingediend voor de bouw van een gastenverblijf met zeven slaapkamers. VVD-fractievoorzit- ter J.G. van Paridon merkte bij de behandeling van dit bouwplan in juni van het vorig jaar op dat het Soefi-complex daarmee erg veel zou gaan lijken op een horeca-gele- genheid. Ook voor de uitvoering van het nieuwe bouwplan op het terrein van de Soefi-tempel moet het be stemmingsplan overigens worden gewijzigd. De wachterswoning en de slaapaccommodatie zijn nog al tijd 2,5 meter hoger dan volgens DUIN- EN BOLLEN STREEK - In de duin- en bollenstreek wordt de ko mende drie weekeinden (Pasen, bloemencorso erj 1 mei-viering) een topdrukte verwacht. De VVV-direc- teuren in deze streek hou den er nu al rekening mee dat veel toeristen voor een slaapplaats moeten worden doorgestuurd. Vooral in de particuliere verhuursector wordt gevreesd voorx een nijpend tekort aan kamers. het bestemmingsplan is toege staan. Voordat het bouwplan kan wor den uitgevoerd zal verder ook de Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) toestemming moeten geven omdat de Soefi-tempel in een wa terwingebied ligt. Verder moet ad vies worden ingewonnen bij de in specteur van de volksgezondheid. Mocht daaruit blijken dat door de bouwactiviteiten voor de water winning schadelijke verontreini ging zou ontstaan, dan is ook een verklaring van geen bezwaar van het dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland noodzakelijk. drukte nu al op gang te komen. Voor het paasweekeinde is in bad plaats reeds 90 tot 95 procent van alle beschikbare ruimte volge boekt. "Het ziet er naar uit dat het mooi weer wordt. Dat betekent dat ook nog eens veel mensen op de bonnefooi naar Noordwijk zullen komen. Ik houd rekening met een volle bak", aldus Rovers. Ook in Katwijk en Lisse zijn na genoeg alle beschikbare overnach tingsadressen voor de Pasen reeds volgeboekt. "Het wordt hartstikke druk", voorspelt ook K. Verplanc ke van de Katwijkse VW. In Lisse was gisteren volgens WV-directri- ce Schipper alleen nog ruimte in de hotels. Vorig jaar beleefde de bollen streek een ongekend rustige Pa sen. De feestdagen vielen toen niet alleen vroeg in april, het was bo vendien koud en mistroostig weer, zodat veel toeristen wegbleven. Rovers: "Dat zal nu zeker niet het geval zijn. De bollenvelden zien er straks kleurrijk uit. Bij mooi weer zullen er bovendien veel dagjes mensen deze kant opkomen". Gekkenhuis Rovers en Schipper verwachten dat het tijdens het corsoweekein- den (25 en 26 april) zo mogelijk nog drukker zal worden. "Ik sluit niet uit dat er dan records worden ge broken. Het zal een gekkenhuis worden", zegt Rovers. Dit jaar wordt tijdens het bloem bollencorso van de bollenstreek in de avonduren voor het eerst met verlichte praalwagens gereden. De verlichte wagens zullen op zater dag 25 april 's avonds te bewonde ren zijn op de Noordwijkse Wilhel- mina-Boulevard. Ook de zondag daarop staan de praalwagens daar nog opgesteld. Rovers gaat ervan uit dat een en ander een extra aan trekkingskracht op het publiek uit oefent. "Behalve de vele toeristen DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg - Lezing over Egyptische graven, mummiekisten en dodenpapyn (Engel stalig). 20 uur. Kapelzaal K&O. Oude Vest 45 - Film 'The Osterman Weekend', 20.15 uur. Schouwburg, Oude Vest 45 - Optreden Herman Finkers om 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Mattheus Passion door chr. oratoriumvereniging Ex Animo, 19.30 uur. Rijksmuseum van Oudheden, ingang Papengracht 29 - Lezing 'Ancient Egyp tian tombs, coffins and funerary papyri', 20 uur. uit het buitenland, zullen bij goed weer ook dan weer veel dagjes mensen uit eigen land naar de bol lenstreek trekken", veronderstelt de VW-directeur. In het weekeinde rond 1 mei worden vooral veel buitenlandse toeristen verwacht. De VW-direc- teuren rekenen erop dat met name inwoners uit West-Duitsland, Bel gië en Frankrijk - die zoals gebrui kelijk een vrije dag hebben op de dag van de arbeid - naar de bollen streek koers zetten. De meeste buitenlanders zullen traditiegetrouw weer uit West- Duitsland afkomstig zijn. De Lisse- se VW-directrice merkt op dat het aantal Fransen dat heeft geboekt opvallend groot is. De Katwijkse VW-directeur vindt daarentegen het grote aantal Engelsen dat de komende weken een bezoek aan de bollenstreek brengt opmerkelijk.- Verplancke schrijft dat toe aan de reclamespots van een touroperator op de Engelse Qommerciële televi- Problemen Het steeds teruglopende aantal particulieren dat kamers beschik baar stelt voor de verhuur aan toe risten plaatst de WV-directeuren voor extra zorgen. Rovers: "We krijgen steeds meer telefoontjes van mensen die zeggen dat ze er mee stoppen, terwijl de vraag naar kamers bij particulieren juist toe neemt". De directeur heeft zijn hoop erop gevestigd dat veel Noordwijkers zich alsnog beden ken en een kamer beschikbaar stel len. Volgens Schipper zijn er voor de teruglopende verhuur van kamers diverse oorzaken aan te wijzen. Volgens haar speelt onder meer een rol-dat de woningen die tegen woordig worden gebouwd - en veel kleiner zijn dan vroeger - zich niet meer lenen voor verhuur aan toe- Oud katholieke kerk, Zoeterw. singel/ hoek Cronestijnkade - Oecumenisch avondgebed, 19.00-19.30 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 - Ar tistiek café met sopraan Caroline van Oyen, 20.30 uur. Muzenhof, Gordijnsingel 3 - Lezing over woningbouw in China, na jaarvergade ring Leidse afdeling van Niria, 20 uur. Scheppingskerk, Van Poelgeestlaan - Muziekspel rond passie en pasen door Petra Gospelkoor, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis, Noordbuurtseweg - In spraakavond bewoners Zuidbuurt over terrein Zonnegaarde, 20 uur. WOENSDAG Leiden Dienstencentrum, Hogewoerd 65 - Rommelmarkt, 10 tót 16 uur. risten. Een andere belangrijke fac tor is volgens haar het feit dat veel vrouwen tegenwoordig werken en geen tijd meer hebben om ook nog eens kamers te verhuren. "En dan de jongeren", vult Verplancke aan, "die laten zich zoals vroeger niet meer een, tweè drie uit hun kamer zetten om ruimte te maken voor toeristen". LEIDEN - In de vierdeklasse B (zaterdag) werd de zegereeks van Valkeo'68 door titelkandidaat Flo- reant wreed onderbroken. Op ei gen veld werden.de Valkenburgers met 1-3 op hun plaats gezet. Voor schoten heeft weinig moeite gehad met Hazerswoudse Boys. Met 3-1 werd de rode lantaarndrager door Voorschotenaren nog dieper in de zorgen gedrukt. Valken'68 - Floreant 1-3. Het is bij Floreant bekend dat Valken een stevige pot degradatievoetbal kan spelen, getuige de laatste overwin ningen. Daarom liet de nummer twee achter koploper Leiden niets aan een toeval over. De Bodegra- vense ploeg trok daarom ten aan val en zag Peter Loef het openings doelpunt scoren. Nadat de laatste man van Floreant, Henk van Veen, een inzet van Valkenburger Hans Vijgeboom van de lijn had gehaald, voerde Kees Fransen de score naar 0-2 op. Na de doelwisseling trof Vijgeboom dan wel doel en het zag er nog gunstig uit voorde thuisclub (1-2). Fransen maakte echter met een tweede treffer aan alle Valken- burgse illusies een einde (1-3). Voorschoten - Hazerswoudse Boys 3-1. Een sterker Voorschoten heeft vrijwel de gehele wedstrijd gedomineerd. Marcel Rosier ge bruikte als eerste goed zijn hoofd voor de gastheer, maar Hazers woudse Boys liet via Gerard van der Haas nog even de tanden zien (1-1). Voorschotenaar Rob Snel be dacht voor rust evenwel snel een antwoord en in de tweede helft maakte ploeggenoot Frits Breed- veldt het karwei af (3-1). De thuis ploeg hield de poort daarop geslo ten en de Boys kwamen niet meer in het stuk voor. (Per abuis zijn bovenstaande wed strijdverslagen in een deel van onze edi ties gisteren niet opgenomen. Wij bieden de lezers hiervoor onze verontschuldigin gen aan). Arrangeur Dick Baelde: "Een beetje gevoel voor kleur en lijn, dan rol je i

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16