Flat aan Agaatlaan krijgt ingrijpende opknapbeurt Werkloosheid in regio is afgelopen maand gedaald leidsch m dagblad: Plan van woningbouwvereniging Leiden DINSDAG 14 APRIL 1987 LEIDEN - De Woningbouwvereniging Leiden (WBL) wil de flat aan de Agaatlaan een drastische opknapbeurt geven. Het is de bedoeling dat daarbij niet alleen achterstallig onderhoud aan de woningen wordt verricht, maar ook het leefklimaat rond de flat wordt verbeterd en de 'sociale controle' wordt verhoogd. Om dat te bereiken, wil de WBL de als veel andere flats in Nederland: entree's wat kleinschaliger maken. Onder en rond de flat zouden bo vendien 50 nieuwe woningen moe ten worden gerealiseerd. Ook bewoners voelen zich nauwelijks meer verantwoordelijk voor het to tale gebouw en de woonomgeving. De sociale controle is gering, i denkt de woningbouwvereniging door vandalen vrij spel hebben en erover om weer - part-time - huis- uiteindelijk de flat en de omgeving meesters aan te trekken. De WBL achteruit gaan. hoopt de plannen die naar schat ting zes miljoen gulden kosten te kunnen verwezenlijken zonder dat de woonlasten voor de huurders stijgen. de Pas: Directeur A. Mulder van de Wo ningbouwvereniging Leiden stelt dat de ruim 15 jaar oude flat Projectleidster O. v; "De flat krijgt op die slechte naam. Het tekort aan hui zen in Leiden is nog steeds groot, zodat we niet te maken hebben met leegstand. Wel wordt het ver loop steeds groter, waardoor bewo ners zich nog minder verantwoor- bouvvd op een bij de flat gelegen plantsoen, worden garages onder gebracht. Deze garages zijn in prin cipe bestemd voor de bewoners van de Agaatflat. Als de huizen klaar zijn, kunnen de huidige gara ges onder de flat worden 'omge bouwd' tot - in totaal 13 - wonin gen. Doordat er straks ook mensen zullen wonen op de begane grond, wordt de sociale controle rond de flat beter en zal er ook vanzelf meer toezicht zijn op de nieuwe gara ges". Een ander belangrijk onderdeel van het plan is het verleggen van de Agaatlaan. Een van de bezwa ren van de flat is dat de huidige toegang slecht is. Bewoners moe ten door smalle corridors en erva ren die als onveilig. Als de gemeen te bereid is de Agaatlaan te ver plaatsen naar de 'achterkant' Agaatlaan lijdt aan hetzelfde euvel delijk gaan voelen voor de flat. Het Leerlingen van de Leidse streekmuziekschool en de Jugend Musikschule uit Freiburg gaven gisteravond e concert in de Tafehzaal in het Rijksmuseum van Oudheden. De Duitse leerlingen zijn enkele dagen op bezoek het kader van een uitwisseling. Vorig jaar herfst vertoefde de Leidse muziekschool enkele dagen in Freiburg. Het weerszijden concert stond onder leiding van Henning Nordmeijer, onder de luisteraars bevond zich onder anderen burge- de bewoners meester Goekoop. (foto Jan gevaar bestaat dat de Agaatflat op deze wijze in een vicieuze terecht komt en steeds verder achteruit gaat". Vriendelijk Om die vicieuze cirkel te door breken, wil de woningbouwvereni ging het flatgebouw wat 'vriende lijker' maken. Allereerst zal nor maal achterstallig onderhoud aan de woningen worden verricht, de gevels worden geïsoleerd en dub bele beglazing wordt aangebracht. Het is de bedoeling dat dit werk nog dit jaar begint. Dit jaar wil de WBL voorts plannen indienen voor de bouw van 36 woningen aan de Turkooislaan en Agaatlaan. Deze zouden dan in de loop van 1988 moeten worden gebouwd. Die woningen maken deel uit van het verbeteringsplan. Mulder: "Onder de woningen, die in blok- de flat, zou dit probleem zijn opge- jes van drie zullen worden ge- lost. De entree ligt dan dichter bij de straat en zou van meer glas kun nen worden voorzien en dus 'ope ner en veiliger' worden. Volgens Mulder wordt er in ambtelijke kring positief aangekeken tegen deze - vrij kostbare - operatie. De politiek heeft zich er echter nog niet over uitgelaten. Glas De galerijen zelf zullen daarente gen minder toegankelijk worden gemaakt. Nu heeft iedereen - ook een niet-bewoner - nog vrij toe gang tot de galerijen. Die zijn bo vendien over de hele lengte bereik baar. Als het plan wordt uitge voerd, komt daar verandering in. Volgens Mulder zal de flat in fei te in stukjes worden opgedeeld. Op de galerijen worden schermen aan gebracht, zodat vanuit de verschil lende entree's telkens maar een aantal woningen is te breiken. Bo vendien komen er op de toegangs deuren naar de galerijen sloten, die alleen door de bewoners kunnen worden geopend. Ongewenste be zoekers worden op die manier bui ten gehouden. Voordeel van het in stukjes 'op delen' van de flat, is volgens Mul der dat de flat een minder massaal karakter krijgt. "Nu kunnen men sen nog elke toegang kiezen die ze willen en desnoods over de hele lengte van de galerij lopen. Straks zal dat niet meer kunnen. Er ont staan dan op elke verdieping 'blok- vijf of zes woningen ter de entree, waarbij ar van één toegang gebruik kunnen maken. Ook dat verhoogt de sociale controle", meent WBL-directeur Mulder. Naast de vier bestaande, inwen dige liften, wil de woningbouwver eniging bij elke entree een tweede lift aanbrengen. De liftschacht wordt bij wijze van spreken tegen de buitenkant van het gebouw 'aangeplakt'. "Die tweede lift is no dig. We kunnen het bejaarden of mensen die moeilijk ter been zijn niet aandoen om trappen te lopen de eerste lift uitvalt". Huismeester De woningbouwvereniging denkt er ook over om de 'huis meester' weer terug te halen. Bij el ke entree zou dan een kantoortje annex woning voor zo'n beheerder moeten komen. De huismeesters zouden, behalve toezicht houden, ook klusjes moeten opknappen voor bewoners. Waarschijnlijk zullen het part-ti me krachten worden. "Vier full-ti me huismeesters, dat zou veel te duur zijn. Die mensen moeten in principe worden betaald uit de ser vicekosten. Die zouden hierdoor veel te hoog worden", stelt Mulder. Overigens begint het rijk binnen kort experimenten met het inscha kelen van huismeesters bij flats. Het ministerie van justitie stelt subsidies beschikbaar aan woning bouwverenigingen zodat deze der gelijke toezichthouders kunnen in huren. De WBL probeert zo'n sub sidie in de wacht te slepen voor de Agaatflat. Het verbeteringsplan kost naar schatting in totaal zes miljoen gul den, exclusief de bouw van de ex tra woningen; die worden volledig door het rijk betaald. Mulder ver wacht niet dat de woonlasten van de huurders zullen stijgen wanneer het project is uitgevoerd. "Welis waar zullen de servicekosten om hoog moeten. Daar staat echter te genover dat de stookkosten dalen wanneer de Agaatflat - als eerste flat in het Morskwartier - wordt aangesloten op stadsverwarming. De huidige, betrekkelijk onrenda bele gasketels kunnen dan ver dwijnen. De WBL onderhandelt met het Energiebedrijf Rijnland over een aansluiting van de Mors- wijk op het stadsverwarmingsnet. Volgens Mulder is het zo goed als zeker dat dit doorgaat. De bewoners van de Agaatlaan staan in meerderheid positief te genover de plannen, zo is uit een enquête gebleken. Ruim driekwart van de mensen die het enquêtefor mulier hebben teruggestuurd zag wel wat in het 'opdelen' van de flat. Ook de plannen om de Agaatlaan te verleggen, huismeesters aan te stellen en de garages te verplaat sen, kunnen op een ruime steun re kenen. LEIDEN/LISSE - De werkloos heid is afgelopen maand in deze re gio verder gedaald. In vergelijking met vorig jaar bedraagt de daling acht procent. De werkloosheid on- Songfestival Ze zijn er nog in ruime mate. Goede doelen. Daarbij horen mensen die zich in het zweet werken en elk vrij uurtje beste den aan het inzamelen van geld voor de nooddruftigen onder ons. Daarbij worden alle midde len aangesproken. De vrijwilli gers staan op de Haarlemmer straat te collecteren, halen oude kranten op, houden rommel markten en ga zo maar door. Daarnaast worden artiesten ge vraagd om op te draven op shows en festivals. Ook in Leiden worden in de komende tijd getracht op deze wijze wat geld te verzamelen voor goede doelen. Landelijke acties, die bovendien op televisie worden uitgezonden, krijgen zonder al teveel problemen me dewerking van bekende arties ten. Televisie levert immers pu bliciteit op en dat is weer goed voor de platenverkoop en de ga ges. Voor niets gaat de zon op. Op regionaal gebied ligt allemaal wat anders en zijn de zogenaam- dè bekende Nederlanders wat minder makkelijk te porren voor liefdadige acties. Daarom wor den er wedstrijden voor ama teurs georganiseerd. Maar ook die zijn niet zo makkelijk op het podium te krijgen. In Leiden kunnen aanstaande beroemdheden op 13 juni hun kunsten vertonen in een songfes tival die wordt gehouden in de Leidse Schouwburg en strijden om de Wenchi wisselbokaal. Op die datum wordt de Nacht van Wenchi gehouden. Wat is Wen chi?, vraagt u zich af. Dat is een plaatsje in Ghana waar een hos pitaal is gevestigd voor mensen die lijden aan rivierblindheid. Dat is een ziekte welke wordt veroorzaakt door een larve die zich ophoudt in de vruchtbare delen van de rivieren van West en Centraal Afrika. Grote bevol kingsgroepen moeten hiervoor vluchten. Er is wel een genees middel, maar dat kost geld. Op het Academisch Zieken huis is een groep actief onder de naam Project Wenchi Hospitaal en die al enige tijd geld ophaalt voor het bestrijden van de ziekte. Op dit ogenblik zijn ze bezig met het repareren van een ambulan ce die als rijdend hospitaal dienst gaat doen. Het is de be doeling dat deze op dezelfde dag waarop de Nacht van Wenchi wordt gehouden, ingescheept wordt naar Afrika. In Wenchi kunnen ze echter nog wel wat geld gebruiken. Dus vandaar het lumineuze idee van een songfes tival. Maar wat is een songfestival zonder deelnemers? Niets en juist deze moeten zich nog wel aanmelden. Informatie daarover is te krijgen onder telefoonnum mer 262989. Vreemd genoeg wor den niet alle Leidenaren uitgeno digd om hun kunsten te verto nen. Alleen zangers en muziek groepen die op een of andere ma nier een band hebben met het AZL of universiteit mogen mee dingen naar de wisselbokaal. "Vooral deelname van vakgroe pen, disputen, verenigingen, stu dentenhuizen, jaarclubs wordt toegejuicht", zo staat in de aan kondiging. Waarom wordt de deelname beperkt tot de universitaire lie den onder ons? Medeorganisator Walter Schrader: "We waren an ders bang dat we teveel deelne mers zouden krijgen". Nou ja. Eerst de doelgroep be perken en dan klagen over te weinig deelnemers. We beginnen ons eigenlijk een beetje zorgen te maken over het gezonde ver stand van onze universitaire me demens. Kan daar geen liefdadi ge actie voor worden begonnen? Trafohuisje Het is niets dat we eens een stuk je hebben gewijd aan de obsta kels waarmee de gemeente haar burgers opzadelt, maar er zijn di rect mensen die denken dat ze daar hun voordeel mee kunnen doen. Afgelopen woendsdag ver telden we het verhaal van de heer Zwagerman die klaagde over een stuk verhoogde trottoir dat vlak voor zijn deur is aange bracht en waardoor de bezoekers van het winkelcentrum de Ste- vensbloem vlak langs zijn raam moeten lopen. Een toekomstige Stevenshof- bewoner G. van Schie heeft het voorbeeld aangegrepen om bij ons aan te kloppen voor zijn per soonlijke problemen. Hij klaagt over een trafohuisje dat vlak voor zijn nog te betrekken huis aan de Charley Tooropweg staat. "Toen ik met mijn vrouw ging kijken dachten we dat het een bouwkeet was en veronderstel den dat die wel snel weg zou gaan. Navraag heeft uitgewezen dat het geval blijft staan. Dat is echt ongelofelijk, want het is een enorm ding van wel twee bij twee meter. En dan is het nog eens 1.75 meter hoog. Hoe ze dat in hemelsnaam twee en een hal ve meter van mijn raam hebben kunnen neerzetten weet ik niet. Vanuit mijn woonkamer zou ik eigenlijk zo de Charley Toorop weg af kunnen kijken", zegt Van Schie. Nu heeft hij in elk geval riant uitzicht op het betonnen opstakel. Volgens Van Schie hadden ze de kolos ook ergens anders kun nen neerzetten, bijvoorbeeld te gen een blinde muur even ver derop. Medewerker van directie ruimtelijke ordening, W. Smits, begrijpt dat de familie Van Schie niet blij is met het huisje. "Dat zijn wij ook niet, maar we moe ten het ding toch kwijt. Ik neem tenminste aan dat de bewoners gas, elektriciteit, verwarming en telefoon willen hebben. De meeste trafohuisjes kunnen wij wel uit het zicht werken, maar deze niet en daar is niemand na tuurlijk blij mee". De kans dat het huisje ver plaatst wordt moet als heel klein worden beschouwd. "Natuurlijk moet je nooit nooit zeggen, maar ik denk niet dat de gemeente daarvoor extra kosten gaat ma ken. Voor het geld dat daar mee gemoeid is, kun je bijna een nieuwe woning bouwen. De eni ge mogelijkheid was geweest om tijdens de inspraakrondes be zwaar tegen de plaats van het huisje te maken. Dat is toen niet gedaan. Van Schie heeft dus wei nig verhaalmogelijkheden. De enige mogelijkheid is het in de arm nemen van een jurist en een rechtzaak te beginnen", zo legt Smits uit. De Leidenaren weten nu welke weg bewandeld dient te worden als ze door de gemeente met een sta-in-de-weg worden geconfron teerd. Miss Naast een songfestival is er in Leiden een Miss Broadway Ver kiezing, die wordt gehouden in de gelijknamige discotheek aan de Breestraat. Uiteraard is de op brengst hiervan voor een goed doel, namelijk voor de Stichting Gehandicapten. Een gebrek aan deelnemers is echter ook hier een nijpend probleem. Natuur lijk hoopt organisator Lucas Riethoven dat het vrouwelijke schoon veel mensen zal trekken. Maar ja, dan moet je wel die vrouwen zo gek krijgen. In een brief vraagt Riethoven om publiciteit. Volgens hem komt het evenement ernstig in gevaar bij onvoldoende inschrij ving. "Het niet doorgaan bete kent weer dat de Stichting Ge handicapten geld zal mislopen dat ze zo hard nodig heeft", zo schrijft Riethoven. Vrouwen die willen meedoen aan de miss-verkiezing, die op 26 april wordt gehouden, kunnen informatie krijgen en zich in schrijven bij Lucas Riethoven (071 - 212734) der jongeren nam nog sterker af. Bij de jongens tot en met 22 jaar verminderde het aantal werklozen met 17 procent, bij de meisjes met 25 procent. De directeur van het arbeidsbu reau Leiden, C. Tibbe, constateert dat de daling van de cijfers gestaag doorgaat. "Het is niet zo dat de werkloosheid vermindert door de plotselinge komst van een bedrijf dat tientallen werknemers nodig heeft, maar uit de hele regio stijgt de vraag. Die vraag loopt door vrij wel alle sectoren van het bedrijfsle- Bij de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse zijn in maart 568 nieuwe vacatures aangemeld. Deze zijn waarschijnlijk voor een deel toe te schrijven aan economische groei (winkelpersoneel en industrie) en voor een deel aan seizoensinvloe den (in de horeca en in de bouw). De seizoensinvloeden zorgden afgelopen maand ook voor een aanzienlijke daling van de werk loosheid. In Leiden nam die bij de mannen met 163 af, in Lisse met 75. Alleen in de landbouw ontstond in maart een lichte stijging van de werkloosheid. Bij de vrouwen daalde de werk loosheid eveneens. In Leiden von den 114 vrouwen een baan, in het rayon Lisse 16. Ook voor schoolverlaters is de marktsituatie verbeterd. Het aantal werklozen in deze groep bedroeg in maart 302. In 1985 bedroeg dat aantal in deze tijd van het jaar nog 578, in maart 1986 nog 442. febr. 1987 maart 1987 febr. 1987 Alkemade 144 Katwijk 614 Leiden 3967 Leiderdorp 341 Oegstgeest 226 Rijnsburg 99 Valkenburg 30 Voorschoten 277 Warmond 62 Zoeterwoude 79 Overige Rayon Leiden 5839 Hillegom 226 Lisse 219 Noordwijk 380 Noord wijkerhout 145 Sassenheim 143 Voorhout 85 Overige Rayon Lisse 1198 Totaal Gewest 7037 3628 3498 Freewave LEIDEN - Voor de 43ste keer is gisteren Radio Freewave uit de ether gehaald. Door de Radio Con trole Dienst werd in samenwer king met de politie de gehele zend- installatie in beslag genomen. Dit maal zond Freewave van een flat gebouw aan de Verdistraat in Lei den Zuid-West. Voorheen had de piraat altijd de Merenwijk als uit- zendplaats. Een 34-jarige Leide- naar is proces verbaal aangezegd. ADVERTENTIE Wijziging ophalen huisvuil i.v.m. Goede Vrijdag. De mini-containerwijk van vrijdag 17 april (Goede Vrij.) wordt opgehaald op donderdag 16 april. Leiden op z'n Paasbest, met uw hulp lukt het.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13