Lamsvlees, een nog altijd zeer ondergewaardeerde delicatesse PAASAAN BIED NGEN PIANO'S - ORGELS W. BARNING ETEN EN DRINKEN Paaseieren Moutig biertje Molen om zelf graan te malen vanMuijen Brillen DINSDAG 14 APRIL 1987 PAGINA II Vijfjaar geleden trokken wij in oktober door Noord-Griekenland, Macedonië en de bergen van Epirus. Op een koude avond kwamen we terecht in een dorp, dat ergens in de eenzaamheid tegen een berghelling aangeplakt hing, wij vonden onderdak en wilden wat eten. Nu hadden wij al langer dan een week schaap gegeten, schapesoep, vette koteletten, vette schouder. Wij wilden nu wel eens iets anders, maar wisten dat de keuze niet groot zou zijn. Spiegeleieren, dachten we, die zijn er altijd, met brood en sla. Eieren? Men keek ons verbaasd aan. Wisten wij dan niet dat in oktober de kippen veel minder leggen? In het hele dorp was geen ei te vinden. Wij, verwende Westeuropeanen, levend met legbatterijen en vervaagde seizoenen, moesten ons neerleggen bij de natuur en bij de zoveelste schapekotelet met bonen. Het zal misschien vijfduizend jaar geleden zijn, dat er voor het eerst een toom wilde hoenders, hennen met een haan, binnen de omheining achter een huis werd gelokt en dat was, vermoedelijk, in Noord-India. Sindsdien is de mens gefascineerd geweest door het ei, zo glad, zo volmaakt van vorm, met daarbinnen in de goudkleurige dooier de kiem van nieuw leven, dat zich op een mooie dag luid piepend baan breekt. Het ei werd symbool van vruchtbaarheid en ontluikend nieuw leven in een nieuwe jaarcyclus. Wereld Griekse filosofen beschouwden het ei als afspiegeling van de wereld en de vier elementen waaruit die, naar hun inzicht, bestond: de harde schaal symboliseerde voor hen de aarde, het wit het water, de dooier net vuur en de luchtbel de lucht. En zo sacraal zagen sommigen, zoals de filosoof en wiskundige Pythagoras, het ei, dat ze nimmer eieren wilden eten. Maar zij vormden een uitzondering. Want door alle eeuwen heen en in de meest uiteenlopende culturen heeft men juist in het voorjaar eieren, véél eieren willen eten en ook voor ons, die toch het hele jaar zoveel eieren kunnen krijgen als we maar hebben willen, behoren eieren bij het grote lentefeest Pasen. Een oude, taaie traditie, met verschillende wortels, oude en jonge, magische maar ook praktische. In de oeroude magische denkwereld hoopte men na een uitputtende winter van kou en ontberingen nieuwe levenskracht en vooral vruchtbaarheid te verwerven door het eten van eieren als dragers van nieuw leven. Hierop berust ook het hardnekkige geloof dat eieren sexuele daadkracht zouden stimuleren (wat geen enkele wetenschappelijke grond heeft). De Romeinen vierden hun Nieuwjaar, dat op 1 maart viel, met het eten van onnoemelijk veel eieren, liefst heel zacht gekookt, zodat men ze moest uitslurpen. De eerste praktische oorzaak van de Paaseieren-traditie was dat kippen, die een natuurlijk leven leiden, in het voorjaar royaal gaan leggen, zodat er veel eieren waren waardoor ze goedkoop werden. De tweede praktische reden is ontstaan in de Middeleeuwen, toen de kerk nog streng was in haar vastenwetten en er vanaf aswoensdag, zes weken lang geen eieren gegeten mochten worden. Misschien ook omdat de Kerk eveneens geloofde aan de sexuele kracht van eieren, die men in de ingetogen vastentijd liever wat op de achtergrond hield? Tradities Die eerste eieren op Pasen, als er aan de lange vastentijd een einde kwam, waren een feest, en men ging zich aan eieren te buiten. (Een dorpsdokter in Twente vertelde mij eens. dat hij boeren kende, die voor veertig eieren op Pasen niet uit de weg gingen). In Frankrijk bood men de koning na de Paasmis een schaal aan met een pyramide van vergulde eieren. In Griekenland geeft men elkaar roodgeverfde eieren als de kerk uitgaat in de Paasnacht. In Oost-Europa is het beschilderen van Paaseieren één van de meest bekoorlijke vormen van volkskunst. En ook dat is een oeroude traditie: in prehistorische graven in Polen zijn beschilderde eieren gevonden. Een traditie die meeleeft met veranderende tijden. Ik heb in Roemenie prachtige Paasieren gezien, volgens de oude batik-methode beschilderd, waarop men niet alleen oeroude vruchtbaarheidssymbolen had aangebracht, maar ook christelijke, en daarnaast de sikkel en hamer, tractoren en rode sterren, als symbolen van de wereld waarin men daar nu leeft. WINA BORN In de omgeving van Purme- rend schudden de veehandela ren en boeren geregeld het hoofd. Al jaren worden hier de mooiste lammeren verhandeld en nog altijd blijkt lamsvlees in eigen land nauwelijks gewaar deerd. Ruim 70 procent van de lammeren gaat richting Parijs. Want anders dan de Neder landse consument, weet men in Frankrijk het Texelse lam wel op waarde te schatten. door Huub Klompenhouwer Mart Zeilemaker is een kleine sla ger in het Noordhollandse dorpje Neck. Van vader op zoon worden er al decennia lang lammeren ge slacht. „De markt in Purmerend is jarenlang de grootste lammeren- markt van Europa geweest. Het Beemsterlam is van oudsher een begrip. De lammeren werden van Texel aangevoerd als ze een maand of vier, vijf waren en werden dan nog nagevoerd op de zware klei grond van de Beemster. Juist die zware grond van de Beemster gaf die lammeren de extra mooie structuur." Dertig jaar geleden nog was het lam in de veeteelt meer de liefheb berij van de boer dan zijn handels- produkt. De gestegen vraag naar lamsvlees vooral vanuit Frankrijk echter maakte dat meer boeren schapen gingen houden. En met de explosieve export van het lams vlees kwam er ook de bemoeienis sen van de deskundigen van de landbouwhogeschool. Het Texelse ras had de kwaliteit van lammeren die heel snel op een goed gewicht waren, veel vlees hadden en bo vendien mooi vlees. Het grazen op de kwelders van de ooien, de vrouwtjesschapen, zorgde ervoor dat het vlees van zelfs het zuiglam al een heel licht zilten smaak had. Juist daarom zijn de texelaars ver uit favoriet bij de Fransen. Voorzichtig „We zullen in Nederland heel voorzichtig moeten omgaan met die kwaliteit", zegt Martin Zeile maker. „Een Texelse ooi heeft voor de produktie het nadeel dat zij maar twee lammeren per keer werpt. Finse schapen of de Zwarte Bles hebben gemiddeld meer lam meren. En dus zijn ze begonen die rassen met de Texelaar te kruisen. Dat lukt ook wel. Uit die kruisin gen hebben we nu Flevolanders en Swifters. Maar die zijn toch nog al tijd niet te vergelijken met de echte Texelaren. En voor de export naar Frankrijk is dat toch riskant. Want die Fransen vinden een Texels lam nog altijd superieur". Het echte Beemsterlam bestaat nu niet meer. In de Beemster lopen Texelse lammeren die de kwelders op het eiland nooit gezien hebben. Maar wat wel gebleven is, is de bij zonder mooie structuur van het vlees. In Nederland eten we per hoofd van de bevolking nog geen half pond lamsvlees per jaar. Waarom wordt er in Nederland gemiddeld genomen zo weinig lamsvlees ge geten? Zeilemaker heeft daar wel een verklaring voor. Niet alleen dat we in Nederland niet die eetcul tuur hebben, waar Frankrijk be-- De opkomst van de buitenlandse bieren en de aandacht van de klei nere biermerken is de grote brou wers niet ontgaan. Na veel uitpro beren kwam er een moutig biertje uit de Amstel- brouwketels, dat duidelijk anders smaakte dan het gewone Amstel-pilsje. Het werd Amstel 1870 gedoopt en voorzich tig op een beperkte groep liefheb bers uitgeprobeerd. De resultaten waren voor de brouwer goed ge noeg het bier ook inderdaad te lan ceren op de Nederlandse markt. Sinds 1 april ook in flesjes, nadat het bier eerder al voor de cafés op fust verkrijgbaar was. Het is iets duurder dan een gewoon flesje Amstel-bier. (fotoGPDi roemd om is, maar ook omdat lamsvlees de naam heeft penetrant van smaak te zijn en droog. Terwijl het tegendeel waar is. Het heeft te maken met de bereidingswijze. Zuiglam Zoals de landbouw in de eerste peulen en asperges de echte pri meurgroenten heeft, zo is het zuiglam de absolute delicatesse op vleesgebied. Een zuiglam is een lam dat tot vier maanden bij het moederschaap gelopen heeft en dus met moedermelk grootge bracht is. Omdat het daarnaast ook al leert grazen, zeggen kenners er wel de afkomst in terug te proeven. Het vlees van een Texels zuiglam is heel blank van kleur en supermals. Chef-kok Henk Tuin van het res taurant La Ciboulette in Zuidoost Beemster kan daar over meepra ten. Zijn restaurant heeft dit voor jaar het Beemster zuiglam en lams vlees centraal op de kaart staan. „Zuiglam is beslist niet moeilijk klaarmaken. Een bout van onge veer een kilo kan twintig minuten in een hete oven. Daarna, ingepakt in aluminiumfolie een kwartier la ten rusten. Daarna van de jus een saus maken en het vlees in plakken snijden. Even in de nog flink hete oven heet maken. Gegarandeerd heeft u dan een heel bijzonder en sappig stuk lamsvlees." Hij is er geen voorstander van om het zuiglam tevoren al te veel te kruiden. Zuiglam hoeft maar heel licht met peper en zout en eventu eel een beetje rozemarijn, basili cum of tijm bestrooid te worden. Naarmate het lam ouder wordt, kan het wat sterker gekruid wor den. Maar de smaak van het zuiglam op zichzelf is al zo heerlijk, dat de strooihand van de kok er niet aan te pas hoeft te komen. Mart Zeilemaker met twee Texelse lammeren. (Foto gpd> Zuiglam en lam laten zich Heel smakelijk combineren met gegrati neerde aardappeltjes en tuinboon- tjes. Er kunnen heel even in ko kend water .geblancheerde' flinter tjes ham doorheen gehusseld wor den. Bij zuiglam smaakt een mooie rode Bourgogne het best.. Lams vlees laat zich heel goed combine ren met een Pouillac of een andere steviger rode Bordeaux-wijn. De nuchterheid gebiedt te zeg gen dat lamsvlees en vooral zuiglam voor de meeste mensen toch een zondagse menukeuze zal zijn. Want zeker het zuiglam is als delicatesse vrij prijzig. En ook niet bij iedere slager verkrijgbaar. Het lamsvlees is in prijs vergelijkbaar met kalfsvlees. Texels lamsvlees is er vooral rond Pasen, wanneer de tijd van zuiglam op haar eind raakt. In de race om zo natuurgetrouw mogelijk te eten zijn ze vooral in Duits land heel ver. En als je dan brood wil maken, moetje eigenlijk zelf je meel maken. Zo kan de firma Braun dus vol trots uitroepen dat de KGM 3 een heel bijzonder belangrijke keukenhulp is. En waar draait het dan om? Een keukenmachine die van oud brood paneermeel kan maken en van graan meel. Het graan wordt in deze machine met een stalen kegel gemalen en niet gesneden zoals het met een ouderwetse koffiemolen gebeurde. Maar voor broodkruim maakt dat niet uit en voor het graan dat meel moet worden? Er is in de ecologische middenstand volop gegarandeerd onbespoten en natuurzuiver bewerkt meel te krijgen om zo'n apparaat overbodig te maken. Voor de freaks die het toch in de keuken willen laten pronken: In juni komt het apparaat op de markt. Tenminste, in Duitsland en dus waarschijnlijk ook wel in eigen land. (foto gpdi Binnenkort komen de nieuwste Yamaha orgels binnen, daarom bieden wi) onze showroomorgels tegen gereduceerde prijzen aan: Yamaha FE-40 L_£450T- NU:/ 5495,- Yamaha FE-50 NU:/ 7995,- Yamaha FS-20 fJL6395^ NU: 12500,- Technics SX-E-22 t-S4§5T NU:/ 3995,- Klassiek' Content K-300 NU:/ 4295,- Johannus Op. 230 NU:/ 8950,- Occasion orgels: Solina B-102 L-24S5T- NU:/ 950,- Solina B-200 ritme t-28§0^ NU:/ 1350,- SolinaB-313 ritme £-3790^ NU:/ 1995,- Solina P-240 ritme L-3695T7 NU:/ 2450,- Eminent 1600 ritme NU:/ 4995,- Farfisa257R ritme U&S57- NU:/ 3750,- Mark Saturn ritme L-33457r NU:/ 1450,- Yamaha E-70 L25875T- NU:/ 9995,- Electronische piano's: Verlaagde prijzen! YamahaCVP-5 NU:/ 4995,- YamahaCVP-7 L-9495^ NU:/ 7750,- Casio CPS-200 £-34957 NU:/ 2895,- Piano occasions vanaf 2995,- ook in wit. Vleugel occasions vanaf 5995,-. Natuurlijk zijn deze aanbiedingen alleen bij: Leidse Piano- Orgelhandel sinds 1921 STATIONSWEG 11-17, LEIDEN, TEL.: 071-122858. FAILLISSEMENT Bij vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Utrecht d.d. 8 april 1987 is het navolgende faillissement GEËINDIGD door homologatie van het akkoord d.d I april 1987, in kracht van gewijsde 10 april 1987. V.O.F. SPORTHUIS DEKKERS, Steynlaan 55, Zeist vennoten: N.F. Vuijk, Van Hardenbroeklaan 44. Bunnik R.J. Vuijk, Vinkenoogstraat 12, Leiderdorp Curator: Mr B. ten Docschate, Wilhelminapark 60-61. Postbus 14041. 3508 SB Utrecht De griffier. Sinds ÜO 1931 Hooigracht 54 - Tel. 071-120251 - LEIDEN Pr. Bemhardstr. 51 - Tel. 01719-12949 N00RDWUK AAN ZEE Kunststof brilleglazen nu beter krasbestendig. Kunststof brilleglazen zijn favoriet om hun unieke eigenschappen. Vederlicht, praktisch onbreekbaar en ze beslaan veel minder. Deze glazen zijn ook leverbaar met een harde kristalcoating voor een grotere krasbestendigheid.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11