Warmond vreest aantasting groene rand door villabouw Kaden Geer- en Blankaardpolder op goede hoogte Winkeliers woedend over afsluiten laan Oegstgeest wel blij met komstClinekenburgh' Warmond praat over veiligheid voetgangers We zijn te laat ingelicht' "Dit gaat maanden duren MAANDAG 13 APRIL 1987 LEIDSCH DAGBLAD: FisMdMidiiwari OEGSTGEEST/WARMOND - De Alphense bouw- en aan nemingsmaatschappij Korswagen heeft plannen voor de bouw en aanleg van een villapark in Oegstgeest dat "Clinc- kenburgh" gaat heten en 37 prijzige villa's zal omvatten. Provinciale en gemeentelijke goedkeuring zijn er nog niet, maar er moeten wel heel rare dingen gebeuren willen die uitblijven. Het Oegstgeester bestemmingsplan Voorhof- polder laat de bouw van maximaal 37 woningen namelijk toe en bovenal houden Korswagens bouwvoornemens nauw verband met een deal die de provincie en de eige naar van de betreffende gronden in de Voorhofpolder, de Warmonder Menten, hebben gesloten. Die deal komt erop neer dat Men ten de naar hem vernoemde 'put', die tegenwoordig Klinkenberger pias wordt genoemd, in eigendom aan de provincie overdraagt. De provincie wil, zoals bekend, van de plas en oevers een op watersport geënt recreatiegebied maken. Men- tens exploitatiemaatschappij Voorhof-Warmond heeft als tegen prestatie toestemming gekregen om een deel van het gebied, vlak langs de grens met Warmond, te (laten) bebouwen. Menten zelf zal daar gelukkig mee zijn, evenals Korswagen en ook de gemeente Oegstgeest heeft niet echt reden om de vlag halfstok te hangen. Wethouder Kohlbeck Hoogwaardig De eerste burger is zich goed be wust van de miserabele positie die zij en andere bezwaarmakers kun nen innemen in de discussie. Voor bezwaren moeten ze bij de provin cie zijn, maar deze heeft zelfbelan gen in het gebied. "Vrij machte loos", noemt Hendrickx-Vlaar zichzelf in deze. En: "Oegstgeest moet het bestemmingsplan ma ken, Warmond is de enige die 'nee' kan zeggen. Maar burgers en ge meenteraad kunnen straks alleen maar inspreken op een plan dat al zo goed als vast ligt". Een bescheiden succesje heeft de gemeente Warmond wel al ge- fraaie gebied accentueren. De "ni veauverschillen" (hoogten) zullen zo veel mogelijk gehandhaafd blij ven. Korswagen wil nog medio dit jaar gaan bouwen. Alle 37 tegelijk, zo meldt de Oegstgeester ambte naar Slijper, zullen de villa's niet verrijzen. Oegstgeest wil de 'pijn' van de aanslag op de contingenten over "drie, vier jaar", verdelen. "Anders zouden we bij wijze van spreken een jaar lang niet in Haas- wijk kunnen bouwen". Over de prijs van de ongetwijfeld kapitale villa's laat men zich bij Korswagen nog niet uit. Mevrouw van Elk zegt er van dat "het geen goedkope vil la's zullen zijn, je zet natuurlijk geen goedkope hutjes op zulke du re grond". Noodrem Ondanks haar machteloosheid in deze kwestie heeft burgemeester Hendrickx-Vlaar herhaaldelijk aan de noodrem gehangen. B en W van Oegstgeest verwijten Warmonds eerste burger overactief te zijn ge weest in de kwestie. Toen de bouw van de aanvankelijk geplande ser viceflat niet doorging, drong Hen drickx-Vlaar toch vaststelling van de maximale nok- hoogte van in de Voorhofpolder te verschijnen bouwsels. Burgemees ter Scheenstra zou zijn Warmondse collega hierop hebben verweten dat ze haar buren niet vertrouwt. Hendrickx-Vlaar: "Ik wil gewoon nuchter afspraken vastleggen". Ook het verwijt aan het adres van Warmond dat die gemeente aan de overkant van de Poelmeer, in het gebied van de Warmondse Oranje Nassaulaan, in principe met hetzelfde bezig is, namelijk met bouwplannen, doet Hendrickx- Vlaar niet veel. Ze zegt: "Oegst geest doet 'het' omwille van het re creatiegebied, wij bouwen juist omwille van het behoud van dat gebied. Oegstgeest offert kostbare plaatsen op. Wij niet". De eerste burger doelt op dat deel van Kors wagens plannen dat voorziet in de bouw van villa's vlakbij de water kant. Warmond blijft er in zijn plannen voor de Oranje Nassau laan zo veel mogelijk vandaan. Pi kant detail is dat en Menten en Korswagen Warmonders zijn en beiden aan de Oranje Nassaulaan wonen. Warmonds burgemeester Hen drickx-Vlaar: miserabele positie.. (foto Wim Dijkman) Warmond heeft ook aangedron gen op het wat dichter op elkaar bouwen van de 37 woningen van "de Poel". Hendrickx-Vlaar: "Oegstgeest verdedigt zich door met zogenaamde stedebouwkundi- ge argumenten te komen. Allemaal drogredenen. Er worden daar vrije sector woningen gebouwd voor mensen die heel nadrukkelijk hun privacy willen kopen. Daar is niets op tegen, maar het zijn geen ste- bouwkundige argumenten". ZOETERWOUDE - Het water schap de Ommedijck heeft alle ka den rondom de Zoeterwoudse Geer- en Kleine Blankaardpolder verhoogd. Op 16 april wordt de laatste hand aan het karwei gelegd. Hetgeen op een feestelijke manier zal gebeuren. Een afvaardiging van het minis terie van Verkeer en Waterstaat, bestuursleden van de gemeente Leidschendam en Zoeterwoude, het bestuur van het Hoogheem raadschap Rijnland en gedeputeer de Overwater van de provincie Zuid-Holland, zullen in het kan toor van de Ommedijck in Zoeter- meer worden ontvangen. Daarna gaan de genodigden per busje naar de Ondermeerweg bij de Geer- en Kleine Blankaardpolder, waar Overwater een deel van de dijk met een betonnen mat zal bekleden. De rest van de kaden zijn al van deze matten (PvdA, openbare werken) heeft het boekt, want de gestapelde bouw tenminste over "een mooi stuk de vorm van een serviceflat die Oegstgeest dat we erbij krijgen" "een aantrekkelijk, goed plan", al zullen de 37 woningen ten koste gaan van de Oegstgeester contin genten. aanvankelijk was gepland gaat elk geval niet door. Mevrouw van Elk van Kuiper Compagnons, een Rotterdams bu- voor ruimtelijke ordening Al die vreugde wordt allerminst architectuur, waarmee Korswagen gedeeld door burgemeester Hen drickx-Vlaar van Warmond. Zij wijst erop dat het door Warmond zo graag ongerept gehouden na tuurgebiedje bij het Poelmeer, de "groene rand" die Warmond moet beschermen tegen opstomende woningbouw, zal worden aange tast. "Kwalijk", noemt ze dat. gegaan, vertelt dat die ge stapelde bouw niet doorgaat "om dat er geen behoefte meer aan be staat". Volgens haar wordt het vil lapark een "hoogwaardig woonge bied". De wegen zullen er niet doorheen lopen, maar er omheen. Een asfaltweg zonder stoep moet het landelijke karakter van het WARMOND - "Waarom zou de vei ligheid voor het verkeer in War mond anders zijn dan in andere plaatsen? Minder veilige straten heb je altijd in steden. Daarom denk ik dat het hele plan om voet gangers m i tikje een stukje over de veiligheid te schrijven en daaruit is gebleken dat deze avond niet voor niets zal zijn," aldus het raadslid Bram Schavemaker van Progressief War mond over het hoe en waarom 1 r dan eens is", reageert WD-raadslid Saris op thema-avonden opgezet, vandaar de thema-avond over voetgangers- veiligheid die komende woensdag, 15 april, in het Warmondse hotel De Zon wordt gehouden. De bedoeling van door Progres- dat zij nu weer het initiatief heeft genomen. Niet dat zij de enigen zijn die zich met de veiligheid van War mond bezig houden. Het CDA sief Warmond georganiseerde heeft zich enige tijd ingezet avond is dat de inwoners van War- oplossing te vinden na een rap> "Er komt niet bij de eerste de beste paal die we in de grond zet ten een grote happening. Zo werken wij bij het Waterschap niet. Maar nu we al heel wat kaden heb ben verhoogd en verstevigd, moe ten we dit toch eens vieren", aldus woordvoerder Folkerts van de technische dienst bij de Omme dijck over het hoe en waarom van het 'feestje' komende donderdag in Zoeterwoude. De Zoeterwoudse Geer- en Klei ne Blankaardpolder biedt een op merkelijke aanblik. Komende van uit Leiden ligt het land links onge veer vier meter lager dan rechts, waar het tot slechts een a twee me- mond met suggesties komen op welke plekken meer veiligheid ge wenst is. "We weten dat er wel de gelijk wordt geroepen om een gro tere verkeersveiligheid in War mond, maar we willen eerst de reacties van de bewoners peilen al vorens met een plan te komen. We hebben al vijf inwoners gevraagd Con Bravura De klaverjasliefhebbers bij de Leiderdorpse muziekvereniging 'Con Bravura' komen aanstaande woensdagavond15 april, in het nieuwe clubgebouw aan de Beu kenschans bijeen. Ook sjoelers zijn daar vanaf acht uur welkom. De avond staat in het teken van de ko mende paasdagen. Artistiek café De Leidse sopraan Caroline van Oyen treedt morgenavond in de Leiderdorpse 'Hollandsche Tuyn' aan de Hoofdstraat 24 op. Ze doet dat op uitnodiging van het 'Artis tiek café'. Haar programma is een afwisseling van declamatie, toe lichting en zang en ze wordt daar bij begeleid door gitariste Els Kluin. Aanvang morgenavond half negen, toegang een rijksdaal der. Kindermiddag Alle kinderen tussen de 4 en 12 jaar zijn aanstaande woensdag, 15 april, welkom in het Leiderdorps wijkcentrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. De Baptis tengemeente Leiderdorp organi seert daar weer een kindermiddag, tussen twee en vier uur. Er wordt een verhaal uit de Bijbel verteld, er worden liedjes gezongen en de kin deren kunnen een knutselwerkje maken. Voor inlichtingen: telefoon 071-410919. Eieren Mensen die iets meer willen we ten hoe eieren worden beschilderd, kunnen vanavond in het War mondse Oude Raadhuis (Dorps straat 36) terecht. Meta Muller geeft daar onderricht in de door haar zelf ontwikkelde techniek met ge bruik van kaarsvet. Meebrengen: een penseel, zes uitgeblazen eieren, een restje kaarsvet en indien moge lijk een (waxine)lichtje. Aanvang acht uur. port te hebben ontvangen W waaruit bleek dat er voor 100.000,- aan kosten zouden wor den gemaakt ten behoeve van de verkeersveiligheid. Warmonder Den Ouden, burgerlid van de com missie openbare werken, heeft al tekeningen gemaakt voor een over steekplaats op de Herenweg (Bis schopslaan)." Er zijn veel bejaar denhuizen in die buurt en de win kels liggen net aan de andere kant van de weg. Daarom moet er een veilige oversteekplaats komen. Het trottoir moet dan versmald zodat er een vluchtheuvel midden op de weg kan komen," aldus Den Ou den. De politie van Warmond ziet de voetgangersveiligheid nog niet snel vooruit gaan. "Natuurlijk zijn er genoeg straten en kruispunten in Warmond waar iets aan de vei ligheid gedaan moet worden, maar dat is niet zo makkelijk. De Heren weg bezorgt nogal eens proble men. Deze weg route waar de automobilisten altijd te hard rijden. Een 'dertig kilome ter zone' kan daar niet worden ge maakt. De gemeente kan er geen toestemming voor geven is veel te smal," vertelt Hoek de politie. Progressief Warmond heeft Ed Stuy van de Voetgangers eniging VBV gevraagd bruik van de 'dertig kilometer ne' die avond toe te lichten. "Deze regeling van het verplicht dertig kilometer per uur rijden, is voor veel steden het meest ideaal. Voor al omdat er dan slechts eenvoudige maatregelen moeten worden ge troffen als drempels en parkeer plaatsen aanleggen," aldus Stuy. Progressief Warmond heeft en kele voorbeelden waar een 'dertig kilometer zone' in Warmond zou kunnen komen. Deze voorbeelden komen op de thema-avond naar vo ren. Zoals plan ter Leede, de 'ko ninklijk buurt' en de Norremeer- straat. "Hier wordt dit jaar toch herbestrating aangelegd. We kun nen misschien gelijktijdig drem pels bouwen op parkeerplaatsen," zegt Schavemaker. De politie van Warmond begrijpt ZOETERWOUDE - De stormachtige noord-westenwind en de harde regen waren de oorzaak van de magere opkomst tijdens de jaarlijkse poldercross die gisteren zondag in Zoeterwoude werd gehouden. De Vijfenvijftig deelnemers andere jaren minstens twee maal zoveelhielderi ondanks het weer de stemming erin en legden rondjes van vier kilometer af die begonnen bij de Zuidbuurtweg, over het lange Kerkepad, via de Weipoortseweg en over 1500 meter weiland terug. De winnaars waren in verschillende categorieën te verdelen: Bij de heren op de twaalf kilometer won John van Wleringen, en op de acht kilometer Sjaak van Schie. Bij de dames won Caroline Rijkelijkhuizen, voor de zevende maal, de acht kilometer en Margriet van Dam won de vier kilometer-ronde. Bij de categorie junioren (vier kilometer) waren Martin Oostdam en Karin Onderwater als eersten over de streep. (foto Van Boven) Leiderdorpers gevraagd naar mening politiek LEIDERDORP - De Stich ting Leefbaar Leiderdorp gaat een onderzoek houden onder de plaatselijke bevolking. De uitkomsten daarvan zullen worden uitgewerkt in een nota, getiteld 'Berichten uit de sa menleving'. De Stichting wil van de Leiderdorpers weten hoe zij de (plaatselijke) demo cratie ervaren. Volgens haar komt het politieke stelsel voor de doorsnee burger niet realis tisch genoeg over. De Stichting Leefbaar Lei derdorp werd nu ongeveer een half jaar geleden opgericht. Ze wil zich sterk maken om de be langen en problemen van indi viduele burgers te behartigen en wenst het reilen en zeilen van de gemeente 'vriendelijk doch kritische' te volgen. Zo maakt ze zich bijvoorbeeld sterk tegen het storten van af val in de Doespolder. ter onder de zeespiegel komt. Zo vormt zich een bijna onnatuurlijk reliëf in het agrarische landschap. Zonder menselijk ingrijpen zou den grote delen van Nederland on der water staan, omdat ze lager lig gen dan de gemiddelde stand van het water van de zee en de rivieren. Het is noodzakelijk om het water dat als regen en sneeuw naar bene den komt, kunstmatig af te voeren. Dat is al eeuwen lang de taak van de waterschappen. Onder Waterschap de Omme dijck vallen vijftien polders, waar van elke polder weer een ander wa terpeil heeft. Jaren terug was het de taak van de inwoners in de pol der om zelf de dijken bij te houden. Voor kleine polders werd het on derhoud te kostbaar. In 1979 zijn de polders daarom samengevoegd door het provinciaal bestuur, in het Waterschap de Ommedijck (hier woner ongeveer 60.000 mensen). Gezamenlijk wordt nu het onder houd aan de polders betaald. "Om de twintig tot dertig jaar moeten al le dijken weer een beurt hebben, omdat Nederland in het geheel krimpt. Vooral het veengrond krimpt enorm snel. Het Water schap zorgt ook voor het onder houd van verschillende pompen en voor het schoon houden van de hoofdwatergangen die door het land lopen", vertelt Folkerts. Het overtollige water wordt in de Boezemwateren (grotere wateren om de polders heen) naar de Oude Rijn en het Rijn- Schie kanaal rich ting zee gepompt. Het Hoogheem raadschap Rijnland heeft de zorg voor deze boezemwateren en voor de kwaliteit van het water. "De Ommedijck heeft ongeveer tachtig kilometer aan dijkjes in on derhoud zodat we bijna weer aan het begin kunnen beginnen als we net klaar zijn", zegt Folkerts. Bo venop de al bestaande kaden, die uit klei of uit veen bestaan, komt nieuwe klei laag. Een kraan schept de klei uit een schuit die in het wa ter ligt en verdeelt de grond over de dijk. Voorheen kwam daar te genaan een stof met paaltjes ter be scherming tegen het opklotsende water. Tegenwoordig bestaat deze extra laag uit betonnen matten. Blokjes beton zijn door touw aan elkaar gevlochten. Werklozen De inwoners van de polders be talen met elkaar de kadeverbete ring. Ook Hoogheemraadschap Rijnland betaalt mee. Het Water schap werkt daarnaast nog met een 'terugploegprogramma'. Langdu rig werklozen kunnen op deze ma nier toch werken. Folkerts weet zo één, twee drie nog niet of men met het terugploegprogramma door gaat. "De laatste keer hebben we erg veel moeite moeten doen om hier mensen voor te vinden. Het Waterschap krijgt een vergoeding van het rijk bij deelname aan het programma, maar we hebben wei nig werklozen in deze regio", aldus Folkerts. Voor 1988, maar het kan ook langer duren, staat de Boven- meerweg en de Buurwatering te Leidschendam en Zoetermeer op het programma voor de vernieu wing. Dat karwei moet rond 1995 zijn geklaard. VOORSCHOTEN - De vier winkeliers van de Voor- schotense Prins Bernhard- laan zijn woedend op de ge meente. De afsluiting van rhun laan zou voor een forse doorgaande omzetdaling hebben ge zorgd en niet goed zijn aan- kondigd. "We dachten dat alleen wat bomen zouden de weg worden weggehaald, maar nu blijkt dat Bernhardlaan en Van Beethovenlaan drie maanden afgesloten blij- het ge- ven", zegt mevrouw C.A. Megchelse van de bloemen kiosk. Ook de brief die ze twee weken ge leden van de gemeente kreeg, drukte haar niet bepaald met de neus op de feiten. Pas toen dinsdag de werkzaamheden waren begon nen en de eerste klanten wegble ven, ging er een belletje rinkelen bij de mensen van de snackbar, si garenwinkel en bloemenkiosk. De kapper met zijn vele vaste klantjes vindt de ontwikkelingen niet dra matisch, maar wel vervelend. boze brief aan B en W, i melding maken van 'een aanzien- lijke omzetdaling'. Als het aan de het nut van deze drempels niet vier ligt, wordt de twee kilometer lange weg deel voor deel afgeslo ten. Het stuk weg voor de winkels moet in de eerste fase aan bod ko- goed: in een gedeelte van deze buurten zijn ren de geüniformeerden Mevrouw Bolhuis komt i Veilig Verkeer Nederland afdeling Warmond op de thema-avond een toespraak houden. "Of de avond veel vruchten af zal werpen blijft de vraag, maar veiligheid blijft na tuurlijk overal gewenst," aldus me vrouw Bolhuis. Mevrouw C.A. Mechelse voor haar slecht bereikbare bloemenkiosk aan de Voorschotense Prins Bernhardlaan: "We dachten dat er alleen wat bomen gekapt zouden worden". (foto Holvast) Een dag later kwam wethouder J. Visser (openbare werken) langs Bovendien zou een gedeeltelijke met de boodschap dat dat onmoge- afsluiting weinig soelaas bieden, lijk is. Een uitvoering in fasen zou "Dat blijft consequenties houden", een stuk duurder zijn en brengt de aldus gemeentesecretaris H. Over- kortebaan-draverij in gevaar: die bosch. Plezier Vooral het tweede argument, dat van de kortebaan-draverij, viel slecht bij de ondernemers. "Voor een middagje plezier, moeten vier middenstanders drie maanden pijn lijden. Dit kost mij tienduizenden guldens", heeft bloemenman Meg chelse de gemeentebestuurders meermalen laten weten. "Nee, u zou wel anders piepen wanneer u 500 gulden minder in uw loonzakje zou vinden". In zijn woede heeft hij nog een arob-procedure overwogen, maar volgens zijn vrouw haalt dat wei nig uit. Ze gelooft niet dat de rech ter op tijd uitspraak doet en moet er niet aan denken dat hij haar on gelijk zal geven: "Dat zou ons een hoop geld kosten en dat hebben we niet, zeker nu niet". Of de winke liers nog op een andere manier ac tie gaan voeren, is onduidelijk. Dat hangt volgens de bloemenvrouw ook een beetje af van het overleg met de winkeliers aan de Van Beet hovenlaan, een kleine kilometer verderop. Volgens mevrouw Megchelse hebben ook zij last van de werk zaamheden. Verhoog, bakker en lid van de middenstandscommis sie, vindt dat dat wel meevalt. De dienweg voor de winkels blijft ge woon open en sluit direct aan op het einde van de afsluiting. Hij ziet dan ook (nog) geen reden tot actie. Wel wil hij graag genoteerd zien dat de gemeentelijke mededelin gen vooraf erg summier waren: "Ook in de middenstandscommis sie is er niet over gesproken". De gemeentesecretaris durft geen harde uitspraken te doen in dit welles-nietesspel rond de ge meentelijke voorlichting. Liever benadrukt hij dat Visser de winke liers op twee punten tegemoet is gekomen. Zij hebben de toezeg ging gekregen dat de weg wordt vrijgegeven zodra hij klaar is. Bo vendien wordt op borden en in de voorlichtingsrubriek aangegeven dat de winkels gewoon bereikbaar zijn, zij het vaak via omwegen. Zo moeten automobilisten die uit de wijk Noord-Hofland komen, via Mozartlaan, Richard Wagner- laan, Nassaukade, Juliana van Stolberglaan en Prinses Margriet laan naar het buurtwinkelcentrum. Vanaf de Koningin Julianalaan zijn de winkels wél makkelijk be reikbaar: de Prinses Margrietlaan en het kruispunt met de Prins Bernhardlaan blijft gewoon open.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9