Trieste clowns naast olijk ogende non Expositie van poppenmaaksters in Nieuwkoop Agent krijgt stomp in gezicht Trottoirbanden ontvreemd Grond Hazerswoude sterk verontreinigd Boek over locomotieven Gebruik van bijgoed ondergewaardeerd MAANDAG 13 APRIL 1987 :LEIPSCH DAGBLAD^ NIEUWKOOP - "Toen ons werd gevraagd of we genoeg werk had den om de vitrine van de 'Holland- sche Leeuw' te vullen en ook in het koffiehuis wat neer te zetten, dach ten we eerst aan een aprilgrap", door Jeannette van Haatten herinnert de Nieuwkoopse Fien Vermey zich. Met haar zus Ciska de Waal uit Woerden maakt ze ka rakterpoppen. Ieder weliswaar haar eigen pop naar eigen idee, maar tijdens het werken worden druk ervaringen uitgewisseld. Fien Vermey: "Ik had toevallig een pop in mijn tas toen ik een kopje koffie kwam drinken. Er was hier ook iemand van de Vereniging van Huisvrouwen, die zei dat ze het knap werk vond. De eigenaar van restaurant De Hollandsche Leeuw vroeg of wij zin hadden om op 1 april zijn vitrine te komen inrich ten. Nu houdt hij wel van een grap, dus ik vertrouwde het eerst niet helemaal. Toen we er de eerste april met een afgeladen auto ver schenen, zijn we ook niet meteen gaan uitpakken. We hebben het eerst nog maar eens voorzichtig ge vraagd". Nu zijn de poppen van het twee tal de hele maand april aan de Nieuwkoopse Dorpsstraat te bekij ken. Trieste clowns naast een olijk ogende non en handwerklieden die druk bezig zijn. Gevraagd hoe zij op de gedachte zijn gekomen om poppen te ma ken, antwoordt Fien Vermey dat het is voortgekomen uit het werk dat zij al jarenlang met gehandi capten doen. In Nieuwkoop zet ze zich in voor het werk van de Zon nebloem. "We werken al tijden met gehandicapten. Nu is poppenma- ken niet voor iedereen geschikt. Het is heel fijn werk en mensen met reuma aan de handen willen het wel, maar kunnen het niet. Het doet ze te veel pijn. Met die men sen moeten we andere dingen doen". Geen van beiden heeft een oplei ding gehad of een cursus poppen- maken gevolgd. "Dat doen we op zettelijk niet", zegt Ciska de Waal heel beslist. "Je leert natuurlijk tij dens zo'n cursus heel veel, vooral technische handigheidjes, maar het werkt ook beperkend. Je neemt de stijl en werkwijze van een cursusleidster over en dan gaan poppen op elkaar lijken. Dat wilden we niet. Vooral in het begin maakten we nogal eens een fout. Het kwam voor dat een pop een gek figuur had of met een slap handje uit de oven kwam, maar daar leerden we weer van. We werken nu met finoklei en electra- draad om de pop te verstevigen en verder halen we wat we nodig heb ben in hobbyzaken". Inspiratie "Het moeilijkst te maken is de kop. Daar begin ik mee. Is die kop eenmaal goed, dan fabriceer ik het wezen om die kop heen. Het kan zijn dat er heel iets anders uitkomt, dan ik oorspronkelijk in gedachten had. Al doende bouw je zo je werk stuk op. Inspiratie krijg je van de mensen om je heen of van een leuk plaatje in een tijdschrift". Met het maken van poppen heb ben Fien Vermey en Ciska de Waal inmiddels geen moeite meer. Wat wel af en toe moeilijk gaat, is het maken van de omgeving van hun werkstukken. Vermey, 'die geen spijker recht kan slaan', kijkt in dat opzicht bewonderend naar het werk van de Nieuwkoopse pop- penmaker Anton van der Hooren. "Die heeft het voordeel dat hij tim merman van beroep is. Daar kun nen we niet tegenop". Om de materiaalkosten te dek ken, verkopen Vermey en De Waal af en toe een pop. "Niet van harte," want het is toch een stukje van je zelf. We hebben allerminst de be doeling commercieel te gaan werken of opdrachten te gaan aan nemen. Bij een opdracht werk je toch anders en wij doen het uitslui tend voor ons plezier. Daarnaast eist het werk dat we vrijwillig voor de Zonnebloem doen veel tijd op. Het is heel gezellig om met de vakantieweken mee te gaan en vijf tig tafelstukjes te maken als versie ring voor een gezellige avond, maar je houdt weinig tijd over. Ze begrijpen het thuis al, als de hele tafel weer vol werkmateriaal ligt. Aan het huishouden komen we amper meer toe". Wel maken ze tijd vrij voor ande re activiteiten. Zo nam Ciska de Waal deel aan een wedstrijd van een weekblad, dat had gevraagd iets van de natuur te maken. Haar poppen kregen een eervolle ver melding. Ze laat een foto zien waarop een groepje schaars gekle de poppen in een eveneens door haar geboetseerd bos zit te navel staren. Fien Vermey werkte mee aan het maken van een kerststal letje voor de kerstviering in de kerk. "Ik was de enige, die me op gaf toen de pastoor vroeg wie er poppen kon maken. Dat leek me niets. Toen zei ik tegen de pastoor, dat hij niet moest vragen wie pop pen kon maken. Hij moest vragen wie er zin had om poppen te ma ken. Toen kregen we een groep van acht mensen en dat werkte heel goed. We gaan het met Kerstmis weer doen". WOUBRUGGE - Hondebezitters in Woubrugge moeten in het vervolg over straat met een schepje om de uitwerpselen van hun huisdier op te ruimen. Dit staat in een speciale politieverordening. Degenen die dit niet doen, lopen het risico een bekeuring te krijgen. Volgens de geijieente liep het met de hondepoep de spuigaten uit. Op de foto demonstreert Loes Verbree, de receptioniste van het gemeentehuis in Woubrugge. het gebruik van de poepgrijper. (foto: Naimo Bioupot) ALPHEN AAN DEN RIJN - De man was het er zaterdagavond duide lijk niet mee eens dat tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt wegens het rijden met drank maar zonder rijbewijs. Op het moment dat het ver baal werd opgesteld haalde de 21-jarige Alphenaar onverwacht uit en sloeg een van de agenten in het gezicht. De agent hield er overigens geen letsel aan over. De man-met-de-losse-handjes werd afgevoerd naar het bureau, waar hij een nacht werd vastgehouden. De problemen waren ontstaan toen de Alphenaar, na het nodige te hebben gedronken, in zijn auto was gestapt en op de Planetensingel een verkeersbord omver had gereden. Door omwonenden werd het kenteken van de auto genoteerd. Bij thuiskomst zorgde de man voor zoveel kabaal dat ook hier buren een beroep deden op de politie. De agenten hadden al gauw door dat de. druktemaker ook degene was die het verkeersbord omver had gereden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Trottoirbanden als tuinafscheiding. Dat leek twee Alphenaren een aardige manier om het wegzakken van de aar de in hun tuinen aan de Lokhorst tegen te gaan. Aangezien door de ge meente op verscheidene plaatsen in Alphen bij het herbestraten met trot toirbanden wordt gewerkt, dacht het tweetal een goedkope oplossing te hebben gevonden. De politie dacht daar evenwel anders over. Zij betrap te het tweetal op heterdaad en maakte proces-verbaal op. HAZERSWOUDE - In Hazerswoude is een deel van de grond verontreinigd met koper en minerale olie. Ook andere chemische stof fen zijn in te hoge concen traties aangetroffen. De stoffen zyn voor terreinverhar- ding gebruikt door Kemp Hazers woude BV aan de Hoogeveense- weg. Aangezien dat op illegale wij ze is gebeurd heeft het gemeente bestuur van Hazerswoude onlangs opdracht gegeven om het mate riaal weer te verwijderen. Tijdens die werkzaamheden zijn uit het vrijkomende materiaal monsters genomen en onderzocht, waardoor de verontreiniging aan het licht kwam. Een flinke hoeveelheid van het materiaal is nog aanwezig op het terrein aan de Hoogeveenseweg, waar ook de verharding lag. De zorg van burgemeester en wethou ders van Hazerswoude gaat echter ook uit naar een aantal andere lo- katies, zowel binnen als buiten de gemeente, waar de afgelopen week hetzelfde verontreinigde materiaal werd gestort. Dit gebeurde voor de analyses bekend werden. Vermoe delijk heeft een aantal particulie ren dit materiaal voor erfverhar- ding toegepast. Op die manier is naar schatting 150 tot 200 kubieke meter afgevoerd. Inmiddels heeft het gemeentebe stuur van Hazerswoude in nauw overleg met de provincie Zuid-Hol land op het terrein van Kemp maatregelen getroffen in afwach ting van een vervoersvergunning. Daarna kunnen de verontreinigde stoffen naar een geschikte stort- en verwerkingsplaats worden ge bracht. Kemp heeft zich bereid verklaard om het verontreinigde materiaal van de andere lokaties terug te halen, zodat de totale hoe veelheid voorlopig op het terrein aan de Hoogeveenseweg centraal en afgedekt blijft opgeslagen. KATWIJK - Op het depot van de Nederlandse Smalspoor Stichting (NSS) in de Katwijkse zuidduinen is zaterdag het boek 'De locomotie ven van Du Croo Brauns' gepre senteerd. Het eerste exemplaar van dit boek, dat is geschreven door Jan de Bruin, werd overhandigd aan de voormalige locomotief-ont werper Vonhoff die ooit bij De Croo Brauns in dienst was. De firma Du Croo Brauns. met destijds vestigingen in Weesp en Amsterdam, was een van de be kendste locomotieffabrieken in ons land. Het bedrijf bouwde voor namelijk smalspoorlocomotieven. Drie daarvan zijn in het bezit van de NSS. Veel smalspoorlocomotie ven werden gebruikt in de indus trie, maar ook op de plantages in het voormalige Nederlands-Indië. De NSS beschikt daarnaast over twee diesellocomotieven die in li centie bij Du Croo zijn gebouwd. Auteur Jan de Bruin is een ken ner bij uitstek van de gechiedenis van de spoorwegen. In het boek dat hij over Du Croo Brauns schreef, wordt een compleet beeld van het bedrijf geschetst. Het is derhalve een waardevol document over een stuk industriële geschie denis. Leiden Gebouw speeltuinvereniging Rondom de Maredyk, Maredijk - Bingo-avond, 20 Zaal Lage Morsweg 14a - Paaswijding Spiritistisch Genootschap, 20 uur. Restaurant Posthof, Wassenaarseweg 1 - Ruil-, contact- en veilingavond Leidse Postzegelvereniging 'De Postzegel- vrienden', 19.30 uur. Centraal Faciliteitengebouw universi teit, Cleveringaplaats - Lezing 'De bouwkunst, met name de paleizen en grote huizen' in kader Erasmus-colle ges, 18.45 uur. Warmond Oude Raadhuis, Dorpsstraat 36 - Avond onderricht in eieren beschilderen, 20 DINSDAG i Oudheden, Rapen burg - Lezing over Egyptische graven, ïnuiiiiiuekisten en dodenpapyri (Engel stalig), 20 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken, Valken pad 2 - Paasvakantie-aktiviteiten voor kinderen, bingo om 14 uur. Kapelzaal K&O, Oude Vest 45 - Film 'The Osterman Weekend', 20.15 uur. Schouwburg, Oude Vest 45 - Toneel groep Klef speelt 'Ik ben even weg' voor kinderen, 14.30 uur, optreden Herman Finkers om 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat Mattheus Passion door chr. oratoriumvereniging Ex Animo, 19.30 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 - Ar- tistiek café met sopraan Caroline van Oyen, 20.30 uur. Muzenhof, Gordijnsingel 3 Volksdan sen voor ouderen, 14 uur. Scheppingskerk, Van Poelgeestlaan - Muziekspel rond passie en pasen door Petra Gospelkoor. 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis, Noordbuurtseweg - In spraakavond bewoners zuidbuurt over terrein Zonnegaarde, 20 uur. Tulp, narcis en hyacint. Dat zijn voor de meeste men sen in Nederland dé vertegenwoordigers van de bol- bloemgewassen. De tuinen worden in het najaar volge- plant met allerlei variëteiten en cultivars van deze bol- soorten. Het resultaat is weliswaar een erg kleurrijke tuin, maar ook een tuin die na enkele weken helemaal is uitgebloeid. Dat kan anders. Naast de drie belangrijkste bolgewassen bestaan er honder- den minder bekende, zogenaam de bijgoed-gewassen. De crocus en muscari, het sneeuwklokje en de anemoon zijn daarvan nog de bekendste. Ook herfststijlloos, hondetand en vogelmelk kunnen evenwel worden gebruikt om de tuin wat meer kleur te geven. Een van de kwekers van bij goedgewassen is W. van Eeden uit Noordwijk. Op zijn bedrijf, waarvan de percelen grond ove rigens op verschillende plaatsen liggen, teelt hij honderden min der bekende bol- en knolgewas sen. Van Eeden denkt dat de tuinbezitters nog veel te weinig op de hoogte zijn van de moge lijkheden die bijgoedgewssen bieden. De kweker: "Door ver schillende bijgoedgewassen in de tuin te planten kan de bloei periode worden verlengd van een paar weken tot een paar maanden. De tuin is dus gedu rende een veel langere periode mooi". Van Eeden haast zich eraan toe te voegen dat het bijgoed van nu, niet het bijgoed van vijftig jaar geleden is. "Bijgoed is eigenlijk alles wat niet op grote schaal wordt geteeld. Aan het begin van deze eeuw werd de gladiool nog bijgoed genoemd. Nu is dat na tuurlijk niet meer zo". Van Eeden heeft op zijn bedrijf ruim veertig soorten crocussen staan die stuk voor stuk onbe kend zijn bij het 'grote publiek'. Bijvoorbeeld de crocus chrysan- thus, een grootbloemige crocus- soort die heel sterk geurt. Van Eden: "Deze crocus trekt erg veel bijen aan. Dat geeft de tuin een heel levendig karakter". Overigens is vreemd genoeg bij de bolbloemen nooit geit op het al dan niet geuren van de bloemen. "Het gaat om de kleur. Voor geuren interesseren men sen zich wat deze bloemen be treft niet", zegt Van Eedén. Van daar dat hij op zijn bedrijf cro cussen met de meest uiteenlo pende kleuren teelt. Er is zelfs een soort waarvan de bloem eerst blauw met een wit randje is en vervolgens tijdens de bloei verandert in wit met een blauw randje. Al deze bijzondere crocussoor- ten doen het prima in het Neder landse klimaat. Net als de gang bare crocussoorten moeten de bolletjes in het najaar de grond inDe vroegste soort is ongeveer twee weken eerder in bloei dan de gewone huis, tuin- en keuken- Herfststijlloos, een bijgoedge was waarvan de Latijnse naam Colchicum is, lijkt wat bloem vorm betreft op de crocus, maar daarmee houdt de vergelijking op. Herfststijlloos bloeit in de herfst met paarse, witte, of twee kleurige -bloemen. Colchicum kan ook als 'droogbloeier' wor den gebruikt. Een droogbloeier is een bolsoort die zonder aarde of water in bloei komt. Vanaf be gin september is de herfststijl loos in goede tuinwinkels te koop. Het bolletje kan zo in de vensterbank worden gelegd. Binnen een paar weken ver schijnt er op de bol een bloem. Ook de anemoon, een knolge was dat als snijbloem wordt ge teeld, is op het bedrijf van Van Eeden te vinden. Het soort dat de Noordwijker teelt is nauwelijks vergelijkbaar met de gangbare anemoon. Zijn Anemone Blanda wordt niet hoger dan tien centi meter. Uit elke knol groeien der tig tot veertig bloemetjes. Omdat de bloemen korte stelen hebben en in volle bloei erg ver open staan, geeft een groepje ane moonknollen een aaneengeslo ten 'bloemendek'. De Anemone Blanda staat half april in bloei. De meer gangbare anemoonsoorten krijgen pas Eeden: "Door gebruik te maken van bijgoed blijft de tuin langer in bloei staan", (foto wim Dijkman) eind juni kleur. Van Eeden: "Omdat er telkens nieuwe bloe metjes worden gevormd, staat een veldje anemonen maanden achtereen in bloei". Nieuwe bijgoedgewassen vin den is geen eenvoudige zaak. Vooral de Engelse kwekers en te lers zijn naarstig op zoek in vreemde, verre landen naar on bekende botanische soorten. De ze zogenaamde 'plant-hunters' nemen nieuwe rassen en culti vars mee naar de Westerse we reld. De nieuwe soorten krijgen eerst een naam en worden ver volgens verspreid. De kweker: "Je kan altijd maar een paar bol letjes kopen. Voordat een nieuw gewas op demarkt kan worden gebracht, moet er een flinke hoe veelheid van zijn. Vandaar dat de eerste jaren iets anders wordt ge daan dan vermeerderen en nog eens vermeerderen. Na ongeveer zes jaar kan ik het eerste partijtje verkopen". Zo heeft Van Eeden op zijn be drijf de zogenaamde hondetand (ERythronium revolutum) en vo gelmelk (Ornithogalum nutans) staan zonder dat hij deze te koop kan aanbieden. "Ik heb er nog niet voldoende materiaal van". Het bijgoed verdient een be langrijkere plaats, daarvan is Van Eeden overtuigd. "Bijgoed biedt echt ongekende mogelijk heden. Tulpen, narcissen en hya cinten zijn natuurlijk erg mooi. Met wat bijgoedgewassen erbij staat de tuin evenwel kleurrijker en langer in bloei". April Deze maand kunnen vele groentegewassen worden ge zaaid geplant. In de vensterbank kunnen de eerste komkommers, tomaten en meloenen worden opgekweekt. Deze gewassen worden in bakjes gezaaid en verspeend zodra de plantjes eerste echte bladeren hebben. In de platte bak buiten kunnen witte, rode, savooie- en spruit- kool worden gezaaid. Deze ge wassen moeten uiterlijk eind mei worden uitgeplant. De schorse neren kunnen in de volle grond worden gezaaid. Omdat dit ge was lange penwortels maakt (juist die zijn eetbaar) is het be langrijk dat de grond vooraf goed wordt losgemaakt. Op zandgrond zijn de resultaten het best. De asperges en de aardappelen moeten met een laag aarde wor den bedekt. Bij de asperges wor den bedden aangelegd opdat de stengels tijdens het oogstseizeon wit blijven. Asperges die boven de aarde groeien, kleuren groen. Omdat de aardappel niet be stand is tegen nachtvorst moeten de plantjes zolang er kans op nachtvorst bestaat, worden 'aan geaard'. Het aanaarden zorgt er bovendien voor dat het rooien makkelijker gaat en de wate roverlast op kleigrond kleiner is. Bij de doordragende aardbeien die inmiddels op het veld staan, moeten de eerste bloemen wor den weggehaald. De plant moet eerst de gelegenheid krijgen vol doende uit te groeien. Een te vroege bloei put de plant zo sterk uit dat er van de oogst weinig meer terecht zal komen. Met het hoger worden van de temperatuur worden ook allerlei insecten weer actief. Vooral de in de platte bak gezaaide koolsoor ten moeten worden beschermd tegen een aantasting van de kool- vlieg. Deze vlieg legt eieren aan de voet van de plant. De maden die hieruit komen vreten zich door de wortels van de jonge koolplantjes. Er bestaan zowel chemische als biologische be strijdingsmiddelen tegen dit in sect. Het is evenwel ook moge lijk over de platte bak een stuk insectengaas te spannen. MONICA WESSELING

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8