actief in vrije ''Asielzoekers in Leiden soms op een bedroevende wijze uitgebuit Meisje (5) ernstig gewond bij brand in de Bemhardstraat Brand bij De Rooy mogelijk aangestoken LEIDSCH DAGBLAD: Jaarverslag Vereniging Vluchtelingenwerk Hrio rtQlstdd VQOr een Iraans gezin met Vuilverbranding AYR nog geen ruimte voor Leids huisvuil Strenger toezicht op begroting van AZL Man krijgt pak slaag Prijs van een ton voor Molenstichting Inzendingen voor prijs 'oud-Leiden' Ruzie tussen automobilist en Bowie-fans 'ril Baandag 13 april 1987 LEIDEN - De oorzaak van de brand in het pand van het banket- warenbedrijf De Rooy aan de Ad miraal Banckertweg in De Waard is nog niet bekend. De politie sluit brandstichting niet uit hoewel het technisch onderzoek nog geen spo ren in die richting heeft opgele verd. Het onderzoek wordt van daag voortgezet. De brand brak rond een uur uit en ontaardde al snel in een enorme vuurzee die gepaard ging met een forse rookontwikkeling. In het ge bouw was een paar ton frituurvet opgeslagen. Tegen vier uur had de brandweer de brand onder contro le, het nablussen nam nog enkele uren in beslag. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden (tel. 258888). De aanwezigheid van tonnen frituurvet zorgden voor LEIDEN - Voor de Leidse afde ling van de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland (WN) is 1986 het drukste jaar tot nu toe geweest. In dat jaar deden 55 volwassenen en 15 kinderen een beroep op de deze afdeling. Een paar keer zijn er vluchtelingen naar andere steden gestuurd, omdat er geen plaats meer was. In Leiden worden vluchtelingen volgens de WN nog steeds uitgebuit door particuliere kamerverhuurders. In het jaarverslag over 1986 van de Werkgroep Vluchtelingenwerk Leiden-Oegstgeest staat een over zicht van de nieuw aangekomen asielzoekers. Een groot aantal (34, onder wie 8 echtparen met 10 kin deren) van de asielzoekers blijkt uit Iran te komen. Verder zijn de vluchtelingen gelijkmatig ver spreid over landen uit de rest Door de gemeente Oegstgeest de wereld. Gedurende 1986 zijn een maisonnette beschikbaar ge- drie baby's geboren. Uiteindelijk zijn in het afgelopen jaar 9 asielzoe kers afgewezen en zijn er 8 naar el ders vertrokken. De huisvestingproblemen waren drie kinderen. Bovendien heeft de gemeenteraad besloten per jaar twee flats te leveren voor asielzoe kers. In Voorschoten is een flat be- volgens de WN groot door de toe- trokken door een asielzoekend name van het aantal vluchtelingen, echtpaar. Voor het komend jaar De capaciteit van twee vluchtelin- kan nog een flat tegemoet worden genhuizen was ontoereikend, gezien, hoewel dit een eenmalige Daarbij kwam de sluiting van de toezegging is. De vereniging stelt ROZENBURG/LEIDEN - De Af valverwerking Rijnmond (AVR) heeft de komende twee jaar onvol doende ruimte om het afval van de gemeenschappelijke vuilverwer king Leiden en omstreken (Gevu- lei) te verbranden. Daarna ontstaan wel mogelijkheden, aldus AVR- woordvoerder L.E. Chevalier. De Gevulei vraagt binnenkort een prijsopgave van de AVR om de 90.000 ton afval te verwerken die nu nog in de Leidse vuilverbran- wel de WN niet verwacht dat de dingsinstallatie wordt verbrand. Is gemeente de problemen snel kan de PrÜs Yan de AVR gunstig, en oplossen, verwacht men wel een heeft de installatie in Rozenburg actievere instelling. De vereniging voldoende capaciteit vrij, dan zou is wel tevreden over het regelmatig de Leidse vuilverbranding op be- overleg met wethouder De la Mar trekkelijk korte termijn kunnen en enkele ambtenaren. worden gesloten. Chevalier meent echter dat de AVR het eerstkomende jaar hele maal vol zit. Ook in het jaar daarna zal het volgens hem moeilijk wor den. Toch komt er langzamerhand meer ruimte vrij bij de AVR. De vuilverbrandingsinstallaties in Ro zenburg en Dordrecht gaan bin nenkort volcontinue draaien, waar door de AVR gedeeltelijk wordt ontlast. Op de langere termijn, na 1994, ontstaan nog meer mogelijk heden omdat dan het contract met Utrecht afloopt. Deze levert nu nog 300.000 ton vuil per jaar aan de AVR. "Utrecht heeft weliswaar nog een optie daarna voor vier jaar, maar we onderzoeken of in de pro vide Utrecht zelf vuil kan worden verwerkt. In elk geval is er vol doende ruimte na 1998, wanneer het contract met Utrecht definitief is afgelopen", aldus Chevalier. Hij stelt overigens dat het sowieso geen kwaad kan als de Gevulei overlegt met de AVR over een 'kor te termijn-contract'. Migrantenhuisvesting aan de Hooi gracht, waardoor geen nieuwe mensen konden worden opgeno men. Volgens de vereniging was dat een gevoelige klap, omdat het pand heel geschikt was voor het tij delijk onderbrengen kers. In Leiden zijn in 1986 vier flats aangeboden voor asielzoekers. LEIDEN - Een gezin met drie kin deren is vanochtend ternauwer nood ontkomen aan een uitslaande brand in een woning aan de Bem hardstraat. Wel moest een vijf-jari ge meisje vanwege haar ernstige broertjes raakten licht gewond als gevolg van glasscherven. De brand brak rond zeven uur uit terwijl de familie nog lag te sla pen. De 32-jarige man werd wak ker van het gehuil van zijn dochter. haar jaarverslag dat het met de kamerbewoning in Leiden en om streken slecht is gesteld. "We ma ken bedroevende staaltjes mee van uitbuiting, waar een vluchteling nog wel eens intrapt", zo staat in asielzoe- het verslag te lezen. In 1986 is een begin gemaakt met de opvang van Tamils in Leiden. Door het ministerie van wvc is met een regeling gekomen die voorziet in de opvang van Tamils in gewone huizen in plaats van pensions. Op verzoek van het ministerie om hui zen beschikbaar te stellen, reageer de de gemeente Leiden met het aanbod om 15 tot 20 Tamils te huis vesten. Er is daarom binnen de WN een subgroep gevormd die zich alleen bezighoudt met de op vang van Tamils. Haar taak is het gebruiksklaar maken van wonin gen, het opzetten van sociaal cultu rele activiteiten, verzorgen van taalonderwijs, etc. Door de toename van het aantal vluchtelingen aan de ene kant en de terugloop van opvangplaatsen aan de andere kant, ziet de werk groep de toekomst somber in. Hoe verwondingen later worden opge- In haar kamer bleek, door nog c LEIDEN - Het ministerie van on derwijs en wetenschappen gaat een strenger toezicht uitoefenen op de de begroting van het Acade misch Ziekenhuis. De directie van het AZL moet de minister om het kwartaal rapporteren over de re sultaten. De rapportage dient even eens een overzicht te bevatten van de personeelsbezetting per maand. De minister wil ook dat de directie de stand van debiteuren en credi teuren om het kwartaal doorgeeft. De maatregelen zijn een gevolg van de tekorten van het ziekenhuis over het jaar 1986. Over 1986 had het AZL een tekort van 14 miljoen, 10 miljoen meer dan verwacht. De directie heeft de begroting over 1987 inmiddels herzien. Deze be grotingswijziging is inmiddels door de minister goedgekeurd. AZL-persvoorlichter P. van Dam vindt niet dat het AZL met deze maatregel onder curatele is ge steld. "De meeste academische zie kenhuizen lijden verliezen. Deze methode om strenger te controle ren wordt wel meer toegepast". LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar is vrijdagnacht met lichte verwon dingen naar het St. Elisabethzie- kenhuis gebracht nadat hij op de Haarlemmerstraat door vier onbe kende mannen in elkaar was gesla gen. Dit gebeurde rond vier uur. De man werd bovendien van zijn portemonnee beroofd. Wat de aan leiding van de vechtpartij was, is niet bekend. Het slachtoffer heeft bij de politie nog geen aangifte ge daan. DEN HAAG (ANP) - De prijs voor de monumentenzorg van het Prins Bemhard Fonds is toegekend aan de Rijnlandse Molenstichting. De Molenstichting krijgt de prijs van wege haar buitengewone verdien sten op het gebied van de monu mentenzorg in Nederland. Het Prins Bemhard Fonds heeft dit za terdag bekendgemaakt. De stichting houdt zich sinds 1959 bezig met de restauratie van windmolens in het Zuidhollandse deel van het Hoogheemraadschap de Bernhardkade Rijnland. De stichting heeft inmid- Leiden-Noord. De bewoner had dels 37 molens in haar bezit. bekende oorzaak, brand te zijn ont staan. De ouders wisten hun doch ter en de twee op zolder slapende jongens uit het brandende pand te redden voordat de brandweer arri veerde. Buren ontfermden zich over de kinderen. Bij aankomst van de brandweer, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Desondanks kon het vuur snel geblust worden. Met uitzonde ring van benedenverdieping brandde het huis helemaal uit. Het hele gezin moest naar het AZL worden gebracht in verband met verschijnselen van rookvergifti ging. Het vijf-jarige meisje is met ernstige brandwonden overge bracht naar Beverwijk. De jongens liepen wonden op aan hun voeten als gevolg van de scherven van ge sprongen ramen die overal ver spreid lagen. In de nacht van zateTdag op zon dag brak rond half vijf brand uit een woning zijn huis enkele uren eerder verla ten, maar het televisietoestel aan laten staan. Het vermoeden bestaat dat kortsluiting in het toestel de oorzaak van de brand is. De brand- LEIDEN - Het bestuur van de Ver eniging Oud-leiden vraagt om in zendingen voor de tweejaarlijkse Oud-Leiden prijs. Sinds 1982 wordt voor de meest oorspronkelij ke en nog niet uitgegeven studie over de geschiedenis van Leiden of omstreken een prijs van 500 gul den uitgeloofd. De winnaar krijgt daarbij nog een oorkonde en het bestuur stelt pogingen in het werk om het werk gepubliceerd te krij gen. De inzendingen dienen voor 1 december te worden ingediend bij K.A. Ottenheym, Doelensteeg 16, 2311 VL Leiden. HERSENSCHUDDING - Een 42- jarige Leidenaar liep zaterdagoch tend een hersenschudding op toen hij met zijn fiets ten val kwam. De man reed op het fietspad langs de Kanaalweg zonder dat er andere weggebruikers in de buurt waren. Hoe de man is komen te vallen, is niet bekend. De Leidenaar is naar het AZL gebracht. LEIDEN - De PTT is aan de Boommarkt begonnen met het vernieuwen van telefoonkabels. De werkzaamheden maken onderdeel uit van een vernieuwingsplan van het telefoonnet in de binnenstad. Wanneer dit plan is De prijs van 100.000 gulden zal voltooid, is niet alleen de kwaliteit van het net verbeterd, maar kunnen telefoonaansluitingen ook sneller tot voor ten minste 90 procent aan één stand worden gebracht. Bovendien is dan de capaciteit van het net uitgebreid. of meer projecten op het gebied Die uitbreiding is overigens dringend noodzakelijk. Doordat het aantal telefoonaansluitingen is toegenomen bij de monumentenzorg worden particulieren en bedrijven en mensen bovendien meer telefoons in huis hebben dan vroeger, is de centrale a s het vuur snel meester. De besteed. De prijsuitreiking vindt schade bleef beperkt. plaats op 5 juni. i de Boommarkt zijn begonnen, duren naar verwachting (fot Paaseieren Wie zijn paastafel feestelijk wil versieren met gekleurde eieren, kan daartoe terecht bij K&O aan de Oude Vest 45. Bezoekers krij gen deskundig advies, maar moe ten wel zelf hardgekookte eieren meenemen. Voor informatie tel. 141141. Vakantie In het kader van de paasvakantie houdt buurtcentrum In de Pancrat aan de Middelstegracht 85 deze week tal van activiteiten. Het pro gramma ziet er als volgt uit: dins dag 14 april paashazenjacht (13.30 uur); woensdag 15 april taarten versieren en opeten (13.30 uur); donderdag 16 april spelletjesdag in de 3 Oktoberhal (11.00 uur), verza melen bij In de Pancrat omstreeks 10.00 uur. Omstreeks 15.00 uur is de spelletjesdag ten einde. Kinde ren wordt verzocht wat eten en drinken, alsmede wat geld en gym schoenen mee te nemen. Voor alle activiteiten wordt toegang gehe ven van een gulden, met uitzonde ring van de spelletjesdag in de sporthal waarvoor een knaak wordt gerekend. In Buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk 33 worden woens dag 16 april spelletjes gehouden in de grote zaal vanaf 13.30 uur. Snuffelmarkt In de Groenoordhallen wordt za terdag en maandag, tweede paas dag, wederom de Zuidhollandse snuffelmarkt gehouden. Voetbal foto's, langspeelplaten, stripverha len; er is maar weinig op te dat niet te koop wordt aangebo den. De snuffelmarkt is paaszater dag van 9.00 tot 17.00 uur geopend en tweede paasdag van 10.00 tot 17.00 uur. Wie interesse heeft voor een stand, kan bellen met 01640- 35916 of 57521. Zuid-Afrika Deze week wordt huis-ecn-huis gecollecteerd voor Zuid-Afrika. De werkgroep 'Leiden steunt Zuid Afrikaans verzet' zamelt geld in voor de bevrijdingsbeweging ANC, voor de mijnwerkersvak bond NUM en voor het vluchtelin genkamp Kagisong Centre in Botswana. Wie de collectant mocht mislopen, kan ook geld overmaken op giro 5153812 t.n.v. 'Leiden steunt Zuid Afrikaans verzet' te Leiden. Rommelmarkt In het Dienstencentrum aan de Hogewoerd 65 wordt woensdag 15 april van 10.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De op brengst is bestemd voor de aan- Hartstichting De collecte van de Leidse afde ling van de Nederlandse Hartstich ting heeft dit jaar ruim 38.000 gul den opgebracht. Dat is ruim 4000 gulden meer dan vorig jaar. De coördinator van de collecte, de heer L.N.A.M. Scheffers, is van plan te stoppen met zijn werk zaamheden. Hij heeft het vier jaar gedaan, maar wil in verband met zijn leeftijd, hij wordt 70, stoppen. Hij zoekt een opvolger. Tel. 720655, na 19.00 uur. Flora 'Veranderingen in de Nederland se flora' is het onderwerp van een lezing die dr. J. Mennema woens dag 15 april geeft in het Rijksher barium aan de Schelpenkade 6. Jeugdpuzzeltocht In de paasvakantie kunnen kin deren in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 deelne men aan een puzzeltocht door de tijd. Aan de hand van afbeeldingen van dieren en landschappen uit verschillende perioden van de aardgeschiedenis kunnen kinde ren door de geschiedenis stappen. Het museum is maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens de paasdagen is i gesloten. Woningbouw De Leidse afdeling van Niria houdt dinsdag 14 april een lezing over woningbouw in China in de Muzenhof in Leiderdorp. De lezing wordt gegeven door D. Reeskamp, na afloop van de jaarvergadering die om 20.00 uur begint. Egypte Dr. A. Niwinski uit Warschau houdt dinsdag 14 april een lezing in het Engels over 'Ancient Egyp tian tombs, coffins and funerary papyri' in het Rijksmuseum van Oudheden. Het museum is 's avonds te bereiken via de achterzij de, Papengracht 29. Aanvang 20.00 Belasting meldt vrouw scheiding LEIDEN - Ze wist het zelf nog niet, maar mevrouw Heijne- kamp uit de Bemhardstraat 13 is gescheiden van haar man. Eind vorig week kreeg ze van de belas tingdienst een schrijven waarin de naam van haar man nadruk kelijk was doorgekrast. En of me vrouw maar even wilde toelich ten dat ze nu alleen woont. Mevrouw Heijnekamp kan er de humor wel van inzien. De oor zaak kan ze zelf trouwens achter halen. Haar zoon heeft dezelfde voorletters als haar man. En die n heeft aan de belasting laten weten dat hij binnenkort ver huist naar de Sieboldstraat ir hij een woning heeft gekre gen. Mevrouw Heijnekamp is verigens vooralsnog niet van plan haar man te verlaten. LEIDEN - Voor het kantoor van de VW aan het Stationsplein is in de nacht van vrijdag op zaterdag on enigheid ontstaan tussen een auto mobilist en enkele jongeren. Vol gens de jongeren reed de automo bilist te dicht langs het groepje dat voor de deur van de VW lag om de volgende ochtend kaartjes voor het concert van David Bowie te kopen. Vanuit het groepje werd daarop een bierflesje naar de auto gegooid. De bestuurder van de auto deed daarvan aangifte op het politiebu reau waar zich even later ook een tweetal jongeren voor hetzelfde doel melden. Ten overstaan van de politie kon het ruzietje worden uit gepraat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7