VS: Fokker mag niet aan Iran leveren VERBASTEREND Woestijn in Tsjaad bezaaid met Libische tanks Mogelijk corruptieschandaal in India Ghandi ontdoet zich van lastige minister 'Pali; voorstellen Gorbatsjov aan' BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF MAANDAG 13 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Wapenverkopen gaan door WASHINGTON (GPD/DPA) Iran heeft blijkens een overzicht van de Amerikaanse regering in de afgelopen zes jaar in 41 landen wapens gekocht, ondanks een embargo. In 1986 hebben 14 landen oorlogstuig geleverd aan Tehe ran, dat sinds 1980 in oorlog is met Irak. In een aantal landen was de regering niet betrokken bij of op de hoogte van de wapenleveranties. Dat meldde zaterdag de New York Times. Volgens de krant het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken onlangs bij de Neder landse regering geprotesteerd over de voorgenomen verkoop van Fok ker-vliegtuigen aan Iran. Ons land zou een van zeven landen zijn die de afgelopen weken met een Ame rikaans schriftelijk protest zijn ge confronteerd. De Amerikanen verstaan onder wapens ook de Fokker-vliegtui gen, omdat die, bijv. als transport vliegtuig, kunnen worden ingezet bij de oorlog tegen Irak. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei gisteravond desgevraagd niet te weten van een recent Ame rikaans protest. Voor een correct antwoord dient het ministerie van daag eerst de betrokken dossiers te openen. Wel is, zo merkte zij op, sprake van een „ingewikkelde kwestie, waarbij zaken door elkaar worden gehaald". Amerika heeft ook geprotesteerd ^tll bij de Israëlische regering, omdat iard^milHpn die onvoldoende zou doen om een - - ëU1Qen Israëlische wapenhandelaar van verkopen af te houden, Portugal, dat munitie aan Iran wil verkopen, Sowjets laten jagin gaan Korj; AMSTERDAM (AP) - Anatoli Kor- jagin, een vooraanstaande Russi sche dissident, die in februari uit de gevangenis werd vrijgelaten, heeft toestemming gekregen sa men met zijn familie de Sowjet- Unie te verlaten. Dit heeft de in Amsterdan gevestigde Boekovski Stichting zaterdag laten weten. Korjagin en zijn familie zullen waarschijnlijk volgende week hun uitreispapieren ontvangen en te gen het eind van de maand de Sow- jet-Unie verlaten. De Russische au toriteiten hebben het bericht nog niet bevestigd. Korjagin zal met zijn moeder, Je- katerina Zorina, zijn vrouw, Gali- na, en hun drie zoons, Ivan, Alek- sandr en Dmitri, naar Zwitserland reizen, waar zij zich waarschijnlijk zullen vestigen. Koijagin is psychiater van be roep. Hij keerde zich indertijd openlijk tegen het misbruik van de psychiatrie voor politieke doelein den in de Sowjet-Unie. Dat leverde hem in 1981 een gevangenisstraf op van zeven jaar en vijf jaar inter ne verbanning wegens anti-Sowjet agitatie en vijandige propaganda. Buitenland kort Vrijlating De Sowjetleider Michail Gorbats- jov overweegt in te stemmen met de vrijlating van Rudolf Hess, de voormalige plaatsvervanger van Hitier. Dit meldde het Westduitse blad Der Spiegel gisteren. De in middels 92-jarige Hess werd in 1946 in Neurenberg tot levenslang veroordeeld wegens midaden te gen de mensheid en is de enige ge vangene van de Spandau-gevange- nis in West-Berlijn. De Sowjet- Unie heeft zich tot nu toe verzet te gen westerse oproepen Hess vrij te laten. Zelfmoord De Italiaanse schrijver Primo Le vi heeft zich zaterdag van het leven beroofd door van de derde verdie ping van het gebouw waarin hij woonde in Rome in de liftschacht omlaag te springen. Hij was 72 jaar. Levi werd vooral bekend door zijn boeken over zijn lotgevallen in het concentratiekamp Auschwitz. Ze zijn in het Nederlands verschenen onder de titels: 'Eens was ik een mens' en 'Het oponthoud'. Raketten In Haverhill, in de Amerikaanse staat Massachusetts, zijn achter een supermarkt tien scherpe raket ten gevonden, die waren verbor gen in twee houten kratten. De kratten stonden er al zes weken. De raketten werden aangetroffen door een personeelslid van de su permarkt, toen hij bezig was de plaats achter de winkel op te rui men. De projectielen zijn afkom stig uit een opslagplaats van het Amerikaanse leger. Het is niet dui delijk hoe zij achter de supermarkt terecht kwamen. Volgens de poli tie gaat het om luchtdoelraketten met een lengte van 1,2 meter en een diameter van 12 centimeter. Zuid-Korea, China, Brazilië en Oostenrijk. De Amerikaanse regering houdt zich al sinds jaren bezig met na gaan welke landen zich niet aan een wapenembargo jegens Iran houden. Vanaf 1980, het jaar dat de oorlog met Irak begon, gaat het volgens de Amerikanen om een lijst met daarop de namen van 41 landen. Het 42e, niet in de lijst ge noemde land, is de Verenigde Sta ten zelf, dat in 1985 en 1986 wapens aan Iran verkocht, mede in de hoop langs die weg Amerikaanse gijzelaars in Libanon vrij te krij gen. Sinds november 1986 - toen de geheime Amerikaanse wapenle veranties aan Iran uitlekten - heeft de Amerikaanse regering zich ne gen maal bij andere regeringen be klaagd over de wapenverkopen aan Iran. De twee landen die het meest wapens aan Iran verkopen, zijn China en Noord-Korea. Vol gens één Amerikaanse schatting heeft China sinds 1980 voor 5 mil- wapens aan het land verkocht. China en Noord-Ko- rea zouden vorig jaar, in dollars ge zien, de helft van al Iran's wape naankopen hebben verzorgd. De in de New York Times geci teerde functionarissen zeggen dat er sinds het Iran-schandaal weinig is veranderd. Een aantal landen trekt zich niet of nauwelijks iets aan- van het wapenembargo. Wel maakt Iran in toenemende mate gebruik van tussenhandelaren die kleine partijen wapens kopen. Dat maakt het moeilijk om gedetail leerd na te gaan hoeveel en welke wapens het land in handen krijgt. Zelfs het dragen van een t-shirt met de woorden 'Bevrijd de kinderen', zoals de vrouw links draagt, is momenteel strafbaar in Zuid-Afrika volgens de nieuwe maatregelen die de regering afkondigde. JOHANNESBURG (GPD) - De verdere aanscherping van de maat regelen onder de noodtoestand, zo als die afgelopen zaterdag door de Zuidafrikaanse regering werd aan gekondigd, heeft verontwaardigde reacties opgeroepen. Volgens de nieuwe bepalingen, die een uitbrei ding zijn van de reeds geldende pers-beperkende maatregelen, is het niet langer meer toegestaan om publiekelijk een oproep te doen voor de vrijlating van noodtoe standsgevangenen. Aanscherping noodtoestand Zuid-Afrika door Ruud de Wit getroffen. Op een overtreding staat Zelfs een openlijke blijk van af- 10 jaar gevangenisstraf of een boe te van 20.000 Rand. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Desmond Tutu, rea- keuring over de aanhouding personen, zonder dat er een klacht tegen hen is ingediend, i verboden. De maatregel heeft niet geerde onmiddellijk op de alleen betrekking op openbare uit- noodtoestandsbepalingen door te spraken, maar ook op politieke devoeringen. Het dragen van t- shirts, spandoeken en affiches wordt eveneens door de maatregel verklaren zich er niets zullen trekken. Vandaag zal Tutu in de St. George's kathedraal van speciale kerkdienst (foto ANP) houden voor de gevangenen: „De ze maatregel is voor mij onaan vaardbaar. Ze willen ons binnen kort nog vertellen dat we niet voor onze gevangenen mogen bidden". Ook de liberale oppositie in het blanke parlement liet zich in soort gelijke termen uit. Colin Eglin, de leider van de PFP, noemde de maatregelen erger dan censuur. Hij zal vandaag een verzoek indienen om een dringend gesprek met pre sident P.W. Botha over deze zaak. Desondanks menen advocaten en actiegroepen dat er nog mazen zijn in de wetgeving, die vrijdag avond in een speciale editie van de staatskrant werd gepubliceerd, zit ten: „Een individu kan volgens ons nog steeds protesteren. Wij gelo ven niet dat iedereen zijn 'laat de kinderen vrij-sticker' van zijn auto moet verwijderen", vertelde advo caat Paul Jenkins. LONDEN (AP) - De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Carrington, vindt dat het bondgenootschap de kans moet nemen de voorstellen van de Sowjet-leider Michail Gorbatsjov over wapenbeersing aan te pak ken. Zodoende kan bekeken worden of ze oprecht zijn. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Shultz wees echter een Sowjet-voorstel van afge lopen vrijdag om eventueel alle raketten voor de kor tere afstand af te schaffen van de hand. Carrington zei gisteren dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz gelooft dat het belangrijk is om onderhandelingen te beginnen over de ontmanteling van de middellange-afstandsraketten ondanks de meest recente problemen die zijn ont staan tussen de Sowjet-Unie en de VS. Carrington kwam zaterdag terug uit de VS waar hij onder andere m<_*t Shultz heeft gesproken. Shultz zei in Helsinki, op doorreis naar Moskou, dat een verwijdering van alle nucleaire korte afstandsra ketten een uitholling zou zijn van de NAVO-strategie van het 'aangepate antwoord'. Deze houdt in dat de NAVO de mogelijkheid openhoudt dat zij kernwa pens zal inzetten om een aanval van het Warschaupact af te schrikken of af te slaan. NEW DELHI (Rtr/DPA) - De mi nister van defensie van India, Viswanath Pratap Singh, is afge treden op aandrang van premier Rajiv Ghandi. Hij had vorige week op eigen houtje een onderzoek ge last naar een wapentransactie ter waarde van ruim een miljard gul den. Pratap Singh, vroeger een naaste vertrouweling van Gandhi, legde daarmee een politieke tijdbom on der de 101 jaar oude regerende Congrespartij en de carrière van de premier. Een onderzoek kan het hele systeem van corruptie tot op het hoogste regeringsniveau bloot leggen en kan zelfs de hele familie Gandhi in diskrediet brengen. Om welke wapentransactie het gaat is officieel niet bekend. Maar volgens de pers gaat het om een contract tussen dc regering en een Westduitse werf HDW in Kiel voor de levering van vier moderne on derzeeërs, dat nog in het begin van de jaren tachtig werd gesloten on der Gandhi's moeder, de vermoor de premier Indira Gandhi. Minister van defensie was toen de huidige vice-president Venkatamaran. Pratap Singh zou hebben ont dekt dat de werf een commissie van zeven procent ofwel ruim 80 miljoen gulden had betaald aan haar Indiase agent. Ondanks een verbod (toen nog niet officieel van kracht) op het inschakelen van der gelijke tussenpersonen, zou dit in formeel zijn goedgekeurd door de regering. Rajiv Gandhi maakte het verbod in 1985 officieel. Europese bedrijven zouden overigens nog steeds gebruik maken van vroege re topfiguren uit het Indiase leger om contracten in de wacht te sle pen. De grote vraag is wat er precies gebeurde met het enorme commis siebedrag: ging een groot deel van de betaalde miljoenen naar gehei me rekeningen van de Congrespar tij en profiteerde zelfs de hele fami lie Gandhi?. Pratap Singh zat ook achter een andere zaak die Gandhi in verlegendheid kon brengen. De ze betreft het inhuren van een Amerikaans opsporingsbedrijf Fairfax dat illegale geldtegoeden van Indiërs in het buitenland moest nagaan. De regering benoemde vorige week twee rechters van het Hoog gerechtshof om de zaak van het hu- ADVERTENTIE 2795r- 2195- i)Niet in de Bijenkorf Utrecht. ren van Fairfax door het ministerie van financiën te onderzoeken, maar wees de eis tot een diepgaand parlementair onderzoek af. Vol gens de oppositie houdt het aftre den van Pratap Singh verband met het feit dat Fairfax, althans volgens berichten in de pers, ook diverse naaste medestanders van Ghandi begon te onderzoeken. Rajiv Gandhi, die 2-1/2 jaar gele den aantrad als premier, kan zich op dit moment geen nieuwe schan dalen permitteren, na diverse ver kiezingsnederlagen van de Con grespartij. Ook in zijn eigen partij is er kritiek op de premier, omdat hij er niet in slaagt het conflict met de Sikhs in de noordwestelijke deelstaat Poenjab op te lossen. Storm slaat rampschip uit het lood ZEEBRUGGE (GPD) - De berging van de 'Herald of Free Enterprise' heeft dit weekeinde door de noord wester storm met windkracht 9 for se vertraging opgelopen. Het zal nu zeker niet meer lukken de veer boot binnen twee weken drijvende te krijgen. Zaterdagnacht moesten de ber gers van Smit Tak alle lijnen los maken en waren de bergingssche pen gedwongen de beschutting van de haven van Zeebrugge op te zoeken. De 'Herald' lag daardoor zondag helemaal alleen in de wilde Noordzee en maakte weer een slag zij van 15 graden. Het zeewater kwam bij hoogtij weer tot de brug. Deze tegenslag noopten de ber gers dit weekeinde tot nietsdoen. „Het is onmogelijk nu iets op het wrak te doen. We moeten wachten op beter weer. Dan kunnen we de bokken weer aansluiten en een nieuwe methode uitdenken om het water uit het schip te pompen en het drijvend te krijgen", zei een van hen gisteren. De weersverwachting voor de komende dagen is vrij gunstig, maar het zal naar men verwacht toch wel enkele dagen duren voor dat de 'Herald' weer recht overeind staat. Alleen dan kan voortgegaan worden met de pogingen de veer boot leeg te pompen en drijvend te krijgen. Inmiddels werd zaterdag bekend dat de gerechtelijke autoriteiten vorige week dinsdag al, direct na het rechtzetten dus, de zogenaam de 'koersrecorder' van de 'Herald' uit het schip hebben gehaald. On derzoek van de gegevens van die recorder heeft uitgewezen dat de motoren van de veerboot op het moment van de ramp, op 6 maart, op 'volle kracht achteruit' stonden. Al kort na de ramp werd gezegd dat kapitein David Lewry van de 'Herald' vlak voor het zinken de motoren in achteruit had laten zet ten, kennelijk om af te remmen na dat hij het geconstateerd dat er iets mis was. Dat 'iets' kunnen de open staande boegdeuren van de boot zijn geweest. Door het plotselinge afremmen, terwijl de boot al een flinke vaart had, zou de neus van de 'Herald' met de open deuren, voorover ge doken zijn en water hebben ge schept met het bekende gevolg. De neus zou bovendien al lager heb ben gelegen omdat de ballasttanks in de boeg van de veerboot nog met water gevuld waren. OUADI DOUM - De woestijn die zich uitstrekt rondom Ouadi Doum, eens Libië's belangrijkste militaire basis in Tsjaad, ligt be zaaid met de puinhopen van de oorlog en met de door de zon zwartgeblakerde lijken van Libi sche soldaten. Ouadi Doum, niet veel meer dan een aluminium lan- dingsstrook van zo'n drie kilome- door Michael Goldsmith ter lengte, en omringd door gea vanceerde wapens en materieel van Russische makelij, werd op 23 maart bestormd door Tsjadische troepen. Meer dan eenderde van het 4.000 man tellende Libische garnizoen werd gedood of krijgsgevangen ge maakt. De overigen sloegen in pa niek op de vlucht, met achterlating van zo'n 20 gevechtsbommenwer pers en bijna 200 tanks en pantser voertuigen, de meeste nog intact. Franse officieren die poolshoog te kwamen nemen beschreven de situatie als een van de meest spec taculaire militaire nederlagen van deze eeuw. Zij raamden de waarde van het achtergelaten materieel op zeker twee miljard gulden. Zij toonden zich ontzet over de kenne lijke onbekwaamheid, de onzorg vuldigheid en het gebrek aan disci pline onder de Libische manschap pen. Een wat luguber stilleven in de Tsjadische woestijn: een verlaten Libi sche tank met op de voorgrond het half door zand bedolven lichaam van een gesneuvelde soldaat. (foto ap> In de wijde omtrek van Ouadi Doum is geen grassprietje of zelfs maar een doornstruik te bekennen. ,.r De Libiërs, die het noordelijke deel van Tsjaad vier jaar geleden in feite hebben geannexeerd, lieten hun oog op dit verlaten oord vallen Inferieur Uiteindelijk bleek de woestijn list de blik de Tsjadiërs in de hand te hebben gewerkt. Op een persconferentie buiten zÜn tent zei de plaatselijke hun^grootste luchtmachtbasis Tsjadis£h* bevelhebber majoor omdat het binnen schootsafstand Assabah Ozi dat zijn manschappen ligt van de hoofdstad N'Djamena, de *as's konde1} coveren „omdat en omdat zij ervan overtuigd wa- ZU betere soldaten zijn Hij wilde ren dat de woestijn hen bescher- echter geen uitleg verschaffen over ming bood tegen ongewenste in- de tektiek waarmee het verreweg dringers. inferieure Tsjadische leger, uitge rust met niet meer dan draagbare wapens en bestelbusjes, de moder ne tanks, artillerie en raketwerpers van de Libiërs wisten te verschal ken. De Franse waarnemers zeiden eerder dat de Tsjadiërs een tech niek hadden ontwikkeld waarmee zij in de duisternis naar de tanks slopen en hun bemanningen bij het ochtendgloren overvielen. Wat de taktiek ook geweest mag zijn. het succes ervan is tot ruim 150 ki lometer naar het zuiden' te zien, waar de Libiërs na het verlies van Fada, ruim 200 kilometer naar het zuidoosten, achter een verdedi gingslinie stand trachtten te hou den. Overal liggen de gesneuvelde Li biërs, in allerlei houdingen en allen met door de zon zwartgeblakerde gezichten. Ozi zei dat de doden op den duur wel zullen worden begra ven, maar dat de autoriteiten op het ogenblik „betere dingen te doen" hebben. Libische krijgsge vangenen ruimen de mijnenvelden op en verrichten andere kar weitjes. De Tsjadiërs zeggen ongeveer duizend Libische manschappen krijgsgevangen te hebben ge maakt. Enkele gevechtsvliegtui gen liggen als geblakerde wrak stukken langs de landingsbaan, maar zeven Albatros L-39 ge vechtsbommenwerpers van Tsje chische makelij en een MIL Mi-24 Hind gepantserde aanvalshelikop ter staan er nog volkomen onbe schadigd bij. Op twee heuvels aan weerszijden van de landingsbaan hadden de Li biërs de gigantische antennes van het „Spoonrest" radarsysteem op vrachtwagens gemonteerd. De Russisch-talige handleidingen lig gen her en der verspreid in de vrachtwagens en op de grond. Ook liggen er logboeken waarin de da gelijkse verrichtingen van de man schappen werden bijgehouden. Mijnenvelden Ouadi Doum wordt enkele ma len per dag door de Libiërs gebom bardeerd, vermoedelijk om het achtergelaten materieel te vernieti gen. Op 7 april werd een Albatros, tijdens een van zulke missies neer gehaald door een Tsjadische SAM- 7 raket. De verslaggevers mochten de wrakstukken aanschouwen. Het toestel explodeerde toen het neerkwam, waarschijnlijk omdat het nog een bom aan boord had. De basis is omgeven door mijnenvel den, afgezet met prikkeldraad. Tsjadische soldaten vertellen stoer dat zij zo snel met hun bestel wagens door de mijnenvelden rij den dat de mijnen achter hen ex ploderen zonder enige schade aan te richten. Zij leggen uit dat de Li biërs de mijnen zo diep hebben ge plaatst dat zij niet ontploffen als verdwaalde dieren erop trappen. Langs de gehele weg van Ouadi Doum naar Fada staat door de Li biërs achtergelaten zwaar mate rieel. Tientallen Faun tanktrans portwagens van Westduitse make lij staan volledig onbeschadigd in het zand. Naast een ervan ligt het lijk van een Libiër onder een de ken. Een andere wagen is volge stouwd met ongeopende dozen munitie. Op de basis zijn met aarde bedekte schuilplaatsen volgepakt met munitie, ongeopende kisten met zware machinegeweren en niet afgeschoten raketten. In een gigantische schuilplaats troffen de Tsjadiërs twaalf T-62 tanks aan in ongerepte conditie. De meeste an dere tanks waren van het kleinere, mobielere type T-55. Ongebruikt Rondom de basis liggen verschil lende batterijen SAM-6 raketten, eveneens onbeschadigd en onge bruikt. Volgens de Franse waarne mers was de raket een nieuwe, gea vanceerde versie van de SAM-6 die in het westen nog niet eerder is ge zien. Op Frans verzoek werden de raketten op de Fauns geladen en zo snel mogelijk weggebracht naar de Tsjadische basis Kalait, om te voorkomen dat zij door de Libiërs zouden worden vernietigd. In het opwaaiende zand van Oua di Doum fladdert een editie van het Libische hoofdstedelijke dag blad Nieuwe Dageraad van 25 fe bruari, bijna twee maanden na de Tsjadische herovering van Fada. Het blad meldt dat het Libische garnizoen in Fada „vijandige sluip- aanvallen" heeft afgeslagen en zware verliezen heeft toegebracht aan de Tsjadische troepen. Ver weg in de woestijn zijn twee onbe schadigde T-55 tanks zichtbaar, met geopende geschutskoepels en een witte vlag wapperend aan de radio-antennes.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5