'"'te Koning houdt aan 795 miljoen vast 'Ze gaan overal geesten zien' ïvenipnieuw overleg over ambtenaren Steeds meer klachten tegen dierenartsen Staking Doel kan iog maanden duren' Beestachtige roofmoord op bejaarden Sloppenbewoiiers bouwen zelf wel' 'Bezuinigen op Defensie voor zwakzinningen' Meerderheid coalitie ondanks verlies j Spiritistische spelletjes brengen jongeren in problemen 3 APR11 PAGINA 3 en intei mf iar dat d toch c :en staa)EN HAAG (GPD) - Minister De Koning (binnenlandse zaken) wil voor een verbete- iard"? van arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren dit en volgend jaar toch een bedrag ■ld nier1 795 miljoen gulden uitgeven. Vorige week besliste het kabinet dat De Koning alleen lijk te or dit jaar niet meer dan 270 miljoen gulden mocht besteden. Het kabinet zal zich nu ikvanjrgenavond opnieuw beraden over de arbeidsvoorwaarden voor de ambtenaren, i brief lijk had toegedacht. De Koning wil de kans op een tweejarig akkoord met de ambtenarenbonden niet la ten lopen en heeft vrijdag het kabi net een brief overhandigd waarin hij opnieuw overleg vraagt over de besteding van het bedrag van 795 miljoen gulden voor twee jaar. Gaat het kabinet niet met de vraag van De Koning akkoord, dan zullen de ambtenarenbonden bij de arbitragecommissie-Albeda kla gen dat ze een geschil hebben. Dat hebben ze al eerder gedaan. Toen sprak de commissie-Albeda uit dat het kabinet niet als goede werkge ver heeft gehandeld. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal klachten tegen dierenartsen over de behandeling van vooral kleine huisdieren stijgt. Jaarlijks worden ongeveer 160 klachten ingediend bij het Tuchtcollege van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Diergeneeskunde (KNMvD). Van die klachten is een groot aantal afkomstig van dieren artsen zelf tegen andere dieren artsen. Dit bleek gisteren in Am sterdam waar ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de KNMvD hel congres 'gezelschap met een staartje' gehouden werd. Volgens het bestuur van de KNMvD wordt de stijging van het aantal klachten vooral veroorzaakt door het mondiger worden van het publiek. Het is niet zo dat de die renartsen slechter zijn gaan werken, aldus het bestuur. Vol gens M. van Zuuren. secretaris van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, besteden dierenartsen te weinig tijd aan de behandeling van huisdieren. Ook die kritiek weerlegde het bestuur van de jubilerende maatschappij grotendeels. „Er wordt door de meeste dierenartsen wel voldoen de tijd uitgetrokken voor de be handelingen." Nederland heeft 22 miljoen huis dieren, verdeeld over drie miljoen gezinnen. Voor de geneeskundige behandeling van de dieren zijn er ruim 1700 dierenartsen werkzaam in elfhonderd praktijken. Over de manier waarop de drie miljoen gezinnen met hun huisdie ren omspringen, is de maatschap pij redelijk tevreden. Vaak wordt zelfs te goed voor de dieren ge zorgd - te veel eten - waardoor met name in de stad veel viervoeters veel te dik zijn nteerd" een 'brandbrief aan het kabi- passé te komen door de bonden wijt V^stemming met de ambtenaren- joen gulden wilde besteden, te we ten de 270 miljoen die voor dit jaar al beschikbaar waren en de 525 de miljoen die voor 1988 beschikbaar ■k geworden minister Van Dijk zouden komen volgens het regeer akkoord. de hinden kan worden bereikt. Die hfoen De Koning de portefeuille al beschikbaar n en mn Binnenlandse Zaken t alleeiernam. waren de gesprekken recht ,er de arbeidsvoorwaarden voor ndat dp7 met de ambtenarenbonden rhtmatstgelopen. Van Dijk kreeg niet grenseer ruimte dan 270 miljoen gul- iatérWeken emberin. Dat bedrag was in overleg met ^ler DlelIen ^arrest.' bonden al snel besteed foppetfr meer de verhoging De bonden hielden aanvankelijk voet bij stuk en wilden voor alleen 1987 een bedrag van 1,2 miljard. bereid op het voor- De Koning in te gaan. Daarna gooide minister Ruding (fi- r acht pro- 7 naar arhf nm nanciën) roet in het eten door, wij- zend op het te verwachten tekort P van ongeve.er twee miljard gulden. De Koning te verbieden een twee jarig contract met de ambtenaren af te sluiten. Woedend juikantiegeld inse jtfnt en aan e yan henmalige vut-operatie. eeft achterstand ^e.PDe ambtenarenbonden vonden r mij genoeg 2e wilden meer ;nt veïld, om met name de achterstand verkleinen die de ambtenaren de 'gelopen jaren in hun inkomen adden opgelopen met de werkne- Minister De Koning werd evangers in het bedrijfsleven. De Ko- ïgen |jng zag een opening om uit de im- ït kla ie Kof bewal justitl aan E, dat aan. nee 1 bijvr beper heidsHOLEN/AMSTERDAM net zlNP) - De staking bij de kerncen- •or deale in het Belgische Doel kan nog en doiaanden duren. Dat heeft voor- net sjchter Van Hove van de kerncen- tijd rale Doel gisteren verklaard te- n is uenover de lokale radio omroep hij z'holen. "Met de huidige perso- angeieelsbezetting kunnen wij het als ast. ,iet nodig is, het maanden uithou- benlen. Er is onder het personeel geen dg. \prake van een stress-situatie. De en vnensen zijn er fier op dat ze de n. Vtentrale draaiende houden. Wij and.lebben nog nooit zo'n hoog ge niet cwalificeerd personeel achter de achfcnoppen gehad. Er is geen sprake jboeran oververmoeidheid", die De vereniging Milieudefensie nakaeeft vandaag een onderzoek ge publiceerd naar de gevolgen voor ie drinkwatervoorziening bij een rnstig ongeluk met een kerncen- ale: Nederland moet het dan tien en jaren zonder eigen drinkwa- doen. Het risico van zo'n onge luk weegt niet op tegen het belang ongestoorde drinkwater- 'oorziening, aldus Milieudefensie, lie het rapport overhandigde aan oorzitter Ginjaar van de Centrale id voor de Milieuhygiëne. Gin- is oud-minister van milieube en voorzitter van de WD. Milieudefensie heeft zich bij haar istudie gericht op tritium (extra «zware waterstof) dat door kerncen- gtrales wordt geloosd. Omdat de istof niet uit. het water kan worden I gezuiverd en de lozingen ervan op ihet oppervlaktewater groter zijn (GPD/ dan voor welk ander afvalprodukt oók, zijn de waterleidingbedrijven het erover eens dat tritium de grootste bedreiging daarvoor vormt, aldus het rapport. Volgens Milieudefensie wordt de stralingsschade van tritium sterk onderschat. De continue tritiumlo- zing van kerncentrales ligt gemid deld tot drie keer zo hoog als tot nu toe wordt aangenomen. De rege ring hanteert een drinkwaternorm van 200 becquerel (bq) per liter, maar volgens de milieuorganisatie moet deze norm worden vermin derd tot 19 becquerel per liter. Hierbij wordt aangetekend dat de vereniging 19 becquerel niet als een veilige norm beschouwt maar uitsluitend als middel om de ern stigste vormen van tritiumveront- reiniging te kunnen aanpakken. Deze norm zou directe gevolgen hebben voor de Maas. Het jaarge middelde van tritium in die rivier schommelt rond de 20 bq per liter, maar de concentratie neemt in de zomermaanden toe tot 30 a 40 bq. De grootste tritiumlozing komt van de relatief oude en kleine kern centrale in het Franse Chooz. De vereniging vindt dat deze centrale onmiddellijk moet worden geslo ten. In het rapport wordt er op gewe zen dat het IJsselmeer een essen tiële rol speelt in onze drinkwater voorziening. Als het IJsselmeer be smet raakt lijkt het verre van een voudig een andere drinkwaterbron te vinden, aldus de vereniging. KALMTHOUT (GPD) - De po litie van het Belgische plaatsje Kalmthout heeft zaterdagmid dag in een villa in Heide-Kalm- thout de gruwelijk verminkte lijken aangetroffen van een jaard Nederlands echtpaar dat daar woonde. Alles wijst op roofmoord, die enige dagen eerder gepleegd moet zijn. Omdat hij geen telefonisch contact met zijn ouders kon krijgen, verzocht een Utrecht wonende zoon van het echtpaar Bosch-Wieling de Kalmthoutse politie bij de a ning van zijn ouders te gaan kij ken. In de villa troffen de agenten de stoffelijke overschotten van de 73-jarige Jean-Pierre Bosch en diens echtgenote, de 70-jarige Liliane Wieling. Uit de staat waarin de lijken verkeer den, concludeerde de politie dat het tweetal reeds een tiental dagen geleden om het leven moet zijn gebracht. Sporen van inbraak ontbra ken, maar er waren diverse 2 ken verdwenen, waaronder zil verwerk en de auto van me vrouw Bosch-Wieling. De poli tie vermoedt dat het echtpaar bij zijn thuiskomt een of meer inbrekers heeft betrapt. Een van de activiteiten die de start van de actieweek begeleidde was de bouw van een krottenwijk op het Binnenhof. Habitat-voorzitter Van der Stoel gaf het startsein voor de actieweek door een 'onbewoonbaar ver klaard' bouwselbewoonbaarte verklaren. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - "Je hoeft geen huizen te bouwen voor de in woners van krottenwijken, dat doen ze zelf wel, en daar hebben ze alleen maar een klein duwtje voor nodig". Dat zei zaterdagmiddag de voorzitter van de Nederlandse Ha bitat-commissie Van der Stoel bij de opening van de Nederlandse ac tieweek voor de daklozen. De com missie coördineert alle activiteiten in Nederland in het kader van het VN-jaar voor de Daklozen 1987 Van der Stoel i zaterdagoch tend vroeg teruggekomen uit Ke nia, waar hij in Nairobi een confe rentie over de daklozen-problema tiek heeft toegesproken en waar hij een krottenwijk heeft bezocht waar met behulp van Nederlands geld een aantal voorzieningen is aangebracht. "Wat op de conferentie vooral duidelijk werd is dat het probleem zo immens groot is", zo zei Van der Stoel. Per dag komen er 50.000 ste delingen bij. Daaruit blijkt ook de noodzaak om het probleem aan te pakken. "En dan blijkt ook wel dat je niet theoretisch in een Westers land kunt gaan zitten praten, maar dat je projecten moet ontwikkelen die aansluiten bij wat er in die plaatsen al in gang wordt gezet." Het jaar van de daklozen richt zich niet op daadwerkelijk bouwen van woningen, zoals wel wordt ge dacht. Er wordt ook gekeken naar bij voorbeeld verbeteringen in de infrastructuur, het aanleggen van drinkwatervoorzieningen, de af voer van vuil en de beschikbaar heid van brandstof. TILBURG (ANP) - "Als de groep zwakzinnigen in de verdrukking komt, wordt het tijd een einde te maken aan de groei van defensie, die in deze kabinetsperiode nog steeds doorgaat". Dat betoogde CDA-kamerlid De Kok, tevens voorzitter van de kamercommissie voor gehandicaptenbeleid, zater dag in Tilburg ten overstaan van enkele honderden ouders van geestelijk gehandicapten, tijdens een symposium over ouderpartici patie. De Kok is ook een van defen siespecialisten van zijn partij. "De zorg voor zwakzinnigen mag er als gevolg van bezuinigingen fi nancieel niet opnieuw op achteruit gaan. Want dan wordt het de vraag of het departement van defensie blijvend moet worden ontzien", al dus De Kok. Om verdere bezuinigingen te voorkomen raadde De Kok de ou ders aan politici op de internaten uit te nodigen. "Maar dan niet de verkeerde. Het gaat om de parle mentariërs die in de commissies fi nanciën en economische zaken zit ten. Laat ze zien wat het betekent als een 20-jarige 's nachts voor tien of meer zwaar gehandicapten moet zorgen. Een stukje lobby-werk is onmisbaar", hield De Kok de aan wezigen voor. Maatregelen voor aanpak zwartrijders DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) werkt aan een pakket maatregelen die een einde moeten maken aan het autorijden zonder verzekering, zonder betaling van motorrijtui genbelasting of zonder de verplich te autokeuring (APK). De minister denkt daarbij aan in voering van een controlesysteem zoals dat in de Verenigde Staten wordt gehanteerd Daarbij wordt op de kentekenplaten van auto's vermeld of de motorrrijtuigenbe- lasting en verzekering zijn betaald. In de VS worden de kentekenpla ten van auto's jaarlijks vernieuwd en voorzien van de nieuwste gege vens van de eigenaar van de wa gen. DODEN BIJ VECHTPARTIJ - Bij een massale vechtpartij in een flat in de Bijlmermeer zijn vannacht twee mannen om het leven geko men. Een van hen werd volgens ge tuigen van de negende etage naar WILLEMSTAD - Bij de verkie- beneden geduwd. Het tweede zingen voor de eilandsraad op Cu- slachtoffer ontdekte de politie bij racao en Bonaire heeft de rege- het onderzoek op de negende eta- ringscoalitie van Movimiento An- ge. Toen zij naar beneden keken, tias Nobo (MAN), Democratische zagen ze hem liggen. Hij bleek met Partij (DP) en Frente Obrero on een karpanzwaard, een Indisch danks fors stemmenverlies een zwaard, te zijn bewerkt. (ANP) krappe meerderheid behouden. De Oppositie wint bij Antilliaanse verkiezingen Partido Nashional di Pueblo (PNP) van mevrouw Liberia-Peters werd met acht zetels de grootste (opposi tiepartij op Curasao. Tot grote verontwaardiging van Liberia besloten de drie coalitie partijen gezamenlijk door te gaan, ondanks de uiterst smalle basis (11 UTRECHT - Steeds meer jonge ren raken in geestelijke problemen door het spelen van spiritistische ten spelletjes. Die conclusie trekken aa de psychologen Wim Kramer en lNP Annette Mol van het Utrechtse Pa rapsychologisch Adviesburo uit een groeiend aantal telefoontjes van verontruste ouders en leraren. "We hebben de indruk dat het op een tafel rond laten van een glas I tijdens spiritistische seances onder I middelbare scholieren een rage aan het worden is", zeggen zij. „Voor de meeste jongeren is dat niet meer dan een grappige erva ring, maar sommigen raken erdoor in grote psychische nood. Ze gaan dan overal geesten zien". De twee psychologen wijzen er met nadruk op dat dit zogenaamde 'glaasje draaien' niet anders is dan suggestie. Maar ze vinden ook dat kinderen die er angstig door zijn geworden serieus moeten worden genomen. "Vaak blijkt deze vrees een dekmantel te zijn voor andere achterliggende angsten, zoals voor ontluikende sexualiteit of proble men op school". door Louis Engelman "Ik heb het zelf vroeger ook wei eens gedaan", zegt psychologe drs Annette Mol. „Toen ik een jaar of veertien was. Met z'n vieren om een tafel. De vingers op een omge keerd wijnglas en dan maar zien of een 'geest' zich zou aandienen. Nou, die kwam hoor. Tenminste, dat dacht je. Als kind maakte dat heel veel indruk op je. Het bewijs daarvan is, dat ik me nu nog letter lijk de naam kan herinneren van de Het 'glaasje draaien'. Een on schuldige bezig heid, maar niet wanneer de deel- ten. mijn vriendin zou trouwen. Die staat in m'n geheu gen gegrift. Zo zie je, dit soort sean ces is van alle tijden. Toen was het bij ons op school een rage, zoals kennelijk nu weer". Annette Mol en haar collega drs. Wim Kramer, werkzaam aan het Parapsychologisch Adviesburo in Utrecht, noemen het onder scho lieren steeds populairder worden de spelletje van 'glaasje draaien' onschuldig. Op hol "Er zijn kinderen helemaal door op hol geslagen", zegt Kramer'. "Die zijn echt in de kracht van geesten gaan geloven en werden langzamerhand zo bang, dat ze er psychisch volledig door in de knoop raakten. Ouders en leer krachten belden ons dan met de vraag wat zij moesten doen". Van uit hun hulpverleningservaring aan mensen, die tengevolge van echte of pseudo-paranormale ver schijnselen psychisch in moeilijk heden zijn gekomen, zijn Annette en Wim wel in staat van advies te dienen. "Het werkelijke probleem ligt vooral bij de ouderen, die niet we ten hoe ze in zo'n situatie moeten reageren", meent Kramer. De twee psychologen vertellen dat al in de achttiende eeuw een Franse na tuurkundige heeft bewezen dat het verschuiven van een glas, waarop deelnemers aan de seance hun vin ger houden, door menselijke kracht wordt veroorzaakt. "Het verschijnsel berust op suggestie", aldus Annette, "iedereen wil graag dat een geest zich aandient en dus komt hij ook". Spannend Kramer: "Voor kinderen is dat heel spannend. Zeker als er eerst een sfeertje is gemaakt. Ze doen de gordijnen dicht, steken kaarsen aan. op zichzelf is dat al eng. Als het glas door een idiomatische, dat is onwillekeurige, beweging ver schuift, dan gaan veel mensen den ken dat een kracht buiten hunzelf dat doet. Een geest dus". Annette Mol: "Aan de tafelran den hebben ze letters en cijfers neergelegd en de woorden 'ja' en 'nee'. Het leukste is dan natuurlijk om aan de opgeroepen 'geest' vra gen over jezelf en je vriendjes te stellen. Onder andere of ze zullen trouwen en met wie. Dat gebeurt heel veel". Op zichzelf is daar, vindt zij, niets op tegen. Maar bij een enke ling loopt het fout. Kramer "Meestal komt er pas na de seance dan een breekpunt. Ze gaan overal geesten zien, dromen er over. Dat kan steeds erger worden", De twee psychologen hebben ervaren dat het ene kind ontvankelijker is dan het andere. Kramer: „Later stel je vast, dat zo iemand al ergens een psychische zwakke plek had. Kin deren zijn op die leeftijd mentaal nog erg onevenwichtig, zeker als ze door andere problemen onder druk staan. Hun angsten worden dan plotseling gekanaliseerd in de richting van het spirituele". Angst Ouders en leerkrachten moeten een kind dat hieraan lijdt serieus nemen, vinden de psychologen. Maar in de praktijk gaat het aan vankelijk precies andersom. Kin deren worden uitgelachen, voor gek verklaard of bestraffend toege sproken. Kramer: "Tot het echt mis is. Dan weten ouders het ook niet meer. Wij gaan ervan uit dat zo'n persoon op dat moment van de 21 zetels) in de raad. De een heid in de coalitie zou volgens on der meer premier Dom Martina op spel worden gezet als de partij van zijn voorgangster ook bij het ei- door Elly Wempe landsbestuur werd betrokken. Li beria: „Wij worden totaal buiten spel gezet. De stemmen van 26.000 Curacaoenaars tellen voor deze coalitie kennelijk niet. Dit onder mijnt het democratische proces." Ook de PNP verloor overigens een fors aantal stemmen vergele ken met de laatste verkiezingen. De oorzaak daarvan is de scheu ring in de partij: mevrouw Liberia heeft enkele politici van 'twijfel achtig kaliber' twee maanden gele den hardhandig uit de PNP gezet. De nieuwe partij Soshial Indepen- diente (SI), die deze ex-wethouders Hueck en Monte hebben opge richt, bleek goed voor twee zetels. Oordeel Juist nu zich de contouren be ginnen af te tekenen van een dras tisch maar noodzakelijk sanerings- bcleid, velt het Cura^aose kiezers volk een oordeel dat de kabinets plannen doorkruist. De impopulai re maatregelen, zoals het aange kondigde ontslag van 4000 ambte naren, spelen hierbij zeker een rol. Een teleurgestelde Antilliaanse premier Don Martina weet de achteruitgang aan de moeilijke so ciaal-economische omstandighe den: „We zijn er niet in geslaagd aan enkele basisbehoeften van het volk, zoals werkgelegenheid en huizen, te voldoen." Bij alle drie de coalitiepartijen heerste teleurstelling dat geen van hen als winnaar uit de bus is geko men. Politieke waarnemers menen dat de huidige zetelverdeling 'on gezond' veel macht geeft aan Fren te Obrero: de partij haalde één ze tel tegenover MAN zes en DP vier en heeft daarmee het lot van de coalitie in handen. ADVERTENTIE klaarblijkelijk dat verhaal nodig heeft. Het is een uiting van angst gevoelens, die naderhand een an dere oorzaak blijken te hebben Stap voor stap kom je daar dan bij". De psychologen willen jongeren per se niet afraden het spelletje te spelen. Kramer: "Dan geef je er een extra betekenis aan. En in de praktijk blijken de meeste mensen er geen last van te hebben. Het is net als met gokken in een casino. Slechts een enkeling komt in de problemen. Bovendien wekt een heksenjacht juist de interesse van jongeren op". Wel stellen ze dat er meer voor lichting aan ouders en leerkrach ten moet worden gegeven, zodat deze minder verkrampt reageren en de kinderen zelf kunnen helpen over de angst heen te komen. Kra mer: "Het paranormale is 'in' on derjongeren. Wij krijgen heel vaak telefoontjes met vragen over pa rapsychologie. Scholieren maken daar spreekbeurten over en projek- ten. Maar ook ouderen hebben er veel belangstelling voor. Elk da mesweekblad komt wel met een verhaal over helderzienden. Dat is niet schadelijk, maar je moet er ge woon voor oppassen dat i daardoor in de knoop raken". Trenchcoat Klassiek model. Pol./ katoen. Met dubbel rugstuk en rug plooi. Maten 36 t/m 48. VROOM I^| DREESM ANN altijd iets nieuws onder de zon

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3