Westduitse boeren voelen zich door EG en regering verraden aa 'Duits recht stamF^ uit tijd zeerovers' Faillissement dreigt voor minstens 100.000 bedrijven Zuiniger in kerk, maar niet zonder beleidsplan PAGINA 2 MAANDAG 13 APRIl BONN - Het gist in de West- duitse landbouw. De overschot ten drukken de prijzen. Vooral kleine en middelgrote boeren staan voor het faillissement» De gevolgen van een politieke koers die alleen de groten ten goede is gekomen. Het aantal boerenbe drijven is in de Bondsrepubliek gedaald van 1,6 miljoen in 1949 naar 740.000 in 1986. De komen de paar jaar moeten nog eens 100.000 boeren hun bedrijf opge ven. Hele dorpen dreigen te ver anderen in spooknederzettingen. door Hans Hoogendijk De laatste weken hebben voor al kleine boeren dan op, via aller lei protestdemonstraties, van hun onrust en ongenoegen blijk gegeven. Daarbij moesten niet alleen de nationale regering in Bonn en de EG het ontgelden. Poppen die de de boerenleider Constantin vrijheer Heereman van Zuydtwijck voorstelden gin gen in vlammen op. Hetzelfde gebeurde met poppen van Ignaz Kiehle, de kogelronde kleine ex- boer uit het Beierse Allgau, die al yijf jaar minister van landbouw is in het kabinet-Kohl. Ignaz Kiechle reageerde gela ten. Hij weet dat iets moet wor den gedaan aan de overschotpro- duktie en probeert dat de boeren ook duidelijk te maken. Heere- mann, sinds zeventien jaar boe- ren-lobbyist was echter woe dend. „Ik kan er niets aan doen dat er in Europa een catastrofale landbouwpolitiek wordt bedre ven. Ik hoef dat niet te verant woorden". Het eerste klopt, het tweede niet helemaal. Want mede door Heeremanns druk kwam Bonn steeds royaal over de brug. Uit angst voor stemmenverlies betaalde de CDU-regering miljarden. Meer dan tien jaar slaagde de edelman erin zo veel geld los te kloppen dat de tegenstrijdige belangen van melk- en graanboeren, van rund- en varkensmesters, van landbouwfabrieken en keuter boeren verzoend leken te kun nen worden. Maar nu de kraan helemaal dicht dreigt te gaan is Heeremann de gebeten hond. Verraden Die kleintjes en middelgroten pikken het niet meer. Zij voelen zich verraden door Heeremann. Hij is niet alleen voorzitter van de boerenbond, maar bekleedt ook twee handen vol commissa riaten in bedrijfstakken die alles te maken hebben met de groot schalige landbouw. De kleine boeren verdenken hem ervan on der een hoedje te spelen met de chemie, de fabrikanten van land bouwmachines en de CDU in Bonn. En dat allemaal ter meer dere eer van zichzelf. Ook de voornaamste landbouwweten schappers vallen hem hard aan: „De persoonlijke vervlechting van de leiding van de boeren bond en de agro-business heeft in de praktijk geleid tot vorming van een belangengemeenschap tussen grote boeren en de agro business, waardoor beide partij en verdienen aan de in de Ge meenschap geproduceerde over schotten. De massa van de kleine en middelgrote boeren is de ver liezer. Dat zij zich nu als slachtof fer van de EG voelen betekent dat de misleiding is gelukt. In werkelijkheid zijn zij namelijk door hun eigen leiding in de steek gelaten." Klein De meeste Westduitse boeren zijn klein. Ze hebben tussen de tien en vijftig koeien en maxi maal veertig hectare grond. En in die hoek vallen de klappen. Zij Weinig kleine Westduitse boerenbedrijven zullen de komende jaren overleven. Bonn dreigt de subsidiekraan dicht te draaien. En dat betekent dat alleen de grote bedrijven zich zullen kunnen handhaven. <fotoGPD> hebben hard gewerkt om het hoofd boven water te houden, maar om welke reden dan ook de boot gemist toen de EG uit con- currentie-overwegingen massa- produktie eiste. Wie bijvoorbeeld in de 'gouden landbouwjaren' tussen 1970 en 1980 geld leende en uitbreidde van tien naar veertig koeien om stijgende kosten via meerpro- duktie en rationalisatie op te vangen, droeg een krachtig steentje bij aan de overproduk- tie. De prijzen zakten natuurlijk. Wie daarna het risico niet aan durfde om nog groter te worden. zit nu in de problemen. De prij zen kelderden nog meer, terwijl de vaste lasten stegen. Om het hoofd boven water te houden verkopen boeren soms een gedeelte van de grond. Dan kunnen ze het weer een tijdje uit zingen. Voor de autoriteiten zijn zij het klassieke voorbeeld van bedrijven die ten dode opge schreven zijn. Maar deze boeren willen niet opgeven. Ze kunnen ook niet veel anders, want in de industrie vinden ze geen baan Uitzichtloos Hun toekomst is uitzichtloos, want wie te lang in de rode cij fers heeft gezeten komt niet meer in aanmerking voor staats steun. Die gaat alleen naar winst gevende bedrijven die verder willen groeien. De overheid heeft berekend dat een boerenbedrijf minstens vijftig mille moet ople- Wie daar onder zit, overleeft de komende tien tot vijftien jaar niet en komt ook niet in aanmer king voor subsidie. Honderddui zenden boeren zitten onder die norm. Zij vechten om te overle ven: „Niet wij hebben het milieu verpest, dat hebben de groten ge daan met hun pesticiden en kunstmest. Wij verzorgen het landschap". En dat moet worden betaald, vinden zij. blemen. Hij had zelf een boerde rij in de Beierse Allgau voordat Franz Josef Strauss hem naar Bonn stuurde. En hij weet ook dat er voor de kleine boeren geen toekomst meer is. Toch probeert hij de moed erin te houden: „Voedselproducenten hebben al tijd een toekomst, maar dat geldt helaas niet meer voor ieder be drijf. We moeten die overschot ten wegwerken anders stijgen de prijzen nooit." Waarheid Maar het wegwerken van de overschotten betekent het einde voor veel kleine boeren. Steeds meer landbouwdeskundigen ei sen dat de politici nu eindelijk eens de waarheid zeggen. De waarheid is dat in het land en in de EG veel te veel wordt gepro duceerd, dat die overschotten niet meer te financieren zijn en dat uiteindelijk alleen rendabele bedrijven over zullen blijven. Aan Kiechle de ondankbare taak om de boeren weer te laten wennen aan het marktprincipe, dat nu eenmaal luidt dat vraag en aanbod de prijs bepalen. De boerenwoede is echter nau welijks meer in te dammen. „Er sterven 50 boerenhoeves per dag." En zij eisen dat dat 'de boe renstand niet ten grond mag gaan'. „Wij worden ervan be schuldigd dat de EG-landbouw- politiek te duur is, dat de boeren te veel produceren en het milieu vergiftigen. Maar de feiten zijn: wij garanderen voldoende, crisis- zekere en goedkope verzorging met hoogwaardige levensmidde len. Wij zorgen voor het behoud van ons mooie landschap en wij leveren een waardevolle bijdrage voor de oplossing van de milieu problemen. Wij eisen daarom reële prijzen, nationale maatre gelen, bestaansgaranties voor de talrijke bedrijven die buiten hun schuld in nood zijn geraakt en compensatie voor de prestaties voor het*algemene belang bij de milieubescherming. Wij eisen maatregelen van Bonn." Grote mond Bonn kan weing meer bieden dan een nationaal hulpprogram ma, zoals verlaging van de belas tingen. steun voor oudere boe ren, geld voor het stilleggen van akkers en weidegrond en een grote mond in Brussel. Want ook Kohl en Kiechle weten dat de tijd van de kleintjes voorbij is en de groten de toekomst hebben. Die hele groten zitten vooral in het noorden en midden van West-Duitsland. Het zijn agrari sche fabrieken en die grote in vesteerders redden het nu ook nog wel. Vooral in het noorden wordt nog steeds goed verdiend. Maar daar zitten ook de boeren die bijvoorbeeld tussen de 10.000 en 20.000 varkens volledig com putergestuurd mesten, boeren die honderden hectares bewer ken, die honderdduizenden kip pen en ganzen hebben. Harm Dost wil strijd niet opgevenlpiï DUSSELDORF - Het Duitse Bun- desgerichtshof in Karlsruhe heeft vorige week het vonnis tegen de Arnhemmer Harm Dost vernie tigd. De kans dat Dost (39), die vo rig jaar in door de rechtbank in Düsseldorf werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenischap wegens drugshandel, spoedig vrijkomt, is daardoor belangrijk toegenomen. Zijn Duitse advocaat Gregorius verwacht zelfs dat het binnen en kele weken zo ver is. door Funs Kockelmans Dost werd veroordeeld omdat hij tussen 1978 en 1984 in Arnhem hasj verkocht zou hebben aan Duitse onderdanen. In november 1984 werd hij tijdens een vakantie op het Spaanse eiland Tenerife gear resteerd en aan Duitsland uitgele verd. De Duitsers verklaarden daarbij, in strijd met de feiten, dat Dost hasj naar Duitsland zou heb ben gesmokkeld. De bewijsvoering berustte des tijds mede op door de Arnhemse justitie aan de Duitsers overhan digde dossiers. Het Bundesge- richtshof heeft nu echter bepaald dat die dossiers niet als bewijsma teriaal gebruikt hadden mogen worden. Bovendien heefUhet Bun desgerichtshof wat kanttekenin gen gemaakt bij het universaliteits beginsel, dat inhoudt dat iemand die in drugs handelt overal ter we reld door de Duitse autoriteiten vervolgd kan worden. Volgens het Bundesgerichtshof mag het uni versaliteitsbeginsel alleen gehan teerd worden als er Duitse belan gen zijn geschaad. Dost wil zelf niet te veel specule ren over zijn kans op een spoedig ontslag uit de Duitse gevangenis. Hij ziet er gezond uit en spreekt in een rad tempo, maar blijft op zijn hoede en laat zich slechts met moeite verlokken tot uitspraken van persoonlijke aard. „Ik ben nooit pessimistisch. Dat ik hier nog tien jaar moet blijven, is nu uit gesloten. Maar verder moet ik moet het allemaal nog zien". De uitspraak van het Bundesge richtshof heeft hij zelf nog niet ge lezen. „Mijn Duitse advocaat Gre gorius heeft me de grote lijnen ver teld. Die uitspraak üjkt mooi, maar het is een schijnsucces. Iedereen denkt misschien dat ik hier zit te juichen, maar dat is niet zo. In prin cipe is er niets veranderd. Iedere drugsdealer loopt nog steeds het ri sico dat hij, waar ook ter wereld, door de Duitsers gepakt wordt". Zeerovers Volgt een lange uiteenzetting over het universaliteitsbeginsel, dat het de Duitse overheid moge lijk maakt ook buiten de eigen landsgrenzen de handel in drugs aan te pakken. „Dat beginsel stamt uit de tijd van de zeerovers"^ legt Dost uit. „De invoering ervan was toen nodig, omdat je anders niets tegen de piraterij zou kunnèn doen. Maar de Duitsers passen het nu toe op een manier die niets met de oorspronkelijke bedoeling te maken heeft, zonder begrip voor de historische context. De uit spraak van het Bundesgerichtshof dat er Duitse belangen moeten zijn geschaad, verandert daar niets Dost is dan ook van plan om door te gaan met zijn strijd tegen de Duitse wetgeving tot er „op es sentieel niveau iets verandert". Om gratie vragen wil hij niet, „want dan zou ik schuld bekennen, daar schiet ik niets mee op. Ik wil geen oneigenlijke middelen gebruiken. Ik ga nu samen met Gregorius mijn zaak voorleggen aan het Bun- désverfassungsgericht. Dat is een instantie die bekijkt of de wetge ving in strijd is met de grondwet. Ik wil een principiële uitspraak. Of ik in de toekomst nieuwe risico's zal nemen in mijn strijd? Daar zeg' ik geen ja en geen nee op". Voor de manier waarop de Ne derlandse overheid voor zijn belan gen is opgekomen, heeft Dost geen goed woord over. „Die is hardstik- ke gek. Ze hebben me belazerd, geen poot voor me uitgesto] heb er altijd op aangedronjjl de Nederlandse regering r zou voorleggen aan een intei naai gerechtshof, maar dat ren ze. Nederland had toch achterste benen moeten staa)EN H ik niet meer naar Duitsland g van reizen, dat wist ik, maar datif7Qt; i in de rest van de wereld niet meer ben. gaat werkelijk te pr all „In de jaren '70 heb ik vanorgené ter Van der Stoel een brief dat het universaliteitsbegini leen zou worden gehanteerd" ean op Duits grondgebied zou wt wijst gepakt. Dat is dus helemaaó stakl waar gebleken. Ik verwijt Vflstemn Stoel niets, maar wel de hinden k Nederlandse regering. Die hT"?" c consequent moeten zijn en mn Binr protesteren". !k gew „Maar ik zit hier niet alleeiernam dat het internationale recht pr de schonden, maar ook omdat dB? *"e derlandse justitie onrechtmatistgeloi gevens over mij over de grenseer™1 gebracht. Toen ik november!". Dat op Tenerife werd gearrest! bond heeft mijn advocaat Noppetfr roet de Arnhemse officier van jufkantic Denie gevraagd de Spaanse j^nt eIJ. op de hoogte te stellen van h«?ni"a" dat ik geen drugs naar Duiti heb gesmokkeld. Dat heeft hiCut( weigerd. Maar hij heeft de Dpe ai justitie wel dossiers over mij niet ven. Denie is 100 procent ve^j Qr woordelijk". 'verkl Niet slecht gg In de Düsseldorfse gevang,ers ii wordt Dost naar zijn zeggen fog za behandeld. „Ik kan niet kla! Het is hier beter dan in de KcT in Arnhem. De gevangenbewal^-* zijn niet slecht, de Duitse justit^^J slecht. Ik heb geen hekel aan E. sters, wel aan het systeem. D<*-^ bijna semi-fascistisch. Wat dat treft is er sinds de oorlog we: veranderd. Dat ligt niet aan^^- Duitse mentaliteit. Doorsnee til gers, zoals mijn ouders bijv( beeld, hebben maar in bepei mate contact met het overheid^HOI paraat. Dat is in Duitsland net zNP) Dost lijkt ongebroken door deale i ren die hij tussen vier muren doiaan bracht. Hij kijkt ook niet met sjchte of zelfverwijt terug op de tijd rale achter hem ligt. „Mijn leven is itemr verpest". Op de vraag hoe hij z'hok dagen doorbrengt in de gevangeieels reageert hij bijna enthousiast. ,iet n zit in een videogroep, daar benlen. bijna de hele dag mee bezig, \pral zijn opnames aan het maken vnen: het Duitse gevangenisleven. Vtenb gens mij is dat uniek in dit land.iebl heb bij die produktie zeker niet twa onbelangrijkste rol: ik sta achfcnoj de camera en ik schrijf draaibo&an jés. Ik hoop eigenlijk dat ik die i Di deoproduktie nog mag afmakcieel voor ik vrijkom". pub Harm Dorst: 'Dat ik hier nog tiet jaar moet blijven is nu uitgesloten maar verder moet ik het allemaa nog zien'. (archieffoto ANP Bezuiniging in het landelijke en regionale kerkewerk roept on nodige irritatie op en is ook niet effectief als er geen beleidsplan is. Beleid en bezuiniging hebben alleen kans van slagen als bij ie der orgaan en alle functionaris sen de betrokkenheid bij het ge heel van de kerk groter is dan bij de eigen instantie. Deze waarschuwing liet ds. mr. J. Haeck, secretaris algemene za ken van de Hervormde Kerk, za terdag in Utrecht horen in een toespraak tot de algemene verga dering van de Vereniging van Kerkvoogdijen. Door de teruglo pende kerkgang is de noodzaak van een totaal beleidsplan des te groter. "Bezuiniging", zei Haeck, "is alleen verantwoord en effec tief als ze gebeurt op basis van een diepgaande analyse van de plaats van de kerk in de tegen woordige samenleving". Het is, volgens hem, gewenst bij de opstelling van een beleids plan het historisch gegroeide on derscheid in de kerk tussen be stuur en beheer te handhaven, weliswaar aangepast aan de hui dige omstandigheden. (Hiermee sloot Haeck zich aan bij de op vattingen van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, neergelegd in de brochure 'Kerk en goed'). ■Voorzitter mr. J. A. van Ries- sen van de Vereniging van Kerk voogdijen zag weinig heil in de methode om alle organen die uit de landelijke kassen worden be taald vier jaar lang vier procent per jaar te laten bezuinigen. Die 'kaasschaafmethode' heeft na melijk geen betere organisatie tot gevolg. Nuttige instituten ko men erdoor in moeilijkheden en minder nuttige blijven bestaan. Daarom moet er een breed be leidsplan komen. Van Riessen had ook kritiek op de langzame afbraak door de overheid van de historische rech ten van kerkgenootschappen. Voorbeelden: het laten vervallen van de kerkelijke gezindte'in de bevolkingsadministratie (per 1 januari 1989), financiering van de geestelijke verzorging zoals bij de krijgsmacht alleen op basis van behoefte, decentralisatie van de monumentenzorg (waardoor kerkelijke monumenten een speelbal kunnen worden van plaatselijke politiek) en het weg vallen van de subsidie voor het godsdienstonderwijs aan open bare scholen. Van Riessen zei, dat hierin niet mag worden berust en dat de po litiek actiever dan ooit benaderd zal moeten worden. Ds. mr. Haeck deelde nog mee, dat met de regering nu intensief wordt gesproken over de kwestie van de persoonsgegevens. De voorzitter van de hervorm de commissie 'Geldwerving', ds. J. A. G. van Zanten, voorspelde de kerkvoogden een totale stij ging van inkomsten dit jaar van 3 procent. Hij kon dat doen op basis van definitieve gegevens uit 299 gemeenten die aan 'Kerkbalans' meededen. Steeds meer gemeenten benaderen ook hun doopleden, en dat werkt goed. Ook de voltooiing van de centrale ledenadministratie werkt positief. Verder heeft het motto van 'Kerkbalans' - 'Ge loofwaardig' - kennelijk velen aangesproken. Steun voor centrum Het bestuur ('moderamen') van de Gereformeerde Kerken in Nederland zal eventuele steun aan het Multidisciplinair Cen trum voor Kerk en Samenleving opnieuw op de agenda van de sy node zetten. Dat deelde de voor zitter van het centrum, dr. H. M. de Lange, zaterdag in Drieber gen mee tijdens de lustrumvie ring. Vorig jaar besloot de gerefor meerde synode de steun aan het centrum te beëindigen. Hierover kreeg het moderamen veel brie ven van plaatselijke kerkeraden. De ongeveer honderd aanwezi gen werden zaterdag opgeroepen ook persoonlijk een brief te schrijven aan de deelnemende kerken (behalve gereformeerd ook hervormd, luthers, remon strants, doopsgezind en oud-ka tholiek) en de Raad van Kerken. Volgens De Lange is het cen trum ook met gereformeerde steun nog lang niet uit de finan ciële problemen. Om goed te kunnen werken zijn ten minste drie fulltime stafmedewerkers nodig. Nu zijn er twee tijdelijke en een deeltijd-bureausecreta resse. Het projekt over 'biotech nologie' ondervindt al grote ver traging. Ook een voorstel tot op richting van een 'moreel beraad' voor de kerken moet wachten. "Er is grote vraag naar het pro- dukt dat het centrum levert", zei De Lange. Elke conferentie is al tijd binnen zeer korte tijd volge boekt. Synode. De nieuwe generale synode van de Gereformeerde Kerken zal op dinsdag 12 mei in Almere-stad worden geopend. Ze komt in de plaats van de sy node van Gouda, die in maart haar laatste vergadering hield. De opening is in het kerkcen trum 'De Lichtboog', een kerk die is tot stand gekomen met steun van de gereformeerde Stichting Steun Kerkbouw (SSK). Voorafgaand aan de syno de wordt op maandag 11 mei om kwart over 8 in deze kerk een bidstond gehouden. Voorzitter dr. H. J. Kouwenho- ven van de synode zegt in het 'Synodejournaal' - een eens per twee jaar verschijnend krantje met informatie over de voorbije periode dat een synode niet onmiddellijk een 'amen' mag verwachten op besluiten. "De le den van onze kerken willen zélf nagaan of het de moeite waard is wat de synode zegt". Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Leiden (vacature E. M. Pannekoek, wijk Kooi-Pniël en voor 30 procent in de Meren wijk) A. Alblas Amsterdam-Water- graafsmeer, die daarmee be dankte voor Amersfoort, naar Den Haag B. Plaisier, eervol ont heven, wonende te Scherpenzeel (Geld.), naar Meeuwen kandidaat R. W. van Mourik Bergambacht, naar Beverwijk D. Fisser Eefde; beroepen te Epe (buitengewone wijkgemeente 'Sionskerk') C. A. Tukker Urk, te Akker- en Mur- merwoude G. J. van Beusekom Oostwold (Gr.). Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Boskoop J. J. van Eckeveld Zeist; bedankt voor Rotterdam-centrum M. Mondria Waardenburg, voor Kapelle-Bie- zelinge A. Bac Bodegraven. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor El- speet W. Verhoeks Arnemuiden. Gemeentezang. In de voor- jaarsvergadering van de classis Amsterdam van de Christelijke Gereformeerde Kerken is 'diep gaand' gesproken over het feil dat er plaatselijke kerken in de classis zijn die zich wat de ge meentezang betreft meer ruimte gunnen dan de kerkorde toe staat. (Bedoeld wordt het zingen van 'vrije liederen' (gezangen), terwijl alleen psalmen gezongen mogen worden). Er bleek duidelijk verschil in visie en beoordeling over deze kwestie te zijn. "We moeten hier mee leren leven", concludeerde de classis, "al is het te betreuren dat de kerkelijke bepalingen niel worden nageleefd". Ook over de vraag of het zingen vóór de dienst wel of niet onder de gel dende regels valt werden de af gevaardigden het niet eens.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2