Grasshoppers zonder problemen langs Lisse Voor de laatste keer 'Beitje' Ten Kate loopt slimme marathon Atleet bevestigt vorm Kragtwijk kiest voor nieuwe carrière bij Weert Eerste slag voor Ton Boot Nederlaag rugbyploeg MAANDAG 13 APRIL 1987 SPORT PAGINA 21 Tenniswinst Graf TENNIS - De Westduitse Steffi Graf heeft gistern het vrouwen ten nistoernooi van Hilton Head Island gewonnen. In de finale versloeg de 17-jarige Graf de Bulgaarse Manue- la Malejeva in drie sets: 2-6,4-6,6-3. De nummer twee van de wereld ranglijst had in totaal een uur en 56 minuten nodig om zeker te zijn van de eerste prijs van 60.000 dollar. Het was de elfde Grand-Prix zege van Graf in haar loopbaan tot nu toe en de derde van dit jaar. Bowlingtitels BOWLEN - De strijd om de Euro pese bowlingtitels voor teams van 18 tot en met 23 jaar in Dublin, zijn voor de Nederlandse teams op on verwacht succesvol geweest. De junioren mogen zich een jaar de beste bowling-spelers van Europa noemen, de vrouwen eindigden achter Finland en Denemarken als derde. Van de mannen-ploeg, die als eerste Nederlandse ploeg in de his torie een medaille behaalde, maak te ook Leidenaar Bas Menken deel uit. Amazone wint PAARDESPORT - De 28-jarige amazone Katherine Burdsall heeft er zondag in het sportpaleis Bercy in Parijs voor gezorgd, dat de we reldbeker springen voor de zeven de keer in Amerikaanse handen is terechtgekomen. In de negende fi nale (Hugo Simon was in 1979 de enige Europeaan, die won en Mario Deslauriers nam de trofee in 1984 mee naar Canada) reed de amazone uit Brewster (New Yersey) het re- gelmatigst. Geen hockeywinst HOCKEY- Het Nederlands vrou wen-hockeyteam, verwend met in ternationale successen, is er in Edinburgh niet in geslaagd het zes- landentoernooi te winnen. De laat ste minuut van het duel tegen Zuid-Korea (2-3) verstoorde het nog bescheiden droompje van de nieuwelingen en schudde de over gebleven ervarenen, niet gewend zilver aan te pakken, weer wakker. Geld voor NAC VOETBAL - De vrijdagnacht ge houden gala-avond van voetbal club NAC uit Breda heeft de nood lijdende eerste-divisieclub 300.000 gulden opgeleverd. Een groot ge deelte van de inkomsten werd door de bezoekers opgebracht. De gas ten betaalden een entree-prijs van 250 gulden per persoon. De op brengst uit de entree-bewijzen be droeg 125.000 gulden. Onderne mers uit de regio Breda vulden het bedrag aan tot 300.000. NAC ge bruikt 90.000 gulden van de op brengst als aanvulling op de begro ting van dit seizoen. Geen toestemming TURNEN - De Russische toptrai- ner Boris Orlov, die in dienst is van het KNGV, was dit weekeinde niet aanwezig bij de turn-Grand Prix in Beverwijk. Orlov verblijft al enkele weken in Moskou en kan niet naar Nederland terugkeren. Orlov was in het Oostblok om en kele turntoernooien te bekijken en ook zou hij van de gelegenheid ge bruik maken zijn vrouw en kinde ren in Moskou te bezoeken. Toen de Rus echter naar Nederland te rug wilde keren, kreeg hij van de Russische autoriteiten geen toe stemming om te vertrekken. NK-wegraces MOTORSPORT - Egbert Streuer en Bernard Schnieders hebben hun eerste overwinning van het wegseizoen binnen. De drievoudig wereldkampioenen in de zij- spanklasse wonnen gisteren op het circuit in Eemshaven de eerste wedstrijd tellend voor het Neder lands kampioenschap. Het duo on dervond weinig tegenstand van de titelverdedigers Theo van Kempen en Geral de Haas, die dit seizoen deel uitmaken van het team van de wereldkampioenen. De races trok ken slechts 1300 toeschouwers. Coene is sterkste BADMINTON - Eline Coene en de Deen Overbeck hebben gisteren het internationale badmintontoer- nooi in Groningen gewonnen. Coe ne versloeg in de eindstrijd de Ne derlandse kampioen Monique Hoogland eenvoudig in twee reek sen: 11-8, 11-3. Overbeck had meer moeite met zijn landgenoot Ander sen die zich pas na drie games ge wonnen gaf. De dubbelspelen ga ven allert Nederlandse overwinnin gen tezien. Het mannendubbel werd gewonnen door Pierre Pelu- pessy en Alex Meijer, het tweetal Eline Coene/Erica van Dijck was een klasse apart bij de vrouwen en in het gemendgdubbel versloegen Monique Hoogland en Alex Meijer Bas von Barnau Sijthoff en Eric van Dijck. MAASSLUIS (ANP) - Marti ten Kate is een onverbeterlijke opti mist. Een stijve bries en een zwaar wolkendek ten spijt weigerde hij zaterdag tijdens de Westlandmara- thon de zonnebril af te zetten. In het rijk van de 28-jarige atleet uit Enschede is de zon dit voorseizoen nog niet onder gegaan. Na de twintig kilometer van Al phen aan den Rijn en de City-Pier- Cityloop in Den Haag annexeerde Ten Kate de marathon in Maas sluis. Ten Kate begint de klassieke afstand van 42 kilometer en 195 meter onder de knie te krijgen. So lerend in de laatste zes kilometer bekroonde hij een gezien de storm achtige condities licht te onder schatten triomf in 2.13.49. Snelste vrouw in het Westland was de Brit se Heather MacDuff. Deze voor Olympia Eindhoven uitkomende atlete had 2.40.35 nodig. MacDuff moest 85 manlijke atleten laten voorgaan. Aan de kop van het veld hield Ten Kate een hoog tempo aan. Op de Strandweg bij 's Gravenzande distantieerde hij zich van de con currentie. Onder het bewind van Ten Kate én de met hem tegen de tot storm aanwakkerende zuidwes tenwind optornende Belg Jean- Pierre Paumen moest de kopgroep capituleren. Kramp dwong de Ne derlands kampioen Adri Hartveld tot opgave. Vervolgens raakte de Belg Willy van Huylenbroeck, de winnaar van Amsterdam (1986), het spoor bij ster. Als voorlaatsten moesten de Belg Rudi Diricks (derde) en de Pool Josef Mitka (vierde) buigen. Vóór de wind op de Maasdijk gaf ook Paumen zich gewonnen. „Een demarrage was het niet", oordeel de Ten Kate. „Hij zat er gewoon een beetje door. Met de wind in de rug is een gat gauw geslagen." Op de streep was het verschil bijna een minuut. Schuil Gedurende de eerste 25 kilome ter had Ten Kate zich voornamelijk schuil gehouden in de aanvanke lijk uit twaalf lopers bestaande kopgroep. „Dat ging perfect. Voor al door het werk van tempomaker Aart Stigter." Wijselijk hield de aanvallend ingestelde Ten Kate zich in die fase van de strijd stil. „Toen ik mij even in eerste positie vertoonde, werd ik onmiddellijk tot de orde geroepen." Dat advies was afkomstig van Ten Kate's be geleider Roelof Veld, die vond dat zijn pupil een een nauwelijks aan vaardbaar risico had genomen door zes kilometer voor Maassluis de benen te nemen. Ten Kate kan er nu van over tuigd zijn, dat onder gunstiger om standigheden een tijd van 2.12 (li miet voor de wereldtitelstrijd van dit jaar in Rome) binnen zijn moge lijkheden ligt. Die chrono moet in juni worden verwezenlijkt in En schede. „Dat is mijn volgende ma- Marti ten Kate. rathon. Ik woon daar en ze hebben mij gevraagd. Voor mij is dat een moetje." Ahmed Saleh uit het Afrikaan se dwergstaatje Djibouti, dat ruim 300.000 inwoners telt, heeft giste ren voor de tweede achtereenvol gende maal de strijd om de wereld beker marathon gewonnen. De 30- jarige Afrikaan, die twee jaar gele den in Hiroshima bij de premiere van de strijd om de wereldbeker internationale bekendheid kreeg, liep de 42 kilometer op het par koers dat volgend jaar ook voor de Olympische marathon in Seoel wordt gebruikt, in 2 uur 10 minu ten en 55 seconden. John Vermeu- le kwam ook goed uit de voeten. De 25-jarige bankwerker uit Mid delburg volbracht zijn tweede ma rathon, onder lastige omstandighe den, als veertiende in 2.14.32. Za terdag zegevierde de Russin Zoia Ivanova bij de vrouwen in 2.30.39. LEIDEN - Luba Leiden is er za terdagavond net niet in geslaagd om Gunco voor de tweede maal te verschalken. In de verlenging sleepte de titelhouder in de af- scheidswedstrijd van Bert Kragt- wijk de winst weg: 78-80. De vrou- wenploeg van Grasshoppers ver pletterde in de promotiedivisie Lisse met 95-65. Leiden zette de kersverse kam pioen in de goed bezette Vijf Mei hal snel op achterstand (10-2) en leek de wedstrijd onder controle te hebben. Pas na rust (36-32) kreeg Leiden het moeilijk toen de Rotter dammers de druk op de Leidse spelmakers verhoogden, waardoor ook Bert Kragtwijk uit de aanval werd gehouden. Op het moment dat de voor de winst op Gunco uit geloofde champagne uit de koeler gehaald werd omdat Leiden met nog een paar minuten te spelen een 'veilige' voorsprong van tien pun ten had, sloeg Gunco toe. Bij het ingaan van de laatste seconden leidden de bezoekers met 69-71, maar balverlies van Bareld Brui ning stelde Wim van Niekerk (21 pnt) in staat om op aangeven van Kragtwijk de gelijkmaker te sco ren: 71-71. Gunco was de zenuwen het eerst de baas en nam direct na het begin van de verlenging de leiding (71- 75). Die goede start gaf uiteindelijk de doorslag. Leiden bleef op 78-80 steken en sloot het eerste seizoen in de eerste divisie af met een eer volle tweede plaats. Gunco-guard Peter Kemp: „Complimenten voor Leiden, dat zich met een gelukste legram bij ons kampioenschap en met bloemen vanavond een bijzon der sportieve verliezer heeft ge toond". Leiden-coach Broekhof laat de club morgen weten of hij volgend seizoen aanblijft. De vrouwen van Grasshoppers speelden halverwege de eerste helft al een gewonnen wedstrijd te gen streekrivale Lisse. dat in de Katwijkse Boorsmazaal na een hoopvolle start bij rust tegen een 46-28 achterstand aankeek. Tegen het stugge verdedigen van de Kat- wijksen waren de bezoeksters, die in Mary van Nobelen met 21 pun ten hun topscoorster hadden, niet bestand. Grasshoppers kon zonder problemen uitlopen naar een mon sterzege: 95-65. Anja Aandewiel (19), Petra van der Oever (17) en Marja Schaap (17) leidden de Kat wijkse scorers. MSV nam met een felle press ge decideerd afstand van Zeemacht. Voor het eerst dit seizoen liep de Noordwijkse scoremachine ge smeerd en via 53-34 bij rust werd het uiteindelijk 106-54 voor MSV. Anne Vlieger (28) en Ria Bröring (23) waren de topscoorsters. Het inmiddels in titels grossie rende Leiderdorp laat er geen twij fel over bestaan dat het de beste vereniging van het rayon is. De re gionale jeugd (jongens) werd zater dag kampioen omdat concurrent RZ in de laatste wedstrijd onderuit ging bij OSG (71-68). De iongens kadetten en adspiranten en meis jes kadetten toonden zich ook al de sterksten. Bij de meisjes adspiran ten (31-38 winst op Leiderdorp) en junioren (88-58 zege op OSG) gaat de titel naar MSV. In de rayonstrijd sloot een ein delijk weer eens goed spelend Lei derdorp de competitie af met een zwaar bevochten 74-82 (37-39) zege op Gunco 2. Grasshoppers koppel de een goed schot (62%) en sterk vrije worpen nemen (29 uit 34) aan een fikse inzet om Binnenland met 85-77 (36-42) te verslaan. Ouds hoorn was met 22 pnt topscorer. MSV had in Bart Driessen (21 pnt. 16 reb, 5 bloks en 5 dunks) een be langrijke pion in de ondanks een falende arbitrage met 80-96 (36-47) ruim gewonnen wedstrijd bij OSG Steen voorden (17) en De Ruijter (25 duels in dubbele cijfers 18 pnt) waren de andere scorers. Blitz ver loor ook de 26ste en laatste wed strijd van het seizoen. DAS 2 bleek met 91-67 (34-24) duidelijk te sterk. In het rayon Noord-Holland nam kampioen Lisse revanche voor de eerdere nederlaag tegen het Am- sterdamse US. In Lisse won de thuisploeg afgetekend met 91-79 Hillegom verloor in de strijd tegen de degradatie van Wilskracht (71- 59), maar heeft nog uitzicht bij lijfs behoud indien zaterdag gewonnen wordt bij Aalsmeer. HANS JACOBS LEIDEN - Zaterdagavond heeft Leiden definitief afscheid genomen van een tijdperk. Een tijdperk waarin Leiden topbas- ketball beleefde, de "gouden" ja ren van Parker, Elmex cn B S. Leiden. Zaterdagavond speelde center Bert Kragtwijk - in het laatste Parkeijaar door Ton Boot naar Leiden gehaald - zijn laatste wedstrijd voor de Leidse basket balvereniging. De competitie is ten einde en volgend seizoen keert Kragtwijk na 6 jaar Leiden niet terug in de Vijf Meihal. De 29-jarige international koos voor een bestaan als werknemer èn speler van de nieuwe sponsor van Weert, Miniware. De laatste hoeksteen van het al enkele jaren afbrokkelende bas- ketballbolwerk in Leiden was Bert Kragtwijk. De enige overge bleven speler uit de tijd dat B.S. Leiden met een eredivisieploeg nationaal en internationaal de aandacht op zich vestigde. Het verhaal is bekend: na het grote geld en vele Amerikanen werd het allemaal langzamerhand wat minder. Na de drie Elmex-jaren was er definitief geen geld meer. De Nederlandse spelers bleven Leiden trouw, ook Bert Kragt wijk, al bestond de betaling nog slechts uit een geringe kilome tervergoeding. Nog een jaar later verdwenen ook de Nederlandse topspelers en coach Harrewijn, en verdween Leiden uit de ere divisie. Eén man bleef: Bert Kragtwijk. Het leek voor velen typerend voor Kragtwijks benadering van het basketball om te kiezen voor het rustige bestaan als eerste-di- visiespeler boven het spelen in de top. waarvoor algemeen werd aangenomen dat de man uit Ku delstaart nog zeker de capacitei ten in huis had. Basketballken ners fronsten de wenkbrouwen bij het feit, dat iemand zijn kwa liteiten zo onbenut wenste te la ten. Teleurgestelde belangheb benden verweten Kragtwijk ge brek aan instelling. Kragtwijk leek er dus genoeg van te hebben. Leek, want het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Seizoen 1986-1987 was bedoeld als jaar om alle basket ballzaken nog eens op een rijtje te zetten, een jaar ook om topbas- ketball te leren vergeten. Dat is niet gelukt: Bert Kragtwijk gaat aan een nieuwe carrière begin nen, in Weert, waar het compu terbedrijf 'Miniware' hem een vorstelijk aanbod deed: een goe de baan en een spelerskontrakt bij het door het bedrijf gespon sorde Weert, met alle faciliteiten voor het spelen van Europacup en het nationale team. Bert Kragtwijk is altijd overge komen als een rustig en be schaafd mens, niet alleen buiten het speelveld, maar ook er bin nen. Als speler wilde hij zijn werk steeds zo goed mogelijk doen, degelijk, niet spektaculair. Kragtwijk ambieerde dat niet en liet zich ook niet stimuleren - Bert Kragtwijk laat, met de bloemen in de hand, op de tribune in de Vijfmeihal de revue nog eens passeren. (foto Loek zuyder door Jan Klerks steeds de beste te willen zijn, vaak tot ergernis van coaches, soms van medespelers. De felle, soms bijna beledigende, als aan sporing bedoelde opmerkingen aan zijn adres werden meestal beantwoord met een meewarige, bijna neerbuigende blik. Kragt wijk was te lief als center, vol gens velen. Typerend was wel licht, dat hij door medespelers en begeleiding in het veld "Bertje" werd genoemd; op zijn minst op merkelijk voor een volwassen kerel van meer dan twee meter. Kragtwijk was en is het type spe ler, dat bij coaches nogal eens het mikpunt is van uitingen van ongeduld en kritiek. Kon hij een slechte pass van een medespeler niet goed onder controle krijgen, dan lag het nooit aan degene, die de pass had gegeven. Kragtwijk bleef er altijd stoïcijns onder. - Om Kragtwijk aggressiel te krijgen was meer nodig. Onbe schaafd gedrag, bijvoorbeeld. In de derde wedstrijd van de Play offs in 1985 tegen Haaksbergen, plantte Caddy zijn elleboog hard in de mond van Kragtwijk. Die aktie kostte de oud-Amsterdam mer een tand, maar Haaksbergen de wedstrijd. Want de getergde Kragtwijk speelde daarna de sterren van de hemel. Recenter is het voorval uit de play-off-serie van vorig jaar. De hulpeloos op de grond liggende Daan van Egmond werd opzette lijk getrapt door Peterse van Nashua Den Bosch. Kragtwijk, die nog moeite heeft een vlieg te doden, viel de belager van zijn teamgenoot direkt aan. Het le verde hem een schorsing op, die Leiden dit jaar een wedstrijd kostte. Toch heeft Kragtwijk die extra agressie niet echt nodig om goed te spelen. De voor zijn forse ge stalte opvallend makkelijk coör dinerende Kragtwijk speelt op zijn techniek en timing. Sober, maar effektief. Een vrije kans on der de basket zal hij zelden met "dunk" afmaken, ook al roept het publiek erom. Kragtwijk kiest voor de simpeler "lay-up", die evengoed twee punten ople vert. Wordt het toch een keer een "dunk", dan toont zijn gezicht een zweem van verbazing. Het publiek weet dat, zoals vorig jaar in een van de wedstrijden: na een keiharde dunk van buiten de bucket bracht het publiek de ma ker een lange, staande ovatie. Na In de kantine van de Vijf Mei- hal zullen weinigen Bert Kragt wijk missen: hij kwam er zelden. Kragtwijk ging, gedwongen door zijn drukke bestaan, zeer nauw gezet met zijn tijd om. In de glo riejaren van het Nederlandse basketball waren spelers als Kragtwijk en Hagens de enigen, die naast een volledige baan een zwaar basketballprogramma af werkten. In die tijd werd Kragt wijk als hij om zes uur voor de training binnenkwam, zo van de N.M.B. en keurig in het pak, door zijn net uitgeslapen Amerikaan se collega's begroet als "the wor- king-class-hero". Terwijl de an deren na de trainingsarbeid zich gingen opmaken voor hun uitge breide sociale leven van die dag. spoedde Kragtwijk zich zo snel mogelijk naar huis. Een bijna saaie wijze van sport bedrijven, maar de enige manier om naast een gezin en een drukke baan sport op hoog niveau te kunnen blijven volhouden. Afgelopen zaterdag derhalve het laatste optreden in de Vijf Meihal in de wedstrijd tegen de kampioen uit de eerste divisie, Gunco uit Rotterdam. Nog één keer toonde Kragtwijk met on der meer 20 punten en 13 re bounds zijn kwaliteiten. Zijn te genspeler heette Paul van Solm (Parkerspeler), voordat Kragt wijk naar Leiden kwam. Van Solm is bezig met de afbouw van zijn carrière, Bert Kragtwijk op een keerpunt. Het was een mooi duel, een wedstrijd voor meer publiek dan gewoonlijk, en het aankijken meer dan waard. De confrontatie tussen de nummers één en twee van de competitie werd tegen het einde zo spannend, dat Kragt wijk niet aan zijn applaus-wissel toe kwam. Nog een keer werd duidelijk, dat hij niet gemist kon worden. Kragtwijks verblijf in Leiden werd zelfs nog met vijf minuten verlengd, omdat na de reguliere speeltijd een gelijke stand op het scorebord stond. In de rust van de wedstrijd hadden voorzitter Hennie Nijs- sen namens de club en Nico Bos man namens alle Leidse basket ballliefhebbers met korte spee ches afscheid genomen van laatste der "groten". Dat bete kende het einde van een tijd perk. Maar ook het begin van e nieuw: basketball in Leiden z< der Bert Kragtwijk, in Weert mèt. DEN BOSCH (ANP) - De zeven voudige titelhouder Nashua Den Bosch is de finalereeks uit de play offs om het landskampioensschap gestart met een thuisnederlaag te gen rivaal Direktbank Den Helder. De ploeg van Ton Boot won in de kille Maaspoort (1200 toeschou wers) met ruim verschil van het door Ruud Harrewijn geleide team: 77-88, Den Bosch, met Beek (26 pnt) als topscorer, slaagde er in de eerste helft in de Noordhollanders bij te benen. De eerste periode van de tweede helft was echter fataal voor de thuisploeg, die een achterstand van zestien punten (48-64) opliep. Emill Hagens kreeg de Bossche ploeg echter weer in het spoor met twee drie-punters. Mede doordat Den Helder onder druk fouten maakte, kwam Den Bosch terug tot 68-71. De laatste minuten waren echter weer volledig voor Den Hel der, dat in Marco de Waard ook een zekere afstandsschutter bezat. In de beslissende minuten maakte hij zes punten met twee schotpogin gen. PRAAG (ANP) - Het Nederlands rugbyteam heeft gisteren in Praag in de wedstrijd voor de FIR A B pool met 27-14 (12-10) van Tsjecho Slowakije verloren. De wedstrijd was van geen belang voor de eind stand omdat Oranje reeds kam pioen was. Het was de vijfde ont moeting tussen beide landen. Ne derland triomfeerde eenmaal, de vier andere duels eindigden in overwinningen voor de Tsjechen. Oranje heeft zijn nederlaag te wijten aan de falende driekwart- lijn. Hierdoor konden de Tsjechen, die niet alleen fysiek maar ook in snelheid Nederland de baas waren, steeds tijdig ingrijpen. De Tsje chen openden reeds na vijf minu ten de score door een strafschop van Petov Mickorsky (3-0). Oranje trok daarna gaandeweg het spel naar zich toe door goed voorwaart- senwerk, waarbij Marcel Eman, Edwin Jansma en Sep van Kam pen de hoofdrollen vervulden. In de twintigste minuut bracht André Marcker uit een strafschop de par tijen naast elkaar en zeven minu ten later hielp Chris Gale Neder land aan een voorsprong (3-6). Het was echter Mickorsky die eventue le illusies bij de Jansma-brigade de kop in drukte door gelijk te maken, waarna een try van Zdenet Mraz- cinsky, geconverteerd door Mic korsky de Tsjechen naar 12-6 schoot. Weliswaar verkleinde Ed win Jansma via een try nog voor de rust de achterstand op 12-10, maar het bleek de laatste opleving In de tweede helft namen de Tsjechen, die ook geen grote in druk nalieten, het spel in handen. Eerst scoorde Mickorsky 15-10 en hoewel Van Kampen met een schitterende try nog even hoop verwekte (15-14), drukten de Tsje chen daarna door. Via tries van Va- la Jaroslon en Autonin Svankal. die beiden door de zeer produktie- ve Mickorsky werden geconver teerd werd de eindstant van 27-14 bereikt. De eindstand is: 1. Neder land 6-10; 2. Tsjechoslowakije 5-6; België 5-4 en 4. Zweden 4-0. ATLETIEK Dirk Maassen van den Brink eindigde in Goirle als vijfde op een internationale weg wedstrijd. De snelwandelaar van AV Holland had voor 20 kilometer 1 uur 40,10 nodig.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21