'Die man heeft competitie verpest' Roodenburg langs uitersten Blauw Zwart is blij met gelijkspel SJC sterkste in streekderby UVS verliest topper tegen DWV door discutabele strafschop Degradatie dreigt na nederlaag tegen RKAW Lisse deelt met Sranang Lugdunum haalt bij Tonegido punt weg Leipzig als koploper onttroond MAANDAG 13 APRIL 1987 SPORT PAGINA 15 AMSTERDAM - Arie Lagen dijk had het al na drie minuten voetbal in de gaten. "Dat wordt vanmiddag niks met die scheids rechter", mompelde de oefen- meester in de dug-out bij DWV voor zich uit. Lagendijk had een vooruitziende blik. Arbiter Tim mer werd na afloop van het met 1-0 verloren hoofdklasseduel door de Leidenaars met kwade ogen bekeken. Hij en niemand anders had in de visie van de blauwwitten schuld aan de ne derlaag, die in de laatste secon den dank zij een discutabele staf- schop tot stand was gekomen. Boze supporters wilden de leids man uit Amsteveen op weg naar de kleedkamer duidelijk maken hoe zij over de spelleiding dach ten, maar toegesnelde bestuurs leden van beide clubs voorkwa men een dreigend handgemeen. "Ik blijf het ongelooflijk vin den", refereerde Arie Lagendijk aan het (vermeende) incident, dat zich in het strafschopgebied van UVS had afgespeeld. Tim mer wees naar de stip nadat hem duidelijk was geworden dat een Leidse speler DWV'er Rob Mo- ritz een elleboogstoot had gege ven. Dat was ook grensrechter Vrij Peerdeman niet ontgaan, maar binnen de UVS-gelederen keek iedereen elkaar ongelovig aan. Moritz zou geraakt moeten zijn door Filippo of Vermeer, maar beiden wasten hun handen naderhand in onschuld. "Wat een koekebakker", had Filippo zich na afloop nog niet bij de ne- deraag neergelegd. "Ik heb nie mand geraakt. Ik dacht eerst dat- ie een hoekschop wilde geven, maar ineens wees die vent naar de stip". Volgens DWV-trainer Hennie Schipper had arbiter Timmer een juiste beslissing genomen. "Ik zag dat Moritz werd gesla gen". Door wie was Schipper echter niet duidelijk. Wat wel duidelijk was dat UVS zeer boos was over de leiding van Timmer, die inderdaad niet een beste in druk achterliet in de hoofdstad "Een schandaal dat zo'n man een wedstrijd in de hoofdklasse mag fluiten", viel Lagendijk uit zijn rol. "We zijn, en dan druk ik me nog voorzichtig uit, op een lulli ge manier gepakt. Deze wed strijd werd gespeeld op het scherpst van de snede, maar hij voelde dat helemaal niet aan. Voorlopig heeft hij voor ons de competitie verpest. We staan nu op 6 punten achterstand. Je mag aannemen dat we niet meer in aanmerking komen voor de ti tel". Lagendijks collega Schipper kon zich de Leidse woede best voorstellen. "Als ik zo zou verlie zen, zou ik me ook ongelukkig voelen. Wij verdienden de over winning niet. Dit was een typi sche wedstrijd voor een 2-2 uit slag. Wij bepaalden het spelbeeld in de eerste helft, UVS was na de rust sterker. Ik heb 'm behoorlijk geknepen. Het is voor mij onbe grijpelijk dat UVS in de eerste helft een afwachtende houding aannam. Ze hebben een schitte rende ploeg, maar speelden in de eerste helft zeker veertig keer te rug op de keeper. Dat kan er bij mij niet in". De oefenmeester van DWV overdreef, maar UVS wekte in de eerste helft nu niet bepaald de in druk bezig te zijn aan een wed strijd, die gewonnen moest wor den om de koploper in het vizier te krijgen. Behoudens een door doelman Trok verwerkte af standspegel van Aad Neuteboom kreeg de defensie van DWV geen noemenswaardige aanvallen van de opponent te verwerken. "We keken eerst de kat uit de boom", verklaarde libero Filippo de af wachtende houding van UVS. Volgens Lagendijk was de tam me vertoning voor de rust te wij ten "aan het voorspelbare en on zuivere voetbal" dat zijn ploeg de 400 toeschouwers voorschotelde. "Maar het elftal heeft zich na de rust voorbeeldig hersteld". Zijn ploeg vergat echter één niet onbelangrijk feit over het hoofd. Scoren. De kansen waren volop aanwezig maar UVS wei gerde zijn keus te bepalen uit de mogelijkheden. Zelfs de door gaans attente spits Hans de Kruijs. die overigens voorbeel dig werd bewaakt door de 19-ja- rige Pim de Jong, zag kans vrij voor doelman Trock naast te schieten. Toen ook het geluk UVS in de steek liet (na een schot van Gerry Jansen stuiterde de bal via de lat het veld weer in), werd duidelijk dat er geen winst voor de Leidenaars in het ver schiet lag. Maar met een nederlaag werd ook geen rekening gehouden, hoewel UVS in de 82ste minuut aan een Amsterdamse treffer ontsnapte. Invaller John Hols- huysen legde de bal panklaar op het hoofd van Moritz, die vrij voor Schouten faalde. De doel man was eerder in het boekje van spelleider Timmer geno teerd (zoals ook Faber en Ver meer) wegens spelbederf. Rou wig konden de Leidenaars daar niet om zijn, omdat de doelman door de bal buiten het straf schopgebied te pakken een door tocht voorkwam van DWV'er Moritz. Acht minuten later lag de Amsterdammer uitgeteld op de strafschopstip. Door wie hij was geraakt, wist niemand. Wel lag de bal na een langdurige woor denwisseling tussen Timmer en Leidse spelers op de stip. Dennis Gebbink versterkte met zijn verzilverde strafschop de positie van koploper DWV "Maar kampioen zijn we nog lang niet", temperde Hennie Schipper het Amsterdamse opti misme. "Momenteel zijn Hols- huysen, Haze en Boonstra niet fit. Dat zijn toevallig wel mijn sterkste spelers. Zo goed als in het begin van de competitie spe len we niet meer". Er moet ech ter wel heel veel fout gaan, wil DWV geen kampioen van de hoofdklasse A worden. UVS moet zich beperken tot de strijd om de derde periode, want in de race om de titel moest de equipe van Lagendijk na de niet meer verwachte afhaken. Met dank aan arbiter Timmer.. ROB ONDERWATER Concurrenten verliezen WASSENAAR - Er viel gisteren weinig te genieten op 'de Schulpwei', de thuishaven van Blauw Zwart. Achter het ene doel van het hoofdveld lagen een stel zandhopen, hier en daar met gras begroeid. Achter het andere strekte een nagenoeg kale vlakte zich uit. Aan een van de masten rondom het terrein hing de Blauw Zwart-vlag aanvanke lijk ondersteboven. Maar na handelend optreden van de terreinknecht werd dit foutje vlak voor dé wedstrijd her steld. Het gure weer maakte het allemaal nog onaantrekke lijker. Ook het duel zelf tegen ADO (1-1) bood weinig fraais. Hennie de Romeijn Slechts de door 600 toeschou wers bevolkte hoofdtribune had de allure die bij een eersteklasser past. „En dat is toch het bewijs dat het voetbal nog steeds leeft in Was senaar. Gemiddeld trekken we er zo'n 500 bij onze thuiswedstrij den", aldus Van der Kooy, secreta ris van de club. De resultaten waren dit seizoen tot nu toe niet om over naar huis te schrijven. Al vanaf de eerste wed strijd bevond de ploeg van trainer Chiel Jansen zich in de onderste regionen. En dat kan gerust verras send genoemd worden. Tijdens de vorige competitie draaide de ploeg immers goed mee in de strijd om de bovenste plaatsen. En buiten het verlies van doelman Carlo l'A- mi onderging de Wassenaarse ploeg nauwelijks aderlatingen van importantie. „Ik heb er ook geen verklaring voor, maar het draait nu eenmaal een stuk minder", ver zuchtte Jansen. En dat bleek ook aan het begin van de wedstrijd. In de openingsfa se kon de thuisploeg geen moment een vuist maken. Weliswaar boden de Hagenaars genoeg ruimte - ook zij acteerden aanvankelijk onder maats - maar tot uitgespeelde kan sen kwam Blauw Zwart niet. Als de aanvallers niet in de buitenspel- val trapten, dan voerden zij de combinaties te ver door juist wan neer snelheid van handelen gebo den was. ADO-doelman Wim Zuur mond hoefde dan ook nauwelijks handelend op te treden. Ook zijn LEIDEN - In de derdeklasse C speelde FC Lisse uit tegen Real Sranang. In een gelijkopgaande strijd werden de punten gedeeld: 2-2. Bruno Zorgvolt bracht in de eerste helft Real op voorsprong, maar nog voor de pauze hielp Pa trick Bon FC Lisse met een mooie omhaal aan de gelijkmaker. De Amsterdammers kwamen op nieuw aan de leiding door Bruno Zorgvolt, die dit keer solerend de Lissense verdeding passeerde. De Lissense uitblinker op het midden veld Wim Bouckaert zorgde dat er toch een punt mee naar Lisse werd genomen. collega Dave Kraaijenbrink, dit seizoen een waardig vervanger van l'Ami gebleken, had weinig werk op te knappen. De meeste opwin ding onder de toeschouwers ont stond wanneer de Haagse grens rechter voor buitenspel vlagde. Pas in de 20ste minuut ontstond de eerste doelkans toen Peter van der Ploeg vervaarlijk richting ADO-goal trok. Linksback Ricardo Hees ontzenuwde dit gevaar hard handig door Van der Ploeg neer te schoppen. Voor deze aanslag kreeg de Hagenaar geen Oscar maar een boeking van scheidsrechter Van Veen. Een kwartier later verdween zijn ploegmaat Rini van Elleswijk in het boekje na een charge tegen Ruud Luijken. Vlak voor rust kwam Blauw Zwart toch op voor sprong. Een voorzet van Peter van der Ploeg werd door Harold van Haastrecht tegen de binnenkant van de paal gekopt, waarna Ed Ruygrok ter plekke was om het leer binnen te knallen: 1-0. ADO, dat haar eigen thuisbeur- ten om half één pleegt af te werken als de FC Den Haag in het Zuiderpark speelt, kwam als her boren uit de kleedkamers. Blauw Zwart moest terug. Toch was het bijna 2-0 geworden, maar alleen voor doelman Zuurmond beschik te Ruud Luijken niet over de nood zakelijke koelbloedigheid. Aan de andere kant moest Dave Kraaijen brink al zijn talenten tonen om de doorgebroken Sammy Rijaard van scoren af te houden. Een tiental minuten voor tijd kwamen de be zoekers via een vrije trap verdiend op gelijke hoogte. Een tikje opzij van Raymond Rijntjes werd door Carlos Roeleveld beheerst langs de muur in het doel geschoven: 1-1. En daarbij bleef het uiteindelijk, hoewel de zelfde Roeleveld vlak voor tijd nog dicht bij een treffer Blauw Zwart-aanvoerder Cees van Leeuwen toonde zich tevreden met het resultaat: „Gezien de druk die ADO na rust uitoefende mogen we nog blij zijn met een gelijk spel". Mogelijk dat de andere re sultaten in de eerste klasse, verlies voor Spartaan '20 en CW, van in vloed waren op deze uitspraak. Het duel moet maar zo snel mogelijk vergeten worden. Geen wonder dat de Blauw Zwart-vlaggen vlak na afloop al weer naar beneden waren gehaald. HERMAN JOUSTRA LEIDEN - Roodenburg beweegt zich dit seizoen langs uitersten en die gril ligheid kan de ploeg duur komen te staan. Vorige week nog leverden de Leid se jonkies een alleszins ac ceptabele prestatie tegen Fortuna Vlaardingen, dat fortuinlijk met de overwin ning aan de haal ging. Giste ren, in de eerste thuiswed strijd van 1987, toonde Roo denburg een heel ander ge zicht. RKA W-middenvel- der Rob van der Tas strafte dat na de pauze af met een gave hattrick, die tot stand kwam in een tijdbstek van zes minuten. Girby Bulo voegde daar vlak voor het einde nog een doelpunt aan toe: 0-4 De zoveelste nederlaag van dit sei zoen heeft de ploeg van trainer Harry Talsma dicht bij de uitgang van de tweede klasse A gebracht. Olympia staat er verregeweg het slechtst voor, maar Roodenburg heeft zich inmiddels serieus kandi daat gesteld voor de tweede degra datieplaats. Als de ploeg zich in de rest van het seizoen nog enkele duels als tegen RKAW permit teert dan kunnen de Leidenaars de tweede degradatie in drie jaar 'be groeten'. Dat zou slecht zijn voor het Leidse voetbal in het algemeen en voor Roodenburg in het bijzon der. Het peil van de jeugdopleiding en dientengevolge het hoge niveau waarop de geselecteerde elftallen spelen, stonden lange tijd garant voor een goede doorstroming van talentvolle voetballers naar het eer ste elftal. Daaruit verdwenen aan het einde van het vorig seizoen de meest ervaren en klasserijke voet ballers (Koet, Verver, Klein, Valk en Jansen), waardoor de jeugd eer der dan was voorzien op eigen be nen moest leren te staan. Doelman Sjaak Nievaart, aan voerder Arno Lancel en in mindere LEIPZIG (SID) - Lok Leipzig is za terdag in de Oostduitse Oberliga onttroond als koploper. De halve finalist uit het toernooi van de be kerwinnaars, die woensdag in Bor deaux met 1-0 van Girondins won, verloor op eigen veld met 1-3 van Dynamo Berlin. Dynamo voert nu de ranglijst aan met twee punten voorsprong op Leipzig. In het met 22.000 toeschouwers volle Leipziger stadion liep Dyna mo door Ernst, Backs en Pastor uit tot 3-0 en pas drie minuten voor tijd maakte Zötzsche van de straf schopstip het doelpunt voor Leip zig, dat in de voorgaande negen tien competitiewedstrijden pas elf maten Richard Gottmer en Dun can Alberga kunnen als enigen bo gen op ervaring, maar zij slagen er niet in de goed willende en in aan leg capabale nieuwe lichting in toom te houden. De jongelingen rennen zich zowat een slag in de rondte, maar staan op de beslissen de momenten altijd op de verkeer de plaats. In plaats van tegen de ranglij staanvoerder enige zekerheid in te bouwen, renden de verdedigers op ongepaste momenten naar voren. Bij balverlies ontstonden daardoor steevast gevaarlijke situaties, die moesten worden opgelost met overtredingen. Waarmee niet ge zegd wil zijn dat Roodenburg hard speelde. In tegendeel zelfs, veelal lieten de op het middenveld en in de voorhoede geposteerde lichtge wichten zich in de duels eenvou- ding opzij zetten. Ingreep Zoals Duncan Alberga, die een vrije doorgang naar doelman De Boer leek te krijgen, zich vlak voor de pauze weg liet wegzetten door Paul van Oosten. Laatste man Pe ter Pret knalde de bal na de door scheidsrechter Van Rooyen toege kende vrije schop keihard in, maar doelman Boer redde, zoals de kee per enkele ogenblikken later ook tegendoelpunten had geïncas seerd. Standard Luik, AA Gent en Kortrijk moeten voor 1 mei hun schulden aan de Belgische voetbal bond voldoen anders worden de drie eersteklassers voorlopig van de bondslijst geschrapt. Dit bete kent dat de competitiewedstrijden van de clubs op 10 mei op het spel staan. De Belgische voetbalbond heeft dit zaterdag in Brussel beslo ten. Als uiterste betaaldatum heeft de bond 13 mei genoemd. Als de openstaande rekeningen dan nog niet verrekend zijn, dreigen de clubs de licentie kwijt te raken. De goed ingreep na een poging van Henny de Romeyn. Eerder was Ro bert Goodway twee keer dicht bij een doelpunt geweest en had ook Marcel van der Burg het reactie vermogen van De Boer getest. RKAW, dat in Wim Hooymans, Rob van der Tas en Peter Hakkaart niet alleen goede voetballers maar ook leidinggevende kwaliteiten be zit, stelde daar een kans van Rob Greuter en twee bijna-kansen van Van der Tas tegenover. Daar kwam na de pauze verandering in. Roo denburg volhardde in het risico volle spel van de eerste helft en kreeg daarvoor in een kort tijdbe stek de rekening gepresenteerd. In de 70ste minuut knalde Van der Tas de bal uit een vrije schop (Peter Pret had Rob van Pruyssen neergelegd) van twintig meter snoeihard in de kruising en twee minuten later sloeg diezelfde Van der Tas opnieuw toe. Dit keer was er een dubieuze strafschop voor nodig, toegekend nadat Peter Pret en invaller Frank Vader achter de rug van de reeds gepasseerde Nie vaart een duel hadden uitgevoch ten. Op aangeven van Greuter kop te de geheel vrijstaande midden velder hierna ook de 0-3 achter Nievaart, die in de slotfase nog werd gepasseerd door Girby Bulo: 0-4. schulden van Kortrijk en AA Gent bedragen 41.250 gulden. Standard Luik staat nog dieper in het rood. De club moet nog ruim 100.000 gul den aan de voetbalbond overma ken. Thomas Berthold voetbalt tot 1990 in Italié. De 22-jarige West- duitse international, die deze zo mer naam maakte bij de WK-eind- ronde in Mexico, tekende zaterdag een driejarig contract met Hellas Verona. De rechtervleugelverdedi ger van Eintracht Frankfurt is de tweede Duitser, die door de noord- Italiaanse club wordt aangetrok ken. VOORBURG - Opnieuw zette Lug dunum een redelijk resultaat neer in een uitwedstrijd. In een aantrek kelijk duel werd gastheer Tonegi do op 1-1 gehouden. Omdat de Lei denaars het degradatiegevaar voor dit seizoen al sinds een tijdje be zworen hadden, stond er in dit tweede-klasse duel niet meer op het spel dan 'des keizers baard'. Toch toonden beide ploegen enorm veel inzet. In de eerste helft slaagde Lugdunum er het beste in, deze in goede daden om te zetten. Al na enkele minuten kreeg Jeroen Brussee een fraaie kans om de sco re te openen, maar hij bleek vlak voor doel te veel tijd nodig te heb ben om het leer onder controle te krijgen. Ook een snelle combinatie tussen Harm de Vos en Johan Tes- ke stierf door te lang treuzelen van laatstgenoemde in schoonheid. En omdat ook Albert Siera na een dieptepass van Daan Kooimans zijn solo te ver doorvoerde, kon de ploeg van Sjaak Rijsterborgh niet met een voorsprong gaan rusten. Slechts Ton Bekkering was voor Tonegido in de eerste helft dicht bij een treffer geweest. Zijn goal in de 20-ste minuut echter werd te recht wegens buitenspel afge keurd. Vlak na de rust kwamen de Kik kers toch op voorsprong. Een schot van Bert Bakker carambo leerde via het lichaam van een To- negido-verdediger en Harm de Vos in het doel: 0-1. Daarna was het de thuisploeg die aanzette voor een hevig offensief. Toch waren de bes te kansen aanvankelijk voor Lug dunum. Zo schoot Albert Siera na een snelle tegenstoot rakelings naast. Een fout van Wim Eradus twintig minuten voor tijd lag ten grondslag aan de gelijkmaker. De bal caramboleerde na een ongeluk kige doeltrap van de Leidse sluit post, ondanks herstelpogingen van Hennie Braxhoven, voor de voeten van Ton Bekkering. De lange spits wist met dit buitenkansje wel raad: In deze score kwam uiteindelijk geen verandering meer, hoewel beide teams nog dicht bfi een goal waren. Albert Siera kopte de bal in riante positie echter over het doel en ook Voorburger Joost Timmer zag een poging tot scoren misluk ken. Een minuut voor tijd vloog het leder na een knal van deze mid denvelder via de binnenkant van de paal weer in het veld. 'Westduitse voetballers hebben te weinig hersens' HAMBURG (DPA) - Twee maan den voor zijn vertrek bij Hambur ger SV heeft trainer Ernst Happel zijn zes dienstjaren in de Bundesli- ga nabeschouwd. „Vijftien jaar ge leden was ik van mening, dat de voetballers voor tachtig procent met hun hersens en voor twintig procent op hun kracht speelden. Tegenwoordig is die verhouding omgekeerd", is een opvallende be kentenis van de 61-jarige Oosten rijker, die donderdag officieel wordt voorgesteld als de nieuwe coach van FC Tirol. Voor Happel dient voetbal voor al met het 'koppie' gespeeld te wor den. „De Bundesliga is op een moeilijk begaanbaar pad geraakt. Angst voor de toekomst is niet no dig, maar een feit is, dat voetbal lang niet meer zo attraktief is als vijftien jaar geleden. De individua listen ontbreken. De jongens, die het spel op straat hebben geleerd. In het hele Duitse voetbal kan ik niet één speler opnoemen, die aan mijn voorstelling van een creatieve voetballer voldoet". NOORD WIJK - In eigen huis stond SJC 'goede buur' Foreholte geen revanche toe. De Noordwij- kers wonnen met 3-0 ook de return van de streek derby in de derdeklasse A. SJC-oefenmeester Jan Faas heeft de problemen rond de langdurige blessure van linkerspits Marco de Ridder kunnen opvangen en bouwt naarstig verder aan zijn veijongde team. Voor zijn collega Hans Blom dienen de moeilijkheden zich nu aan, hoewel de debutant de race om de titel bewonde- rendswaardig lang heeft volgehouden. In zijn elftal ontbrak de geschorste Ton Arroyo en spelverdeler Loek van Kesteren, die zich aan zijn knie laat opereren. Overigens kreeg Van Keste ren vorige week een prettig bericht van de KNVB. Zijn rode kaart tegen Voorburg is slechts als een boeking geregistreerd. Aanvankelijk veroverde Foreholte een veldover- wicht, maar de harde wind was er de oorzaak van dat de door de Voorhouters zo graag gebruikte lan ge passes te weinig op maat aankwamen. Foreholte kwam daardoor slechts twee maal tot een reéele scoringskans. De schoten van Ron Bel en Piet Ruigrok werden echter door SJC-doelman Ed Zuidhoek prima verwerkt. SJC besefte als eerste dat de strijd vandaag al leen met technisch voetbal gewonnen kon worden. Het hield gaandeweg het leer steeds beter in eigen gelederen en dat leverde vlak voor de pauze resul taat op. Tot tweemaal toe verscheen Ruud Alkema de alleen voor Paul van de Zwaan. De eerste keer kon Alkemade de doelman niet omspelen, maar toen hij Van de Zwaan onmiddellijk daarna in de zelfde kansrijke situatie tegenkwam passeerde Al kemade hem met een steekballetie: 1-0. Met deze voorsprong in handen drong SJC in de tweede helft meteen sterk aan. De Noordwijkers overrompelden Foreholte volkomen, dat slechts met goed keeperswerk van Paul van de Zwaan en het nodige geluk overeind bleef. Totdat Foreholte in de 55ste minuut alweer een hoekschop moest toestaan. De slimme Ruud Alkemade produceerde een prachtige inswinger, die met behulp van de storm in de bovenhoek van het doel verdween (2-0). Daarna nam SJC, wel wat vroeg, gas terug en liet Foreholte weer komen. De Voorhouters hielden het spel nu korter maar konden niet meer bereiken dan een serie hoekschoppen. Die werden steeds weer hoog in het Noordwijkse strafschopgebied gebracht, waar ze geen probleem opleverden. Met uitvallen stichtte SJC veel meer gevaar, wat dan ook 10 minuten voor tijd de 3-0 opleverde na een treffer van John Peschier. MIEP VROONHOF

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15