PORT Hans van Breukelen valt uit zijn rol Vanderaerden besmeurt pronkstuk MAANDAG 13 APRIL 1987 PAGINA 13 Blunder doelman kost PSV zege in de Kuip Publiek winnaar bij AZ'67 Ajax biedt Rob de Wit contractverlenging aan Grensrechter Unitas scoort Plotselinge dood atlete maakt schuld Met de schrik vrij Post-renner praat zich naar winst in Hel van het Noorden BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ROTTERDAM (GPD) - De meeste PSV'ers konden hun lachen nauwelijks bedwingen. Zonder pardon lieten zij Hans van Breukelen, die Feyenoord in blessuretijd aan de gelijk maker (1-1) had geholpen, in zijn eigen vet gaar smoren. Wijdbeens en met een rood aangelopen hoofd van woede verliet hij de kleedkamer om demonstratief plaats te nemen in de lege spelersbus. „Ach", haakte trainer Guus Hiddink naderhand in op de galgehu mor onder de spelers, je weet toch hoe explosief en emotioneel Hans kan reageren". ALKMAAR (GPD) - Op de rode kaart voor David Loggie na kon AZ gistermiddag alleen maar plus punten noteren na afloop van het duel met de 'omgekeerde kassa'. Want behalve een belangrijke 1-0- overwinning op Go Ahead Eagles (doelpunt Pier Tol) kwamen er heel wat meer toeschouwers dan vooraf was begroot. De 'gokkers' onder die toeschou wers hoefden uiteindelijk slechts voor één doelpunt te betalen. Een rijksdaalder voor een staanplaats, vier gulden voor een zitplaats ach ter de doelen en vijf gulden voor een eretribuneplek. Ook zij waren dus winnaars, want normaal is zo'n plaats veel duurder. Toch bleven de meningen ver deeld over de stunt van het betalen na afloop. Bedenker Jan van Ingen Schenau vond het, uiteraard, een succes omdat 4250 toeschouwers waren komen opdagen voor een wedstrijd die 'begroot' stond op tweeduizend. En dat terwijl het weer niet echt meewerkte en er ook nog tv-concurrentie was van Parijs-Roubaix. „De mensen heb ben voor weinig geld een leuke, spannende wedstrijd gezien". Het merendeel van de toeschou wers bleek wel in voor het 'gokje' want er werden in totaal nauwe lijks honderd gewone kaartjes ver kocht. Een 'normale' toeschouwer: „Ik kom niet om te gokken maar om naar voetballen te kijken, dus ik betaal". Weer een ander vond de actie 'pure onzin': „Ze kletsen al tijd maar over geldgebrek. Dan moeten ze nodig dit doen". Oudere AZ'ers, vooral onder het met 15 man uitgebreide suppoos tenlegioen, vonden de actie over het algemeen maar niets. „Alle maal gekkigheid", zei één van hen die al vanaf 1954 in de Alkmaarder Hout te vinden is. „Ze proberen van alles om hier meer publiek te krijgen, maar met dit soort acties lukt dat ook niet. Dit betaalde voet bal stelt als kijkspel weinig voor. Het is gewoon te duur. Als je ach ter het doel wilt zitten, betaal je 14 gulden. Dat is toch veel te veel geld. Nee, de beste actie die AZ kan doen, is de prijzen volgend jaar te verlagen". Problemen met het afrekenen na afloop deden zich nauwelijks voor. De toeschouwers, die op een enke ling na tot het laatste fluitsignaal bleven kijken, betaalden na afloop zonder morren en accepteerden de iets verhoogde drukte bij het verla ten van 'hun' tribune sportief. Er bleek ook niemand met de smoes te komen 'sorry, mijn portemon nee vergeten', een argument dat mogelijk wel zou zijn aangewend bij vier of nog meer doelpunten. Het allesomvattende antwoord kwam van een voetballiefhebber, die 90 minuten met kromme tenen naar het overigens wel spannende gepruts van de 22, en later 21 'ar tiesten' had zitten kijken. Terwijl hij de vereiste vier gulden uit zijn knip peuterde, antwoordde hij op de vraag 'hoe vond je het'? met: „Waardeloos, deze wedstrijd was precies vier gulden waard, geen cent meer". .AMSTERDAM (GPD) - Rob de Wit zal ook het volgende seizoen onder contract staan bij Ajax. De Nieuwegeiner, die sinds hij vorig jaar zomer werd getroffen door een hersenbloeding op non-ac tief staat, krijgt van zijn club bin nenkort de gelegenheid zijn aflo pende verbintenis onder dezelf de voorwaarden met één jaar te verlengen. „Rob zit nog midden in het re- validatieproces. Het zou niet be paald van een sociaal beleid ge tuigen als we nu met hem zou den kappen", legt Ajax-directeur algemene zaken Arie van Eijden uit. „Bovendien gaat hij goed vooruit. Het is zelfs niet uitgeslo ten dat De Wit het volgende sei zoen aan een come-back mag denken". Rob de Wit zelf wil voorlopig nog niet aan een rentree denken, maar is zijn werkgever bijzonder dankbaar voor het gebaar. „De komende weken wordt mij het een en ander duidelijker. Dins- roepswielrennen", liet de 25-jarige kopman uit de ploeg van Peter Post weten. Hij had hun aanbiedin gen in de wind geslagen, voegde hij er nog aan toe en gezegd „dat ze mij maar moesten proberen te ver slaan". Verklaringen Dhaenens en Vandenbrande (de derde medevluchter Patrick Ver- sluijs werd buiten de gesprekken gehouden) kwamen met andere verklaringen. Zeker, Eric Vande- raerden was naast hen komen rij den om te zeggen dat ze moesten doortrappen omdat er achter hen een felle jacht op gang was geko men. Natuurlijk hadden ze dat zo goed en zo kwaad als het ging ge daan, maar dat ze in de eindsprint niet eens meer op de pedalen gin gen staan om te proberen Vande- raerden van de winst af te houden, mocht niet verkeerd worden uitge legd. „Vanaf het moment dat Van- deraerden bij ons drieën kwam was ik zo ontmoedigd dat ik geen kracht meer in mijn benen had". Het had er alle schijn van dat Vanderaerden de overwinning zo hard nodig had (hij rijdt deze week de Waalse klassiekers niet) dat hij op safe wilde spelen. In Milaan- San Remo pakte hij er net naast, in de Ronde van Vlaanderen verslikte hij zich in Criquielion en in Gent- Wevelgem moest hij met lede ogen aanzien hoe zijn ploeggenoot Teun van Vliet hem in een verdedigende rol drong. Nu de winst binnen handbereik was mocht niets aan het toeval worden overgelaten. Dat hij de besprekingen moest voeren terwijl de schijnwerpers op hem stonden, stoorde hem niet. Ook toen zijn landgenoten kenne lijk niet goed begrepen wat zijn be doeling was geweest, stuurde hij nogmaals zijn fiets naast hen om het nog een keer uit te leggen. „Je hebt het niet cadeau gekregen", zei een verslaggever knipogend tegen Vanderaerden. „Je krijgt niets voor niets", antwoordde de Belg, dag krijg ik te horen of mijn lin keroog operatief wordt rechtge zet. Het oog is al behoorlijk bijge trokken, maar ik zie nog altijd dubbel. Ook zullen er in de maand april hersenfoto's worden gemaakt, die duidelijk moeten maken of de laser-behandeling in Zweden zin heeft gehad. Is dat resultaat positief, dan kan ik de die met zijn overwinning zo'n veer tigduizend gulden verdiende. De als altijd chaotische klassie ker eindigde zodoende in een nau welijks te ontwarren kluwen van verklaringen, verdachtmakingen en halve waarheden. Vanderaer den had een waardiger slot aan zijn grootse wedstrijd moeten breien. Als enige van de vedetten slaagde hij er in, kort voor het einde, een driemans kopgroepje te achterha len. Dat drietal was aan de leiding gekomen nadat een al vroeg ont stane leidersformatie na het bos van Wallers, de verschrikkelijkste kasseienstrook in de Hel van het Noorden, was teruggepakt. Op de kinderkopjes werd het veld door elkaar geschud met als gevolg dat er vijf leiders overbleven: Theo de Rooy uit de ploeg van Peter Post, Rudy Dhaenens (vorig jaar tweede in deze tocht), Flip Vandenbrande, Patrick Versluijs en Jef Lieckens. Kloof In de achtergrond probeerden de favorieten de kloof te dichten, al was het opvallend dat drievoudig winnaar Francesco Moser en Sean Kelly, zich terughoudender opstel den dan gebruikelijk. De Italiaanse ploeg van Bontempi en de equipe van Post werden gedwongen de achtervolging te leiden. Het bleek onvoldoende, waardoor Post Van deraerden opdroeg zelf wat te on dernemen. Hij deed het op een glibberige kasseienstrook, op het moment dat Kelly („Drie jaar geen pech gehad en niet gevallen") over de gevallen Fransman Thierry Marie reed en tegen de keien sloeg. „Mijn stuur brak en daarmee waren mijn kan sen voorbij", stelde de Ier nauwe lijks aangeslagen vast. „Ach, dat is Parijs-Roubaix". Vanderaerden begon aan een lange, indrukwek kende achtervolging op de drie - letterlijk met vallen en opstaan bij eengebleven - resterende koplo pers, nadat Theo de Rooy wegens een valpartij en Jef Lieckens door vermoeidheid uit de spits waren Op dezelfde plek waar hij een paar weken geleden te vroeg uit zijn doel kwam en daarmee de ope ningstreffer van de Grieken op zijn geweten had, beging de Oranje doelman nu weer een stommiteit van jewelste. „Een stommiteit?", siste Van Breukelen op de trap van de spelersbus. „Als je goed hebt gekeken, heb je kunnen zien dat ik de bal eerst een paar keer liet stui teren en dat hij toen op een polletje terechtkwam. Daarom heb ik hem opnieuw in de handen genomen. Als een scheidsrechter daar ook al een vrije schop voor geeft. Ik ben nog steeds sprakeloos". „Van Breukelen moet niet zeu ren", kende Ronald Koeman de spelregels kennelijk beter dan zijn doelman. Het was gewoon zijn schuld, van niemand anders. Als je zulke fouten maakt, word je nooit kampioen". „Als trainer van PSV", nam Rinus Israel de PSV-goalie als een der weinigen in bescherming, „zou ik ook niet erg enthousiast zijn geweest over die beslissing van Thomas. Maar hij kan er voor training voor honderd procent hervatten". Op dit moment traint Rob de Wit al voor een groot deel met de selectie mee, maar hij moet zich nog wel in acht nemen. „Het ge voel in mijn rechtervoet is nog niet oké. Bovendien mag mijn hartslag de 160 slagen per mi nuut niet overschrijden. Het valt niet mee om jezelf af te remmen, te meer omdat ik nergens pijn heb, niets voel. Maar als de her senfoto's in orde blijken, dan is dat al weer een hele stap vooruit. Kan ik mezelf ook conditioneel weer op het gewenste niveau brengen". Eric Vanderaerden giert het uit Parijs-Roubaix weggevallen. Vier kilometer voor de finish in Roubaix, die slechts door 47 van de 192 gestarte renners werd bereikt, sloot hij aan en was de vraag of hij die loodzware in spanning in de eindsprint zou moe ten bekopen. Vanderaerden kan zich onmoge lijk zeker hebben gevoeld, maar de vraag bleef open. Niet voor Vande raerden en de zijnen. Hij boekte zijn achtste zege van dit seizoen, de negentiende van de ploeg van Post, die met Teun van Vliet al de klassiekers Omloop Het Volk en Gent-Wevelgem op de erelijst van zijn equipe liet bijschrijven. Voor Vanderaerden was het vooral Der- fluiten". Dat deed de Amsterdam se rechtspreker prompt, waarop Keje Molenaar de bal via het li chaam van een der zeven PSV'ers op de doellijn in het net joeg. Ondanks het puntverlies waren de lachsalvo's bij PSV niet van de lucht, toen Van Breukelen de kleedkamer eenmaal had verlaten. Zelfs trainer Guus Hiddink had de grootste moeite zijn gezicht in de plooi te houden. „Als je hem niet kunt vinden", deed hij er nog een schepje bovenop, „moet je maar eens onderin de bus kijken". Dan in alle ernst: „Heel nuchter en reëel beschouwd, heeft Thomas gewoon een regel toegepast die er voor staat. Als de bal op een polletje is gestuit, zoals Hans nu beweert, had hij hem buiten het strafschopge bied moeten knallen in plaats van de bal weer in de handen te ne- Hoewel terecht, deed de beslis sing van Bep Thomas toch wat kneuterig aan. Tegelijk paste die echter wonderwel in het beeld van de vermeende topper, evenals de uitslag. Geen van beide ploegen maakte de indruk echt uit te zijn op de volle winst. Bevreesd als PSV kennelijk was voor de toege nomen kracht van Feyenoord, dat de laatste vier ontmoetingen in winst had omgezet en daarbij 17 keer scoorde, lag voor de rust het accent duidelijk op de verdedi ging. In het centrum opereerde de koploper van de eredivisie met Nielsen en Koot, pas in de rust kwam Hiddink tot inkeer en ver ving hij een verdediger (Koot) door een aanvallend ingestelde midden velder (Arnesen). van vreugde na zijn overwinning in (foto ANP) soonlijke genoegdoening. Een dag nadat de schorsing eindigde die de Franse wielerbond hem oplegde voor vermeende onregelmatighe den in een tijdrit van de Ronde van de Middellandse Zee, boekte hij de zege waar hij smachtend naar had uitgezien. „Van wraak op de Fran se bond wil ik niet spreken. In die tijdrit is niets gebeurd en is men afgegaan op wat een journalist zei gezien te hebben. Ik ben benieuwd wat die man nu weer verzint. Dat ik opdracht heb gegeven om Kelly te laten vallen, of poepen op de weg heb gelegd waardoor dat is ge beurd...?" Misschien wel dat er on danks alles toch een reukje aan de ze winst zat. Zijn verklaring achteraf klonk niet erg overtuigend. „Feyenoord speelde weliswaar zonder een ech te centrumspits, maar Hoekstra, Tahamata en Hofman kwamen toch regelmatig via het centrum door". Die tacktiek van de angst had echter wel tot gevolg, dat de Brabanders op het middenveld steeds een mannetje tekort kwa men. „In die periode", stelde Israel later vast, „heb ik geen kans voor PSV gezien, behoudens dat af standsschot van Koeman". Met El- strup als bewaker van Gullit op het middenveld kreeg de thuisclub die kansen wel, maar de lastig te be spelen Tahamata miste het fortuin en Hoekstra de techniek om PSV op achterstand te zetten. „In balbezit", onderkende Israel de manco's bij Feyenoord, „was de ploeg te onrustig en werd er onvol doende gebruik gemaakt van de ruimte". Deels was dat een gevolg van de absentie van Been (ge schorst) en de vroege aftocht van Heus, wiens rentree al halverwege de eerste helft werd afgebroken door een spierblessure. Feyenoord moest daardoor noodgedwongen de organisatie weer aanpassen, ter wijl PSV nu al wekenlang in de zelfde formatie speelt. Aanvallend was daar weinig van te merken. De Rotterdamse verdediging had geen kind aan Van der Gijp en Thore- sen, die op slag van rust uitviel met een kuitblessure. Gullit en Kool hof, de vervanger van de Noor, konden zich al evenmin onder scheiden. Pas na de rust kwam daar wat verandering in en voelde PSV de nummer drie van de eredivisie wat steviger aan de tand. Erg overtui gend was het echter niet wat de Brabanders lieten zien. De sporadi sche keren dat zij uitzicht kregen op de openingstreffer, strandden zij op doelman Hiele, die PSV eer der in Eindhoven (0-0) ook al van succes had afgehouden. Dertien minuten voor afloop was ook Hiele echter kansloos, toen hij het schot van Vanenburg met de vuist stopte en Gullit vervolgens in de rebound kon scoren. „Toen hadden wij de wedstrijd kil en clean uit moeten spelen en ook moeten beslissen", kapittelde de tijdelijke opperbaas de naderen de kampioen. „Op dit punt had ik nooit meer gerekend", bekende Is rael. „Na die 1-0 kreeg PSV de ruimte en de kansen om de zaak af te maken". Hans van Breukelen en Bep Thomas kwamen Feyenoord echter te hulp. LEIDEN - De wedstrijd tussen de Leidse zondagvierdeklassers VTL en Unitas had gisteren veel weg van een voetbalklucht. Niet zozeer vanwege de uitslag (7-1 ten gunste van VTL) alswel vanwege de wijze waarop twee van de in totaal acht doelpunten tot stand kwamen. VTL-goalie Aad van Meurs maakte kort na het beginsignaal optimaal gebruik van de wind in de rug, door de bal vanuit zijn uittrap di- rekt in het doel van de tegenpartij te deponeren. Aan Unitas-zijde zorgde grensrechter Aad Vermond voor een nog originelere 'act'. Hij redde twee minuten voor tijd als invaller bij nood de eer van zijn ploeg, door de bal beheerst in het VTL-doel te schuiven. MAINZ (SID) - De Westduitse zevenkampster Birgit Dressel, die vorig jaar augustus bij de Europese titelstrijd in Stuttgart als vierde eindigde, is vrijdag- avond in het universiteitszie- 1 kenhuis van haar woonplaats Mainz plotseling overleden. De 26-jarige sportlerares had woensdag in het ziekenhuis een injectie tegen spit gekre gen. Een dag later Waagde de atlete over hevige pijnen in de rug. Vrijdagmorgen moest zij in allerijl worden overgebracht naar het ziekenhuis, waar zij in de avonduren overleed. Teneinde de doodsoorzaak te kunnen vaststellen zal komen- de week een autopsie worden verricht. Profwielrennen zeult sinds jaar en dag de reputatie met zich mee een internationaal handelscentrum I f*m van overwinningen te zijn. In de hZfy f/)JTf) slotWlometers van zelfs de groot- ste wedstrijden wordt met bedra gen gesmeten, om daarmee ande- i uit te kopen, wordt er beweerd. Vanderaerden stookte dat vuurtje gisteren in de Hel flink op. In de NOORDWIJK - De vreugde over laatste Wlometers van de Franse het behalen van het kaïnpioen- kasseienWassieker was hij zo druk schap eerste klasse zondag door de in gesprek gewikkeld met de me- vrouwen van SJC is aan de leiders de-koplopers Rudy Dhaenens en van de lieftallige dames niet onge- Flip Vandenbrande - twee ploeg- merkt voorbij gegaan. Bert van genoten van elkaar - dat het nau- Beelen,BenWerkhovenenBertKle- welijks aannemelijk is dat hij hen verlaan moesten lijfelijk ondervin- de weg wilde vragen. den hoe blij hun pupillen met de Zodoende bracht de uitblinker ereplaats waren. Zonder te weten van de wedstrijd het bedrijf waarin dat zij er écht aan moesten geloven, hij zijn geld verdient in opspraak. beloofden zij aan het begin van het Dat er in de finale wel degelijk in seizoen dat de vrouwen hun cijfers werd gesproken wilde Van- hoofden kaal mochten scheren als deraerden niet ontkennen. „Alleen de titel werd behaald.. Gisteren was hebben zij gevraagd wat ik er voor dat dus zover en nu gaan Bert, Ben over had als zij hun kansen opof- en Bert de komende weken met mi- ferden en in mijn dienst zouden rij- nuscuul kleine stekeltjes door het le- den. Begrijpelijk, want die jongens ven. oefenen hun vak uit. En dat is be- PRESTON (GPD) - De deelnemers aan de Europese conferentie over voetbalvandalisme in de Engelse kustplaats Preston zijn bet afgelopen weekeinde ternauwernood aan de gevolgen van het supportersgeweld ontsnapt. Het internationale gezelschap, onder wie een forse delegatie uit Nederland, kwam zaterdag middag na een bezoek aan de wedstrijd Manchester City-Sou- thampton bij bet verlaten van het stadion in de problemen toen teleurgestelde City-aanhangers de delegatieleden voor be stuursleden van de tegenpartij aanzagen. Opgeruid door de 4-2-nederlaag, die degradatie uit de eerste divisie onontkoombaar maakt, richtte de woede van de massa zich in eerste instantie op City-voorzitter Swales, maar toen deze zich niet buiten de veilige poorten van zijn stadion ver toonde, bood de voorbij schuivende groep van buitenlandse we tenschappers en voetbalbonzen een aanvaardbaar 'alternatief. Met scheldtirades en klodders speeksel werden de mensen, die dezer dagen praten over een mogelijke oplossing voor het sup portersprobleem, naar bun bus begeleid. Interventic van de En gelse bobby's voorkwam dat de dreigende massa zich daadwer kelijk aan de groep vergreep. ROUBAIX (GPD) - In vier kilometer sloeg de grenzeloze bewondering voor de atletische inspanning van Eric Vanderaerden gisteren tijdens Parijs-Roubaix om in verbijstering. In de Hel van het Noorden verrees de Belg uit de poel van ellende, waarin zijn vorige wieleijaar was weggezonken. Het hele voorjaar al tekende de wederopstanding zich af, alleen ontbrak het nog aan de grote overwinning om dat feit te onderstrepen. Vanderaer den kwam de winst in de mooiste en zwaarste klassieker zeker toe, alleen besmeurde hij zijn eigen pronkstuk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13