Tandon maakt harde schijf schokvrij Een kort kopje of lang haar, iet kan altijd modieus zijn Binnenkort ook een video-cd leverbaar EXTRA op maandag- ELEKTRONICA Dertig miljoen tekens in een plastic box mee op reis ,Vj>ANDAG 13 APRIL 1987 PAGINA 11 ;n kort koppie en een vet- uifje zijn het voor deze zo- er helemaal. De jeugd mag ivendien naar hartelust met euren experimenteren. Doral met felblond en rood- nten. Maar die kleurtjes zijn leen weggelegd voor vrou- en, ook mannen mogen zich est eens aan een toning of *n bescheiden coupe soleil agen, al was het maar om de erste grijze haren wat te laskeren. oor leririëtte v.d.Hoeven !n hoe zit het dan als je nu niet oudt van zo'n mannelijk uitge- choren nekje en de kuif of rafelige iony niet écht ziet zitten, loop je er lan hopeloos ouderwets bij? "Welnee," zegt de Alphense kap- >er Arie Snel, "je probeert altijd de •oupe aan te passen aan de ge zichtsvorm en wensen van je klant. Bovendien, wat is mode? In Frank rijk en Duitsland zeggen ze dat het haar uit het gezicht moet. De Brit ten, die toch ook echt toonaange vend zijn op kappersgebied. bewe ren weer het tegenovergestelde. Je moet als kapper een eigen stijl ont wikkelen, geen standaard mode kapsel maken".' Ook ouderen moeten zich lekker voelen met de nieuwe lijn, vindt Snel: "Ik heb dames van zeventig die hier met een leuk geföhnd kap sel weggaan, maar ja, wat is tegen woordig oud?" Kapper Snel, een naam die al veertig jaar met de Alphense Van Mandersloostraat is verbonden, is geen lid van kappersgroepen die een eigen lijn brengen. "Je zit, zon der het te willen, toch snel vast aan een bepaalde stijl. Ik laat liever een vakman komen die de nieuwe ideeën goed kan overbrengen aan mijn medewerkers. Naar een bui tenstaander wordt toch anders ge luisterd dan naar mij. Ik heb het idee dat ze het allemaal heel leuk vinden. Daarnaast stuur ik mede- Lang haar opmaken is een handigheid die iedereen na een paar bezoek jes aan de kapper ook onder de knie kan hebben. werkers op stage naar Duitsland of Engeland". Al pratend bladert hij in de plak boeken die een dergelijk stage al tijd opleveren. Bijna verontschul digend zegt hy: "Het zijn wel vaak de jongens die op stage gaan. Kijk, een jongen kun je alleen naar Duitsland sturen, die redt zich wel. Met meisjes van zo'n zestien, ze ventien jaar vind ik dat wat moei lijker. Ik heb zelf dochters Hoewel kort het trefwoord voor de zomermode is. bestaat er tendens naar wat langer haar mannen. Zoals bijvoorbeeld wat lang uitgevallen bros, die ook in de nek vrij lang is. Haar waar zeker wat lak, foam of gel aan te pas moet komen om het goed in model te houden. "Gelukkig komen mannen ook tot de ontdekking dat bij er ver zorgd uitzien ook een goed kapsel hoort", zegt Snel. "Het hoeft hele maal niet spectaculair te zijn. Uren voor de spiegel staan is echt niet nodig, ook niet voor vrouwen, de coupe is het belangrijkst". Lang haar Lang haar, eindelijk heb je het dan. Het heeft doorzettingsvermo gen gekost, want je hebt een tijd gelopen met een hoofd dat je niet echt aanstond. Nu nog een leuk modieus kapsel want los of in een staart is wel leuk maar je wilt de mogelijkheden van dat lange haar uitbuiten. Een signaal dat kapper Jacques van Bellen (Kopermolen en Lange Voort) heeft opgepikt. Jonge mensen hebben toch de neiging het haar te laten groeien. In tv-series als Dallas en Dynasty zien ze vrouwen met lang haar en dat heeft invloed op het straat beeld". Het idee dat lang haar gewoon een kwestie van laten groeien is, helpt Van Bellen snel uit de we reld. "Lang haar heeft eigenlijk méér verzorging nodig dan kort. Lang haar moet gezond zijn, glan zen dan pas is het een sieraad". Ge zond haar wil zeggen geen dode punten vandaar dat het moeizaam gespaarde haar toch af en toe wat "gekort" moet worden. Van Bellen:"Knippen is voor lang haar niet de beste methode. Je hebt kans dat het haar toch weer splijt. We hebben een heel oude methode van stal gehaald, mijn va der deed het al, de coupe de feu. Het haar wordt dan dichtge schroeid en splijten is uitgesloten. Wordt die behandeling eenmaal in de twee maanden herhaald heb je een goed resultaat". Pas als het haar gezond is, valt er te denken over een leuk kapsel. En dan zijn er talloze mogelijkheden: krullen, wafeltjes, vlechten, half of helemaal opgestoken. Jacques var Bellen en zijn medewerkers heb ben zich echt gespecialiseerd in modieus lang haar. "We maken kapsels die de klant zelf snel kan na maken. Het hangt er natuurlijk vanaf hoe handig je bent maar na zo'n drie tot vier keer moet het zelf te doen zijn en dat hoeft echt niet veel langer te duren dan het in mo del brengen van een kort kapsel. Natuurlijk maken we ook echte ga la-kapsels, maar dat zijn toch uit zonderingen". Het opmaken van lang haar hoeft ook geen kapitalen te kosten. De basisprijs is ƒ32,50. "Iedereen is enthousiast over werken met lang haar," zegt Van Bellen."Het is ook heel fijn werken. Met lang haar is het altijd mogelijk de positieve punten van het gezicht er uit te halen. In begin keken ze er wel wat vreemd tegen aan. Op de kapperschool leer je echt niet werken met lang haar, dat moet allemaal tijdens trainings avonden in de salon gebeuren". Ook het werken met kunsthaar, staarten en andere losse stukken, is iets waar Van Bellen zich op heeft toegelegd. Ook hier geldt weer: de klant moet het na een paar keer zelf kunnen doen. Wie het Van Bellen-team met kunst- Werken met een permanent en kleur is ook nodig bij een heel kort kapsel. Een heel kortstrak koppie, met gel of schuim in model ge houden, haar aan het werk wil zien, moet zaterdag 25 april een bezoekje aan de Huishoudbeurs in de RAI bren gen, want daar zal heteen demon stratie geven. Een uitnodiging waar Van Bellen best een beetje trots op is. -TERSCHELLING- Eindelijk heb ik dan het beeldje van Anton Wachter gezien. Het stond aan een van de grachten in Harhngen. Anton Wachter, een jongen, die een boekentas stijf tegen zich aan hield geklemd. Zijn éigen boekentas waarschijnlijk. Niet die van Ina Damman, het meisje waar hij verliefd op was. Smal was die jongensgestalte. Zo smal. dat hij gemakkelijk weer door Harlingens stegen zou kunnen rennen, iets dat een volwassen man al gauw op een paar ontvelde bovenarmen zou komen te staan. Ik realiseerde me pas weer dat Vestdijks bekendste romanfiguur iets met Harlingen te maken had, toen ik het heelde in het oog kreeg. We waren dan ook niet voor Vestdijk in dit Friese havenstadje. Nee, we zouden er de 'Koegelwieck' pakken, de snelle veerboot naar Terschelling. Op dat eiland hadden wij voor enkele dagen een hotel besproken dat 'een wijds uitzicht over de waddenzee' garandeerde. Aan zo'n uitzicht waren wij toe. We wilden even weg uit het Leidse, moesten even 'het accuutje opladen', om mijn oude dansleraar maar eens te citeren Ofschoon ik dol ben op eilanden, had ik de Nederlandse altijd noordwaarts laten liggen. Terschelling - bij het horen van de naam alleen al doemden er horden frikadellen consumerende toeristen op voor mijn geestesoog, roodverbrande vrouwen en mannen die vanonder hun zakdoekpetjes hun nageslacht vervloekten. Maar nee hoor, niets van dat alles. Ik weet niet hoe het in de zomer op Terschelling is, maar zo op de grens van lente en herfst is het een gebied waar nog voor eeuwen stilte ligt opgeslagen, een stilte die alleen nog maar dieper lijkt te worden door het zoete oproer van de vogels. Over het eiland kronkelen talloze fietspaden. Op veel van die paden ligt schelpgruis, dat onder je banden knettert als een behaaglijk vuurtje. Het woord 'prettig' heeft voor mij een grote klank- en betekenisverwantschap met dat geluid. Over dat 'prettige' schelpgruis sjees je op een gehuurde 'Union' met terugtraprem regelrecht het paradijs binnen. Het is op Terschelling buiten de bebouwde kom precies zoals de dichter Jan Eijkelboom het heeft beschreven: "Even/heb je een eeuwigheid om in te leven". We voelden ons de hoofdpersonen uit een vergeeld jongensboek. Alleen de met vilt beklede veldfles voor helder water uit de pomp ontbrak nog. Moe word je tijdens die fietstochten door dat zacht glooiende landschap bijna niet. De schoonheid van de vennetjes, waarin vogels de hemel zacht laten trillen, dwingt je echter nogal eens om af te stappen. Wij hebben althans vele malen op bankjes gezeten, in een zonnetje dat schuw door het wolkendek heen brak, net alsof het nog bang was voor onze bleke gezichten. Ergens een mooi graf en mijn vakantie is goed, zeg ik altijd tegen mijn man. Op Terschelling zijn er veel mooie graven. Daann liggen lichtwachters met namen als 'Mier' en 'Cupido'. Op de zerken tref je de ontroerendste tafereeltjes aan. Een daarvan heeft mij wel bijzonder getroffen. Het was een afbeelding van een paard dat naar het graf van zijn baas keek met treurende blik. Het dier had de lijkwagen naar het graf getrokken. Ach, als dat paard er nog in levende lijve had gestaan. Voor zijn armoedige, aardse manen zou ik als dode graag alle hemelse cadeau hebben gegeven Op de brede stranden van Terschelling deden wij, stedelingen, een ontdekking. We beseften opeens dat schelpen deel uitmaken van het pantser van kleine zeedieren. Dat de schelpen die alleen liggen door de zee van hun wederhelft zijn gescheiden. In Terschelling waren die dag de golven waarschijnlijk mild geweest. Veel schelpen zaten nog met hun punten aan elkaar vast, zodat het was alsof er honderden stenen vlinders op het strand lagen. Was er dan helemaal niets wat ons tegenviel op dat eiland? Nee. Zelfs op de zogenaamde 'leugenbank' was het goed zitten. Op die bank aan het havenpleintje zaten vroeger de vissers. Ze keken er naar de zee die hen tot op hoge leeftijd zou wiegen. Ze bedachten er plannen om het goud van de Lutine boven water te krijgen. En - ze zagen er het licht van de Brandaris, de vuurtoren die is een kathedraal midden in West-Terschelling staat. Dat licht strijkt de hele nacht over de golven. Zoals een hand over een hart. Maar niet alleen de zee wordt beschenen, ook het land. De stralenbundels dringen 's nachts de slaapkamers binnen. In onze hotelkamer had men wel extra dikke gordijnen opgehangen, maar dat hielp niet echt. Daardoor had ik, tussen waken en dromen in, vaak het idee dat er 's nachts stiekem honderden geruisloze limousines over het eiland reden. Een toekomstvisioen? ANGELA PINNEBERG Niet bepaald een opmerkelijke naam in de computerwereld: Tandon. Toch trok de fabri kant de aandacht op de Han nover Messe met een vinding die toekomst heeft. Tandon bracht een een soort draagbare harddisk uit, een doosje ter grootte van een plastic boter- hammentrommeltje. Het kan zo'n 30 miljoen tekens bevat ten en je kunt het rustig uit je handen laten vallen. De 'harde schijf is daar volledig tegen bestand. door Hugo van der Heem De vinding van de fabrikant ver oorzaakt op zijn minst een 'evolu tie' in de omgang met grote hoe veelheden gegevens. De gemiddel de harddisk-gebruiker heeft een personal computer waarin die harddisk zit opgeborgen. Hij kan deze niet meenemen omdat het ap paraat te groot en te lomp is. Bo vendien is de harddisk kwetsbaar. De meeste echte 'portables' zijn daarom uitgerust met schijfjes en in veel gevallen is dat voldoende. De programmatuur wordt steeds omvangrijker en het is heel goed denkbaar dat een accountant voor zijn hele pakket berekeningen en gegevens van de cliënt niet genoeg heeft aan tien schijfjes van 720 Kbyte. Tandon heeft met het boterham men-doosje een doorbraak gefor ceerd. Men spreekt van het Perso nal Data Pack. Bij de constructie heeft men eerst bijna alle elektro nica uit de harddisk gehaald. Ver der zorgt men ervoor dat de kop pen goed vergrendeld kunnen wor den en niet kunnen breken. De ul tra-dunne constructies van de laat ste tijd hebben het voordeel van weinig massa en dus buitenge woon snelle toegangstijden tot de gegevens. Maar de schijf is gevoe lig voor schokken, die ernstige be schadigingen kunnen veroorza ken. Beveiliging De computer die de producent zelf levert kan twee van die data- packs bevatten. Met een druk op de knop komen ze naar buiten en kunnen worden meegenomèn in het koffertje, voor gebruik elders. Wie de datapacks elders wil ge bruiken moet daar wel een Tan don-computer voor kopen, anders past het pack niet. Binnenkort ech ter komt Xerox ook met een ma chine volgens dit recept. Maar Tandon heeft nog andere ij zers in het vuur. De acceptatie op alle andere personal computers kan middels een subsysteem wor den verwezenlijkt. Ook dat levert men binnenkort. Het bestaat uit, wat men noemt een 'receiptacle', een harddisk-station met twee 'la den', waar twee packs in passen. Deze subset kan op alle pc's wor den aangesloten. Dat gebeurt door middel van een 'kaart', die in de standaard uitbreidings-sloten van de pc kan worden opgenomen, en die dan in verbinding staat met het naast de computer te plaatsen sub systeem. In een later stadium komen er ook inbouwsets, die passen in elke PC op de plaats van de vroegere harddisks met standaard hoogte. Tegenwoordig bieden die veelal plaats aan twee half-hoge vaste schijven, maar de dubbele hoogte. Topmensen Het is natuurlijk moeilijk te voorspellen of de Tandon-vondst zal doorzetten, maar de kans is vol op aanwezig. Allereerst omdat de topmensen van het bedrijf het klappen van de zweep kennen. Sir- jang Lal Tandon, de opperste baas en stichter van het bedrijf, is ty pisch zo iemand die in het vak groot is geworden. Hij maakte car rière via Memorex en Pertec in Ca- lifornië. Het grote succes volgde pas toen hij in eigen garage een produktiebedrijfie begon. Met 7U00 dollar als startkapitaal ging Tandon met hulp van zijn vrouw en broer lees/schrijfkoppen maken voor harddisks. Dat was in 1975. Nu twaalf jaar later is zijn be drijf een van de grootste producen ten van harddisks, een van die be drijven die ook vaste schijven ma ken voor veel andere merken: vaak dragen zij dan de naam van een an dere fabrikant. Daarnaast ontwikkelde het be drijf een IBM-compatible compu ter. Met name in Europa verkocht men van dat produkt zo'n 37.000 stuks in 1986. In USA verkocht men er evenveel in een december maand... De produktie, in Singapo re tegenwoordig, moest dan ook worden opgevoerd, al was het al leen maar om de achterstand in te halen. Tijdens de presentatie van het nieuwe produkt zei Tandon zelf dat hij blij was dat het nieuwe data- pack bewees dat zijn bedrijf veel know how in huis heeft. Een spe cialisatie, juist op het gebied van Winchester-drives, zoals de officie- Ie naam van vaste schijven luidt 'Het is leuk om met eigen IBM-ach- tige machines een stormachtig suc ces te boeken, maar ik houd er niet van om alleen maar kopieën te ma ken. Onze kracht en voorsprong ligt op het gebied de Winchester technologie.' Idee Het idee van het makkelijk mee te nemen datapack is afkomstig van Chuck Peddle. Hij was de ont werper van de huiscomputers PET-2001 en Vic-20. Hij was ook van de eerste die zich op de 16-bits microcomputers stortte. De Victor/ Sinus-computer was indertijd een van de snelste machines, waar zelfs IBM wel eens met een scheef oog naar gekeken zal hebben. Peddle denkt ook dat het succes De intelligente buffer voor het maken van piot-trek heeft en capaciteit van 2 Mb. Het apparaat zorgt dat de computer direct weer voor gebruik gereed is terwijl de tekening wordt vervaardigd. (foto gpdi van Tandon's datapack wel eens doorslaand kan worden vanwege de prijzen. De losse datapack zal waarschijnlijk zo'n f800.- gaan kosten (exclusief) als het binnen kort op de markt verschijnt. De re ceiptacle of laden-doos, met plaats voor twee van zulke drives, moge lijk zo'n f 1000,- Voor f 1800,- heeft men dan een 30 Mb-schijfeenheid die op meerdere plaatsen te gebrui ken is of veilig kan worden opge borgen in de kluis. Hulp bij tekenen Stebis in Nieuwegein heeft in de Benelux een plotter-spooler op de markt gebracht, die een geweldige hoeveelheid gegevens kan verwer ken: 2 Megabyte. Met dit produkt, de Seleris, is het mogelijk om de computer continu te gebruiken, zonder te hoeven wachten op het uitdrukken van de soms giganti sche tekeningen, meestal ook nog in kleur. Het idee van 'spooling' is niet nieuw en wordt ook vaak gebruikt om de computer vrij te maken voor ander werk als men bijvpoorbeeld moet printen. Als een lange rap port of een aantal brieven achter el kaar afgedrukt moeten worden, is de computer vaak een behoorlijke tijd 'bezet'. In feite moet de machi ne wachten op de printer, die bij het afdrukken het tempo aangeeft. Met 'spooling' bereikt men dat documenten naar een soort buffer worden geschreven, die vervol gens de printer in diens eigen tem po bedient. De computer is na en kele seconden dan weer klaar voor gebruik. Het afdrukken, of liever het vervaardigen door een plotter van omvangrijke tekeningen, kost echter nog veel meer tijd. Met de grote capaciteit van 2 Mb van de Seleris is het zeker mogelijk om de wachttijd voor omvangrijke teke ningen te overbruggen. Prettig is het, dat het apparaat met een groot aantal software-pak- keten kan werken en in staat is ver schillende tekeningen na elkaar te bufferen. Ook is het mogelijk om geselecteerde 'plots' meedere ma len af te drukken, het tekenen tij delijk of definitief te onderbreken. De Seleris kent alle bekende plot ter protocollen zoals van Hewlett Packard en CalComp. De prijs be loopt f 3750,- exclusief btw. ADRESSEN. TANDON, Kabelweg 21, 1014 BA Ara- sterdam, tel: 020-844836; STEBIS (imp De compact disc, het nieuwste, meest succesrijke medium van de elektronische industrie, krijgt een vervolg. In de loop van dit jaar zal cd-video worden geïntroduceerd. Behalve het echte geluidsplaatje komen drie optische media bij, van respectievelijk 12 cm (precies zo groot als de cd) 20 en 30 cm. De consument zal kennis kun nen nemen van het nieuwe me dium op Consumers Electronics in Chigaco in juni, op de Duitse Fun- kausstellung te Berlijn in augus tus/september en op de Tokyo Au dio Fair in Japan in oktober. Philips, Polygram, Dupont en vele andere softwarebedrijven (de film en platenbusiness) hebben be sloten cd-video te gaan persen Zij verwachten veel van het nieuwe produkt. Ook vele Japanse produ centen van apparatuur hebben be sloten combi-spelers te gaan ma ken naar deze nieuwe 'wereld- Een cd'tje is in Europa meestal zilverkleurig. Stel je een soortge lijk 12 cm schijfje voor in het goud en je hebt de eenvoudigste uitvoe ring van cd-video. Er is ruimte voor vijf minuten video (bijvoor beeld voor een clip) en twintig mi nuten cd-muziek. Afhankelijk van de speler waarin de gouden cd wordt gelegd is er dus 20 minuten luistergenot of 5 minuten kleuren- video met full-stereo cd-kwaliteit beschikbaar Dat betekent dus dat er ook een nieuw soort cd-speler moet komen Philips heeft de prototypes al klaar. De kast is even groot als van een gewone cd-speler, maar de la de die naar buiten schuift, kan alle maten optische platen, van 12 tot 30 cm, omvatten en afspelen. Er is een aansluiting voor de geluidsin stallatie, zowel als de voor de tv. De 20 en 30 cm grote platen bie den de mogelijkheid om een video- speelduur van 40 minuten tot twee- uur (dubbelzijdig) te bereiken. Op die platen zit de cd-geluidskwali- teit ingebakken in het video (tv) spoor. In feite hebben Philips voor wat betreft de apparatuur, Philips/ Dupont-optical en Polygram, voor wat de software aangaat, twee be langrijke zaken bereikt: Het succes van de cd wordt ge prolongeerd en krijgt nog een nieu we impuls, want er moeten zowel nieuwe spelers als nieuwe software (programma's) komen. Laservision, de beeldplaat, die bepaald geen verkoopsucces was, staat plotseling in de volle belang stelling. In de compact disc- en videospe ler nieuwe stijl zal - afhankelijk van wat men voor optische plaat in men inlegt - het toerental van de machine worden aangepast. Een cd begint te draaien met een snel heid (afstasting van binnen uit) van ongeveer 500 toeren. Voor video- aftasting is 2250 toeren nodig en voor het Amerikaanse kleurensys teem NTSC zelfs 2700 toeren Dit'al les bij een cd video-single Bij de beeldplaten is dat respectievelijk 1500 c i 1800 toeren. (GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11