Vuilverbranding in Leiden kan mogelijk toch eerder sluiten Bewoners boos over kappen bos leidsch dagblad: Als AVR vuil uit regio kan verwerken Tussen snelweg en wijk Stevenshof Al Mizan krijgt van gemeente 84 mille 'Jongeren leren dat techniek leuk is' Verhuur oud pand C&A als Erica Hema mag bouwen SP: 'Help ouderen met belastingen' actief in vrije tijd Kunstwerken gestolen uit AZL met waarde van circa 12 mille ZATERDAG 11 APRIL 1987 PAGINA 9 worden van de stuurgroep. Op die manier zou ook de provincie, die een dikke vinger in de pap heeft wat betreft de afvalverwerking, di rect achter de plannen van de stuurgroep kunnen worden ge schaard. De Hema wil van het pand aan de Botermarkt de begane grond en een groot deel van de eerste verdie ping in gebruik nemen. Erica is be reid daaraan mee te werken mits deze de nieuwbouw aan de Haar lemmerstraat mag verzorgen. Bei de partijen zijn het hierover in principe eens. Het doorgaan van deze voorlopige overeenkomst is Het terrein tussen de snelweg en de wijk Stevenshof waar de gemeente deze week is begonnen met het kappen van struiken en bomen. Dat tot boosheid van veel omwonenden. (foto d. van den Berg» LEIDEN - De kans bestaat dat de Leidse vuilverbrandingsin stallatie toch op betrekkelijke korte termijn wordt gesloten. De gemeenschappelijke vuil verwerking Leiden en omstre ken (Gevulei) vraagt van de Af valverwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg een prijs opgave voor het verbranden van vuil uit Leiden en omge ving. Is die prijs gunstig en heeft de AVR de komende ja- LEIDEN - Uit zowel de nieuw bouw als de nog in het oude deel van het Academisch Ziekenhuis gevestigde afdeling pathologie zijn, naar nu eerst bekend is gewor den, twee weken geleden kunst werken gestolen. Op de afdeling pathologie zou het gaan om drie schilderijen die een waarde verte genwoordigen van vermoedelijk 12.000 gulden. Het nieuwe gebouw werd bij de opening voorzien van nogal wat kunstwerken. De meeste van deze werken zijn nu tijdelijk van de mu- LEIDEN - De gemeente verstrekt de Marokkaanse krant Al Mizan over 1987 een subsidie van 84.000 gulden. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de krant een rijkssub sidie zou krijgen. De gemeente heeft zich daarop garant gesteld voor het subsidiebedrag in afwach ting van een definitieve beslissing. Bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van sociale zaken is de subsidie echter geschrapt. De krant zelf hoopt dat er een structurele oplossing wordt gevon den voor continuering van de sub sidie, al is daar volgens een woord voerder van Al Mizan "geen con creet uitzicht op". De krant ver schijnt maandelijks in twee talen, Nederlands en Marokkaans. Al Mi zan heeft 400 abonnees en een op lage van 1500 kranten. De makers van de krant zijn van plan minister Brinkman een brief aan te bieden met daarin een ver zoek om subsidie. "Het voortbe staan van Al Mizan hangt af van de goede wil van de Nederlandse poli tici. Nederland is een multicultu rele samenleving, daarin hoort ook plaats te zijn voor een Marokkaan se krant. Wij hopen daarom op steun van de overheid want, on danks dat ons abonneebestand maandelijks toeneemt, kunnen we nog niet op eigen benen staan". DEN HAAG (GPD) - Vijfhonderd videobanden heeft het ministerie van onderwijs de afgelopen dagen gestuurd naar bedrijven, instellin gen en politici in Nederland om de geadresseerden warm te maken voor de manifestatie 'Toekomst te kijk', die in november in Leiden gehouden wordt. Op de videoband vraagt minister Deetman de bedrij ven om hulp bij de organisatie van het evenement. Met de 'video-mai ling' was 20.000 gulden gemoeid. 'Toekomst te Kijk' is bedoeld om jongeren „op pakkende wijze laten zien dat het best leuk is met tech niek om te gaan". Middelbare scholieren moeten zich er een idee kunnen vormen van beroepen in de moderne techniek. „Niemand kan zich voorstellen wat nieuwe technieken voor beroepen opleve ren. Wat een dokter of een bakker doet, is wel ongeveer bekend", al dus een woordvoerder. Het ministerie hoopt vooral meisjes te interesseren voor tech nische beroepen en zoekt met de organisatie van dit evenement aan sluiting bij de 'Kies Exact'-cam- pagne die staatssecretaris Ginjaar- Maas voert. Met de campagne, waaraan ook andere ministeries meedoen, is 3 tot 4 ton gemoeid. De bedrijven die benaderd zijn, zouden nog zo'n 2 tot 3 ton moeten bijdragen. ren voldoende ruimte beschik baar, dan zal de Gevulei Gevu lei overwegen vuil naar Rozen burg af te voeren. De Leidse vuilverbranding kan dan dicht. De Leidse wethouder Kuijers, voorzitter van de Gevulei, zegde dit gisteren toe tijdens een verga dering van het algemeen bestuur in Wassenaar. Het bestuur van de gemeenschappelijke vuilverwer king drong eenstemmig aan op het vragen van een prijsopgave bij de ren verwijderd. De bewakings dienst wil in de toekomst diefstal voorkomen door het aanbrengen van sloten. Dit is nog niet gebeurd omdat er nogal wat geld mee is ge moeid. Medewerkers van de afdeling pa thologie hebben onlangs een rond schrijven gekregen waarin wordt gewezen op de diefstal. Het perso neel wordt verzocht zeer oplettend te zijn. Er wordt voorts toegevoegd dat de schade niet wordt betaald. Het ziekenhuis heeft overigens nog geen aangifte gedaan van dief stal bij de politie. Volgens dc woordvoerder van het ziekenhuis, P. van Dam, is dat niet gebeurd omdat nog niet alle gegevens van de verdwenen kunstwerken be kend zijn. De woordvoerder, die overigens meent dat alleen schilde rijen zijn gestolen in de nieuw bouw, kon niet bevestigen dat de werken een waarde van 12.000 gul den vertegenwoordigen. Volgens hem moet de waarde van de werken nog worden vastgesteld. Het Academisch Ziekenhuis is niet verzekerd tegen deze schadepost. Het is volgens Van Dam de eer ste keer dat uit het ziekenhuis kunst wordt gestolen: "Over het al gemeen valt de diefstal van goede ren die eigendom van het zieken huis zijn wel mee. Er verdwijnt wel eens een video of een personal computer, maar dat gebeurt slechts sporadisch". De diefstal van eigendommen van het personeel baart meer zor gen. De bewakingsdienst van het ziekenhuis krijgt 30 tot 40 aangif ten per maand van personeelsle den die portemonnees, tassen of cheques zijn kwijtgeraakt. Ook doen patiënten aangiften van ver missing van eigendommen. Volgens de woordvoerder van het ziekenhuis houdt de bewa kingsdienst drie tot vier maal per week personen aan die worden verdacht van diefstal. Overigens heeft de gevulei daar al eens eerder offerte gevraagd. Hierop is echter nooit een duide lijk antwoord opgekomen. Kuijers zal er nu op aandringen dat de AVR in elk geval voor 24 juni, wan neer het algemeen bestuur van de Gevulei weer bijeenkomt, een prijsopgave doet. Duur In een begin dit jaar uitgebracht onderzoek kwam de Gevulei tot de conclusie dat het afvoeren van het huisvuil naar de AVR te duur zou zijn. Deze vroeg toen echter nog een bedrag van om en nabij de 65 gulden per ton. Inmiddels, zo is uit kranteberichten gebleken, heeft de AVR zijn verwerkingsprijs ver laagd tot ongeveer 45 gulden per ton en is daardoor wel een aantrek kelijk alternatief geworden. Onbekend is echter of deze prijs ook geldt voor kortlopende con tracten. Bovendien is niet zeker of de AVR voldoende verwerkingsca paciteit over heeft om al het Gevu- lei-vuil (90.000 ton per jaar) te kun nen verbranden. De offerte moet daarover duidelijkheid scheppen. Het algemeen bestuur sprak gis teren nog een keer de wens uit dat de Leidse vuilverbrandingsinstal latie zo snel mogelijk wordt geslo ten. Deze verouderde installatie werpt veel verontreinigende stof fen de lucht in. Onderzoek Los van de vraag wat er op de korte termijn met de Leidse vuil verbranding moet gebeuren, zoekt de Gevulei ook nog steeds naar de beste mogelijkheid om in de ver dere toekomst het vuil uit deze re gio te verwerken. Zij doet dit on derzoek samen met de gemeenten Den Haag en Zoetermeer. Een stuurgroep moet de verschillende mogelijkheden en gevolgen op een rijtje zetten. Gehoopt wordt dat de uitslag van het onderzoek nog voor de zomer kan worden gepubli ceerd. De Gevulei zou dan moge lijk al in september een besluit over de vuilverwerking op de lan gere termijn kunnen nemen. Een van de mogelijkheden is om in het noordelijk deel van Zuid- Holland een nieuwe installatie neer te zetten waar alle gemeenten in dit deel van de provincie hun vuil zouden moeten laten verwer ken. Of zo'n nieuwe installatie is te verwezenlijken, en waar deze moet komen, is nog niet duidelijk. Maar als alles doorgaat, zou de nieuwe installatie rond 1995 in bedrijf moeten zijn. Blijkt een nieuwe vuilverwer kingsinstallatie niet mogelijk, dan zou het vuil uit het noordelijk deel van Zuid-Holland eventueel ook kunnen worden verwerkt bij de AVR. Het algemeen bestuur van de gevulei verklaarde zich gisteren akkoord met de aanpak. Wethouder Kuijers hoopt dat de gedeputeerde, die in het nieuwe college van gedeputeerde staten wordt belast met milieuzaken, kan worden gestrikt om voorzitter te LEIDEN - Het kappen van een bosje in de Stevenshof heeft bij buurtbewoners veel beroering ver oorzaakt. Het gaat om een stuk bos dat tussen de geluidswal van rijks weg 44 en de nieuwe wijk Stevens hof ligt. Deze week is de directie groen begonnen met het kappen van de bomen om de grond bouw rijp te maken. In het bestemmings plan is het betreffende stuk grond opgenomen als bedrijfsterrein. In middels ligt er een plan voor de bouw van een bedrijfsloods op die plek bij de gemeente ter inzage. Mevrouw M.J. Daoud, bewoon ster van een huis aan de Beppy LEIDEN - De Hema wil in juli be ginnen met de nieuwbouw van een pand aan de Haarlemmerstraat. Dat is mogelijk wanneer er tegen het nieuwbouwplan geen bezwaar schriften worden ingediend. De bouw van het nieuwe pand neemt ongeveer een jaar in beslag. De He ma en projectontwikkelaar Erica uit Den Haag zijn het nagenoeg eens over de vestiging van de He ma in het voormalige gebouw van C&A aan de Botermarkt geduren de de nieuwbouw. Nooij straat schrok naar haar zeg gen geweldig toen ze woensdag de plantsoenendienst bezig zag met het neerhalen van bomen. Deze vormen een bosje waarop ze vanuit haar huis kijkt. Ze neemt het de di rectie groen van de gemeente kwa lijk zonder meer akkoord te zijn ge gaan met een besluit dat "op een achternamiddag is genomen. Er wordt een stuk natuur kapot ge maakt en niemand bij de gemeente die daar iets om geeft. Ze voeren een papieren beslissing domweg uit". Telefoontjes van haar naar de ge meente hebben geleerd dat er al sinds 1980 een bestemmingsplan is waarin is opgenomen dat op de plaats van het bos een bedrijfster rein komt. Ze begrijpt dat het bos reddeloos is verloren en dat protes teren weinig meer helpt. Wat Daoud nog het meest steekt is het feit dat ze bij de aankoop van het huis totaal niet is ingelicht over de komst van een bedrijfsterrein op de plaats van het bos. "Ik weet dat we daar zelf naar hadden moe ten vragen, maar het is gewoon niet in ons op gekomen. Het komt in een simpele ziel niet op dat het mogelijk is dat ze een natuurge biedje tegen de grond gooien", merkt ze schertsend op. Hetzelfde zegt Dekkers die even als Daoud aan de Beppy Nooij- straat woont. "Wie vraagt nu naar de bouwplannen op een smalle strook grond, die bovendien vlak bij de geluidswal voor de rijksweg ligt. Maar ja, ik weet dat we juri disch geen poot hebben om op te staan". Ook Dekkers vindt het jam mer dat in zijn omgeving groen wordt weggehaald. Bovendien is hij van mening dat zijn huis in waarde is verminderd. Dekkers voelt zich slecht door de bouwer en de makelaar behandeld. Klunzig "Ze hadden ons op z'n minst at tent kunnen maken op het feit dat op dat stukje terrein een bedrijf zou komen. Het huis dat ik heb ge kocht is nu in waarde gedaald". De huizen zijn gebouwd door Wilma- Utrecht en zijn verkocht met be middeling van makelaardij Mens. "Die jongens willen huizen verko pen. Negatieve verkoopargumen ten zullen ze niet vertellen, anders verkopen ze niets meer. Aan de an dere kant denk ik toch dat een inte gere makelaar zijn klanten op merkzaam moet maken op bestem mingsplannen die de omgeving nog danig kunnen veranderen", al dus een verontwaardigde Dekkers. Daoud voegt daaraan toe dat een bestemmingsplan dat is gemaakt en goedgekeurd in de tijd dat daar praktisch geen bewoners waren, eigenlijk weinig zegt. "Waarom kan de gemeente geen klunzige be slissing terugdraaien als anders de bewoners daar tientallen jaren on der moeten lijden? Het is toch gek dat de steenslijperij uit de binnen- afhankelijk van het tijdstip waarop met de nieuwbouw begonnen wordt. Directeur Swaak van Erica: "Ik kan het tegenover de winkeliers van de Botermarkt niet maken het voormalige C&A-pand lang leeg te laten staan. Bovendien gaat me dat veel renteverlies kosten. Er is nog wat tijd nodig om alle bedragen door te rekenen, maar ik denk dat de Hema en Erica wel rondko men". Mocht dat niet lukken of stad verhuist en nu weer aan de rand van een woonwijk wordt neergezet", zegt Daoud. Volgens Daoud laten de bewo ners het er niet bij zitten. Er moet nog een hinderwetvergunning worden afgegeven en daar zullen de bewoners zeker bezwaar tegen aantekenen. "We gaan deze week nog met de buren overleggen over de precieze stappen". door Meindert van der Kaaij In de commissievergadering ruimtelijke ordening is ook al ge sproken over het bouwrijp maken van het terrein in de Stevenshof. Wethouder Peters zei dat in het be stemmingplan ook is voorzien in een tracé voor een tram. Langs dat tracé kunnen een reeks bomen worden geplant die de bedrijfs loods uit het zicht moet nemen. Daoud lijkt hiervan niet onder de indruk. "Dat hebben ze ook aan de andere kant van de Stevenshof ge daan. Het is toch waanzin om aan de ene kant een bos te kappen en aan de andere kant weer bomen te gaan planten". Chef-buitendienst van directie groen is het niet eens met de be- wordt de nieuwbouw toch ver traagd, heeft Swaak al een andere geïnteresseerde voor het C&A- pand. De naam van dit bedrijf wil hij nog niet prijsgeven, maar het gaat om een winkel in de waren huisbranche. Ook deze wil de be gane grond en een deel van de eer ste verdieping in gebruik nemen. Dit betekent dat het bouwplan dat Erica voor het pand aan de Bo termarkt had gemaakt, moet wor den aangepast. Inplaats van 11 ap partementen komen er nu vermoe delijk maar 9 appartementen in het gebouw. Met de verbouwing wordt over enkele maanden gestart. Die kan gewoon doorgang vinden als een deel van het pand aan een win kel is verhuurd. Op de eerste ver dieping wordt de woonfunctie aan de voorzijde van het pand gehand haafd. De winkelruimte is achter in het gebouw gedacht. schuldiging van Daoud, als zou zijn dienst 'zomaar' een besluit uit voeren. "Bij het bekend worden van de bestemmingsplannen heb ben we ons wel degelijk hevig ver zet. Uiteindelijk blijken andere ar gumenten, zoals financiële, belang rijker te zijn. op een gegeven mo ment moet je je daarbij neerleggen. Dan nog vinden we het vervelend om de bomen neer te halen. Dat gaat ons aan het hart", zegt Sieben ga. Hij zegt dat het bos al in geen 20 jaar meer is onderhouden. "De on derbegroeiing was totaal verdwe nen. Het was een leuk bosje, maar niet van onschatbare waarde. Het hadden ook nooit meer mooie bo men kunnen worden. Daarvoor zijn ze te lang aan hun lot overgela ten". Siebenga zegt dat het planten van bomen langs het tracé zoals dat in de bestemmingsplannen is opgenomen, zeer wel mogelijk is. "Dan wordt hetzelfde gedaan als nu bij de Helena Verburgstraat is gebeurd. Daar is een grasstrook van 12 meter breed met drie rijen bomen daarop. Alleen kan dat niet meer dit plantseizoen. Daarvoor moeten nog teveel werkzaamhe den worden verricht, zoals het bouwrijp maken. Dat wordt op z'n vroegst 1987-88", aldus Siebenga. LEIDEN - In Buurthuis De Kooi aan de Driftstraat werd gisteren een scholenproject over 'gezond gedrag' afgesloten met een spelshow. Aan het project namen twee basisscholen en een school voor voortgezet onderwijs deel. Ook het buurthuis verleende medewerking. Tijdens het project, dat twee weken duurde, kwamen onderwer pen als sport, dokters en ziekenhuizen, samenleven en seksualiteit aan de orde. (foto c. van der Graan LEIDEN - Het SP-raadslid Vergeer wil dat het gemeentebestuur be jaarden die in een tehuis wonen, gaat voorlichten over de mogelijk heden teruggave van belastingen te krijgen. Volgens Vergeer maakt de Wet op de bejaardenoorden het mogelijk dat een bejaard echtpaar met een minimaal inkomen vanaf 1985 circa 700 gulden per jaar van de belasting terugkrijgt. Voor een alleenstaande schat hij dit bedrag op 400 gulden. hoogte zijn", stelt Vergeer in een verzoek aan wethouder De la Mar (sociale zaken) om met de directies van bejaardenhuizen te overleggen hoe de ouderen hulp kunnen krij gen bij hun verzoek om belasting- teruggave. Vergeer vindt dat er op landelijk niveau maatregelen moe ten worden genomen om de belas- tingteruggave mogelijk te maken zonder dat daarvoor ingewikkelde formulieren moeten worden inge vuld. "Zolang een dergelijke rege ling er nog niet is, is het de taak van de gemeente de ouderen hier bij te helpen", aldus Vergeer. De teruggave zou mogelijk zijn door middel van een aftrekpost 'buitengewone lasten'. Hieronder valt de eigen bijdrage die de be jaarden aan hun verzorgingskosten betalen. Het bedrag dat door de be lasting terugbetaald wordt, hoeft niet aan de gemeente - die een be langrijk deel van de verzorgings kosten voor zijn rekening neemt - te worden afgestaan. Volgens de Federatie Instituut Raadslieden komen in Nederland zo'n 60.000 ouderen *n aanmerking voor terug gave van teveel betaalde belasting. Egypte In het Rijksmuseum van Oud heden aan het Rapenburg houdt dinsdag Dr. A. Niwinski, afkom stig uit Warschau, een lezing over Egyptische graven, mummiékis- ten en dodenpapyri. Deze Engels talige lezing wordt gehouden in de Taffeh zaal van het museum. Aanvang 20.00 uur Bosloop In het Leidse Hout wordt zon dag door de A.V. Holland een bosloop gehouden over de afstan den 2,1 tot 14,4 kilometer. In schrijving vanaf 10.00 uur in de kantine bij de kunststofbaan Leidse Hout, de start is om 11.00 uur. Kleedruimte is aanwezig. Bingo In speeltuin Rondom de Mare- dijk wordt maandag een bingo gehouden. Aanvang 20.00 uur. Paaswijding Het Spiritistisch Genootschap Leiden houdt maandag in de zaal aan de Lage Morsweg 14a een paaswijding die wordt ge leid door F. ten Veen uit Hilver sum. Aanvang 20.00 uur. Vakantie Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2, houdt voor kinderen paasvakantie-activi teiten. De kinderen kunnen maandagmiddag om 13.30 uur knutselen en dinsdag om 14.00 uur meedoen met bingo. VOP '74 Uitslag van de viswedstrijd van de visvereniging VOP '74: 1 G.J. Kokkedee. 35 stuks, 5100 gram; 2 H.J. Plug. 22 stuks, 6300 gram; 3 J. Boot. 22 stuks, 3500 gram; 4 J Heijmans, 20 stuks. 2700 gram; 5 J. Kokkedee, 18 stuks, 3440 gram; 6 P. Aben, 19 stuks, 2520 gram; 7 D. van Ros sen, 13 stuks, 3300 gram; 8 H. van Tongeren, 15 stuks, 2050 gram; 9 F.W. Keereweer, 15 stuks, 1860 gram; 10 H. Binnendijk, 12 stuks, 1800 gram. Lezing In het Centraal Faciliteitenge bouw aan de Cleveringaplaats wordt maandag een lezing ge houden onder de titel 'De bouw kunst, met name de paleizen en grote huizen', door hoogleraar kunstgeschiedenis prof. ir. R. Meischke. Deze lezing wordt ge houden in het kader van de Eras mus-colleges. Aanvang 18.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9