IMF: steun Zuid- Amerika onmogelijk Amsterdam ziet het weer zitten Nieuw plan fusie stukgoedbedrijven Banken: één betaalautomaat Onvoldoende medewerldng van banken KK schakelt Europese Commissie in Toch geen familiehulp ZATERDAG 11 APRIL 1987 WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) kan eigenlijk niets meer doen voor de diep in de schulden zittende Latijns-Amerikaanse landen. De aanpak van deze problemen, aangezwengeld door de Amerikaanse minister Baker van financiën, is op een mislukking uitgelopen en het IMF vermag niet meer dan een vermanende vinger op te steken tegen de internationale banken, wier gebrek aan medewerking de mooie plannen de doodsteek gaf. Het fonds is wel bereid de schuldenlasten van de Afrikaanse landen te verlichten. DEN HAAG (GPD) - KLM, Mar- tinair, Transavia en Air Holland spreken de aantijgingen van Kon- sumenten Kontakt tegen, dat de Nederlandse luchtvaartmaat schappijen ongeoorloofde prijsaf spraken met elkaar maken waar door de consument voor het vliegen meer betaalt dan noodza kelijk. Directeur L. Donia van Konsu- menten Kontakt is van mening dat de tarieven in Europa omlaag kun nen door de grote daling van de brandstofprijzen van de afgelopen jaren. Kerosine is vijftig procent goedkoper, maar daar is niets van terug te vinden in de prijs van vliegreizen. Een brief aan staatsse cretaris Evenhuis heeft weinig uit gehaald. In dit verband spreekt de consumentenorganisatie over eco nomisch machtsmisbruik door luchtvaartmaatschappijen. De staatssecretaris is het daar niet mee eens en KK heeft daarom een klacht bij de Europese Commissie gedeponeerd. De prijzen voor lijndienstvluch- ten worden door de consumenten organisatie vergeleken met prijzen voor vergelijkbare routes in Ameri- ka. Volgens KK zijn de lijndienst- tarieven in Europa ongeveer 2,6 keer zo hoog. Directeur Donia is er van overtuigd dat ook de drie char termaatschappijen onderling af spraken maken. De organisatie ba seert zich op een door het ministe rie van economische zaken uitge voerd onderzoek. Konsumenten Kontakt meent te vens dat Nedlloyd en de KLM sa men de dienst uitmaken in de Ne derlandse luchtvaart. Het feit dat Nedlloyd (voor 49 procent eigenaar van Martinair en voor 100 procent eigenaar van Transavia) en KLM (voor 25 procent eigenaar van Mar tinair) moet dit onderstrepen. De chartermaatschappijen ont kennen ten stelligste dat er afspra ken bestaan. Martinair noemt de aantijgingen volslagen onzin. Vol gens een woordvoerder van Trans avia is de klacht van KK het best te vergelijken met spinazie. "Het komt elk jaar weer op. Er zijn geen prijsafspraken en er heerst een normale concurrentie tussen de bedrijven. Er bestaat echter met het oog op de kleine winstmarges op een vliegtuigstoel geen concur rentie op leven en dood. Dat is ook de reden waarom de tarieven niet noemenswaardig verschillen". Dat de daling van de brandstof prijzen nauwelijks invloed heeft gehad op de tarieven is volgens Transavia gemakkelijk te verkla ren. De chartermaatschappijen hebben aanzienlijke investeringen in nieuwe toestellen gedaan en de ze zijn de laatste jaren stukken duurder geworden. Dat een lijndienst ongeveer 2,6 keer zo duur is als op vergelijkbare afstanden in Amerika heeft vol gens de KLM nog andere van oor zaken. "In Europa berekenen de luchthavens hogere tarieven aan de luchtvaartmaatschappijen en zijn de kosten van de luchtver- keersbegeleiding veel hoger. Bo vendien vliegt men in Amerika lan gere afstanden". Dit heeft de voorjaarsvergadering van het interimcomité van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) opgeleverd, zo blijkt uit een communiqué dat gisteren na de be sprekingen is uitgegeven. De Ne derlandse minister Ruding heeft als voorzitter van het comité bij het beraad over de schuldproblemen gezorgd voor een afzonderlijke be handeling van arme landen en lan den met een middelhoog inkomen. Voor de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara is nu beslo ten verlichting te geven van schul den bij westerse regeringen De te rugbetalingstermijnen worden ver lengd van 10 jaar tot 15 of 20 jaar en ook de aflossingvrije perioden worden langer. Plannen om ook de rente op de leningen flink te verla gen zijn volgens minister Ruding afgeketst op Amerikaanse bezwa- Wat betreft de hoofdmoot van de schuldenproblemen, Latijns-Ame- rika, heeft het interimcomité moe ten toegeven machteloos te zijn. Melkboeren: grote concerns flessen kleine handelaren DEN HAAG (GPD) - De vijf grote melkconcems in Nederland heb ben de afgelopen jéren tegen te la ge prijzen melk geleverd aan de su permarkten Aldi en Edah. Het' prijsverschil werd opgevangen door de melkboeren en de kleine winkelbedrijven een hogere prijs te vragen. Deze beschuldiging wordt geuit in een onderzoek van de Neder landse Melkhandelarenorganisatie (NMO) dat in de loop van deze maand wordt aangeboden aan staatssecretaris Evenhuis van eco nomische zaken. Het CDA-Twee- de-Kamerlid Schartman maakte gisteren melding van deze prijsdis- criminatie tijdens overleg van de vaste kamercommissie voor econo mische zaken met staatssecretaris Evenhuis. Volgens J.Th. Puttman, secreta ris van de NMO staat vast de 'grote vijf (Melk Unie, Frico/Domo, Co- berco, Campina en Menken Land bouw) de twee supermarktcon cerns in 1983 een prijskorting heb ben verleend van 1,7 miljoen gul den. "Dat gebeurde om te voorko men dat Aldi en Edah hun melk uit België zouden halen. Maar het laat zich raden wie deze korting moes ten opbrengen: de ambulante han del en de kleine winkeliers". OORLOGSSLACHTOFFERS Het kabinet is gisteren akkoord ge gaan met een wetsvoorstel .waarin voor vervolgingsslachtoffers en burgeroorlogsslachtoffers die oud ambtenaar zijn een compensatie voor de aow-premie wordt gere geld. Met de uitvoering van het wetsvoorstel is een bedrag van 110 miljoen gulden eenmalig en 18 mil joen jaarlijks gemoeid. De compensatie bedraagt 100 gulden per maand. In de praktijk betekent dit dat uitkeringsgerech tigden, afhankelijk van de duur van de uitkeringsperiode, een be drag ineens tot maximaal ongeveer 15.000 gulden tegemoet kunnen zien. Het betreft de categorie oor logsslachtoffers die een uitkering genieten die is gebaseerd op een ambtelijk inkomen over de uitke ringsperiode voor juni 1985. Alcohol De opbrengsten van de verkoop van alcohol zijn lager dan de kos ten die overmatig alcoholgebruik veroorzaakt voor politie en justitie, de gezondheidszorg, verzekeraars en de kassen van de sociale uitke ringen, aldus hoofdbestuurslid Korf van de Algemene Nederland se Geheel-Onthouders Bond (AN- GOB), vanochtend in Beekbergen op een bijeenkomst ter gelegen heid v^n het 90-jarig bestaan van de bond. Het alcoholgebruik is de laatste 20 jaar zo snel gestegen, dat het hoger ligt dan in 1900 en onge veer vier keer zo groot is als in de vijftiger jaren. Lamsvlees In monsters van lamsvlees uit het Franse departement Dróme (zuidoosten) is een te hoge dosis radioactiviteit aangetroffen, Na de ramp in de kerncentrale van Tsjer- nobyl vorig jaar zijn in de Dróme veel aromatische planten besmet. In november werd er bovendien een zeer hoge mate van radioactivi teit geregistreerd in hooi en in in gekuild veevoer. Het anderhalf jaar geleden gepre senteerde schuldeninitiatief van de Amerikaanse minister van finan ciën James Baker heeft niet de beoogde resultaten opgeleverd, zo heeft deze tijdens de vergadering zelf erkend. Het was de bedoeling de betrokken landen via bevorde ring van economische groei op ba sis van aanpassingsprogramma's in staat te stellen hun problemen te boven te komen. Dat zou moeten gebeuren door een gezamenlijke inspanning van industrielanden, IMF, Wereldbank en commerciële banken. De banken hebben het wat be treft nieuwe kredietverlening ech ter vrijwel volledig laten afweten, zelfs bij landen die zich veel in spanningen getroosten om hun economie aan te passen. In het communiqué wordt dan ook forse kritiek op de banken geleverd. Mi nister Ruding erkende dat de mi nisters van financiën hierop geen volledig antwoord hebben omdat de banken nu eenmaal onafhanke lijk zijn.- "We komen er niet hele maal uit", verklaarde hij. Het enige perspectief dat het communiqué van het interimcomi té biedt is het zoeken naar nieuwe financieringstechnieken. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het omzetten van schulden in investe ringskapitaal, hoewel ook het IMF zich realiseert dat dit in feite niet meer dan lapmiddelen zijn. Dollar Minister Ruding zei dat iedereen nu ook wel vindt dat het 'welletjes is geweest' met de daling van de dollarkoers. De valutamarkten denken daarover vooralsnog an ders, want de koers daalde gisteren flink. In Tokio bereikte de dollar het historische dieptepunt van 142,50 yen en ook op de Europese valutamarkt was de Amerikaanse munteenheid duidelijk zwakker dan in de dagen ervoor. Winst Pakhoed gestegen ROTTERDAM (GPD) - De twee stukgoedbedrijven Multi-Termi nals Waalhaven (Pakhoed) en Mul- ler-Thomsen (onderdeel van Inter- natio-Muller) zullen zo spoedig mo gelijk na het oplossen van de huidi ge problemen in het met ontslagen bedreigde stukgoed met elkaar fu seren. Dat heeft drs. G. Verhagen, directielid van Pakhoed Holding gistermiddag gezegd in een toe lichting op de jaarcijfers. "We staan te springen om daar mee te beginnen", aldus Verhagen. Zoals bekend was vorig jaar nog een derde stukgoedbedrijf, Fur- ness-dochter Seaport Terminals, bij een eventueel samengaan be trokken. Die fusie is toen niet door gegaan omdat met de vakbonden geen overeenstemming kon wor den bereikt over het afvloeien van het teveel aan personeel. Over de problemen in het stuk goed wordt vanaf volgende week opnieuw gesproken. De nieuwe en mogelijk beslissende ronde staat onder leiding van Han Lammers, de commissaris van de koningin in de provincie Flevoland. Volgende week ook worden de onderne mingsraden van de twee stukgoed bedrijven geïnformeerd over de fu sieplannen. Verhagen onderstreepte nog eens de noodzaak om in het Rotter damse stukgoed beter en goedko per te gaan werken. "De produkti- viteit per havenwerker moet om hoog. Anders redden we 't niet te gen Antwerpen. We zullen die con currentiestrijd moeten winnen. Het is niet nodig dat deze sector naar de knoppen gaat', aldus Ver hagen. Het Rotterdamse havenconcern Pakhoed heeft een uitstekend jaar achter de rug. De netto-winst nam met 20 procent toe van 28,1 miljoen in 1985 tot 33,6 gulden miljoen in het afgelopen jaar. De Pakhoed-di rectie verwacht dat de winst dit jaar, bij een gelijkblijvende omzet in de onvoorspelbare olie-sector, nog hoger zal kunnen uitpakken. Alle onderdelen van het wijdver takte Pakhoed-concern hebben hun steentje bijgedragen aan het verbeterde resultaat. Een uitzonde ring hierop vormt de noodlijdende stukgoeddochter Multi Terminals Waalhaven. Hier liep het verlies op van acht ton in 1985 tot 5,4 miljoen gulden in het afgelopen jaar. Ook in de luchtvracht-divisie werd met het Amerikaanse dochterbedrijf Pandair weliswaar nog verlies ge leden (bijna 5 miljoen tegen 17,7 miljoen een jaar geleden), maar de vooruitzichten hierin zijn volgens de Pakhoed-top gunstig. In Japan bereikte de dollar een absoluut dieptepunt. De historische grens van 150 yen werd doorbroken, (foto api Solidariteit: roer Poolse economie moet compleet om WARSCHAU - Het verboden vak verbond Solidariteit ziet in een grotere rol voor particuliere onder neming en vrije handel de enige redding voor de Poolse economie. Particuliere ondernemingen zou den dezelfde rechten moeten krij gen als staatsondernemingen, de arbeiders in staatsbedrijven zou den meer zeggenschap moeten krijgen en de communistische par tij moet haar greep op het proces van economische besluitvorming verminderen. Dit staat in een rapport van Soli dariteit dat gisteren aan de wester se pers werd aangeboden. Het stuk, dat 24 pagina's telt, is opge steld door de economische advi seurs van het verboden vakver bond en draagt de goedkeuring van vakbondsleider Lech Walesa. Het rapport roept de autoriteiten op particuliere ondernemingen de zelfde rechten toe te kennen als staatsbedrijven, de restricties op te heffen die het opzetten van eigen bedrijven bemoeilijkt en het sys teem van benoemingen af te schaf fen, volgens welk loyale leden van de communistische partij de lei dende functies krijgen. Voorts zouden bedrijven die nu in handen zijn van de staat door middel van aandelen moeten over gaan in handen van de arbeiders zelf. Zo denkt Solidariteit de arbei ders meer te motiveren, hetgeen ten goede zal komen aan de pro- duktiviteit. Ook zouden de raden voor arbeiderszelfbestuur meer zeggenschap moeten krijgen bij het beheer van de fabrieken. De overheid zou moeten stoppen met de subsidies aan niet rendabe le bedrijven en door middel van prijscompensatie de eventuele ne gatieve gevolgen van de economi sche hervormingen voor de laagste inkomensgroepen moeten ver zachten. Tenslotte zou Polen de economi sche betrekkingen met de Sovjet unie en andere socialistische lan den moeten beoordelen op hun waarde voor de Poolse e AMSTERDAM (ANP) - De banken en de Postbank zijn in overleg over invoering van één systeem betaalautomaten. "Want het zou toch te dol zijn dat er bij een benzinepomp of een warenhuis of bij elke an dere winkelier dan ook twee of misschien wel drie systemen zouden moeten concurreren", zo lieten ABN-toplieden gisteren weten bij de toelichting op de jaarcijfers over 1986. Het aantal geldautomaten van de ABN zal aan het einde van dit jaar 45 bedragen. Binnen twee jaar wil de bank er 100 hebben geplaatst. Op het moment zijn er twaalf in gebruik. De ABN verwacht dat de nettowinst dit jaar niet veel zal afwijken van de 527 miljoen gulden over 1986. "Deze uitspraak getuigt van enige moed", zo zei be stuursvoorzitter mr. R. Hazelhoff gisteren in een toe lichting op het jaarverslag van de bank, omdat drie belangrijke factoren: de dollarkoers, de rentemarge en de resultaten van het effectenbedrijf zich moeilijk la ten voorspellen. Hazelhoff denkt dat de brutowinst iets hoger zal uit vallen dan de 1,36 miljard gulden van vorig jaar. Maar uitgaande van hogere belastingen en een gelijke toe voeging aan de stroppenpot kan er dan een ongeveer gelijke nettowinst tevoorschijn komen. Bestuurslid drs. J. de Jongh zei nog geen uitsluitsel te kunnen geven over de kwestie van de vlucht van spaargelden naar het buitenland, nu de minister van financiën de banken de plicht wil opleggen informatie te verschaffen over tegoeden van klanten en de daar over genoten rente. "Er zijn nog geen berichten dat die vlucht de vormen aanneemt, die op papier zijn voorspeld", aldus De Jongh. De top van de ABN heeft de indruk dat het in elk geval niet de spaarders uit de hogere inkomensklas sen zijn die hun geld naar België en Duitsland verhui zen. "Misschien zijn het andere categorieën spaarders, ik weet het niet, het kan best", aldus De Jongh. Eerder is van de zijde van de Rabobank en de Bondsspaarbank Midden-Noord en Oost-Nederland gemeld dat de overheidsmaatregelen spaargelden naar het buitenland jagen. De aanhoudend vaste ontwikke ling van Wall Street rond het af gelopen weekeinde ontketende in Amsterdam een regelrechte beurshausse. Eindelijk, zo zullen heel wat Nederlandse effecten bezitters hebben verzucht. Want nu kan er eindelijk eens gewerkt worden aan het serieus terug winnen van het verloren terrein. Amsterdam is nog altijd een van de zeer weinige effectenbeurzen waarvan de algemene beursin dex beneden de top van vorig jaar ligt. Vrijwel alle andere grote effectenbeurzen hebben dit jaar ontelbare keren een nieuw histo risch hoogtepunt bereikt. door C. Wagenaar Nu ging het er echter naar uit zien dat de top 303 van de algemene beursindex op 8 september vorig jaar bereikt, op korte termijn voorbij gestreefd zal worden. Begonnen dit jaar op 277 en toen afgezakt tot 258 kwam de index eind vorige week op 284. Deze week werd in vier dagen handel een stijging ge boekt van 10 punten. Van de an dere beursgroepen staat de in dex voor de vijf internationals al een paar weken boven de histori sche top van vorig jaar. De Amsterdamse beurshausse nam deze week aanvankelijk brede vormen aan. De meeste beursgroepen konden hierdoor een sprong vooruit maken van ongeveer tien punten. Opvallend daarbij was dat ook het buiten land zich duidelijk weer met on ze aandelen inliet. Op zich is dat begrijpelijk, want door het aarze lende gedrag van Amsterdam in het eerste kwartaal van dit jaar en de vaak ongebreidelde hausse elders zijn vele goede beleg gingsfondsen op onze beurs in ternationaal gezien sterk achter gebleven. Daarbij lieten de topfondsen luid van zich horen. Want het voorstel van Unilever om bin nenkort de aandelen te splitsen van 5 op 1 is voor dit concern iets unieks. Zoals de volgende week dinsdag te verrichten officiële beursintroductie op Wall Street van de aandelen Philips uniek voor het Eindhovense wereld concern is. En het uitgroeien van de Koninklijke Shell vorig jaar tot 's werelds grootste oliecon cern is iets wat ook geen alle daagse gebeurtenis is. Het opmerkelijke was dat onze beurs rustig met de opmars voortging, ook toen Wall Street een scherpe koersval liet zien. Want de New Yorkse effecten beurs zette maandag de hausse van vorige week vrijdag wel voort, maar deed dinsdag een flinke stap terug. De magische grens van de 2400 was daarbij de inzet, die maandag werd over schreden, maar dinsdag weer verloren ging en woensdag bij een matig herstel niet opnieuw kon worden bereikt. Donderdag zakte de beurs nog verder in. Behalve onze beurs gedroegen ook de meeste andere grote ef fectenbeurzen zich deze week positief. Tokio sloeg weer enkele malen nieuwe historische top pen aan en zelfs Frankfurt bleef zich overwegend positief gedra gen. Evenals bij ons is ook op de Westduitse effectenbeurzen de stemming verbeterd omdat om dezelfde reden als bij ons vele Duitse aandelen goedkoop ge worden zijn. Dat er hierdoor inte resse gekweekt is bij het interna tionale beleggingskapitaal is dan ook begrijpelijk. Op korte ter mijn zullen in Wall Street de winstcijfers over het eerste kwar taal bekend worden. Ondertussen hadden vele aan delen in Amsterdam een goede week. Maar er waren ook tegen vallers. Holec bereidde aandeel houders een teleurstelling, waar door hier 10 procent van de beurswaarde verloren ging. Ver enigde Bredero, waarvan ook over 1987 nog tegenvallers kun nen worden verwacht, zag de koers teruglopen van 61 naar 50 gulden. Maar het aantal koers- verbeteringen was aanzienlijk groter, ook al trad er later in de week enige winstneming op. Het BEURS W merendeel voegde ongeveer 5 procent aan de beurswaarde van eind vorige week toe. Van de hoofdfondsen waren dat Ko ninklijke Olie en Philips. Unile ver kwam voor het eerst boven de 600 gulden. Voor de Europese Optiebeurs was het een drukke week. Op de meeste dagen liep de dagomzet op tot 70.000 contracten. In totaal werden er 272.000 contracten af gesloten tegen 208.000 in de voorgaande werkperiode. Het aantal calls overheerste fors. Aanvankelijk waren de olies koplopers, maar dinsdag nam Philips die rol over met op die dag zelfs een totale omzet van 25.000 contracten. .Sociaal Na het tweede faillissement was de man definitief gestopt met het zelf standig ondernemerschap. Bijna 51 jaar was hij inmiddelsen de zin ontbrak om voor een derde keer een eigen zaak als vloerenlegger op te bouwen. Pogingen om bij een van de oude concurrenten in loondienst te komen, faalden echter. Te oud. Het aanbod van zijn schoonzoon was daarom prima uitgekomen: hij kon als meewerkend bedrijfslei der aan de slag in diens net opge richte vloerenbedrijf. De oudere, al wat vergeelde di ploma's, die vakbekwaamheid en handelskennis toonden, legitimeer den de zaak. Omdat hij ook nog over een vestigingsvergunning be schikte, huurde hij het bedrijfs pand voor zijn schoonzoon. Een ge zamenlijke BV wilde hij niet: de 'jongere generatie' kon om advies aankloppen, maar moest het ver der zien te redden met een eigen, modernere, aanpak van werk en klanten. Nog geen jaar later raakte de man betrokken bij een bedrijfs ongeval. Zijn rechterhand werd to taal verbrijzeld. Het duurde ongeveer een halj jaar, maar toen kwam dan toch de brief die uitsluitsel moest geven over zijn aanvraag voor een ziekte wet-uitkering. De beslissing van de bedrijfsvereniging viel negatiej uit. De oudere vloerenlegger kon volgens de bedrijfsvereniging niet beschouwd worden als een gewone werknemer. Het simpele bestaan van en ar beidscontract is niet altijd voldoen de om van een werknemerschap te kunnen spreken. In geval van twij fel wordt ook gekeken of er sprake is van de bij een 'normale' arbeids verhouding passende 'gezagsver houding'. Door die eis vallen mee werkende familie-leden nogal eens naast het vangnet van de sociale zekerheid. Ook in dit geval redeneert de be drijfsvereniging dat de schoonzoon niet het 'gebruikelijke werkgevers- gezag' over zijn oudere schoonva der uitoefent. De schoonvader had immers het vak jarenlang alleen uitgeoefend, werkte ook in het be drijf van zijn schoonzoon zelfstan dig, verwierf voor de zaak orders en onderhield contacten met op drachtgevers. Hij gaf zelfs instruc ties aan de andere vloerenleggers, inclusief de schoonzoon, die de di ploma's en routine ontbeerde. Dat is, zo concludeerde de bedrijfsver eniging, geen werknemerschap. En aangezien alleen werknemers ver zekerd zijn volgens de ziektewet, werd de aanvraag voor een uitke ring afgewezen. Bij de rechtbank in Den Haag vangen schoonvader en -zoon bot met hun protesten, waarop ze be sluiten door te procederen tot de Utrechtse Centrale Raad van Be roep. Die komt tot een verrassende afweging. Cruciaal in de juridische proce dure is de vraag of de arbeidsrela tie tussen schoonvader en schoon zoon voor een groot deel wordt ge kenmerkt door hun familie-relatie, of dat er sprake is van een meer za kelijke dienstbetrekking. Dat de schoonvader zijn diploma's en pa pieren zonder tegenprestatie aan de zaak heeft gegeven, wordt door de Centrale Raad van minder be lang geacht. De man was immers niet meer van plan zich ooit nog als ondernemer te vestigen. De keus voor loondienst, in plaats van een gezamenlijke BV, vindt de rechter in hoger beroep be grijpelijk. En dat de oudere vloe renlegger zonder toezicht werkte, wordt ook niet gezien als een reden hem de uitkering te onthouden. De schoonzoon onderhield immers de contacten met klanten, en kwam vaak kijken of het werk al afwas. Alles draait, zo zegt de rechter, om de familie-relatie. Niet alleen de relatie tussen schoonvader en schoonzoon is daarbij aan de orde. Het gaat ook om de verhouding tussen de doch ter en haar man. Die is, zo conclu deert de Centrale Raad, vrij zwak. De schoonzoon heeft, voor hij het vloerenbedrijf begon, drie jaar lang zonder zijn vrouw in Duits land gewoond. Na zijn terugkeer in Nederland verbleef hij meestal niet in de echtelijke woning, maar woonde op het ouderlijk huis bij zijn moeder. De familieband tussen de schoonzoon en de dochter van de meewerkend bedrijfsleider is be koeld, is de slotsom. De arbeidsverhouding wordt daarom ook niet gedomineerd door dergelijke familie-banden. De schoonzoon zag de oudere vloeren legger veel meer als een 'oude ken nis', van wie hij nog een hoop kon leren in het vak, en de schoonvader zag het aanbod om als meewerkend bedrijfsleider aan te treden terecht als een kans om in loondienst aan de slag te komen. Daarmee, zo roiid de centrale raad van beroep af, is er sprake van werknemerschap, en dus van een verplichte verzekering tegen ziekte. De uitkering moet worden toegekend. PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7