Plannen van Ruding zijn 'rampzalig' Er is zoveel moois te zien... WIEL Gegijzelde kapitein wil schip zelf terughalen WD kan lastenverlichting vergeten 'Wiebenga blaffende hond' Woningbouw furieus 'Uitleg van enquêtes euthanasie misleidend' Nog geen oplossing voor problemen rond De Jonge van der PvdA-top blundert met Van der Louw Anti-aicbcampagne in Nederland uitgebreid Pleegvader weer in cel ZATERDAG 11 APRIL 1987 niwniiwih PAGINA 3 DE BILT (ANP) - De woningbouwverenigingen en de bouwbonden van FNV en CNV hebben gisteren furieus gereageerd op voorstellen van minister Ruding van finan ciën om voor 1,7 miljard te gaan snoeien op volkshuisves- - - - -- DEN HAAG - Voor de Canadese amabassade in Den Haag werd, gisteren geprotesteerd, tegen de hernieuwde ting. Volgens het NCIV, de christelijke centrale van 350 jacht op zeehonden in Canada. Om het protest kracht bij te zetten hadden de actievoerders een verminkte woningcorporaties, zijn Rudings plannen "in overtreffen- mamaak-zeehond meegenomen. Het hielp niet, de Canadese ambassadeur weigerde een petitie in ontvangst te de trap onaanvaardbaar". Bovendien vormen ze een "fron tale aanval op de essentie van het rijksbeleid: bescherming van de zwakkeren op de woningmarkt", voor wie gevreesd wordt dat in de individuele huursubsidie op de tocht komt te staan. Een woord- t. Actievoerder Jan van der Lee deponeerde die daarom in de brievenbus. gingsvarianten staan die rekening houden met geleidelijke, maar vrij wel volledige afschaffing van woonsubsidies heeft veel kritiek gekregen uit de politiek. De toen malige staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting kwalificeerde de voerder van de centrale zei dat het opstellers van het bezuinigingsrap- tijd wordt dat minister Ruding een oriëntatiecursus volkshuisvesting gaat volgen. „Dat willen wij dan wel voor hem betalen". Het NCIV wijst erop dat de mi nister van financiën wil dat zijn collega Nijpels volgend jaar de hu ren extra verhoogt, de sociale wo ningbouw extra vermindert, de stadsvernieuwing op een lager FNV vreest dat de individuele port als mensen met nul komma nul procent verstand van volks huisvesting. Olifant Ook de bouwbonden van FNV en CNV reageerden verontwaar digd op de plannen van minister Ruding. De Bouw- en Houtbond pitje zet en de beginhuren van nieuwe woningen verder optrekt ten opzichte van dit jaar. De minis terraad moet nog over Rudings be zuinigingsvoorstellen oordelen. Volgens het regeerakkoord van 1986 moet volkshuisvesting dit jaar 700 miljoen gulden bezuinigen, op lopend tot 1,7 miljard gulden in 1990, het laatste regeringsjaar van het kabinet Lubbers 2. Ruding vindt nu dat Nijpels veel meer moet bezuinigen omdat de wo ningbouwverenigingen bouwle ningen bij Nijpels versneld hebben afgelost, waardoor het rijk rente inkomsten derft. Vorig jaar hebben de corporaties voor 13 miljard gulden aan lenin gen versneld afgelost. Volgens het NCIV en de Nationale Woning raad, de grootste centrale van cor poraties, levert hen dat ongeveer 450 miljoen gulden rentevoordeel op. Het ministerie van volkshuis vesting houdt het erop dat dit jaar 1,4 miljard gulden aan rente wordt gemist. Volgens het NCIV zijn de voor stellen van Ruding gebaseerd op het vorig jaar door hem aan de Ka mer aangeboden rapport over het subsidiebeleid in de jaren negen tig. Dat rapport, waarin bezuini- huursubsidie op de tocht komt te staan als Ruding zijn zin krijgt, de CNV-bond meent dat Ruding als een olifant door de porseleinkast banjert. Die bond wijst erop dat het ministerie van minister Nijpels (volkshuisvesting) qua bezuinigin gen sinds jaar en dag al een van de koplopers is. De bouwkosten en dan vooral de loonkosten worden door Ruding als grote boosdoener voor de over schrijding van de budgetten opge- -voerd maar volgens de CNV-bond slaat dat nergens op. De nieuwe bouw-cao voorziet - terwille van de werkgelegenheid - juist in een zeer gematigde ontwikkeling van de loonkosten maar als Rudings plan nen doorgaan kunnen de langdurig werklozen in de bouw het wel ver geten. De FN V-bond vindt verder be zuinigen in de bouwuitgaven uit maatschappelijk oogpunt onaan vaardbaar. De bond leidt uit de plannen van Ruding en uit eerdere opmerkingen van premier Lub bers af dat er waarschijnlijk niet aan bezuinigingen op huursubsu- dies valt te ontkomen. Staatssecre taris Heerma van volkshuisvesting verklaarde destijds dat hij zich evenals zijn voorganger Brokx sterk zou maken voor de huursub sidies. Hij mag zijn borst wel nat maken, vreest de FNV-bouwbond. Het ministerie van volkshuisves ting wil nog geen commentaar ge ven op de voorstellen van Ruding. Staatssecretaris Heerma, die in Ke-, nia vertoeft, heeft ze nog niet gele zen. ZEIST (ANP) - Wat een routine- reis van zes weken van Harlingen naar het Algerijnse Mostaganem had moeten zijn, liep uit op een gij zeling van dik twee maanden. Ka pitein John Monfils wil, ondanks dat gedwongen verblijf in Algerije, zijn schip zelf terughalen uit de ha venstad Oran. Het vrachtschip Ka- terina W ligt daar nog aan de ket ting in afwachting van een rechts zaak over de aanvaring, die het be gin inluidde van de gijzeling. de Nederlandse ambassade in Al giers zeer dankbaar voor hun inter ventie. Hij is beduidend minder te spreken over directeur Walraven van GEWA Chartering, eigenaar van de 489 ton metende kustvaar der. "Als het aan Walraven had ge legen, zaten we nu nog in Algerije", aldus Monfils. De kapitein en zijn bemanning hebben vanaf 24 januari vastgeze ten, omdat de schade van een aan varing niet was betaald. Bij het af meren in de Algerijnse haven plaats Mostaganem kwam de Kate- W op die dag in aanvaring met zaken kon de bemanning van het een vissersboot, waardoor drie vrachtschip begin deze maand naar Nederland terugkeren. Kapi tein Monfils is de minister en ook dere boten ook schade opliepen. Volgens Monfils treft hem en zijn bemanning geen schuld. DEN HAAG (ANP) - De Zuidafri- kaanse advocate van Klaas de Jon ge, Kathleen Satchwell, heeft giste ren op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag overlegd over de stand van zaken rond de Nederlandse antropoloog, die al sinds juli 1985 bivakkeert in de Ne derlandse ambassade in Pretoria. Satchwell wilde na afloop dat ze met functio- het ministerie van buitenlandse zaken had gesproken over het verblijf van De Jonge in de ambassade en dat ze goede hoop heeft dat voor eventuele pro blemen een oplossing zal worden gevonden. Over de stand van de ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - De Amster damse huidarts dr. I. van der Sluis beschuldigt de Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Euthana sie (NWE) ervan, enquêteresulta ten waaruit blijkt dat een groot deel van de bevolking voor onvrij willige euthanasie is, te verdoeze len. Volgens hem heeft de NWE de uitkomsten altijd gepresenteerd als steun voor vrijwillige euthana sie, zonder te vermelden dat de vragen waarop zij dat baseert be trekking hadden op onvrijwillige euthanasie. Hij concludeert dat een groot aantal Nederlanders bij het begrip 'euthanasie' niet aan vrijwillige euthansie denkt. Van der Sluis zegt in het artsenblad Me disch Contact dat de NWE de werkelijke betekenis van de en quête-uitslagen voor het Neder landse volk verborgen houdt. Hij verwijst naar vijf NIPO-en- quêtes (van 1972 tot en met 1985). In de vragen over de toelaatbaar heid van actieve euthanasie, waar op in de loop der jaren steeds meer ondervraagden „ja" antwoordden, werd volgens Van der Sluis bij het beschrijven van situaties met geen DEN HAAG - Minister Ruding (fi- ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08. onderhandelingen tussen Den Haag en Pretoria kon ze geen me dedelingen doen. Zuid-Afrika wil De Jonge berechten wegens wa pensmokkel voor het verboden Af rican National Congress. De algemene indruk is dat er weinig schot zit in het overleg en dat er geen ontwikkelingen zijn te verwachten voor de blanke verkie zingen, die op 6 mei in Zuid-Afrika worden gehouden. Het bezoek van de advocate volgt op de opschudding die in fe bruari ontstond toen De Jonge zich in interviews, brieven en bandjes beklaagde over zijn behandeling door de Nederlandse ambassades taf. De ambassade reageerde daar op met "strafmaatregelen" die het telefoongebruik en de bezoekers regeling van De Jonge inperkten. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken zei toen dat De Jonge de afspraak had geschonden dat hij in het belang van de onder handelingen geen contact met de pers zou onderhouden. Het staatsagentschap CNAN, dat juist de belangen van schip en be manning zou moeten behartigen, eiste aanvankelijk een schadever goeding van een miljoen gulden. Later daalde dat bedrag tot zo'n 450.000 gulden. Zowel Monfils als directeur Wal raven hebben goede hoop dat de rechtszaak over de aanvaring in hun voordeel zal uitvallen en dat het schip wordt vrijgegeven. Mon fils ziet er dan geen been in om zelf het schip vanuit Oran terug te va- Corrupt Over de corruptie bij het Alge rijnse agentschap is Monfils even laconiek als over zijn gedwongen verblijf op het schip. "Het kan haast niet anders dan dat die men sen corrupt zijn. Ze komen met hun salaris zo slecht uit, dat ze wel moeten bijverdienen". En: "Ik vaar nu 31 jaar en maak reizen van 18 tot 21 maanden, dus het maakte mij niet zoveel uit. Bovendien hebben we nooit gebrek gehad aan eten en drinken", aldus Monfils. De kapitein heeft wel kritiek op de reder. Monfils verwijt Walraven maandenlang geen salaris te heb ben uitbetaald, maar volgens Wal raven is het gebruikelijk dat de ka pitein pas na de reis zijn salaris krijgt. Ook andere beschuldigin gen van de kapitein kaatst Walra ven terug. Volgens Monfils is de onder Hondurese vlag varende Ka- terina W onderverzekerd; Walra ven vindt dat geen zaak van een ka pitein. Toen het vrachtschip eind maart van Mostaganem naar Oran werd gehaald, zou Walraven de kapitein hebben gevraagd naar Lissabon door te varen. Walraven: "Die aan tijging vind ik smerig. Dat is juist zijn voorstel geweest. Ik was er pertinent tegen, omdat het schip werd begeleid door een Algerijnse patrouilleboot. Dat zou dus veel te riskant zijn geweest". Walraven wil nog bezien of kapitein Monfils de Katerina W inderdaad mag terug varen. Ook een zetel in de Eerste Kamer is niet meer weggelegd voor oud- burgemeester, ex-minister en PvdA-bons André van der Louw. Het Rotterdamse gewest van zijn partij plaatste hem vorige week op een niet-verkiesbare tweede plaats op de kandidatenlijst, ach ter de zittende senatore Ria Mas- tik. door Wim Fortuyn In de jaren zestig gold Van der Louw nog als voorman van 'nieuw-links', die als partijvoor zitter belangrijk bijdroeg aan het uitzetten van een nieuwe, zelfbe wuste koers van de PvdA na het sobere tijdperk-Drees. Hij lijkt nu zelf op een nieuw gebruik binnen de PvdA te botsen, name lijk voorrang te geven aan een vrouw. Op zichzelf is er echter niets fout aan het besluit (82 te gen 71 stemmen) om de voorkeur te geven aan mevrouw Mast- broek. Zij heeft in de Eerste Ka mer haar sporen al verdiend. De Rotterdamse partijleden wilden haar in meerderheid niet laten vallen. Dat getuigt van zuiverheid, maar neemt niet weg dat je 'als PvdA' Van der Louw, met zijn ervaring en verdiensten voor de partij, niet zomaar opzij kunt zet ten. In 1982 werd hij, nota bene, nog tegen zijn zin losgeweekt van zijn burgemeestersbaan in Rotterdam, om als kroonprins van Den Uyl een baan te aan vaarden als minister van cultuur in dat rampzalige kabinet Van Agt-2. Van der Louw verspeelde vervolgens wat goodwill in de partij met zijn (toen nog) als 'rechts' gekwalificeerde opvat ting dat werkloze jongeren met een uitkering (vuile) werkjes dienden op te knappen voor de gemeenschap. Noodlot Dat was echter niet zo erg ge weest, als dat kabinet Van Agt- Den Uyl stand had gehouden. Van der Louw belandde echter binnen een jaar in oppositie bankjes. Daarmee verdween bij hem alle inspiratie, ook omdat Den Uyl toen nog van geen wij ken wist. Van der Louw reisde dan ook, een illusie armer, af naar Rijnmond, maar het nood lot hem bleef achtervolgen: van het streven een aparte provincie te maken van het Rotterdamse havengebied kwam niets terecht, integendeel. Ook het voorzitter schap van de nu opgeheven Rijn- mondraad zou hem worden afge nomen. Van der Louw zal nog wel van zich laten horen. Als voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB bijvoorbeeld is zijn maatschappelijke rol nog niet uitgespeeld. Toch zal het de man niet vrolijker stemmen dat hij nu is afgedankt als kopstuk van de PvdA, die hij zo veel jaren heeft gediend. Het zal nauwelijks een troost zijn dat zijn politieke af scheid niet de bedoeling was: het Rotterdamse partijvolk stemde in tegen de voordracht van het gewestelijk bestuur, die Van der Louw wel een plaats in de Senaat had toebedacht. De hogere echelons in de partij mogen het zich aantrekken, dat Van der Louw op een zo weinig elegante wijze opzij is gezet. De partijtop had zijn lot nooit in de handen mogen leggen van een gewestelijke vergadering, die morele verplichtingen had te genover een andere kandidaat. Zou het toeval zijn dat het lande lijke PvdA-bestuur juist een week geleden het congres in Am sterdam voorstelde om de ge westelijke kandidatenlijsten open te stellen voor beïnvloe ding van bovenaf? Jammer toch dat de leden dit plan van de hand wezen. En een vervelende ver rassing voor het eerste slachtof fer: André Van der Louw, PvdA- bons èf. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet begint komende week een algeme ne campagne die gericht is tegen de verspreiding van de virusziekte aids. Deze riieuwe actie is bedoeld om de hele Nederlandse bevolking te overtuigen van de ernst van de ziekte. Ze moet worden gezien als een aanvulling op de al gevoerde campagne onder groepen die de grootste kans hebben de ziekte te krijgen: homoseksuelen, spuiten de heroïnegebruikers en hun part- DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers is niet onder de indruk van de kritiek van WD-woordvoerder Wiebenga op het asielbeleid van staatssecretaris Korte-Van Hemel. Hij vergeleek de opmerkingen van Wiebenga in het debat van donder dag met de uitspraak van oud- CDA-voorzitter Steenkamp: 'blaf fende honden, maar de karavaan trekt verder'. Volgens Lubbers is het moeilijk te verenigen dat de WD wel veel kritiek had op de wijze waarop de plannen gepresenteerd zijn, maar daarnaast de inhoud prachtig vond. Wiebenga toonde zich in het kamerdebat de grootste voorstan der van het kabinetsbeleid. Lub bers zei dat Wiebenga kritisch was over het pakpapier, maar dat hij de inhoud prachtig vond. De premier stelde in zijn terug blik op het kamerdebat vast dat nog maar anderhalf jaar geleden deze voorstellen niet aanvaard zou den zijn, zoals nu wel gebeurde. Ook wees hij erop dat vanuit de or ganisaties die de vluchtelingen op vangen, zelf was aangedrongen op het nemen van maatregelen. Dat gebeurde nog onlangs in een gesprek tussen oud-kamerlid Jan Nico Scholten, namens Vluchtelin genwerk Nederland, en hemzelf. Scholten had Lubbers daarbij voorgehouden dat het zo niet lan ger kon. En dat het kabinet drin gend maatregelen moest nemen om de stroom asielzoekers in te dammen. Belangrijk daarbij is dat asielzoe kers eerder te weten komen of zij in Nederland kunnen blijven. Van daar dat Lubbers tevreden was dat de Kamer het beleid van het kabi net aanvaardde. woord gesproken over een eigen verzoek om euthanasie van de pa tiënt. nanciën) blijft de meest geplaagde minister van het kabinet. Heeft hij net het financiële probleem van dit jaar min of meer weten op te los sen, krijgt hij de problemen van 1988 op zijn bord. Na het nemen van de 'aardgashobbel' dit jaar lij procent van de ondervraagden ken volgend jaar de overheidsuit- noem.de het eigen verzoek of de gaven uit de hand te lopen, terwijl Bij éen enquête is ook wat de mensen zelf onder euthana sie verstaan. Niet minder dan 45 wat sombere voorspellingen van van Financiën. Dat zijn dan vooral Financiën. De verlaging van het ministeries als onderwijs (425 mil- overheidstekort tot ongeveer 5 pro- joen), volkshuisvesting (790 mil- vrijwilligheid niet eens, de ten beschreven euthanasie als "het doden van anderen", aldus Van der Sluis. Slechts 20 procent gebruikte termen als "vrijwillige dood" en "vrijwillig sterven". De voorzitter van de NWE, dr. L.C. Fretz, noemde de conclusies gisteren "apert onjuist". Hij zei dat hijzelf en de NWE in verschillen de interviews en in het blad van de NWE duidelijk stelling hebben genomen tegen onvrijwillige eu thanasie en ook ongerustheid ken baar hebben gemaakt over dit as pect van deenquête-uitslagen. De voorzitter noemde het onzin nig dat de NWE zaken zou willen verdoezelen: de onderzoeksvragen en de antwoorden zijn voor ieder een toegankelijk. tegelijkertijd de economische groei lijkt tegen te vallen. door Louis Burgers De bewindsman is deze week be gonnen met het in kaart brengen van de problemen. Volgende week wil het kabinet voor het eerst hier over vergaderen, maar nu al staat vast dat de meeste besluiten dit keer pas in augustus genomen zul len worden. Dan is meer bekend is van de te verwachten economische groei cent aan het eind van de kabinets periode in 1990 lijkt niet haalbaar. Het ziet er naar uit dat het percen tage in 1988 nog wel eens boven de 7,5 procent zou kunnen uitkomen. Huishoudboekje Het failliet van het kabinetsbe leid is dan voor iedereen zichtbaar, want alleen de overheid is aan spreekbaar voor de toestand van het eigen huishoudboekje. Voor die andere doelstellingen (behoud van koopkracht en daling van de werkloosheid) zijn immers ook werkgevers en werknemers ge deeltelijk verantwoordelijk ge steld: alleen als zij de lonen mati gen, is het kabinet eventueel be reid lasten te verlichten. Het ministerie van financiën de rest van dit jaar en in heeft de afgelopen weken duidelijk proberen te maken dat het niet mo gelijk is om én de lasten én het overheidstekort te verlagen. Ver spijt: een verlichting van de belas- schillende departementen dreigen joen) en volksgezondheid (225 mil joen). Ruding heeft dan ook al voorstel gebracht om bijvoorbeeld 400 woningwetwoningen minder te gaan bouwen. Daar komt nog bij dat, volgens het Centraal Planbureau, de groei van de wereldhandel en de econo mie geringer uitvalt dan eerder ge dacht. Nota bene twee dagen na af loop van het sociaal-economisch debat in maart bleek, dat het kabi net rekening moet houden dat een halvering van die groei van twee naar maximaal een procent. Voor de overheid betekent dat een te genvaller van zo'n 2,5 miljard. Meevaller Alles bij elkaar moet het kabinet tussen nu en de derde dinsdag van september 4,25 miljard extra bezui nigen. Op financiën is vastgesteld dat de belastingmeevaller van twee miljard inmiddels al is opgesou peerd. Op dit moment wordt die weggestreept tegen de overschrij dingen op de verschillende depar tementen. Mocht blijken dat het kabinet besluit deze tegenvallers te compenseren door bezuinigingen elders, dan zal de meevaller ge bruikt moeten worden om de te genvallende groei te compenseren. Pas wanneer het kabinet besluit om ook hiervoor extra bezuinigin gen door te voeren, blijft er geld over voor een belastingverlaging. Maar de rek is er op de verschillen de begrotingen volstrekt uit. Tot voor kort kon nog bezuinigd wor den door de geschatte uitgaven voor de komende jaren lager te stellen. Sinds 1 januari zijn die meerjarenramingen echter op nul gezet. Dat betekent, volgens een woordvoerder van financiën, dat elke tien miljoen bezuinigingen nu meer pijn doet dan 1 miljard gul den in het verleden. Lastenverlich ting is bovendien een stokpaard van (vooral) de WD, terwijl het gros van de ministeries waar veel geld omgaat door partijgenoten van Ruding worden geleid, CDA'ers dus. Gevecht Al vorig najaar liet WD-leider Voorhoeve weten te verwachten dat de grote botsing tussen CDA en WD over de bezuinigingen dit jaar zou plaatsvinden. De uitkomst laat zich voorspellen. Als geen an der weet immers premier Lubbers - maar ook ministers als Deetman en Brinkman - dat de WD het niet op een breuk kan laten aankomen. Nog steeds geldt in de politiek 'wie breekt, betaalt'. De WD kan niet betalen. van de campagne heeft geleid tot spanningen tussen de departemen tale voorlichtingsdiensten. Het conflict ging daarbij over de vraag of nadrukkelijk het verband moet worden gelegd tussen vele wisse lende sexuele contacten en de kans om de gevreesde ziekte op te lo pen. Volgens premier Lubbers zal het kabinet over enkele weken praten over de internationale aspecten van de ziekte. Zo is op Bali conster natie ontstaan na het overlijden van een Nederlandse toerist, die aan aids bleek te lijden. Hij is de eerste aidsdode in Indonesië. Zijn stoffelijk overschot is in het lij kenshuis geïsoleerd om te voorko men dat de ziekte zich uitbreidt. Tijdens het debat over de interna tionale aspecten in Nederland zal ook aan de orde komen of buiten landers gekeurd moeten worden en of het gewenst is zieken te ver plichten zich te onthouden van seks. Binnenkort wordt in Mün- chen een internationale conferen tie over deze materie gehouden. De actie, die komende week in Nederland van start gaat, is erop gericht het publiek van de ernst van de situatie te overtuigen en om bestaande mystificaties weg te ne men. De campagne zal, naar ver luidt, als kenmerk hebben een bij tje dat dood neervalt na het bezoe ken van verschillende bloemen. ASSEN (GPD) - De rechter com missaris in Assen heeft gistermor gen Jur Wester uit Annen, de pleegvader van het ondergedoken mongooltje Marischka, vrijgelaten. Direct na zijn vrijlating is hij echter in opdracht van de advocaat van de moeder van het kind door een deurwaarder in gijzeling genomen en naar het huis van bewaring in Assen gebracht. Zolang Wester de verblijfplaats van het pleegkind verzwijgt, blijft hij in de cel. Maandag werd Jur Wester door de politie aangehouden. Hij en zijn vrouw weigeren ondanks een aan tal gerechtelijke uitspraken het kind aan de moeder af te staan. Ze vinden dat onvoldoende is onder zocht wat daarvan de gevolgen voor het kind zijn. Wester heeft de afgelopen dagen in zijn cel veel kaarten, telegram men en bloemen gekregen van symphatisanten. Zijn advocaat overweegt een gesprek aan te vra gen met minister Korthals Altes van justitie om een oplossing in de ze zaak te vinden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3